Boj proti bytovým kulakům - zpět na článek

Počet komentářů: 454

  1. Jenže realita je taková, že při strmě stoupajících cenách nemovitostí se mezinárodním mafiánům a spekulantům vyplatí prát špinavé prachy přes české developerské projekty a nechávat ty baráky prázdné (protože opotřebení a údržba jsou náklady navíc).
    Představa jak nějaký taťka od rodiny nacpe našetřené peníze do pražského bytu za 7 mega je zcela mimo realitu.
    Neregulovaný trh vystřelil ceny nemovitostí zcela mimo možnosti 80-90% čechů.
    Realitní trh v tomto státě jde zcela mimo zdejší obyvatele, to si přeprodávají nadnárodní holdingy a mafiáni mezi sebou.

    My co jsme po rodičích nezdědili barák ve statisícovém městě ani byt či lukrativní latifundie a jsme tak vystaveni postbolševickému mrdníku jménem „realitní trh“, máme na tohle realističtější pohled.
    Mít vlastní nemovitost (ne hypotékové otroctví) zajišťuje pocit sucha a bezpečí, který na druhou stranu dost zkresluje vnímání krás kapitalizmu, nezaměstnaností počínaje, přes bezdomovectví až po zcela absurdní realitní trh.

    1. „Neregulovaný trh vystřelil ceny nemovitostí zcela mimo možnosti 80-90% čechů.“

      To se šeredně pletete. Ceny vystřelily mimo možnosti právě kvůli regulacím. Není problém koupit pozemek v ceně pár desítek nebo ve větších městech pár stovek za metr čtvereční. Problém je získat stavební povolení.

      1. tohle zrovna je parketa kde by se Pirati mohli ukazat (byt jsem je nevolil). Babis neco naznacoval ze misto cloveka obihajiciho tricet uradu pro razitka ma kolovat jen spis a clovek dostane po tom „kolecku“ jen konecny obouchany dokument + tu fikci souhlasu bych zavedl skoro vsude hodne veci by se urychlilo. Zkratka v Praze chybi cca 20.000 bytu tak at se Hrib ukaze jak to rozjede aby uzemni a stavebni rizeni bylo radove rychlejsi …

        1. Piráti jsou duší levičáci a jako takoví maximálně vymyslí, že je potřeba z moci úřední do velkých bytů nastěhovat víc lidí. Aby se to pohnulo, tak by bylo mimo jiné potřeba zlomit některá nesmyslná urbanistická dogmata počínaje tím, že je potřeba hustotu osídlení neustále víc a víc zahušťovat.

        2. Kdo na to kdy přišel že v PRaze chybí 20tis bytů? Vždyť to není pravda. Chci byt a mám na něj prachy? Tak jdu a koupím si ho. Nečekám někde deset let v pořádníku až ho někdo postaví.

            1. Já ty články taky viděl, ale proč bych jim měl věřit? Z mého pohledu to je jen masáž podporující rychlejší prodej nových bytů a tlak developerů na rozvolnění stavebních předpisů. Když něco chybí, tak to prostě není. To ale není případ bytů v Praze. Jediné co tě limituje je cena. Jen na sreality je aktuálně k prodeji 6186 bytů.

              1. snad ale nikdo nepopira ze kdyby tam mavnutim kouzelneho proutku bylo 28.186 bytu k prodeji, byl by tlak na snizeni realne prodejni ceny (nabidka poptavka)

                1. O tom nebyla řeč. Řeč byla o tom že v Praze chybí 20tis bytů a to je podle mě lež.

                  1. spravne asi melo byt uvedeno v clanku uvedeno 20.000 bytu za ceny dostupne beznemu obcanovi …

                    1. Asi mělo, ale i tak by to byla blbost. Co to je běžný občan a co to je dostupná cena?

                    2. Ta otázka je samozřejmě řečnická. Myslim že bychom se o tom mohli bavit týden a stejně bychom se nedobrali směrodatného výsledku.

                    3. median ?

                    4. Ok, tak median. To zní rozumně. A teď zbývá otázka za jak dlouho by ten median měl na byt vydělat. Každý může říct něco a přesto nikdo nebude mít pravdu a nikdo se nebude mýlit. Je to prostě taková debata na vodě.

                      Bývala doba kdy jsem na ten byt taky neměl, ale uvažoval jsem o tom jinak. Nepřičítal jsem to chybě trhu nebo společnosti. Přičítal jsem to sobě a prostě se hledala nějaká možnost která je schůdná. Neměl jsem pocit že je mým právem nutně bydlet v Praze když na to nemám a že tím můj život nějak zásadně trpí. Dokud lidi nezmění přístup a budou jim ty nesmyslný ceny cálovat a brát si hypotéky na 30 let tak se asi těžko něco změní.

            2. @trevor12. no vidíte, chybí prej 22.000 bytů a tím pádem asi 70.000 lidí bydlí pod mostem…

              Nebo je to jinak? V roce 2010 – 2011, kdy vrcholila krize, se uvádělo, že je na trhu 4 – 7.000 neprodaných dokončených bytů a že situace pro developery je zoufalá. Co se mezitím změnilo? Vyhořelo kolem 26.000 bytů, že jich teď 22.000 chybí? Pražáků spíše ubývá, stárnou nebo se stěhují pryč, ale prostě se sem chtěj přistěhovat lidi odjinud: z menších měst, z Moravy, T Ukrajiny, z Ruska, Slovenska.

              Mimochodem, kdyby se splnily ty volební sliby a město do 10 let zvládlo postavit a prodat dalších třeba 50.000 bytů, jak by ti lidé cestovali po městě? Silnice plné, zácpa furt někde, ve špičce se stojí všude kolem širšího centra, a MHD je na hranici možností a přeplněné metro už častěji jezdit nemůže.

              1. za situace kdy u mensich bytu stoji m2 kolem 100.000 Kc je nabidka bytu pro vetsinu normalnich lidi jen iluzorni … otazka take jez kolik z tech 6.186 bytu na sreality je vazne minena snaha byt za racionalni cenu prodat a ne jen zkouseni jestli nechytej nejakou kavku …

                ale ono to bude mit nejaky strop za m2 (asi srovnatelny s hlavnimi zapadnimi metropolemi) pak uz to moc stoupat nebude

                1. Ale to že je to drahý, neznamená že to neexistuje. V Praze byly byty drahý vždycky. Dokud to za ty ceny bude někdo ochotný kupovat, tak ty ceny prostě budou vysoký. A cena se nesníží ani když se bude stavět víc. Sníží se ve chvíli kdy těch bytů bude tolik, že na ně nebudou kupci. A to je zase stav který zavání opačným extrémem.

      2. Vážně? A co by se asi tak stalo, kdyby ze dne na den zrušili patřičné zákony regulující zástavbu?
        Kdo by do měsíce vykoupil všechny pozemky v okolí měst?
        Zaneprázdnění čeští taťkové od rodin co horko těžko našetří 200k na ojetou Oktávku?
        A nebo zahraniční realitní mafiáni disponující miliardami ?

        Stačí nebýt línej vohnout a nahlédnout do katastru, kdo že to ve městě a v okolí vlastní všechny ty nezastavěné rumiště a bývalé zahrádkové kolonie (s výhledem na změnu na stavební parcely, pokud bude zvoleno dostatečně úplatné zastupitelstvo).
        Téměř vždy tam najdete firmy s podivnou vkastnickou strukturou sahající někam do daňového ráje a nebo rovnou nadnárodní kolos.

        1. Oni leckteří zaneprázdění čeští taťkové takový pozemek mají. Ale jsou natolik zaneprázdění, že nemají čas procházet marytýriem stavebního řízení.

          1. Ona je to pro ne hlavne investice. Bydleni uz maj, chleba jim to nežere a cena pozemku roste. Houby zle.

        2. Je jedno, kdo by tam domy a byty postavil. Důležité je, aby jich bylo dost. Protože dost bytů (malých, středních, velkých, domků, vil, to je jedno) znamená konkurenci a konkurence znamená snižování cen. Až tak jednoduché to je.

          1. Ano, konkurence znamená snižování cen.
            Tak mi ještě vysvětlete proč ceny nemovitostí v čr rostou navzdory klesající životní úrovni a klesajícím mzdám v poměru k životním nákladům.

            A taky mi vysvětlete jakým způsobem na realitním trhu může český taťka od rodiny pracující v montovně za 25k, konkurovat zahraničním spekulantům se stamiliony v hotovosti.

            1. Viz níže – ceny rostou hlavně kvůli regulacím, množství zapojených úředníků a jejich přístupu.

              1. Ceny nemovitostí rostou hlavně proto, že je a) skupují spekulanti, b) protože jsou široce dostupné hypotéky. Kdyby nebyly tak široce dostupné hypotéky, tak by podle zákona nabídky a poptávky musely nemovitosti zlevnit.

                1. Mnohem důležitější je nedostatek bytů (nedostatečná nabídka). Důvodem nedostatku bytů jsou především regulace a přístup úředníků. Kombinace těchto faktorů (nedostatečná nabídka a vysoká poptávka, způsobená také do loňska dostupnými hypotékami) žene ceny nahoru.
                  Poptávka jako taková by nebyla zásadním problémem a skoro ve všech ostatních oblastech ji trh bez problémů pokryje. Ve výstavbě to nejde kvůli regulacím, úředníkům a jimi způsobeným prodlevám v dodávkách bytů na trh. Regulace jsou tu zásadním problémem, na tom se shodují všichni, kdo do toho trochu vidí.

                  1. Aneb Věřící Taxman chce věřit svému desateru, ať to je jakkoli velká blbost. To je podobné desatero, jako že stát je nejhorší hospodář, a soukromé firmy to udělají kvalitněji a lépe. A tak máme třeba 100 x dražší vodu, která je tak kvalitní, že se z ní pravidelně posírá nějaká pražská čtvrť – to je ten lepší soukromník. Atd.

                    Růst ceny nemovitostí není způsoben nedostatkem bytů. Ten nedostatek bytů je vytvořen uměle, a to soukromníky a spekulanty, nikoli státem. Já sám, kdybych mě někde zbytečných 100 melounů, tak koupím hafo bytů v Praze, lepší zhodnocení nenajdu.

                    Regulace je samozřejmě nutná. Protože na určité ploše nelze postavit nekonečně bytů – možná vás to překvapí.

                    Takže nemáte ani trochu pravdu.

                    1. Zatím jsme ještě nenarazili na stavební limit shora. Ty poslední baráky mají kilometr, na hektaru několik tisíc bytů. Jo vlastně aha, regulace zastavěné plochy a vejšky. Ty máš asi prdel v hubě, co?

                      Cokoli s vodou tady je tržní jen velice vzdáleně.

                    2. Nedostatek bytů je způsoben tím, že lidi potřebují bydlet. I spekulantovi se nemovitost zhodnocuje jen proto, že stále je dost zájemců (zoufalců) o koupi bytu nebo lidí sháníccíh nájem. Bytů je prostě málo v porovnání s počtem zájemců o bydlení. Proč asi sekulanti neskupují automobily, když parkovacích míst je taky omezený počet? Nejspíš proto, že je nabídka na trhu rozumná a regulace vymknuté z kloubů a co by tak asi spekulant s nepoužívanými automobily dělal a proč by se stýárnoucí majetek měl sám od sebe zhodnocovat ? (Auto chátrá rychleji, než barák, ale jinak analogie sedí).

                      Byt jsme prodali obratem, zájemců bylo několik, vyhovující byt má příbuzná hledala na trhu tři roky a to její požadavky nebyly nijak enormní. Ani jednou do toho nevstupoval, developer či spekulant, ale byly to převody mezi fyzickými osobami.

                    3. @Shi:

                      Nedostatek bytů…. je jen někde. Někde je bytů akorát, jinde až moc a jsou za babku, a to se pohybujeme po naší malé zemičce.
                      Nedostatek bytů a jejich vysoká cena: týká se Prahy a okolí, Brna a několika dalších pár míst (třeba v luxusních horských středicích). Důvodem je vysoká poptávka po bydlení v těchto místech, spekulace s volnými penězi a hodně také levné a dostupné hypotéky. Před dvaceti lety by vám banka půjčila jen na část bytu a to na vysoký úrok; teď to bylo na 2% na 30 let a na celý byt. To je pak jasné, že byt v Praze chce každý.

                      Kdyby se do Prahy furt nestěhovali další náplavy, včetně cizinců, tak by ty ceny vypadaly úplně jinak a bytů by bylo dost a ceny jinde. (Některá sídliště na severu Prahy prej už mluvěj víc rusky a ukrajinsky, než česky; majitelé to prodali nebo pronajali a jsou vysmátí).

                    4. Libus a okoli je zase malej Saigon. Vietnamcu jak naseto. Nekdy na podzim umrela babka o ulici od nas a v unoru uz z domku vykukoval Vietnamec.

                    5. Počet lidí, kteří potřebují bydlet, je omezený a více-méně konstatní. Obyvatel má tato země cca 10 milionů už několik desetiletí, takže nebýt příliš přiškrcených regulací, tak by si s tím trh snadno poradil. Je logické, ež byty v centrech měst mohou být drahé a je to v pořádku. Není však normální, že je brutálěn drahé bydlení i na periferiích a vesničkách v okolí Prahy a Brna. Dokladem nenormálnosti je, že čára v územním plánu zmnění cenu pozemku až desetinásobně. Na tom je vidět, že je to právě tato čára na papíře, která určuje cenu a ne atraktivita loaklity a podobné volnotržní faktory.

                      Taky jsem uváděl příklady – v územním plánu stavební pozemek pro komerční výstavbu cca 1500 Kč/m2, pozemek pro bydlení 4500 Kč/m2. Zatímco u rozdílu v ceně stavební/nestavební by se dalo uvěřit argumentu o zasíťopvání, odkanalizování, dopravní obslužnosti, tak v tomto případě trojnásobný rozdíl v ceně pozemku vyplývá jen z vymezení v územním plánu a deficitu ploch pro bydlení a z ničeho jiného.

                      Co se týče sídlišť v Praze – předpokládá se, že Praha za 20 let bude mít cca 1,5 milionu obyvatel. Je nějaký důvod, proč by k tomu nemělo dojít ? K čemu tedy je územní plán, když s tím vůbec nepočítá ?

                      Nedosatatek bytů v Brně je realita o které dnes už snad nikdo nepochybuje. Já přitom mám písemně z Odboru územního plínování, že ploch pro bydlení je v Brně dostatek … Oni prostě vymezují plochy pro výstavbu salámovou metodou na základě objednávky developera a potřeby obyvatel je vůbec nezajímají. Salámová metoda z logiky veci neumožňuje vznik infrastruktuře (dopravní infrastruktura, hřiště pro haranty, školky, obchody, provozovny služeb a další).

                      Krásný příkalad z nedávné doby je lokalita Brno-Sadová:
                      – vyhnali zahrádkáře tím, že území paralyzovali „stavební uzávěrou“
                      – území obsazené bezdomovci levně skoupil developer
                      – změnil se územní plán (vysoce bonitní půda najednou výstavbě nevadí), zahrádky „zalili betonem“ a ze zahrádek se stal panelák naležato.
                      – obyvatelé paneláku naležato nyní píší:

                      V městské čtvrti Sadová chybí jakékoliv veřejné prostranství, kam by si lidé moli přijít odpočinout, a přitom se tu nachází krásný rozlehlý pozemek (v majetku města). Máme výjimečnou možnost jednu z posledních „zelených“ ploch v Brně uchovat pro nás všechny – jak to že veřejná prostranství nebyly součástí územního plánu ? Nejspíš proto, že na tom si developer nenamastí kapsu a co nezajímá developera nezajímá ani územní plánovače …

                    6. Shi: fascinující je vždy ta „starost“ obvyvatel po té, co se někam nastěhovali. Dementi u pražského letiště, co jim vadí letadla. Hlupci v Popůvkách, kterým vadí autodrom. A nově tedy kreténi ze Sadové, kterým vadí absence parku.

                      Něco těm lidem brání se tam nestěhovat?

                    7. Anebo honem honem domeček v zeleni za městem. A pak ty konce.
                      https://www.idnes.cz/onadnes/lide/michaela-duffkova.A190412_094600_spolecnost_jup

                    8. Jihocech Honza:

                      „…studovala Vysokou školu ekonomickou…“

                      Nedivno nic.

                    9. Tak v članku se pise ze bydlela v domku s rodici manzela, se kterejma si nesedla. Takze domek v zeleni byl asi ten nejmensi problem. Kdyby bydlela s tchyni v domku v panelaku, tak by k alkoholismu nejsis jeste mela na krku vrazdu. Hromadnou.

                    10. V bytě v panelaku

            2. Ceny nemovitostí rozstou, protože:
              a) roste cena práce
              b) roste zcela neúměrně cena stavebních pozemků z důvodu restriktivních územních plánů
              c) roste složitost a doba stavebního řízení

              Pozemek pro dům 500 m2:
              cena domu na klíč s veškerým vybavením: 2 500 000 Kč
              cena pozemku při ceně 500 Kč/metr: 250 000 Kč
              cena pozemku při 5000 Kč za metr: 2 500 000 Kč

              Tedy předražené pozemky zvyšují cenu bydlení na dvojnásobek.

              Výstavba bytu by měla stát méně než výstavba domku. V podstatě by neměl být problém postavit menší byt za cca 1 000 000 Kč. Tedy kdo má 7 mega, měl by být schopen postavit malý bytový dům s minimálně pěti bytovými jednotkami. V našich podmínkách došáhne tak na ten rodinný domek, protože není schopen čelit developerské a územně-plánovací mafii.

              1. re: Shi

                Dům na klíč s veškerým vybavením za 2,5 mil je minulost. Teď jsem to řešil s rozpočtářem/přípravářem, za 2 mega ani malý bungalov (zejména pokud vezmete v úvahu, že barák má přípojky, venkovní úpravy, nedejbože oplocení, někteří dokonce chtějí mít přístřešek na auto, rozežranci garáž) za 0,5 mega veškeré vybavení – možná do malého bungalovu, pokud máte doma rozumnou šatnu a nějaký skládek, tak jen to co dáte za vestavné skříně a slušné regály je paleta.

                1. S pozemkom alebo bez? Neter to prave teraz riesi. 90 stvorakovy bungalow postaveny americkou technologiou (chcel som jej to vyhovorit ale hovori ze na viac nema) a bez en-suite kupelne mal stat 2M plus dalsi milion za pozemok a veci okolo toho. V nejakej prdeli 30 km od Brna. Este ani nezacali stavat a uz zvysili ceny…

                  1. Cheche. Americký standardní barák s papundeklu postavím sám do měsíce až dvou pomocí pilky a šroubováku, a nějaké té externí pomoci se stavbou základů. Když si bude chtít přistavit místnost, stačí ji na to odpoledne, a ještě může mezitím péct koláč v troubě.

                    1. Cheche, kvůli takovejm debilům to tady vypadá, jak to vypadá. Teď sem viděl technologii, co se používá běžně v US, která není nijak složitá, žádná raketová věda, ale nejspíš to u nás nikdo nedělá, protože každej je samodomo ekspert. Pak ti čuráci nejsou schopni položit ani rovně zámkovku tak, aby voda netekla k (a do) baráku, takže zvládnout i todle fakt jednoduchý je pro ně nepředstavitelná balšája těéchnika a stálo by to takovej ranec, že bych si to levněj vydláždil ze stříbrnejch cihel.

                      Reálně se pak slušnej řemeslník má jako pán, protože po návštěvě takovýho odporníka si každej rád nechá věc opravit od někoho, kdo do toho aspoň trochu vidí.

                    2. Tak ak nechceš aby ti voda tiekla do domu (či niekde inde) tak zásadne neklaď zámkovku „rovně“ ale vždy krivo (t.j. so sklonom od domu či objektu smerom ku kanálu či tráve).
                      Ale máš recht stými odborníkmi – známi si dali tiež postaviť taký jak to ja volám, že papierový domček (drevený sendvič plnený asi sklennou vatou). A zámkovka už im klesla asi 8 centimetrov od pôvodnej roviny (je to vidno pri stĺpiku čo podopiera strechu car-portu, lebo ten je zabetónovaný.

                    3. Jo, nedostatocne zhutnena poda a tenky strkovy zaklad pod dlazbou. Piesok pouzity miesto drviny urobi to iste.

                    4. SatanOkkY
                      11.4.2019 v 20:13

                      No tak jistě, ale co čekáš od pánů odporníků zedníků co zvládnou všechno, že? Ani spád neudělají napoprvý dobře.

                      V US už jsou s povrchama trochu napřed…

                    5. Behemot 11.4.2019 v 8:21

                      Ono mam obavy ze to je to s americkymi domami v europe bude take iste ako s europskymi tuto. Vsetko je totiz prisposobene miestnym stavebnym zvyklostiam a normam. Napriklad si neviem predstavit kde by som zohnal krabice pod vypinace a zasuvky na instalaciu do muriva. Tunajsie sa totiz klincuju alebo srobuju na laty tvoriace konstrukciu stien. A tych prikladov by bolo.
                      Na druhej strane aj takato stavba nakoniec vyjde ranec, pretoze clovek nestavia len izby. Takze kupelne potrebuju cementove dosky plus membrany pod dlazbu – vlastne to treba vsade kde chce clovek dlazbu. Specialne dosky do sprchovych kutov a k vani, zasa membrany pod obkladacky, etc. Clovek nakoniec to „lacnou“ stavbou neusetri vobec nic.

                    6. Ja jsem se poprve s U.S. systemem montovanych staveb setkal v roce ’92. Bylo to pro mne zajimavy, protoze fura veci najednou uplne jinak. Vsechno 2by4, cili pro blbce, pokud clovek dodrzoval nejaky pomery stran a jednoduchy pravidla, nemel ani prorez materialu a nemusel onanovat s odrezkama, jako zname tady u ‚profesionalu‘. Nosne konstrukce z kovovych profilu rezanych plasmou, to byla vubec novinka. V Evrope se tehdy pouzivaly profily pod sadros vyhradne nenosne (je to dneska uz konecne jinak?). Kazdopadne, staveli jsme tehdy nejake radovky na Lake Ozark, abychom se to naucili a musim rict, ze stavba neskutecne frcela a to i proto, ze domy se dokoncovaly kaskadovite, takze kazdy dalsi slouzil jako leseni pro ten predchozi.

                      Tehdy se nam vyplatilo i blby sroubky do sadrose vozit z U.S., protoze byly levnejsi, nez tady. Tehdy tady sadros mel debilni rozmer, takze bud se desky rezaly, nebo doplnovaly, atd.

                      Ja osobne nejsem fanda drevenych likusaku, cihla je cihla. Ale kdyz se to umi a jede se v celym systemu tak, jak ho Amici vymysleli, tak se ten barak da sbouchat jednak rychle a druhak levne. Blby je, kdyz se prebere jen neco. Treba americka klima vzduch-vzduch, ale v Cesku se pak slozite taha vzduchotechnika, protoze nase lity stropy proste nepocitaji s rozvody vzduchu. A nebo se musi delat podveseny stropy a to jsme s prachama zase nekde jinde.

                    7. Yeah, sure. Nejake ine arogankne kokotske pindy by neboli?

                  2. Ted jsem videl prodavat krasnej „mobile home“ v CR, fakt hezky, strasne levne, porizovaci cena noveho by melo bejt dost pres mego a tohle stalo pul mice. Tak jsem se rozhodl si to precist. A nezklamali. Na konci napsane, ze se to prodava bez pozemku :D A to bylo vse, ja bych treba cekal informaci, kolik je najemne pozemku a kdo ho vlastni, protoze to mi prijde jako zcela zasadni informace(a jestli jde pozemek koupit). Tohle je prece past jako krava, protoze ty „mobile home“ nejsou az tak mobilni, jak to z nazvu vypada

                    Ocividne s sem z US dostava novy trend, bydleni v baraku, kteremu budeme rikat mobilni a jehoz presnuti je otazkou(protoze nektere domy teto kategorie po urcite dobe presunout bez skod nelze a taky protoze je to zkurvene drahe), jenz postavime na pozemku, ktery nebudeme vlastnit, cimz se sice dostaneme k levnemu bydleni, ale pak prijde strasidelny korporatni nenazranec ve fraku a s burinkou(ano, kapitalista z komunistickych plakatu) a zvysi najem z pozemku(nebo pozemek koupi a pak zvysi najemne), cimz se z levneho bydleni stane obrovska past.

                    Ale ja urcite prehanim a neni ceho se bat :)

                    1. Deacon: Solidní mobilhome se dá pořídit i za 100k. Třeba jako chata. Nebo dočasnou stavbu, než si postavíte pořádný barák. Akorát nechápu ten tok myšlenek, tu neuvěřitelně zažranou komunistickou fantasmagorii, že jsou všichni lidi stejně schopní a tím pádem by měli mít všichni stejně.

                    2. Re: deacon
                      12.4.2019 v 16:37

                      Zrejme nepatris do cilove skupiny kupcu mobilhoumu, proto to nechapes. Ja casto vidam model, kdy proste si ten likusak poridi babka s dedou coby vejminek a to nejlepe na nejake zahrade, kam leta jezdili a meli tam kurnik na prespani. Da se pochopit, ze proste svuj dum/byt nechali mladejm a sami si na stari poridi treba tuto haluznu. Osobne znam dva pripady, kdy je to presne takto.

                    3. Ale ona to není tak špatná myšlenka. Udělat probírku krámů, zbytečnosti rozprodat/rozdat, vyhoti a nastěhovat se do malého, kde není tolik práce s údržbou, žádné schody…

                    4. Re: Jihocech Honza
                      14.4.2019 v 21:03

                      Jo, lidi to delaj. Chaticka nekde v kolonii u reky je na trvaly bydleni mala, takze se da do (_!_), misto toho se tam soupne mobilheim a je vymalovano. Dneska uz i deda s babkou maji nejakou pojizdnou mejdlovou krabicku, takze neni nutny mit vejminek soucasti domu mladsi generace, nerkuli, ze mnohdy cim dale, tim lepe.

                    5. Tak jsem se na nějaké ty domečky koukal a ono to vypadá fakt docela útulně. I když jsem měl vždycky slabost pro lodní kajuty či obytné vagony (být Kim Čong něco, z toho obrněného vlaku nevylezu).
                      A na přinejhorším bazarový by se našpórovat dalo, zvláště, až vyletí děcka z hnízda.

                    6. Hmm toto je krasna konverzacia ktora sa hodi k mojej vseobecnej nechuti akceptovat rozne buzeracie. Uz dlhsie teoretizujem, ako nieco postavit, ale vyhnut sa (idealne vsetkym) oserom s papiermi, architektom, pasivnym domom, rekuperaciam atd atd.

                      Jedna cesta by bola kupit stary dom na dedine, v ramci „rekonstrukcie“ na nom nenechat kamen na kameni. Problem je, ze uz tretim rokom sledujem znameho, ktory to rekonstruuje postupne a nie tak, ze nahodou spadne vsetko okrem prednej steny a ta spadne o rok neskor. Na etapy je to oser snad este vacsi ako stavat s projektom novu budovu.

                      Ako mobilny musi byt taky mobilny dom? Ked to trosku prezeniem do extremu, HEA/HEB/IPE profil (a.k.a. ocelove Icko) takeho plnotucnejsieho rozmeru ma tak 60 kg/m, robi sa v standardnych dlzkach az do 18 m. Zbuchat z toho podstavu na nejakych 100-130 m^2 je zabava na par dni. Pridat jednoduche ocelove kolesa je najmensi problem. Ak je clovek sikovny a najde vysokozdvizny vozik takmer zrely do srotu, zoberie si z neho vela uzitocnych veci – podstava by zrazu mohla byt velmi mobilna.

                      Pripojenie energii by tiez nemalo byt tak narocne – voda, elektrina aj odpad sa daju s kludom spravit vo flexi prevedeni. Co som cital, v nasich koncinach je s kontajnermi konvertovanymi na dom vcelku oser z dovodu ocele v stenach a rosneho bodu v zime, preto ta idea ocelovej podstavy.

              2. Ceny nemovitostí rozstou, protože:
                a) roste cena práce
                b) roste zcela neúměrně cena stavebních pozemků z důvodu restriktivních územních plánů
                c) roste složitost a doba stavebního řízení

                Spíše bych řekl, že se jedná o vyrovnání cen v EU. Pak samozřejmě zjistíte, že se z východních mez blbě platí západní ceny.

        3. Kdyby někdo zrušil zákony regulující zástavbu, tak by se stalo pouze to, že nastala desetiletá přechodná chaotická fáze a pak by se vše postupně uvedlo do životaschopného normálu. Cena dnes nezastavitelných pozemků by mírně stoupla, cena zastavitelných by podstatně klesla. Už dnes se v lokalitě, kde pozemek pro bydlení stojí dle zastaralé cenové mapy 2500 kč/metr, stojí stavební pozemky nebytové cca 1000 Kč/metr a nestavební za 300 Kč za metr. Reálná tržní cena za pozemek pro bydlení je tam cca 3500 kč/metr ostatní ceny jsou zhruba tržní, což jasně ukazuje brutální deformaci na trhu pozemků pro bydlení.

          Ty budoucí pozemky pro bydlení mají mafiáni právě proto, že oni umí regulaci ohnotu svým potřebám. Kdyby regulace nebyla, tak mafie nebude schopná konvertovat levné nestavební pozemky na drahé stavební a nebude mít o business s pozemky zájem. V této zemi je opravdu místa na výstavbu víc než dost.

          1. @Shi: asi je třeba dodat, že není regulace jako regulace. UVolnění výstavy určitě OK, ale na místech, kde podělali regulaci hustoty zástavby, výšky zástavby, to jsou doslova tragédie. Zejména, když tam předtím bydlíte jako normální člověk, nikoliv náplava, a najednou vám kolem baráku vyrostou bytovky – „nové paneláky“. Jedněm známejm se stalo, kvůli zpackanému územnímu plánu a protiprávnímu postupu stavebního úřadu, že jim u domu se zahrádkou v domovní oblasti hned za plotem vyrostla 10 metrů vysoká bytovka.
            Dobře je to vidět v Chorvatsku: kde je vhodný pozemek, tak může vyrůst z roku na rok nový obří apartmánový dům, který zcela zničí celou oblast, okolní domy se stanou nezajímavými a jejich majitelé můžou jít do hajzlu, protože se tam už nikdo neubytuje.

            1. Žádná regulace je lepší, než mizerná. Já bych neměl problém s rozumnými regulativy, ale jak sám píšete: „kvůli zpackanému územnímu plánu a protiprávnímu postupu stavebního úřadu“. Tohle jsou totiž naše regulace v praxi. Podobnou zkušenost mám z několika lokalit současně:
              – bytovka najednou má o dvě patra víc, než měla mít.
              – pozemek znehodnocen územním plánem mj. i na základě zfalšovaného geologického průzkumu placeného z prostředků EU
              – pozemek dle ÚP nestavební (zahrady), dle ÚP zahrádkáři nemají o zahrady zájem, realita je takoví, že nemůžete opečovávat zahradu (sad s desítkami stromů), pokud si tam nemůžete postavit alespoň nějaké zázemí.
              – výstavba v místech, kde výstavba nikdy být neměla, takže jsou těžce poddimenzované přístupové cestu a nemá to řešení.

              Tohle je reálný výsledný stav s územní plánem a nejtužšími stavebními regulacemi široko daleko.

              Já bych neměl problém s rozumně nastavenými regulativy, jenomže urbanisti jsou sociální inženýři a často také magoři, kterým unikají širší souvislosti a proto jsou výskledky jejich činnosti takové jako jsou.

              1. nevim jak slozite maji stavebni rizeni treba v Kalifornii ale cetl jsem ze nejvetsi brzdou nove vystavby jsou tam starousedlici kteri aktivne broji proti nove vystavbe v lokalitach kde bydli protoze nechteji nove sousedy a vedi ze hustejsi zastavba by jim snizovala hodnotu nemovitosti

                1. Pochopitelne. NIMBY v praxi. Obchvat Prahy je potreba, ale nikdo nechce ctyrproudovku za plotem. Velkosklad podpoří ekonomiku, ale vopovazte se ho postavit vedle nasi vesnice. Byty pro chudy jsou potreba, ale posledni vo co stojim je ubytovna pro socky naproti pres ulici. Atd. Holt kosile blizsi nez kabát. Ty kurvy fizlacky vsude omezujou rychlost, ale v nasi ulici by bylo nejlepai dat zavoru na kartu…

                  1. To není NIMBY. To je o tom, že daně z nemovitosti jsou povětšinou odvozeny z nákupní ceny nemovitosti. Pokud vám něco sníží skutečnou cenu nemovitosti, třeba novou výstavbou, tak stále platíte ty samé daně jako předtím.

                    Kromě toho, že Kalifornie má jedny z nejvyšších daní v USA obecně.

                    Jinak řečeno, vy koupíte nemovitost za pět miliónů dolarů v Kalifornii, platíte daně z nemovitosti vypočtené z pěti miliard dolarů. Pak vám vedle postaví novou výstavbu, cena vaší nemovitosti klesne na milión dolarů, ale vy furt platíte daně, jako kdyby stála pět melounů.

                    O tom to je, milý shane.

                    1. Pokud vim,tak dane jsou odvozeny od soucasne trzni ceny nemovitosti. Jinak by to byl zejmena u starejch baraku dost na hovno obchod, kdyz ty povalecny Levittony staly par set dolacu za dum.
                      Snizovani ceny americany sere predevsim proto, ze se celkem radi a casto stehujou a nikdo neprodava rad za min nez za kolik koupil.

                    2. (par set je trochu nadsazka, ty domy staly kolem 10 000 dolaru, nicmene platit dan z nemovitost ve vysi 200-300 dolaru by bylo dneska pro majitele terno)

                    3. Tohle je údajně těžký problém v Detroitu, kde město nabízí celkem ještě slušné baráky za dolar + náklady na opravy, ale nikdo je nechce koupit. Je to proto, že by sice dotyčný ten barák koupil za dolar, ale daň by platil ne z kupní ceny, ale nějaké místní ceny tržní, která se pořád pohybuje ve statisících dolarů. No a sehnat job se slušnou mzdou v napůl mrtvém městě, ze které by šla ta daň utáhnout, je problém. A tak tam ty domy chátrají dál.

                    4. To víte hodně špatně.

                    5. udajne prave z toho duvodu (zvyseni trzni ceny) se v Kalifornii nechavaji napsane na puvodni vlastniky i pri faktickem prevodu nemovitosti na nove vlastniky, aby se platila dan z nemovitosti treba z 30 let stare kupni ceny …

                    6. Tak jsem na to koukal a v podstate to maj tak, ze se vezme odhadovana hodnota v dobe koupe a ta se kazdy rok navysuje o 2 procenta. V okamžiku kdy se změní vlastnik, tak se provede novy odhad a jede se znova po dvou procentech. Dan je pak 0.79 procenta ročně. Coz je na US pomery celkem levny, celonarodni prumer je 1,1 procenta.

                    7. 2 procenta zvyseni rocne je stanovene maximum rocne

                    8. Jo, ona tam bude asi nejaka cenová mapa. Do hloubky jsem to nestudoval, barak v USA kupovat nehodlam. Nicmene pro hrubou predstavu to postačí.

                    9. shane: Nic nevíte o situaci v USA, byl jste překvapen, co jsem o tom napsal. Ale už jste soudil, nálepkoval, věděl jste, že tje to NIMBY v praxi.

                      A takto je to s kompetencí většiny názorů zde. Hlavně tomu dát zkratky, nálepky, zhodnotit, že za vše mohou regulace a stát – a jsme hotoví.

                    10. No dovol. Ja jsem znamej etatista, to si vyprosuju.

            2. @CernyMor: Taková ta divoká zástavba se děla i za komunistů s jejich územními plány: https://mapy.cz/zakladni?x=14.4745230&y=48.9614732&z=13&pano=1&source=stre&id=84280&pid=33561585&yaw=5.810&fov=1.570&pitch=0.076.
              Roudenská ulice v ČB, kde původní domkařská a vilková zástavba byla nahrazena paneláky. Vznikla hradba paneláků, kde ve vnitrobloku zůstala jedna vilka.

              1. @CzechDave: V Písku máme něco podobného.
                https://mapy.cz/zakladni?x=14.1496159&y=49.2997017&z=20&pano=1&base=ophoto&pid=63436528&fov=1.257
                Jako malý jsem si vždycky říkal: „Chudák domeček.“

            3. Konečně rozumný názor. V Brně na radnicích kde vládla ODS to bylo zcela běžné, že vám nepovolili si v přízemním domku vybudovat obytné podkroví, ale čtyřpatrový developerský panelák ze kterého vám lidi čumí do zahrádky, za vaším humnem povolili.

              1. Tohle se v Praze za sociku delo bezne, kdyz se stavely velký sidliste. A to jeste byli ti stastnejsi. Ti min stastni o domek prisli a dostali par susnu a dekret na 3+1 v panelaku.

            4. To že je někde pár starejch baráku znamená, že už tam nikdy nemůže vyrůst nic většího? No to bychom asi měli už celou planetu dokola obestavěnou přízemníma barákama, že?

              To je prostě vývoj. Tak to holt časem známí střelí a bude tam další bytovka, to je problém! Tady ty hustoty a vejšky, horší už jsou památbíčkáři.

              1. Ony ty „hustoty a vejšky“ mají hlubší smysl – prosvětlenost místností, dostatek zeleně, kapacita infrastruktury. Ale to by to ten regulativ musel být primárně územní plán a ne primárně korupční plán a muselo by se plánovat na 50 let dopředu a ne do příštího úplatku …

          2. Přesně tak, mafián chce hlavně vydělávat. Momentálně vydělává tím, že uplácí radnice. Pokud by se rvali o peníze lidí jen mafiáni mezi sebou, bylo by to pro lidi spíš lepší, protože úředníci jsou nenažraní a nemají žádný limit. Jediným štěstím úředníků je, že Češi jsou takové holubičí povahy, i v Polsku už by na ně tamní vzali vidle. Mmch v Polsku se staví jednodušeji, lépe a levněji a taková Varšava za 15 let udělala neskutečný skok kupředu a je dnes metropolí srovnatelnou s Mnichovem, zatímco Praha je akorát skanzen se všemi výhodami a hlavně nevýhodami.
            Dokud by mafián nezískal monopol (nebo několik málo mafiánů nevytvořilo oligopol), byla by situace ve stavebnictví podstatně lepší než dnes. Jediná akceptovatelná státní regulace je pak ta, která by dokázala monopol/oligopol rozbít.

            1. Jaký to má přesně v Pze výhody? ;-) Mimo tu klasickou že to je největší město v okolí, tak přece jenom jsou tu nějaký příležitosti, ale jinak…

              Apropo k těm stavbám ve vnitrobloku co se řeší nahoře, těch posledních pár, kde ještě nejsou se v Pze zastaví velice brzo. Takovejch 2-5 bytovejch jednotek (nebo komerční tentononc uvnitř bloku v centru, to je terno. To je tak 5-10 míčů kousek.

              1. Tak láká turisty (podobně jako Český Krumlov), kteří jsou zdrojem příjmů pro ty šťastnější, kteří v Praze byt mají a mohou ho pronajímat ;-)
                Skanzen je hezký na pohled, na fotkách apod.
                Skanzen umožňuje, aby se v něm realizovali různí dobroseři typu „Klub za starou Prahu“ a další (mnohem větší sídliště je tolik nezajímají).
                Skanzen se nemění (pro některé je i změna k lepšímu problémem).
                A to ignoruji fakt, že jde to hlavní město, jinak bych k tomu přidal ještě centrum moci a businessu.

        4. re: kaBrnak

          A vykoupili by všechny pole a co? Nasadili ceny, za které si je tedy nikdo koupit nemůže a potom tu ornici žrali? Nebo je prodali, ale komu všechny ty pole prodat, když na stavbu podle Vás skoro nikdo nemá?

          Já znám řadu českých taťků, co si pozemek na stavbu koupili.

          1. Jsou i obce co nabízejí pozemky za par supu. Problem je, ze jsou to vetsinou prdele kde chcip pes a vsude je daleko. Znama se takhle s manzelem odstěhovali a uz se stihli rozvyst, protoze on byl i s cestou do práce imrvere pryc a ji zacalo hrabat, protoze ve svejch triceti byla siroko daleko nejmladsi. Asi o 20 let.

            1. Tudle tuším Pospec psal že žena nemá ráda lidi, takže prdel kde jich moc není je docela dobrá. Ale už vidím jak by přišlo přesně toto, lidi sou tu staří, bé :D

              1. :) i kdyz asi lepsi geronti nez prumerny obyvatel sidliste ve Frydku-Mistku. Horsi ze je tam hovno obcanska vybavenost. To je tak na bydleni pres leto kdyz děti odrostou.

                1. On ten Pospec vidí všechno černě.
                  FM to jeho je nóbl starší sídliště, něco jako Petřiny.
                  Dokonce tam má kromě toho Kauflandu i basiliku minor.
                  http://www.farnostfrydek.cz/joomla/index.php/kostely/bazilika-navstiveni-panny-marie
                  A jeho drahá polovička by byla satisfakována na samotě poblíž města bych si tipnul.
                  A co se cen bytů v Praze týče, já tady kupodivu věřím na neviditelnou ruku trhu.
                  Až to zdrahne natolik, že už na to nikdo nebude mít, tak se z Práglu stane rezervace kde to ani investorům nic nepřinese a ceny pomalu klesnou.

    2. A to byste chtěl řešit regulací?
      Regulace jsou totiž to, co způsobilo současnou situaci, a to především:
      1) Regulace stavební
      Postavit dnes cokoliv ve větším městě je dnes neskutečný problém, i na rodinný dům potřebujete 30 papírů s razítky a každý jeden úředník (hlavně na územním plánování, stavebním úřadě a životním prostředí) přemýšlí, jak Vám zatrhnout. Dostat povolení na bytový projekt trvá v Praze 10-15 let a stojí to nekřesťanské peníze a je to obrovské riziko (utratíte třeba 10-50 mil. Kč a nemáte jistotu, že z projektu vůbec něco bude), které developer nutně promítne do ceny nebo nebude stavět vůbec. Tohle je hlavní příčina nedostatku bytů v Praze. Ploch je dost, investorů taky, ale dostat na to povolení je problém, protože úředníci se chovají, jako by jim město patřilo. A k tomu Vám do toho ještě může kecat každý, kdo má do prdele díru. A úředníci často slyší na tyto profesionální aktivisty víc, než na majitele pozemku, který by chtěl něco postavit.
      2) Regulace bankovní, konkrétně:
      a) devalvace měny před pár let (eufeministicky zvaná kurzový závazek) – tento krok ze dne na den zlevnil byty pro cizince o cca 10 %.
      b) nízké úrokové sazby – ve spojitosti s bodem 1) (tj. mizivá nabídka kvůli regulaci) znamená zvýšenou poptávku, což se projeví růstem cen (ano, je to základní ekonomická poučka, ale také normální selský rozum)
      c) regulace přístupu k hypotékám – ta způsobuje, že mladí prostě nedosáhnou ani na tu hypotéku.
      O chybách ČNB dlouhodobě a čtivě píše třeba Šichtařová, doporučuju její blog.
      A znova se ptám, to byste chtěl řešit větší regulací? Vzpomeňte na komanče, ti regulovali vše. Ano, zrovna bydlení bylo docela dostupné, ale skoro u všeho ostatního zboží to byl problém, vzpomínám si, jak naši koncem osmdesátek tři roky sháněli novou favoritku (kolo).
      A s dnešní garniturou úředníků bych se vůbec nedivil, kdyby to přes velkohubá prohlášení dopadlo úplně stejně, tj. byty by oficiálně byly, ale vesele by se kšeftovalo s pořadníky, případně by vznikl jiný černý trh, takže pro normálního smrtelníka by bydlení bylo ještě nedostupnější než dnes.
      Od pirátu každopádně geniální tah – místo, aby začali řešit regulace, zatnou tipec těm, kteří si byt dokázali pořídit. Jdu blejt.

      1. Přesně tak. I na blbou díru v zemi (vrtaná studna) musela vzniknout neskutečná hromada papírů. Když jsem se jimi prohrabával, tak z těch papírů měl smysl asi jen jeden – doklad o tom, že firma má licenci od báňského úřadu (byla to opravdu hluboká díra) a tedy je to firma, která ví co dělá. Vše ostatní byl úřední alibismus, protože kdyby se cokoliv podělalo, tak ty papíry nic neřeší.

        1. Jen pro informaci, zkuste si byrokracii v USA. Dokud to nezažijete, neuvěříte. Česká republika je proti tomu slaboučký čajíček. Proto se také v USA do toho nikdo nepouští sám, ale najímá si na každý prd firmu.

          1. Asi jak kde. Hovořit o USA je jako hovorit o Evropě. Kazdej stat to ma jinak a nekde to bude fakt pakarna.
            Jina vec je, ze americani dobre vedi ze cas jsou penize a proc ztracet cas, kdyz si muzu zjednat nekoho, kdo ten cas bude ztracet misto me.

            1. No, hlavně že víte o USA nejvíc. Viz NIMBY, a spol.

              Jen pro vaši informaci, USA je jeden stát, a fungují tam federální zákony a určitý federální přístup. Pak samozřejmě každý stát si některé věci modifikuje, ale stále musí vyhovět federálním věcem.

              K poslední věte se raději nevyjadřuji. Nějak mi to připomíná věty mého americké šéfa: „To co ví o Americe nejméně, tak nejvíce mluví o tom, jaká Amerika je.“

              1. Mas pisek ve vagine, ze tak prudis? Stavebni buzerace je statni, ne federalni zalezitost.

              2. „Pak samozřejmě každý stát si některé věci modifikuje, ale stále musí vyhovět federálním věcem.“
                Musí, ale někdy taky nevyhoví…

      2. Za komančů byly všechny základní důležité životní potřeby (bydlení, energie, potraviny, školky) dostupné, a západní serepetičky a cingrlátka nedostupné.

        Dnes máte různé serepetičky typu ajfoun a spotřební elektronika, módní hadříky, velmi dostupné. Zato drahé až nedostupné jsou základní životní potřeby od energií až po školky a nemovitosti.

        Který z těchto systémů je dlouhodobě udržitelnější, na to ať si odpoví každý sám.

        1. Ad kaBrnak:
          Kdyže to vznikla básnička:
          „Došla vata, došly vložky,
          co strčíme mezi nožky?
          My jsme holky z dědiny,
          dáme si tam noviny.“
          ?
          O hajzlpapíru se ani nezmiňuji…

        2. s tim bydlenim byla potiz i za komunistu ale existoval treba program (znam to z prvni ruky) zacatkem osmdesatych let na chebsku, mam vzdalenejsi pribuzne a vsichni si tam SAMI postavili domy a kazda rodina dostala NENAVRATNOU pujcku 300.000 Kc coz tehdy byly velke penize. Pak taky existovala stavebni druzstva kde kazdy druzstevnik (krome tech zakladnich veci co musi delat stavebni firma s prislusnymi stroji) prilozil ruku k dilu (neznam podrobnosti ale predpokladam ze si museli odpracovat nejake mnozstvi pracovnich jednotek) a po nekolika letech bydlel

          1. nenavratna pozicna 300000Kcs za komunistov? Hovno. Pokial mal clovek znamosti, tak by sa tych 300k dal postavid dom kompletne. Ta dotacia bola 90000Kcs a CSSR bola vedena ako spoluvlastnik postavenej budovy. Co bolo aj tak dost slusne a viedlo to k stavebnemu miniboomu a okamzitemu nedostatku akehokolvek stavebneho materialu sposobeneho miniboomom.

            1. aspon tak mi to tvrdi moji pribuzni co si ty baraky zacatkem 80. let postavili, mozna slo o podporu udrzeni obyvatel v pohranici (bydli asi 5 km od hranic s tehdejsi NSR), mozna tam byl nejaky zavazek x let zustat tam bydlet ale tou castkou jsem si jistej …

              1. 300 000 mi prijde taky hodne, to by opravdu zaplatilo celej barak. Manzelska pujcka byla 30 litru a skodovka stala neco pres 50 000. Prumernej plat v osmdesatkach 2500-3000 hrubyho, podle toho kdy.

                1. shane 10.4.2019 v 15:06

                  Rozsah ceny tych Skodoviek bol podstatne vacsi. V polovici 80. rokov stala Skoda 105S 55K, ale Skoda Rapid stala tusim 78K. Co bolo este stale lepsie ako v 70. rokoch. Moji rodicia zaplatili roku 1971 za Skodu 100L 58800Kcs.

                  1. A favorit neco pres osmdesát.

                    1. Favorit je uz zalezitost konca 80. rokov. Myslim ze ked ho zacali predavat zakladna cena bola 84900Kcs. Ale neviem to na 100%, my sme sa s manzelkou v tom case zmohli na len na ’86 Skodu 105L :-) Kupili sme ju v akomsi bazari v Prahe 15.11.1989…

                    2. No, pozeram ze si to pamatam celkom spravne.

                    3. Ano, Favorit se dal pořídit za 85 tisíc.
                      Avšak hned počátkem roku 1990 jej Václav Havel zdražil na více, než 100 000 Kčs…

                    4. Havel nic nezdrazil. Zrusily se statni maloobchodni ceny a zdrazil vyrobce a prodejci. Taky ale vyskočily platy, protoze byla dost velka inflace.

                    5. shane:
                      1.
                      Havel propustil kriminálníky, tím Škoda MB přišla o levnou pracovní sílu.
                      Následná opatření s náborem nových lidí prudce zvýšila cenu Favoritů.

                      2.
                      Tzv. „prodejci“ byla jen šmelinářská pakáž, která okamžitě napálila nesmyslně vysokou marži – opět jen důsledek konání Havla.

                      3.
                      Platy v tý době nikam nevyskočily, to až o pět let později.

                    6. Ten Havel, ten byl všemocný.
                      Škodovky zdražil, Slovákům zlikvidoval zbrojní průmysl, Čubovi Slušovice, Československo rozbil, Klause donutil ho zvolit v 93, do NATO nás přinutil vstoupit a ihned humanitárně bombardovat, ještě že ten Václav s Milošem tomu úřadu vrátili lidský rozměr.

                    7. Dachsmeister:
                      1.
                      Kdo propustil v lednu 1990 velké množství kriminálníků, kteří jak vylezli ven, rozbíjeli vlaky a veřejně prospěšná zařízení cestou domů…?

                      2.
                      Kdo pozval do ČSFR dalajlámu a tím vydráždil vedení ČLR natolik, že padly velké zakázky např. podniku Tatra…?

                      Stačí mi tvoje odpověď v těchto dvou bodech, ostatní nechám plavat…

                    8. 1) no co, za chvilku byli zase v krimu, tedy většina z nich, navíc vlaky v té době nebyla veřejně prospěšná zařízení, jen způsob, jak si zhnusit cestování a konečně se dokopat ke koupi auta. Ono to tak nějak platí dodnes.
                      2) co máš proti Kundunovi? A co nemáš proti ČLR? Hlavně že tady ty jejich investice kdy co daly. Zlatej Tchajwan či Japka – ty se toho nebojí. Zasraní psožrouti tady nikdy fenik nenechali.
                      Tak plav….

                    9. misaka:
                      1.
                      Ty kriminálníky pustil HAVEL.
                      Na amnestii, takže to bylo jen a pouze jeho rozhodnutí.

                      2.
                      Zakázky pro ČLR padly poté, co HAVEL pozval do ČSFR dalajlámu – to byl velmi neopatrný politický tah, který ekonomicky uškodil naší zemi.


                      Příspěvek jsi asi psal pod vlivem drog, viz např.
                      „…navíc vlaky v té době nebyla veřejně prospěšná zařízení,…“
                      – nevím, k čemu se tahle věta vztahuje.

                      Ten „kundun“ je pro ČR (a nejen pro ni) neprosto nevýznamná figurka.
                      A ČLR, jakkoli nejsem zrovna jejím vyznavačem, je jeden z nejvyspělejších průmyslový států.
                      I já jsem nucen si tam kupovat věci pro sebe.

                      Co seš zač? Člen LES, zelených, nebo běžný kavárenský sluníčkář…?

                    10. Tak to jo. Zabils….

                    11. misaka:
                      Na odpověď k věci se již nezmůžeš…?

                    12. Corona, cina byla do nástupu Si Ti Pchinga roku 1996 zaostala chuda prdel s lokalnima hladomorama a az potom se zacala zvedat. V dobe kdy sem havel pozval dalajlamu, tak byl cinskej trh zcela marginalni a zustal tak i dnes, protoze uz kurva jednou pochopte, ze cinani o export nestoji*, ale potrebuji vyvazet v co největším objemu. Cinani delaj dovozcum co nejvetsi obstrukce a dojej je jak muzou.

                      *krome luxusniho zbozi a hlavne surovin, ktery my ale nemame.

                    13. shane:
                      1.
                      „… cina byla do nástupu Si Ti Pchinga roku 1996 zaostala chuda prdel s lokalnima hladomorama a az potom se zacala zvedat….“

                      A tím chceš asi naznačit něco o prudkém zlomu…?
                      Ale houby, ČLR se snažila daleko dřív – bezlicenční kopie složitých zařízení vyráběla dávno před rokem 1996.

                      2.
                      „…dobe kdy sem havel pozval dalajlamu, tak byl cinskej trh zcela marginalni …“

                      Tatra tehdy přišla o zakázky a to přispělo k jejímu pádu. A co za to?
                      Přijetí jednoho bezvýznamného šášuly, výkřik do médií.
                      Nezkoušej to zkreslovat tím, co je dnes – tys tehdy tahal kačera.

                    14. ja si vzpominam z konce 70. let nakup vonavych gumicek (tezko k dostani) a takoveho toho psaciho pera (povoleni za odmenu od soudruzky ucitelky ze dobre pisu jsem jej mohl zacit pouzivat) v papirnictvi – to byl muj prvni kontakt s Cinou a jejim zbozim za hluboke totality

                    15. trevor12:
                      Někdo viděl voňavý gumičky s pandou a průhlednými barevnými obrázky, jinej četl knihy a periodika a věděl, odkdy bezlicenčně kopírují složitá technická zařízení.

                      Každej je trochu jinej…

                    16. kazdopadne https://en.wikipedia.org/wiki/Historical_GDP_of_China

                      od roku 1991 je ten rust famozni

                      ono kdyz se zacina skoro z nuly … srov. rok 1952

                    17. corona
                      11.4.2019 v 9:27

                      Pravdoláska stál za pádem Tatrovky mnohem víc, a SPOZ a další kriplové taky přiložili ruku k dílu – škodiffka byla podmazaná a domluvená eště než to celý padlo, a likvidace Tatrovky se hodila do krámu. Považte, kdyby tady někdo dělal špičkový limuzíny a nedejbože začal dělat i špičkový supersporty. Kdo by nějakou šáde chtěl?

                    18. Behemot:
                      Držím se holých faktů. Vím, co kdo v 90. letech napáchal.
                      Tady mě může povídat kdokoli cokoli o tom, že kdosi za cosi nemohl apod., hlavně když to tu píšou nějaké sotva odrostlé děti, které to slyšely ve škole…

                    19. Ad 1) No jo legendy se vrací.
                      Ano amnestie byla velkorysá.
                      A správná.
                      Kdo šanci nevyužil, ten byl do basy vrácen.
                      Ke konci roku 1991 byla 1/4 věznic opět zaplněna amnestovanými.
                      Ale chudáci ze Škodovky kvůli tomu nebyli levně zblajznuti firmou Lidový vůz.
                      Důvodem z české strany byla nutnost investovat a z německé Favorit a levní šikovní lidi.
                      Ad 2) kamarádit s Dalajlámou bylo správné, byznys Tatry v Číně skončil kvůli neschopnosti managementu po zprasené kuponové privatisaci, kompletní 815 se tam vyráběly vesele dál do konce 90.let.
                      Od poloviny 80.let.
                      V licenci.
                      Byznys s Číňany je obecně složitá věc, pokud chcete prodávat něco jim, nebo tam něco pro ně vyrábět.
                      Posledních 5 let Zemanova lezeni do čínských prdelí přineslo profit možná Kellnerovi a Slavii.
                      Zlatí Tchajwanci.

                    20. Dachsmeister:
                      1.
                      Amnestie správná nebyla – propuštění páchali škody.
                      A úbytek vězňů na počátku roku 1990 tehdy způsobil potíže ve výrobě Favorita, následkem bylo zvýšení jeho ceny. Nebyla tu řeč o VW, to byla záležitost roku 1991.

                      2.
                      Pouštět si k tělu kontroverzní nábožensko-politickou figurku je správné…?

                    21. Dachsmeister
                      11.4.2019 v 21:21

                      Vyrábělo se menší množství, hlavně skládačky, a smlouva skončila. Měla se licenčně postavit celá fabrika, vyjednávání bylo skoro na konci. Po pravdoláskovi z toho bylo hovno.

                    22. corona
                      11.4.2019 v 18:49

                      To sou fakta, celá ta banda přiložila ruku k dílu, aby Tatrovka padla. To jsou historický události. Asi bych měl spáchat ten miničláneček…

                    23. Stran prodeje Schadewerke to byla akce 2v1. Schade samozrejme byla zajimava pro Germany a uprimne… my bychom s Magoritem asi diru do sveta neudelali. Nicmene hlavni, o co slo, byl podpis Cesko-Germanske smlouvy, ze po Germanech uz nebudeme pozadovat zadne reparace, aby probohazivyho Germani nemeli fedry, ze jim investice znarodnime a nechame odecist od druhovalecnych reparaci. Tim veskere ceske naroky vuci Germanii padly. To bylo to hlavni a podstatne, vsechno ostatni uz se po tom jen svezlo.

                      Ze nas Lahva naverboval do NATO o tomsamozrejme zadna, ale na druhou stranu – vzhledem k tomu, do ktere prdele jsme hned v 90. lezli, bylo jasne, ze v tomto letadle distribuce U.S. zbrani bychom stejne drive, nebo pozdeji skoncili. NATO je ryze ekonomicka zalezitost, nejaka obrana je jen PR. Havel byl slunickar, takze holt ten zvaci dopis sesmolil napul proto, ze tem srackam veril a napul proto, ze kazda kacka dobra. Mozna, ze uz tou dobou zacalo pratelstvi s Veskrnkou lizt do penez, tezko rict.

                      S Cinou je tezka absolutne jakakoli spoluprace. A exportovat tam cokoli, je neskutecnej problem. U nas v praci ted dva tydny byli dva kolegove v Cine a hrozilo, ze tam poletim za nimi, takze jsem udelal vse pro to, abych tam nemusel. Cinani od nas berou jeden vyrobek, ktery se coby soucastka montuje do nejakych produktu, ktere se nasledne prodavaji po celem svete. Cinan se zrejme snazil tuto soucastku okopirovat a zjistil, ze soucastka se chova naprosto nevyspitatelne, coz Cinanovi cini v jeho copy/paste minijob neskutecne problemy. Takze Cinan zacal delat dusno, ze soucastka nesplnuje parametry a nas obchodak s vyrobnim reditelem si udelali dvoutydenni vejlet. Samozrejme, ze vyresili uplny hovno a mezitim jsem ja v laboratori nasimuloval Cinskej kopirovaci proces a odhalil, kdepa ma Cinan troubles. A v pondeli bude velka debata, co s tim. Kdyz se chyba odstrani, Cinan to drive nebo pozdeji obslehne. Kdyz se chyba neodstrani, soucastka se nedostane do prodejniho vyrobku a hrozi, ze Cinan vymysli vlastni, coz mu muze zabrat tak 6 mesicu, ale pak uz ho nikdo nezastavi. A ted si vyber.

                      Jsou to kurvy zasrany a sezerou nas vsechny. Lizt jim do prdele je zcela zasadni chyba. Drzet si ty kurvy od tela co nejdyl to pujde a nepodat jim ani prst. A co se Dalajlamy tyce, toho do ty prdele nakopat taky, protoze Cina vytahla Tibet ze stredoveku. To je, jako dneska vyhodit Britanii z UK treba proto, ze v Indii postavila zeleznice. Lidi chciplo za ajmy Britanie rozhodne vic, nez nejakych Tibetanu. Takze vo co kurva go.

              2. Zavazok zostat 10 rokov v tom dome platil vsade. Po tych 10 rokoch malo zaroven skoncit spoluvlastnictvo statu. Tych 10 rokov bola jedna z pricin preco sme napokon nezacali stavat aj ked sme mali papiere vybavene. Nebudem sa hadat o konkretnej vyske prispevku, v nasich papieroch bolo 90K. 300K sa mi vidi uletene preto ze pokial clovek dokazal ten stavebny material kupit, pokrylo to komplet celu stavbu domu ake sa vtedy bezne stavali. Napriklad strykova „kocka“ ktorej rozlohu si sice nepamatam, ale hrubym odhadom to bude nejakych 200 stvorakov ho vysla zhruba na 200K. Ale je pravda ze tam bolo investovane dost velke mnozstvo „rodinnej“ prace. On to ale dostaval pred tym nez tie dotacie nabehli. Nejake bezurocne pozicky mal ale tiez. A problemo s nakupom materialu celu kopu. Inak mi nabehla taka drobna zaujimavost. Spominam si ze kopa ludi frflala v tych casoch ze naco su mu dve kupelne…casy sa zmenili.

            2. V pohraničí skutečně šlo 300 000, postavil za to bratranec.

              1. Pokud se pamatuju, komanc daval kilo novomanzelskou na barak, kterazto byla bezurocna, ale jinak bezna pujcka. Pak nejaky tri kila byly pocatkem 90ek, matne si pamatuju, ze jsem tehda zvazoval rekonstrukci baraku, ale detaily uz si nepamatuju a hlavne nekdy v roce 93 zacala podnikatelska horecka a tri kila se vydelaly za mesic.

                Je mozny, ze v nekterych oblastech to mhlo byt jinak – viz treba pohranici.

        3. Školky nejsou z důvodu státních regulací. Zkuste si založit soukromou školku a pochopíte proč nejsou školky.
          Energie jsou drahé mj kvůli státním zásahům (dotace na zelené zdroje, podívejte se pořádně na účet za elektřinu).
          Nemovitosti pro bydlení jsou drahé kvůli regulacím výstavby. Kdybyste si mohl postavit moderní zateplený domek, tak dáte za veškeré energie jen 20 000 Kč za rok a nebudete platit žádný nájem.
          Památkáři situaci s cenami nemovitostí taky nepomáhají – další státní regulace, která ve svých metodických pokynech vůbec nezohledňuje, že to všechno musí někdo zaplatit.

          Budujeme socialismus a ten opravdu udržitelný není.

          1. Soukromejch skolek je hafec, aspon ve velkejch mestech. V nasem okoli vim o jedny „statni“ a vic jak deseti soukromejch, plus nejaky lesni skolky. Jenze jsou drahý a vetsina lidi chce do statni, protoze ji v pohode zaplatej ze skolkovnyho. Proto se rve ze nejsou skolky (=nejsou ZADARMIKO skolky).

          2. Školky (aspoň ty v Brně) radnice rozdaly svým kamarádíčkům kteří z nich udělali soukromé zdravotní zařízení a wellness salóny.

            Zkuste si rozpočítat jaké náklady by byly na vybudování podobné velkorysé socialistické školky na pozemku ve městě. Odhaduju 100 mega. A pak si spočítejte kolik by stálo měsíční školkovné.

            Soukromé školky tu jsou. Ale většinou v rodinných domcích s uliční šíří 7 metrů a cca pro 12 dětí. I tak si tam šlapou po hlavách. A měsíčně to stojí 7 000.

        4. Že je socík neudržitelný ukázala teorie už v nějakém 18.-19. století. Ani to nezabránilo tomu, aby to pár nadšenců zkusilo v praxi a výsledky známe – zhroucení ekonomik, hladomory, vraždění milionů lidí, pokroucená morálka obyvatel a rozpad socialistické soustavy po roce 1989 (čest výjimkám typu Kuba, KLDR a Čína, i když ta je hodně specifická a v mnohém kapitalističtější než třeba USA).
          A po této praktické zkušenosti s nefungováním socíku jej budujeme znovu, fakt super…

          1. Furt lepší než v Číně. Tam führer Si-Ting prohlásil, že kapitalismus byla jen dočasná deviace než se zmátoží ekonomika, a teď se zase pojede brutální Maoismus – ovšem vylepšený o totální dohled s využitím IT nástrojů jako rozpoznávání obličejů, AI apod., a ten jejich sociální kredit.

            Na jednu stranu je pro nás štěstí, že to tam zavedli, protože tím diskreditují naprosto identické problémy, které by rudo-digitální totalitáři toužebně chtěli zavádět i u nás.

            1. Oni zadnej kapitalismus nemaj. A uz vubec ne ranny kapitalismus 19. stoleti, zvany tez Dickensovsky. Oficialne tam maji Socialismus v asijskymi prvky, fakticky pak fasismus jak z ucebnice.

              1. Pardon. Mám na mysli prvky tržní ekonomiky a jisté svobody podnikání. Na to teď půjde rollback.

                Předseda také vysvětlil, které skupiny obyvatel jsou nyní určeny k likvidaci a rozkulačení: v prvé řadě advokáti a podzemní křesťanské církve. Čím to bude, že tyhle dvě skupiny tak extrémně vadí všem Rudým…

                1. Ad Jan Mrcasik:
                  Pardon? ;-)

                  1. Ale né, to je mejlka, oni jsou PanPredeseda s velkým Pé i Pé, ale já mluvím o panu soudruhu předsedovi s malým pé a pé. Kapitalizace matters!

                    1. Soudruh predseda ma sice mozna maly péro, ale rozhodne to je Predseda s velkym Pé, pripadne Kormidelník s velkým Ká. Aby ti nesnizili socialni kredit za neuctivost. Pak prijedes do Ciny a neprodaj ti ani brouka na spejli.

                    2. Pevně věřím, že to opět není o mně. :-D

                    3. Pisu soudruh. Kdybych myslel pan, pisu pan. To neni jako kdyz pisu Praha 3 a vyslovuju Žižkov :)

                    4. Já věřím, že Pan Předseda by nám brouka na špejli nebo kočičí špíz prodal, i kdyby jsme se překlepli v titulatuře a napsali pan predseda. ;-)

                    5. Kočky právě přišly z procházky po venku. ;-)

                    6. „Přijedeš do Číny“ – to má být prosím nějaká ošklivá výhrůžka? ;-)

            2. Děkuji za rozšíření obzorů, to jsem ani nezaznamenal.
              Nepochybuji, že Čína je totalita jako řemen. Tím kapitalismem jsem měl na mysli spíše to, že zaměstnanci tam nepožívají žádné zvláštní ochrany a zaměstnavatelé jsou docela flexibilní v jejich najímání a propouštění (pokud nejde o funkcionáře a známé funkcionářů strany) a také to, že drobné podnikání obvykle není až takový problém. Stejně tak výstavba a rozšiřování výrobních podniků a obecně ekonomická činnost – Strana pochopila, že lidem musí dát práci a že podnikatelské subjekty vyrábějící dle požadavků trhu to zvládnou lépe než centrálně plánovaná ekonomika.
              V občanském životě pak často bude převládat ta totalita – sociální kredit (limitující např. cestování nebo nakupování), povolenky na nákup auta, přelidněnost ve velkých městech, obtížná vymahatelnost práva apod.

              1. To ale nejsou zadne znaky kapitalismu, u vsech marxu. Vyrazit pracovnika na hodinu umej i komunisticky diktatury (a mnohem snaz – v patek si pan profesor nedal ve vinarne pozor na usta a ve stredu uz po pas ve snehu kacel ma Sumave stromy. V kapitalismu to vetsinou komplikujou odbory a pracovní smlouvy) a drobny podnikani umoznovala i vetsina komunistickych diktatur. To cinsky propojeni státní moci a velkych polosoukromych firem je prave dost typicke pro fasismus, byt to samozřejmě neni jediny ani hlavni urcujici znak.

          2. Tady se ekonomika zhroutila do červených čísel až po 8 letech kapitalizmu neviditelné ruky trhu a rozkradení veksláky a estébáky.
            Ve zbytku socialistického bloku dtto.

            Za Jelcina v ruských továrnách nedostali několik měsíců plat, ne za Gorbiho ani za Brežněva.

            1. Protoze to komousi pustili driv, nez se jim to definitivne sesypalo. Minimalne od pulky 80 let uz jela cs. ekonomika dolu jak na toboganu. Proto se snazili prijit s reformama, povolili drobne soukrome podnikani a proto si Jakes v Cervenem Hradku stezoval, ze Cesi si radši valej sunky ve fabrikach, nez aby sli podnikat. On si každéj pamatuje Janku Zagorovou, hodnou holku a Jandove a jini, a po e v ty ekonomicky casti projevu v podstate priznal, ze planovane hospodaření je picovina, rovnostarsky socialismus je na hovno, ekonomika je v prdeli a ze znarodneni vseho byla nejvetsi chyba.
              To, ze prezamestnany molochy zkurveny socialismem a vyrabejici 20 let stary sunty padesat let starejma postupama na 80 let starejch strojich neprezily transformaci ekonomiky je jen logicky dusledek. Takova Jawa v podstate zkrachovala uz v 80 letech a zbrojni prumysl zacali tlumit sami komousi. Proto ta vyroba razdvatrosek na Slovensku a podobne.

              1. takhle to Jakes rozhodne nerekl

                https://www.youtube.com/watch?v=cKoQQo8gdPM

                    1. ok prostuduji

                    2. Prostuduj, je to fakt zajimavy. A nez video je lepsi si ten projev přečíst, cloveka u toho nerozptyluje ta Jakesova dikce Kašpárka.
                      Mimochodem, on byl Jakes na pomery KSČ celkem reformni a pomerne rozumnej. A vubec ne tak blbej jak se jevil.

                    3. tak po prostudovani – ten clanek je znacne manipulativni, mozna (ne)umyslne zkresluje co v tom projevu vyslovne opravdu zaznelo a lidovou tvorivosti vytvari dojem co podle autora clanku Jakes asi myslel ..

                      faktem je, ze asi to nejdulezitejsi, ze tedy soukrome podnikani ano, ale jen jeden zivnostnik bez zamestnancu (max rodinni prislusnici), holt ani Jakes nedokazal prekrocit svuj stin resp. tabu ze „je zakazano mit zamestnance z jejichz nadhodnoty (resp. rozdilu mezi mzdou a vytvorenou nadhodnotou) by je mohl vykoristovat“

                      na to ostatne dojel celej system uz v r. 48, kdyby znarodnili jen velke fabriky (velka odvetvi) a nechali mensi soukrome podnikani (dejme tomu do 50 zamestnancu) mohlo se vse vyvijet treba i o trochu lepe

                    4. To samozřejmě, minimálně by mezi lidmi zůstala podnikatelská či obchodnická mentalita. Na druhou stranu, Jugoslávie to udělala nějak takhle a dopadlo to nakonec daleko hůře.

                    5. Tam slo ale o letitou etnickou nenavist. Ted jsem cet neco o „Jugosce“ za druhy valky a bylo to to samy, spis jeste horsi. Masakry, genocidy, fujtajksl. Takovej tabor Jasenovac, to byla labuz. Kam se na to hrabe prumernej nacistickej koncentrak.

          3. Problemem stalych snah o budovani sociku je to, ze mala skupinka vychcanku proste vi, ze je lepsi ‚rozumne‘ prerozdelovat to, co nekde lidem nakradou, nez se zivit vlastni praci. No a lini tupani, kterych je holt na svete vetsina, na levicovy pindy slysi. Takze prave proto se tento model zkousel, zkousi a bude zkouset porad dokola. Kdyz ti nekdo da grant na vyvoj Perpetuum mobile, tak budes vymejslet, az se z tebe bude hulit. Tesne pred tim, nez to praskne, vezmes kramle. Kdyz to nestihnes, tak se holt bud zhoupnes, nebo ti nekdo vystreli mozek z palice. A pak zase nekdo dalsi prijde s grantem na vyvoj Perpetuum… a tak porad dokolecka dokola.

    3. re: kaBrnak

      Víte, já občas nějaké ty smlouvy o prodeji nemovitostí dělám,jiné konzultuji. V podstatě všichni kupující jsou, obecně řečeno Češi. Ok, centa velkých měst asi budou vypadat jinak, ale k čemu jsem se přimotal i na úrovni krajských měst, byly prodeje zdejšímu obyvatelstvu, z velké části tam šli bydlet.

      Ano, většinou si na to lidé půjčují (ne všichni, ale převážná většina). Na druhou stranu tímt způsobem si pořizují vlastní bydlení dělňáci z fabriky.

      A to, že je lepší nechat barák stát prázdný, protože by se opotřeboval – při dnešních nájmech si myslím, že opotřební bohatě pokryjí.

      1. Ad LWG:
        Když Vám tedy ti nájemníci nájem platí, že? ;-)

      2. To že paběrkujete na české chudině ještě neznamená že takhle vypadá celý realitní trh :-P

        Já mám tu zkušenost že koupě nemovitostí ve městech prostými čechy vypadá často takhle:
        Vyluxujeme účty obou větví rodiny, prodáme všechny pole co jsme dostali v restituci po předcích (co na ně šetřili 3 generace), pak prodáme dům na vesnici, babičku z bytu vyšoupneme do domova důchodců, byt taky prodáme. A za to všechno koupíme těm našim mladým 3+kk bez balkónu, sklepa, parkovacího místa v developerském „paneláku“ v Prahe/Brně/Ostravě.

        1. Ad kaBrnak:
          Jako grammar nazi Vás musím upozornit, že správně je „všechna pole“.
          Jako hnidopich si myslím, že dost přeháníte.

          1. Je to řečeno s mírnou nadsázkou, takové zhuštění případů koupě nemovitosti se kterými jsem se setkal.

            Ale statisticky dle posledního srazu abiturientů:
            Kdo nedostal byt/barák od rodičů nebo po babičce, nekoupil ho v privatizaci bytového fondu za 50-200k, ten se potácí po předražených podnájmech nebo otročí do večera v práci kterou nesnáší, aby utáhl hypotéku.
            Ti šikovnější si spravili ruinu 40 km za městem ze které dojíždí po ucpaných okreskách do města hodinu.

            Vyjímkou jsou třídní krasavice co si nabalily prachaté podnikatele, ty jsou v pohodě.
            Někteří se vrátili z ciziny, se stejně holým zadkem s jakým tam jeli s vidinou že se tam uchytí nebo něco našetří (opět s vyjímkou krasavic co si nabrnkly místního boháče).

            2 vyjímky „selfmademanů“ – jeden si vydělal na polorozbořený statek (praha-východ) a ten druhý koupil v době krize ruinu kterou svépomocí opravil a nedávno draze prodal takže si za to koupil slušný byt v Brně.

            A to většina spolužáků i spolužaček má vysokou, často VUT.

          2. „v Prahe“ Vám nevadí?

            1. Ad Taxman:
              Vidíte, to jsem přehlédl.

              1. Prahe, to je správně. Stejně jako doochodce, hool nebo magoosrát. Jen to ještě nezaregistrovali v Ústavu pro jazyk český.

                1. Tak ještě výjimku nastudovat a fy pyt topra čecha aus alte deutsche Brünn.

                  1. Ad Dachsmeister:
                    No co, co. Vyjímka, po soudružsku tyžumpa.

        2. To se týká Prahy, možná pár lokalit v krajských městech. I v té Praze se dá sehnat panel 3+1 za cenu do 4,5 mega, alespoň podle srealit, odpovídá to zkušenosti mé klientely, to nutně nevyžaduje prodat půl venkova, předpokládám, že mladý mají nějakou výplatu a nekupují si to ihned po promoci). Krom toho existuje řada levnějších nemovitostí v menších např už i okresních nebo některých krajských městech (kde zase nejsou ty chechtáky, ale to je tak nějak spojené nádobí).

          1. nekteri lide take zacali celorocne bydlet v chatach, chatkach … co driv patrily jejich rodicum kteri tam jezdili jen pres sezonu na vikend …

            1. Tomu se říká pokrok od nefunkčního hloupého socializmu k vysoce funkčnímu úžasnému kapitalizmu :)

              Pak se taky diví rodiče co nechali byt ve městě dětem, že na té chatě kam se odstěhovali, s pokročilým stářím bez řidičáku je vše komplikované a nedostupné, od potravin po služby a lékaře (nemocnice 40km daleko)

              1. Ve stavebnictví (přesněji v povolování staveb) žádný kapitalismus nemáme. Máme jednu z nejtvrdších možných byrokratur na světě, což dokazuje mimo jiné průměrná délka stavebního řízení (ČR je cca 150-160. ze 190 zemí).

                Jinými slovy, za současný zoufalý stav mohou především úředníci (v širokém slova smyslu), od tvůrců zpackaného stavebního zákona, přes zastupitelstva vytvářející debilní územní plány až po úředníky povolující jednotlivé stavby. Na malých městech to není tak zlé, ale čím větší město, tím horší.

                1. Z hladiska byrokraticke nadrazenosti vse funguje, jak ma. Urednik si zduvodni svoji existenci hromadou ‚prace‘, ktera se po nem chce a podobne si cely urad zduvodni potrebu dalsich pracovnich… eh… dalsich mist pro zamestnance, aby mohl nerusene bujet.

                  Typicky priklad kladne z5ne vazby.

              2. Já se třeba nemusel nikam stěhovat a do nemocnic v okolí mám 37, 40, 43 km. (určete z mapy zdravotnických zařízení, kde bydlím :-) ). Žijí tu tak tisíce lidí,fungují fabriky, atd. Je pravda, že když zavře místní pohotovost, tak holt s děckem do auta a tradá, ale na druhou stranu mi tu nikde nerachotí magistrála a když jedu do města do práce a kolona před křižovatkou mě vezme dvě minuty, tak si říkám, „to je zase ráno“.

                1. To si povíme až vám dochtor vezme řidičák protože vás začal navštěvovat ten němec alzhaimer, případně paní artróza či šedý zákal.

                  Jak se vám bude líbit když vám bude zle a sanitka vás takových po děravých okreskách bude sbírat víc, hodinu a půl aby to bylo ekonomické.

                  1. To už budou přece fungovat ta samořiditelná auta, ta spása lidstva, ne? :D

                    1. No tak když 90% přebytečných obyvatel sebereme auta a naženeme je do pracovních táborů kde budou otročit na těch zbylých horních 10%, tak to by v tom byl čert aby na těch prázdných silnicích luxusní samořiditelné google auta pro smetánku nefungovaly excelentně.

                      Zatím je přece u samořiditelných vehiklů největší problém člověk na vozovce a člověk v klasickém autě.
                      A jak říkal jeden lidový filozof „není člověk, není problém“.

                      Říkají nám že samořiditelné auta budou. Ale už neříkají pro koho. A jestli tu vůbec my budem a ne jen „oni“.

                    2. Ono nic neni tak horky, jak to vypada. My ted jezdime s jednim potomkem do Plzne, clovek je tam za necelou hodku, coz pres Brno ve spicce da taky. Neni to zase takova traga. Jo a ze az clovek bude jednou starej, tak to bude mit do spitalu daleko? Inu, moje mamka to do bohunickyho spitalu mela na doflusnuti, doslova par set metru, ani ne kilak a stejne zemrela doma bez pomoci v sedesati letech. Tak co.

        3. Inu, ono se na to da divat i z te druhe strany – ti, co ty nemovitosti koupili, aby rodice meli penize pro mlade, jsou holt ta generace, co pro svoje deti hromadi majetek. Treba prave oni take jednou tohle vsechno prodaji, aby detem koupili… treba jachticku.

          Jen se to prelejva. Driv lidi hromadili treba ta pole, protoze holt nekdo jinej byl blbej a ta pole prodal. Prachy treba prochlastal, nebo koupil mladejm funglovej zebrinak.

          Kde je rozdil?

          1. Sysop: …a ten, kdo nebyl blbej, tomu to pole následně ukradli. Stejně jako teď se řeší, že budou svazáci krást byty.

            Prostě lidi někam ty peníze dávat musí a tam, kde jsou, je jiní chtějí ukrást. Když se peníze dávaly v USA do zlata, tak se opustil zlatý standard a povinně se měnilo za papírky. Ti nahoře vždy najdou způsob, jak zlodějinu protlačit, právě proto, co píšeš v jiném příspěvku – většina lidí jsou holt kreténi a tak volí, jak volí.

            1. +1. Snad jen… to posledni mekke ‚i‘ bych se nebal dat kratke :-)

    4. Ad kaBrnak:
      „Realitní trh v tomto státě jde zcela mimo zdejší obyvatele, to si přeprodávají nadnárodní holdingy a mafiáni mezi sebou.“
      Takže když jsem před několika lety zakoupil od chlapa, který jezdí s kamionem, dům (dobrá, s „hypotékovým otroctvím“), tak on je nadnárodní holding a já mafián? Nebo je to naopak?

      1. Tak to znamená, že si myslíte, že jeden případ (totiž váš) je statisticky významný a ukazuje jak probíhají všehcny případy. Zkráceně řečeno, ukazuje o vaší nesoudnosti.

  2. „Je to přesto nebo právě proto?“

    Je to právě proto. Taková Kalifornie v malým. No a taky je to samozřejmě proto, že všechny ostatní politické strany se už dokázaly historicky znemožnit (Bém, Hudeček, Krnáčová), takže Piráti byli pro spoustu voličů „protestní hlas“ (něco jako Strana zelených) a jejich skutečný volební potenciál se ukáže až při dalších volbách – proto buďme rádi, že intenzivně pracují na jeho snížení mj. i pomocí elektrofízlování.

  3. Na druhou stranu se šušká že nejen v Praze ale i v Brně a možná dalších městech nejvíc keťasí prázdné byty po tisících radnice ve středu města. Teda ono se to nešušká, ono se to ví, alespoň v tom Brně a Praze.

    Je to celkem logické když čelní politici magoostrátů jsou zapojení do projektu islamizace center měst.
    Většinu politických stran (ODS, ČSSD, Pyráťy, KDU) nedávno ovládli eurounijní svazáci, zcela proimigrační, proislámští a protičeští (Fiala, Hamáček, Bartoš,…) a vyházeli starou konzervativní gardu (Nečas, Sobotka, Škromach, Klaus jr.). Jestli si vážení myslíte že je to náhoda nebo přirozený vývoj, tak jste, vážení, dost naivní.

    Tak jak to proběhlo v západní evropě – tam posledních 20 let žadatel o obecní byt jiného než muslimského vyznání nebo s nedostatečně snědou pletí, neměl žádnou šanci ho získat.
    Jenže vlna migráčků se zadrhla a tak byty pro ně českými městy připravované a opravené, zejí prázdnotou.

    A kdoví kdo stojí za neprůhlednou vlastnickou strukturou nadnárodních realitek, můžete mi zaručit že na jejím konci nestojí nějaká wahabistická rodina ze SA nebo SAE ?

    1. Ne, zaručit ti to nemůžeme. Co s tím uděláš?

      1. Já? Jáse budu chechtat až ti idioti po 10 letech zjistí že jsem říkal pravdu a oni místo lukrativní nemovitosti v centru mají bezcenný byt v „chánově“ obývaném černochy a arabáči, a kam bílej ani nepáchne natož aby si tam pronajal byt.

  4. Myslím že celou situaci nejreálněji vystihnul Martin Jaroš, post na FB zde:

    https://www.facebook.com/panjaros/posts/10157131377893630

    Ve zkratce – trh v Praze potřebuje postavit cca 10 000 nových bytů ročně jen aby byl v rovnováze (pokryl růst počtu obyvatel v hl. městě).
    Dnes se staví (zejména kvůli úředníkům) sotva polovina…

    1. I kdyby postavili 50 tisíc bytů ročně, tak dosáhne jen toho, že to skoupí zahraniční spekulanti jako dosud, a žádná rovnováha nebude. Investovat a spekulovat s byty v Praze, které dávají tak krásný roční růst je něco, co nezastavíte. Mnozí němečtí důchodci mají důchod placený německými investičními fondy, kde část jejich investic je ve spekulacích do růstu cen pražských bytů.

      1. to popira zakladni princip nabidky a poptavky

        1. Ne, to je naopak základní princip nabídky a poptávky.

        2. Princip nabídky a poptávky rozhodně nepopírá princip „silnější pes souloží“. V tomto případě je třeba silnější pes i německý doochodce s důchodem 20k oproti českému untermenschovi z montovny kde bere 20k.

          A bude hůř. Kdejaká socka ze západní (a jižní) evropy prchající před migráčky a ekonomickým krachem ze svých úspor hravě přeplatí českého vysokoškoláka. Takže byty tu skupují cizinci protože jich čím dál víc ví, že ČR je bezpečný přístav bez šaria no go zón a afrických čtvrtí, s veškerým západním luxusem a službami.

          1. A už jste těm cizincům dal vědet to, co hlásáte v jiném vláknu diskuse? Cituji: „Tak to je. Podle elektroměru se zjistí že ve 3+1 bydlí jediný člověk, tak mu tam šoupnou pár migráčků. A když k nim dotyčný neprokáže patřičnou toleranci tak ho vystěhují.“ Aby ty byty neskupovali zbytečně, že?

            1. A kdo říká že že se budou genocidovat evropané nediskriminačně, padni komu padni? Vyhladit slovanský póvl bylo vždy prioritou západu, jak za Hitlera tak za Thatcherové, stejně jako dnes.

              Češi mají ještě zdravý selský rozum. Zápaďáci jsou totálně zdegenerovaní a vymytí genderovou, homo a multikulti propagandou. Moc čechů se nezajímá o stejné pohlaví a u češek pořád moc není v módě tahat se s někým kdo právě vylezl z africké džungle a sotva se naučil používat splachovací záchod.
              Mám vypozorováno, že když tady vydím nějakou bloncku s negrem tak v 90% případů jde o cizince.

              Čili zápaďáci jsou tak jako tak odepsaní a do 2 generací by vyhynuli nebo zdegenerovali na Kalergiho hnědé míšence s IQ 85.
              Češi, byť vohnouti, zdaleka tak zdegenerovaní nejsou, nadto jsou často ozbrojení a v případě ohrožení by se ještě byli schopní bránit. Proto jsou nebezpeční a v likvidaci jsou vyšší prioritou.

              1. Na ja, Češi. A co když su původem z Moravy?

                1. A jo je ze Slezska…
                  Musím napsat pakistánskému známému Irfanovi do UAE, ať se tam na to vysere, že ráj na zemi je v Prahe.
                  A on tak sní o Kanadě…

  5. Já už jsem „Starý pes“. a tak jsem si myslel, že si budu spokojeně číst různé kraviny a smát se nad nimi. Piráty jsem považoval za neškodné primitivy…
    Co to toho plyne? Nenaslouchejte starým psům… Minimálně.
    Pokud jsem si po roce 1989 opravdu něco myslel, tak to bylo to, že komunismus ve všech jeho podobách je zcela odepsaný. A ejhle…
    Jsou tu Piráti.
    To je , jak si dnes uvědomuji – když vidím ty jejich návrhy – postkomunistická a extralevá svoloč.

    1. Já jsem za nový vítr do plachet rád, komouše,socany,okamuru,babiše jsem šrtnul předem a pak spoléhat na ODS nebo TOP09 kde se všichni motali na hraně 5% – to bylo přílišné riziko.

      Ano občas mají pitomé nápady ale říkám si oni dospějou, sami vidí jak politika teď funguje a musí se tomu přizpůsobit – nebude legrace udržet si voliče i nadále, nesmí zklamat. Prostě to chtělo stranu která za sebou nemá smrdutou minulost, lidé chtěli něco nového. Řekl bych že je to strana mladých té nové generace třicátniků kteří se už prostě nechtěli koukat na Škromacha v bazénu, komouše v parlamentu nebo na ANO které slibovalo hory doly dle příruček politického marketingu.

      1. Otázka je jestli je lepší smrdutá minulost a nebo smrdutá budoucnost.

        1. mladi ti reknou ze budoucnost, starsi ti reknou ze minule to bylo lepsi. Aby taky ne – zijeme v zemi kde se v roce 1989 odkopla generace 40/50 letych lidi s tim ze jsou neperspektivni a kapitalismus v 90. budovali ve velkem mladi lidi ve firmach a tenhle trend ze na starsi generaci se kouka skrz prsty pokracuje – bylo a je to dost nefer. Ta starsi generace nemela sanci si nasetrit na poradny duchod, cely zivot prozili v jinem rezimu, v padesati letech po prevratu malokdo sel na nejakou vysokou skolu nebo na rekvalifikaci… nedivim se tem lidem ze pak nadavaji ze se meli lepe, brutalne se zdrazuje a duchody tomu samozrejme neodpovidaji a nebudou odpovidat.

          1. A co tím vším mají společné piráti? To jsou přímo ethaloničtí uctívači moudrého stáří.

  6. Člověče nevim nevim, co furt todle tvoje zapomínání menšiny, aby tě taky nenavštívila nějaká komise, to zavání diškriminací! Co takový profesionální transgender invalidní černý aktivistky? Nebo co takoví těhotní transgender otcové?

  7. Ono je třeba pohlédnout na to trochu komplexně a říct si, kde je začátek celého problému. Začátek celého problému se jmenuje „rozpočtové určení daní“.
    Kdysi dávno v 90. letech bylo rozpočtové určení daní uděláno tak, že za každého obyvatele byly prachy z centrálu a podíl na kořisti z DPH. Tohle přetrvalo až cca do roku 2010, kdy se pod tíhou obcí, které se nazývají „rezidenční peklo“ upravilo rozpočtové určení tak, že podíl z kořisti je dán počtem dětí ve škole a počtem obyvatel, ale částka za obyvatele je dána v určitých pásmech. Co je důsledkem?
    Obci je úplně u prdele, jestli bude mít na svém území nějakou prosperující firmu a jestli se do obce nikdo přistěhuje nebo ne. A protože je móda sluníčkářů, tak se veškerá výstavba zablokovala a firmám se házej klacky pod nohy, ultimátním argumentem je „co z toho obec bude mít“. Excelentní případ je třeba negrcity, kde by starosta měl nejraději svůj barák a pak samou louku až na kraj světa, protože „co z toho bude mít“.
    Tahle politika je chybná a je jedním z důsledků toho, že jsou u nás limitné majetkové daně.
    Daleko větší smysl by dávalo mít menší daně „centrální“ a prostě platit daň z majetku, která zůstane obci. tohle mají poměrně dobře udělané ve francii (tam je ale zkurvenej zbytek daňové soustavy) a rakušáci, kde se platí za barák a to zůstane obci, za firmu se platí za kapacity (je tam několik parametrů). Takže si obec může spočítat, jestli chce mít na kraji výkonnou a prosperující fabriku, která jí zaměstná obyvatele, zaplatí infrastrukturu, rozvoj, nebo to bude zvyjebanej rezidenční blbákov jako negry (což není vyloučeno), ale když pak chtěj na boží hod večer zapnout lampy, tak si musej pučit od providentu. A já sem za, aby se takovej režim zavedl i tu, protože pak se zase nastartuje rozvoj obcí a podnikání, kterej ty aktivistický kreténi blokli a bude v jejich zájmu, aby stavební řízení proběhlo ok, protože jinak půjdou ovčani a firmy i s jejich daněma někam jinam.
    Akorát to chce domyslet do konce – třeba ve francii dostává obec prachy za sloupy vysokýho napětí, dálnice, tranzitní silnice a takovýhle prvky. U nás je to tak, že když CEPS usoudí, že tady bude sloup, tak tady bude sloup a majitel ať se klidně posere, ať je to kdokoliv (ale už aspoň platěj sami údržbu elektrovodu, to ještě před dvaceti lety nebylo samosebou a musel to udržovat majitel na vlastní náklady!!!). Prostě ať se obec rozhodne – buď tu bude elektrovod a budou prachy, nebo tu bude krásný pole, ale na chodník ať se obyvatelé složej. To je fér.
    Než se toto stane, bude to tu vypadat tak, jak to vypadá, protože za posledních 20 let do většiny zastupitelstvej namigrovali náplavy, který by nejraději aktuální stav obce zakonzervovali na 400 let dopředu, protože když se na to nově zastavovaný pole nastěhovali oni, tak je to všechno naprosto v pořádku, ale když si chce vedle nich postavit barák někdo další, je potřeba mu to co nejvíc znepříjemnit a tvářit se velmi překvapeně (ultimátní argument je „ráz obce“. Jen obvykle zapomenou říct, jestli se jedná o ráz obce v roce 1070, 1881, 1918, 1945, 1954 nebo 1985).
    A apropó ještě k těm místním daním – poměrně agilně se obce chytli vybírání výpalného za stavby v podobě budouvání infrastruktury a nejrůznějších fiktivních „příspěvků na infrastrukturu“, což sou majoritní položky, co zdražujou bydlení. Prostě když si chceš postavit barák, tak ti to nepovolíme, musíš nám k tomu dostavět luxusní chodníček a luxusní osvětlení, které doporučil náš luxusní architekt od svého luxusního kamaráda. Že na to nemáš? Smolík. Je sice škoda, žes to už jednou zaplatil v daních, ale víš jak – my můžem, tak tě stáhnem ještě o další.
    Ale je tu ještě jedna věc, ke které dle mého ty zmrdi šáhnou taky a která se aktivně používá (je jen otázkou času). Pokud už teda obec ty prachy z krvavejch daní investuje a přitáhne třeba sítě na hranici pozemku, tak má tendenci vybírat prachy za „zhodnocení“. Tenhle argument se používá v dost zemích (izrael např.) k tomu, že „zhodnotí“ pozemek změnou územního plánu – z louky se stane pozemek stavební, odhadní cena z 50Kč/metr je 5000/metr. Dej nám z toho půlku. Mám trochu dojem, že toto se „povolí“, ale způsob tvorby ÚP zůstane (možná tam přibude nějaká sračka podobná té, jakou chtějí prosadit v souvislosti s „parkem soutok“, zkurvenci) – tužka plánovače označí plochy a do pokladny přitečou penízky. Že na to nemáš? To je nám líto, pozemek je neprodejnej do zaplacení a rovnou na tebe jde exekuce. Tak to prodej před změnou někomu, kdo na to má, hele, to je náhoda, tady jeden stojí.

    1. Kua, bude někdy editace příspěvku, nebo alespoň náhled, aby si jeden mohl zkontrolovat celej text po přepisech? :-/

      1. diky je to poucny prispevek, ja myslim ze jsme dosahli legislativne ‚dokonalosti‘ a ted uz se zakladni parametry spatne nastaveneho systemu pravdepodobne nezmeni :/

      2. A dyť to máš docela pěkný. Navíc je to i obsahově nadstandardní.

        1. Měnil jsem nějaká jména a věty a i/ý sem nezměnil, tudíž i ve virtuálním prostoru vypadám jako přesně takový analfabet, jakým opravdu jsem.
          Což je skličující.

    2. q: to by dopadlo jen tak, že by se zavedly místní daně navíc k nezrušeným daním ostatním.

      Tzn. výpalné za tu drzost, že si někdo dovolí mít nemovitost. Protože soukromé vlastnictví je FUJ, to říká Unie i „progresivní ekonomové“, správný občan má vše jako „subscription service“ a je otrokem předplatných.

      1. Ano, právě to sem tím chtěl říct a psal sem to už minule, že přímé daně už se zvedat nebudou, ale půjdou tímhle směrem – přibudou NAVÍC k tomu co máme.
        Ale to je úplně jiná otázka.
        Původní smysl byl v tom, jak systémově urychlit stavební řízení. A já říkám, že dokud v tom obce nebudou hmotně zainteresované a bude aktuální kombinace „aktivisti na radnicích+nic z toho“ tak se v délce a negativním postoji ve stavebním řízení nestane nikdy žádná žádná změna, i kdyby babiš a celý ministerstvo pMR skákalo po uších. Prostě přes samosprávy to neprojde, mají tolik moci, že si vždy něco najdou, jak to stopnout. Aktuální stav je pouze logickým důsledkem tohoto nastavení.
        Ono to jsou dokonce spojené nádoby, protože když aktivisti na radnicích všechno zakážou a jakékoliv stavby umrtvěj, tak dostanou úplně stejně prachů z eráru, jako kdyby to neudělali a pro občany (tedy jen ty již bydlící) konečně nastane tolik toužený status quo, kdy se nemusí mezi ničím rozhodovat, takže mají dojem, že to aktivisti na radnici „dělaj dobře“ a volej je pořád dál. Ještě víc to platí pro firmy, protože sice nebudeme mít v obci 20 pracovních míst, ale to nám nevadí, protože pro práci se jezdí autem do okresního města a hlavně – hlavně by někdo mohl začít vydělávat na tom svém vlastním pozemku, kam občan chodí s čoklem pokládat hovna, což je naprosto zásadní problém, protože vlastník musí pochopit, že tráva a volný přístup je to nejlepší využití jeho vlastního pozemku a má být za to rád (true story, takto pravil architekt, který prezentoval koncepci rozvoje města!).
        Teprve v okamžiku, kdy při aplikaci takového přístupu do dvou let budou na noc zhasínat lampy, aby se nemuseli skládat na elektriku formou sbírky pochopěj, že přes všechny kecy o člověku, setkávání se na městských pozemcích a lidskosti jsou to prostě jen mimoidní kreténi.

  8. Nektere duvody byly uz popsany v diskusi(necetl jsem celou).
    Dalsi vidim(Prazak) v Airbnb a pak taky v tom, ze se byty, ale i cele cinzaky(z vl. zkusenosti na Zizkove) meni v ubytovny pro cizince.

    Jednoduchy pocty. Do 2+1 narve 8 posteli, kazdou za 4K, poplatky+net inkl. Obsazenost 365/365. Za normalni pronajem mu ani v dnesni dobe za takovy byt nikdo neda vic jak 15K.
    Pokud se na baraku neco posere, tak to opravej ukacka ve volnym case zdarma. Uklid baraku taky.
    A to neni zadna vyjimka, teda aspon na Zizkove.

    Asi by me to srat nemelo…poptavka-nabidka…ale tak trochu sere.

    1. Tak dokud spí v posteli, tak asi dobré. Když vyrazí večer za zábavou, tak už to je horší.

    2. Zklidňovači mají co chtěli. Co z toho zónama udělali, to sklízí na tady těch. Eště to můžou bejt cigáni a slimáci, proti nim sou UKčka, Rumuni, Poláci apod. eště docela v cajku.

      1. S ukackama a cikanama spatny zkusenosti nemam. Nejvetsi ksindl je, z mych zkusenosti, ceskej white trash-smazky, mestapo a reznik :)

    3. lol: v čem konkrétně je to špatně?

      1. konkrétně je to ztráta veřejného prostoru, který postupně obsazují homelesové, fetky,ožralí polootroci apod. Ale chápu, majitel vydělá, tak ostatní maj držet hubu, bo soukromý majetek je svatý.

      2. Ve zkratce.
        Neni dostupne bydleni pro nase mlade, kdyz se chteji osamostatnit.
        Dev. mafie, uzemni planovani, airbnb, ubytovny z cinzaku-tohle vsechno haze klacky pod nohy mistnim a mame z toho hovno.

        1. Jen se zeptam – a to ti mladi musej bydlet ZROVNA tam, co to nekdo takto pronajima? A pokud ano, tak proc?

          1. Ale prd.
            Zveda to najmy i tam, kde neni duvod. Kazdy vidi, ze kdyz nekdo dostane 30 misto 15., tak proste zvedne najem i kdyz nemusi.
            Lidem, ktere znam a kteri bydli v najmu se to letos stalo. Vetsina ma smlouvy na rok.
            Sice jim to domaci vcas oznami predem, ale je jim to houby platny.

            1. A proc nejdou bydlet nekam jinam?
              Btw najmy se budou zvedat…porad. S tim se neda nic delat. Stat to tak chce (protoze zamerne vytvari inflaci). Pry je to tak spravne..

              1. Možná by bylo dobrý prodat republiku komplet najednou a domorodci by mohli jít bydlet jinam. Aby se ten progresivní vývoj zbytečně nezdržoval.

              2. Neprudim kvuli Zizkovu. Obecne. Najmy rostou po cely Praze a nevidim k tomu racionalni duvod. Jen to, ze to politici dojebali.
                Je mi jedno kde budou deti bydlet.
                Pred par lety bylo mnohem horsi sehnat praci, ale dalo se. Bydleni bylo dostupny, ve dvou uplna pohoda. Tim myslim prvni zamestnani, prvni vyplaty…
                Ted to daji deti horko tezko ve trech a kolikrat ani to ne.
                Prijde mi na hovno to, ze pracujes jako kazdej druhej a nemuzes v klidu odejit od rodicu.

                1. A to musej ty lidi bydlet nutne v Praze?

                  1. Ja vedel proc te mam v ignoru. Tak treba zas nekdy.

                    1. A tak urcite, pokud ti dela neprekonatelna muka, ze se obcas na neco zeptam, tak si me klidne dej do ignore, to je jasne.
                      Ta otazka ale byla myslena vazne…
                      Ja taky kdysi bydlel v Praze, a pak jsem si casem rekl, ze radsi budu bydlet 20-30 minut autem od Prahy, ale cena toho bytu bude 1/3 toho, co by to stalo v Praze (nekde na kraji, jinak tak 1/10 toho, co by to stalo v centru Prahy).
                      Tak jsem se ptal, jestli ty lidi, co je sere, jak je v Praze draho, tam fakt musej bydlet, nebo jestli by se proste nemohli odstehovat nekam, kde neni tak draho.
                      Ale chapu, ze tohle ti pusobi takova muka, ze si me radsi das do ignore.

                    2. No tak mě tam hoďte taky, mám pro Vás HLP.
                      Dvě.
                      Dcera mojí známé rodilá Pražanda šla s klukem do Šumperku.
                      Taková díra u Hanušovic, divadlo, krásné centrum, do hor kousek.
                      Moje ségra šla z Brna na PhD do Práglu a pak z5 do Ostravy ze špičkové labiny a z levného nájmu na Černém Mostě.
                      Vlastně 3, já měl 2+kk kousek od Rajské zahrady směrem na Kbely. Zdrhnul jsem už v roce 2003.
                      13 let s pauzami mi v Praze stačilo.
                      Život lze strávit i jinde.
                      Samozřejmě znám i spoustu opačných příběhů.

                    3. Takze kdyby se dcera zname nezamilovala, sla by i tak do Sumperka?
                      Segra si odskocila do Prahy. A?
                      Vy jste zdrhnul. Zrejme ne rodily. I kdyby. Proc maji moje deti zdrhat?

                    4. Nemusí zdrhat, nicméně musí přijmout fakt, že všechno něco stojí. Napříkad občas dělám pro jednu kolegyni řekněme subdodávky, které ona prodává v Praze. Ceny a občanskou vybavenost v našem regionu hodnotí slovy: Máte tu krásnou krajinu. Ale jinak…

                      No a já tu mimo jiné kvůli té krajině zůstal. Výsledkem je, že řeším částky, které jiní považují za drobné k zaokrouhlení. Co se dá dělat.

                    5. To berete z pohledu 45+.

                  2. To je přece jasné, takové nesmyslné otázky. Prostě to chtějí, tak se jim musí všechno kolem přizpůsobit. Praha je nej, žůžo a všichni by měli dostat umístěnky, aby tam mohli levně bydlet. Protože proto. To by tak hrálo, aby se lidé přizpůsobovali realitě…

                    1. Vesnican ma v ramci CR mnohem vic moznosti.
                      Kdyz bude nekdo u vas v mastali picovat, ze to tam stoji za hovno, tak mu reknes at teda jde do Brnele, Olomouce…
                      Kdyz picujes v Praze, tak muzes jit leda za hranice.
                      A s umistenkama a podobnejma picovinama jdi nekam.
                      To jsou tvoje dojmy.

                    2. Asi jak starnu, tak mi nektere „logicke argumenty“ pripadaji cim dal tim jak z jineho vesmiru.

                    3. Příběh ze života:

                      Byli dva, hrnuli dohromady tak padesát(?) měsíčně, bydleli v Praze. Přišlo jim to drahé na jejich příjmy. Něco měli našetřeno z minula, něco si půjčili, teď mají na nějaké vesnici starší statek.

                      Nechápu, proč se podle Vás nedá přestěhovat z Prahy na vesnici. Má matka šla z blízkého okolí Prahy na Vysočinu do maloměsta.

                    4. Znovu. Berete to z pohledu 45+.
                      Poradil byste, jako Prazak, svym detem 20+, ktere, logicky, nemaji nic nasetreno, at jdou na vesnici?
                      O tom totiz cely muj post je. Ne o 45+.

                    5. Ja bych jim něco poradil, ale oni me mají asi v ignoru, tak to bude na hovno :-(
                      Me, kdyz bylo neco pres 25 a sel jsem do Prahy, tak jsem mel TOTALNE holou prdel. Nemel jsem NIC. V poslednim zamestnani nam nedali vyplatu…na ucte 0, hotove skoro 0.
                      Tak jsem si sehnal najem s dalsima 2 lidma (abych to zas trosku odlehcil, byl to bracha s manzelkou, nebyli to uplne cizi lidi) a sli jsme bydlet do Bustehradu, do baraku, ktery doslova padal na hlavu. Zili jsme tam ve 2 mistnostech, ja spal na zemi na karimatce, nebot jsme nemeli ani na postel.
                      Jezdili jsme delat do Prahy, na Krizikovu.
                      Kazdy den 1,5 hodin tam a 1,5 hodin zpet.
                      A delali jsme 12-14 hodin denne.
                      No a asi za rok uz jsem si mohl dovolit si poridit pritelkyni a odstehovat se „blize“ ku Praze, bydlel jsem 2 vesnice za Rudnou.
                      A pak asi za rok jsem si mohl dovolit se odstehovat skutecne do Prahy, na Pankrac, pac jsem sehnal docela levnej podnajem, protoze jsem ho sehnal od cloveka, pro kteryho jsem neco udelal…
                      No a po nejakych letech jsem si mohl dovolit se z Prahy odstehovat a do Prahy 20 minut dojizdet.

                    6. Ad Lojza:
                      No moment!
                      Chcete tu naznačit, že aby člověk mohl bydlet v Praze, matičce naší stověžaté, tak musí makat, aby zarobil lováče, které pak vysolí za nájem? :-O

                    7. Jojo to jsou paradoxy pane Vaněk.
                      Poradil bych každému Pražákovi s chudými rodiči, aby zkusili vyrazit do světa, do menšího města, na vesnici, do hor, do prdele.
                      Rozšíří mu to obzory.
                      A vyhne se tím fňukání ve společném bydlení.
                      A když uspěje, vycashuje ve 30 4+kk za 10M a bude kázat ostatním, jak se to má dělat.

                    8. Tak jo, ty kazateli…kazateli hoven.
                      Ty jsi urcite koupil detem za diplom kazdymu bydleni, nebo si ti tvoji geniove hned sehnali prvni praci s nastupem min. 50K cistyho.
                      Vypadnout po skole a prijet ve triceti s 10M+nejakejma drobnejma znamena usetrit vic jak M rocne.
                      Podle me jsi hola prdel ty, a jeste frustrovana. Jinak bys nemlel takovy sracky a nehonil sis na netu scvrklyho e-ptaka.
                      Nikde nefnukam, to jsou jen tvoje dojmy, strejdo.

                  3. Lojza: ano musí, protože Praha perverzně koncentruje pracovní pozice z okruhu 50km a neustále rostoucího.

                    Za Prahou následuje pruh rezidentního bydlení pro bohaté protože „v dojížďkové vzdálenosti do Prahy v krásné přírodě“, a jediná alternativa je trmácet se do práce každý den 2 hodiny MHD.

                    1. Tam asi hodne zalezi, „na kterem brehu“ clovek pracuje.
                      Co se tyce moznosti bydlet za prijatelne penize a mit to prijatelne daleko do Prahy na dojizdeni, porad se myslim docela vyplati napriklad Pribram, kde to autem do Prahy das do 45 minut v pohode myslim, pokud budes pracovat na te spravne strane, tak do hodiny rekneme jses na miste, coz jeste povazuji za prijatelne.
                      Nevim, jak je to na druhe strane, ja bydlel v tom Bustehradu trebas, ale nevim, jak je to tam s bydlenim dneska, asi tipuji, ze ty drazsi ceny dosly i tam, ale netusim, jak moc zle to tam je.
                      Pripadne jsem bydlel v Uhonicich, to je zase na jinou stranu Prahy – asi stejna situace jako v Bustehradu, netusim, nakolik ta drahota dolezla az tam.
                      Bracha se ted stehoval az nekam ke Slanemu, maj pronajatej kus baraku a platej tusim neco okolo 14 mesicne se vsim vsudy, imho prijatelne, doba dojeti do Prahy imho prijatelna…
                      Ono to samo z nebe nespadne, je potreba se tomu dost venovat a trva to nejakej patek, ale najde se…

                    2. Znám dva, co si postavili super domek v České Třebové, 5 minut pěšky od nádraží, 59 minut vlakem do centra Brna – prý než kupovat byt v Brně.. I do Prahy je to z mnoha míst tak blízko.

                    3. Do Prahy jo. Blby to muze bejt od nadrazi nekam po Praze.

                    4. Z Příbrami autem? To jako fakt? Po Strakonické, která je ráno ve špičce zacpaná ze Smíchova v lepším případě do Chuchle, typicky do Lahovic a když je blbý den, tak až na Zbraslav?

                      Ano, závisí který břeh – a ještě více závisí na jakou hodinu musí kdo do práce.

                      Můj problém to není, ale kdybych musel do rachoty na osmou… Jak říkám, byly by to dvě hodiny tam a dvě zpět.

                    5. funny fact: Známá se stěhovala z Prahy někam do píči na vesnici. A víte proč? Protože na dědině nabídli vyšší plat než v Praze, jako kompenzaci za to, že je ochotná se tam odstěhovat. Postavit tam barák jako kráva bude stát asi stejně jako 3+kk v širším centru. To chce míň brečet a víc koukat okolo.

  9. Co tady řešíte kundoviny s nájmy v Praze a pláčete. Hele, prodávám pozemek, u Slanýho. Stavební, 3500 m2, voda, elektřina, plyn. Na kraji vesnice. Za 1 mega. Chce někdo?

    1. Te nenapadlo, ze nekdo nechce resit kundoviny s barakem na vesnici?

      1. Nenapadlo. Když nemáš zájem, reaguj na někoho jiného.

      2. Někdo nechce a někdo chce.
        Kunda sem, kunda tam.

    2. 35k m2 stavební u slanýho za mega? Co je tam za problém? :)

      1. Domnívám, že jste se překouk v desetinné čárce.

        1. Není tam žádný problém. Je to v obci Klobuky a žádná dálnnice, nebo něco podobnýho, tam nepovede.
          Jde o to, že jsem kdysi, když jsem měl prachy, kupoval z plezíru nemovitosti. No a teď, když jsem zjistil, že mám toho moc a platím za to daně a „vlastnictví je zodpovědnost“, tak prodávám.

          1. A teď prodej za cenu cca desetina tržní ceny pro radost bližního svého? :)
            Trošku mi to připomíná oktávii po dědoj nebouranou a po prvním majiteli, starou 5 let, najeto 30.000 za 75.000Kč, že jí dědoj nevyužívá :)
            Sem bohužel moc daleko, myslel sem, že s problémem vyrukujete sám .)

            1. ale to, pane, není u slaného, ale pořádnej kus za slaným. klobuky jsou, s dovolením, blbákov až před panenským týncem. ne snad že by to tam bylo ošklivé, ale nic tam není a je to daleko, na hromadnou dopravu mizérie.

              1. je tam hezký pivovar a nějací cigoši, t.j. etnobydlení :)

            2. hele, koupil jsem na dražbě levnějc než za mega. Myslel jsem, že tam budu stavět. No a postavil jsem jinde a teď mi to jen visí na krku, rád to prodám.
              Jinak mám ještě barák v Bosně a v Rusku, možná někdy, ale teď zatím neprodávám….

    3. Jinak ho beru hned.

      1. Nechci nekomu kazit ksefty:-) Ale bracha tam zrovna v te lokalite (nekde u Slaneho) neco podobneho resil a zjistil, ze tam, kde je ted malebne udoli, za par let ma vest jakysi obchvat ci dalnice ci kyho certa a tam, kde to ted vypada jako nejlepsi misto k ziti, by mu vedla par set metru za barakem silnice :-(

        1. to bude nejspis spojka mezi D7 a D8, ted to vsichni musej tahnout po okreskach a pres centrum Slany

          1. Akorát že ta spojka se už taky plánuje tak 25 let a co sem se pokoušel zjišťovat info, tak se k tomu nikdo nemá. Takže dalších 15 let bych byl v klidu. No a pak si u cesty postavíš motorest a seš za vodou :D

          2. severní obchvat slaného 1/16 směrem na Velvary se tuším předloni soutěžil a v současné době se staví, takže kdo by si při prohlídce pozemku nevšiml, že mu hned u plotu vrčí bagry…..dokonce na mapách.cz jsou panoramata skrývek ornice. naopak třeba z Vítova se stane příjemné klidné místo pro život….

            1. vzdusnou carou by ta spojka mohla mit cca 16 km, to by se mohlo postavit docela rychle, jenze ono se to bude klikatit …

              1. proč myslíte? je to z větší části jednoduchá zemařina, mostů je tam pár a jednoduchých, většinou vše na zelené louce. když tak koukám do projektu ze zadání, přílohy A5 zásady organizace výstavby, tak zprovoznění hlavní trasy 18 měsíců, dokončení 24 měsíců od předání staveniště.

            2. Mea culpa, mluví se o Slaným, já myslel ten jižní obchvat/spojku u Kralup.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017