Autonomní řízení 4: Když je oběť viník - zpět na článek

Počet komentářů: 53

  1. Jedna firma to neumí. Dělat z toho závěry o celé technologii je poněkud krátkozraké. Jakožto inženýrovi vám musí být jasné, že lidské oko se ani nehrabe na kamery. O zbytku senzorů, které ani nemáme nemluvě. Všechno je to otázka zpracování dat a dostatečně výkonného hardwaru. Tady už se pouštím do spekulací, protože jako zbytek D-Fensu, kteří v tom oboru nedělají o tom víme houby, popřípadě to co si přečteme na webu. Myslím si, že hardware je dnes už dostatečně výkonný aby se vešel do auta a asi i zaplatitelný. A pokud není zaplatitelný teď, tak za pět let už určitě bude. Nebo při nejhorším za deset. Takže celé je to otázka softwaru.

    Z mého pohledu je škoda, že firmy sledují jiný obchodní model než by se líbil třeba mě. Oni chtějí co nejdříve nasadit hotovou technologii a prodávat robotické taxíky. Mě by se naopak líbilo, kdyby co nejdříve začali prodávat auta co sama odřídí cesty po dálnici. Ne, že by se mě to týkalo, ale to je spousta zabitých hodin řízením v nepříliš obtížných podmínkách. Netýká se to tedy ani České republiky, protože tu máme houby dálnice ale ve zbytku vyspělého světa by to ušetřilo spoustu lidského času.

    1. Zkuste si odkroutit aspoň pár měsíců ve výrobě a pak pár měsíců na servisním oddělení. Rychle vás to z obláčku vývojovýho oddělení vrátí na zem.

      1. Dělám technologa ve výrobě PCB (desek plošných spojů) převážně pro automotive. A bohužel jsem váš komentář nepochopil. Napište to víc po lopatě.

        1. Teorie funkce obvodu a realita v praxi, po všech vlnách cost-cuttingu a reálným nasazení ve vibracích, vlhkosti, (ne)údržbě, vysokým zahřívání apod., je naprosto jiná.

          Ostatně, jak píše už Kubáč, dneska je to už všechno v hajzlu, protože o detailní funkci obvodu nemá už dneska nikdo ponětí. Jak ukazuje průser Intelu, ani Tennejlepší(TM) si 15 let neuvědomoval co se mu uvnitř děje a co se s tím dá dělat. Vy co nakoupíte každej šváb od jinýho dodavatele a máte k tomu nějakou povšechnou dokumentaci – ani výrobce sám detailně neví, co se uvnitř toho švába děje, tak jak můžete vy, že – se de facto spolíháte na dobrý slovo. To ještě pomíjím, že některý návrhy – neříkám, že zrovna ty vaše, ale je jich nemálo – jsou naprosto katastrofální. Daj to nějakejm čerstvejm absolventům nebo nějakejm Indům a základní průsery odladí v době, kdy celej výrobek končí a jde na trh jinej.

          No, takže takovejch bazmegů chcete dát dohromady několik stovek až tisíc, do toho pár set tisíc řádků kódu, kterej bude stejně omezenej sám sebou (svým programováním – nebude to umět řešit nic, co tam není), celý to má bejt že jako levný a spolehlivý? No tak ten byl dobrej. Já radši budu jezdit mezi těmi blbci tam na silnicích, to bude furt bezpečnější. Úplně mi stačí, že už sou tam venku auta, kde volant není pevně spojen s koly, eště aby si to s ním samo kroutilo.

    2. Jakožto inženýrovi vám musí být jasné, že lidské oko se ani nehrabe na kamery.

      Právě naopak. Dynamický rozsah lidského oka je cca 15EV. Např. Full frame Canon 6D Mk II má rozsah 11.9EV, tedy o dost méně a Full frame snímač rozhodně nebudete mít v autě jako kameru pro řízení. Ty malé čipy co se používají mají EV horší, takže to zveřejněné video nemusí být nijak upravené. Ostatně zkuste si podobnou scénu vyfotit s časem maximálně 1/30s (delší čas za jízdy je nepoužitelný). Uvidíte něco podobného, buď naprosto černé stíny nebo přepálené světla.

      Takže člověk by v podobné situaci možná tu chodkyni viděl, ale současné kamery nikoliv.

      1. Slusi se rict i B – a to ze tohle v navrhu zohlednuji a proto v podstate kazde autonomni auto ma lidar, ktery neni omezen aktualni denni dobou.

      2. Skuste si pane pohladat videa inych ludi z toho useku, vsetko tam pekne vidiet. Okrem toho si pletiete dynamicky rozsah a citlivost, nie je potrebne mat vela EV pre detekciu objektu v noci pokial je osvetlenie rovnomerne.

  2. Za me je clanek jen pulka pravdy – a to ta, ktera se hodi do kramu Uberu (firme vedome porusujici predpisy, kryjici zlocince ve svych radach, a vubec takovy slunickovy firme ze „sdileny ekonomiky“).

    Fakta ktera nezaznela :
    1) zenska prechazela zleva, uz to jaksi vzhledem k sirce vozovky a absenci ostrych zatacek dava docela dost casu si ji vsimnout (a to i kdyz prechazi kde nema)
    2) Auto ma byt vybavene i radary nezavislymi na viditelnosti (v souvislosti s bodem 1 dava dost podezrelou kombinaci)
    3) Uber byl chytrej a vypnul bezpecnostni systemy Volva a spolehl se jen na system ktery sam vyviji/testuje
    4) objevilo se foto porovnavajici viditelnost v miste nehody z obycejne palubni kamery (nejsem schopen dohledat) a z toho co zverejnil Uber. Obycejna kamera ukazuje vozovku v pohode viditelnou diky poulicnimu osvetleni – a obecne vsechny predmety blizko i v dalce jsou vyrazne jasejsi a lip videt. Samozrejme – muze to byt nastavenim kamery na vyssi fps a tim padem kratsim casem zaverky, ale zaroven to ukazuje, ze „cyklistka nebyla videt“ je neplatny tvrzeni.

    Takze v tuhle chvili je varianta „Uber testoval nespolehlivy system, ktery zabil cloveka kvuli chybne nastavene kvalite vstupnich dat/jejich interpretaci“ podle me uplne stejne mozna jako to, ze cyklistka spachala nechtenou sebevrazdu.

    BTW – povazuje DFENS dle vyse zmineneho pripadu „safe driver“ jake Uber nasazuje za dostatecne kvalitni aby opravdu testovali zda technologie funguje? Mne to totiz prijde jako klasicky Uber ojeb – //zakon nam rika, ze tam mame nekoho posadit, no tak tam soupnem to nejlevnejsi co se da sehnat…stejne jako za volanty nasich „taxi“…//

  3. Ja se priznam. Nerad ridim auto. Rad ale jezdim na motorce. Vzhledem k tomu jak me prehlizeji v provozu ted, tak myslim, ze prehlizeni od automatu nebude az takovy rozdil. A ze me automaticke systemy budou prehlizet, o tom nemam zadnych pochyb. Za vhodne konstelace me napriklad prehlidne buzerradar. Jednou me napriklad prehlid napul. Prijizdel jsem do vesnice ~60-70 a tou samou rychlosti za mnou auto. Nejak jsme tomu radaru asi nasimulovali jeden objekt, kterej podle nej jel pres 120. Pro organy: Za znackou uz jsem jel 50.

  4. Já tady vidím obrovský právní prostor, jak se nějaký prominent s částečně autonomním autem může vyhnout stíhání, když někoho rozmašíruje na přechodu. Prostě selhalo autonomní řízení. Nikdo za nic nemůže. Protože autonomní řízení je dnes posvátná modla.

    1. Sázet na to, že prominent bude mít na dražší právníky než automobilka, která má navíc přístup ke všem důkazům bude dost riskantní postup. Tohle možná někoho napadne, ale nejpozději právník toho prominenta mu vysvětlí že to je blbost. A ta automobilka bude mít rozhodně dost silnou motivaci prosadit názor, že nehoda nebyla její vina.

      1. To bude záviset na aktuálních zákonech. Pokud bude šance, aby to oba dva zahráli „do autu“ (vinu se nepovedlo prokázat ani „řidiči“, ani automobilce a protože „in dubio pro reo“, můžou z toho automobilka i prominent vyváznout bez postihu), tak to tak může i dopadnout. Záleží pak i na tom, jaké právníky budou mít pozůstalí oběti

  5. „přejetí svěcené krávy cyklisty, muženě by nepohla ani svěcená voda a za pár měsíců by se přetahoval ve sprše o mýdlo s Čukem a Gekem.“

    …som vyprskol kávu na monitor : )
    Keď testovanie prebieha tak, že tam posadia nejakého pošuka ktorý píše smsky alebo hrá videohry, tak tam rovno môžu posadiť cvičeného šimpanza.

  6. Dovolte, abych se zamyslel na účelem autonomního řízení.

    Autonomní řízení (AŘ) pro běžného řidiče-neprofesionála:
    Auto jede samo. Co dělá řidič? Věnuje se něčemu smysluplnému? S největší pravděpodobností ne. Kecá se spolujezdci, pokud jede sám, čte si noviny, projíždí mobil/i-pad a čte si nejnovější zprávy, komunikuje na facebooku nebo jiné sračce tohoto typu. Rezignuje na to, že řízením posiluje svoje kognitivní schopnosti, zůstává pořád alespoň trochu člověkem v biologickém slova smyslu a pokud není úplný debil, tak v zadní straně mozku se pořád bojí-co když se to AŔ posere a já případně s celou rodinou odejdu do nebíčka, pokud se strom u silnice nebo zatáčka nebude zdát AŘ dostatečně relevantní.

    AŘ pro někoho, kdo používá auto k nabližování k dalším lidem v rámci svého zaměstnání, ale není to profesionální řidič (jezdí na obchodní jednání, nemůže jet vlakem nebo busem atd.):
    Auto jede samo. Mám spoustu času na práci. Vyplňuji si excelové tabulky, reporty atd. Benefit tam určitě je. Může ušetřit spoustu času.

    AŘ-profesionální řidič:
    Profesionálního řidiče (kamioňáka, dodávkáře atd.), lze zcela eliminovat. Obrovská úspora pro zaměstnavatele. Nemusí platit řidiče, soc. dávky atd. Drobný problém-řidič musí na konci štreky vyplnit nějaké dodáky, papíry atd. Uznávám, že i to lze řešit softwarově. Myslím si ale, že odtud vítr fouká. Firmy ušetří miliardy nebo spíše biliardy, pokud by AŘ fungovalo.

    Resultát:
    AŘ se testuje v plném provozu, prostě tak, že auto, kt. má nějaké „AŘ fičury“ vyrazí do provozu. Jde přitom o lidské životy. Zajímavý přístup, když stát kontroluje kdejaké ubrousky napuštěné tekutinou a hlídá, aby se vám po nich nespustila rýma. Jasné politické zadání….

    AŘ asi neunikneme. Jediná cesta, jak to udělat, aby u toho sem-tam nezařval nějaký bezvýznamný človíček, je upravit silnice tak, aby umožňovali pouze AŘ. Senzory na kraji silnice atd. Společenské náklady? Enormní. Určitě větší, než když několik firem ušetří za řidiče. Kompromis? Zvláštní pruh pro rozvážkové vozidla bez řidiče. Opět senzory u silnic atd. Vyplatí se to? Nevím.

    Za sebe říkám, že pokud by se AŘ prosadilo v dnešní podobě, tak vracím řidičák a pokud na to budu mít, tak kupuji helikoptéru (do doby, než se i tady uplatní AŘ).

    1. AŘ má i další výhody, kdy auto může jezdit zcela bez řidiče.

      Pro běžného řidiče – nemusím hlídat parkovací místo. Vystoupím a řeknu vozu ať někde kolem zaparkuje. Až budu chtít odjet, tak si ho přivolím a nasednu do něj. Místo drahých parkovacích míst hned u práce nebo jiného místa může tak auto parkovat v lacinějším parkovacím domě někde opodál.

      Pro profesionála – po skončení šichty nemusí zajíždět s vozem do depa, zastaví si u sebe doma a pošle tam to auto sám. To se bude asi týkat těch, kde by auto sice mohlo jezdit samo, ale je tam pořád potřeba člověk (např. různí doručovatelé, kde je často potřeba ještě ujít kus pěšky někde a balík tam donést – časem možná tenhle poslední kus zastanou drony, kdy si po zastavení naberou zásilky a rozletí se do blízkého okolí, ale zatím ještě není technologie tak daleko :)

      Tyhle výhody může pak i využít i člověk, který raději (ať už z nedůvěry, nebo že ho to baví, nebo z jiného důvodu) řídí sám.

      V letectví už AŘ je. Novější dopravní letadla, například Boeing 787, už dokáží vzlétnout, letět a přistát samy (potřebují k tomu ale infrastrukturu na letištích, radiomajáky a jiné pomůcky ..).

      Technologicky je u létání jednodušší problém s viděním – kolem letícího letadla je typicky poměrně prázdno, je minimum ostatních letících objektů, které je třeba řešit a vyhýbat se jim, není to tak narvané objekty jako hromada všeho možného kolem silnic. Typicky stačí radar na dobrý přehled okolí

      Ale je zase podstatně složitější vlastní řízení – žádné brzda/plyn a kroutit volantem, je nutno plánovat trasu, rychlosti, poloměry zatáček, vítr má mnohem větší vliv na let než na jízdu u auta a hlavně když se něco porouchá, tak nelze zastavit a nechat se odtáhnout. Je potřeba nějak i s tou poruchou přistát. Ideálně v jednom kuse.

      1. Máš hodně naivní představy ataky dos tslabou představu, kolik co stojí…

      2. Moderne lietadla dokazu letiet same (to nie je az tak moderna ficura, siaha este pred WWII), aj pristat za urcitych podmienok (napr. dostatocne slaby bocny vietor). Tiez to nie je az tak moderna ficura, prve lietadlo certifikovane na CATIII autoland bolo SUD Caravelle roku 1968. A vyzaduje to mnozstvo drahej infrastruktury.
        Automaticky vzlet je nieco o com pocujem prvy raz. Nejake linky by neboli?

        1. Tak možná to tu funkci nemá. Ale jelikož je vzlet o dost jednodušší než přistání (nastaví se vzletová konfigurace klapek apod., dá se plný plyn a pak se to „jen“ včas zvedne …), předpokládal jsem že to taky umí.

          Nejspíš by bylo relativně jednoduché (relativně vzhledem k automatickému přistání) tam tuhle funkci v případě potřeby doplnit

          1. No, vzhladom na to ze podmienky su rozne doslova pri kazdom starte (napr. V1 je zavisla na hmotnosti lietadla, dlzke drahy, teplote, vlhkosti, zrazkach etc., to je nieco co sa kalkuluje pre kazdy vzlet zvlast. Minimalne by tam obsluha musela nasypat data. Okrem toho, nepochopil ste jednu zaklanu vec: Autoland nie je autonomny, vyzaduje vonkajsiu podporu a to velku. To nefunguje tak ze sa lietadlu povie ze „letime do YYZ a pristavame na 24R“. Aj ked len zadavanim parametrov, posadka to lietadlo cely cas riadi. A na to aby na tej 24R pristali, musi posadka letiet approach a ILS signal co autoland pouzije zachytit. A aj tak musi byt viditelnost 46 m horizontalne a posadka musi vidiet drahu v 15m (ILS CAT IIIb). Draha s vybavou pre CATIIIc (nulova viditelnost) neexistuje nikde na svete. Lietadla este nevedia odrolovat k brane.
            Slovom, neporovnatelne s tym o co sa snazia vyvojari autonomnych aut.

          2. rovik:
            Jo, funkci nemá, stačí doplnit. Jako když doplňuješ zboží.
            Předpokládal jsi správně, máš opravdu přehled a víš, že AŘ má velkou perspektivu, v horizontu roků bude zcela běžné.
            Navíc budou fungovat i elektrické drony pro dopravu osob, o malých dronech pro zásilky ani nemluvě, ty přece víš, že dávno úspěšně létají.

            :ODD

      3. ad) AŘ v letectví:
        Ačkoli se vyvíjí za astronomických nákladů již dobrých 70 let stále platí, že v okamžiku kdy „zhasne“ paprsek ILS, vypadne radio, omdlí/umře dispečer na TWR/ATC apod. je to stále i dnes pouze a jen na těch 2 pilotech u kniplu aby nezabili sebe + těch dalších 200-500 lidí za zády.

        Je poněkud naivní se domnívat, že v autech/silniční dopravě ten vývoj bude jiný …
        Tohle současné „hujerství“ okolo AŘ u aut živí uplacení presstituti, kteří zpravidla nemají tušení ani jak funguje mikrovlnka či si neumí spočítat trojčlenku.

        1. tak nějak. až budou skutečně autonomní civilní letadla vozící lidi a zboží (kde je na úplně jiné úrovni balíček peněz na vývoj a úroveň běžné údržby), potom možná bude na pořadu dne brát autonomní řízení v autech trošku vážně.
          jo, ještě jeden rozdíl tam bude – letadlu ve vzduchu bába z roštím (skrytá a neviditelná za řadou zaparkovaných letadel) před čumák zpravidla neskáče.

          1. „…až budou skutečně autonomní civilní letadla vozící lidi a zboží…“
            A k tomu nedojde, takže AŘ je nesmysl od prvopočátku.

            1. Skutečné autonomní řízení letadel musí z povahy věci následovat až za nějakou dobu po uspokojivém zvládnutí bezpilotního provozu s podporou celého systému (pozemních, satelitních a bůhvíjakých ještě zařízení), neboť je mnohem náročnější…
              V jednotkách let to být nemůže, spíš ani v nízkých desítkách…

  7. auto je laciný a pohotový dopravní prostředek pro plebs a má smysl v okamžiku, kdy příslušník střední třídy si jednou za pár let může dovolit vozidlo střední třídy (a je jedno, jestli těch pár let jsou roky dva nebo let osm, důležité je, že to není 325 let).
    tedy autonomní řízení plynule zaváděné do běžného chaotického veřejného provozu, a to za rozumné peníze, je zatraceně zapeklitý oříšek. má jediné rozumné řešení, a to zneveřejnění dopravního prostoru, a to ať už celkově, nebo aspoň vybraných tras (v kolejišti metra bez strojvedoucího se také nemotají soukromé drezíny cestou na nákup), a autonomní řízení nebude opravdicky autonomní, ale hierarchicky podléhající řízení správcem dopravního prostoru (analogicky vláčkům a ledadélkům). provoz, kde se motají autonomálové, hierarchicky centrálně řízené kamiony a doprava řízená neprofesionálními soukromníky z masa a kostí je chiméra.

  8. neomarxistický inžinier ľudských duší už má plán hotový

    1. povinná čierna skrinka v aute (bruselokoti to už v podstate odklepli).
    2. online čierna skrinka (len vysiela, napr. samozavolá záchranku).
    3. full duplex, najprv len prijímanie dát
    4. prekročenie Rubikonu totality: prijímanie a vykonanie POVELOV [Elonov dotačný podvod je v tomto štádiu už od svojho zrodenia – preto ho vládnuci zločinci tak podporujú, ekokotické reči aj oni berú len ako ofajč na ovce]
    5. totalitná moc a jej drábi si vymôžu plnú kontrolu nad autami (bezpečnosť, teroristi, fízli môžu zastaviť sprostých podozrivých na diaľku)
    6. kombinácia s autonómnym vražedným strojom, podpora „nevlastnenia“ (smer: plné otroctvo)

    N: keď môžeme bojovať proti teroristom čipom v aute, prečo nie aj v hlave… proste ho vypneme (keď zadetekujeme „zlé myšlienky“, a o tom čo je zlé rozhodnujeme my)… orwell aj s huxleym blednú závisťou, realita ich prekonala

    a pozor, náležite spracované ovce si aj to povinné čipovanie s KILL SWITCH-om budú samé žiadať, proste to vykreslia ako „formu očkovani“, prevencia, no a samozrejme nechce to len ten kto má čo skrývať, a na toho si už posvietime

    takto: google „china mass surveillance citizen score“

  9. Hele… možná je to blbej zdroj informací, ale před pár lety, když byl ještě topgear u BBC, nastoupili tam ty tři proti autonomnímu náklaďáku, kterej si dokázal vybrat trasu a sjízdnost terénu. Jakej to mělo počítač tam neřekli, ale hlavní z těch senzorů byl čtyryašedesátikanálovej maser. Taková mrdka, něco jako malý pivo dnem vzhůru, rotační, bylo to nahoře na kabině. Já to pak zkoušel dohledat, ono je to schopný vytvořit 3D model okolí. Je ovšem pravda, že samotnej ten senzor prej stojí (nebo alespoň tehdy stál) zhruba tolik, jako slušně vybavený auto střední třídy. Technologie ovšem pokročila a nejsem schopen to dohledat. Počítám, že do toho muskova verglu se tohle nemontuje, ne?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017