Bolest nebo hlad?

Featured Image

Tento text se týká pacientů s velmi silnou dlouhodobou bolestí, kteří se od září tohoto roku dostávají do situace, kdy, si nemohou dovolit platit nově vzniklé vysoké doplatky na léčiva a volba „bolest nebo hlad“ se pro ně může stát každodenní smutnou realitou. Co se tedy děje?

Počínaje dnem 1. září 2011 došlo k razantnímu snížení úhrad léčiv, která se používají k tlumení silných a velmi silných bolestí. Tato léčiva, tzv. opiáty, jsou zcela nepostradatelná zejména u pacientů trpících nesnesitelnou, jinak neovlivnitelnou bolestí, v důsledku které, v případě jejího neléčení, nesmírně trpí.  Jedná se zejména o onkologické pacienty a pacienty s těžkými neonkologickými diagnózami.  Tito pacienti jsou v situaci do které se může dostat kdokoliv z nás, protože nemoc si nevybírá. Jsou  často plně invalidní a dostávají se do situace, kdy by měli, ze svých omezených finančních prostředků, doplácet, a to pouze na léčiva proti bolesti, až tisíce korun měsíčně. Přitom ceny těchto léčiv jsou u nás nejnižší v Evropě, stát je jen prostě odmítá pacientům hradit. Asi ale nelze očekávat, že by si pacienti mohli  léčbu dovolit, např. z invalidního důchodu.

Teď si asi mnoho z vás řekne. Bolest? Každého něco bolí. Mě bolí záda celý život a taky s tím žiju. Zkuste se tedy vžít do situace popisovaného pacienta. Představte si stupnici od nula do desíti, kde nula je stav, kdy vás vůbec nic nebolí a desítka je nejhorší bolest jako si umíte představit. Ano, bude to subjektivní. Ženy si možná představí komplikovaný porod, muži stav, kdy jim močovou trubicí vycházel močový kamínek. Někdo si představí bolest, když si zlomil nohu při lyžování, jiný když ho „chytly plotýnky“.

Peklo, že? A ti, o kterých zde hovořím, by bolesti podobné intenzity zažívali 24 hodin každý den. Den za dnem, týden za týdnem, rok za rokem. Tedy pokud nebudou léčeni. Metody i léčiva máme, stát bohužel stanovil míru spoluúčasti u těchto, nejvíce trpících, nad mez, kterou jsou schopni unést.

Laik by mohl namítat, že jistě za tato léčiva existuje plně hrazená náhrada, kde je tedy problém. Odpovím jednoduše – teoreticky náhrada existuje, prakticky ne. Problém je v rozdílnosti účinku jednotlivých účinných látek. Mnoho z těchto komplikovaných pacientů už mělo nasazeno více účinných látek a je tedy odzkoušeno, že jiná, než ta co mají současně nefunguje. Pro zajištění adekvátní terapie je nutná plná dostupnost všech typů opioidů a to proto, že každý má specifické účinky na specifický typ bolesti, laicky řečeno. Zkoušíme to, ale… po více než měsíci platnosti tohoto opatření se ukazuje, že pacienti převedení z ekonomických důvodů, z pro ně nedostupného opioidu na jiný, plně hrazený, se často chtějí vrátit, protože jim nová léčba nefunguje. Chtěli by, ale měli  by si měli doplácet třeba 10.000 Kč měsíčně. Překážkou jsou prostě finance. Čeká je tedy zmiňované peklo?

Potenciální důsledky této situace se odborníci snažili řešit dlouho předtím, než skutečně nastala. Opakovaně upozorňovali na nekonzistentnost plánovaných opatření, nicméně, ani Státní ústav pro kontrolu léčiv, ani Ministerstvo zdravotnictví, neuznaly za vhodné přehodnotit svůj neetický přístup. Jistě, úhrada byla stanovena striktně podle platných předpisů a metodik, což ale nemění nic na tom, že výsledkem tohoto jednání jsou pacienti, kteří trpí, protože nemají peníze na léčbu. Řešení by ale bylo. Šlo by spoluúčast snížit ve  „Veřejném zájmu“ což legislativa umožňuje. Tento institut ale nebyl využit, státní orgány veřejný zájem náležitě nezhodnotily. Nezohlednily ani oprávněné zájmy pacientů, a to za situace, kdy je tlumení bolesti ve všech civilizovaných společnostech považováno z morálních, etických i medicínských důvodů za zásadní terapeutické opatření. Silná a velmi silná bolest vyžadující dlouhodobou léčbu je totiž zvláštní zdravotnickou jednotkou, která má specifický morální, etický a medicínský význam. Žádný lékař nemůže ponechat pacienta se silnou a velmi silnou bolestí bez adekvátní terapie. Jak to má ale udělat, pokud pacient nemá na léčbu.

Pro nás, lékaře zabývající se léčbou bolesti, je vzniklá situace zcela nepřijatelná. Po domluvě s některými kolegy jsme se rozhodli pro vytvoření petice proti těmto doplatkům na jejíž realizaci spolupracujeme se Svazem pacientů ČR.

Tato aktivita je zcela apolitická a jejím účelem je vyvolat diskuzi nad touto problematikou. Při dostatečné podpoře bude petice předána zákonodárcům, ministrovi zdravotnictví a sdělovacím prostředkům. Rádi bychom, aby státní orgány přehodnotily svůj přístup k této velmi specifické skupině nemocných a revokací rozhodnutí jim umožnila život s alespoň slušnou kvalitou a se snesitelnou mírou bolesti.

Pokud chcete petici podpořit a přispět k obnovení dostupnosti léčby pro tyto trpící pacienty, připojte svůj podpis. Text petice a podpisový formulář najdete zde:  www.peticeprotibolesti.cz
 


 16.11.2011 MUDr. Marek Hakl, PhD.
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
76x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017