Autopojištění IV: Přátelé a nepřátelé na pojistném trhu - zpět na článek

Počet komentářů: 83

  1. Fíííha! A to jsem si myslel, že o tématu vím dost. Člověk se, koukám, pořád učí.

    Děkuji za článek a dávám za jedna (a vycházím z toho velmi lacino, pověvadž jste mi dozajista ušetřil nějaké ty chechtáky).

  2. „První linii tvoří algoritmus pro detekci pojistných podvodů. Existují jisté indikátory, jejichž přítomnost upozorňuje pojišťovnu, že škodní událost je podezřelá. Tyhle indikátory dávají dohromady teamy velmi inteligentních a sofistikovaných matematiků pomocí statistických modelů testovaných oproti případům odhalených a prokázaných pojistných podvodů. “

    A tady by bylo na miste se vic rozepsat. Klidne i na samostatny clanek. Ano chapu, je to zajimave, a prave proto to chceme znat. Ne, nemusim vedet konkretni vahu jednotlivych prediktoru, ani koeficienty modelu, ale aspon typ modelu, a popis indikatoru, s tim ktere jsou malo, ktere stredne a ktere velmi vyznamne, to by bylo fajn vedet.

    Ne, nechystam se delat pojistny podvod, ale zajima mne to.

    1. Primlouvam se. Taky nechystam a taky bych byl nerad chycen.

      1. Rád bych oběma pánům detailněji odpověděl, ale tomuhle tenkému ledu jsem se vyhnul zcela záměrně, protože moje znalost těchto algoritmů je při nejlepším povrchní. Povrchní a to si opravdu hodně fandím.

        1. No jo, ja tam zapomnel pridat chechtaka.
          Nicmene zajimalo by me to skutecne taky, ale velmi bych se divil, pokud by se tyto informace pojistovny nesnazily intenzivne tajit.

          1. Osobne znam firmu, ktera to pro ty (nejen) pojistovny dela. Takze je pravdepodobne, ze spousta pojistoven to proste nakoupi jako sluzbu.
            Videl jsem pomerne rozsahlou prezentaci te firmy (pred asi 5-6 lety, takze jiste se to neustale vyviji).
            Jinak oni delali ruzne analyzy, nejen pojistovaci podvody, ale trebas I v obrich firmach delali analyzy, kteri zamestnanci v pracovni dobe nejvice travi mimopracovnima cinnostma (monitoring telefonu, internetu a podobne).
            Uz tehdy jsem si rikal, ze pokud by jejich sluzby nakoupil stat, nechal je zpracovat veskere ucetni zaverky + pohyby na bankonvnich uctech, tak by byli schopni zjistit naprosto presnou mapu obchodu v CR a eliminovat vlastne vsechny (drtivou vetsinu) danovych uniku. Ne, ze bych si to pral – ale uz tehdy na to meli SW. Rikam to jako zajimavost, fakt NECHCI, aby se neco takoveho stalo :-)
            Obavam se, ze takovato firma absolutne neprozradi, jak to delaj :-)
            (Predpokladam, ze nektere banky / pojistovny si to budou vyvijet sami, asi, ale neumim si opet predstavit, jak se k tem informacim dostat, a to si umim predstavit ledacos :-))

            1. Firma neprozradí, jednotlivec ano. Infiltrován byl i projekt Manhattan, co chceš více.

              1. Jiste, je to jen otazka motivace :-) Ale pokud tedy nekdo z nekoho z te firmy bude vydirat / uplacet, opet se to nedozvime my, protoze pravdepodobne pujde o prumyslovou spionaz :-)
                Ostatne – sam pracuji pro firmu, ktera ma shromazdeno takova data, ze kdybych k nim mel pristup (jako ze nemam, ale znam lidi, kteri maji) a nekomu je prodal, tak by mi za to ruce utrhali (rekneme, ze mame pristup ke kompletni fakturaci firem – I nekterych velmi velkych, za poslednich nekolik (klidne I 5-7) let zpetne. Tedy k tomu, komu za kolik prodali…To by se konkurenci MOOOC libilo, ze :-) Presto od nas za celou dobu, co to delame, zadna data neutekla :-)
                (Obcas si rikam, ze je dobre, ze ja ten pristup nemam, alespon nejsem v pokuseni :-)))

                1. Divnej preklep. Jiste jsi chtel napsat, ze se to zatim nikdy neproflaklo. :)

                  1. Tohle kdyby se proflaklo, tak ta firma muze zavrit kram, protoze je to cele postavene na duvere:-)

                    1. tak SAPu snad nikdo normalni neduveruje, ze by to neprodaval nejvyssi nabidce, ne?

                    2. Asi uplne nechapu – pokud myslis, ze delam pro SAP, tak nikoliv :-)
                      Btw delam pro Bisnode
                      Mimo jine nam docela dost firem dobrovolne posila sve ucetnictvi a my z toho pocitame platebni moralku jejich zakazniku….
                      Vzhledem k tomu, ze se zivime predevsim tim, ze prodavame informace (ale rikejme tomu spise analyzy) o rizikovosti firem, tak pokud by se ukazalo, ze jsme neduveryhodni, nikdo uz by od nas ty informace nekupoval, protoze jedine, co zakazniky „nuti“ si nase produkty kupovat je jejich vira v to, ze jim dodavame relevantni informace a ze je nezneuzijeme.

            2. Jo, to je vicemene to, co pisu. Ti externisti si to zaprve budou jiste hlidat jako knofhof, zadruhe nepochybne budou i vazani smluvne.

            3. Jde o genericke data-mining metody. Jisteze lze delat lepsi predpovedi, ale ty pak zavisi na modelu a predpokladech. Tudiz nebudou robustni proti novym pokusum o podvod.

        2. Zdravím Vás Honzo, díky za zajímavé články. Bylo by možné s Vámi něco k tématu probrat? Pokud ano, ozvěte se mi prosím na em5@volny.cz. Děkuji, Petr.

      2. Ale například indikátorem je jak rychle je hlášená škodní událost po začátku pojištění (s předpokladem, že jde o škodu, která nastala před uzavřením pojištění). Ale váhy vám fakt neřeknu. Tyhle algoritmy jsem ani nesestavoval ani neverifikoval.

        Samozřejmě, indikátorem je počet škod na VIN za nějakou dobu, indikátorem je počet škod pojistníka.

        Vím, že tam toho je víc, vím, že těch indikátorů je hodně a mají různé váhy. Ale…nevím. Rád bych vám odpověděl, ale nevím.

        1. Nekdy si s člověkem tyto algoritmy zahrají. Takto jsem se dostal (domnívám se) do hledacku pojistovny poté, co mi po téměř pětadvaceti letech bez škodné události vylepsila jedno pondělí v zatáčce bok auta justa slečna. Pořídila si za odhadem desítku v pátek před nehodou auto a vyrazila na první samostatnou jizdu. Děvče adresou ze sousední vsi, pojistka stará tři dny, její auto v hodnotě nekolika procent mého. A jeste v šoku (nebo cíleně) ujela. Dojel jsem ji, zastavil a protože má škoda již pouhým okem převyšovala hodnotu jejího auta, sám jsem kontaktoval pojišťovnu. Krátce, oprava sice uhrazena, ale opakované šetření ze strany její pojišťovny s podezřením na jasný pojistný podvod ve mně evokuje pocit, že jsem od té doby zapsán na pojišťovacím alert listu. A navždy potencionálně podezřelý jako podvodník.

          1. Co k tomu říct? Zabrnkal jste na algoritmus a vidíte – pojišťovna vystartovala. :) Ale když zaplatila, tak jste nakonec sítem prošel.

  3. OT k aktualitam, i idnes ma sve kouzlo – Zapaleni synagogy:
    „Včasným zásahem hasičů nebyla budova výrazně poškozena.“

  4. Havarijko jsem vzhledem k hodnotě vozového parku nikdy neřešil, ale povinný ručení mě na těch sedm pojištěných vozidel stojí docela dost, tak by mě zajímalo, jestli se u agenta/makléře dostanu s cenou níž než na různých elektronických portálech (epojisteni, toppojisteni apod.). Většinou si to na pár z nich srovnám, do hodinky volají zpátky, tak jim zalžu, že u konkurence mi to spočítali o nějakou tu korunu levněji, většinou dorovnají, pak se chvíli dohadujeme o výši bonusu a smlouvu uzavřu. A teď si říkám, jestli bych se přímo u makléře dokázal dostat ještě níž, zvlášť když by viděl, že to nebude jen jedna pojistka na 1,2 Fabii.

    1. K tomu mám tři věci:

      1) Hezky ilustrujete fičuru, kterou mají tyto portály – abyste si mohl nechat pojištění porovnat, musíte vyplnit telefon a když nedojdete až na konec procesu (to jest něco si elektronicky nepojistíte), zavolají vám na telefon, který jste vyplnil.

      2) Základní sazba u pojištění přes Internet bývá zpravidla nižší než u pojištění, které si sjednáváte u makléře. Je to z toho důvodu, že pojišťovna má mnohem nižší náklady (všechno vyplníte do formuláře a rovnou se to překlopí do systému, čímž se ušetří spousta práce + vyplácí se nižší nebo žádná provize). Nemyslím si, proto, že byste s individuálním autopojištěním mohl u agenta/makléře jít na nižší částku, ledaže byste měl nějaké pozitivně nadstandardní vztahy (člověk, kterého znáte a on vám dá 40 % obchodní slevy a podobně), ALE

      3) Pojišťujete – li více vozidel (jako těch vašich 7), možná by stálo za to obejít pár poboček s dotazem, za kolik vám je pojistí jako flotilu. Pojistit auta jako flotilu vám může přinést zajímavou úsporu z rozsahu. Může, ale nemusí, to je opravdu těžko říct takhle od stolu. Vím o případech, kdy naopak agent podváděl pojišťovnu tím, že flotilu napojišťoval na individuální pojistky do retailu, protože mu to vyšlo levněji (ale taky se na to nakonec přišlo, když se začaly sestavovat detailní analýzy produkce u největších agentů).

      Je to otázkou vyjednávání, jestli máte chvíli čas, zkusit to můžete. Ale nejsem si jist, jestli dosáhnete s flotilou nižšího pojistného než když individuálně pojistíte auta přes web. Nedovolím si tvrdit ani tak, ani tak.

      1. Tuším v roce 2010 jsem se při uzavírání životního pojištění ptal i na tohle, tehdy ještě jen se čtyřmi vozidly. A makléř přišel s tím, že jako flotila se to nevyplatí a on se není schopnej pod ceny přes internet dostat, pokud to nemá pojistit bez provize. Jsem si řikal, jestli se na tomto poli od té doby něco zásadně nezměnilo.
        ad 1) Mě to vcelku vyhovuje, moje číslo stejně už je asi na všech seznamech pro telefonní prodej, které existují, takže tohle mě netrápí. Nehledě na to, že někdy je docela sranda, když vám někdo tři minuty vypráví, jak úžasná kvalita obrazu je přes satelit a těch kanálů a všeho a já mu to nadšeně potvrdím, že je to super nabídka a jestli nevadí, že nemám televizi. :-)

        1. Co vím, tak se nic nezměnilo.

    2. Mám nedávnou zkušenost jmenovitě s tou pojišťovnou s červeným lomítkem v modré. Aut mám jen pár, obě pojištěná právě zde a udělal jsem to tak, že v jeden den. A přišel mi na další rok předpis. Tak jsem ze zvyku zašel na pobočku, a že pojištění rušíme k výročí, obě a bez debat. Paní mi přitom říkala, že jsem dostal předpisy na částky, které nebude schopna na pobočce dosáhnout, i kdybych dostal všechny slevy, které je mi schopna nabídnout. To mě neodradilo a žádosti o zrušení byly vyplněny.

      Protože mi to ale vrtalo hlavou, tak jsem zkusil cvičně epojištění (ano, potvrzují, telefonují – beru to jako platbu za jejicvh služby, prostě jsem si na to zvykl, přestože je to obtěžující – fascinující bylo, jak pro obě situace oba různí poradci přednášely tytéž naučené fráze typu „některé nabídky jsou neveřejné a mohu vám je nabídnout pouze takhle po telefonu“). Překvapivě jsem se tentokrát (na rozdíl od předchozích let) na nižší částky, než ukazoval předpis, skutečně nedostal. Dokonce se na ně nedostali ani ti telefonisté, byť se jim podařilo lehce přebít to, co navrhl automaticky ten jejich portál. A byla to taky tahle pojišťovna.

      Tak jsem ještě ten den zašel na pobočku znovu a že bych byl rád, kdyby ty žádosti o zrušení smluv byly stornovány. Obratem se stalo.

      1. Pojistil jsem si auto u Wüstenrot, online. Z nějakého srovnávače vyšlo nejlevnější, tak proto. Pak pojišťovna Wüstenrot zanikla a smlouvy přešly pod Allianz. Pak mi přišel nový předpis pojištění, jen o nějaký drobný vyšší. Když jsem to zkusmo naklepal do e-pojisteni, tak se tam nic ani neblížilo té ceně. Pak mi samozřejmě i volali a když jsem jim řekl, kolik platím, tak mi potvrdili, že na takovou částku se nemaj šanci dostat. Pak se mě ještě ptali, jestli nechci levnější volání :-D a pak ještě jestli neznám někoho, kdo by chtěl levnější volání :-D

        1. Wüstenrot měla maličkatej segment autopojištění. Počítám, že aby jim hned klienti neodešli, nenapálila jim hned standardní Allianzí sazbu. Ale nebojte…do pár let ji dostanete a budete zpátky na trhu.

  5. Opět skvělé a čtivé, i když je to téma opruz. Jen doplním k pretaceni smluv. Svinstvo největší, souhlas. Od listopadu 2016 neručí za provizi pojistovak 2 roky, jak to bývalo, ale 5 let. Takže bude teoreticky u nové sjednaných smluv volat po 5 letech. U smluv uzavřených před posledním říjnem 2016 je to postaru. A ještě jedna věc. Nemůžu mluvit za všechny pojišťovny, ale u nás je to reklamovatelny. Pokud pojistovak uzavře pojistku z důvodu pretoceni, místo aby udělal náhradu, je dovolání a pojišťovna to řeší navracenim k původní smlouvě a kopancem do pojistovaka. Takže komu se to nedávno stalo, nehazejte flintu do žita, napište na pojistovaka do pojišťovny stížnost. Nic za to nedáte a alespoň jste nevyhazovali dva roky peníze prakticky z okna.

    1. Díky, ctěný kolego, za chválu i doplnění k přetáčení.

      Přetáčení dost s*** i pojišťovny, takže se proti tomu něco dělá. Věřím, že kdyby na tom pojišťovny netratily, nebylo by dovolání.

      BTW: Napadá vás něco, co jsem zapomněl v těch čtyřech dílech pojednat?

      1. S tím ctěným kolegou bych brzdil, spíš taková kancelářská krysa na začátku kariéry, co sedí na místě, kudy sem tam tečou zajímavý informace. Co jsem věděl, to jsem doplnil. Takhle uceleně a hlavně srozumitelně bych to vysvětlit nedokázal. Takže za mě tomu nic nechybí a podle zdejších ohlasů můžete mít dobrej pocit, že to k něčemu bylo i užitečný.

        1. Kdo z nás není než ubohou kancelářskou krysou? A kdo z nás, co se snažíme žít tak, abychom se na sebe mohli podívat do zrcadla bez dávivého reflexu, má nějakou kariéru?

          Snad to k něčemu bylo alespoň trochu užitečný a snad jsem na něco zásadního někde nezapomněl.

  6. Kdyz jsem uzaviral zivotko, tak se mi agent snazil vehementne cpat variantu se sporenim, ale nejak jsem nepochopil, proc bych mel na zivotnim pojisteni neco sporit (kdyz danove vyhody padly), k tomu mam jine produkty. Takze jsem uzavrel ciste rizikovou pojistku na smrt a invaliditu z jakehokoliv duvodu a trvale nasledky, vse na castky v radech milionu. S takovou variantou pak nemam problem zrusit a uzavrit lepsi, pokud se podminky zmenily.

    1. To není přesný. Daňový výhody padly za předpokladu, že jste si nechal možnost ze životka vybírat. Pokud čekáte na dožití smlouvy (většinou bývá do 65 let) a zavázal jste se, že na prachy nebudete sahat, daňová výhoda vám zůstala. Velkou výhodou může taky být, že některý pojišťovny garantují úroky. Samozřejmě jak jde úrok na trhu dolů, tak i ten u nových smluv padá. Ale kdo uzavřel třeba před 10 lety a veze se na 4% úroku, tak je vysmátej. To vám dneska nikdo už garantovat nebude. Jen blbec by takovou smlouvu rušil. A takový živý smlouvy tady máme. Jako se vším, záleží, jak je to nastaveno. Ani tak nejsou ty životky vysloveně „spořící“, ale mají spořící složku. Životka se nerovná spoření, v tom má ČNB pravdu a dobře, že se tomu zakázalo tak říkat. Platíte si pojistku, jste pojištěn na rizika, proto to nemůže být spoření. Ale i pojistka může obsahovat spořící složku. Asi tak bych to řekl.

      1. Ano, to jsou ty „tradiční“ životní pojištění. Dneska už nevím, že by je někdo nabízel. Naopak, nedivil bych se, kdyby se pojišťovny nesnažily je nějakým způsobem ukončit/zbavit se jich. Jak říkáte – jen idiot by si takovou smlouvu rušil, i kdyby ho zdaleka plně nepokrývala. Lepší vrabec v hrsti. Díky za doplnění.

        1. Ja si to zakladal az po te danove zmene, kdy uz ty sporici slozky zivotka ztratily na atraktivite.

    2. Existovaly dva duvody. Dane a technicka urokova mira. Vtipne je, ze dnes je sice technicka urokova mira z vynosu moudre Ojrokomise zrusena. Byla nahrazena necim podobnym, sice vyssim cislem, ale to plati pro diskontovani budoucich zavazku pojistoven, takze jako bezny Franta mate smolika na druhou.

  7. Narazil jsem na další, zde nepopsanou kulišárnu, která mne stála pěkných pár tisíc. U pojišťovny Koo… se to jmenuje Bonus Důvěra.

    Principem je poměrně vysoká „základní cena, ale tu vy platit nebudete. Protože jste nikdy neboural, my vám dáme Bonus Důvěra!“ Poskytnutí zdánlivě výhodné slevy. Se slevou vypadá pojistka celkem lákavě.

    Háček je však na desáté straně smlouvy. Tam se píše, že pokud způsobíte nějakou pojistnou událost, tak nejen že přijdete o Bonus Důvěra do budoucna. Vy musíte Bonus Důvěra pojišťovně vrátit, a to zpětně až od začátku pojistné doby, a navrch ještě 500Kč za administrativní náklady s tím spojené!

    1. Tak tomu vravím Bonus – ale ako sa vraví: „Kurvám nesmieš ani nos medzi očami veriť“.

    2. U Kooperativy mám nějaká auta pojištěná (povinné ručení) a přesně tohle mám taky. Takhle mi to na pobočce vysvětlili a takhle jsem to akceptoval. Slevu mám za to, že jsem mnoho let neboural a (protože to lze očekávat i v budoucnu) bourat nebudu. Kdyby náhodou jo, doplatím pojistné. Mě to jako kulišárna nepřijde.
      Až na to pětikilo, to jsem asi přehlédnul. Ale je mi to fuk.

      1. Tak až někde způsobíte nějakou drobnou škodu, třeba na cizím služebním autě či pronajatém voze a bude se to muset sepsata a nahlásit. Tak vám to jako kulišárna třeba přijde až budete doplácet pojištění třeba za 5 a více let. Ale ano to pak tu pětistovku navíc řešit nebudete :)

        1. Předpokládám že bourat nebudu, risknu to a přinejhorším to doplatím.
          Pojišťovnu jednou za čas měním (podle toho, kde mi nabídnou lepší podmínky), takže za pět let to určitě nebude :-)

        2. A o co v praxi přijde? O pětikilo. Bez toho by platil pravidelně jako mourovatý.

          1. Je to tak. Co jsem se autem zabýval naposledy, tak ta sleva byla na 3 roky (tzn. peníze vrací jen pokud nabourá do 3 let od uzavření). Risk je ta pětistovka pokuty, pokud je to stále ještě pětistovka. Ale zas když to za ty tři roky nenapálíte, tak ušetříte ročně třeba čtyři, pět stovek, když jste mladý ucho, co akorát dostalo papíry. Je to gamble a pokud je to takto vysvětleno, taky nevidím problém. Když na to někdo neupozorní dopředu, to je těžký a chápu, že je člověk pak nasranej, když má platit za opravu svého auta a do toho po něm pojišťovna chce vracet prachy…

            1. Re: Jack Daniels

              Potom je tu ještě řešení tuto slevu prostě deponovat někde na účtu a vybrat jí jako spoření po skončení této slevy. Pořád lepší,než jí předem nacpat pojišťovně.

              1. já bych to viděl naprosto v pohodě. když někoho jednou za pět let lezce drcnu před semaforem, dám mu keš šest tisíc na nový kryt světla, a nevotravuju pojišťovnu. ušetříme všichni, já, nabouraný i pojišťovna. když zbořím pět aut a ještě proletím výlohou zlatnictví, tak holt to pojištění zpětně doplatím.

                1. čili srozumitelněji: považuji to věcně za spoluúčast při pojištění odpovědnosti, která nelze sesmluvnit napřímo, páč to „zákon“ u povinného ručení neumožňuje.

                  1. Ano, to s tou spoluúčastí mě nenapadlo, ale je to naprosto logické. Trh si cestičku najde…

                    Drobné škody řeším bankovkou mávnutím a totéž doporučuji všem. Např. kvůli dvou litrům chtěl jeden můj příbuzný přijít o bonusy.

          2. Souhlasím s kolegou JackDaniels. Problém v případě těchto víceletých smluv (myslím, že to nabízí i Allianz a ČP?) je spíše obchodní řeč…je otázka, jestli zprostředkovatel řekne prospektivnímu pojistníkovi, jaké jsou podmínky.

  8. Dekuji moc za velmi ctivy clanek, pri shlednuti titulu jsem hltem precetl i predesle tri dily a jak tu uz nekdo napsal… myslel jsem si, ze o tom neco vim :)

    OT: K limitum na pojisteni, nejdrazsi nehoda v Nemecku se stala v roce 2004 kousek od mista kde bydlim, v kratkosti ozraly a zhuleny starsi bratr jel s mladsim stejne ozralym a zhulenym vlastnikem auta (ze zdroju jsem pochopil jen ze neco malyho, asi polo nebo tak) po dalnici, nejak to nezvladli a pri predjizdeni „stouchli“ do cisterny s benzinem, ridic se mu snazil vyhybat, ale dostal smyk, k jeho smule se ale dostal pres svodidla a skutalel se po svahu primo pod most a cisterna zacala horet. Vzhledem k mnozstvi benzinu to byl celkem prusvih, prohorely nosne prvky mostu a statik naridil demolici a novy… skoda pres 30mil Epenez, cili nasich asi 750mil i kdyz se v podstate srazily jen dve auta. Mladsi nakonec dostal pokutu 2700E, starsi sedi za ublizeni na zdravi s nasledkem smrti, ale jak to dopadlo s uhrazenim skody… no nekdo to musel nakonec odepsat. Jasne nestane se to kazdy den, ale limit 100/100 vypada v porovnani s tim co se stalo jako smesny.

    1. To je jasný, na druhou stranu vás asi nikdo nepojistí na limit 750/750 :) A pak…člověk musí mít dost smůlu, aby takovou škodu udělal.

      1. Predovšetkým by to bolo niečo ako poisťovať sa proti pádu meteoritu.

        Nakoniec, môžem mať limit 750 a škoda bude 770 a v riti som tak či onak…

  9. Když už jsme se dotkli tématu životních pojistek – hledal jsem před časem pojistku, která by byla opravdu schopna zabezpečit rodinu alespoŇ na nějaký čas před potížemi spojeným s trvalým výpadkem živitele. Tedy kde se pojistná částka pohybuje řádově v milionech korun namísto dnes obvyklých nižších stovek tisíc. Nic jsem nenašel a pojisťováci na mě koukali jako zjara, protože takovéhle pojistky prý nikdo nechce a nezaplatí.

    Nezdá se mi, že by to byl až tak neobvyklý požadavek. Když už mám natáhnout brka, tak bych měl rád jistotu, že rodina bude na pár let v pohodě, na což 200 tisíc korun fakt nestačí.

    Víte někdo o pojišťovně, která na rizikovém ŽP umí udělat takováhle plnění? Dík.

    1. Generali, Metlife, podle mě všichni, akorát se to nedá řešit přes nějaké online kalkulačky… Já mám 2 mega na smrt nebo trv inv., měsíčně do 500,-.

      1. To se mi úplně nezdá. A máte to i následkem nemoci nebo jenom následkem úrazu?

        1. Tak. Řešil jsem to individuálně a na toto jsem se u klasické životky nedostal.

        2. Obojí. Otázkou je, jestli v tom není nějaká kulišárna, na rovinu přiznám, že mi tyto finanční záležitosti moc nevoní, tak třeba mě můj makléř vodí za nos, co já vím…

          1. ad: tak třeba mě můj makléř vodí za nos, co já vím…

            A proč máte (a k životu potřebujete) cosi tak bizardního, jako je tzv. „můj makléř“? Podlehl jste snad tzv. trendům a idiocii a vyměnil „svůj rozum“ za „můj makléř“?

            Lidi, proboha! PROBUĎTE SE!!!

            1. Devatero řemesel a to desátý bída. Přesně tak!

            2. Stejně jako má člověk zubaře, právníka, projektanta… pochopitelně je třeba najít makléře, který za to stojí a zamýšlet se nad tím, co říká. Přečíst pojistné podmínky od všech pojišťoven (bank, atd.) je poněkud nadlidský úkol. Takže pokud makléř řekne „a Vám by se určitě hodilo to a to“, nebo „a tady ta banka má u úvěru výhodu, že nabízí…“ a odpovídá to tomu, co jste chtěl, nebo jak vás makléř zná či zná Vaší situaci, tak to může být velmi prospěšné. Chápu, že takový makléř se nehledá snadno.

              1. Tebe jeste stale bavi diskutovat s rozbitou umelou inteligenci? Proc proboha? :-O

              2. ad: pochopitelně je třeba najít makléře

                Za celý svůj život jsem nikoho takového nepotřeboval a nevyhledával. Ba naopak, ti co se mi nabízeli a vnucovali sami, jsem poslal do prdele. Na tahaní peněz z mé vlastní kapsy nikoho nepořebuju. A na čarování s čísly nejsem zvědavej už vůbec. Pro mě banky a pojišťovny znamenají zkrátka zlo a satanismus v té nejsofistikovanější podobě. Nikomu kdo přichází z těchto vysávacích institucí, nevěřím ani pozdrav.

                1. Ono nevím jak je to u nás, ale třeba v US je institut důvěrníka(fiduciary). Např. obhájce je důvěrníkem, tedy člověkem, kterému musí jít o dobro klienta. Finanční poradce/makléř by měl být současně i důvěrníkem(BTW valná většina finančních poradců v US nejsou fiduciary(fakt nevím, jestli ten překlad je správný)). Protože pak má ze zákona povinnost a nutnost vybírat pro klienta pouze to nejlepší. (vynecháme řeči o trhu, zákonech a zlém státu, protože aktuální stav je takový, jaký je)

                  Zda-li člověk takovou pomoc potřebuje, si může každý vyhodnotit sám. Opakuji, neívm jak v ČR, ale tam, kde tento systém mají, je nutné se -nejpozději – před podpisem smlouvy zeptat, zda-li je dotyčný fiduciary :)

                  1. Aha, fiduciary, takže lze tomu rozumět i tak, že jde o další parazitující pijavici navíc, ano?..:-)

                    1. Tak urcite, samozrejme to, ze nejakou sluzbu nepotrebujes ty, automaticky znamena, ze ji nema potrebovat nikdo…
                      To da rozum, ne…
                      https://www.youtube.com/watch?v=JAhJqq48wxo
                      :-D

                    2. Lojzíku, že ty si zase myslíš, že myslíš, viď? A řeč budiž jasná, ano-ano, ne-ne, co je nad to, je ze Zlého, ty jeden biblisto.:-D

                2. Ano, já jsem také nikdy v těchto věcech nejednal s člověkem, který se mi vnucoval. Když už jsem někoho potřeboval, našel jsem si ho sám na základě referecí či předchozí spolupráce v jiných věcech.

                  1. ad: Když už jsem někoho potřeboval, našel jsem si ho sám na základě referecí či předchozí spolupráce v jiných věcech.

                    Ano, souhlasím. Jednám naprosto stejně. A poslední roky a v nemálo případech, jen „barterovým“ způsobem; já tobě – ty mně, a naopak. Tohle báječný uspořádání došlo mnohokrát až do naprosto kafkovských rozměrů, kdy si cpem peníze navzájem (tvl. vem si to, na tumáš, aspoň na pivo, atd.) a nikdo si je nevezme..:-)

            3. Nekteri bizardnostem hold holtuji.

      2. Řešil jsem to přímo s pojišťováky, ale nikam to nevedlo. Možná už se doba změnila… můžete napovědět, kde jste uspěl vy?

        1. Jak píše Redguy níže, základní pojistku mám 300k pevná částka na trvalé následky a k tomu připojištění 2mega s klesající částkou na invaliditu 2 a 3. stupně, či smrt.

    2. Mam Allianz Rytmus Risk, neni tam zadne sporeni, ciste pojistka. Do mych 60 let, smrt 2 mio (553 mesicne), invalidita 0,5 mio + druha klesajici s vekem, zacinajici na 2 mega, koncici na nule (120 + 256 mesicne), trvale nasledky urazu 2 mio s 500% gradaci (131 mesicne). Nejvetsi narez je ta invalidita z duvodu urazu i nemoci, tam jsem musel dat takovyto kompromis, jinak by castky byly neunosne.
      Dalsi zivotko mam na hypo, takze tohle je navic.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017