Azurový důvod - zpět na článek

Počet komentářů: 22

  1. Ty reakce lidí jsou normální a jejich nekonzistentnost v čase taky. Vzpomínám, jak se při zahájení globálního oteplování lidé v komentářích mohli přetrhnout, aby pozuráželi co nejvíc těch hlupáků, kteří nevěří, že GO nás zahubí, jestli s tím okamžitě nezačne vláda něco dělat. Teď, když se ukázalo, jaká je to všechno habaďůra a jak se klimatické změny nedají nijak odvrátit (pokud vůbec existují & jsou škodlivé), tak všichni obrátili a držkují, že je to habaďůra a odmítají uvěřit, že by kdy měli jiný názor :-) Takže platí lehce pozměnený Chomského výrok, že lidi jsou stádo opic a nikdy tomu nebude jinak :-)

    1. Mirne se obavam ze pri zahajeni globalniho oteplovani jeste zadny lidi nebyli. Ani pri globalnim ochlazovani. A nebyli jeste hooooodne dlouho.

      1. Globální oteplení začalo někdy kolem roku 1998 (třetí zpráva ipcc s hokejkovým grafem). Před tím hrozil nástup nové doby ledové.

        1. Já žiju v tom, že pořád hrozí…
          Prý těsně před nástupem doby ledové se má výrazně oteplit a pak to rychle zmrzne – akorát už si nevzpomínám, jestli to má trvat dva tisíce, dvěstě nebo dvacet let…

          1. Ne, doba ledová v žádném případě nehrozí. Osobně tipuji, že začne hrozit až asi za pět let, až globální oteplovači vyčerpají všechny opravné prostředky. Ale možná, že někdo do té doby vymyslí nějakou úplně novou hrozbu a vydělá na ní spoustu miliard :-)

  2. Taky jsem tam byl, pekne misto (jinak Malta je takovy vapencovy vred uprostred more, kde se zda, ze vsichni maji tak maximalne pet spolecnych predku). Hezci je dle meho nazoru Blue Grotto, kde se da i slusne koupat, pokud cloveku nevadi absence plaze a nutnost do vody proste skocit.

    1. No, nevim, rekl bych, ze na koupani bude vhodnejsi spis severni cast ostrova, nebot cely ostrov je naklonena rovina, na severu se zvolna ponorujici do vln, ale na jihu jsou vysokanske utesy. Na potapeni musi but Blue Grotto fajn, ale jinak je to spis vhodnejsi pro odolnejsi jedince a ke koupani vhodne jen v dobrem pocasi. Kdyz jsem tam byl, tak se tam v jednu chvili vykoupal (ci spise intenzivne osprchoval, ale vypadal jako po koupani) i jakysi gentleman, stojici 15 metru od brehu. Co me uchvatilo nejvic, tak kdyz se od tam clovek vyda po pobrezi na severozapad, k Dingli Cliffs, jsou tam ve skale jeskyne s pamatkami na pravekke osidleni, pristupne leda po zdolani kamzici stezky a pod nimi hrbitov shozenych aut.

      1. Prave ze tech par zvirenych plazi na severu, ktere jsou narvane turisty, jsou neskutecny opruz. kousek na zapad od BG je maly pristav mezi skalami, je tam nahore i WW2 vapencovy bunkr a fakt nadherne koupani v klidu, cistu a pohode. Kdyz letim na Maltu a je to v lete, tak tam vzdy rad sfrknu. Samozrejme, je to o pocasi.

        1. Aha, tak to ja nevim, jak je to s turisty, uz 15 let se vyhybam turistickym sezonam. Plaz, kde jsem se koupal, na severozapadnim vybezku ostrova, ale asi turisticka byla, nebot za sprchu chteli 3 ojro. Ale ta ruina hotelu nahore na skale, pripominajici hru S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, me nutila k zamysleni nad tim, zda to s tim turismem je opravdu tak horke.

        2. Blue Grotto souhlas, v létě jezdíme skoro každý víkend (k večeru se to příjemně vylidní a loďky do Grotta už tolik nejezdí).
          Bylo by GPS na ten přístav mezi skalami?

          1. Aaa, už chápu, myslíte ten vlastní přístav odkud jezdí loďky do BG….

            1. Jo, to je on, je tam kamenne molo a neni tam az tkaovy srumec. Kazdopadne voda nesrovnatelne cistsi oproti pisecnym plazim.

              1. Jo, ta voda je tam naprosto fantastická a oproti prakticky všem ostatním místům naprosto nesrovnatelné. Plus večeře s výhledem na ten rozbombardovanej atol při západu slunce je super.

  3. Zakazování z principu mi vadí, ale setkávám se i s naprosto opačným problémem. Uvedu jeden příklad. Chráněný kopec na okraji města. Za komoušů věděli lidi houby o nějaké ekologii, v televizi nebyly desítky pořadů National geographic.
    Ale tehdy lidi měli obyčejnou slušnost, vychování a respekt ke svému okolí.

    Dnes je kopec obkličován developerskými zmrdy, okolo narostla spousta obytných komplexů i kancelářských budov. Takže tlak lidí co si chtějí užít ten kousek hezké přírody ve smradlavém městě je mnohem vyšší než tehdy. Psíčkaři, doochodci, cyklisti, bezdomovci, běžci atd. A myslíte že si toho přírodního klenotu o to víc váží? Leda houby.

    Protože máme pyčo tenhlecten kapitalizmus máňo, tak si budeme dělat co chceme protože za komoušů jsme byli podělaní z esenbáků a nic takového jsme si tehdy nedovolili. Pokaždé když tu budeme opékat buřty tak si založíme ohniště na jiném místě, a špatně ho pak uhasíme zvlášť v suchém srpnu, což je pro vyprahlý stepní kopec to pravé ořechové. Odpadky hodíme kam nás napadne, nebudeme se s tím přece tahat 200m do odpadkového koše.
    Vrcholem pak bylo když si tam jednou nějaký spratek v doprovodu rodičů s dětskou benzínovou motorkou proháněl po rozkvetlé stráni plné nějakých chráněných kytek.

    Tohle mě poslední dobou žere víc než zakazovačství. V USA se po některých parcích a unikátních přírodních památkách nesmíte pohybovat bez průvodce a často je tam omezený počet povolenek ke vstupu na sezónu.
    Zatímco u nás si hovada myslí že když je něco veřejné tak to můžou drancovat a devastovat dle libosti.

    1. Tak ona Baba byla spis zachovana tim, ze okolo byl zakazany vojensky prostor a pro turisty byly zajimavejsi trasy na vychodni strane Reckovic, kde se dalo jit vic, nez 700 metru rovne, aniz by clovek skoncil v plote, u zdi, nebo v lanu kukurice (za nimz byl plot). Baba se proste vic vyuziva, protoze je ted obklopena zastavbou. No a hovada byla a budou, kdyz jsem tam byl pred peti lety naposledy, ohniste tam bylo jen jedno a kolem nej skoro zadne odpadky. Marianske udoli je taky cistsi, hlavne diky aktivni cinnosti dobrovolniku (naoriklad Skautu).

      Jinak bolsevici byli schopni naprosto uzasnych zasahu do jimi nejvice chranenych kusu prirody, zasahu znamych i mene znamych, kdo treba vi o tom uzasnem hotelu, ktery postavili na brehu Virske prehrady, u odbocky na Polom? Prvni plan byl, ze to ma stat nad vodni hladinou, to se ale ukazalo prilis nakladne, tak postavili to monstrum na brehu.

    2. Stěžujete si na kapitalismus, ale ve skutečnosti si stěžujete na socialismus.

      Kdybychom měli kapitalismus, tak by návštěvníci pěkně zaplatili vstupné, vandaly by strážce vyhnal, a příště nepustil.

      Tento typ socialismu je zde velmi zakořeněn. Povinnost strpět vstup kteréhokoliv vandala do mého lesa zde platí již přes 200 let.

  4. Vyjímečně mám možnost přidat něco k tématu, jelikož tu už skoro druhým rokem bydlím a pracuji, takže pár bodů.

    – Několik vykuků stihlo už druhého rána založit petici aby vláda vybudovala repliku okna (https://www.change.org/p/maltese-government-rebuild-the-azure-window-gozo-malta) – a ano, mysleli to vážně. Naštěstí se ukázalo že zase tolik lidí nemá mentální deficit takže to podepsalo jen všeho všudy 500 lidí (což je ale zase z národa o velikosti populace Brna trošku zklamání)

    – Byl už tu pokus od místních udělat hype ohledné lokace azurového okna a pčidat mu turistický potenciál skrze prohlášení že na skále se po kolapsu zjevila „tvář“ (http://www.independent.com.mt/articles/2017-03-09/local-news/Face-appears-in-place-where-Azure-Window-broke-off-6736171409); docela to chápu protože místní co si u okna postavili knajpu asi po tom co si ráno vyšli na cigaretku s výhledem na svou turistickou dominantu asi muselo trefit…

    Jinak místní mají silnou tendenci odevzdávat zodpovědnost vládě a dožadovat se různých výhod. Nicméně vláda to (na rozdíl od dánska kde jsem žil před maltou) řeší, nejspíše neúmyslně, svou absolutní a totální neefektivitou, takže ve výsledku se na vládní pravomoc vykašle i nejzarytější levičák a zajde si radši na skoukromou kliniku.

    Dále zběžně

    – Ti kteří už na Maltu zavítají nejspíše budou souhlasit že i když je tu k vidění dost věcí, informace pro turisty a transport jsou bohužel docela na chabé úrovni, takže je ideální znát místní nebo se dobře připravit dlouho před výletem. Taktéž potvrdím že veřejnou dopravu tu bude využívat opravdu jen masochista.

    – Ti co tu jsou jen na návštěvu to možná neví, ale je zde docela dobře ustanovená sportovně-střelecká komunita. Taktéž sběratelství historických zbraní a memorabilií je rozšířené (v dobrém stylu Commonwealthu). Ti co sledovali celou debatu ohledně EU Gun Banu si možná pamatují pana Stepena Petroniho (prezident střeleckého klubu AMACS kterého jsem členem).

    1. Aha, dekuju, to o zbranich jsem nevedel, ackoli se to dalo predpokladat, vzhledem k mistni oblibe strileni tazneho ptactva (donedavna, nebo jeste porad?)

      Turisticke znaceni je silene. Jednak vadi, ze skoro nikde nejsou cedule (coz se asi da obejit pouzitin satnav, ale ja mel jen papirovou mapu a nestacil jsem zirat), druhak, ze i kdyz nekde cedule je, tak napis na ni neodpovida napisu na mape. Respektive mapa mluvi anglicky a cedule pouziva pro jazyk, zalozeny na arabstine specialni upravena pismenka latinky.

      Ndostatek info pro turisty je zoufaly. Hlavne nez tam clovek jede, da se sehnat pruvodce, da se neco vycist z internetovych diskuzi, ale jinak neni skoro nic. Par dokumentu na youtube, vetsinou 15 let starych s skoro beze slov a to je vsechno. Vic mi pomohlo, ze jsem vedel o lidech, co tam byli uz driv a mohl jsem se zeptat.

      Jinak mistni jidlo je vynikajici.

      1. Ano, ptactvo by stále mělo být v kurzu (i když já střelbu na živé nevedu). Toto je trošku k tématu: http://www.timesofmalta.com/articles/view/20160714/local/pigeon-shoot-left-balzan-like-a-war-zone-councillor-says-but-colleague.618806

        Hlavní co je potřeba zkusit z místní kuchyně je pečený králík na víně a zalenině – vynikající!

        1. Kdyz je rec o MT, tak ja jsem mel vzdy pocit, ze tam jsou tak nechutne pobozni, ze snad ani nesukaj. Byl jsem mistnima vyveden z omyly, ze naopak tam najit 12letou pannu je skoro o Guinesse…

          Druha vec, ktera mne prekvapila, ale i kdyz mi to reklo hodne Maltanu (Mqabba), tak nevim, jestli tomu verit: zaujalo mne, ze nikde nevidim zadny bordel (rozumej nocni podnik) a Maltane mi unisono tvrdili, ze je to zbytecne, protoze pokud Maltan ma chut, tak proste se na ulici zepta nejake zenske, co se mu libi, jestli by sla a za kolik. Na tak ortodoxne krestanskou zemi se mi to nechce verit. Ale mistni mi to takto tvrdili. Je to mozne?

          1. Tak to kecali, protože o dva bloky od místa kde pracuju je red light district na pomezí Ta’Xbiex a Gziry (ženské teda vypadají jak sicilská holka z filmu Avanti s nadváhou) a přítelkyně mi řekla že podle jejích kolegů je v té odporné vysoké budově v Paceville nějaký VIP high-class bordel.

            A lidi jsou pobožní asi tak jako poláci – do kostela dojdou, kulturu uchovávají ale ty zpovědnice potřebují co víkend údržbu.

            Ohledně toho poptání se na ulici..nevím nevím, ale slyšel jsem že vzhledem k místnímu genofondu (tj. takový že prakticky každý je něčí bratranec) prý místní holky tak nějak podvědomě docela jdou po chlapech z pevniny. Ale pro místní bych tomu až tak moc nevěřil.

        2. Kralika jsem mel, v Rabatu, byl vynikajici.

          Jinak k Sysopovi: Poboznost a promiskuita muzou jit ruku v ruce. Na Malte jsou lide navenek neskutecne pobozni, rozvod (za predpokladu, ze jsou dotycni leta od sebe) tam uzakonili nekdy pred sesti lety, pohlavni styk je tam legalni od osmnacti, ackoli snatek je legalni od sestnacti. To zni velmi krestansky.

          Nejaky nocni zivot jsem tam nestudoval, ale to, v cem tam chodili mlade holky vecer naznacovalo, ze se rady „bavi“. Pokud se jedna o pozustatek britske moralky, tak by to davalo smysl. Divky v Kingdom of Condom bezne samy na party oslovuji chlapy a doprat si tam sex neni ani tak otazka schopnosti, ale toho sednout si, pochat a pak s danou divkou odejit na nejblizsi tmave misto. Netusim, zda se to plati, mnohokrat jsem to videl, mnohokrat jsem o tom slysel, placeni nikdo nezminoval, ale ja jsem to nikdy netestoval. Slysel jsem, ze neco podobneho „prijit, oslovit, zeptat se na cenu“ fungvalo za bolsevika v Odesse.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017