Auto po důchodci (Saab 9-3SE 2.2TiD) - zpět na článek

Počet komentářů: 105

  1. Mam ho taky. Stejny motor. Dobry auto, kdyz jezdi…
    Nemate nekdo cerpadlo?

    1. Poptej se v TrollJets, jedno auto tam rozebírají.

      1. Zkusim zitra. Dekuju

  2. Ehm. Zatím se teda na motoru vysypalo už přes půlku toho, co mohlo, a to se ještě nezačaly sypat další věci, který jsou prostě opotřebený, že (díly podvozku, řízení atd.). Ale jinak velice spolehlivý a šetříš při tom jízdním stylu celýho 0,8 litru, vykoupeno investicema jak svíňa, že? Makes sense? Opravdu nechápu jak lidem zatmí když pořídí dehtomet a přestanou vnímat ty strašný náklady, co na tom sou.

    Nebylo lepší jezdit tou pěknou bencinovou B234R? To je eště poslední poctivej motor od Saabu. Na sto kiláků už to není žádný opotřebování skákáním kolem baráku, ale normální ježdění, a za to, cos zatím narval tady do toho, bys jezdil za 9,5 několik let. Nemluvě o tom, že život je moc krátkej na to, aby člověk sledoval spotřebu svýho auta (nějak moc) :D A to, že 9-3 jsou obecně brány jako minimálně o půl třídy níž i bezpečnostně než skutečná náhrada 9000 – 9-5. IMHO by ta Aerovka byla celkově lepší, když bys to nehonil jak magor (protože jestli to fakt špičkově dává 300 kobyl a dáváš tomu neustále opakovanej záhul, tak to ovšem moc dlouho nevydrží, pokud teda nebyly podvozkový díly, spojka a brzdy kompletně upgradovány na bytelnější, a i tak bude dostávat převodovka; vono to všechno zvládne ten výkon, to jo, motor i převodovka dimenzovaný byly, špičkově na 500 koní/500 Nm, ale pokud jezdíš brzda-plyn, tak dochází k výraznýmu zkrácení životnosti).

    Taky kdosi vyvíjel firmware, kterej by uměl žrát jak bencin, tak E-85 v reálným čase, plně adaptivní. Kdybys mu přispěl nějakej peníz, tak má motivaci a příležitost to dotáhnout do konce a třeba i zkombinovat se zvýšením výkonu. Tím dosáhneš jak mírné úspory provozních nákladů, tak vyššího výkonu, samý jistoty a sociální pozitiva. Zatím si do toho nalil kolik, 80? A to nebude brát konec, protože je to starý a poměrně bohatý na elektroniku, tak se to bude průběžně sypat dál (to vidim na svým CDEčku :D). Na druhé straně jestli Aerovka už výměnou větší části komponent prošla, tak má smysl ji jezdit a náklady amortizovat, jinak bude nepoužívám naopak zase jen docházet k degradaci. Vytáhneš to teď ven aspoň jednou týdně, nebo jednou měsíčně a míň?

    1. Ehm, vždycky mě dojme, když se najde někdo, kdo tomu „rozumí“ asi jako ty. Bohužel ses příliš nenamáhal s ověřením nějakých základních faktů. Pojď, koukneme se na ně, ju?
      1. Na motoru jsem za cca. 15k km, co jsem s autem za tři měsíce najezdil, vyměnil podtlakové hadičky asi za 100,- CZK, vratné hadičky bratru za 150,- CZK, trubku k intercooleru jsme si vyrobili ze zbytků (cena 0,- ) a dvakrát olej a vzduchovej filtr. To je fakt hrůza, protože to by se mi na „bencínu“ (pokud se mám snížit k této barvité metafoře) nemohlo stát!
      2. Krátkým propočtem zjistíme, že pokud chci rozumné auto pro velký roční kilometrový nájezd s nízkými pořizovacími náklady, diesel z toho nemusí vypadnout jako outsider. Při mém ročním nájezdu cca. 40 000 km mi při spotřebě benzínu 9,5 l / 100 km a ceně 30,- CZK / litr vychází 114 000,- CZK. U dieselu se spotřebou 6 l / 100 km je to 72 000,- CZK. Rozdíl činí 42 000,- CZK. To už asi začíná být zajímavé i za cenu rizika že dojde i na některé notoricky známé problémy, nota bene když benzínový Saab také není zcela bezúdržbový.
      3. Jenže já jezdím pěknou benzínovou B234R mám jí pořád a už jsem s ní sám najel 100 000 km. Takže, nezlob se na mě, ale znám její provozní náklady lépe než ty. A děláš ze sebe zbytečně vola.
      4. Bezpečnost 9-3 je proti 9000 cokoliv jen ne horší.
      5. Spekulace o mém jízdním stylu mne pobavily. Možná že sis všiml, že píšu že mám vedle dvou Saabů i superbajk, takže v autě si nic kompenzovat nepotřebuju. Motorka zašlape do prachu i třistakoňové Aero, takže jezdím rychle, ale určitě ne stylem brzda-plyn. Aero tě pozdravuje, děkuje za tvou starost, ale celkem se má fajn. Akorát vzkazuje, že převodovka sice možná byla dimenzována na 500Nm, ale pro konstrukční vadu vyskytující se asi od roku 1993 už má druhou.
      6. E-85 umí Aero v poměru menším proti benzínu než 50/50 spalovat celkem bez odmlouvání i s neupravenou ECU, ale nepřináší to žádný pozitivní efekt krom zlepšení oktanového čísla. Navíc u 9000 by mohlo odejít čerpadlo.
      7. Nevím, co si představuješ pod pojmem „bohatý na elektroniku“ Trionic co ovládá motor Aera je daleko složitější systém než jednoduchý automat co je TiDéčku.
      8. Ano, bude se to srát. Ale Aero by se používáním sralo taky. To už jsme si asi řekli.
      9. Moc s ním nejezdím, plánuju ho používat spíš na dovolené a tak. Na jaře ho čeká výměna turba, věci na podvozku, nový nárazník a takový ty věci. A s tou degradací kvůli stání bych to zas nepřeháněl, je to nesmysl.

      1. Sténě si myslím že by ti Mergl slušel víc

        1. To je sice možný, ale ten nebyl v hledáčku. Saab je pro mě výhodný z toho prostého důvodu, že je znám docela dobře. :)

          1. Dobrej článek, díky za něj. Proč neproběhla ta S60. A tu V70 si koukal na P2 nebo ještě hranatou .. tady mě zajímá proč.

      2. Bol by nejaky link odhadom konstrukcnej vady prevodovky? To sa zide. Dakovania.

      3. Váha se dá sehnat za 2500,-, EGR bohužel ne pod 8500,-. Asi zapomněl. Investice je to možná odložená, ale pořád investice a nemalá. Navíc se to pravděpodobně vysype v nejnevhodnějším okamžiku, jak to tak bývá, takže je super čekat :D A co ten regulátor ventilátoru? Elektronika se bude sypat dál, všechna ta vyhřívání, čidla světel a kdoví čeho, typické bolesti jako čidla ABS, tempomat (jestli to má, byť už je tam elektronickej). Se spoustou toho se dá jezdit i když je to KO, v opačným případě to ale stojí ranec, hlavně ten čas to rozebírat a hledat závadu. I devítilitr má velkej pytel kabeláže, 9-3 v tom bude ještě horší když to má ještě víc výbavy.

        Čas servisáka máš možná zadarmo, no já bych se na takovýho kamaráda, kterej mě co chvíli za nic stáhne o pár hodin času, pěkně vysral, když támhle čeká fronta zakázek. A pokud se mu jako normální člověk revanšuješ, už to není zadarmo a pak jenom lžeš. Možná sám sobě, že si to nechceš přiznat. Ale už jen ta pojebávka v podobě vyměnění všech hadic, senzorů, solenoidů a kdo ví čeho a stejně k hovnu, aby to nakonec byla nějaká hovadina (kterou ale najít znamená tohle), to bych to poslal rovnou z útesu. Vlastně ne, bych v prvé řadě nikdy nekoupil dehtomet do osobáku :D

        9-3 má navíc oproti 9000 hlavně pytel, na druhé straně mám takovej dojem, že Aerovka už měla i pytel ve volantu i v první verzi, takže to je tak nastejno, pevnější 9-3 nebude. Pokud teda kastle Aerovky není shnilá nebo rozsáhle vyvařovaná.

        No jo, 100 km do práce se najednou nafouklo na 40k ročně, hm, zajímavý. Tím spíš to není poskakování kolem baráku :D Pokud se teda jedná o ty německý dálnice, tak těch šest litrů při těch dvou stovkách nevěřím ani smykem, ale budiž. Jinak normální lidi nekupují za 30, bez burešovnýho se to spíš blíží 20 :)

        Záleží co je to Aero za ročník, první generace robustní byly a o žádnejch konstrukčních vadách nevim. Konstrukční vady, nebo spíše teda „vlastnosti“, se začly objevovat na všem počínaje odlehčenejma motorama zejména od doby GM. Proto se taky neženu do ničeho novějšího, je to v piči a základní komponenty typu motor se tam serou v pravidelných intervalech (nebo to znamená naprostou pakárnu na údržbě). Jediný schůdný vypadají oplí tuším dvoulitry atmo, nebo pak do 9-5 udělat konverzi na dlouhou B234. B2x5 ani smykem. Na druhé straně taky ty zcela první Trionicy s E-85 nepočítaly skoro vůbec, i když to do nějakýho poměru zvládnou, pozděj byla varianta to přeflashovat a ještě pozděj už se dělaly továrně.

        Pokud to jezdí aspoň jednou týdně, asi cajk, pokud jednou měsíčně a míň, degradovat to bude, hlavně gumový části (těsnění, gufera), to není povídačka, ale fakt. A taky bude degradovat ten burešův hnus v nádrži, vyjma by těch 30 byla za bencin od Ojrojlu, prodávajícího zásoby bez toho humusu.

        1. Á, pán je masochista! Dobře, pokračujem.
          1. Ono to najednou neodejde a je to malá investice proti úspoře.
          2. Regulátor ventilátoru se nějak týká motoru? Jsem naladěn na FM?
          3. Je vidět že se vyznáš a s 9000 máš hodně najeto. ;) 9000 se totiž problémy s elektrikou zázračně vyhýbají :D. Hele, ty už jsi někdy viděl 9-3 aspoň z dálky? Proč se tak ztrapňuješ? Stupeň výbavy je u 9-3 nižší, nemá elektrické sedačky narozdíl od Aera.
          4. Čas servisáka je oboustranně OK. Ale chápu, že když nemáš sám co nabídnout protislužbou, asi se na tebe každej vysere.
          5. Ano, TY bys to poslal, TY by sis nekoupil. Je to velmi subjektivní.
          6. Opět vidím, že se vyznáš. Moje 9000 má dva pytle. Ale 9-3 je rozhodně pevnější.
          7. Aero je v originálním stavu bez rzi.
          8. Ty autem jezdíš jen do práce? Momentálně mám na 9-3 nalítáno 15k za 1/4 roku. Kolik je to za rok?
          9. Já psal něco o spojení 9-3 a německých dálnic? Ne. Prosím, když už máš potřebu komentovat, nauč se rozumět psanému textu.
          10. Ano, pokud jsi socka, jako že evidentně ano, kupuješ nějaký odpad co se vydává za benzín pod cenou. Já do Aera jedině 100 oktanový benzín.
          11. MY94 bez TCS. Asi nejlepší série, co se dala koupit. V roce 1996 u nás stála 1 600 000.
          12. Má špatně řešený přenos síly uvnitř převodovky. Někdy pod zátěží praskne její blok, zuby odskočí a je to pak pro převodovku totál.
          13. Neženeš se do ničeho novějšího protože jsi socka. Ne že bys nechtěl.
          14. Kecy v kleci. V garáži nic nebude degradovat. Stačí občas motor nahodit a nechat zahřát, tak jak to dělám v zimě u motorky. A o benzínu (zase to označení bencín – penisu taky říkáš bavánek a kundě pipinka?) už jsem mluvil.

          1. Jen na okraj – asi vám byla zatajena existence frikulínů (vizte bencín, doochodce, hool, …zyklista).
            Něčím zajímavý přece být musí.

            1. Jo, tím se to vysvětluje. Možná z toho vyroste. A nebo taky ne 😂

          2. Nežlopte se, ale podle mě je masochismus koupit si ojetej dýzlovej osobák. Ryzí sebetrýznění.

        2. Novější auto si nekoupíš především proto, že na něj nemáš. Kecy typu starý je dobrý fungujou leda tak na adolescenty nebo stejný socky jako ty.

          1. Taky sdílím tento pohled na autora – vyměnit 18 let staré auto za 16 roků starý SAAB fdechtu – to je teda terno. Až (ne jestli) jednou dojde k situaci že jeho um a duct tape nevyřeší nepojízdnost SAAB-a, a z pracanta se stane komatozní šrot vyžadující finanční injekci za 20,000+ Kč….rád si o tom něco přečtu. Domnívám se ale, že už o tom článek zde nevyjde. Tohle auto zapadá přesně do té kategorie, kdy človek se raduje z něj 2 krát – poprvé když ho přivezl domů jako dobrý kauf a zaparkuje ho pod okny, a podruhé až se ho už konečně zbavil. Při tom udávaném km nájezdu tipuji že k té druhě radosti dojde do 18 měsíců.

            1. Já na přístupu kupovat starší auta, pokud s nimi mám zkušenost, nevidím nic špatného. Taky kupuju starší auta, protože na to moje každodenní ježdění deset km do práce a zpět a pár delších jízd po dálnici to úplně stačí. Taky bych si mohl dovolit koupit levnější nové auto, ale nevidím pro to důvod, to raději budu za socku a jezdit starým, ale spolehlivým vozem :).

              1. nuž, než si nechať v západoeurópskom väčšom meste otĺkať nové dobré auto, prípadne dnes aj krimigrozverou rozbíjať/zapáliť, to radšej na tieto účely niečo druhé menšie staršie

                moje kombo bol rodinný Galant verzia pohrebák (po 320tis sme museli upgradovať na 7 miest), plus staré trojkové Bawo s ktorým sa človek nebojí otĺkania ani driftenia na zasneženom parkovisku

                všetko samozrejme benzín, rakovinonosným chrochtotraktoristom prajeme dlhé, pomalé a bolestivé umieranie na neliečiteľný nádor ktorý si plne zaslúžia ako odmenu za celoživotné rozsievanie a zasmradzovanie najmä zastavaných oblastí a okolia materských škôlok

                nebojte sa, časom to zakâážu jak DDT… inak už tú skurvenosť idú seknúť aj žabožrúti ktorí štátnu podporu chrochtu vynašli (ako všetky etatistické zhovadilosti ktoré prešli do genetického kódu EU)

  3. Divim se tomu, ze tolik lidi vubec naftaky v osobacich akceptuje. Nizsi spotreba versus vyssi cena, servisni naklady, hluk, horsi jizdni vlastnosti, potreba neustale radit, smrad a jo… co jsem to chtel… strasnej SMRAD. Ale co uz, chranime prirodu, setrime energii a kupujeme naftovy auta, pripadne rovnou SUV.

    1. Nojo, ale když ono to funguje. Pokud to funguje. Moje stařičká omega stále ještě nechce do šrotu.

      1. Podle zkušeností mých a řady mých známých normální (=atmosférické s civilisovaným objemem, tj. tak nějak kolem 4 l nebo více) benzinové motory fungují typicky stejně dobře a stejně dlouho. Ano, nějaký Cummins dokáže natočit milion mil; pětilitr Ford Windsor také, a bez sazí.

        1. To ty starý atmodehtomety, případně první generace turbodehtometů, dají taky. Ale ty emise jsou naprosto nesrovnatelný, že.

          Jsem ochoten to akceptovat řekněme v pick-upech, dodávkách apod., větších/těžších pravocních vozů. Případně u opravdu dálničních osobáků co najezdí někde od 50k nahoru. Ve všem ostatním to nějak nepobírám. Mimochodem jsem se teď svezl Navarou s nějakým 2,5 TD. Tam jsem poznal ten zátah vocpoda (i když není tak ocpoda když je to nadčtvercovej motor, ale řekněme že s roztočeným turbem to má při řazení nahoru skutečně hutnej zátah i od nějakých těch 2000). Kde něco takovýho hledat v těch 1,0-1,6 dehtech ovšem netuším :)

          1. Ono ani tak nejde o to, co jsi ochoten akceptovat ty, ale co je na trhu legálně k dostání a co se mi vyplatí. Ten fanatický odpor k dieselů svědčí o nedostatku rozhledu a omezenosti a je stejný jako vřískání fanatických veganů.

            1. Legální a morální není totéž. Norimberské zákony byly legální. Nevolnictví se vyplácelo bylo zcela legání.
              Diesel si v roce 2017 koupí buď naprostý ignorant nebo bezohledný člověk. Lhostejno zda se jedná o vyžilého Saaba či novou S-Klasse.

              Bohužel i většina nových benzínových automobilů se dostala na úroveň blízkou dieselům. Vynuceně, legálně, dle norem.

              1. „Diesel si v roce 2017 koupí buď naprostý ignorant nebo bezohledný člověk. Lhostejno zda se jedná o vyžilého Saaba či novou S-Klasse.“
                Ignorant si koupí nový S-Klasse.
                Bezohledný člověk si koupí SAAB-a z vrakoviště.

                1. Šlo by generalizovat i na FSI, auta bez egr a elektromobily. Já spím dobře. A ty?

                  1. Díky za obtání, přiznávám že za úplnku se mi spí blbě. My si tykáme?

  4. jenyk: já mám třeba třetího nafťáka, pokaždé nájezdy vyšší než 250 tis km a úplná pohoda, vůbec si nestěžuji, jezdí to za nic, semtam nějaký servis. I když mě potká výměna turba či jiný neduh diesela, no jéžiš, zas taková pálka to není v porovnání s ušetřenými financemi na pohonných hmotách oproti druhému autu, co máme, které je benzinové (ultralíná 1.6 16V). Nástupce aktuálního 13 letého (podle všech nerentabilního :D) diesla bude zas určitě diesel.

    1. Na takove nazory vzdycky zeptam, jestli si kupujes shnila rajcata, protoze jsou levnejsi, nez cerstva? Vcera jsem zase mel to poteseni cekat chvili u prechodu na zelenou. Vsem majitelum ropaku to vrele doporucuju.

      1. Tyjo tak to skvělá metafora. Rajčata Jako já jsem taky petrolhead, ale tohle už je asi postižení :D

      2. To přirovnání s rajčaty je jak pojď mě víš co, hodně usměvné :). Já osobně s naftovými auty mám jen ty nejlepší zkušenosti za najetých téměř 180 tis. km. Turbo jsem dělal jen jednou, zas tak drahý aby se mi to nevyplatilo to nebylo a dodnes žádný problém. To naše benzinové hrkátko používám víceméně po městě, na delší cesty se s tou 1.6 nedá jet. A že ta nafta smrdí? Možná s nějakýho starýho náklaďáku…

        1. Z každého dieselu jdou saze, a je to zlo; ty mikroskopické, jež nejsou vidět, jsou zlo horší.

          U zemědělské techniky, těžkých nákladních vozů a expedičních automobilů se to celkem dá akceptovat.

          U běžných osobních aut nicméně je to naprosto neakceptovatelné svinstvo.

          Na druhou stranu nutno přiznat, že pokrok nezastavíš, a ti státní kreténi se svými naprosto nesmyslnými a absurdními regulacemi už dokázali dotlačit dokonce i normální, pro běžné osobní vozy jedině použitelné, a kdysi bezproblémové benzinové motory do stavu, kdy z některých z těch moderních nesmyslů ty saze jdou také :(

          1. Je vidět, že máš hluboké znalosti z oblasti motorů a biologie. Mohu jen poprosit o doložení tvrzení že regulace dotlačily výrobce zážehových jednotek k tomu, že z nich jdou saze? 😂

            1. samozrejme, ze moderni benzinove primovstriky delaji lidskemu zdravi velmi nebezpecne saze, protoze pracuji s extremne ochuzenou smesi , ktera vubec aby shorela, tak musi kolem svicky nastriknout bohatsi smes, coz znamena mikrokapicky benzinu, ktery prave pri horeni vytvari mikrosaze velmi podobne dieselovym primovstrikovym sazim, a to jsou vsechno ty spatne saze, ktere bez DPF ucpavaji plicni sklipky, narozdil od tech starych dobrych dieselovych supersazim, ktere se v cernych mracnech valily z tatry 815, ktere byly moc velke, aby ucpaly plïcni sklipky, ale zase moc male, aby ucpaly veskere ty prudusky, prudusinky a dalsi plicni trubky…
              Pokud me pamet neklame, saze z horiciho uhli lidi dychali cele 19te stoleti a nechcipli, coz se o tech novych svinstvech valicich se ze supermodernich high tech aut tak uplne rict neda.

              1. To já vím že přímovstřiky umí pěkně zahulit. To uměly ale benzínové turbomotory už před nimi z důvodu potřeby snížit teplotu ve spalovací komoře při plném boostu velkým obohacením směsi. Větší sklony ke kouřivosti měly i německé letecké pístové motory s přímovstřikem než britské. Já se ale našeho docenta ptám na to, jak k tomu byli výrobci dotlačeni regulacemi.

                1. no tak predevsim benziny se vstrikem do sani nemely problem s blbe spalenymi mikrokapickami paliva, protoze vzhledem k tekavosti benzinu tento uz davno presel do plynne faze, nez se dostal do spalovaciho prostoru. Samozrejme, melo to jine mouchy, jako treba o jednu magnitudu nepresnejsi management, o pul magnitudy vyssi spotrebu, nedokonale spalovani behem zahrivaci faze, ruzne nespalene zbytky a aromaticke uhlovodiky ve zplodinach, nicmene nedelalo to mikrosaze :)

                  Osobne si myslim, ze na normalne velke saze jsou lidi adaptovani miliony let, protoze takove lesni pozary urcite za pracloveka janecka nehorely pres odlucovaci filtry, ERG ventily a DPF filtry, ale na umele vytvorene a neprirodni mikrosaze zpusobene vstrikovaci s mikronovymi prumery trysek adaptovani nejsme, takze ve skutecnosti ekoposuci fakt vylili s vanickou i dite a nasemu zdravi prokazali docela medvedi sluzbu. Ale to je jen muj nazor, ktery nic neznamena…. :)

                  1. Přesně tak. DPF jen zmenšuje něco, s čím si organismus poradí na něco, co projde až dovnitř buněk.

                    1. Nezmensuje, zachytava. Sadze zmensuje priamy vstrek. DPF zachytava vacsie sadze, male prelezu tak ci tak. V konecnom dosledku „moderny“ diesel viditelne nedymi (no.. relativne), ale zato neuveritelne kyslo smrdi.

                    2. Ale jo, část těch větších se tam i rozloží na menší.

                      Jinak proces „vypalování“ údajně potom z toho vyjebe do ovzduší i víc bordelu, než to zachytí, nemluvě o spotřebě paliva (tolik k tomu tak zlýmu oxidu uhličitýmu). A to ještě v případě, že proběhne v pořádku, pokud ne, tak to může taky odkurvit motor, jak ostatně popisoval D-F už před lety příhodu paničky s Mazdou.

              2. S uhlím byly problémy velký, jedna z příčin velice krátkýho dožití, astmatu apod. Matně se pamatuju, že v Londýně to při nějaké té šílené inverzi v 19. století zakázali.

            2. Zkuste si vytáhnout hlavu z… no, z těch míst, kde ji zjevně dlouhodobě máte, a trochu se porozhlédnout po světě; namátkou třeba (a zdaleka nejen) „Tyto motory produkují pevné částice – saze. Ve srovnání s konvenčními zážehovými motory jsou emise pevných částic u přímovstřikových agregátů tisícinásobné“…

              1. OK, tak naposledy než zmáčknu tlačítko „Ignorovat uživatele“: Jak k tomu byli výrobci dotlačeni regulacemi. Imho odkazovaný článek je pěkná slátanina plná polopravd, domněnek a přání.

                1. CO2, vy slátanino :)

                  1. Takže mačkám to tlačítko.

                    1. Vymačkej si jebáky

                  2. On o boji s globalnim oteplovanim a limity na emise flotil automobilek neslysel. I taci jsou mei nami. Mohl bych byt take odignorovan? Dostanu se do dobre spolecnosti.

                    1. On někdo automobilky nutil vydat se směrem systému FSI? 😂 Zajímavé že ne všechny ho používají. O debilnosti metodiky norem euro nepochybuji, ale za FSI nemůžou.

                    2. Jinak přání splněno.

                    3. Ano, samozřejmě, už i Mazda a Toyota jsou nuceny končit s atmosférami, protože ty nový kundonormy to nedá, a půjdou do turb a záhy do dalších tady těch hrůz.

                      Takže eště něco, nebo jste fakt jen vůl?

                    4. Znovu se ptám: někdo nutí automobilky do konkrétního řešení? A turbo je podle tebe špatně? To je nezvyklé vyjádření od někoho, kdo má Saaba.

                    5. Automobilky nikdo do konkrétního řešení samozřejmě přímo nenutí. Ovšem tlak na sniživání CO2 za každou cemu nutí automobilky provozovat motor v pracovní oblasti, která má jedinou výhodu – minimální produkci CO2. Jinak má tento pracovní bod (pracovní oblast) hromadu nevýhod, z nichž některé byly předem známé a některé se začaly objevovat postupně (např. LSPI u motorů s přímým vstřikem).

                      Automobilky také nikdo nenutí nasazovat Stary/Stop systém, pouze evropský testovací cyklus byl stanoven tak, že značnou část tohoto testovacího auto stojí a nejede. V laboratoři má Start/Stop systém smysl, protože značně redukuje laboratorní produkci CO2. Bohužel nikdo předem neprobádal všechna negativa, která S/S nese třeba z hlediska nároků na motorový olej, až časem se začalo ukazovat, že kromě degradace oleje oxidací bude problém s degradací oleje nitridací. Výzkum a vývoj v této oblasti se rozbíhal současně s tím jak se již hotová auta s S/S systémem dostávala k zákazníkům, tedy minimálně s pětiletým zpožděním.

                      Co se týče turba, tak turbo bylo a je problém z hlediska kompromisu mezi spolehlivostí a cenou. Proto se mu japonští výrobci u běžných aut vyhýbali. Aditiva v motorovém oleji, která chránila turbo, měla tendenci likvidovat katalyzátor. Takže použití turba v motoru s katalyzátorem automaticky znamená další multikriteriální kompromis, který automobilky musí řešit. A výsledkem politického tlaku je kompromis, který je nevýhodný pro všechny zúčastněné kromě magorů, kteří věří, že CO2 je metla civilizace.

                    6. Turbo je špatně v momentě, kdy nic jinýho nebude možný koupit. Já chci svobodu volby. Technicky těch píčovin jinak dosáhnout NEPŮJDE, takže jo kurva, nutí.

    2. Jojo, vy máte úplnou pohodu, jezdíte za nic, my zase holt máme vnitřní okruh a na něco taky chcípnout musíme, žejo…

  5. Myslim ze autor nepochopil definiciu pracovneho auta. Pracovne auto nie je take na ktorom treba stale pracovat, ale take, ktore pracuje a stoji majitela minimum casu. To auto popisane v recenzii nesplna a moja krystalova (alebo kristalova?) gula hovori ze ani nebude.
    40k km rocne je uz oblast v ktorej kraluju nove auta.

    1. Moje inteligence asi nestačí na pochopení tohoto příspěvku. A docela rád bych viděl konkrétní alternativu automobilu. Do tohoto jsem za 1/4 roku a 15 000 km vrazil závratných 5300,- CZK včetně výměn oleje a pečeného kolene pro mého mechaniky a stálo mě dohromady asi pět hodin práce. Ano, plánuji investice v relaci 10 000,- CZK. ALe co je to proti ceně nového auta a garančkám. Proto je to jako pracovní auto velmi dobře vybrané.

      1. Ale kdeze. Vase cheapo auto je dobre vybrane. Pracovne nie. Pokial jezdite 40k rocne – to je 177km na pracovny den a tolko mate problemov za prvych 10 k, ako chcete vobec pracovat? Pisete ze planujete minut na to auto este 10k Kc, ale kde mate zaruku ze sa nevynori novy a novy a novy problem? Pri tomto veku auta a nejasnom najazde je zaruka skor na opacnej strane. Ale hej, je to vasa volba a vase peniaze. No ale prestanme sa bavit o peniazoch. Peniaze boli a budu. Jedno co sa mina a nepride naspat je cas. Naozaj chcete minat cas opravami auta o ktorom sam pisete za vam na nom nezalezi, ze je to len nudna pracovna kara?

        PS: V situacii ked som robil velke najazdy som bol a presne viem o com hovorim ked pisem o tom ze to nefunguje dobre.

        1. Tak ještě jednou i pro blbé. Auto jsem koupil a den strávil řešením závad, jejichž oprava mě přišla na pár stokorun. Jediná závada, která se během 15 tkm vyskytla nově, byla prasklá trubka, která se vyřešila zadarmo a chtěla hodinu času. Pokud takto vydrží auto fungovat ještě 3/4 roku, vydělá si na sebe. Potud fakta. Výborné a pohodlné pracovní auto.

          1. Takze v prvom rade, tych blbych si nechaj pre svoju staru mat, arogantny kokot. V druhom rade, podla toho co si popisal v clanku si vyriesil dohromady hovno. Ato si este neriesil problemy ktore pridu s kazdym starym autom. Ale su to tvoje peniaze a tvoj cas, takze si v pohode hon pero nas svojim skvelym nakupom.

            1. Tak já jsem arogantní kokot, ale ty na základě toho,že říkám že auto jsem do použitelného stavu, ve kterém by bez problémů prošlo i zpřísněnými STK, dal za několika stokorun dedukuješ, že by se mi vyplatilo nové. Tak já nevím, kdo z nás bude kokot :D

              1. No, pokud to furt nevíš, tak věž, že kokot seš ty. Už jen podle odvahy, s jakou tady prezentuje s fakt, že te ojebal nějaký zmrd z bazaru z Vysočiny a tobě to vůbec nevadí.

                Menší mírou k tomu přispěl fakt, že sice jezdíš 100 km do práce, ale ročně s tímhle autem (jezdím s ním do práce) najedes 40 000. Což znamená, že jezdíš do práce každý den. Úplně každý :-)

                Nejvíc kokotský je ale ten tvůj arogantní přístup.

                Vítej v ignore, kokote :-)

                1. Arogantní jsem byl jen k těm, co byli arogantní ke mě. Ale chápu že je asi těžké to rozlišit, pokud máte inteligenci jezevčíka bez mozku :D

                  1. No víceméně to vypadá, že jsi tady vypotil článek jen proto, aby ses tu mohl s každým pohádat. .

                    1. Sorry, ale pokud mi někdo nutí své paradigma bez důkazů, považuji to za konflikt.

                    2. Pozor na ty odborné termity; při příliš suterénním použití hrozí risoto, že dojde k fiakru.

                      (Paradigma v běžném jazyce je „příklad“, ve vědecké metodologii pak „základní model, nad nímž se konstruují teorie“; zhola v žádném kontextu nedává zhola žádný smysl je opatřovat jakýmikoli důkazy.)

                    3. Nafta patří do kamen, koupit auto který je a bude žrout peněz, kvůli tak směšně malému nájezdu s pocitem, že za naftu ušetřím oproti benálu…. se nediv, že tu má z tebe každej prdel.

                    4. Tak určitě 😂

                    5. Hned po koupi 4 opravy různě spastěný, takže jakoby bez nákladů, už při koupi zjištěný další zaávady, výhledově další investice minimálně za 10 000, plus jako bonus se auto vlní, převodovka řadí jinak, než by vyhovovalo, nad 150 km/h to hřeje, takže radši jezdím 110, 130 je moc…tvl …. chápu, že holt miluješ Saaby, to se pochopit i dá, ale těžko můžeš takovej vrak nějak rozumově obhájit.

                    6. „….vypotil článek jen proto, aby ses tu mohl s každým pohádat.“
                      Nechápu smysl takových článků, tohoto i podobných. To mají lidi číst a souhlasně hýkat jak chytrý a umný je autor? Pokud nehýkají, tak jdou do ignore?

        2. Záruka je jediná, že se nový a nový a nový problémy tvořit budou. Těch 11 litrů dá jen na váhu a EGR, ale tím to neskončí zcela jistě.

          Saaby jsou dobrý auta, ale údržbu a investice vyžadují, to je prostě fakt. Starý kvůli opotřebení, nový kvůli zmršenejm úsporám. Pracovní auto v žádným případě, to musí být starší jednoduchej atmosférickej benzín. Případně pak skutečně něco novýho rozumnýho, kde to taky neodírají na kost. Např. Toyota.

          Hele víš co šéfe, poctivě si to piš a za rok si řeknem, kdo měl pravdu ;-)

          1. I ty kecko. Na to že jsi nepoznal zatím nic jiného než to svoje CD, kvůli kterému ses zadlužil na pět let ses nějak rozjel.

            1. To jako fakt? Půjčil si na starej vrak a bude ho 5 let splácet? A přitom vypadal, že alespoň umí psát…

    2. Taky me pokazde dojmou lidi, ktery najedou 30kkm a vice pracovne a auto je nedilnou soucasti jejich obzivy, ale stejne si koupej olitanou mrdku (nezalezi na znacce a modelu), na kterou musej porad myslet a porad do toho investovat tam 15 minut, tam 30 minut, tam hodinu, tam 150 kc, tam flasku pro mechanika, tam toto a tam tamto. Jak se muzou soustredit na business? Ale prisel sem na to. Oni realne zadnej moc nedelaj a tak maj cas resit picoviny na starem aute. Pracovni auto na tento najezd, to si rika o cokoliv levneho noveho. Jenze se zda, ze spousta lidi nazyva pracovni auto presne to auto, ktere pouzivaji i na nepracovni veci. Takze v tom vozej cement a odpoledne deti ze skoly a o vikendu manzelku do divadla. Proste jedno auto na vse, ktere nese nazev „pracovni“.

      1. +1
        Ta definice „pracovní auto“ se odvijí od definice „práce“. Pokud si mohu dovolit do práce zavolat že dnes nedojedu, protože jsem nepojízdnej a zrovna měním trubku či EGR – OK, ale pokud je úroven očekávaní na těch 99.9999 procentech že v práci budu včas = pak chci auto do kterěho sednu a jedu. Bez zvedání kapoty před odjezdem, bez kolomazi za nehty.

  6. Takže sme sa dozvedeli, že autor je rád, že trochu ušetrí na palive a že je nerád, že nám politici tie diesle zbytočne škrtia na emisiách. Jazdí mu to pekne, síce sem-tam dymí ako trafený messerschmidt, a padá do núdzaku keď potrebuje trochu silnejšie akcelerovať. Takže vlastne super auto. A my čo to musíme dýchať, tiež môžme byť radi, že autor šetrí. Síce za cenu toho hnusného dechtometu mohol mať benzín na x-rokov, ale hlavné je šetriť. A úplne najhlavnejšie je šetriť benzínové auto, aby veľa nenabehalo, veď je to, preboha, SAAB, ten sa už nerobí, tak nech sa pekne konzervuje v garáži, možno sa za 20 rokov bude hodiť.

    1. Tak jestli jsi si z toho odnesl jen tohle, tak asi neumíš číst nebo pochopit psaný text :D

      1. A teď si sám dávám pohlavek za ten češtin

  7. Inu, koupit si to já, tak jsem permanentně v prdeli, inu. Když tak koukám zpátky, tak jsem měl na ojetiny vlastně štěstí, protože hulící Messer, který by nasbíral tři takové závady by mě asi v běžném servisu zruinovaly.

    1. Proto píšu, že si moc nedovedu představit, že by si takovou ojetinu v čr pořídil někdo, kdo nemá nějakou průpravu. Masové rozšíření udělalo z jednoduchého motoru kvůli emisím složité monstrum a teď se ukazuje, že se vlastně nic nevyřešilo. Kvůli emisím dusíku (hlavně v městském provozu) se přidal egr. Ale ten zvyšuje emise částic… Atd.

      1. No asi tak 95 % občanů na ten servis odkázanejch je, takže ty seš sice rád, že pojebeš kamaráda o čas a máš to „zadarmo“, ale pro ostatní jsi debil, protože už by do takovýho auta touto dobou narvali asi kilo.

        1. Pro info, cenu dílů znám velmi dobře, u Kučery na webu jsem pečenej vařenej, a cena servisů pro náročnější věci je taky v piči, jestli to dělá garážník, nebo těch na prstech jedné ruky kvalitních Saab servisů v rozumné dojezdové vzdálenosti.

        2. To má být povzdech nad tím, že nemáš kamarády? 😂

          1. Možná spíš nad tím, jakej seš debil.

            1. To já vím, ty Mr. Obvious.

  8. Za clanek palec nahoru a obdiv. Ja tedy mam auta pouze z donuceni (skutecne me ty „kraksny“ nebavi), ale jsem technik a jiste bych jednou rad dospel do stavu, ze bych napsal „Hučení stlačeného vzduchu byl jasným indikátorem, odkud vítr fouká. Trubka od turba nebo mezichladič.“ nebo „No jasně, je unavená váha vzduchu, to se dalo čekat. Nejlevnější způsob, jak zjistit že je to skutečně tím, je dát před ní mezikroužek, který zrychlí proudění na senzoru a váha si pak myslí, že má víc vzduchu.“ Autor je alespon castecne z oboru a nebo tohle patri k normalnimu vzdelani? Jestli neni a autor je napriklad doktor nebo kancelarska krysa :-), potom se stydim. Ja jsem skoncil u MB1000, kdy jsem dokazal udelat par mechanickych veci a po Evrope s tim jezdil jako student s krabici nahradnich dilu na zadnich sedadlech.

    1. Jsem kancelářská krysa. Ale z oboru. A zkoumání, jak bylo kde co provedeno a jak to vydrží je tak trochu potřeba pro mou práci 😉

  9. „Tak jsem byl také postaven před potřebu nového povozu…“

    Ehm, co je na povozu z roku 2001 noveho? 😂

    1. Nového pro mě. Ale vzhledem k tomu, že jednou z variant bylo auto nové, nevidím v tom žádnou diskrepanci.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017