Avia S-199 -> Bf-109 - zpět na článek

Počet komentářů: 58

  1. Enthusiasm brings enthusiasm. Super článek.

  2. Super článek, díky, protože jsem taky trochu modelařil (i když ne na takové úrovni), až slza skanula.

    Poznámka k vybavení izraelského letectva: OSN vyhlásila v roce 1948 embargo na zbraně, což byl průšvih, protože Arabům zůstala hromada letadel po Britech včetně spousty spitfirů, zatímco Židé měli jen pár vyhlídkových letadýlek. Peníze byly, ale letadle nebyl nikdo mimo ČSR ochoten prodat. Takže S-199 bylo východisko z nouze. Nikdy jsem nechápal, jak s tímhle křápem dokázali sestřelovat spitfiry.

    K těsnosti kabiny Bf 109. Göring během bitvy o Británii rozesmál své piloty, když jim chtěl ukázat, že je pořád stíhač, a pokusil se těch svých 140kg nacpat do kokpitu…

    A pak jeden dotaz. Těch dvacet hodin životnost motoru mi připadá hrozně málo, vzhledem k tomu, kolik toho museli odlétat. Co na tom motoru odešlo? To po dvaceti hodinách měnili celý motor?

    1. :::: Takže S-199 bylo východisko z nouze. Nikdy jsem nechápal, jak s tímhle křápem dokázali sestřelovat spitfiry.

      Tak když ve Spitech seděli kozomrdi… ostatně ani v dalších válkách jim celkem kvalitní technika od Sovětů proti Izraeli příliš nepomohla.

    2. Tipnul bych si, že těch dvacet hodin bylo při vstřikování směsi MW-50 (metanol a voda), kdy bylo možné krátkodobě zvýšit výkon na úkor životnosti.
      (Ale píšu to z hlavy, tak možná kecám.)

      1. To jedině by tak sedělo. Jinak dali určitě víc.

        1. Vzhledem k tomu, že třeba u Kurska měli stíhači i 5-6 bojových vzletů denně, tak by museli co týdne měnit motor. Proto ten dotaz.

          1. Eslipak do toho nebyla zahrnutá i životnost stroje v boji prohrávající strany? ;-)

    3. Ke konci války to opravdu bylo velice špatné ve všech ohledech. Nebyly potřebné kovy pro extrémně namáhané části, tak se tam dalo, co bylo. Lámaly se ojnice, propalovalo to okolo pístních kroužků, propalovala se výfuková potrubí a tak. Nebyla kuličková ložiska, předělalo se to na kluzná. Nebyla kvalitní maziva a olej ani palivo.

      Životnost spojeneckých motorů byla o řád větší, ale taky to byly do generálky „jen“ stovky hodin.

    4. Já zapomněl reagovat :)

      DB-605A měl plánovanou životnost 220 h. Poté musel být svěšen a poslán do generálky, kde se měnily opotřebené díly, hlavně ložiska všeho druhu. Těchto cyklů měl vydržet 5.

      Koncem války jeho životnost snižovala kvalita materiálů a zpracování, stejně jako čím dál drsnější zacházení ze strany pilotů (plyn přes zarážku společně s MW50). Nejkritičtější bylo údajně opotřebení vložek válců, kdy moc nefungovala ersatztechnologie chromování povrchu.

  3. отличный = výborný, skvělý

  4. Tos zabil!

  5. Hlučný potlesk a pak jen tichý odchod z lože, velmi děkuji :) no a ať to lepí

  6. Asi by mě to nemělo překvapit, ale když vidím jak dokázali komundírové zprznit i tak nevinnou činnost jako je modelařina, chce se mi z aktuálního dění v naší bohorovné EU upřímně plakat. A co se týče Izraelců, je to důkaz že je to jen o lidech. Hovno zabalené ve fólii Fererro Rocher není pochoutka a Ferrerova Rocher opatlané v hovnech je úplně stejně k ničemu.

  7. Co se divíte Dfensi že se tu motají fízlové. Vždyť od plastikového modeláře je jen krůček teroristovi co nacpe svůj RC model trhavinou a pošle třeba na parlament.
    A ten podezřelý zájem o auta? Každý přece moc dobře ví co byla Hepnarová zač.

    I proto bdělé mozkové myšlení příslušníků vybl… vyprodukovalo zákon zakazující modely větší než je předepsaná míra.
    Zákaz klasických a povolení jen autonomních aut je taky na cestě.

    1. No, nejsmutnější je, že velká většina lidí to spíš vítá a vidí to jako“pokrok a příležitost“.

      1. Pokrok kam, do prdele?

        1. Vždyť to znáte: dřív lidi hrozně riskovali, dělali věci že kterých se nepoučili, víc kouřili, chlastali, moc šukali, byl větší rasismus a války a chudoba a nerovnost, tak to všechno změníme (zakážeme). Protože už víme jak na to. Akorát mě přijde, že pořád využíváme pokrok z doby Druhé války a bude následovat ekonomický a technologický sešup.

  8. „Spitfiry komouši střelili do Izraele“ – no, zas tak špatnej tah to nebyl:

    „Československý souhlas s odprodejem těchto letadel byl ovlivněn skutečností, že na dodávky náhradních dílů pro tyto letouny se vztahovalo embargo a proto již bylo téměř nemožné zajistit jejich dlouhodobý provoz v rámci československého letectva.“ zdroj:
    https://www.valka.cz/14242-Ceskoslovensko-a-jeho-vojenska-pomoc-statu-Izrael-v-prvnim-obdobi-jeho-samostatne-existence-V

    A podle toho článku ČSSR nejdřív Izraelcům dodala ty mizerné S-199 a až potom spitfiry.

    Jinak bylo obdivuhodné, jak Izraelci dokázali bojovat a ubránit se s tak mizernými zbraněmi. Je vidět, jak důležité je odhodlání, možná důležitější než to, co máte v rukách.

    Egyptská kolona vozidel (včetně 10 tanků) táhla na Tel-Aviv a 30km od města je zastavily pouhé 4 letouny S-199. Egypťani zřejmě čekali, že tam nakráčej jen tak, během hodiny obsaděj město a bude po válce a místo toho jim z ničeho nic začaly na hlavy padat bomby.

    1. Konec konců, jak bojují odhodlání mudžahedíni, to sledujeme už 40 let. Já to říkám pořád: Nejhorší zločin je vlastní rozum a nezávislé myšlení.

    2. Zajímavá epizodka s prodejem vojenského materiálu Izraeli je v novém českém filmu Toman.

    3. „Jinak bylo obdivuhodné, jak Izraelci dokázali bojovat a ubránit se s tak mizernými zbraněmi. Je vidět, jak důležité je odhodlání, možná důležitější než to, co máte v rukách.“

      To rozhodně, například v Safedu dokázali vyhrát s tímhle: https://cs.wikipedia.org/wiki/Davidka

    4. Nepletu-li se, tak naše armáda měla ve výzbroji Spitfire VD, tedy typ s useknutými křídly, což byla asi nejnepovedenější verze, která kdy létala. Za účelem zvýšení rychlosti osekali Spitovi křídla a tím ho zbavili jeho základní výhody, tedy obratnosti v zatáčkách. Tedy z naší strany žádná škoda a zas ta k úžasný éro to už nebylo.

      1. Useknutá křídla měly, ale byly to devítky. Byly to válečné stroje a tak jako tak by je čekalo postupné vyřazování z výzbroje.

      2. Pletete se, ale budiž vám to odpuštěno.
        Nikoli Mk.VD (vyráběla se vůbec varianta výzbroje D?), ale LF Mk.IXE (ta s useknutými křídly, v každém z nich 20 mm kanon a 12,7 mm kulomet). V nízkých výškách měl být obratnější než Spit s klasickým křídlem a o něco málo rychlejší (proto označení LF – Low altitude Fighter, existoval i výškový stíhač HF).

        1. Spitfire Mk.Vd existoval jen v knize Pierra Clostermanna Velký cirkus. Piloti říkali V-D variantě LF Mk. Vc s motorem Merlin 45M a křídlem LF, tedy s výrazně zkrácenými konci. Tato varianta byla optimalizovaná pro nejlepší výkon ve výšce kolem 1000 m a piloti ji neměli moc v oblibě, to V-D se často interpretovalo jako Veneral Disease. Motor měl zmenšený průměr rotoru prvního stupně kompresoru, druhý stupeň byl standardní. To mělo zhruba stejný důsledek jako dimenzování turbodmychadla v motoru 1.2 TSI. Možná někdo nechtěl uvěřit, že tento výtvor je Mk. Vc jako jiné stroje s normálním křídlem a motorem a vymyslel pro to označení Vd, aby jednoznačně odlišil stroje, které stojí za hovno a budou létat pouze na konci formace řízené nováčky.

          1. Ano. S tím useklým křídlem začali na modelu V a myslím, že ho montovali i na model IX. Piloty bylo nové křídlo „oceňované“ i pro menší kapacitu nábojových schránek pro dvacítky, než u klasické elipsy.

            1. A bylo to čistě letovými vlastnostmi stroje, nebo spíše taktickým určením?
              Ono poletovat pár set metrů nad zemí, kde mají Němci podobné lahůdky
              https://en.wikipedia.org/wiki/2_cm_Flak_30/38/Flakvierling#/media/File:Bundesarchiv_Bild_183-J08339,_Ausbildung_an_der_Vierlings-Flak.jpg
              https://en.wikipedia.org/wiki/3.7_cm_Flak_18/36/37/43#/media/File:Bundesarchiv_Bild_101I-301-1957-32,_Nordfrankreich,_Zwillings-Flak.jpg

              to asi nebylo nic moc. I ten zmiňovaný Clostermann psal, že jak válka pokračovala, bylo lítání čím dál trudnější, protože na letadla si moc nezastříleli, naopak je posílali útočit na pozemní cíle, no a jak se německá armáda stěsnávala na čím dál menší území, rostla i hustota flaku.

          2. Taky se jim říkalo „clipped, cropped and clapped (ve smyslu clapped out)“, = zkrácené (křídlo), „oříznutý“ (kompresor) a olítaný (drak letounu). To platilo pro Mk.V, domnívám se, že u LF Mk.IX už nešlo o olétané draky. Jakákoliv Mk.V pak měla problém s nastupujícími Fw-190 (proto také vznikla, původně jako nouzovka, Mk.IX neboli výkonější Merlin v draku Mk.V).
            Každopádně „clipped“ křídlo mělo oproti křídlu klasickému jednu výhodu: „clipped“ Spit se byl schopen rychleji otočit kolem své osy. Mírný nárůst rychlosti v nízkých výškách (cca 5 mph) asi nestál příliš za řeč.

            1. Setkal jsem se ještě s jedním svědectvím, na konci 90. let mi ho sdělil jeden člověk, který se těsně po válce nacházel na budějovickém letišti. Pamatoval spitfiry, mezky, Maňákův start s Me-262 a pamatoval izraelské piloty, o kterých jim tvrdili, že jsou z Egypta nebo odkud, aby nemuseli přiznat, že republika ojebává embargo OSN. Měl řadu zajímavých postřehů, třeba jak piloti mezků nosili hodinky sklíčkem dolu, protože si je pravidelně ničili o kolo, kterým se u Bf-109 nastavoval podélný trim.

              Taky říkal, že Spitfire s klasickým křídlem měl tendenci přecházet samovolně do stoupání při libovolné rychlosti a pro běžného pilota bylo zatěžko ho vyvážit, aby letěl v horizontu, což komplikovalo míření. Useknutí křídel bylo tak snahou o redukci nosné plochy a tím potlačení této tendence.

              1. Každopádně bych ze Spita s krátkým křídlem (rozhodně pak ne z LF Mk.IXE, s kterými naši piloti přilétli z Anglie) nedělal supermaríní ekvivalent Škody Fabia Junior.
                Bylo to letadlo určené pro malé výšky a je logické, že ve větších výškách se nevyrovná klasickému Spitu. A vzhledem k menší nosné ploše bude mít horší stoupavost.
                Ony by se našly i další příklady rozporuplných letadel: Američani neměli v oblibě Airacobry, Rusové je považovali za vynikající letouny. Američani měli problémy s Buffaly, Finové je měli rádi.

                1. Někde jsem k těm airacobrám četl vysvětlení, že ve velkých výškách (bojiště v Pacifiku) nestíhaly, v malých (ruská fronta, kde fungovaly skoro jako bitevní letouny) byly daleko lépe použitelné.

                  1. Ad cyklista:
                    S těmi slabými výkony ve velkých výškách máte pravdu, ale domnívám se, že Airacobry fungovaly v SSSR primárně jako stíhačky. Pouze se bojovalo v menších výškách, kde jednostupňový kompresor dostačoval.

                  2. Mě se vždycky líbily ty pasáže, kde Sovětští vojáci užívající „západní“ stroje, líčili, jak jsou ty stroje pohodlné a prostorné. Letadla na západě uměli. Tanky apod. prostě byly pro jiná bojiště. Vždy mě bavily ty „uživatelské recenze“ z druhé strany. Kupodivu, nikdy jsem nenašel vzpomínky německých letců se západními letadly. Že chválili bojovou hodnotu ruských obrněnců, to jsem četl. Jinak nic.

                    1. No třeba Spitfire se u Rusů velké oblibě netěšil, narozdíl od Hurricanu.

                    2. Prostě „jinej“ svět a jiná doktrína.

                    3. Ono to bude tim, ze zatimco do SSSR proudily zapadni technika po tisicich a rusti vojaci ji bezne uzivali, tak bezny nemecky vojak se se zapasni technikou setkal obvykle jen z te osklive strany. Spojenecke automobily byly u Nemcu oblibene, protoze jednak byly kvalitnejsi nez nemecke a druha lepsi blbe jezdit nez dobre slapat. K zapadnim tankum se moc nedostali, vetsinou meli akorat pomerne pochybny predvalecny srot co zastaral uz okolo roku 1941 a letuschopnych koristnich letadel meli jen hrstku a mimo testy se pouzivat stejne nedaly, protoze flak strilel na siluety, protoze nejaky krizky, kolecka nebo hvezdicky stejne ze zeme nesly rozpoznat.

                    4. To bude ono.

                    5. Jinak větičku z filmu Bitva o Británii, kde major Luftwaffe Teďsihonemnevzpomenunajméno žádá Göringa: „Dejte mi letku Spitfirů“, prý pronesl Adolf Galland.

                    6. Jsem ted mimodek vzpomel na Donalda Burgetta, ktery ve svych vzpominkach na Arnhemskou operaci uvadel neco ve smyslu ze americti vysadkari vysoce hodnotili britske tanky Cromwell, protoze mely rovnou korbu a dobre se jim na ni sedelo, zatimco zaobleny Shermany tak prijemny posezení neskytaly :) holt jsou ruzna kritéria pro hodnoceni techniky

                    7. S těmi ruskými tanky nevím, co by na nich bylo k obdivu, jedině snad ty obrovské počty a krátká životnost, většina střetnutí, o kterých jsem četl, probíhala tak, že se na jeden tiger seběhlo pět až deset T34, a než je tiger všechny rozstřílel, aspoň jeden ruský dokázal toho tigra znehybnit, případně mu aspoň zablokovat mechanismus otáčení věže. A kořistných T34 museli mít nacisti stovky, vždyť ještě na konci války osvobozovali Vlasovci Prahu s T34 s nýtovaným pancířem, které se vyráběly jen na začátku války (pokud vím).

                    8. Ad cyklista:
                      V roce 1941 na nich toho bylo k obdivu hodně. ;-)

                    9. Zrovna jste mi to utrhl z pera. Tiger a Panther a všechny ty ocelové Bestie, vznikly jako reakce na T-34. Do té doby neměli Němci ani pořádné dělo které by mohlo zlikvidovat T-34 nebo KVčka. Proto nasazení 88 mm protiletadlového kaňonu. Je sice obdivuhodné, jak málo Tigerů dokázalo vzdorovat desetitisícům spojeneckých tanků, ale nejlepší tank to fakt nebyl. To spíš Panther nebo T-34/85.

                    10. Ad Adanedhel:
                      T-34. Vyhrál totiž válku. ;-)

                    11. Tiger byl extrem. Pojizdna pevnost vyborna na obranne boje, ale pro ofensivni zpusob valky dost nevhodnej, protoze pomalej, poruchovej a zravej. A bylo jich vyrobenych malo.
                      Jadro tankovych sil v dobe tigeru stejne tvorily horkotezko modernizovany Pz. IV a ruzny vselijak bastleny stihace tanku, coz uz takova hitparada nebyla.

                    12. ad pomaly a poruchovy, pomaly tiger v ziadnom pripade nebol. jeho operacna rychlost bola na urovni ostatnych vozidiel wehrmachtu a teda postacujuca. Co bolo limitujuce, bola jeho strategicka mobilita, pretoze sirka tanku pri preprave vyzadovala extra pracu a uzsie pasy + narocnost servisu a zasobovania.
                      Jeho najvacsim problemom bola vysoka jednotkova cena vs. alternativy PzKpfIV s 7.5cmK43 a 48 resp StuGIII, a teda absolutne mala produkcia vs. spojenecke modely.

                      Na zivo sa mobilita Tigra da krasne vidiet na kazdorocnych tank days v Bovingtone. Odporucam.

                    13. Ad kanon – pouziti protiletecky 88 coby protitankovw zbrane se poprvy objevilo uz v polskem tazeni 1939.tehdy byla t34 jeste tak akorat na papire. Nicmene Britove a Francouzi meli v roce 1940 nektere tezke Infantry tanky co pro nemecky protitankovy a tankovy kanony predstavovaly docela orech. Nastestj pro Nemce meli ovsem jinou strategii nasazeni.

                    14. PP: 1941, jak rychle uměli couvat?

                    15. Ad cyklista:
                      Tipnul bych si, že pomaleji než francouzské tanky v roce 1940. ;-)

                    16. PP: Z toho, co jsem o bojovém nadšení francouzů četl, bych si troufl tvrdit, že tu zpátečku ani nezkoušeli zařadit :-)

                    17. Q: Co je nejdůležitější na francouzských válečných vozidlech?
                      A: Zpětné zrcátko. Aby vojáci dobře viděli na vývoj situace na bojišti.

      3. Useknutí eliptických konců křídel u devítek mělo dobrý taktický důvod – on ten manévrovací boj, hlavně v pozdních obdobích války, byl na ústupu. Vytočit zatáčku v rychlosti 600 km/h znamenalo většinou odpoutat se od protivníka/formace již ho nespatřit. Daleko většího významu nabírala rychlost, k dokonalosti to dovedli amíci, kteří na Thunderboltech a Lightningách nemanévrovali vůbec, jen zatopili pod kotlem. No a na Mustangách B/C měli v zatáčkách dokonce zakázáno střílet…

  9. Warthunder a World of Airplanes? Mama mia… kucí, co mají ocelový ptáky, lítají jenom IL2 Šturmovika.
    https://www.youtube.com/watch?v=vnkSUgDISzE

    1. Jenže ten Battle of Stalingrad se pořád nedá někde jen tak schrastit :(

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017