Bitcoin, banky, ekonomika a proč přichází doba kamenná a totální anarchie - zpět na článek

Počet komentářů: 289

  1. Ohledně Bitcoinu:
    Problém není v Bitcoinu, problém je v tom růstu ceny.

    Celkem nezáleží o jakou komoditu jde, ten problém je růst ceny tažený očekáváním dalšího růstu ceny.
    Růst ceny BTC není podložený reálným používáním ani rozšiřováním možností platby v BTC, naopak ten růst ceny spíš použití BTC pro platby komplikuje.
    Čili to prostě musí jednou skončit.

    Je to trochu jako „Nohavicova Teorie Alkoholického Kopce“:
    Dokud jdete nahoru, je to v pohodě, ale jednou přijde vrchol a sešup. Jenže nevíte jak vysoký je ten kopec, jestli jste pořád někde u začátku nebo těsně před vrcholem.

    1. Pár poznámek:

      1) Cena bitcoinu (a ostatních deflačních kryptoměn) je víceméně přímo úměrná počtu uživatelů a provedených transakcí. Nejedná se tedy o čistou spekulaci, i když mnoho lidí tento instrument pro spekulaci používá.
      2) K vytvoření bitcoinu je potřeba mnoho výpočetního výkonu, tedy energie. Bitcoiny se neobjevují samy od sebe a růst náročnosti jejich vytěžení se odráží v růstu ceny.
      3) K dalšímu růstu ceny přispívá inflace ostatních měn, vůči kterým se kótuje.
      4) Bitcoin již několik let neslouží primárně jako měna, chová se spíše jako komodita. Transakční náklady a zpoždění sítě k tomu dokonce investory určitým způsobem nutí.

      Jinak teda klobouk dolů – půjčit si v bance půl mega a vše investovat do bitcoinu, to bych se neodvážil ani já, a to jsem docela střelec :D.

      1. Ad 1) „Cena bitcoinu (a ostatních deflačních kryptoměn) je víceméně přímo úměrná počtu uživatelů a provedených transakcí.“

        To bych neřekl.
        Nezaznamenal jsem nějaké podstatné rozšíření přijímání BTC např. u obchodníků.
        Naopak třeba Steam nedávno přestal přijímat BTC právě kvůli volatilitě ceny a transakčním poplatkům.
        Což je přesně důvod, který komplikuje platby v BTC i jinde.

        Počet transakcí růst může, ale dokud ty transakce jsou jen nákupy BTC s vidinou zisku, je to o ničem.

        Ad 2) „Bitcoiny se neobjevují samy od sebe a růst náročnosti jejich vytěžení se odráží v růstu ceny.“

        Tak to není. Náročnost těžby nemá přímo vliv na cenu BTC.
        Podobně náročnost těžby zlata nebo ropy taky nemá přímo vliv na jejich cenu.
        Ten vliv je nepřímý: Dražší těžba vede ke snížení produkce a (i jen očekávání) nižší produkce znamená zvýšení ceny.

        Jenže to u BTC nehrozí, rychlost produkce BTC je předem daná.

        Ad 3) „K dalšímu růstu ceny přispívá inflace ostatních měn, vůči kterým se kótuje.“

        Cena BTC/USD za poslední rok stoupla asi o 2 000 %, inflace v USA za stejnou dobu je okolo 2 %.
        Vliv inflace můžeme zanedbat.

        Ad 4) „Bitcoin již několik let neslouží primárně jako měna, chová se spíše jako komodita.“

        No právě, jenže při tomhle použití veškerá „hodnota“ BTC spočívá v očekávání, že ho prodáte dráž než jste ho koupil.
        V tom spočívá to letadlo:
        Tohle vydrží jen dokud očekávání dalšího růstu je tak silné, aby přivedlo nové kupující a donutilo stávající vlastníky ještě nerealizovat své zisky.

        1. Ad4) bych dodal, že:
          BTC nikdy nebyl měna, vždy mohl být jen komodita. Tak, jako měnou není tŕeba rohlík. Tak se k tomu konzistentně chovali všichni v různých jurisdikcích – až do nelogického nedávného rozsudku evropského soudu, který judikoval, že na BTC se nevztahuje DPH protože spadá po výjimku “kurzového obchodu”, tedy směny dvou měn.

    2. Presne tak. Uz dnes se cena elektriny spotrebovane za jednu jedinou transakci pohybuje okolo 30 USD. A protoze narocnost tezby/potvrzovani roste exponencialne, teoreticky budou i tyto naklady rust exponencialne. Jenze realny svet ma omezene zdroje. Jinymi slovy, za par let bude kazda transakce tak draha a narocna na zdroje, ze to ani vysoka hodnota Bitcoinu nevyvazi. Jakmile k tomu dojde, pujde Bitcoin do kytek rychleji, nez stihnete rict „blockchain“. To je matematicka jistota, otazkou pouze je, jestli dokazete odhadnout/spocitat okamzik, kdy ze hry vyskocit.

      Nastesti exisuji kryptomeny, ktere jsou proti tomuto efektu vyrazne odolnejsi.

  2. …ale zase obcas svita i na lepsi casy:

    https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/457762-rakousko-vycouvalo-ze-zakazu-koureni-v-restauracich.html

    Cloveka o5 zamrzi, ze jsme se tehda odseparovali…

    1. Sysop: Povolení kouření v soukromých restauracích je nepochybně krok dobrým směrem. Nicméně není od věci si připomenout, proč jsme se z R-U odseparovali, jelikož podobnost s dnešní situací není až tak vzdálená.

      1. Meli jsme byt federace. V te Rakusaci celkem umeji zit. Ale nejsem odbornik na historii, ani vojensky special, takze nevim, jakpak by se to s nama vyvinulo behem druhe valky. Mam ten dojem, ze jsme o chlup vetsi i lidnatejsi, nez Rakousko, takze cert vi, jestli by to delalo ve Vidni dobrotu. Ale asi by zustali Sudetaci, takze by tech Germanu ve finale bylo vic… no, cert vi, co by bylo byvalo horsi, zda-li kajzr, nebo bolsevik. Tipuju spis na bolsevika.

        1. Sysop: Z R-U jsme se odseparovali hlavně proto, že Vídeň upřednostňovala hlavně Rakousko a na Čechy mírně řečeno kašlala a vysávala je přes daně, kterými se dotovalo Rakousko. Podobnost se soustavným stavem čistě náhodná :-)

          1. Ja vim, ale porad je mi blizsi Rakusak, nez Nemec, musim priznat. A za tech 100 let by asi nejaka evoluce probehla. I kdybychom stale byli ovcany druhe kategorie (kteri stejne v EU jsme), tak bychom se vyhnuli bolsevikovi plus by se nekonal ten Klondike 90ek. Tezko spekulovat, jak by to bylo. Ale tak nejak myslim, ze horsi, nez je to ted, by to nebylo.

            Btw, mam ten dojem, ze Rakusaci zrusili povinnost denniho sviceni a udelali z toho jen doporuceni…

            1. Sysop: To máte pravdu, pokud si vybrat mezi Vídní a Bruselem, beru Vídeň :-) Rakušák je vyspělejší, Němec je etalon lidské hlouposti.

              1. Ono je to v něčem jiném. Jak říkají chytří lidé co se do Německa přestěhovali, ten národ neumí jít zlatou střední cestou. Létá od extrému k extrému, vždy je však v nějaké extrémní pozici.

                Oproti tomu Rakušané jsou povahou skuteční „Mitteleuropané“ – hlavně klídek a kompromis.

            2. Na druhé straně aktivně vybírají rychlostní mýto na dálnicích že ekológie a takový trotloviny.

              Myslim, že by to dneska bylo velice výrazně lepší, české země byly výrazně indistrializované právě za Rakouska, kdy rostla životní úroveň jako nikdy. Při tehdejší úrovni daní se nedalo moc mluvit o vysávání a pořád to umožňovalo žít každé generaci výrazně líp. Republiku to pak ještě přežilo, bez výraznějších změn, pořád se drželo technologicky na špici. Od bolševiků je to úplně v prdeli, žili dvacet let z předchozí úrovně, sem-tam se někde s velkou slávou něco modernizovalo (pár podniků v čele se Slušovicema apod.). Ostatně i když vznikly nějaký unikátní věci v podstatě navzdory režimu, tak to zabilo plánování v rámci RVHP. No a v 70. letech bylo zřejmý, že nastupující přesnou techniku a elektroniku a díky ní se objevivší robotizaci nemá šanci už dohnat. Nepopírám, že pár podniků nebo jednotlivých výrob něčeho jsme tady neměli na úrovni, ale hospodářství jako celek bylo naprosto v prdeli a moderním fabrikám na elektroniku a přesné strojírenství co byly ve Státech, západní Evropě a Japonsku nemohlo nikdy žádným způsobem konkurovat.

              1. Behemot: Pravdu mají všichni :-) Pohledem poválečného generála v 21. století pro nás bylo lepší zůstat v R-U. Pohledem lidí v první čtvrtině 20. století pro nás bylo lepší R-U opustit.

                1. Většina lidí na to srala z prdele, celý rozdělení byla akce poměrně dost malé skupiny.

                2. A neidealizujes si to trochu? A nemas pocit menecennosti? Jakoze sousedi se maj lip tak by ses mel lip, kdybys byl jejich poddanym druhe kategorie?
                  Proste nas komousi kopli trosku zpatky, ale to neni duvod pro takove submisivni vylevy.

                  1. starter25: Zdá se že je to pravda, kdyby si český národ v roce 1948 nezvolil komunisty, ale čistě hypoteticky se místo toho nějak spojil s Rakouskem a místo Rusů bychom si nechali vládnout Rakušáky, byli bychom na tom dnes lépe.

                    Samozřejmě o tom takhle můžeme diskutovat z pozice poválečných generálů, v letech 1945-1948 to takhle vůbec jasné nebylo.

                    1. Asi takhle:
                      Rakouská národní rada ratifikovala smlouvu 7. června 1955. Vyhlášení neutrality bylo podpořeno všemi parlamentními stranami. Následoval ratifikační proces v parlamentech vítězných mocností. Byl definitivně ukončen 27. července 1955, kdy se také uskutečnila definitivně poslední schůzka Kontrolní rady. Od toho dne se také začala počítat devadesátidenní lhůta pro odchod okupačních vojsk.

                      Jako první opustili území Francouzi – bylo jich také nejméně. Do 19. září opustil území poslední Rus následován odchodem posledního Brita. 25. října opustil Rakousko poslední Američan. Rakousko tak bylo nyní de facto i de jure suverénní zemí..

  3. A k čemu ti jako bude 100 bitcoinů v trezorové peněžence, když nepůjde ani elektřina? :D

    No já doufám, že autor bude mít tolik cti, aby se tu třeba přesně za rok zase objevil a napsal, kde že to přesně máme hledat tu anarchii, atomovky, miliardy mrtvých a hyperinflaci.

    1. Kdyby jen Bitcoin. Kdyz nepujde elektrina a/nebo net, tak je vam k nicemu i kreditka a obsah vaseho uctu, i kdyby byl sebevetsi. Jenze tohle lidem nevysvetlite, ti nemaji ani paru, jak je tahle infrastruktura neuveritelne zranitelna. Naopak se mi jeste smeji, ze s sebou v dnesni dobe „taham hotovost“. Vetsinou jsou ti sami lide, kteri maji v byte zradlo maximalne tak na 3 dny.

      No, treba se dockame silne geomagneticke boure jak v roce 1859. I mne osobne by zajimalo, co to udela s modernimi rozvodnymi a telekomunikacnimi sitemi.

    2. Milý Calebe, to Vám s jistotou, limitně se blížící 100% mohu vylíčit už teď.
      Kompletně to zkolabuje a to tak, že decentralizovaný systém bude dostávat zásahy od svých konců. Na těch je totiž použita ta úplně nejlevnější IT spotřebka, tedy vyrobená co nejekonomičtěji. Mimo jiné /rezervy v napěťových odolnostech součástek/ to především znamená absenci jakýchkoli účinných přepěťových ochran, neboť ty rychlé a účinné=drahé. Bohužel se to týká i serveroven mnoha menších providerů, které k té vší přístrojové bídě nejsou ani zálohovány tak, aby byly schopny překlenout výpadek silnoproudé sítě, trvající déle, než jen cca několik desítek minut. Jednu takovou serverovnu lokálního providera mám téměř vedle v baráku a vím poměrně přesně, co používají a jak jsou zabezpečeni.
      Věřil byste, že je ani za „normálního stavu“ celkem netankuje, když jim nějaká větší, občas přilítnuvší špička ze sítě zlikviduje několik pěkných desítek laciných spínaných zdrojů najednou? Ony jsou totiž tak levný, že si provider může dovolit s krabicí nových zdrojů těch několik desítek postižených a hotovo! VŮBEC NIKDO se nezamyslí nad tím, že by bylo asi lepší tam dát o trochu kvalitnější zdroje, které jen tak něco neoddělá – a ušetřené peníze za čas a námahu s výměnami radši investovat do rozvoje sítě. Nic takového se neděje.
      Proto tvrdím, že se vše popisované při opravdu velkém přepěťovém průšvihu rozpadne tak, že to budou dávat dokupy měsíce, možná ale spíše roky, pokud vůbec. To proto, že budou zasaženy kromě typického zasíťování i technologie telefonních operátorů včetně metalických, silnoproudé sítě a jejich komunikace nevyjímaje. Takže to, co Vám přepětí vypálí, si ani nebudete mít jak a odkud objednat, nebo si to někam zajet koupit.
      Na průser podobného formátu samozřejmě naváže i ekonomika a ceny všeho potřebného, co vyhořelo raketově vystřelí nahoru.
      Když to dopadne nejlí, jak může, tak nás to hodí jenom o cca čtvrtstoletí zpátky, což zase taková katastrofa není.
      Ovšem jak pro koho, že.

  4. Caleb:
    Elektronické recepty budou z hlediska SHTF mnohem větší průšvih. Když zajedete s dítětem s horečkou v noci na pohotovost a poté vypadne terminál v jediné noční lékárně v kraji (kde jste si měli vyzvednout antibiotika) tak to vážně může ohrozit zdraví dítěte.
    A představte si co se stane, když vypadne centrální server, který spravuje nějaký IT neumětel co bere 20k na ministerstvu. Nevzpomínáte jak dopadly zatím všechny pokusy o státní elektronizaci, registrem vozidel počínaje a internetem do škol konče?

    U kritické centralizované IT infrastruktiry dokáže jeden neumětel napáchat víc škody jak celý letecký svaz bombardérů.

    ps: už dnes prý jezdí v noci na brněnskou zubní pohotovost lidé i z okolních krajů (nikoliv okresů!) přes 100 kilometrů, protože současný systém není schopný v celém kraji s miliony lidí zajistit jedinou zubní pohotovost. To už není šlendrián, ale totální rozpad státu a plíživé SHTF

  5. Jenom poznámka:
    Pokus o státní elektronizaci tržeb (EET ) do vašeho výčtu nepatří?
    Nepatří-li, tedy proč?

    Stát dokáže zajistit zubní pohotovost ve fakultní nemocnici, soukromí zubní lékaři pohotovost nedrží, nicméně někteří jsou ochotní vás soukromě ošetřit mimo ordinační hodiny. Vyzkoušel jsem to.
    Vypadá to tedy tak, že diskutovaném příkladě o totální rozpad státu podle vašeho tvrzení nejde.

  6. Ygorek:
    Už delší dobu sleduju, že jste nadán nadprůměrnou schopností točit se pořád dokola na nepodstatných detailech, jak kočka za svým ocasem :-D

    Ad zdravotnictví – zase se točíte na detailech a ty podstatné vám pochopitelně unikají. U nás ve fakultní jsou jen soukromí zubaři, od odpoledne do rána ani noha. Jednou jsem zkusil jít v nouzi když mě odpoledne začal děsně bolet rozvrtaný zub k jinému zubaři, kterých bylo na poliklinice několik, jen ten můj tam zrovna ten den nebyl. Napřed mě začal vyhazovat, že s tou šílenou bolestí mám jít na pohotovost na druhý konec města. Vždyť on tu není od toho aby někomu pomáhal, ale aby kasíroval 100 000 měsíčně od pojišťoven a další stovku od lukrativních klientů. Nakonec mě notně nasraný vzal, ale říkal že jsem u něj poprvé a naposled.

    Něco podobného se stalo příbuznému u obvoďáka. Na dveřích napsané nemoc – na víc jak měsíc, v případě nouze jeďte do nemocnice. Takové jsou služby za které dochtor kasíruje od pojišťoven 50-100 litrů měsíčně. Pochybuju že se za ten měsíc nepřítomnosti vzdal kapitačních plateb 50,- na každého pacienta.

    Když srovnáte, jak za socializmu fungoval zdravotní systém jako celek, včetně toho dnes nepředstavitelného luxusu, že k vašemu dítěti dojela v noci pohotovostní sanitka, s tím co z něj zbylo dnes, kdy každého doktora zajímá výhradně to, kolik prachů mu od pojišťovny přišlo na účet, tak vidíte ten totální rozpad a rozklad.
    Je jen otázkou času, až vyjde ze škol generace doktorů-neumětelů a bude to jak v USA. Tam si ani střední třída nemůže dovolit víc, než státní nemocnici, kde se na vás mladí frikulíni zaučují a kde pak zůstanou jen ti neschopní, protože ti nadaní utečou do soukromých nemocnic pro bohaté. A taky tam občas po chodbách běhají potkani.

    V praze prý už je citelná masivní výměna kvalifikovaných uklizeček a sanitářek za ty ukrajinské. Začíná to i u doktorů. Známý co si jednou takovou pražskou nemocnicí prošel, na to ještě teď s hrůzou vzpomíná. Pokud tam za vámi denně nechodí na návštěvu příbuzní, tak máte slušnou šanci že na vás bude pokusničit nějaký ukrajinec, nebo český doktůrek podplacený farmaceutickou firmou na vás testovat neschválené léčivo. To se v konečné zfalšovaní propouštěcí zprávě pochopitelně nijak nezmíní. Ani to, že vás museli po těch pokusech křísit, přestože jste tam přijel s poměrně banálním problémem.

    Kdo to vidět nechce, ten to pochopitelně nevidí.

    1. Lidi dneska žijou průměrně o sedm let déle než za socialismu, ženský ještě víc. Nejspíš to skvělé socialistické zdravotnictví muselo mít nějaké mouchy, o kterých jako správný neinformovaný komanč nemáte tušení.

      1. Existuje jedna skupina lidí, kteří můžou na komunistické zdravotnictví vzpomínat se slzou v oku: bolševická nomenklatura a vedení její ozbrojené ochranky využívala SANOPZ. Jinak průser – zaostávání v lécích a jejich nedostatek, zaostalost v technice i ve vzdělání lékařů a rozsahu zdravotnické sítě. některé na Západě standartní diagnózy se nechávaly za totáče chcípat. Dnes jsme v Evropě kolem 13. místa ve zdravotnictví včetně předstižení několika západních zemí a zatím se stále zlepšujeme, přes nižší výkon ekonomiky.

        Oni tyhle prokomunističtí apokalyptici jsou jako Jehovisti: asi třikrát předpověděli konec světa a když nepřišel, tak začali zase s jiným nesmyslem.

        1. No neviem čo je SANOPZ, ale o rozdielnom prístupe k liečbe plebsu a vyvolených v časoch totality som počul priamo z prvej ruky. Bolo to od ošetrujúcej sestričky, ktorá slúžila aj za socíku a spomínala ako na kožný herpes aplikovali u bežných ľudí nejaký socialistický prípravok a to nemalo žiaden efekt. A až keď sa dostali ku „zakázanému imperialistickému“ Zoviraxu tak sa u pacientov ľady pohli.

          1. Odhadujem ze je to to iste ako bolo Statne Sanatorium v Bratislave. Specialna nemocnica pre papalasov. Dnes je to Narodny Onkologicky Ustav.
            Exkolega co tam chodieval servisovat nami dodane zariadenia hovoril, ze personal tam bol z tej zmeny dost vyjaseny. Predtym tam mali protekcnych pacientov z ktorych mnohym nebolo vobec nic a odrazu tam boli naozaj vazne chori ludia. Personal akosi nebol zvyknuty na fakt ze pacienti umieraju.

            1. Pražský SANOPZ, oficiálně Státní ústav národního zdraví, tj. zařízení pro papaláše. Dnes nemocnice Na Homolce, v podstatě hned vedle Motola – moc nechápu, proč to není jedna instituce.

    2. „jak v USA. Tam si ani střední třída nemůže dovolit víc, než státní nemocnici“

      V ČR je zdravotní „pojištění“ 13,5 % ze mzdy.

      Dohledal jsem (Bureau of Labor Statistics), průměrnou mzdu (za 2016) v USA $44 148.
      Průměrné zdravotní pojistné (taky 2016) $6 101.
      Tj. 13,8 % průměrné mzdy.

      Takže na procenta z příjmu tam průměrného zaměstnance stojí průměrná pojistka asi stejně,
      jako našeho průměrného zaměstnance naše „bezplatné“ socialistické zdravotnictví.

      „V praze prý už je citelná masivní výměna kvalifikovaných uklizeček a sanitářek za ty ukrajinské. Začíná to i u doktorů.“

      Zajímavé. Že by ten socialistický systém postavený na tom, že zaměstnanci ve zdravotnictví budou za pár šupů dělat od nevidím do nevidím, nefungoval?

      1. Jo. Jenže tohle fungovalo před Obamacare – do té doby mohl středostavovský člověk mít pojistku, která jej za takováto procenta velmi dobře kryla víceméně bez spoluúčasti.

        Po Obamacare se ovšem pojišťovny zahojily na střední třídě za to, že dostaly povinnost léčit těžce prodělečně chudáky.

        Vysvětlení: v USA neexistuje nic jako jednotné zdravotní pojijištění „all inclusive“ jako v ČR, ale každý si skládá „program“ který kryje různé věci v různé míře a za různou cenu.

    3. Zubař a 100 tisíc měsíčně od pojišťoven? To se při těch limitech na úhradu snad ani nedá časově stihnout, ne? A i kdyby jo, tak sestra mu tam dělá zdarma? Vybavení spadlo z nebe? Spotřební materiál se tam taky vždy prostě nějak zjeví, když je potřeba?

      Socialistické zdravotnictví pamatuju. Například to, jak se v celé ČSSR nedal sehnat Heparoid v době, kdy jsem trpěl na výrony kotníku a my jsme si museli přes známé zařizovat dovoz alternativ ze západního Německa. S nočním výjezdem sanitky k nemocnému dítěti mám přímou zkušenost pouze ze zdravotnictví kapitalistického (v NL před tou poslední dementní reformou).

      Co že je to v kontextu USA „státní nemocnice“ a proč by to měla být nějaká hrůza? Třeba taková Bethesda…

      1. Já bych zůstal klidně u těch zubařů. Trauma z návštěvy socialistické pohotovosti si nesu dodnes, již nikdy jsem zubní pohotovost nevyužil, to radši prášky a vizoura do úplného otupění.
        Pro Kabrňáka – přes celé město a pak několik hodin čekání, než se ten řezník probere. O kvalitě odvedené práce už se asi netřeba zmiňovat.

      2. Nevím, jak dnes, ale v polovině devadesátých let si takovéto částky u pojišťovny fakturovala zubařská ordinace 1+1 na malém městě (kousek vedle, než Tě napadlo). Ovšemže to byl hrubý příjem firmy, ze kterého platili, tedy spíše, platily svůj provoz. Ale v té době to byly dost pohádkové peníze. Což nijak nekomentuji, pouze uvádím pro příklad. Dělali jsme jim tenkrát účetnictví, tedy jde o informaci ověřenou.
        Socialistické zdravotnictví mi poskytlo několik nezapomenutelných zážitků, jako třeba pobyt se zlomeninou bérce v nemocnici v Kraslicích, což byl ohavný lokální špitál v naprosto zanedbaných Sudetech, kde i vývěska OV KSČ byla oprýskaná. Bonusem bylo, že špitál měl čerstvě popraskané zdi, krs které bylo místy vidět, protože dva měsíce před tím bylo v kraji snad největší zemětřesení a poslední století (1986) a dost to tam pocuchalo.
        Výborný byl též pobyt s apendicitidou v motolském špitále, kde mě operovali přesně rok před plyšákem. Pobyt v nouzovém lazaretu postaveném pro Wehrmacht, který se nějak přežil do konce století, také patřil k nezapomenutelným. Náš pokoj byl nejmenší a leželo nás tam osm. Vedle byly amputace a podobné případy a těch tam bylo 22. Běžně se leželo na chodbě. Jeden záchod a koupelna na celý pavilon, smrad, zašlost, špína, strava jak pro prasata, permanentně nakvašený personál… prostě libůstky.

      3. Asi zapomínáš na to, že jakejkoli obvoďák i zubař bere pravidelnej příspěvek na registrovanýho pacienta. I když se tam roky neukáže. Není to moc, esli 30-50 korun za člověka, teď nevim. Ale zubař, na kterýho dneska připadá jenom 1000 registrovaných pacientů, si dneska píská, že má občas i trochu času. Takže půlku z toho kila si účtuje aniž by otevřel dveře.

        Pokud to není vyloženě jako u nás, kdy už má zubařka otevřeno jen pár hodin denně k důchodu a většinou tam nemá ani sestru, takže těm pěti pacientům to ani neřeší, tak ve zbytku ČR, rozhodně minimálně v okresních městech, se účtuje pacošovi kešem pomalu i za kapslovanej amalgám (kterej už minimálně zčásti proplácí i pojí-štěnicovny, pže standardní už je zakázanej) minimálně stovky. Za bílou klidně liter (a nahoru). Tady jeden mistr si nechává průběžně teď dělat celou hubu a už tam zahučel za jedničkovou fóbii, tuším.

        Samozřejmě, rozjet praxi z nuly, nebo i koupit, je investice. Ale investice jistá, tady myslím banky s úvěrem vofuky nedělaj. Sestra taky něco stojí, jasně. Ale chudáci to nejsou, to jenom udržují kouřovou clonu, aby si plebs moc nestěžoval. Není pak divu, že na městem dotované noční pohotovosti je fronta až ven a jeden za druhým si to nechává všechno vyndávat…standardní praxe, kdy to vrtaj pětkrát a pokaždý plať většinu lidí časem omrzí. Pošestý už jde ven a je po problému. Aspoň dočasně :D

        1. Pokud vím, tak zubaři jsou bráni jako specialisti a na rozdíl od praktiků kapitační platby nepobírají. A nejsem si vědom toho, že by je někdy pobírali. U těch peněz nejde jen o investici do rozjezdu, ty fixní náklady se téměř vždy vrátí celkem rychle. Ale on je docela drahý i provoz.

          Bílá výplň mne v čistě komerčním vztahu stála tuším 3k. Není to úplně málo, ale za normálních okolností to i pro průměrně vydělávajícího člověka není likvidační (pokud na zuby totálně nekašle a pak nepotřebuje udělat 10 kousků najednou samozřejmě).

          Já netvrdím, že zubaři jsou chudáci. Ohradil jsem se je proti té představě, že mají balík aniž by museli pracovat. Ano, balík si vydělat mohou, ale musejí se při tom docela ohánět.

          1. Jo, pravda, to jsem měl špatnou informaci a zubaři podle všeho nedostávají. Tak to už to vřískání dává větší smysl :) Jinak málokdo se ovšem ohánět nemusí…na druhé straně je tu v módě si stěžovat, asi aby někoho nenapadlo to dělat taky? Nejhorší je vždycky konkurence, že…

    4. Ještě jedna otočka za svým ocasem:
      K dítěti pohotovostní sanitka přijela poměrně rychle. Ale tu noc na pohotovosti jako na potvoru nesloužil pediatr.
      K tetě pohotovostní sanitka přijala dokonce velmi rychle. Tu noc bohužel pediatr sloužil.
      Výsledkem bylo, že pokud jsem na základě zkušeností posoudil problém jako akutní, postiženou osobu jsem raději odvezl do nemocnice v okresním městě sám.

      S nemocnicemi zkušnost nemám, leč jako návštěva. Nicméně:
      Manželka poměrně nedávno prošla jednou pražskou nemocnicí (Motol) bez zaznamenání problémů, které uvádíte. Tedy kromě ukrajinských uklízeček, které jí nevadily (agentura jí takové posílá jako zaměstnankyně již léta).
      Bratr se z operace (jiného druhu) vrátil předevčírem, rovněž bez stížnosti. Vzhledem k tomu, že má komu dát přečíst propouštěcí zprávu, o zfalšování této by se jistě dozvěděl.

      Smysl by mělo, kdybyste zkušenost popsal podobněji, například na Žlutém kopci, u Svaté Anny…

      1. Mám též zkušenosti jen jako doprovod, ale faktem je, že v současném zdravotnictví místy ten socialismus dále vesele přežívá. Když se na to dívám s odstupem ne-pacienta, tak největší problém je v organisaci a vzájemné komunikaci mezi lékaři (obvzlášť, jsou-li z jiných oddělení). Někdy jsou k vidění i nechutnosti (sténající ležák uprostřed čekárny suplované průchozí chodbou, vesele se vybavující personál, zatímco čekárna plná a tak). Pokud jde o rychlou, tak jsem problém nezaznamenal, naopak vždy velmi vstřícný a citlivý přístup.

        1. tak v nasem soucasnem zdravotnictvi rozhodne je co zlepsovat, na druhou stranu i presto patri mezi nejlepsi na svete, zvlast s prihlednutim k tomu, kolik za nej jednotlivec plati.

          1. No, jednotlivec priamo neplati, ale zato vsetci co pracuju tam spolocne so zamestnavatelom posielaju 13% hrubych prijmov. Co nie je prave malo. Na druhej strane, aspon tam nemate tie sialene cakacie doby co mame u nas.

          2. shane: Osoba s průměrným platem 29 346 Kč platí zdravotní 1 321 Kč + 2 642 Kč = 3 963 Kč a činí to 10 % jeho výdělku. Vyfikundace jako že část zdravotního platí zaměstnavatel, takže tuto část neplatí zaměstnanec, předem ignoruji.

            1. Řekl bych, že 3 963 z 29 346 není 10 %, ale spíš 13,5 %.

              Což dává smysl vzhledem k tomu, že sazba zdravotního pojištění je 13,5 %.

              1. Dodatek:
                I když, pravda, osobě s hrubou mzdou 29 346 Kč zaměstnavatel celkem platí (superhrubého) 39 400 Kč a z toho to zdravotní pojistné je zhruba 10 %.
                Takhle to asi bylo myšlené.

                1. Joker: Ano bylo. V tomto se často chybuje, že se ignorují odvody na sociální a zdravotní od zaměstnavatele.

          3. Například já za zdravotnictví platím zhruba stejně jako za hypotéku na byt.
            To mi nepřipadá nějak super levné.

      2. Já mám zkušenost se zlomeninou bérce – osteosyntetická léčba, takže operace + asi 4 dny hospitalisace. Měl jsem tam nějakou protekci, ale ta se myslím projevila jen tím, že se nějak zařídil single pokoj, i když oficiálně byly už plné.

        Na léčbu ani péči si absolutně nemohu stěžovat, drobné surrealistické etudy spíše pobavily*. Co bylo totálně úchylné bylo závěrečné vyúčtování, hlavně struktura nákladů. Nejvíc peněz stál kus kovu, výrobně nepříliš náročný. Nejméně peněz stála práce vysoce odborného personálu**.
        ___
        * „Tady do té kolonky napište vlastní rukou, na které noze Vás máme operovat“
        ** Ovšem jen ta operace jako taková (asi hodina, 5 lidí, sál, celková anestesie). Absurdní korunu tomu nasadila návazná dynamisace tibiálního hřebu (1 doktor na ošetřovně, 10 minut s lokálním umrtvením), která stála v podstatě tolik, co ta velká operace. Tam vůbec nejde o to, co je drahé a co levné, ale už ty vzájemné poměry cen vůbec neodrážejí realitu.

      3. Otec u Anče přišel o zrak, náročnou operaci místo primáře dělala nějaká lopata. U druhýho voka pak snad diagnostikováno pozdě nebo co, nevim, taky v prdeli a ani gamma nůž už nepomohl.

        Co dneska choděj s různejma úrazama do úrazovky, tak tam prej teď sedí nějakej čmoud co všem vykládá že jim vlastně nic není a ať jdou ke specialistovi. Někam, hlavně pryč, ne, že by poslal za někým v baráku (nebo i jinde). Najděte si a táhněte tam, asi tak.

        Hej áčko, není to nějaká přízeň? Že bych se nedivil, co?

        1. Jojo, spital USA na Pekarske. Skoda, ze zasypali ten Svratecky nahon, par dochtoru bych do nej nahazel. Moji mati tam zalomila sestra infuzni jehlu a hlavne se nenamahala to hend rict, aby nebyl prooser. Takze druhy den, na rtg se dochtor zeptal mati, proc nerekla, ze ma v trislech 6 cm drat. Druhy snimek… aha, pardon, tak ne v trislech, ale v podbrisku. Aha… kurva… a jedeme na sal. Tam to ruzne lovili jak pstruha ve Vltave, samozrejme bez uspechu, ale jako korunu behem operace mamce dali spatnou krevni skupinu, takze se zrejme pokusili udelat z ni zaziva puding. Ve finale ji jehla zustala do konce zivota v plicich, kde zarostla a sebrala kus plic.

          Stryc me zeny byl v tom stejnem spitale s ocima, spatne videl na leve oko. Po intenzivni odborne lecbe behem peti let skoncil jako zcela slepy.

          V podstate lze rict, ze je to odstepny zavod krematoria na Ustrednim hrbitove.

          Ale ma hodne konkurenci. V Jindrichove Hradci moje tchyne dochazela k dochtorovi s bolestmi v brise, ktere ten felcar zcela neomylne diagnostikoval jako zanet slinivky a take to tak lecil. Po roce marne lecby si tchyne vydupala magnet v CB, kde ji rekli, ze organ pan dochtor urcil spravne, ale v nemoci se mylil, jedna se o rakovinu, ktera ale tou dobou uz byla v terminalnim stadiu. Za par mesicu tchyne nebyla a to mohu rict, ze to byla zlata zenska.

          A takto bych mohl pokracovat jeste dlouho, jen „zazitky“ v nasi rodine.

          Felcari a automechanici – uplne stejna svoloc. Akorat, ze automechanikum neodvadim vypalne ze sve mzdy.

          1. Asi tedy není náhoda, že první návštěvou pacienta hospitalizovaného u Sv.Anny je řádová sestra, která pacienta seznámí s polohou podnikové kaple a termíny bohoslužeb.
            ________
            Je pravda, že v čekárně zdravotního střediska a autoservisu mám podobné pocity. Nicméně v autoservisu mají většinou pohodlnější sedačky, čerstvější časopisy a hezčí prostředí, vytřenou podlahu mají v obou případech srovnatelně.

  7. Bitcoin by mohl být celkem zajímavým platidlem, ale vzhledem k tomu, že se k placení absolutně nehodí vidím jeho budoucnost bledě.

    Sám jsem nějakou tu korunu do BTC vrazil, ale že bych s tím chtěl platit? Možná někdy, ale vzhledem k tomu, že nejnižší poplatek (nyní) je cca 220kč za transakci, tak bych s BTC do sámošky nešel.

  8. Sysop:
    Nemocnici U svaté Anny se vyhýbám jak čert kříži. Od doby, kdy jsem slyšel, že tam personál nosí zlaté řetízky od podnikatelů co jsou tam hospitalizovaní a mají sesterny a pod vybavené drahými plazmami od těch samých podnikatelů. A koukám, že jsem dobře udělal.
    Jedna věc je oficiální sponzorský dar na účet nemocnice PO hospitalizaci jako poděkování. Druhá věc je uplácet personál přímo při vlastní hospitalizaci, takže celé oddělení krouží jen kolem toho jednoho podnikatele, zatímco na ostatních pokojích jsou staří lažáci žízniví, případně ponechaní ve vlastních výkalech. To je předobraz, co by znamenalo rozšíření „nadstandardní péče“ v nemocnicích, při nízkém stavu personálu. Tj. že se budou přednostně věnovat těm nadstandartním a ostatním se nikdo nebude věnovat. A když na mizernou péči někdi zakuká? Však co, vždyť byl stejně už starej, a staří lidé umírají, ne? Koho tam zajímá že bez zanedbání péče mohl dotyčný žít ještě dalších 10 let.

    Znám případy, za které by mělo jít vedení jedné nemocnice a personál co se o dotyčného měl starat, kompletně do vězení, kdyby tu byla nějaká vymahatelnost práva. Dotyčný senior šel s nezávažnými problémy do nemocnice a vrátil se odtud jako blábolící troska nevnímající skoro svoje okolí, a do pár týdnů umřel.

    To bude legrace, až ti současní tržní komsomolci horující pro nulový stát a maximální komercializaci a privatizaci, budou umírat ve vlastních výkalech při zanedbané péči, a jejich nastávající dědicové se nebudou moct dočkat až to konečně zabalí, tak sestře šoupnou něco bokem, aby v noci „zapomněla“ zavřít okno (to je běžná praktika i v zahraničních domovech důchodců, aby se zbavili těch nelukrativních, kteří mají nízký důchod).
    Výborně to Dfens popsal v jednom ze svých článků, tuším na téma hospic nebo domov důchodců (na název si bohužel nevzpomenu), a to byla situace před lety.

    1. A odborníci tohle pojmenovali – Anarchokapitalismus.
      Jen o tom ještě neví :D

      1. Ne, toto je přímý důsledek socialismu – kapacita špitálů a platy personálu nejsou dány poptávkou a jejím uspokojováním, resp. nikoliv od pacientů, jsou dány tlakem pojišťoven a pacient sám je víceméně nezajímavý po finanční stránce (kapacita sytému je omezená, někdo sem přijde).

        Jde také o projev toho, že trh se nějak prosadí – zájem personálu je vzácný a je možno jej koupit. Jakmile poptávka po zájmu dosáhne určitou hodnotu, tak přes všechny regulace je zájem nakupován. Nicméně co to má společného s anarchokapitalismem nechápu – že za větší prachy by tam byla lepší péče než za menší prachy? Na to potřebujeme anarchii?

        1. to je primy dusledek, ze nelze poskytovat kvalitni sluzbu pro sirokou verejnost levne.

          Bud muzete poskytovat pro siroke masy levnou sluzbu, ale vyjde vam z toho mcDonalds, anebo muzete poskytovat kvalitni sluzbu levne, a vyjde vam z toho poslanecka kantyna, kde se prodavaji hotelova menu jako z michelinskeho katalogu za dvacku pro vybrane pany posrance, anebo muzete mit kvalitni sluzbu za vysokou cenu, kde si 999 lidi z tisice neskrtne.

          Trzni ekonomika vede k tomu, ze vsecky tyto tri pristupy funguji a doplnuji se.
          V anarchokapitalismu by to bylo jeste vyhranenejsi, tzn ten mcDonald by byl docela drahy a docela hodne lidi by na jeho peci umiralo, i kdyz to je otazka, protoze nas stat failuje i bez anarchokapitalismu a jedine, co nase zdravotnictvi drzi pri zivote jsou 60tileti doktori, kteri byli zvykli makat jeste od sociku a sestry, ktere jeste nezdrhly na Zapad, protoze jsou bud spatne, nebo prilis mlade a nezkusene, anebo prilis stare a neperspektivni, nebo trpi jistou formou masochismu a delaji to za ty prachy jako neplaceneho konicka.

          Az vymrou sedesatileti doktori a novi nebudou, bude se vesele umirat na lekarskou peci i u nas, je to jen otazka casu. Podekujme borcum z TOP09, CSSD, ODS atd atd atd. Amerika nas vzor (tam se take umira na Obamacare).

          1. …ale mladi a nadejni doktori se prece do Evropy hrnou z Afriky a Blizkeho vychodu, nebo jsem neco spatne pochopil?

    2. ad: To bude legrace, až ti současní tržní komsomolci horující pro nulový stát a maximální komercializaci a privatizaci, budou umírat ve vlastních výkalech

      +1!!!

      1. Než zase napíšete takovou blbost, tak si spočítejte, kolik milionů normální člověk odvede státu na daních. To už by musel být opravdu hloupý jak běžný levičák, aby si s tím nevystačil.

        1. Že Vy budete z těch, kteří si (naivně a hloupě) myslí, že všechno se dá koupit?

          1. Vy jste komik. Samozřejmě ano.

            1. ad: Samozřejmě ano.

              Miluju tyhle tzv. samozřejmosti. Spěte dál.

              1. Místo trollení dejte nějaký příklad, co nejde.

              2. Vidim to naprosto stejne, lidi jako Soros, Rothschild vlastni pres 60 procent celosvetoveho bohatsvi a nemaji z toho mindrak, ani nemaji potrebu se delit, respektive maji mindrak, ze nevlastni i tech zbylych 40 procent, ze nenahnali 7 miliard pro ne neuzitecnych kokotu do plynovych komor a jedine, co je jeste drzi na uzde, jsou zbrane mezi lidma a Rusko a jeho atomovky.
                Ovsem na obojim uz se samozrejme intenzivne pracuje.
                Az to vyresi, tak nas vsecky vymazou, na svete zustanou jejich automaticke fabriky, vsecky vynalezy si nechaji pro sebe a nejakych 10.000 slouhu a biomaterialu na nahradni dily si zhruba tak ponechaji. Finito, end of the story.

                1. OK, pokud fakt takhle, tak to jo. Co proti tomu děláte? Jde proti tomu něco dělat? Pokud ne, proč se tím zalamovat. Jednou to tady celé vymře tak jak tak.

                  Jinak ze zkušenosti mých blízkých – kromě extrémních situací není nutno umírat ve výkalech. Stačí, když někdo z rodiny člověka občas opucuje. Ony konce a začátky jsou dost podobné. Není to nic jednoduchého, ani příjemného, ale raketová věda to také není. Jsou dokonce komerční služby, které mnoho z tohoto usnadní a nejsou ani tak drahé (pochopitelně pokud u nemocného nejsou permanentně), v současnosti je lze částečně nakupovat na „na pojišťovnu“.

                  1. ja pro to delam to, ze se absolutne nespoleham na stat. Nechlastam, nekourim, nenicim si zdravi blbostma, snazim se byt sobestacny, delam si rezervy na zle casy, neutracim za nesmysly a zvelebuju si postapoklyptickou vybavu.

                    Pokud ji nebudu muset pouzit, tim lepe. Ale spise to vypada, ze mi ani nebude stacit.

                    1. Právě. Když jsem zvažoval rozsah účinné postapocalyptiky a pravděpodobnost, že budu na živu až to bude POST-APO, tak jsem dospěl k názoru, že to není nic moc investiční výhled.

                    2. Timhle si asi prosel kazdy jen trosku zodpovednejsi clovek. Ja jsem se tomuto tematu venoval pred dvema lety a po pocatecni euforii jsem si nakonec stanovil urcity subjentivni limit, do jake miry hodlam postapu podlehnout. Pamatuju, kdyz kamaraduv tatik si v 70kach postavil domek s protiatomovym bunkrem a kdyz za nim prisli souzi, ze barak musi do prdele bo dalnice, tak ten clovek stravil kus zivota po soudech, aby ta dalnice vedla o padesat metru jinde. Nakonec se mu to podarilo. Nicmene ten bunkr byl nahovno a dnes uz by ani nestacil. Takze zabit kus zivota takhle blbe fakt nechci.

                      Diky zivotu v horach mame takove postapo soft level temer kazdy mesic. Bud nejde elektrina, nebo netece voda, nebo aspon spadne Internet. Vcera rano neprijel pro deti skolni autobusek, protoze zustal trcet v jednom kopci hned za TIRakem, ktereho zaskocil fakt, ze je prosinec a ze je na Sumave. Takze se vzalo par terennaku a deti se do skoly odvezly soukromymi silami.

                      Tim padem nejake zasoby a zalozni reseni musi byt stale k dispozici. K tomu si jedeme drobne zemedelstvi a zena rozjizdi chov, dneska cely den delala syry, zkousi ruzne variace s korenim, orechy, susenymi svestkami, docela zajimave a chutne kombinace. Takze snad casem dosahneme urcite miry sobestacnosti a schopnosti se nesypat, kdyz treba 14 dni nepujde elektrina.

                      Ale ocekavat armageddon nehodlam. Pokud by melo dojit ke nejake totalce, pak nema smysl ji prezit.

  9. Topically:
    Mně by jen zajímalo co kupující BTC dostali za své peníze.
    Nějaká data na disku? Nebyl by lepší vagón koksu ?
    Já prostě mám rád hmatatelné hodnoty, todleto je čistá spekulativní věc.

    1. technicky to je totez, jakoby si koupil v nejake onlinovce nejaky predmet na svou virtualni postavu, treba nejaky pekny set ve Warcraftu.

      Asi nikdo nepochybuje o tom, ze Warcraft potazmo Blizzard entertainment je jedna z mala US firem, ktere produkuji nejaky zisk.
      A taky asi nikdo nepochybuje o tom, ze pokud spadne hovno do vetraku, tak si to brnenicko a mecik z Warcraftu muze dotycny spekulant strcit nekam.

      1. Ale to lze říci i o spoustě fyzických věcí.

      2. anebo to muzes vnimat jako maligni nador na tele skoro mrtveho pacienta. Svetova ekonomika zalozena na fiatnich menach je v poslednim tazeni, ale prece jen jsme diky tem potistenym papirkum nejak prezili v nasich ceskych zemich dlouhych sto let.
        Tedy fiatni meny muzeme povazovat za benigni nador, ktery vas sice skoro zabije, ale prece jen na nej neumrete.
        Ovsem Bitcoin je uplne novy level, tam uz padly posledni zabrany, jakoze fiat byl v posledni dobe kryty jen schopnosti bank protahnout papir rotackama, tak u Bitcoinu uz se nikdo nezdrzuje ani s tim papirem.
        Teoreticky by mohl byt kryty elektrinou, kter byla zcela neproduktivne spalena pri jeho tezbe, ale to je spise pohadka pro hodne naivni deticky.

        1. Drtivá většina peněžní zásoby FIATu rovněž nemá fyzickou podobu. „Tisknout peníze“ je delší dobu převážně jen takový obrat.

          1. Ono té hotovosti se spotřebuje přece jen dost, dejme tomu že stavím JE
            tak základní převody jsou sice jen v PC, ale platby dodavatelům na zboží a výkony
            nakonec tak nějak z 50% se převést na papír musí. Rotačky stále mají dost práce…

        2. Těch kryptoměn je několik stovek už.
          Konspiratik by nejspíš napsal jak to všecho Bildelberg and comp. plánuje přelít do jiných systémů
          když vidí, že ty tištěné papírky jaksi už nemají perspektivu. To byl plán !
          Jenže při pohledu na reálný vývoj to spíš vypadá – na prachsprostou lotynku zabalenou do digitálního hávu:
          https://investplus.cz/investice/seznam-kryptomen-kurzy/

          Jedinou výhodu to přeci jen má – zatímco u kryptoměn si mohu svobodně vybrat, na kterého koně vsadím,
          u toho spičeného Eura ne, tam to dostaneme příkazem shora, což se při českých platech vyrovná totálnímu ožebračení.

          ZRG máte pravdu s tím kolapsem, ale ono to má nějakou setrvačnost a hysterezi, a takový časový posun nějaký,
          prostě spíš to vidím na víceméně pozvolné shnití s různými lokálními odchylkami v té pozvolnosti.
          Jako prepper v bytovce – bych ovšem mohl býti jem prepperem teoretikem, bohužel…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017