Billo nebillo

Featured Image

Je ráno, brzy ráno. Sobota. Letmým pohledem na strop na projekční hodiny zjišťuji, že je 5,47. Ježiši, co je to za kravál? Dunění, plechové rozléhající se rány, ozvěna, hlasité hrrrrčení… Vstávám a jdu k oknu, přes žaluzie ven nevidím, znechuceně ho zavírám.

Už je to tu zase, zásobování té zpropadené Billy. Řady kamionů a dodávek se srovnávají v uličce mezi paneláky, některé za doprovodu signalizace couvají k rampám, ti dřívější se již skládají. Obzvlášť rád mám ty s plechovou korbou, na které paleťák dokáže vykouzlit celou paletu zvuků, přeskokem přes hrb, jízdou po žebrování a podobně. Koncert doplňuje Babišův pohůnek, když shazuje pro změnu do plechové dodávky z rampy již prázdné bedny od rohlíků. Ten ostatní hluk z vykládky je k tomu už jen zanedbatelný podkres.

Přemýšlím, jak je to možné, byl tu ten chlapík z Billy, někdo z vedení, né z téhle prodejny, ale až z té Prahy dojel, tuším pan Václav. No jo, sliby chyby.. Spát už mi nejde, přehrávám si náš rozhovor, jak říká, ano, je to problém, tenhle uzel jsme hrozně zanedbali a musíme to řešit. Vím, že jste mluvili s hygienou a chceme to napravit. Má pravdu, někde v pozadí se usmívám, náš problém bude brzy vyřešen. Ten chlapík z hygieny byl moc milý, kasal se, jak třeba Tesco stavělo hlukové zábrany a že tu je to teda hrůza, rampy jsou blízko, slyšet to je fakt pěkně a že to změří, vyhodnotí a zjedná se náprava. Nejsme v tom také sami, stěžuje si celý blok, lidi jsme oslovili pomocí ankety, všichni by rádi pomohli, minimálně pokoutným nadáváním, někteří říkají, že už tam dlouho nenakupují, vžila se i přezdívka deBilla. Jeden soused dokonce přiznává, že se do podobného boje pustil před cca osmi lety a má k tomu ještě nějaké okopírované dokumenty od hygieny. A hele, proběhlo měření, výpočty, vyhodnoceno, paragrafy, doporučení. Výsledkem je překročení denních limitů hluku přes den i v dobu nočního klidu. Naordinována jsou doporučení jako instalace zařízení (závora) zabraňující vjezd k rampám 22-6hod, cedule vypni motor, rozložit zásobování do celého dne, ráno jen to nutné a menšími vozy a ještě pár věcí, jako až případné snížení prodejní plochy a sortimentu.

S panem Václavem stojíme na skládací rampě, ptám se, kde vlastně jsou tato opatření, nic nevidím. Přiznává, že to tu bylo, ale do závory najel někdo návěsem a upadla, zbytek vyhodili. S cedulemi je to podobné, ani nemám iluzi, že by ta cedule něco zlepšila. Zásobování navíc vozí zásobovači a oni prý  těžko ovlivní, jakým autem to dovezou. Nicméně, jsou odhodláni to řešit, paleťáky j 


sou staré ludry, vymění se asi za ty bytelnější elektrické. Zámková dlažba asi taky nepřidá a bude nahrazena pěkným hladkým betonem. Navíc to celkové uspořádání není šťastné a působí jako zesilovač (pokud se hluk chvíli ztiší, slyším i rozhovor skladníka s řidičem co je dnes v akci a co bude k snídani), zpracuje se projekt na úpravu toho prostoru jako celku, zmiňuje novou jinou a menší střechu, clony nebo takové ty plastové závěsy, které by oddělily prostor vykládky, opět bude zabráněn vjezd, teď již něčím subtilnějším než závora, navíc už teď požádali i městskou policii o spolupráci a kontrolu těchto prostor. To vše se poslouchá moc pěkně, myslím že to pomůže.

Ok, o týden později mluvíme zase s chlapíkem z hygieny, nevím kam se poděl jeho optimismus z posledně a než se vůbec dostaneme ke slovu a řekneme mu, že by mohla být nějaká dohoda a bude se to řešit, už říká že měření je drahé a trochu problém, jelikož se změnila metodika vyhodnocení a hluk ráno dvě hodiny, když se pak zprůměruje do celého úseku osmi hodin, vlastně nic není. Ptáme se na to staré měření a on že prý o něčem slyšel, ale bylo podle staré metodiky. O nějaká čas později si navíc Billa zajistila vlastní měření a to překvapivě vyšlo, stačí asi jen nezásobovat v průběhu měření. K nahlédnutí není, v archivu ho už prý nemají, uplynula asi nějaká lhůta a je pryč.  A ta opatření? On je může předepsat, ale jak je má vymáhat, to je prý diskutabilní, páky prý nemá a teď ještě když se změnila metodika, že. Můžeme prý alespoň využít dopravního značení v uličce, z jedné strany zákaz stání, z druhé zákaz zastavení, když tam jsou čtyři kamiony, nejde uličkou skoro projet a městští policajti by to měli řešit. Navíc mezi 22-6hod by se mělo jednat i o rušení nočního klidu a v takové zástavbě nemá už kamion co pohledávat. Ok, když se zaparkoval kamion s návěsem přímo pod náš balkon, ještě do protisměru o půl jedenácté večer s nastartovaným motorem na zákaz zastavení dopadlo to docela dobře, přijeli asi za půl hodiny a domluvou pána poslali pryč. Další pokusy ohnutí práva na svou stranu naštvaného spáče v šest ráno dopadají neslavně, jelikož opicajti v tuto dobu mění směny, po noční se jde spát a čerstvé posily se na ni chystají, prioritou je jít stát před školy, což je sice záslužná činnost, která znamená v praxi tolik, že od šesti do osmi nikdo nepřijede, krom okolí škol tedy může asi všude jinde vesele bujet kriminalita. Zde nám tedy pšenka nepokvete a konat v našem zájmu nechtějí a to i přes to, že na zavolání by měli dojet vždy. Při stížnosti říkali, že to není možné a že to prověří. Příště je to ale úplně to samé.

Teď už jsou mé vzpomínky na rozhovor s panem Václavem cca rok staré, napřed měl vcelku rozumné výmluvy, proč se nic neděje, jelikož je na ty úpravy potřeba stavební povolení, pro povolení je zase potřeba projekt, to se táhlo do zimy, přes zimu se logicky stavět nedá.. A teď? Zvolena ta nejlepší strategie – ticho po pěšině. Už si někdo všiml jak např. Škoda komentuje nějaké problémy, např. s turby či rozvodovými řetězy? Přece nijak.. pak se v tom nikdo nerýpe a nikdo nemůže brát nikoho za slovo. Asi to i v Bille pochopili, komunikace byla ukončena. V prodejně není nikdo včetně vedoucího, kdo by byl kompetentní se k celé věci vyjádřit, natož ji řešit. Snad jen skladník, ten nám umí poradit, proč tady bydlíme a co bychom asi čekali, že? Argumenty typu, že ten projekt, který se schvaloval pro prodejnu byl otočen o 180° a zásobovací rampy byly původně na druhé straně, kde bytové domy nejsou a že obchod se stavěl později než tyto původní domy a plíživou metodou zvyšujícího se objemu zboží přímo úměrnému objemu nových bytu roste i četnost a hlučnost zásobování, ho nerozhodí, on má svůj paleťák a svoji pravdu.

Teď, opuštěn na balkoně, v nejistotě dalšího dění, tentokrát již bez slibů a naděje na zlepšení přemýšlím, co dál? To babo raď, když od toho dávají ruce všichni pryč.. pokud by i zde někdo z práva v této oblasti znalých čtenářů věděl poradit, prosím se o to. Úřady zdá se mi nefungují nejlépe. Pán z hygieny i naznačil, jak to chodí, má malý budget a zkušenosti a bojí se právníků velkých korporací, co pak zkoumají a napadají každý jejich krok. Vzhledem k několika podivným věcem jako již vyhozená měření z archivu, obrat v ochotě a i to podivné nové měření hluku, které ale nikdo tehdá před osmi lety, ani potom neviděl to vypadá, že tam jsou tlaky i z jiných míst a jde se někomu na ruku.

Kam se ještě obrátit nebo co dělat, netuším. Pro představu přikládám pár fotografií, snad z nich jde usoudit, že nejsem vypruzený důchodce, ale vše má své limity.  Při koupi bytu tento problém prakticky neexistoval. Teď když řešíme nové bydlení, přemýšlím jak bych lidem tuto situaci vysvětlil, když bych ten byt chtěl prodat nebo pronajmout aniž by mě proklínali až na věky. Jen jako malé světlo na konci tunelu vidím ruku volného trhu, kdy by prozatím neexistující konkurence v širším okolí mohla tento problém částečně vyřešit.
 
 

 


12.07.2015 Jan Rosák

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
309x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!