Bez mýta bychom se neobešli - zpět na článek

Počet komentářů: 317

  1. Když vztáhnu teorii nepotřebného úředníka na řidiče dodávek, tak se ptám stejně jako u úředníků: „Proč řidiči dodávek nejdou raději dělat něco prospěšnějšího?“

    1. No tak takéto otázky si kladiem občas aj ja, ale kurva nikde nevidím pre daný okruh ľudí (úradník, šofér dodávky, policajt atď.) žiadnu prospešnejšiu prácu ktorú by zvládli bez ujmy na majetku a zdraví. A nahnať všetkých zametať ulice a pratať pangejty pri ceste by bolo ako sťahovanie národa počas vianoc či veľkej noci keď sa napr. taká Bradavica na Dunaji odľahčí asi o 35-40% obyvateľov.

    2. Nejspis proto,ze to tak uplne dobre vztahnout nejde. Na rozdil od urednika po tom ridici dodavky je poptavka na trhu. Tohle prirovnani by se pak dalo pouzit na jakekoli “svobodne” zamestnani. Proc treba ajtaci nebo prodavacky nejdou delat neco prospesnejsiho? A co to prospesnejsi vlastne je? Budem vsichni dochtori,nebo budem zachranovat nouplisaky u Lybie nebo jak?

    3. Ridice dodavek se zbavime tak, ze prestaneme kupovat zbozi. Co mam prestat kupovat, abych se zbavil urednika?

      1. Naopak. Začít nakupovat. Jistý druh zboží ve specializovaném železářství :-)

  2. Otázka skôr znie ako si pán domáci predstavuje riešenie daného problému. Mýto je podľa neho napiču, lebo…lebo vlastne vznikajú nejaké „kolaterálni škody“. Čo to vlastne kurva je tie „kolaterálne škody“ v tomto prípade? Kamióny na cestách tretej triedy? Dodávky na cestách a necestách? Lebo koncový zákazník si zaplatí v cene výrobku aj jeho dopravu v ktorej je zahrnuté to i ono?
    By ma zaujímalo ako by pán domáci kvičal ak by sa zrušilo mýto a aj diaľničné známky a tento výpadok v štátnom rozpočte by sa nahradil zvýšenou daňou na pohonné hmoty. Šak by mu pukla žilka minimálne v oku ak nie aj hneď v mozgu – to by bol traktát na niekoľko A4-iek o tom ako tie kurvy politické zase okrádajú chudobného pocestného. A aj tak by tie náklady na palivo (dopravu) platil koncový zákazník.
    Napr. aj v takej BRD+DDR kde zatiaľ nieje diaľničná známka na osobáky tak je zavedený mýtny systém pre náklaďaky. Majú aj drahšie palivo ako v Rakúsku (daň) a nehovoriac o tom koľko tam stoja poistky na motorové vozidla v porovnaní s východom (hoci tam aspoň nemajú skurvenú rakúsku motorbezogene Versicherungssteuer) a aj tak majú diaľnice v horšom stave ako v tých legendárnych 90-tkach keď všetci z východu onanovali nad stavom ich diaľničnej siete. A nehovoriac o tom že BRD+DDR je „bohatšia“ krajina ako východný blok.
    Samozrejme ďalšou vecou je tranzitná doprava – ako si pán domáci predstavuje riešenie spoplatnenia tranzitu. Či necháme to tak a zaplatíte to z vlastného vrecka?
    Veď práve takýto spôsob spoplatnenia dopravy je pomerne spravodlivý – kto má veľkú spotrebu hmotných statkov tak ten si to v cene dopravy zaplatí (z vlastného vrecka) a kto je skromný ako Lenin tak vyjebe so štátom, lebo mu nedá nažrať na preprave zbytočností vozených po polke zemegule.
    Viem, že to tu píšem zbytočne, ale pán domáci by sa mal vrátiť k takým článkom aké ma priviedli na túto stránku – t.j. odborné články týkajúce sa automobilovej techniky u vozidiel so spaľovacím motorom a problémom ss týmito vozidlami spojenými. A nechať tie slinty (ako tento článok) na niekoho kto tomu tak isto nerozumie, ale aspoň sa podľa mena autora dá aplikovať pravidlo číslo 6. – „Nečítaj to ak sa ti to nepáči“.

    1. Výpadek v příjmech státu se dá velice snadno kompenzovat omezením nákládů státu. Osekání státní správy o 20% jde podle mě skoro přes noc, aniž by to bylo někde vidět. Osekat to o padesát procent jde za jedno volební období, stačí se poptat, co tak dělá ministerstvo kultury, školství, spravedlnosti, místního rozvoje a kolik tam dělá lidí, případně jakou agendu řeší jednotlivé úřady a zda by ji nemohli vykonávat nějaké stavovské organizace nebo by nešla zrušit bez náhrady.

      1. Samozřejmě mluvím o nějaké hypotetické civilizované zemi, ne o té naší…

        1. Neviem neviem.
          Vybavoval som veci v Rakúsku a aj napriek tomu, že táto krajina má náskok 40 rockov bez komunistov (ale zase tam rozhodujú už desaťročia socialisti) a že žijeme v digitálnom svete 21-vého storočia tak je byrokracia taká istá ako v SR. Drobný rozdiel je v tom, že tam mali novšiu budovu úradníci a že bola teta za prepážkou pomerne ochotná (ale toto sa už pomaličky zlepšuje aj v SR – a to ja mám teda vyrážku, ešte len počujem slovné spojenie „pôjdeš tam na ten úrad to vybaviť“). Inak taká istá kopa lajstier na vyplnenie a donesenie – a to dokonca trebalo potvrdenie na ktorom stálo to, čo automaticky vyplýva z iného potvrdenia ktoré som odovzdal.
          Brat riešil niečo vo Švajčiarsku keď tam robil a na úrad potreboval kvôli pracovnému povoleniu mať zabezpečené ubytovanie t.j. nájomná zmluva. Ale to, že ťa do podnájmu nevezme takmer nikto ak nemáš pravidelný príjem (t.j. ako Ausländer musíš mať pracovné povolenie) to už štát netrápi. No Hlava 22 ako vyšitá.
          A ten mokrý sen o prepustení pätiny štátnej správy cez noc je teda ozaj silná káva. Ja neznášam úrady a vybavovania, ale to by sa museli najprv prekopať všetky postupy na každom úrade a k tomu upraviť zákony a celé to reálne a funkčne zdigitalizovať aby si odbremenil úradníkov od zakladania papierov a potvrdení o tom, že si potvrdenie doniesol. Ak sa nemýlim tak na Slovensku prebehol audit na nejakom úrade a tam boli výsledky obdobné ako to čo som napísal. A myslíš, že sa niečo stalo – no ani hovno. Navyše by ti stúpla nezamestnanosť a to by sa nehodilo to výročnej správy o stave štátu.

          1. Co tak asi zjistí audit na úřadě než že maj práce jak na kostele. Mají ze zákona nějakou agendu a tu nějak dělají. Můžou se zefektivnit a digitalizovat atd, ale to jsou jen marginálie. Podstata je ubrat jim agendu.
            Státní správa se dá snižovat podobně jako se bojuje s některými typy nádorů. Podváže se to a ono to odumře a upadne.
            Sjednocením a zpřehledněním daňového systému ubude práce finančáku. Sjednocením tisíců dávek do jedné ubude práce sociálce. Zrušením odpovědnosti provozovatele zanikne tři čtvrtě míst na přestupkových odděleních. Odebráním možnosti měřit rychlost městapem, zmizí polovina těchto borců na pracáku aniž se cokoli stane. Atd. v každém oboru se najde spousta věcí, které se dělají a nemají žádný efekt natož pak smysl. Až teprve potom, co to ořežu má smysl to ještě zdokonalovat a digitalizovat.

            1. Propustit strážníky MP není jen tak. S městskou je to jako s KH (kontr. hlášení). Když zavedli KH na Slovensku, tak šmejdi vyrazili dojit systém do ČR, když tady KH zavedl Bába, tak se VAT GAP snížilo o 40mld. a šmejdi vyrazili dojit do Polska. Polsko pak ve velmi krátké době muselo uzákonit taky KH. Stihli ho bez velkých obstrukcí spustit jen 5-6 měsíců po nás, ani opozice neprotestovala, protože si to dobře spočítali.
              Stejně tak to je v menším měřítku s MP. Když v jednom městě zřídili MP, bezďáci a fetky se přesunuli do sousedního města, to pak zřídilo MP a tak se ten šmejd zvedl a přilezl k nám. No a tak už máme MP a sousední městys škemrá, aby naši strážníci zajížděli i k nim.

              1. Panek
                Nemluvím o propouštění – i když to bych také uvítal, ale o odebrání pravomocí, které jim nepřísluší, tj suplovat dopravní policii. U měst zavládla zrůdná myšlenka, že si MP na sebe musí vydělat. MP je náklad. Pokud někde potřebují ztřískat bezdomovce, tak ať si MP zaplatí. Taková MP ale uživí o dost méně lidí než, když naoko provozuje úsekovky a z nich živí rozpočet města. Potom bude ve stavu MP tolik lidí, kolik si vyžaduje místní situace a ne ten stav, který je živen milionem výzev k úhradě určené částky.

              2. Jojo všechny ty kontrolní buzerace fakt hróóózně pomohly. Zlevnil chleba? Postavily se snad nějaký dálnice? Leda piču ty kokote, akorát musím platit účetní víc za pro mě naprosto k hovnu práci, kterou po ní nechcu a nezajímá mě, ale naordinovali mi ji režim, a to kurva hodně. Nebejt toho, platím jí měsíčně pětikilo.

                Co bereš za matroš?

                1. Třeba D1 se rekonstrukce, to není levná záležitost. Mimochodem rekonstrukce byla komunisty naplánována na první půlku devadesatek.
                  Že jste se nechal Vaší účetní utáhnout na nudli je jen Vaše blbost. Jestli účtuje o daňových dokladech a nepoužívá k tomu čtverečkovaný papíry tak KH je jen výstup z programu. Nic víc. Zjistěte si jak to mají třeba v Portugalsku, abyste věděl, že tady jsme ještě ok.

                  1. Výstup programu, tak jo.

                    Možná místo blbýho žvanění někdy zkus tu práci dělat.

                    1. Dělám ji od 16 jako spolupracujici osoba. 11 let v pracovním poměru a zbytek jako OSVČ. Všechno, co je v KH, musel plátce evidovat ještě před KH, takže KH je vlastně jen výstup ze záznamky.

                    2. Zažil jsem hodně, ale nejdrastičtější změny v účtování byly se vstupem do EU. Pak zavedení RCh. Změnu účetní osnovy jsem nezažil, nejsem tak starej. Jo a ještě zavedení koeficientu, ale to máme jen u 2.
                      V rodině účtujeme hodne plátců. Program nás stojí 3500/rok a objem práce se nezměnil. Vlastně jo, musíme vyexportovat XML a ten posla na FU nebo klientovi, ať si ho pošle ze svý datovky.

                    3. U KH pro 1/4letniho platce je opruz navic. Jinak by delal vsechno jednou za tri metry. Pokud si vede ucto sam, tak je to mrdacka natrikrat.

                      Zasadni buzerace je system flastru. U DPH je tolerovano, ze treba jsi nekde fprdeli a dodas papir o dva dny pozdejc, vsak se kurva nic neposere, bo je to uz i tak tri tejdny stare tema. U KH to mas hned minimalne za litr. A kdyz vetsi chyba, tak v tom jsi za desitku. Kdyz stejnou chybu udela FU, zadnej flastr se nekona, nedej Boze ze by snad byl jeste vyplacen tobe.

                      Mne osobne FU omrdal o 320t ciste vlastni chybou a jednanim, takze od te doby jsem to z nej vytahl nekolikrat bez ohledu na KH. KH pro cloveka, kterej do toho vidi, neni prekazka proti tunelu. Je to vymrdavka s tema slusnejma, co jim to pridelava praci navic. Beznej zivnostnicek, co hazi doklady do papirovy krabice a jednou za qartal je nesl k pani ucetni, se ted klepe kazdej mesic. Kurva, kdyby to byl aspon system jako ve Statech, kde ma System 2 roky na to, aby pripadne ucto zkontroloval, jinak ho muze poplatnik hodit do stoupy. Nene, u nas pekne (tusim) 15 let si delej nekde voe archiv, protoze my jsme neschopni lempli a kdyby nahodou jsme neco meli zkontrolovat, tak at to jde kdykoli.

                    4. Sysop: dáváš dohromady několik věcí. Argument, že tě stát okradl nebo že dává flastry nemá nic společného s faktickou složitostí tvorby KH, která je přesně jak píše Panek vcelku primitivní.

                      Moc nevím, proč by se ten „běžnej živnostníček“ měl klepat – krabici s doklady k účetní nese tak jako tak, ta je zaúčtuje stejně jako dřív a navíc jen vytvoří KH. Co je tam konkrétně ke klepání?

                      Mimochodem, „běžný živnostníček“ co má obrat mega a víc snad není nějaký uklepaný chudáček, přijde mi to jako laciný útok na emoce. Jasně, že do toho můžou někteří zahučet ani neví jak (napadá mě namátkou stavebnictví), ale současně to nic nemění na tom, že má-li ten „živnostníček“ účetní, které nosí doklady, tak se pro něj zavedením KH nezměnilo prakticky nic, jen té účetní přibyla trocha práce, kterou si buď nechala navíc zaplatit nebo taky ne – Panek může říct, jestli za to klientům účtuje navíc nebo ne.

                    5. Re: fatdwi
                      5.9.2019 v 6:43

                      – uz jen to, ze celej system tohoto Kocourkova stoji na prakticky 60% zdaneni, je svinstvo. Takze drobnej zivnostnicek namisto toho, aby zivil sebe a svoji rodinu, musi makat vetsi merou na druhy. Cili klepat se ma vzdy proc.
                      – obrat nesouvisi se ziskem, to snad vis, nebo ne? Staci koupit a prodat jedno drazsi jety auto a uz jsi kvartalni dojna krava
                      – KH prakticky otravuje, protoze namisto toho, aby se za ucetni slo jednou za qartal, musi se tam kazdej mesic, protoze KH je kazdej mesic, i kdyz jinak bys byl otravovan trikrat mene casto
                      – troufam si odhadnout, ze vyber pokut za nedodrzeni buzerace KH je vetsi, nez samotne odhalene domerky
                      – spolecneho tyto veci maji jmenovatele – stat

                    6. Sysop: máš nějakej blbej tejden, ne? Zase mícháš obecné věci, které na diskutované téma nemají vliv. Vysoké zdanění nemá žádný hmatatelný vliv na to, zda KH je nebo není složitý úkon.

                      Pokud na živnosťák prodávám auta, tak snad vím, co dělám, ne? Potkal jsem hodně překupnických a bazarních zmrdů, jako chudáček, co se jedním prodejem auta stal nedobrovolně plátcem DPH nevypadal ani jeden.

                    7. fatdwi
                      5.9.2019 v 6:43

                      Zvedali jsme hodinovou sazbu (všechno zdražuje), ale časově se nic moc nezměnilo. Většinou sraní kolem KH bylo, když odběratel chtěl, aby tahle faktura nebyla na tuhle jeho firmu, ale na tu jeho druhou atp. To pak jo, bez KH by se jen vystavila opravená faktura a hotovo. Přiznání zůstává totiž stejný, ale u KH se musí podat následné s tím novým DIČ.

                    8. Pro účetního, který to fakt nedělá na koleně, není problém KH, ani to včasné podávání ne. U některých klientů to řešíme plnou mocí pouze k podávání přiznání a KH. Průser pak jde za účetním.
                      Pro účetního je největší zátěž vždy příprava před pořizováním dokladů do účetního programu. Rovnání a třídění dokladů z krabice. Dohledávání daňových dokladů k neidentifikovaným platbám kartou, bordel podnikatelů v přijatých zálohách, atp. Nejvíc práce účetním tak přidělávají sami jejich klienti. My už jsme si je docela vychovali. A za ty roky už máme dobrý jméno i na FÚ. Jediné, co mne irituje je ČSÚ, je to na hovno, ale tvářej se jako nejdůležitější úřad ve státě.

                    9. Panek
                      5.9.2019 v 7:24

                      Průser pak jde za účetním.
                      Pro účetního je největší zátěž vždy příprava před pořizováním dokladů do účetního programu. Rovnání a třídění dokladů z krabice.

                      No super, esli todle děláš jak armáda spásy za dobej pocit, tak dej kontakt, za pětikilo měsíčně si hned plácnem. Jinak mlč a šoupej nohama.

                    10. Behemot 5.9.2019
                      Když už citujete, tak celé.
                      Také tam je psáno: „Nejvíc práce účetním tak přidělávají sami jejich klienti. My už jsme si je docela vychovali.“ – to je zásadní informace.

                      Fakturuje se podle stráveného času a když to někdo dodá v bordelu, tak si to hold zaplatí.

                    11. Re: Panek
                      5.9.2019 v 11:44

                      Neni podstatne, kdo ten cas stravi, jestli podnikatel, nebo ucetni podnikatel. Podstatne je, ze vubec tato debilni buzerace existuje.

                    12. Sysop
                      5.9.2019 v 11:53

                      Jestli se bavíme o buzeraci zvanou KH, tak příprava na zadání do účetního programu s tím nesouvisí, ta se musí udělat vždy, aby se doklady vůbec mohly pořídit a zaúčtovat.

                    13. Pokud se někdo k pokladně a účtu společnosti chová, jako by to byla živnost, ať si pak nestěžuje.

                    14. Panek
                      5.9.2019 v 11:44

                      Co ty seš za podržtašku? JE ÚPLNĚ JEDNO JAK TO DODÁM ZKATALOGOVANÝ, TEN ČAS TO RUČNĚ POLOŽKU PO POLOŽCE PROJÍT, NASKENOVAT, PROTOŽE TO Z TĚCH VOPÍČENEJCH TERMOPAPÍRKŮ ZA TŘI MĚSÍCE SLEZE A JÁ TO MUSÍM VOLE UCHOVÁVAT DESET LET, ROZTŘÍDIT A NA HALÍŘ SPRÁVNĚ DO TOHO PROGRAMU NAMLÁTIT ZABERE DYCKY FURT TU STEJNOU HROMADU ČASU. Ten program je poslední centimetr několikakilometrové cesty. Každej koho znám to dělá podle počtu nákladovejch dokladů.

                      Esli to celý děláš za pětikilo, kde největší cenu má to, že účetní bere na svoje bedra riziko průseru, tak jak řikám, hned si plácnem. Jinak bůhví co tam provádíš a radši s tím nemít nic společnýho, já do kriminálu nechci.

                    15. Vždyť má pravdu.

                  2. Ďjó, výstup. No to my máme v práci. To takhle stisknu tlačítko a ono to samo všechno zaúčtuje, udělá výstupy tuhle a támhle, když to náhodou udělá překlep v čísle popisném tak to samo zaplatí třicet tisíc pokuty za „neprůchodnou chybu v KH“, pak mi to zahraje Ódu na radost a uvaří kafe. A to všechno zadarmo :-D :-D :-D

                    1. KH má číslo popisné leda v údajích o vás coby poplatníkovi.

                    2. A jeho špatné vyplnění (týká se i různých dalších položek) je „neprůchodná chyba“, oceněná stejnou pokutou jako kdybych se na KH úplně vykašlal. A občas se to stane a úřad pokutuje.

                    3. Tak ty položky nemáte mít špatně ve svém účetnictví. Pak se do KH nebudou generovat špatně.

      2. Klid, zrušení pětiny státních zaměstnanců už se po částech provádí, žádá si to lid.
        Není ale jasné, kdo bude pro lid zajišťovat základní věci, např. vydávání řidičáků. Dvacet procent činností totiž neubyde.
        To ale nevadí, lid si to žádá.

        1. Jsem přesvědčený, že úředníci mají rezervy v produktivitě práce mnohem větší, než je 20%.
          Postačilo by udělat snímek pracovního dne.

          1. Myslím, že to je jen idealizovaná představa nevycházející z reálu. To, že jsou instituce, kde tomu tak je, neznamená, že to je plošný jev. Naopak vím o místech, kde to za současné personální situace zvládat nejde a musí se vybírat, které ze státem požadovaných činností se odloží. Typicky to jsou místa, kde se – velmi obecně řečeno – zpracovávají žádosti od veřejnosti, jejichž počet vychází pouze z vůle veřejnosti, nikoliv z úřední nutnosti.

            1. Eric
              „musí se vybírat, které ze státem požadovaných činností se odloží“
              Což znamená jediné – že ty odložené věci jsou zbytečné a nic se nestane, když je nikdo vykonávat nebude.

              1. No asi by si sa na to pozeral inak ak by si mal na úrade nejakú žiadosť a trvalo by schválenie tri roky, lebo by to bolo odložené a vyhodnotené ako zbytočné.

                1. Myslel jsem to tak, že ta činnost se přestane vykonávat a případné povolování se zruší, ne že na to bude člověk čekat věčnost až se k tomu úřad dostane.

                  1. Tak také niečo by už samozrejme zmysel malo – len to by štát zasa utrel hubu a nemohol registrovať, kontrolovať, buzerovať, pokutovať….a to povedzme si na rovinu by predsa štát nemohol dopustiť.

                    1. Však jsem výše psal, že se debata týká hypotetické civilizované země.

                    2. O civilizovanej zemi si písal o jedno vlákno vyššie a tam som ti dal dva príklady zo „západu“ jak som to zažil ja resp. brácha. A hovno hovno – čím dlhšie tu je nejaký systém tak o to viac je rozbujnelý a nejde ho okresať na nejaké rozumné rozmery len tak (politická samovražda – úradníci by ti to odsabotovali, odskákali by si to obyčajní ľudia a tí by ti to dali vyžrať v ďalších voľbách).

                    3. To se dá elegantně pořešit nějakým cenzem k volbám, kdy ti, co od státu berou nemohou do toho kafrat :-) Jako za starých časů.

                    4. Ada: nedávno už jsme to tady řešili (jestli konkrétně s Vámi nevím), ale nedá mi to – proč si myslíte, že bude líp, když bude census?

                      Všechny indicie a zkušenosti napovídají, že bude totalita rychleji a hlubší. Nepřipadá mi, že by ti, co si vládu pasou skrze svůj kapitál byli nějakým příslibem růžové budoucnosti a ten jeden z nich, co vylezl a šel do toho s vyhrnutýma rukávama sám toho budiž důkazem.

                      Census by odřízl od jakéhokoliv vlivu na rozhodování nejen státní přísavky (což je v pořádku), ale taky drtivou většinu nestátních (což si myslím ani Vy, ani spousta dalších neuvědomujete – bojujete proti volebnímu právu vyžírků způsobem, kterým o něj přijdete taky).

                    5. Podle mne je to o nastaveni. Nevidim duvod, proc by volebni pravo meli mit urednici a primi vykonavatele statni moci, tedy soudci, fizlove, zamestnanci ruznych redundantnich uradu, apod. V drtive vetsine jsou to volici CSSD a jine levice.

                      V extremu by bylo lze rict, ze volebni pravo by mel byt vydobytek, nikoli automaticky fakt po nabyti plnoletosti, nebo jak nekteri fasiste chteji prosadit – volebni pravo od 15 let veku. Protoze to by byla jeste lepe oblbnutelna skupina, nez doochodci.

                      A nebo, mit vetsi pocet hlasu dle zasluh. Kdo nejakym zpusobem pro spolecnost maka, necht ji take ma moznost ovlivnit podobne, jako treba to maji akcionari, nebo jini podilnici na firmach. Bures vykrikuje, ze chce stat ridit jako farmu, ale pritom takova elementarni vec, jakou je treba hlasovaci pravo dle miry ucasti, to ani nezvazuje. A nejde o majetek, jde o prospesnost. Jasne, uplne spravedlive to nebude nikdy, ale porad lepsi nez dneska, kdy kazdej kripl ma hlasovaci pravo, ackoli s nim naklada jak petilete dite s bombarderem.

                    6. Sysop: to já taky nevidím důvod, proč by měl mít volební právo úředník. Ale tak otázka nezněla. Mě zajímá, co ten census zlepší pro neúředníky a neoligarchy. Tedy kromě poněkud slabé náplasti v podobě chcípnuté úředníkovy volební kozy.

                    7. Volební census? to je naprostý nesmysl. Prej „mít větší počet hlasů podle zásluh“. A kdo by ty zásluhy posuzoval? Rada moudrých? To už tady bylo – říká se tomu sovětský způsob vlády („sovět“ znamená „rada“ a význam byl rada složená z vojáků a pracujících).
                      Jiný způsob volebního censu představuje středověk, kdy volební právo na základě původu nebo příslušnosti k vládní vrstvě měli jen privilegovaní.
                      Takže bych si na nějaký „volební census“ nechal zajít chuť, debata o takovém nesmyslu je stejně smysluplná, jako zde rozebírat Ancap.

                    8. Jako vždy jde o problematicku dělby moci. Pokud ten, kdo je u koryta, má možnost měnit cenzus, bude jej měnit tak, aby u koryta zůstal. Prosté, Vócne.

                    9. LWG: boj proti volebnímu právu úředníků je praktikováním užitečného idiotismu podobně jako boj proti autům.

                      Nepochybuji o tom, že oligarchové by byli všemi dvaceti pro census. Kdyby nastal, první, kdo zapláče budou bojovníci, kteří o to právo přijdou taky. Teda ne úplně, budou mít možnost se voleb zúčastnit. Akcionář co má 0.00001% akcií je taky akcionář a může na VH zvednout ruku dle svého podílu. Oproti tomu ten, který není akcionářem je na tom vedle takového člověka mnohem, mnohem hůř, protože na jeho názor nemusí nikdo brát ohled. Na názor toho s jednou akcií pravda taky ne, ale jeho pocit je určitě mnohem lepší.

                      Mimochodem, přesně stejné úvahy jak někomu nedovolit hlasovat oplakala spousta lidí – hranice do sněmovny, vyjebání právě s těmi menšinovými akcionáři, vše známe. Census by nebyl jiný.

                    10. fatdwi: he he he, malý akcionář je akcionářem jen do té doby, než ho velký akcionář vytěsní a sebere mu podíl, ať legálně, nebo nelegálně, pokud neexistuje soudní ochrana (jo pardon, soudům taky chceme zakázat volit, asi aby cítili větší nezávislost :-) )

                      Taliáni by mohli vyprávět, jak je možné na Sicílii vytěsnit někoho, kdo kecá do věcí, do kterých nemá. To samé v Číně, tam je možné se z menšinového akcionáře (nepohodlného kecala) změnit rychle na zkorumpovaného dárce orgánů.

                    11. Cerny Mor: však proto jsem ten příměr napsal – Bakala se tak bude Ady na něco ptát, až vedle sebe každý položí hlasovací lístky dle majetku. No hlavně, že hlasovací lístek nebude mít sousedka co dělá na magistrátu, to člověka uklidní a potěší.

                      Soudce bude smět volit. Bude přece soukromníkem a pojede na zisk. Právní ochrana pro každého přesně dle toho, kolik si zaplatí. Nejeden Svědek Ankapův slintá jak Pavlovův pes a přikyvuje jak bolševik na audienci u Džugašviliho.

                    12. Ale proc do volebniho prava motat majetek? Podle mne vice volebnich hlasu muze ziskat treba darce krve, byvaly vojak, nebo nekdo, kdo realne odvadi statu velke dane, atd.

                      Takze mohu vlastnit klidne Agrofert, ale pokud odvadim hovno, pak smolik. A opacne, pokud nekdo plati ranec na danich, proc by nemohl mit vetsi volebni pravo, kdyz ten nas debilni system je na danich postaven?

                    13. Sysop: nejsi přetaženej?
                      „Ale proc do volebniho prava motat majetek?“ a ve druhé větě „vice volebnich hlasu muze ziskat…nekdo, kdo realne odvadi statu velke dane“.

                      Pokud státu zaplatím na daních dejme tomu 100 mega, připadá mi dost pravděpodobné, že mi zbylo o dost víc než člověku, který na těch daních (za ceteris paribus) zaplatil litr. Přitom bych člověka, co na daních nechá velké peníze nepodezříval z toho, že neví, jak zaplatit o nejméně (tedy i když zaplatí hodně, míň to prostě nešlo). Rozdíl v účetní kreativitě u lidí, kteří jsou stále na svobodě nebude zas tak zásadní (opět za ceteris paribus, ne že jednoho kryje vnitro).

                    14. Majetek a příjmy nejsou to samé.

                    15. Re: fatdwi
                      4.9.2019 v 14:41

                      Majetek nerovna se prijmy. Bohuzel toto si mysli zejmena stat a proto mame majetkove dane.

                      Pokud nekdo zaplati na danich 100 mega, pak bych byl docela rad, kdyby mohl do rizeni teto zeme kecat vic, nez Lojza, kterej odvede par stovek, protoze to diky svoji blbosti a nebo vychcanosti dal nedotahl.

                      Kdyz nekdo nechce platit dane a ‚optimalizuje‘, pak ok, neni problem, ale mel by mensi moznost ovlivnovat zivot ostatnim. Co je na tom spatne?

                      Pokud chceme, aby stat ridili schopni lide a ne luza, pak musis udelat nejaky klic, jak tem schopnym tu moznost dat.

                    16. Sysop: tak to je v cajku a na co s tím burešem vlastně nadáváme?

                      „Koncern AGROFERT odvedl na daních, sociálním a zdravotním pojištění v letech 2006 až 2018 do rozpočtu ČR téměř 33,5 miliard Kč.“

                      To je pane kabrňák (neplést s kaBrnakem), ten bureš. Ještě, že nám do toho kecá – to KH je tím pádem super, když to vymyslel takovej úspěšnej člověk, tak co že ti na něm nahoře vadí?

                    17. fatdwi
                      Nepsal jsem nic o censu majetkovém*.

                      Censem jsem měl na mysli to, že státní instituce by měly být apolitické a tedy by jejich členové neměli mít hlasovací právo a ani možnost vstupovat do politických stran. Jseš voják – hleď si vojákování a politiku nech politikům. Jsi úředník? Tak úředníkuj, pravidla a zákony ti nalinkují, ti, kteří to platí. Výměnou za to máš výsluhy, stálou práci, delší dovolenou nebo co to všechno mají.

                      *I když i tam si myslím, že nejvíce daní za volební období odvede střední třída, po nich proletariát a až nějaké drobné zaplatí ti superbohatí.

                    18. Ada: stejný argument lze ale použít i na soukromý sektor (pekař ať si hledí pečení a politiku nechá politikům).

                      Na základě čeho byste tedy to volební právo rozdával? Dle zaměstnavatele? Dle odvedených daní? Jak byste hodnotil zaměstnance např. Pozemních staveb? Má volební právo (soukromá firma, odvádí daně) nebo nemá (drtivá většina těch peněz je za státní zakázky a tedy je i ten dělník placen primárně státem)?

                      Co třeba programátor v Eltodu?

                      Co třeba Agrofert? Daně přece platí, aspoň se tím všude chlubí. Navíc dotace, to je věc ošemetná, když přichází z brusele, není to de facto příjem ze státní kasy. I kdyby všechny dotace vyplácel stát, stačí na daních zaplatit o kačku víc než byl příjem z dotací?

                      Otázky, samé otázky.

                    19. fatdwi
                      Dnešní doba to pravda dost výrazně zamlžila, ale pro začátek by stačilo vyloučit lidi ve služebním poměru, tzn silové složky a přímé zaměstnance (ministerstva).
                      Netahal bych do toho doktory, učitele a jiné státem krmené profese.

                      Ale umím si představit i census dle daňového přiznání.
                      Ale jízda na mrtvém koni demokracie dává prostor pro spoustu jiných nápadů jak koně rozběhat.

                    20. Ada: zásadní otázkou tedy zůstává, co by se změnilo na výsledku voleb. Mě přijde, že nic.

                      Kůň jménem Demokracie zatím ještě mrtvý není, běhá dokonce docela obstojně. Až tak obstojně, že má nakročeno na jatka, aby ho vystřídal kůň nový, lepší a silnější. Jen nevím, jestli se Vám bude Totalita líbit víc, i když bude běhat rychleji.

                      Váš pohled na smysl vlády a států (tedy že by to mělo nějak sloužit občanovi) nesdílím a tedy ani Váš (z mého pohledu naivní) pohled na to, že když Demokracie doběhá, tak že dalším v pořadí bude Svoboda. Demokracie slouží těm, kteří ji mají ve stáji. Svobodu si do stáje nepustí, protože pak by jim sloužil kdo?

                    21. Re: fatdwi
                      4.9.2019 v 14:22

                      Ale kdyby se chtelo, klic by se nasel. Majitel pravnicne osoby necht ma klidne 10x vice hlasovacich listku, nez zamestnanec. Ten zamestnavatel bezprostredne ovlivnuje zivoty svuch zamestnancu a rozhodne ma zajem na tom, aby firma qetla a jemu to sypalo. A kdyz mu to sypat bude, necht ma vice hlasu. Kdyz furu dani zatluce, no, tak holt hlasy ubudou. Jeho volba.

                      At si Bures klidne ma 1000 hlasu. Horsi, nez je to s nim ted, uz by to nebylo. Ja neusiluju o socialismus, ze vsem dame rovne. Proc taky?

                    22. Kamarad je zamestnanec, straznik MP a k tomu jeste OSVC na vedlejsak. A co ted?

                    23. Sysope, Vy si tak nějak podvědomě malujete, že ti co umějí vydělat prachy by volili lépe než současná čeládka, že?
                      A co když ne?
                      A co ty statisíce, ne-li miliony nasraných lidí?
                      I když část z nich (díkyBohu) k volbám ani nepáchne…
                      Navíc je to utopie, stejně jako povinné volby nebo platba voliči za hlas.
                      Nic by to „neřešilo“ a spíše zamotalo a zkomplikovalo.
                      Já bych začal sypat písek do soukolí třeba referendy.
                      Bez 50% kvóra pro účast.

                    24. Vaše teorie o tom koho volí státní zaměstnanci nekoresponduje s realitou. Jinak by ČSSD měla hodně přes 30%.

                    25. V me rodine mam ucitele, zamestnance specialnich statnich instituci. Vsichni unisono voli CSSD, i kdyby tam sefoval sam Belzebub. Oni se prej za socanu meli dobre, tak at je to tak dal.

              2. Myslím, že to nemyslíš vážně, a že to i víš :-)
                Musel bys zreformovat celou Evropu.

                1. Eric
                  Já to samozřejmě myslím vážně, jen to za stávající situace nepovažuji za snadno realizovatelné. Evropa je kontinent, ta asi zreformovat nepůjde, ale je-li myšlena EU, nemusíme v ní být nebo nemusí být EU vůbec, svět se točit nepřestane.
                  Navíc, EU nemá díkybohu zatím žádnou mocenskou složku, aby nám neplnění něčeho vnutila hrubou silou. Přestanou za trest dotace? Ok, přestanou odvody. Jen dobře.

                  1. Nojo, no. A teď se vrať do reality :-)

                    1. Jasně. Hlavně nic neměnit a o ničem nepřemýšlet. Ještě by člověka mohly napadnout znepokojivé myšlenky.

                    2. Nepleteš si adresáta? :-) Naopak, je třeba intenzivně přemýšlet, například co udělat s naklonovanými různo-hujery na všech levelech. To je realita.

            2. Ad Eric 3.9.2019 v 10:31 „Typicky to jsou místa, kde se – velmi obecně řečeno – zpracovávají žádosti od veřejnosti, jejichž počet vychází pouze z vůle veřejnosti, nikoliv z úřední nutnosti.“

              A to je prave ten problem. Proc je treba tuna povoleni, potvrzeni, souhlasu a ja nevim deho jeste. Ja na urad fakt nechodim se zadostma ze sve vule. Chodim tam jen z uredni nutnosti.

          2. Tak si na to vzpomeňte, až půjdete bez rezervace na registr vozidel v nějakém větším městě.

            1. Otázka je prečo nejde vyriešiť register tak ako v UK napr. a druhá otázka prečo sa vypisuje (aspoň v SR) to zbytočné tlačivo keď to aj tak ten úradník či fízel preťukáva do kompu – veď to môže rovno z mojej občianky tam tie údaje nasúkať. Alebo ak už musí byť register a fyzická kontrola pri prepise prečo to v 21-vom storočí nejde (pred)vyplniť napr. doma elektronicky všetky tie údaje (kupujúci-predávajúci-typ úkonu), dostať nejaký kód a stým kódom už len na úrade či fízlarni za 5 minút vybaviť fyzickú kontrolu a vytlačenie napr. nového osvedčenia o evidencii (známy ako veľký techničák).

              1. SatanOkkY: a kde myslíte, že jsem žádost o zápisu do registru vyplňoval já? Normálně si to stáhnete, vytisknete, vyplníte a na úřad už donesete hotové. Jasně, že by to mohlo být fully electronic, ale to je drobnost. Byl jsem dokonce v šoku z toho, že na cca pět minut vzdáleném placeném parkovišti jsem neplatil a to je tam jen 30 minut zdarma. Rezervace jsou po 10 minutách, na řadu jsme přišli skutečně tak, jak bylo na rezervaci, za 10 minut jsme byli venku, auto přepsané na nového majitele s novým malým techničákem.

                Jistě by to šlo ještě zlepšit, ale třeba v tomto je obrovský posun – ještě před pár lety jsem raději zaplatil prostředníka s plnou mocí, který se tím regulérně živil a auto přepsal za mě. Dnes k tomu prakticky není důvod.

                1. Jak kde…

                  1. PanPredseda: jistě, někde budete mít smůlu. V okolí Brna a v Brně samotném jsou rezervační systémy na spoustě míst a protože agendu není třeba řešit jen v místě bydliště, vyberete prostě co se hodí. To neznamená, že když jste někde v horní dolní a jediný úřad v rozumné vzdálenosti nemá nic, tak že nejste v háji. Jste. Ale to se týká troufám si tvrdit dnes už menšiny lidí.

                2. Bez objednání v krajském městě není šance. Kamarádka si takhle vystála 4 hodiny na chvíli, kdy objednaný klient nepřišel. A i v PC vyplněná žádost musí být v ČR ještě pořád podepsána a el. podpis mnoho lidí nemá.

                  1. Panek: klíčové slovo „bez objednání“. Je to takový problém? A pokud ano, tak holt nezbývá, než čekat.

                    (jiné by to bylo, kdyby se objednat nešlo, ale o to ve Vašem příkladu nejde)

                    Jasně, že je potřeba žádost podepsat, ale to by šlo udělat přímo na úřadě elektronicky (jako má třeba Alza, podpis je na snímací destičku, ne na papír). Ale jak říkám, to je detail. Navíc když si člověk uvědomí, kolik by takový systém stál stát… Lepší, když dají na stránky formulář a ten si vyplním sám.

                    1. No jo, ale prapůvod toho byl názor, že se úředníci koupou do prdele.
                      Stačí se podívat na to, jak zaplněný je kalendář klienty, kteří se objednali. A je jasné, že se tam do prdele asi moc nekopou.

                    2. Jo je to řehole. Přesčasy, víkendy. V pátek ve čtyři mají většinou takovou hoňku, že nestíhají ani zvednout telefon nebo otevřít dveře. To vražedné tempo se prostě se soukromým sektorem nedá srovnat.

                    3. Ada
                      3.9.2019 v 13:56

                      Asi tak. Přindeš na úřad v kurva úřední době, a tam NIKDO není, ten jeden panák co tam sedí nic neví a vod ničeho nemá klíče. Píče neumí ani podívat se do kalendářu a spočítat na prstech správně počet dní, ale rozdávat pokutičky, to by jim šlo.

                      Povyhazovat, to je ještě humánní řešení. Velká část z nich by za to zmrdstvo co napáchali zasloužila hranici.

                3. Tak ako naša socialisticko-populisticko-mafiánska vláda zriadila v krajských a aj okresných (nie všetkých) mestách tie klientské centrá tak konečne to prepisovanie nieje na fízlarni a dá sa to ozaj stihnúť pomerne dobre. Len ja som nikde nenašiel možnosť rezervácie na určitý čas. Takže treba naklusať ráno pred 08:00 (bradavica na Dunaji – majú len jedno miesto pre celé mesto), mať všetky podklady pripravené a vypísané a najlepšie už aj zaplatené poplatky (za prepis a kilowatové výpalné), zobrať v automate lístok (pomôže ti obsluha ak treba) a čakať na tvoje číslo. Obsluhujú to tam ako fízly tak aj normálne úradníčky. Ale raz som tam došiel asi o desiatej a čakal som asi hodinu. A v tom klientskom centre vybavíš aj občianku či pas – ale tam som čakal na občianku skoro 2 hodiny.

                  1. A pritom je to stale taka picovina aj keby to trvalo 10 minut. V tom najjednoduchsom pripade ked idu dvaja chudaci fyzicky na urad spolu by to mohol riesit automat – obcianske maju cip, technicaky maju cip, bankove karty maju cip. Netreba ziadneho poskoka, vybavene v podobnej rychlosti ako vyber penazi. Ak sa meni znacka, spravit automat do ktoreho by obcas niekto doplnil municiu nie je najmensi problem. (Ked uz sme v tak jebnutej krajine, ze nestaci nalepka.) Da sa do bezvedomia modifikovat a rozsirovat posobisko, citacku na obcianske kvoli vecne nefungujucemu egovernmentu ma uz kazdy debil, teraz len aby to fungovalo. Ale na to musi niekto mysliet a chciet.

                    Nie ze by som bol fanusik toho, ked si rozne statne zbytocnosti zacnu prepajat databazy, ale kurva drat ked uz musi byt kazda ich plastova karticka ocipovana, nech je k tomu aspon prakticky dovod.

                    Ked som kupoval auto z Lotysska, typek si v aplikacii na telefone vyklikal, ze predava auto to a to, tomu a tomu. Keby nebolo treba menit znacky na prevozne, ale slo by o predaj v ramci Lotysska, ani jeden z nas by sa nemusel obtazovat na urad. Takto som sa obtazoval ja – este aj rezervaciu mi spravil na dialku, znacky uz boli predrobene na moje meno – doslova som prisiel k prepazke, ukazal obciansky, strcil kartu do citacky na poplatok za znacky, dostal som ich obratom a mohol som ist doprdele.

                    1. Vidíš, že sú krajiny kde to je možné. A po takých zážitkoch so človek ozaj klepe na čelo, že ako napr. taký prepis auta u nás úplne kokotsky funguje v porovnaní s inými krajinami.

                    2. V našich podmínkách by zrovna jednoduchý přepis vozidla mohly řešit CzechPointy. Dojdou dva na nejbližší poštu, předloží se občanky, techničáky, evidenčka, pojistka, baba na přepážce zkontroluje platnost pojistky, zaplatí se obolus a je přepsáno.

                    3. Sem se teda už před ňákou dobou dozvěděl vod vox populi, že to by nefungovalo, protože by kde kdo přepsal cizí auto. Co by na tom bylo snadnější, když by prokázal to samé, co ukazuje na úřadě, to mi jako nevysvětlili.

                      Snad jen, že pokud člověk chce něco po poště, může se dočkat naprosto tragického průběhu úkonu a neuvěřitelných pindů, které se nepotkávají s realitou, případně „to nejde“ tam, kde to jde.

                    4. což je samozřejmě komické takto argumentovat v situaci, kdy cestou čekpointu české pošty lze přepsat nemovitost bez jakéhokoli omezení ceny. auta jsou pro příštipkáře, o pořádný bank se hraje v realitách. je to ve voličstvu jak v koze lůj, ta setrvačnost ze socíku, rozdělíme si při rozvodu napůl majetek, jeden barák, druhej auto, na byt dekret, na auto deset let šetřit.

                    5. Jo, to je dobrý, a já si pak pudu pro balík do ruky, co skončil na poště a budu se tam proplejtat mezi bábama co přepisujou auta, baráky a sjednávaj pojištění. Jdeš do trafiky koupit cigára a zkejsneš tam čtvrt hodiny mezi losařema… Jdeš do Lidlu pro kosteleckej párek a nezaparkuješ, protože je čtvrtek, to mají akci a báby tam přehrabujou hadry. Já nevim co je tohle teďka za debilní módu, v řeznictví prodávaj mlíko.

                      Jděte mi někam s takovema nápadama, pošta ať se naučí konečně dělat poštu, víc po ní nechci. Chci svuj balík do ruky a jít do pr… Občanky s čipama, samý nerdský kraviny … WTF?

                    6. LWG
                      6.9.2019 v 10:54

                      Pošta je jenom jinej stádní úřad, přičemž je tam ale furt aspoň maličkej kontakt s realitou v tom, že těžko si ředitel obhájí milionový odměny, když se mu podnik rozpadá pod rukama a je ve ztrátě. Takže je o snad o neznatelnej chlup lepší, než nějakej místní úřad kterej nemá vazbu na náš vesmír vůbec žádnou.

                      Jinak bordel jako obvykle, po roce a půl sem se dozvěděl, že službu kterou celou dobu využívám nemám, že mám něco úplně jinýho a proto mi samozřejmě nebudou chodit výzvy k převzetí zásilky apod. I všechno sem si jak píča vytelefonoval a po pár ztracenejch hodinách jako obvykle to posrali u nich, což sem pěkně popsal správnímu orgánu do podání s tím, proč je učiněno o pár dní později, sem zvědavej jak si s tím zas vytřou prdel. Jediná výhra je, že to je jenom doplnění odvolačky, takže by k tomu měli bez keců přihlédnout víceméně i tak, páčto relativně cokoli co jim tam příde do doby, kdy se na tu odvolačku konečně někdo jukne, by měli zohlednit, i kdybych jim každej den posílal něco novýho.

                      A na tendle bordel se podle SprŘ pohlíží jako na úřad s presumcí správností a je na mě, abych prokázal, že voni něco posrali. Že právní stád, ehm, trotlol. Dyť ti čuráci uchovávají záznamy o doručování půl roku, přičemž správko se dneska táhne klidně dva roky, a cokoli si vylžou se bere jako pravda pravdoucí, důkazy si můžou libovolně generovat a po nějaké době je z elektronické podoby mažou a papírový samozřejmě vhodně nikdy nedohledají!! Hlavně že já si musím kurva účetnictví držet 10 let.

            2. Já vůbec nechápu, když už teda něco takového, jako registr vozidel musí bejt, že se na něj musí v dnešní době chodit s nějakýma lejstrama a něco podepisovat…

              1. Myslis, ze nad tim nekdo premysli? Kdyz jsou lidi schopni jasat, ze za nemaly obolus si smeji na te statni cedulce nechat napsat nektere znaky a vubec jim to neprijde uchylny?

                1. A tak zase mi vyšlo, že se mi obchodní značka na to vejde, takže bych si skrz ně mohl dělat reklamu sám sobě. To už není tak blbý, ne? :D

        2. Zůstaneme-li v našem systému…
          Co takhle kdyby zkušební komisař zapsal do databáze lidi, kteří úspěšně prošli a v databázi by byla čárka o tom, že dotyčný prošel a ty plastové kartičky by vůbec nebyly a lidi co to „vyřizují“ by tam nebyli potřeba?

          Odhlédneme-li od toho, že smyslem řidičáku je, eliminovat lidi, co neumí řídit, což se dá dělat mnoha různými způsoby – např v Irsku můžete řidit i bez řidičáku, zůstaneme-li v EU.

          Nebo by si schopnost řídit ověřila pojišťovna při uzavírání ručení a stát se toho vůbec neůčastnil? Nemusí to být nutně naše centrálně-byrokratické pojetí.

          1. Případně by člověk mohl řídit od doby, co má papír, že složil zkoušku a než mu na úřadě vylisují tu debilní kartičku, tak by mohl řídit s tím papírem?

          2. Ale třeba zaměstnavatel si musí mít možnost ověřit, že uchazeč může řídit jeho auto.

            1. Buď ať si ho proškolí na dvoře na své náklady nebo dá na čestné prohlášení a nebo si to mohou vytisknout na nějakém tom czechpointu.
              Tak to je nově v návrhu zbrojního zákona. Zaniknou zbrojáky a celá administrativa, a dál to bude jen jako položka v databázi. Prodejci zbraní mají do toho vstup, ostatní si to mohou nechat jednorázově někde vyjet.

            2. Muj deda po posledni valce delal ridicak tak, ze prisel fizl na mistni fotbalove hriste, kazdej tam prismykal to, na cem uz nejakej patek jezdi a chce k tomu papiry. Deda objel hriste tam a zpatky na motorce, dostal papir a jel domu. Nikdy v zivote nikoho nezranil, nezpusobil skody. S autem jednou pristal na svestce a urazil par patniku. Ty papiry nemely vliv vubec na nic. Na papiry to nejezdi.

        3. Tak se ty řidičáky zruší. V Holandsku taky do padesátých let nebyly a jejich zavedení se nijak neprojevilo v bezpečnosti dopravy. Kdo nabourá, dostane pokutu a škodu k náhradě, stejně jako je to teď.

          A taky se zruší celní správa. Náklady na ni jsou vyšší než kolik vybere na clech. A aby bylo mezinárodním dohodám učiněno zadost, někde v nějaké prdeli, třeba v Praze, bude jedna celní kancelář a kdo tam přijde, zaplatí clo :-)

          Nebo se zjednoduší stavební řízení (pokud už nejde zrušit stavební povolení). Co je úřadu do toho, kdo má na cizím pozemku nějaký kabel? Za třicet let si snad moh vyřídit věcné břemeno. A když někdo překopne legální kabel, tak je tu normální institut úhrady škody…

          To je věcí které by se daly seškrtat :-)

          1. Zatím dostaneme z uhnije naordinovanej výběr cla už od hodnoty 1 halíř, už příští rok tuším. Kupředu levá nebo jak se to řiká teď…

        4. Provádí, jo? Co je u koryta bureš, jak vyřvával jak to povyhazuje, tak nabral dalších 15-20000 zmrdů a zřídil minimálně jeden úřad, o kterým vím, spíš ale tak pět dalších.

          1. …protoze dulezitej faktor je i ZAMESTNANOST. Kdyz mas na ulici furu lemplu, co maj s rukama krtci nemoc a chces davu presentovat vysledky, tak vytvorit nejakej redundantni urad je to nejjednodussi, co muzes udelat.

      3. zbytecne radikalni, stacilo by salamovou metodou kazdy rok o 5%, ono se to za roky nascita … presun na zajmovou samospravu s tim bych byl opatrny, neco by se sice mohlo usetrit ale spousta ukonu ci vystupu z jejich prace jako soukromopravniho subjektu co byla dosud zadarmo ci za mirny spravni poplatek dokud to provozoval stat by najednou mohla byt verejnosti poradne zpoplatnena

        1. Já myslím, že ty věci zdarma jsou nejdražší ze všech.
          Nejde snižovat stavy bez legislativního odebírání agendy. Tzn. zrušíme daň z nemovitosti a dáme finančákům o x procent méně na provoz – ať si sami zvolí, zda tam bude pracovat sto lidí za desítku nebo deset za stovku. ubyla agenda, ubyly peníze na tu agendu.

          1. no v zasade souhlas ale nejsem naivni, tech agend co by slo jednoduse zrusit bez nahrady ci preneseni na soukromopravni subjekt s riziky popsanymi vyse, bude malo. Ten priklad se zrusenim dane z nemovitosti je uplna utopie. Ja co vidim praci tech vojaku dole na uradech statni spravy nejlepe za prepazkou (nemluvim o vyssich ridicich pozicich kterych je ale zase malo), tak ti litaji jak fretky …

            1. Jj, jak fretky. Viděl jsem. Od kafíčka v kanceláři zleva na pokec do kanceláře vpravo :-)

              1. Abych nekřivdil – některé ty slepice jsou večer ze samé práce vyšťavené, že sotva lezou. Ale to je tím, že si vůbec (a tím myslím _vůbec_) nedokážou zorganizovat práci. Každý zaměstnanec vycvičený soukromým sektorem jim musí nutně v produktivitě natrhnout prdel kdykoliv se mu zlíbí.

                1. pokud delas tam kde si lide vyzvednout listek a ty jen cekas kdy se objevi tvoje cislo na displeji, tam jsem nikdy nemel pocit ze se flakaji … navic lze jednoduse zjistit kolik kazdy takovy pracovnik denne prumerne odbavi zakazniku … prace mechanicka, jede se na mnozstvi za casovou jednotku … jinak organizace prace je take veci jeho nadrizeneho ten by mu v tom mel byt minimalne napomocny …

                  1. Seš debil, morální kripl a ještě smradlavej lhář.

                    Mám asi tak milion zkušeností třeba z pošty, že jakmile zavedli ten jejich zpíčenej vyvolávací systém, HOVNO se dělo, kde fronty nebyly, lidi čekali najednou klidně hodinu a půl, kurva!!! Půlka přepážek volná, furt někdo v píči, hovno dělali.

                    Když se jim ten nesmysl vysral, tak to lítalo jak mastnej papír v průjezdu, čekačka tak maximálně 20 minut v největší špičce. A pan zmrdnoucí ti bude do vočí lhát, jak se strašně maká a ten systém za míč vod ciska vole se NIKDY nerozbil a je to tak špatný už od počátku věků a 15 přepážek nestačí, potřebujem přidat dotace a zřídit dalších deset. Di do piče, aspoň ses prokecl co seš zač, smrdíš stádní správou, pak i dává smysl, jak máš v palici vymeteno.

                    1. No mám pocit, že tie lístky sú tam aj preto aby plebs vedel ku ktorému okienku sa má postaviť a aby sa ľudia nepredbiehali a nevnikali z toho trenice.

                  2. Checht :-). Bejt vedouci takovyho uradu, tak ti sjedu tak naadherny grafy vykonnosti v Excelu, ze budes cucet. A zencky za prepazkama budou dal delat to stejny hovno plus brat bokem, protoze pokud’s to nekdy sledoval, tak ty poradniky jsou jen pro plebs. Sibri klepou na dvere a jdou dal, nebo chodi pres chodbu okolo :-).

                2. To je další zcela od reality utržený pohled, velmi se přibližující názorům „lidu“ :-)

                  1. Eric
                    To vyplývá z odlišného přístupu komerčního a byrokratického řízení.
                    Soukromý sektor je na zisk a efektivitu. Kdo toho stihne víc, lépe, s menším úsilím je vítěz.
                    Byrokratické řízení je o dodržování správného postupu bez možnosti a vůle ho měnit. Vítězem je ten, kdo dělá práci správně.

                    1. Nepřipadá Ti to, co píšeš, jako dnes už zastaralá učebnicová poučka?

                    2. Eric
                      A co se tak zásadního změnilo, že tento princip přestal být platný? Firmy už se nesnaží být v černých číslech a státní správa si snad stanovuje vlastní pravidla a postupy?

                    3. Eric
                      A co nám doba připravila tak převratného, že snad přestala platit ta stará učebnicová poučka?

                    4. Je všechno stále tak černobílé, jak píšeš? Svět se vyvíjí a je třeba být flexibilní, zejména co se té první části výroku týče. „Vítěznost“ se takhle už dávno neposuzuje.
                      (ale jinak nechci zacházet do příliš offtopicových sfér)

                    5. Eric
                      Ani v barevném a flexibilním světě nevidím důvody ke změně definice komerčního a byrokratického systému řízení, zejména má-li se shrnout do dvou vět. Na jednom principu stojí automobilka, pekárna, autodoprava a na druhém stojí armáda, policie, státní správa. Je to úplně jiné hřiště s úplně jinými pravidly a hodnocením.

                    6. Ano, máš samozřejmě naprostou a nezpochybnitelnou pravdu. Žij blaze :-)

                    7. Nerad ti beru iluse, ale napriklad na uradech v malomestech se nezmenilo lautr nic. Ani budovy, ani lidi, ani mentalita, ani metody. Pribyly jen kamery, elektronicke sragory a formulare.

                    8. „…dodržování správného postupu…“, „…dělá práci správně.“ :D :D :D To je naivita jak z Rychlých šípů :D :D
                      No nevím, státu zase tak moc nezáleží na tom, aby dělal věci správně. Snaží se to předstírat, to jo.

                  2. Viděl jste někdy při práci dejme tomu inspektorku ČOI? Dostane na den jediný úkol, zbuzerovat nějakou firmu (tu moji, samozřejmě). Celý den se tam poflakuje, občas si nechá přinést nějaké úplně irelevantní lejstro a po obědě sdělí jakéhože jsme se to dopustili prohřešku a udělí pokutu. Když na ní nastoupí právník a ukáže jí tři chyby v každé větě zápisu, tak se rozbrečí, že jí šéf nařídil, že se nesmí vrátit, dokud „něco nenajde“. Tohle je to zviřátko, které bych ihned vyhodil na dlažbu (i s jejím šéfem, samozřejmě). Holčina která vydává řidičáky někde na úřadě s tím nemá nic společného :-)

                    1. Neviděl, ovšem nechápu, jak moc je to příznačné pro danou věc. Mimochodem právě ČOI je řízená Anofertem, který připravuje ten odchod pětiny státních zaměstnanců. Je to taková budovatelsky paradoxní doba.

                    2. Popisuju neprofesionalitu, neschopnost a naprosto mizernou efektivitu práce státního úřadu. Je to jen jeden případ z mnoha, vybral jsem ten legrační. Nechtělo se mi zmiňovat to co každý asi zná, když si úřady měsíce nebo léta mezi sebou přehazují banální věc, nikdo se k tomu nechce závazně vyjádřit, jen na tom všichni ztratí spoustu času :-)

                    3. Souhlasím, ale zároveň říkám, že takhle rozhodně nelze generalizovat.

                    4. Jistě že lze generalizovat. Člověk je tvor zobecňující a převládající zkušenost si takhle vysvětlí a když naráží na úřední zbytečnost dnes a denně, ještě si názor utvrdí :-)

                    5. Eric
                      Tak to ma anofert snadnou práci – stačí vyházet to, co za dobu svého vládnutí nabral a má splněno.

            2. Daň z nemovitosti, dan z převodu, daň darovací, dědická, daň z úroku, daň z energie, uhlí, plynu, silniční daň. To se mělo zrušit kurva DÁVNO, Svobodní už dekádu poukazují na to, že tydle daně si nevydělají ani na svou agendu, tak nelži!!

            3. trevor12
              Co je utopického na zrušení daně, která kromě mimořádné amorálnosti ještě sotva pokryje náklady na svůj výběr? Nebylo by spíš chladně racionální takovou daň zrušit?

            4. Pamatuju, kdyz nam ucitel marxaku rikal, ze nastolit v CSSR znovu kapitalismus je utopie.

              1. A měl svatou pravdu. O kapitalismu jsem zatím jen četl, v této zemi jsem ho zatím nezažil, ale jsem ještě relativně mlád, třeba se dožiju.

                1. Uznavam, ze tvrdy kapitalismus zde neni. Ono ani by to tak mekce, jako se to usoulelo v ’89, neslo. Na druhou stranu ale, proti tomu, v jak hlubokem socialismu to tehdy soudruh rikal, tak o soucasnosti se mu ani nesnilo. Proto jsem opatrny na ‚to je utopie‘.

                  1. Myslím, že to nejvrdší nebo nejsvobodnější období už bylo a kyvadlo se vrací. Nejde vrátit husákova doba, ale kontrola všech a všeho a centrální plánování hospodářství a přetváření myslí lidí se nám vrací čím dál tím víc.

                    1. Fasiste maji stale stejne ideje, jen ruzne nastroje.

                2. Nedožijete. Z jednoho prostého důvodu – socialismus je ideologie, kapitalismus je absence ideologie. A ideologicky orientovaní lidé za své ideály bojují vždy silněji, než ti ostatní za své ne-ideály :-)

                  1. Zůstávám optimistou. Taky jsem za Husáka nečekal, že přijde doba, kdy stát prakticky přestane fungovat, domovní důvěrnice, fízlové a úředníci zalezou někam do hajzlu a chvíli se bude dát dejchat. Zrovna tak jsem ale nečekal, že zase znova vylezou a vrátí úder…

                    1. Kdybych myslel, že toho lidi jsou schopní, hlásal bych, že za svobodu se má bojovat. I kdybych zlomil nos jediné domovní důvěrnici nebo podpálil jednu kameru, mělo by to smysl. Ale nesměl bych v tom být sám. Což v realitě budu a ještě by si ostatní přisadili, že žádná podmínka, ať mě za to pěkně zavřou natvrdo.

                    2. S tou svobodou je to vachrlaty, ale rozhodne se musi bojovat o jakakoli prava. Uz proto neni mozne rozdavat Evropu nejakym priprchlikum, protoze ti zadna prava nemaji, nic si nevybojovali. A az jich bude tolik, ze bojovat zacnou, budeme se divit.

                  2. „kapitalismus je absence ideologie“
                    To je ale naprosto chybná premisa. Patrně došlo ke smíchání několika pojmů do jedné věty.

                    1. Nic jsem nesmíchal, píšu to přesně tak jak to myslím. Aby vznikl kapitalismus, nepotřebuji k tomu ideologii. Stačí, když se každý bude prosazovat sám za sebe a s ostatními spolupracovat na základě vzájemné výhodnosti, ne ideálů. Socialismus (levice obecně) předpokládá, že se lidi mají rádi, chtějí vzájemně nezištně spolupracovat, jsou dobrovolně skromní, … A pokud předpoklady nevyjdou, socialistický stát havaruje :D

                    2. Mám za to, že za současné mizérie musíme pracovat s exaktními pojmy, ne jen domněnkami nebo ideály. Jinak nás v debatě kdejaký mikrobureš převýší.
                      Popis jedné malé části systému nelze vydávat za popis systému, a při absenci konkrétní ideologie nemůžeme mluvit o neideologickém systému, to je přece nelogické.

                    3. Bureš nás v debatě (nemyslím teď zdejší filosofický debatní kroužek, ale lid celého státu) přehraje kdykoliv, stačí když prohlásí, že zatopí těm hajzlům podnikatelům a hned se ze všech stran ozve nadšené hýkání.

                      Neideologický systém je ten, který ke svému fungování nepotřebuje ideologii. Jestli si lidé nějaké ideologie vydržují a věří ve všemožné bohy nebo čínskou medicínu nebo jako třeba já ve špagetové monstrum, neideologický systém si jede pořád po své koleji dál.

                    4. Pak opakuješ zásadní chybu v premise, že kapitalismus nemá/nepotřebuje ideologii.

                    5. A jakou ideologii teda má? Kdo ji sepsal? Antimarx?

                    6. Ad pzkudk:
                      Václav Klaus starší. Ukradeným perem.

      4. Stád má tak minimálně 50 úřadů a jinejch baráků, co si říkají často jinak než úřad, vo kterejch většina lidí ani neví, že to existuje, co buď dělají drahý píčoviny, nebo někde někoho buzerují. Zatím tak zhruba každý volební období vzniká jeden další, i přes velkohubý sliby jak se to bude rušit a omezovat, takže asi tak.

      5. Z tech ministerstev moc neusetris. Nejvetsim setrenim se da dosahnout na asocialnim ministerstvu, protoze kdyz tam usetris par procent, tak setris rovnou miliardy. Pokud si dobre vzpominam rozpocet MPSV je kolem 600 miliard, rozpocet Kultury je kolem 15 miliard.

        Vypadek v prijmech statu je v nejlepsim sporny. Protoze dalnice bez mytneho zmeni zatizeni silnic nizsich trid ktere na takovy provoz objektivne nejsou konstruovany. Nicmene nabizi se otazka, jak se s tim kapacitne poperou dalnice, protoze najezdy a sjezdy jsou u kazdy prdele a pak tim budou jezdit i lide, kteri by jinak dalnici nejeli, ze jo.

  3. ty penize na opravu silnic se musi vybrat tim ci onim zpusobem … mytne by melo byt efektivnejsi az odejde Kapsch, ma to byt satelitne rizeny, ne mytne brany, tudiz uprava aby se vztahovalo i na jina vozidla a na jine silnice nizsich trid bude pripadne jednodussi, uz dnes se nektere obce a mesta boji ze se ten provoz presune k nim … navic mensi dodavky imho poskozuji silnice mene nez tezke tiraky …

    1. Daily a Master s papírovou nosností 3,5 tuny (přesně) uvezou bez potíží 5-6 tun (v cilizovanejch zemích se totiž to samý auto prodává jako pětituna, tady je to papírově prohlášený za vozidlo B do 3,5 t) a pokud nejseš idiot (ehm), tak je ti jasný, kolik asi vozí.

      Stád vybírá každoročně dlouhodobě kolem 120 miliard z dopravy a do silnic z toho jde s bídou půlka. Řadu z toho musí dotovat kraje z jinejch kapitol, hlavně drahý věci jako mosty, protože běžnej rozpočet s bídou pokreje základní údržbu a lepení povrchu položenýho před 50 lety.

      Nemluvím vo tom, že po 30 letech furt nejsou vyřešený ani pozemky pod vozovkou, natož aspoň ten metr-dva do škarpy, takže když už někde položí novej povrch, tak stejně má pět metrů šířku a člověk se s bídou vyhne s něčím jako bus. A krajnice bude za pět let opět rozježděná na sračku.

      1. U nás v Ostravě se většinou opravují tak 4-5 let staré silnice (převážně hodně užívané), které byly postavené nahovno a začaly se rozkládat.
        Jedna z výjimek je Nádražní ulice. Její jednu část během půl roku kompletně překopali (vykopali to skoro 2 metry pod původní povrch a celé vystavěli znova), zklidnili, vymazlili. Po půl roce zjistili, že pod ní mají nějak blbě tuším plynové trubky a že to musí rozbít a udělat znova.

        1. To neni nic divneho a obvykle ani nejde o to, ze by neco bylo blbe polozeno. Proste, udela se projekt na plynova potrubi. Rozkope se, polozi se, zahrabe se, zaasfaltuje. Pak prijdou dotace na vodu. Takze se rozkope, polozi, k tomu se prihodi optika, aby se nereklo, zahrabe se a zaasfaltuje. No, pak prijdou dalsi dotace a tektokrat to bude kanalizace. A tak se rozkope… vzdyt je to krasny, ze silnicari maji co zrat.

          1. A takhle se dela HDP.

            1. Kdyz ja ti za litr prodam prase a ty mi za litr prodas kozu, pak je HDP dva litry. Co na tom, ze ve skutecnosti zadna nadhodnota nevznikla. HDP je uplne o nicem.

              1. imho tak to neni. Do HDP se vzdy pripocte pouze pridana hodnota, cili v danem pripade 0.

                1. Imho to tak je. Protoze nikdo nezjistuje, jestli jsem to prase komplete vyrobil a nebo ne. Paklize nemam naklady, pak je na praset litr. Taktez to bude mit soused s kozou. Je snad koza uznatelnym nakladem k vyrobe prasete? :-)

                  1. podle mne to tak jednoduche neni, ale neni take nic jednodussiho nez polozit tento modelovy priklad jako dotaz CSU

                    https://www.finance.cz/makrodata-eu/hdp/vypocet/

                    1. Staťák kouzlí čísla z prdele, aby to pěkně vyšlo na opitickou objednáku. Na kterým úřadě poroboha děláš, že seš tak tupej?

                      Neznám nikoho, ani jednu jedinou živou duši, která by staťáku kdy vyplňovala a posílala tu jejich plachtu. Kde teda berou ty jejich super přesný data, to mi povíš?

                      Trotlol…

                    2. ja netvrdim ze to musi byt absolutne presna data, jen ze jsou standardizovane mechanismy v ramci cele eu jak odhadovat HDP v dane zemi, pokud by existoval nejaky presnejsi mechanismus vypoctu prirustku narodniho bohatstvi, tak by se pouzival ten, zrejme neni

                    3. Samozřejmě že není a nikdy nebude, protože naštěstí Lafferova křivka. Každej halíř, vo kterým režim neví, je dobrej halíř. Národní bohatství se pozná třeba podle toho, co si lidi můžou dovolit, tak třeba střecha nad hlavou, kolik a jakejch aut, dovolenejch apod., kvalita a cena potravin a energií, a to děleno dobou, kterou musí strávit v práci (zaměstnání), aby si to pořídili. Todle dělají jen neoficiální agentůry a to eště s datama který rozhodně nejsou ani tak přesný jako ty co má staťák, a jsme stejně někde na chvostu a nelepší se to.

                      Cokoli co produkuje režim je apriori lež nebo pitomá teoretická sračka bez užitku. Voni lžou i s inflací, což by byl jeden z mála použitelnejch výstupů, průměrný mzdy a podobný jsou naprosto totální sračka vytažená z prdele, většina lidí se k tomu ani nepřiblíží, ale stejně to nebrání debilkům jako tady ten vedle psát jak se máme všichni sqěle a většina lidí nemá problém koupit byt v Prahe, protože za těch pět-sedm míčů to má s průměrným platem za chvílu. No typičo…:D

                      Za mě je ten smradlavej barák jeden z prvních adeptů na to, aby je všechny vyházeli na dlažbu a barák se vydražil do soukromejch rukou, a takovejch ouřadů je ještě tak sto padesát dalších.

                    4. Hele, domluvme se a zavedme ekonomicky ukazatel, nazveme ho treba HPC – Hruby Prstni Vycuc. Pro jeho vypocet stanovime alespon tri metody, kde pri konecne korekci (nasobeni Puskvorcovou konstantou) dosahneme srovnani vsech tri hodnot.

                      Kazda z metod bude nejakym zpusobem setrasat data, ktera jsou ruzne k dispozici. Je fuk jaka, klidne srazky, spotrebu damskych vlozek, pocet telefonnich hovoru a dalsi a dalsi superdulezite ukazatele.

                      Co je ale podstatne – vytvorime na to urad. A take dohledovy organ. Nasledne se timto ukazatelem bude ridit CNB, pricemz to se pak samozrejme promitne vsude. Plud potrebujeme cloveka v Bruseli, ktery nam da vcas vedet, jaka je hodnota Puskvorcovy konstanty pro dane obdobi, aby nam nevychazely uplny picoviny.

                      A muzeme mit ukazatel par excellence, hned se muze zacit vyucovat na ekonomickych skolach.

                    5. tak ja netvrdim ze vsechny udaje a vystupy CSU jsou nezbytne, jen se domnivam ze minimalne vlada (a CNB) potrebuje aspon nejake indikatory v dulezitych oblastech pro rizeni politik statu, spravu statniho dluhu, vytvareni statniho rozpoctu na dalsi rok atd … predpokladam ze nejaky „statisticky urad“ maji nejspis vsechny civilizovane zeme, co by mne treba zajimalo zda nektere vystupy z cinnosti CSU maji charakter nektereho stupne statniho tajemstvi (duverne, vyhrazene ..) nebo jestli jsou vsechny vystupy zverejnovane a CSU je aspon transparentni, nedival jsem se nakolik je CSU nezavisla, kdo jmenuje sefa atd… urcite to je politicky vyznamny post, ale to je treba i reditel UOHS

                    6. Ale jo, statistika proc ne. Ovsem kvalita jejiho vystupu, krome zpusobu sberu dat, je i o kvalite metody. Pokud HDP nastavime tak, jak je, pak tomu odpovida i to, co z toho pak vyleze.

      2. Trochu to pleteš a zjednodušuješ. Jsou v podstatě dva typy dodávek. První má samonosnou karoserii – tady patří např. Ducato, Master s předním náhonem, Boxer, Transit s předním náhonem,… – které při celkové hmotnosti 3500 kg legálně naloží 1400 – 1600 kg dle verze a velikosti.
        Druhý typ má klasický rám a zpravidla zadní náhon (Daily, Master se zadním náhonem, japonský Nissan Cabstar,…), které legálně naloží 1400 – 1100 kg dle verze a velikosti. Dvojmontážka na nápravě, kardan, objemná skříň, rám,… a můžeš naložit jen tunu… Tyhle verze jsou legislativně ponížené, aby to byly N1. Není to žádná česká specialita, ale celoevropská záležitost. Policajti a celníci je strašně rádi váží.

        A proč mají dopravci tak rádi dodávky? S náklaďákem musíš každý rok na technickou (den stojíš a nevyděláváš), musíš hlídat dobu jízdy a třeba blbě se zakomponovává víkendová fuška, aby sis nezkurvil týdenní odpočinek, musíš mít řidiče s C-čkem, musí se každoročně školit (stojí to prachy a nevydělává), opruz s mýtem a když krabička selže, mužeš za to ty, a spousta dalších důvodů.

        V posledních letech jsem si všiml, jak ubývá malých dopravců, typických Aviatiků. Oni už teda tu starou Avii většinou nechávali jako záložní a jezdili něčím novějším. Ale u mnohých důchodový věk a u mladších státní buzerace (STK, kontroly, dotazníky CDV,…) způsobily, že se na to vysrali a nechali se raději zaměstnat. Ono je to člověku normálně jedno, dokud nepotřebuje něco většího odvézt a najednou nemá komu zavolat…

        1. Ale nevykládej mi blbosti, kdyby ta moje věc co byla xkrát vyspravovaná, shnilá a naposled jen plechařina za dvojnásobek pořizovací ceny byla v lepším stavu, taky na to v případě nutnosti naložím rozhodně víc jak těch pár kilo.

          I v tomdle stavu to v klidu uvezlo tady pár metrů 1200 kilo, takže zánovní utáhne bez problému dvě až tři tuny užitečné váhy, ať si v papírech píšou co chcou. S rámem je to už sedmituna :D

          1. Celkem nedávno jsem skládal z plachtového Ducata s velkou nástavbou, spačkou na kabině a zadním čelem balík plechů o hmotnosti 2,5 tuny :-) A to tam měl ještě jednu zásilku. Takhle nastrojené auto má legální nosnost tak 900 kg :-) Nevím, co měl vzadu za péra, protože se to ani nijak výrazně nehlo směrem vzhůru. Ono to to auto uveze, ale nesmí se nic stát a není to beze škod. Ten rám se zdeformovat umí, s tím máme též bohaté zkušennosti ale to je na delší vyprávění

        2. Apropo, ta samonosná karoserie je že to má kříž ze silnýho plechu posazenej na nápravách a na tom je navařená bouda, která jenom drží tvar. Ale váhu nese ten kříž, to je takový spíš napůl samonosný.

  4. Jinak mýto je krásný a hlavně rychlý ukazatel výkonu ekonomiky. Krásně s ní koreluje. Jakmile za nějaký měsíc vybere míň mýta, než rok předtím, je něco v ekonomice špatně.

    1. Hej – alebo niekde v Poľsku, Rakúsku, BRD+DDR či na Slovensku otvorili inú alternatívnu cestu pre tranzit….

      1. Ale od tranzitu se mýto pro účely ukazatele výkonu ekonomiky dá snadno očistit, jen někdo musí umět pracovat s daty.

        1. No a s „daty“ sa dá pracovať veľmi kreatívne – dajte mi údaje a ja Vám vyrobím výsledok aký chcete (ak to nepôjde tak si dáta vymyslíme / oklameme veď ide predsa o dobrú vec / planétu / ochranu nevinných matiek s kočiarmi plnými malých nevinných detí).

          1. Ale ty data přece nepotřebuji pro volební kampaň. Já je přece potřebuju, abych věděl, zda třeba včas nezmizet do teplých krajů.

  5. Jaký je rozdíl mezi „buřtožroutem“ a „vohnoutem“? Buřtožrout na zmrdismus nedohlédne, kdežto vohnout jej přijme a absorbuje?

    1. Asi tak. Taky si myslím, že „buřtožrout“ je možná vyšší level vohnouta a to tím, že mu nevadí soja v buřtech.

  6. Nějak mi tam chybí základní myšlenka, že výstavbu a údržbu silniční sítě platí stát, zatímco přeprava je povětšinou věcí soukromou, ať už člověka v osobáku, či firmy s kamionem. Čím těžší vozidlo, tím více poškozuje jízdní plochu a to kvadraticky, čili 2x těžší vozidlo = 4x takové poškození, to je také důvod, proč mýto musí platit vozidla velice těžká a ne kupř. osobáky. Chápu tu myšlenku, že se to různé firmy snaží nahradit dodávkami, ale to jednak jde pouze u nějakých výkonů a jednak je otázka, zda-li by to nedělali stejně. Nejsem si úplně jist, jestli je pro ně ekonomičtější sice neplatit mýto, ale platit o dva řidiče více. Myšlenka mýto úplně zrušit mi příjde jako pozvánka pro veškerou možnou tranzitní dopravu „Pojeďte přes ČR, nic to nestojí a rádi si s vámi v zácpách popovídáme.“
    Základní průser vzniknul samo díky tomu, že to tehdá dostak Kapsch, když už tehdá bylo ve hře satelitní sledování a mohlo to být na všecky silnice hned od začátku. To, že tomu jde někomu malá domu je celkem běžné ve společnosti, kde převládají zájmy různých zájmových skupin nad zájmy populace.

  7. No tak mýto zrušíme. A co se stane? Začnou nám tu jezdit vsechny kamiony, které dneska jezdí přes Polsko, Německo a Rakousko z východu na západ a opačně. A co z toho budeme mít? O to více rozjebaný dálnice, na jejíchž opravy se stejně složime my všichni daňoví poplatníci. Takže budeš platit stejně, možná i víc.

    1. Ještě bych dodal, že mýto je naopak jedna z nejspravedlivějších daní. Prostě zaplatíš to co „spotrebuješ“, o nic víc, o nic míň.

      1. Akorát to má tu chybu, že se za velký peníze se státního postaví drahé dálnice a pak se to kvůli mýtu objíždí po okreskách.

      2. Mýtoi mají platit cizinci. Domácí daňový poplatník ty silnice už totiž několikrát zaplatil.

  8. OT – musím se s Vámi podělit o výrok, svědčící o tom, jak to Andrejovi jde:

    „Babiš mi přidal na důchodu devět stovek. Kalousek čtyřicet korun. Těch devět stovek už tu inflaci nějak vyrovná, čtyřicet korun je, jak když plivneš. Navíc autobusem do města teď jedeme dva tam a zpět za cenu, za kterou jsem dřív jel já tam a moc mi nezbylo. Nemám ho rád, nelíbí se mi, ale volit ho budu.“

    1. Ja to rikam porad, ze ta generace, ktera ve svem veku uzivala jistot socialismu, ted vyuziva vyhod oligarchova duchodu :-)

      1. Tak dlouho na staříky sereš, až zvolí Andreje. Jen houšť.

        1. Na to, ze dnesni doochodci se podepsali na uspesnem rozvoji minule totality, tak je evidentni, ze novou totalitu vitaji s nadsenim, jen kdyz zase jsou ty jejich jistotky.

      2. Dnešní šedesátníci v podstatě jenom těžili. Předchozí generace se zvedla po válce ze sraček a ty ročníky 195x pak plnili pětiletky, normalizovali, přivedli republiku téměř na buben a teď za to dostali ještě královské důchody z peněz těch generací po nich.

        1. Presne to jsem myslel :-) A jeste o level vejs jsou pensionovani statni urednici+lampasaci vseho druhu.

          1. To jsou mnohdy spojený nádoby. Když se tenčila armáda, tak byla řada lampasáků uklizena na „dožití“ do různých ředitelských funkcí v různých státních úřadech. Sice po odborný stránce uměli hovno, ale podřízení práci udělali a oni jen podepisovali, co se jim přineslo. V 55 letech jim naskočil lampasácký důchod a tak jim ředitelský plat v podstatě celý zbyl. Když pak šli skutečně do starobního důchodu, kloupili si novej byt, novou káru a motorku a jsou vysmátí. Protože celý život nedělali nic, nejsou ani moc opotřebovaní i zásluhou prémiové lampsácké zdravotní péče. (mám přesně takový případ ve svém okolí.) :-)

            1. Ono se to týká všech, v devadesátkách dost vzrostla doba dožití. Je úsměvný když ti babča hlásá vo výhodách socanismu v momentě, kdy je v důchodě už delší dobu, než jakou odpracovala…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017