Autokelly a kvalitní autozapalovač

Featured Image

aneb jak v neochotném obchodě koupiti nebezpečnou drobnost. Smutná kombinace.

Před rokem v mém novém starém autě přestal nějak hřát z poloviny autozapalovač, někam jsem ho zahodil s tím, že časem koupím nový. A vzpomněl jsem si na něj dnes v sobotu dopoledne, když jsem jezdil po městě. Jedu do Elitu, právě schválně do Elitu (protože doporučení a pár vlastních neutrálních zkušeností),  naštěstí ho mám cestou…. „Máte autozapalovače? … tyto drobnosti bohužel nevedeme .. Sobota? … zkuste autokelly tady kousek vedle.. OK dík.“ To jsem netušil, co mě s touto drobností ještě čeká.

Malé parkoviště Autokelly v Hradci Králové, nacpané k prasknutí 8 automobily všech sociálních kategorí, dokonce na jedné odtahovce lehce ťuknutý (oprava 40 – 80 kKč v autorizáku tipuju, neautor. tipuju 30 – 50 kKč) 4kový golfík ftunyngu. Prodejnička 4 x 7 m, dvě pokladny, drobnosti a spotřebák vystavený kde to jde i kde nejde. Třetina zboží Starline, druhá třetina Polsko a třetí známé i neznámé značky. To samé vizuálně na reklamních plakátech. Za první pokladnou všeznalý, všude byl, vše 2x viděl a ještě tam jednou pojede 45 letý borec, za druhou 45ka nějaká paní, asi uměloblond.

Mezi drobnostmi a spotřebákem jsem našel dva druhy zapalovačů, značka Stanley a celý štastný řešil dilema, tak kterýýý! Jeden takový běžný a jeden takový kratší, oba v blistru, cena stejná = do 50 Kč. Méně zapalovače, více místa v interiéru, aspoň to nebude překážet, beru krátký.

„Dobrý den, nafakturujte to na tohoto pána…. 39 Kč děkuju … Mohu nůžky?“ (střííííh) vytáhl jsem zapalovač a prodavačka sama se nabídla že blistr zahodí. „Děkuji, nashledanou.“ Šlo to pěkně. ?

 


Dojdu k autu, sednu do své motokáry, zasunu ho, ono to hřeje ale tak nějak napůl. „Hm, kratší, nějak se tam viklá, vyměním ho za ten normální“, přemýšlel jsem.

Za tu chvíli se prodejnička zaplnila dalšími potencionální zákazníky, takže ještě dva (z pěti celkem) a už bude fronta venku. Napadlo mě, že dnes v sobotu asi celý Hradec potřebuje opravit auto či co. Létali tam klíňáky, výfuky…

Já: „Brý den, před chvíli jsem…. nehřeje, rád bych ho vyměnil za ten druhý běžný, je možno? On ten běžný je o milimetr nebo dva  delší a to bude asi ono.
45ka: nojo, ale to už je rozbalený, jak já to prodám?
J: Já vím že to je rozbalené, ono to z blistru jinak ani nejde. Rád bych ho vyměnil za ten druhý, takovou drobnost.
45ka: nojo, ale to už je rozbalený, jak já to pak prodám?
J: tak to jen vyměníme. (a pomyslel jsem si, protože jsem dělal taky v obchodě, že nejste čuráci a vedoucí vám tu záměnu při inventuře v klídku podepíše)
45ka: nojo, ale to už je rozbalený, jak já to pak prodám? co myslíš kolego? leda si koupit i ten druhý.
Borec: no jedině to poslat na reklamaci, ale …
Já: ale ano přesně tak, vadný není, jen je kratší než potřebuju. Potřebuju ten druhý.
45ka: nojo, ale to už je rozbalený, jak já to pak prodám?
Já: prosímvás, tak já si koupím i ten druhý. Nebudu tady řešit… 42 Kč…. nassCHle.

A pomyslel jsem si něco o čurácích a krávách, kal. .45 a Americe, protože jsem si vzpomněl na kolegu, který se po 20 letech vrátil z jůesej,  na jeho vyprávění, o přístupu obchodníka k zákazníkovi. (např. o mobilních operátech to bylo zajímavé srovnání, a ne jen cenově!!) Do 14 dnů (jak u koho) přinesete zboží zpět obchodníkovi, ani nemusíte nic zdůvodňovat, prostě nevyhovuje, automaticky vrátí peníze. Na druhou stranu, něco jako 2 letá záruka tam není a záruka je plně v kompetenci výrobce nebo prodejce. Kdo co poskytne, to je, ale povinnost to není.

Po odchodu mě zamrzelo, že jsem 45ce neřekl, že se tváří, jako kdyby to platila se svého a jestli jo, tak si v klidu koupím i ten druhý, aby si mohla koupit lepší barvu na vlasy. Tak přístě no. Tak. Mám dva, kdo z vás to má! (copyright Paroubek).

Nojo, ale ani ten druhý moc nehřál a vyklal se. Hm, kašlu na to, jedu dom. Odpoledne pořeším nějak samičí dírku. (milý čtenáři, ještě mě nesuď!)

Odpoledne jsem skutečně testoval jeden a druhý a druhý a první, moc to nehřálo a viklalo se. Kouknu do dírky, pružné plíšky … chce to přihnout … kurna co je ještě plus a co už mínus abych to nepřihnul moc a neudělal zkrat a šroubovákem nezkratoval. … hm hm hm, zkusím z papíru si udělat izolaci na šroubovák kdyby se mistr tesař utnul a přeskočil mi šroubováček na plus a mínus zároveň. Odpojovat baterku se mi nechce. Štouchy plíšku šťouch, jiskra, radio se vyplo a zaplo, bez odpojené baterie to nepůjde. Ok.

Baterie odpojena, plíšky přihnuty, baterie zapojena, zkouším běžný zapalovač. hřeje, vyskočí si, ale celý vypadne ze samičího slotu na podlahu auta. Kurva, to by za jízdy nešlo!!

Zkouším krátkou verzi, zasunu, zmáčknu, jééé ono to jde zmáčnout ještě víc hlouběji… zkrat! Co to? Zmáčnu znova až nadoraz, opět zkrat. hm, zmáčknu na první aretaci, nahřeje se a povyskočí si. Paráda, aspon nevyskočí na podlahu. Jenže tohle přece nebudu za jízdy řešit, na jak moc ho zmáčnout. Achjo, to byl nákup teda.

Hm, a co ted? Zvolit, který vyskakuje nebo ten co dělá zkraty? Přihnul jsem plíšky ještě více, opět testnul vyskakovaní, ted už nevyskočil, trochu tam drží, OK, hotovo! A zvolil jsem tak i proto, protože tatík bývalý krajský hasič říkával, že od zapalovačů viděl shořelých mnoho aut.

Nojo, ale proč ten krátký zkratuje? Kdo nevíte jak to v samičí dírce zapalovače vypadá, běžte se prosím podívat, tohle jsem fakt už nefotil.

Uvnitř samičky je v určité hloubce jedna dvojice aretačních pacek a ještě hlouběji druhá. Jedno je jeden pól a na tu druhou přijdete jistě sami. A ty packy nám aretují ten zapalovač za to osazení. Jedno jeden pol a druhý vysouvací ten druhý. A takto je povysunutý střed, když se zapalovač nahřívá.

Hm, chytrý, pomyslel jsem si. A uvnitř je asi něco jako termostat, nahřeje se to, vypne, krásné, za pade.

Nebezpečí číslo jedna:
A co když teda zatlačím na doraz? Stane se toto:

Z útrob vyjede ještě osazení, které se pak dotkne pacek pro ten první pól (vnější plášt samečka) a zkrat je na světě. Hmmm, tak to je device jak stehno. Ještě že jsem to nepoužil. Nutno podotknout, že to osazení se při zlém pohledu dotkne vnějšího pláště zevnitř, takže pak proud nevím kudy teče, zda vůbec nějaký jde na topnou spirálu. A dále, tam kde tento kratší má toho zlé osazení, má ten běžný stejného výrobce keramickou izolaci a žádný zlý basmek tam nevylézá!

Nebezpečí číslo dvě: 
Ještě, to černý za co to držím, to je nějaký měkký a nijak pevně to tam nedrží. Jejda, to sem nechtěl

To držátko je tvořeno měkkým gumovým okružím, které je mělkou drážkou v mezikruží držátka a vnějšího obalu zapalovače jaksi fixován. No na to, že to je třeba ovládat za jízdy, vnější kovový obal je horký a kdo ví, jak to gumové okruží bude držet za rok, fuj, raději ne.

Takže závěrem:
Zapalovač je drobnost, kvůli které vám může shořet auto. Měřením jsem si u obou ověřil, že vzdálenost vnitřního druhého pólu samce v pohotovostní poloze je jen asi 2 mm vzdálena od příslušného kontaktu v samiččí dírce (kde jsou při zasunutí a nahřívání v kontaktu). Takže stačí, aby vaše dírka nebyla 30 mm, ale 29 mm a funkční plocha zapalovače z Číny (milimetr sem, metr tam) nebyla 25 mm ale 26 mm a budete mít ekologický táboráček časem třeba. Dbejte prosím při výběru, zda má zapalovač keramickou vnitřní izolaci, zda se moc sameček v svých posuvných částech neviklá a zda držátko se jeví bezpečně a pohodlně ovladatelné. Není dobré, když za jízdy se leknete z lokálního popálení prstů. V případě podezření na nebezpečnost celého systému, mějte při nepoužívání samečka mimo samičku.

 


17. 7. 2010
audis

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
676x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017