Bratia Slováci, sestry Slovenky a trocha nacionalismu

Featured Image

Zarazilo mě, když „key account managerka“, jinými slovy zaměstnankyně pro styk s klienty, kteří neřeší investice (ti mají VIP obsluhu), ani nevyškrabávají kontokorent (ti zase mají exekutory), v jedné, kdysi české, bance, na mne spustila slovensky.

Slovenština se mi líbí a Slovenky povětšinou také, takže jakýpak problém?

O potřebě jazykového zákona se mudruje už desítky let. Tak či onak, faktem je, že lidé, narození po rozdělení Československa, už často neznají ani drevokocúra, ani veveričku. A ani nemají povinnost je znát.

Když poslouchám majora Terazkyho v podání současné pražské primátorky nebo budoucího českého premiéra, je mi z toho nějak divně. To už radši v původním znění s titulky, ani dabing by nebyl špatný. A vůbec, boli mi tu treba, boli tu treba nám?

Na konci roku 2016 bylo v ČR zaměstnáno 161 600 osob slovenské národnosti (MPSV ČR). Čechů na Slovensku řádově méně. Trvalé a přechodné bydliště tu mělo 110 700 osob slovenské národnosti (MV ČR). A když už jsme u toho nacionalismu – z odhadovaného množství 450 000 cikánů v ČR jich 85% přišlo ze Slovenska (jistě, většina v časech bývalého Československa). Ti už mají většinou české občanství.

Neřešme jejich přínos státnímu rozpočtu (většina z nás si do něj stejně nesáhne) ani průmyslovým podnikům, které po prohrané (studené) válce, vyrabování a okupaci (nazývaných newspeakově sametovou revolucí, svobodou a demokracií) stejně patří vítězům.

Potíž je jinde. Příslušníci menšin mají přirozenou tendenci dávat přednost „svým“. Dobrým příkladem je chování polských menšin na Těšínsku. U menšin jiného typu třeba ministerstvo dopravy pod Slamečkou (dvojitý menšiňák) a ředitelství Českých drah (nezapomenutelná Duškova hláška, že se tam bojí sehnout pro tužku). A kdyby nebylo Babiše, nebylo by Krnáčové.

Myslím, že máme dost svých nedouků, nekňubů, bývalých i současných agentů a bezcharakterních lumpů, aby mohli předstírat řízení téhle zemičky. Slovák není našinec. Čo bolo, bolo.

A mluví se tu česky. Basta fidli.

 


26.11.2017 Lolek

12345 (330x hodnoceno, průměr: 3,39 z 5)
18 036x přečteno
Updatováno: 26.11.2017 — 23:06
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!