Asistenti (asasíni) řízení

Featured Image

Před časem v našich médiích proběhlo tohle video. Poté se strhla debata o tom, zda brzdil řidič, nebo Volvo samo pomocí protisrážkového asistenta. Strana obhajující brzdícího asistenta jásala, jak je skvělé, že Volvo brzdilo samo a kluk přežil.

Nějak mezitím zapadlo, že řidič v domovské firmě dostal vysoké prémie. Další skvělý zásah asistenta byl na vánočním trhu v Německu, kde se Scanii už nelíbilo, že bourá vánoční trh a sama se zastavila.

Řidiče časem dopadli italští policajti a zastřelili ho.

A nyní z druhé stránky. Vohnout vjede na přejezd ve Studénce. A uvězní ho nesmyslně postavené závory. Vzhledem k typu Scanie, bych řekl, že žádného protisrážkového asistenta nemá. V tuto chvíli ale zauvažujme nad tím, co se stane, až ho mít bude.

V podstatě totožný příklad z poslední doby.

Oba příklady mají mnoho shodných prvků.

Oběma řidičům hrozí mnohaletá vězení.

A oba řidiči jsou blbci. O tom žádná. Ale rozepíšu se o dalších shodách.

Oba řidiči jsou ze států takzvaného východního bloku. Abych byl přesnější, nejsou ze západní Evropy.

Takoví řidiči vetšinou začínají na starých ojetých vracích, které se do těchto států prodávají, až když doslouží na západě. No a tito řidiči poté dostanou relativně zánovní kamion, aby mohli vůbec jet někam mimo hranice svého státu. No a dost pochybuji o tom, že je někdo učí jak co ovládat v novém tahači. Prostě pokud jsi schopný jezdit se starou Ifou, jistě zvládneš i nové Volvo. To je přece hračka.

No a tak se nám to po dálnicích předjíždějí rumunské kamiony s rozdílem rychlostí 0,5 km/h, neboť jim prostě občas nedojde, že zafunguje omezovač a předjíždění v půlce druhého návěsu prostě skončí.

Nebo ten chudák uvízne mezi závorami a kamion prostě nejede, neboť asistent se rozhodl, že nenarazí do závory. Na vyřešení má vteřiny, jako ve Studénce, nebo v lepším případě minuty, jako ten v Uhříněvsi.

Jste ve stresu, uzavření mezi závorami, a auto, které do teď jezdilo jak má, najednou nejede.

Trocha analogie se nabízí s etiopským Boeingem. Asistent řízení se rozhodl, že letadlo pošle do země. Piloti se snažili, ale nedali to, protože měli málo času na vyřešení situace. Dnes už se ví, že kdyby měli času o trochu víc, zřejmě by se jim to povedlo.

Řidič kamionu není pilot Boeingu a ve spoustě případech nemá ani tušení, jaké všechny „povinné“ bezpečnostní asistenty moderní auto má. Natož aby je dokázal ovládat, případně vypnout. Pokud to vůbec vypnout jde jinak, než hrubou silou někde v neautorizovaném servisu.

Tímto nechci nijak obhajovat tyhle dva konkrétní případy řidičů. Ani nevím, jestli tam vůbec nějakého asistenta měli, či nikoliv. Jenom bych chtěl upozornit, že než se na ně snese mediální lynč, stálo by za úvahu zjistit víc podrobností. A taky se zamyslet nad tím, jestli ty povinné asistenty opravdu potřebujeme.

Samostatná kapitola jsou ty závory. Mezi oběma událostmi na přejezdech uplynuly cca 4 roky.

V dnešní době, kdy je náš svět doslova prošpikovaný fízláckými kamerami, kde automatické rychlostní pasti automaticky rozesílají pokuty, zde máme závory, které doslova uvězní auto. Už před těmi 4 roky jsem tu někde četl, že by se to snad mohlo udělat jinak ne? Třeba ta odjezdová závora, když už tam tedy jako musí být, by se mohlo třeba zavřít později. Třeba až nebude na kolejích kamion… Na to by žádný automatický asistent udělat nešel? Nebo se prostě spokojíme s tím, že „to se nesmí“ a jedeme dál? Maximálně tak vyfotit a poslat pokutu?

Protože pokud se opět nic nezmění, do pár let to tu bude zase.

 


08.09.2019 Kiwi

12345 (177x hodnoceno, průměr: 1,67 z 5)
16 721x přečteno
Updatováno: 8.9.2019 — 21:53

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!