BESIP psychoklip

Featured Image

Úterý ráno, 6:50, ČT2. BESIP psychoklip jistě zpříjemní start do nového dne.

Už jen znělka stála za to. Za uši tahající pseudomelodie, k tomu počítačově animované automobily asi na úrovni Need for Speed for 286 single core platform. Hranaté volvo předjíždí jiný automobil, ale v okamžiku, kdy má dokončit manévr a zařadit se zpět, virtuální řidič stižený nemocí šílených krav dupne na brzdy, od kol se mu e-zakouří, hranaté volvo přejde do smyku, začne se převracet na bok a sráží se s vozem v protisměru. Ještě jsem nic takového neviděl, dokonce si to nedokážu ani představit. Následuje nervy drásající rána. K dovršení spektakulárního děje už chybí jen úděsná exploze kamiónu se zábavnou pyrotechnikou ála Cobra 11.

Herec Soukup promlouvá dále hlasem Fantomase, že mezi řidiči je rozšířena celá řada mýtů a pověr. S tím nezbývá než souhlasit, třeba jsou lidé, kteří si myslí, že pneumatika při +8°C dokáže ztvrdnout, že jsou kola jako čtyři velké hokejové puky. Jiná část řidičů si myslí, že pomalá jízda je bezpečná právě proto, že je pomalá, jiná zase věří tomu, že je ochrání jakýsi bodový systém a na to konto sami mohou jezdit jak hovada. Další lidé si myslí, že policie je tady od toho, aby je chránila… prostě až potud má Soukup pravdu. Kdyby lidi používali vlastní hlavu a nenechávali si do ní nasrat… tak by Besip pošel na nepotřebnost.

Následuje brutální honička Renaultu Mégane Coupé s Renaultem Laguna. Oba řidiči museli jejich životní číslo dlouho nacvičovat. Závod pozestává se z několika razantních průjezdů zatáčkami se zvukovou kulisou kvílejících pneumatik. Chybí už jen fingovaný potlesk ze záznamu. Pochybuji, že někdo z nich jede rychleji než devadesát, jejich hlavní problém je, že jeden najíždí na druhého jak dvě bukvice, které se popraly o růžový kapesník. Do toho opět promlouvá komediant Soukup a sugeruje nám, že rychlost = agresivita, rychlost = nebezpečí a proto rychlost = vražda (máš doma akvárko… ?). V následující morbidní scéně páchá Soukup seppuku plastovým mečem a vzepne se přitom k takovému výkonu, za který by každý student herectví dostal padáka od zkoušky.

Na několika následujících praktických ukázkách autorský tým spolku Beschiss dokazuje, že jezdit rychle je špatně ááno. Harant si hraje na chodníku s míčem. Ten se mu odkutálí na silnici. Harant vyrazí za míčem skrz řadu zaparkovaných aut, kde ovšem jede clio se zklidněným řidičem za volantem. Clio haranta nesundá, protože jelo co, Halík? Pomalu. Řidič měl tentokrát štěstí, káže komediant. Nesdílím jeho názor, pořádné štěstí tady měl harant, že na svoji blbost tentokrát nedoplatil a nemilosrdná metla přirozeného výběru jej tudíž bude muset pronásledovat životem dál. Harant nemá na silnici co pohledávat, taková jsou pravidla. Když se rozhodne jinak, musí si připočítat následky.

Další morbidní vložka. Soukup opět páchá sebevraždu. Tentokrát uchopí revolver a zkouší se střelit do hlavy. Držím palce, aby se mu to povedlo.

V další části politického školení stojí Clio z lepenky za zatáčkou. Ze zatáčky se přiřítí nám již známý černý Mégane Coupé, který zřejmě reprezentuje v celé pohádce nezklidněného arogantního řidiče, a napálí to do něj zezadu. Lepenkové clio se rozletí na kusy a Mégane je nedotčen. Docela by mně zajímalo, co se pak s tím autem stalo, zda mu přetočili tachometr na nulu a prodali ho jako nový, nebo snad téměř nejetý předváděcí vůz? Každopádně prezentovat nevýhody rychlé jízdy už snad ani lépe nešlo. Opět spekuluji, co je zde tím poselstvím, zda jde skutečně o rychlou jízdu, nebo je cílem poukázat na správné označení odstaveného vozidla výstražným trojúhelníkem.

Nakonec přijde všeobecný mindfuck. Autoři klipu filmují VW Prassat v stříbrný metle a ftédéíčku, jak uhání po široké víceméně rovné dvouproudové komunikaci 110 km/h a chtějí nám tím dokumentovat, že všichni denně porušujeme maximální stanovenou rychlost a tudíž všichni denně ohrožujeme děti, ženy a starce. Pozastavuji se nad tím, proč je v daném úseku omezena rychlost na 70km/h, když se tam dá očividně jet bezpečně rychleji. Konečně mi dochází, že autoři klipu vůbec nerozlišují mezi „jet nebezpečně rychle“ a „nejet podle předpisů“, což bych u „odborníků na bezpečnost silničního provozu“ vnímal jako významný projev nepochopení jejich poslání.

Na konci následuje opět Need for speed. Zde však má scénka jinou podobu. Řidič drátěného volva je již zklidněný a k bizarní nehodě nedojde.

Už jsem předtím viděl několik těchto imbecilních klipů, chápal jsem je jako určitou programovou vycpávku podobně jako teleshopping Horsta Fuchse a reklamy na krém s výtažkem z perel. Tohle je co principu mnohem horší, protože to není jen blbé, ale dokonce za naše peníze. Bývalí lampasáci, policajti a úředníci z crew zvaného Besip jsou totiž odnoží ministerstva dopravy a visí tudíž na cecku státního rozpočtu. Až proto budete příště obdivovat upřímnou dikci herce Soukupa, se kterou bude vyvracet mýty a pověry jinými mýty a pověrami, vzpomeňte, že se právě otevírá vaše peněženka.


28.02.2007 D-FENS
 
 
 

12345 (4x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
344x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:05
D-FENS © 2017