Big Brother na kolečkách

Featured Image

Dopravní podnik města Prahy nám oznámil, že hodlá vzít na svá bedra některé mnoha z úkolů Velkého Bratra. Je to logické. Potenciál této firmy je nevyčerpatelný a zlepšovat už prostě není co.

Tramvaje ze sedmdesátých let vůbec nejezdí po rozbitém svršku, řidiči už nemusejí přehazovat výhybky klackem. Po nedávném zásadním upgrade vozů T6 spočívajícím v záměně kožených řemínků na bondage spokojených cestujících za plastová madla už ke spokojenosti nechybí vůbec nic. Uživatelé autobusové dopravy jsou také v autobusech různého, nejčastěji vysokého stupně zchátralosti štastní a když ne, ochotní a slušní řidiči rádi udělají, co jim na očích vidí, nejčastěji tam ovšem vidí větu „vyliž si prdel“. Občas někoho okrade cikán nebo zmlátí revizor, ale co, společnost si to žádá. O metru je škoda hovořit, to je dokonalost sama. A právě na metro se soustředí nejnovější plán, jak v zájmu zkvalitňování služeb fízlovat cestující.

Fungovat to má asi takto. Každý občan vstoupivší do metra bude automatickým optickým způsobem oscanován, samozřejmě bez jeho vědomí, obrázek bude vyhodnocen a k obrázku přiřazena identita. Nikoli ta občanská, kterou nám rodiče volbou správného shluku písmen ve formě jména, dopravní podnik přiřadí lidem kódy. Občan vstoupí do dopravního systému a tam se z něj stane entita 74d51as16xe71261a. Jakýkoli další výskyt entity 74d51as16xe71261a bude opět rozpoznán a opět zaznamenán, takže po čase naplní entita 74d51as16xe71261a jakousi pomyslnou mapu, která bude determinována jejím sociálním postavením, zvyky a zálibami. V pátek do hospody na Jiřák. V úterý za milenkou, která bydlí na stanici Dejvická, á, přibližně každý čtvrtý týden chodí dříve, mladá paní to asi dostala.

Ovšem entita 74d51as16xe71261a není v systému sama. A tak se stane, že se entita 74d51as16xe71261a potká entitu 01x29bc33xe11475y, která byla také řádně a v souladu s přepravním řádem naskenovaná, a ztratí spolu pár slov. V tom okamžiku nevzniká pouze mapa pohybu, ale také mapa sociální sítě, takový malý Facebook, prostě dopravní podnik mu ho přidá do přátel. Pokud bude například 01x29bc33xe11475y v budoucnu obviněna (obviněn, obviněno) z nějakého odporného zločinu, například popírání holocaustu, globálního oteplování nebo odmítání finanční pomoci jiným zemím EU, stane se 74d51as16xe71261a také předmětem vyšetřování, a je jedno, z jakého důvodu spolu mluvili, ačkoli byl možná předmětem hovoru pouze nezapnutý poklopec na stanici Dejvická.

Entity v systému vykazují určité způsoby chování. Přijdou, čekají na vlak, odjedou vlakem… 74d51as16xe71261a stojí a nechává ujíždět vlaky? To není obvyklé. Pošleme za ním fízla, aby to okouknul…

Pokud by si entita myslela, že si nasadí kloubouk a bude v pohodě, tak se entita mýlí. Dokonce i lidská chůze je jednoznačně vyhodnotitelná, je jedno, jak rychle entita jde, protože její chůze obsahuje dynamický stereotyp, prvek, který je pro něj jedinečný a pokud je dost času a příležitostí jej sledovat, lze entitu identifikovat, i kdyby jednoho dne měla na hlavě sombrero a byla nabalená jako sněhulák. Především ale – takto získané výsledky lze mnohonásobně ověřovat, protože entita do metra pořád příchází a odchází.

„ABL je partnerem výzkumu forenzní identifikace osob podle dynamického stereotypu lokomoce. Společnost ABL, a. s., která má v České republice dominantní postavení v oblasti bezpečnostních služeb na poli obchodních center, představuje výzkumný projekt forenzní identifikace osoby podle dynamického stereotypu lokomoce, který připravuje tým prof. PhDr. Jiřího Strause, DrSc.“ (Podle tiskové zprávy společnosti ABL).

Aktivisty působící na poli ochrany osobních dat nenechalo na pokoji, proč je Openkrad na jméno a proč není anonymní. Nikdo totiž uspokojivě nevysvětlil, proč by na jméno měla být. Tohle je odpověď. Do mozaiky spadne poslední kamínek, který propojí získaný obraz se jménem, 74d51as16xe71261 se stane Jarmilem Dvořákem. Je to vychytralé. Kdyby to udělali opačně – implementovali fízlí systém a až pak rozdali lidem identifikátory, řada lidí by svůj čip odmítla. Když se to udělá opačně, bude to fungovat mnohem lépe…

Zbývá odpovědět na otázku, proč vlastně.

Dopravní podnik, který už přepravil stamiliony cestujících, aniž by celá desetiletí narazil na nějaký závažný bezpečnostní incident vycházející od pasažérů, nechává za jistě nemalé částky vyvíjet absurdní systém na fízlování svých zákazníků – cestujících. Organizace, která je závislá na dotacích (v celkové výší asi 11 mld. ročně), hodlá utratit za vybudování elektronického koncentráku částku 4 mld Kč. To odpovídá zhruba částce, kterou získá dopravní podnik na tržbách za celý rok (asi 4,7 mld) a jen o málo méně, než vydá za veškeré personální náklady za stejné období. Kdybyste byli v roli soukromého majitele dopravní firmy a zvažovali takovou investici, nutně dojdete k závěru, že se nikdy nemůže vrátit. Na vybudování systému je tudíž asi jiný zájem než ekonomický, pravděpodobně státní.

Kromě fízlování a získávání dat o každém z nás k tomu přistupuje rozmetání soukromí každého z nás. Sice nás budou státní, městské, dopravně-podnikové a nevím ještě jaké bezpečnostní autority poučovat a ujišťovat, že data jsou řádně zabezpečena a není se třeba bát jejich zneužití, ale státní autority a dokonce sama policie selhává v ochraně těchto dat tak často a ochotně, že to snad musí být záměr. Tak jsme například měli možnost sledovat video z výslechu Otakara Tomka, který byl podezříván z vraždy nezletilé Anny Janotkové, a tento videozáznam byl navýsost interní policejní materiál. Stejně tak fotky zastřeleného hudebníka Svobody a na další případy si vzpomeňte sami.

Stát na jedné straně vyzývá k šetření, ale šetří pouze orálně, ohledně fízlovských technologií jako by žádné restrikce neplatily. Řeč byla také o dálničních tabulích, které se jevily mnohonásobně předražené a tuto jejich cenu také nikdo uspokojivě nevysvětlil, a pomalu se dostává ven, že také jako bonus budou obsahovat fízlí technologie, o kterých se „zapomnělo“ informovat veřejnost, tedy ty idioty, kteří to ze svých daní platí.

Zejména mě zaujalo vysvětlení představitelů konsorcia firem Saab a AŽD, které systém pro dopravní podnik připravují, že obdobný systém je již nasazen na letišti ve Stockholmu a ve věznicích v Austrálii a Švédsku. Výhrůžka „ty jednou přijdeš do kriminálu“ tak v podstatě ztratí význam, protože kriminál si přijde pro nás a ještě si do něj koupíme za své jízdenku.

Přeju fanouškům městské hromadné dopravy hezké a zajímavé dny. Přepravovat lidi už prostě nestačí, v tom báječném novém světě je třeba jim nabídnout něco navíc. Nebojte, oni nám to nakonec vysvětlí tak, že nebudeme nic namítat, a pokud ano, tak se najme nějaká ta agentura na vytváření veřejného mínění, která na vhodně zvolených příkladech ukáže veřejnosti, že to s ní vnitro a ABL myslí dobře. Je to přece kvůli našemu bezpečí, kvůli hledání ztracených dětí a důchodců s Alzheimerem, proti teroristům a kdo je slušný člověk, ten se nemá čeho bát.


26.04.2011 D-FENS

12345 (2x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
571x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!