Bitcoin, banky, ekonomika a proč přichází doba kamenná a totální anarchie - zpět na článek

Počet komentářů: 289

  1. Ono to fungovalo, funguje a možná fungovat bude. Ale pokud by všichni těžili BTC, neměli bychom co žrát. :)

    1. jo kurva, příště to dočtu do konce než napíšu zas nějakou sračku, ale článek je to super, dík

      1. Čo je na tom super. Nedozvedel som sa jediný fakt, Len citové výlevy o tom ako všetko smeruje do totalnych sraciek.

        1. presne. uz jen kdyz si vezmu fakt, ze treba nase firma prosperuje, lidi dostavaji pridano a i tehc delniku je dost, jelikoz jsou zaplaceni.

          1. No supr, gratz. Tak bych se po vzoru Ťana Wericha zeptal…čó kopiš? Ať prosperujeme a máme se dobře i my vostatní, ne? :D

        2. Hele já nevim, spíš než jako citový výlevy bych to bral jako svéráznej nasranej názor podloženej vlastní zkušeností, prostě něco co tě donutí se o to trochu zajímat, asi jako starší články vod D-F.

  2. Nemůžu si pomoct, ale podle mého skromného názoru si autor poněkud protiřečí. Na jednu stranu staví před čtenáře obraz návratu k zákonům džungle (plody ze zahrádky budou k ničemu, protože je ukradne ten se zbraní) a zároveň mu servíruje představu, že elektronická infrastruktura v podobě internetu (konektivita obecně) musí přežít snad i nukleární válku. Největší bohatství člověka je jeho vlastní zdraví, bystrá mysl a vůle žít. Hodnota čehokoliv, co člověk potřebuje je velmi relativní. Uprostřed pouště by i Bill Gates vyměnil své impérium za trochu vody a v běžném životě je to pro něj jedna z nejpodřadnějších věcí které má každý dost.

    1. Pravda, pravda. Ta vůle žít mi proklatě chybí.

    2. Já bych řekl, že autor, byť trochu neuměle se nám snaží říct, že je nejvyšší čas připravit se na pořádný průser a ukazuje nám jaké k tomu lze použít prostředky (jak rychle vydělat prachy). A ano bitcoin neroste rychle proto, že to je letadlo, že na jeho hodnotu mnoho lidí spekuluje…, bohužel jsem toho názoru , že naopak klasické peníze (dolar, euro,… i koruna) jdou tak rychle do…, tedy je inflace těchto měn vůči bitcoinu.

      1. pravda, bitcoin neni jen obycejne letadlo, je to giganticka pracka na nicim nepodlozene vytistene dolary, kterych jsou ve svete takove mraky, ze uz je neumi udrzet pod poklickou ani uroky na dluhopisech, ani akcie trhajici historicke rekordy, ani investice do nemovitosti a pozemku, o relane ekonomice zbozi a sluzeb uz vubec nemluvim, ta ma tak setinovy objem proti penezum, ktere uz byly vytisteny, takze co zbyva dal ? Bitcoin a ostatni kryptomeny, samozrejme. Vyrobni naklady nula a absorbuje to v klidu triliony dolaru. Pak staci prepnout jedno tlacitko a veskere ty triliony se vypari a muze se zacit zadluzovat odznova. Krom toho ma bitcoin inverzni cenu ke zlatu a shortovat cenu zlata se financni gangsteri snazi uz dobrych tricet let – neuspesne. Takze at se lidi nechaji oskubat na bitcoinu, ktery multimiliardari svymi natistenymi papirky z niceho vyhaneji do stratosfery, pockaji, az na to hejli naskoci a nasledne hejly oskubou o vsecko. Drive nebo pozdeji musi ekonomika prejit na uplne jiny system, zalozeny na vykonu realne ekonomiky, nikoliv na dluhu, fiatu, kryptomenach a financnich figlech centralnich bank. Coz je presne financnich gangsteru nocni mura.
        Neco mi rika, ze ta nova ekonomika bude zalozena na zlatu a drahych kovech, ovsem bude to docela postapokalypticka vize. Protoze pokud oskubeme zapadni ekonomiku o virtualni spotrebu saturovanou dluhem, bude to horsi, nez kdyz na motoru vypnete pulku valcu a turbo.
        Propad vykonu ekonomiky o 99 procent je asi tak muj odhad a pak prijde ten spravny doom.

        1. Jeeee, a mas uz nejaky novy, zaruceny termin, jak jsi tu jima vzdycky hazel, a nebo ted uz je to pro jistotu jen takove „ono to jednou prijde, fakt, ale fakt verte, ja to vim“ ?
          Chapu, mas za to slusny prachy, tak by to chtelo ale neco udernejsiho…

        2. Trade balance for the past twelve months ($ billion)

          China: +414
          Germany: +270
          Russia: +111
          Brazil: +66
          Netherlands: +66
          Italy: +52
          Saudi Arabia: +43
          Indonesia: +13

          Canada: -13
          Spain: -26
          Pakistan: -36
          France: -68
          Turkey: -73
          India: -140
          UK: -171
          US: -798

          Preji ti Lojzo spoustu optimismu do dalsich let ?

          1. hmm, cisla, super…a je na to nejakej vzorec, kdy uz konecne nastane ten doom? Drive jsi nas s nima zasoboval s velkou presnosti, ale posledni dobou je to nejake neurcite :-(

            1. Poslední dobou? Jako tři roky? ᗡ-:

          2. Ve FEDu se smíchy popadaj za pupky, že jim šikmovočka prodávaj zboží za papírky, který si sami tisknou:-).

            1. Tak. Cela ta bilance jen ukazuje, ze U.S. jsou velci importeri. No, proc ne, kdyz dobre plati… Ze se to „jednou posere“, jasne. Jednou pry vyhori slunce, s tim je potreba pocitat.

  3. Halelujá. Ona teď někde probíhá olympiáda dommsayerů?
    Jo, a tu sázku prohrál.

  4. Jen drobnost, jako příklad značky, co se válí na krámě, bych zrovna škodovku nedával. Mrkněte se na čekací doby nových modelů, je toho plný net.

    1. Tak je to úplně všude, jenom tady na kopci několik LET v tahu v dešti sněhu stojí trvale aspoň stovka popelnic od čtyř nebo kolika značek, nový, něco asi vrácený apod. Navymejšlej ichtylský barvy a takový píčoviny a pak to dělaj všechno individuálně po kusech, zpravidla na to ani nemaj součástky skladem, proto to trvá půl roku, viz ten motor (mimochodem sou vidět priority, napřed píčoviny a pak motory). Vedle toho bouchaj varianty, který nikdo nechce. Fakt má D-F pravdu, že to jako v dobách, kdy včera bylo zítra, taky se vyráběl bordel na sklad a na jiný věci se stály fronty.

  5. Žádná doba kamenná nepřichází, to se jen zhruba po 400 letech navrátilo univerzální celosvětově platné platidlo tvrdé hodnoty. Mnoho vysoce postavených osob z toho má vítr, protože zlato a všechny světové měny se jim podařilo pomocí regulací a vyfikundací jako bankovnictví částečných rezerv a kvantitativní uvolňování zregulovat ve svůj prospěch a novodobé náhrady zatím nevědí zda se jim to vůbec někdy podaří.

    1. Kde vydíte tu tvrdou hodnotu?

      1. Ou ou. i!

      2. trx2010: Nedá se šidit množství zlata v minci, není bankovnictví částečných rezerv a nedá se dělat kvantitativní uvolňování. Samozřejmě je to stále věc kolektivní víry, ale tou je i víra v USD/EUR/CZK/Zlato.

        1. Doporučuji si nastudovat něco z historie bankovnictví. Když neplatil systém částečných rezerv, nebylo to lepší. Například v 19. století jezdily lodě se zlatem přes Atlantik tam a zpátky skoro jako denní trajekt. Každý podnikatel vám ten bitcoin omlátí o hlavu, dokud mu regulací nezajistíte jeho relativně stabilní hodnotu. Takže jednu regulovanou měnu nahradíte jinou.

          1. DAC: To samozřejmě mám nastudováno, pokazilo se to ne kvůli zlatu, ale kvůli tomu že Anglie nechtěla proplatit cenné papíry.

            Samozřejmě že to bylo lepší, nešlo přímo okrádat držitele měny. Dneska vám bankéři bez mrknutí oka trvale oslabí peníze co máte doma pod matrací a i to je jim málo a chystají zákaz hotovosti a následně tzv. záporné úroky z bankovních vkladů.

            Podnikatelé podnikali mnoho století i během platnosti tzv. zlatého standardu, samozřejmě s jinými postupy.

            Spíše to vypadá, že hlavní skupina lidí kterým to vadí, jsou současní bankéři, vlády a spol. kteří z možnosti manipulovat s měnou

            1. O bankéřích toho asi moc nevíte, když se mylně domníváte, že jim ta údajná manipulace měny prospívá. Nemusíme chodit daleko. Už více než rok bojují se zápornými sazbami na bondech, několik let bojují s přebytkem likvidity, několik let bojují s nízkými maržemi z obchodování, kvůli kurzovému závazku ČNB dostalo v bankách výpověď dost lidí z oddělení Treasury.

              PS: Nezaměňujte příčinu za následky. Centrální bankéři používají řízení kurzu jako krajní možnost, lék na hlavní makroekonomické veličiny. Stejně jako lékař předepíše antibiotika na týden či 10 dnů, tak podobně centrální bankéř řídí kurz po několik let. Vizte ČNB. V současné době se již nacházíme 8 měsíců v prostředí tržního ocenění koruny. Nevyčítejte lékařovi, že vás cpe antibiotiky. Jo, dříve to léčili čaji a bylinkami, ale stejně dnes každý raději ta antibiotika, že. Ikdyž všichni vědí, že ta střevní flora zrovna nejásá.

              1. DAC: Ještě z nich dělejte chudáčky :-) Zrovna donedávna šly hypotéky na dračku a bankéři měli asi dva roky Vánoce. Samozřejmě že centrální banky a vlády v jistém smyslu bankám konkurují a to zamrzí.

                PS: Netvrdím že intervence ČNB byly nutně špatně, ale bylo to za cenu okradení drobných a středních střádalů, každý ví, že intervence v objemu 2 mld. Kč sebraly lidem asi 5 až 15 % úspor, například zkuste si dneska koupit pole nebo byt.

                1. 2 biliony Kč.

                2. Byznys s hypotékami není malý (ovšem malá byla jeho marže), ale jádro bankovního byznysu je někde jinde. Opravdu tomu moc nerozumíte.
                  A zase ta chiméra s okradením drobných investorů. Koupě pole nebo bytu je bráno v akademickém prostředí jako investice, která nemá s intervencemi tolik společného jak si někteří včetně vás myslí. Neberete v úvahu základnu pro výpočet, regionální charakteristiku s mnoha socioekonomickými změnami. Prostě další plácání prázdné slámy pro hospodské diskuse.

                  1. DAC: Pokud si myslíte, že intervence neokradly drobné střádaly, pak opravdu nemá smysl pokračovat dál. Byty zdražily právě proto, že se v ekonomice jako celku emitovalo mnoho nekrytých peněz, opět nemá smysl jinak pokračovat dál.

                    1. intervence umele zdrazily dovazene zbozi a obecne nakup zbozi/sluzeb v EUR (patrne se projevilo lehce i v kurzu usd), ten rozdil 25 CZK euro 28 CZK euro je 12%, mozna nekdo doplni dalsi dusledky co intervence mely …

                    2. duvodem zavedeni intervenci podle mne byla podpora exportu, ono zvyhodneni o 12% nasich vyvozcu ceskeho zbozi do EU

                    3. akorat dusledkem je ze CNB ma nakoupeno zhruba za 2 mld Kc Eura za 28/euro a ted se jich muze zbavit za 25.50/euro cili dusledkem bude cista ucetni ztrata cca bude kolem 2,4 mld Kc

                      jestli to za to stalo neumim posoudit, to by chtelo nejakeho makroekonoma/narodohospodare co by dokazal vzit v potaz veskere dusledky a ocenit je

                    4. oprava za 2 biliony Kc Eura … a ztrata bude cca 240 mld Kc

                    5. jeste predpokladam ze po prodeji CNB bude ty koupene (a drive natistene CZK, prodane za 28 a koupene zpet za 25.5) CZK sterilizovat aby ty 2 mld Kc neovlivnovaly nadale menove agregaty (to by nutne muselo vest drive ci pozdeji k inflaci, asi uz behem intervenci se tak mirne stalo)

                    6. oprava 2 biliony Kc …

                    7. trevor12: Důsledků bude jistě více, hlavním je, že dělník z kolbenky má práci neboť jeho fabrika může exportovat do Německa o něco laciněji a kvůli tomu přišel trochu o úspory. Ti s velkým balíkem úspor je přesunuli mimo jiné do nemovitostí, takže šly dost nahoru.

                    8. urcite mate pravdu to bylo ucelem, jinak ono dneska kdo ma hodne penez a chce je aspon ochranit nebo lehce zhodnotit tak mu mnoho moznosti krome nemovitosti nezbyva (pomijim BTC ..).

                    9. trevor12: O tom není pochyb, jsou určité ospravedlnitelné důvody proč zavést intervence, například na straně exportu. Ale neplatí to pro všechny, 2 biliony Kč v ekonomice nutně musí oslabit úspory drobných střádalů.

                    10. Mimo jiné ano, ale primárním důvodem bylo dovézt inflaci a podpořit spotřebu.

                    11. nebylo oslabení z 25 na 28, ale z 25.50 na 27. Kč/EUR

                    12. ok mate pravdu spatne jsem si to pamatoval, tedy nutno veskere moje castky (napr. ztrata) vydelit dvema.

                    13. Opačně. S vámi není možné diskutovat. Žádné nekryté peníze nevznikly. Rozvaha je stále vyrovnaná. Nové peníze jsou kryty vyššími devizovými rezervami. Zopakujte si základy účetnictví. Zdražení bytů. Jak velké? Kde? V Praze? Ty vaše nic neříkající výkřiky nikam nevedou.

                    14. DAC: Jistě, ČNB si zahrála na největší hedge fond v zemi. „Krytí“ ve formě devizových rezerv v ČNB je drobným střádalům na víte co.

                    15. Rozvaha je možná vyrovnaná, ale ceny prakticky všeho jsou o 20 % vyšší než před dvěma lety. A ví to každý, kdo chodí normálně nakupovat. :-P

                    16. Ale lokomotivy na export možná zlevnily. :-P

                    17. Blbost, francouzský Camambert už je levnější než Hermelín.

                    18. Tak tak. Ale je to v podstatě až záležitost druhé poloviny roku, docela se to drželo a najednou bum a relativně základní věci co kupuju jsou tak o těch 20 % dražší. Nemusí se to projevit hned všude asi i díky zásobám za nižší cenu, možná proto se to i v těch krámech projevilo celkem rázně a zbytek položek přijde postupně.

                    19. DAC a nekryté peníze a byty:

                      Nekryté peníze nevznikly, ale umělé oslabení si vyžádalo náklady v tom, že jednak ČNB nyní generuje vysokou ztrátu na hodnotě postupně prodávaných deviz (za horší kurs) a co je horší, tak masivní intervence „naředily“ a oslabily korunu na dlouhá léta dopředu; takže zatímco dnes máme zpátky zase kurs 25,50 , tak jsme mohli mít už třeba 23,50 Kč a ČNB bez ztráty (jejich povídačky, že ztráta ČNB je jen účetní věc, jsou kecy; kdyby generovali zisk, tak se v jiných zemí standartně dá použít do rozpočtu ). A inflace: tak dlouho ji ČNB přivolávala, a například byty byly vyjmuty z inflačního koše (ročně by jen byty házely 1% k inflaci navrch), až najednou bum, inflace skoro 3%, byty s rizikem hypoteční bubliny a všechno je jinak (kromě vedení ČNB). Takže třeba důchodci si zvýšení důchodů můžou strčit z aklobouk, protože jim to ČNB rovnou spolkla v inflaci, která je v jejich spotřebním koši horší, než u standartního spotřebitele. K cenám bytů údaje z 2. kvartálu: Průměrná prodejní cena bytů v Praze a v krajských městech ČR stoupla v letošním druhém čtvrtletí o více než desetinu (10,7 procenta); meziročně nejvíce zdražily byty v panelácích (o 15 procent) a ve starších cihlových domech (o více než 12 procent). Byty v developerských projektech zdražily o méně než 10%. Pozemky o 10,7 %; rodinné domy o 4,7%. Údaje podle HB indexu.

                    20. Centralní banka generuje zisk tím, že vybírá skrytou daň pomocí inflace. Pokud tedy má z měnového výsledku ztrátu, tak nedaní obyvatelstvo. Vlastně ho technicky subvencuje….

                    21. DAC: tváříte se, že tomu děsně rozumíte, ale současně ignorujete realitu jako naprostý hlupák. Nabízí se, že až takový hlupák nejste a realitu vnímáte, takže záměr máte jiný (tj. vědomě lžete).

                      Byt Brno: před intervencí 2.5M. Dnes v pohodě přes 3M prakticky do druhého dne.

                      Byt Praha: „jsem to koupila pouhé dva roky zpátky za 3 mega a dnes bych dostala 4, paráda“ (majitelka bytu v Praze-Vysočanech)

                      Současně neuromancer dělá velkou chybu když tvrdí, že Singerova zlodějina poškodila jen drobné šetřílky. Není to pravda, peníze doslova před očima ukradla všem, kteří šetřili, jedno, jestli měli na účtu 100k nebo 100M.

                      Last but not least, pokud nevidíte brutální zdražení potravin, nejspíš vám chodí nakupovat sluha a peníze si tisknete. Shodou okolností jsem hned po intervenci odjel do zahraničí a vrátil se za cca půl roku. Věci, které jsem kupoval, šly nahoru o desítky procent. Oblíbený salám, který stál 29.90 a v akci 23.90 byl najednou na 39.90 a následně se cena zastavila na 45.90, tolik stojí i dnes (včera jsem ho viděl v akci za 39.90). Výrobky ze Slovenska, např. sýry Liptov, šly nahoru podobně (oštiepok dříve cca 35 kč, dnes myslím 60, nejsem si stopro jistý, ale je to kus přes 50).

                      Těch cen, které šly takto nahoru byla hromada, např. mléko..

                      Ne, že by se zdražení do určité míry nedalo vyhnout, ale ne pokud trváte na kvalitě a konkrétních výrobcích. Kdo kupuje shit, ten zas tak moc navíc nedá, protože to nejhorší je ještě horší než dřív a cena se více-méně udržela. Když si ale za půl mega místo Octavie koupím Fabii, těžko lze tvrdit, že inflace není, přece auto jako auto.

                    22. fatdwi: Samozřejmě máte pravdu, nicméně osoby s velkými majetky mají obvykle poradce na finance a dokázali se včas zajistit, mimo jiné nákupem nemovitostí a jiných investičních instrumentů.

                    23. neuromancer: ne, že by na tom pracháč nebyl lépe než socka, ale reálně o peníze přišel každý, kdo měl něco na účtu. Ani ten pracháč nevzal 100 mega a nekoupil za to byty, pořád drží nějakou (předpokládám, že ne úplně malou) hotovost a stejně tak jsou na tom firmy, které na něco šetří – a najednou to, co se plánovalo koupit stojí výrazně víc (nový pozemek na novou halu, samotná hala, když už pozemek je apod.). Ani ten, kdo hotovost nedržel a plánoval to řešit přes úvěry se nevyhne vyšším cenám za obojí.

                      Prostě zlodějina za bílého dne. Ne tak brutální jako měnová reforma, ale pořád zajímavá. Na reformu časem taky dojde, ale po cestě je potřeba nakrájet ještě pár koleček salámu (zrušení garance vkladů do 100k Eur například).

                    24. fatdwi: To nepochybně, pracháči byli dokonce na účtech zasaženi víc než běžní občané a to zápornými úrokovými sazbami. Proto je IHNED kontaktovali jejich poradci a dali pokud možno peníze jinam, možností je povícero.

                      Jistá forma zlodějiny to byla, nicméně teď už každý ví co způsobilo zavedení EURa, takže za ty prachy to možná stálo. Dnes už neexistuje nikdo, kdo by byl ochoten tvrdit že občanům ČR EURo pomůže.

                    25. neuromancer: no, ještě před pár týdny to na billboardech tvrdili pánové tuším z ODA. A nemyslím, že běžný volič ANO je schopen pochopit souvislost mezi zdražováním a Eurem. Že se „něco“ děje ukázala kauza máslo, která měla jasného viníka (dotace), soudruzi přesto primárně útočili na marže zlých obchodníků (jasná věc, kdyby bylo vše státní, tohle se samozřejmě nestane) a ti mlčeli. Resp. tvrdili, že maržemi to není, ale nikdo z nich nevstal a neukázal, kdo za to může. Všichni jsou buď úplně vymatlaní (nepravděpodobné, protože zdražování museli nákupčím prvně vysvětlit producenti) nebo se bojí (odvety ČOIky? Klekání estébákových posluhů? Něčeho jiného?).

                      Každopádně průměrný volič v jeho běžných médiích pravé důvody nezjistil a nemá tedy důvod pochybovat o tom, že je vše při starém – kradou podnikatelé, socík je super a když něco zalže politik, je to pravda, říkali to mámo v televizi a psali to tuhle na lžidnesu. Mělo by se s tím něco dělat!

  6. umel by nekdo srozumitelne vysvetlit proc BTC dlouhodobe stale roste ? poplatek za transakci velky, prevod trva dlouho .. dival jsem se na 3 nejvetsi darknet markety a drogy se tam kupuji temer vyhradne pres BTC , jen na jednom z tech marketu je volba i monero ale maloktery obchodnik ji vedle BTC nabizi, ze by se tedy obchodovani s drogami presouvalo postupne z ulice na internet a to je duvodem toho dlouhodobeho rustu … ?

    1. a jeste mne napada ze BTC by se mohl pouzivat jako idealni prostredek korupce napr. politiku …

    2. …to nevim. Spis hraje roli, ze Bitcoinu neni a nebude „nekonecne“ mnozstvi. Diky algoritmu jeho „vzniku“ jich nebude nikdy existovat vic jak 21 milionu. Neni to sice uplne jako kdysi, kdyz byl treba jeste USD svazan se zlatem, ale nikdo ho nemuze „natisknout“ neomezene mnozstvi…. Cim vic se o nem pise, tim vic lidi ho nakupuje a to zene cenu nahoru…..

      1. mne prave neni jasne proc prave BTC, dle wiki je pres 1000 jinych kryptomen, denni volume je kolem 10 mld. USD coz neni moc, navic nelze z nej poznat co je placeni za zbozi / sluzby na netu a co nakup / prodej BTC/USD apod., navic ta volatilita je neprijemna protoze prodejci musi furt upravovat ceny, proto na tech darknet marketech uvadeji prodejci i ceny v USD byt se zada placeni BTC aby si to kazdy mohl propocitat aktualnim kursem kolik BTC to prave ted stoji .. proc treba na tech darknet marketech nenabizi i zaplaceni v jinych kryptomenach a uvadeji jen placeni pres BTC, kdyz jich je pres 1000 jinych … urcite mezi nimi budou nejke ktere budou mene volatilni, likvidni (rychly prevod na USD), levnejsi poplatek za transakci a rychlejsi prevod … takhle se to cloveku muze menit pod rukama, vyhledne si nejake zbozi s danou cenou v BTC a nez se provede prevod na ucet prodavajiciho uz je davno cena jina a kdyby byl pokles nemuselo by to prodejci stacit, zatim je vsak pravdepodobnejsi ze v mezidobi se spis kurz pohne nahoru tak to kupujici nemusi tak trapit …

        1. Také se tomu divím. Z hodnotnějších kryptoměn je tu například Monero nebo Dash, obě dvě podporují anonymní posílání peněz.
          U Bitcoinu lze peníze v blockchainu sledovat, i když přiřazení těch transakcí k fyzickým uživatelům už nemusí být zdaleka tak jednoduché
          U Monera nebo Dash je tam možnost jako posílat peníze zcela anonymně, takže se v blockchainu pak sledovat nedají. To by mohlo lidem obchodujícím s nelegálními věcmi vyhovovat, ale zdá se, že se raději drží Bitcoinu.

    3. Co je to tady za idioty? Představ si ostrov, který má 100m čtverečních ve vlastnictví nějakého krále. Ten řekne že nemá peníze, tak prodá 1m čtvereční za nějakou hodnotu. Jenže ve světě se tisknou peníze a existuje něco jako inflace. Neboli znehodnocování měny. Za nějaký čas královi dojdou peníze a tak král prodá další kus metr čtvereční ale aby si mohl koupit všechno co předtím ve stejným množství, prodá ten jeden kus dráž. A tak to jde stále dál. Mezitím majitelé již koupených pozemků si ty pozemky vesele dál vedle sebe vyměnují prostřednictvím výměny dekretu na ten který konkrétní pozemek. Neboli ty pozemky slouží jako platidlo.
      problém je v tom že Merklová a USA tisknou obrovské peníze (oni je netisknou, jen je vytváří z ničeho) tím degradují měnu a kupní sílu peněz= inflace. Ostrov má ale jen 100m čtverečních a nikdy se nenafoukne, nezvětší, navždy bude jen těch 100m a nikdo s tím nic neudělá. Jakmile bude vše prodáno, král umře hlady, a už si nikdo nikdy nic nekoupí, budou jen ty pozemky které se rozprodali a lidé si je mezi sebou budou vyměňovat, ale množství okolních peněz bude stále růst, ale jeden metr čtvereční ostrova si bude pořád dál držet hodnotu.
      Bitcoin tedy neroste!!! To ostatní měny padají!!!!

      1. Skřete, u tebe kdybych nevěřil, že si děláš prdel, tak bych si musel položit stejnou otázku, jako ty.

      2. to je mi jasne, nicmene pokud extrapoluju tvuj vyklad do vzdalene budoucnosti, tak 1m ctverecni bude stat v USD samozrejme tomu odpovidajici pomerne vetsi castku aby cena prepocteno na BTC “ zustala stejna v BTC“, ale to uz v te vzdaene budoucnosti se bude nejspis obchodovat v mikro,nano/pico atd bitcoin fragmenty … cili sice mnozstvi BTC je principialne jasne dane, nic nebrani ani rostlo „mnozstvi“s tim jak se bude posouvat desetinna carka doleva s casem kolik je potreba zaplatit za danou sluzbu/zbozi v danem okamziku

        1. doleva ta desetinna carka se muze posouvat nekonecne (pokud uvazujeme nekonecnou budoucnost). cili i mnozstvi „potrebnych a dostupnych“ BTC je v case nekonecne

        2. trevor12: Nemusí tomu tak nutně být, před tím než doku*vili zlato pomocí částečných rezerv nebo snižováním obsahu zlata v mincích, tak třeba pár volů nebo kožené boty stály mnoho let stejně. Pro osoby proživší celý život se zkriplenými měnami je mimořádné obtížné si to představit.

          1. jenze prumerna svetova inflace za posledni rok i se vsim tim QE a tistenim penez atd… neni 1600%, tj. zbozi/sluzby nestoji 16x vice, to pomijim ze podobne zhodnoceni vykazoval BTC minimane od roku 2014 spis od min. 2013 s mensimi korekcemi stale stejne svizne nahoru …

            1. trevor12: Od roku 2008 je inflace mimořádná a BTC se po čase ustálí, tak jako se ve starověku ustálilo zlato.

            2. tim chci rict ze za stejne mnozstvi BTC v case si nekoupite stejne mnozstvi zbozi/sluzeb nyni ale radove vice … na to abyste si koupili stejne vam bude stacit zlomek BTC co treba pred rokem

      3. hmm, ale hociaky iny kral si postavi presne taky isty ostrov hned vedla… uz staci len presvedcit sedliakov ze ma urodnejsiu podu.

    4. Lebo o nom kazdy vsade pise, svojim prispevkom si zvysil jeho hodnotu o 0.0000000001% :P

  7. Je to takový divný. Začít tím jak jsem udělal ránu na bitcoinu a následně projektovat cestu do pekel reálné ekonomice mi přijde dost zvláštní.
    .
    Naprosto protichůdný, naprosto vylučující se odpovědi na budoucnost.
    .
    Autore, jsem moc rád, že se vám podařil zisk, moc vám to přeji. Navozujete možnost, že vaše výhra byla tak nějak win win. I k této myšlence vám blahopřeji. Nevadí, že to odporuje žité realitě?

  8. Takže před prasknutím virtuální akciové bubliny nás má ochránit investice do další nahypované bubliny ve formě kryptoměn? (která praskne zanedlouho po těch akciových bublinách založených na schopnosti managementu lhát investorům o stavu firmy)

    Ohledně firem musím přiznat, že si ani nepamatuju žádnou ve které jsem pracoval a ve které opravdu nic hodně nesmrdělo. A když se zdálo že nesmrdí, tak šlo o korupci ve velkém na státních zakázkách nebo o oligopol. To jsou jediné firmy které dlouhodobě nemají ekonomické potíže. Třeba v energetických monopolech i dnes dostane řadový inženýr vánoční prémii přes 100 000. Řekněte mi, kde jeinde něco takového dostanete?
    (ta zmíněná rotace managementů firem, kdy je nejdůležitější umět zavčas zdrhnout, aby ti kostlivci ze skříně vypadli až po vašem útěku, to mě fakt dostalo :-)

    A to prý se falšuje skutečné zadlužení naší země, které údajně činí několikanásobek toho veřejně prezentovaného cca biliónu. A to myslím bez astronomických dluhů domácností a nekonkurenceschopných firem.

  9. “ Kdokoli si může koupit ASIC miner a nechat těžit bitcoiny a vydělávat anonymně. Návratnost 3-6 měsíců…“ jaháhahahha, haha, hááá, jsi mimo, tak před 5 rokama, možná, ale taky jsi si nejdříve musel nakoupit dobrou grafárnu, ty ASIC minere… Někteří z nás teda těží, ale aniž by o tom věděli :). Nerozfouká se vám někdy z „ničeho nic“ větrák, když máte otevřenou webouvo stránku s množstvím javascriptu?
    „letadlo… provozování pojišťovnictví“. Pracuji pro pojišťovnu a zajímalo by mně, co je na jejich biznis modelu letadlovitého? Bez ironie, jsem s tím seznámen a zajímá mně, proč letadlo. Ale podrobně a fakticky, žádné dojmologie a pindy. Nechám se poučit.

    1. Tipoval bych že princip, že mnoho „spodních pater“ pojištěných platí na „horní patro“ vyplacených pojistných událostí.

      1. To je ale rozlozeni rizika, ne letadlo.

        1. Jistě. Jenže kdyby „vyšší patra pojistné pyramidy“ nedostala zdroje od nižších pater, „pyramida by se zhroutila“ a pojišťovna by vyhlásila neschopnost plnit.

          Tedy se jakékoli rozložení rizik dá označit za pyramidu – a jakákoli pyramida se dá označit za pouhé rozložení rizik. Stačí chtít.

          1. Pojišťovna nemá vrchol, ty pyramido.
            A k té “stejnosti” rozložení rizika a pyramidě malá nápověda o podstatě rozdílu pro méně chápavé, ale matematický zdatné: součet výplat pyramidové hry rostoucí nade všechny meze je nekonečno. Součet výplat pojišťovny rostoucí nade všechny meze je…..běžná míra výnosnosti kapitálu, tedy něco pod 10%.

            1. Aby toto nálepkování fungovalo, za vrchol pojišťovny je nutné považovat vyplacené pojistníky.

              Pokud by měli být vyplaceni všichni pojištěnci, součet jejich vyplacených pojistek rostoucích nad všechny meze by též bylo nekonečno.

              Rozdíl je v tom, že v pojišťovně všichni vyplaceni nejsou. Jenže to v pyramidě také ne.

              1. Zase špatně. Vrcholem pojišťovny je její akcionář. Nikoliv pojistníci. Proto je vaše chápání úplně mimo realitu a uniká mu principiální rozdíl mezi pojišťovnou a pyramidovým schématem.

                1. Pozor, já netvrdím že pojišťovnictví = pyramida.
                  Jý tu hraji advocata diavoli a vysvětluji, proč je možné pojišťovnictví za pyramidu prohlašovat.

                  1. Krávu je možno prohlašovat za trávu. Ale furt půjde o jiné věci, přestože to k sobě logicky patří a obé nalezneme na pastvinách. .

      2. Ano, ale to je přeci princip pojišťovnictví, „sdílení rizika“.
        Mimochodem, za těch orkánů před měsícem to neplatilo. Naše pojišťovna měla 300 Mega škod, hlavně drobných typu „ulítl mně plech na kurníku“. Největší nepřesahovala 8 Mega.

        1. Každá pojišťovna si mne ruce, pokud dojde k takovýmto událostem typu orkánu atp.

          1. reagoval jsem na „horní patro“ p. Mrcasíka, t.j. málo vyplacených vysokých pojistek. V tomto orkánovém případě to bylo naopak – velké množství malých škod.

      3. jsem to předčasně zmáčknul, takže konkrétněji:
        – „letadlo“ je založené na neustálém nabírání „pěšáků“ (exponenciálním), což v pojišťovnictví nemusí platit – pokud vyvážíte vstupy a výdaje matematickým modelem, ze kterého vyplývá výše pojistného (při kvalifikovaném odhadu pradvěpodobných škod), tak může pojišťovna klidně fungovat se stálým počtem zákazníků (steady state). Letadlo má taky podvodné rysy – ve skutečnosti nemusí nabízet žádnou reálnou službu.
        – „letadlo“ je v pojišťovnictví hodně hlídané a postihovaná věc externími auditory zum Beispiel http://www.cnb.cz/miranda2/export/sites/www.cnb.cz/cs/dohled_financni_trh/vykon_dohledu/dohledove_benchmarky/download/dohledovy_benchmark_2012_04.pdf

        1. Jojo, pojišťovny fungují jako přehrady.
          Jen do té doby než začne pořádně pršet…

          1. Vidím, že pan je myslitel.
            Uvedená formulace se vztahuje na jakýkoliv systém – pokud dojte k přesáhnutí hranic jeho fungování, tak dojte k jeho transformaci. Doporučuji další sudium na googlu (to je takový vyhledávač), třeba s hesly „normální rozdělení“, „rázová vlna“, „mutace v biologické evoluci“, „Kuhn – struktura vědeckých revolucí“, „obor platnosti v matematice“ a tak…

            1. A vy byste měl míň googlit a více používat tu věc na krku…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017