Auta za smog na Ostravsku nemohou. Tak kdo tedy?

Featured Image

Několikrát během hnusnější poloviny roku se kvůli inverzi Česká republika dusí – slovy médií – pod smogovou pokličkou. Sdělovací prostředky, zejména veřejnoprávní, v takových dnech okamžitě začnou apelovat na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli.

Různé zelené iniciativy se protlačí do mediálního prostoru se svými návrhy na zákaz vjezdu aut do měst. A pár zakomplexovaných aktivistů si jde léčit mindráky demonstrováním nad pražskou magistrálou, aby se aspoň na okamžik cítili morálně nadřazení těm ekonomicky úspěšnějším sobcům dole v autech, kteří pořád spěchají za vytvářením zdanitelných hodnot.

Existují přitom oprávněné pochybnosti, jestli právě auta jsou významným zdrojem prašnosti a zda by dočasný zákaz jejich provozu ve smogem zasažených oblastech vůbec něco vyřešil. Tématu se systematicky věnoval německý autoklub ADAC, který přesvědčivě doložil, že množství polétavého prachu se v nízkoemisních zónách nesnížilo. V některých monitorovaných oblastech dokonce škodolibě vzrostlo. V reálsocialismu dnešní Evropy z toho samozřejmě žádné závěry vyvozeny nebyly – a v českých médiích také ne.

Jedním z regionů, které smogem trpí nejvíc, je průmyslové Ostravsko. Vedení města kupodivu nikdy nepřikročilo pod touto záminkou k buzeraci řidičů, ačkoliv k tomu bylo mnohými hysterickými hlasy opakovaně vyzýváno. Místo toho udělali zastupitelé něco, co vídáme u byrokratů opravdu málokdy. Rozhodli se nespoléhat na dojmy a opatřit si data.

Zdravotní ústav Ostrava si pořídil speciální měřící vůz, který, jak je v Evropě zvykem, nedobrovolně zaplatil někdo jiný, a měřil emise různých škodlivých látek. Informuje o tom článek Odkud se bere padesát tun prachu denně? Z kotlů, míní primátor Ostravy na serveru iDnes.cz, kde zcela mimoděk – kdybych trpěl mediální paranoiou, viděl bych v tomto upozadění poměrně zásadní informace záměr – zaznívá nevídané odhalení: Auta za prach nemohou!

„Už teď víme, že denně se do ovzduší v našem regionu dostávají asi 62 tuny prachu, ale z toho jen deset tun vypouští průmysl. Čekali jsme i velký vliv dopravy, ale odborníci k mému překvapení zjistili, že auta produkují jen dvě tuny. To znamená, že budovat kvůli tomu nízkoemisní zóny je nesmysl,“ cituje iDnes.cz ostravského primátora Petra Kajnara.

Počítáte správně. Podle výsledků měření se automobilová doprava podílí na emisích polétavého prachu v regionu jen asi třemi procenty. (Vtipné by bylo zjistit, kolik z těch tří procent mají na svědomí osobní auta a kolik zásobování včetně hromadné dopravy – i na základě dat z Německa mám důvod věřit, že bychom se nestačili divit.)

A co je na výsledcích měření Zdravotního ústavu Ostrava vůbec nejpozoruhodnější? Průmysl, hlavní podezřelý v kauze Lid versus Smog, vypouští z celkového objemu emisí pouhých 10 procent! Odkud se bere těch zbývajících padesát tun, není dosud zřejmé, ale podle primátora zbývá zdroj jediný: lokální topení.

Pokud se Kajnarova domněnka potvrdí, bude to neodolatelná pointa ostravské smogové kauzy a citelná facka do tváře všem rudochům v zelených mimikrech: Zatímco občané obracejí svůj hněv k nenáviděnému průmyslu, který je pro celý region hlavním zdrojem obživy, vzduch jim ve skutečnosti otravují… oni sami! Lépe by to nevymyslela ani Ayn Randová.


17.03.2013 Jiří Červenka
Článek byl přejat z autorova blogu s jeho laskavým svolením.
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
145x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017