Apage Satanas I: Kdo jsou finanční poradci a proč si na ně dát pozor - zpět na článek

Počet komentářů: 40

  1. Partners? Chápu, že to nemůžete přímo potvrdit, ale jakože mrk mrk.

    1. Popis na partners nesedí.

      1. p.s.
        jsem klient, ne zaměstnanec
        defakto jediný bod, který se shoduje s vyprávěním je tvrzení, že mají od všech stejné provize, jinak v popisu nenacházím shodu.
        Podobného poradce jsem potkal před pár lety, při druhé schůzce jsem ho vykopl z bytu, ale to jen díky tomu, že jsem se stihl od první schůzky připravit.
        K partners mě dostalo až to, že jsem potřeboval řešit úvěr a při tehdejších sazbách noví klienti z ulice moc nikoho nezajímali, tak jsem na to potřeboval lidi a dal na doporučení. Samozřejmě, netuším, jestli je to firmou ajko takovou, nebo jen konkrétním člověkem, ale jak článek přesně popisuje šmejda z minulosti, tak aktuální zkušenosti od Partners jsou zcela jiného rázu.

        1. Minulost vs. současnost – šmejdi, o kterých píšu, rádi mluvili o ostudné minulosti a jak se věci obrátí k lepšímu. Akorát je otázka, jestli se věci opravdu v celém spektru zlepšují, nebo se jen naučili vychytat ty největší průšvihy, ale v jádru je to pořád tentýž moloch. Nedělám si iluze, byť bych byl rád za první možnost.

    2. No, jak jsem psal… OVB to není. Zbytek si musíte domyslet

  2. Pripomina mi to clanek, ktery jsem kdysi cetl o Accenture. Stejny pristup – prijde novy zamestnanec, dostane kratke skoleni, kde mu vicemene reknou, aby v kazde firme doporucil vyhodit 10-15% zamestnancu a drobne zmenit vedeni, a poslou ho do sveta.

    1. Accenture je nejvíc v tom, že pro nábor na juniorní konzultantský pozice mají rovnou napsáno, že základ je umět powerpointem.

  3. Zrovna nedávno mi jeden odborník údajně na doporučení volal. Jemu jsem řekl, že nemám zájem, kamaráda poslal s rozdáváním čísla do prdele a byl klid.

    1. eviljack 10.6.2019 v 8:50

      Správně jste udělal. Do prdele s každým takovým. Mezi šmejdy co nabízej hrnce a šmejdy co nabízej tzv. „produkty“ (rozuměj: zlegalizovanou lichvu), není rozdíl.

      1. Správny postoj – do predele poslať (poprípade aj o 2-3 centimetre ďalej).
        Mne raz tak volal nejaký „neviem_čo_za_titul“, že ma pre mňa super ponuku na obchodovanie s menovými pármi. Tak som ten jeho vodopád slov zastavil, spýtal sa ho odkiaľ ma moje číslo (bolo firemné tak vraj z nejakého registra na internete), opýtal sa ho, že prečo teda on neobchoduje stými menovými pármi, keď je to také easy a safe ako mi stihol prezradiť. No nevedel mi odpovedať tak som mu povedal, že tento hovor je ukončený a že nech si tam niekde v tej ich internej databáze dá poznámku nech ma už nikto z ich firmy neotravuje. Asi to zabralo, lebo odvtedy mi nikto taký nevolal.

        1. Mám-li chvíli času, začnu s nimi o ropě, akciích, atd. vést dalekosáhlé úvahy. Nemám moc znalostí, nejsem ekonom, ale oni většinou neví nic, takže mezi slepými… Předem jim férově řeknu, že z toho nic nebude, ale oni trvají na tom, že bycho o tom měl něco vědět, tak si povídáme (pokud člověk na něco čeká, proč ne). Dovede je to rozhodit.

          1. podle mne je to ztrata casu, nasi financni poradci nemaji dostatecne znalosti ani moznosti (produkty) jak nabidnout klientovi rozumny zpusob zhodnoceni investic … ostatne pokud nekdo nema nejakou takovou moznost treba v ramci pribuzenstva (vzdy s rizikem ze nedostane zpet ani vlozene prostredky) je lepsi vrazit to do nemovitosti, americkych indexovych fondu typu Vanguard, prinejhorsim do stavebniho sporeni ci protiinflacnich dluhopisu, aspon nejaka elementarni hodnota ulozenych prostredku tam zustane, samozrejme s perspektivou ze to tam dotycny necha aspon 10 spise 20 let (ruzne faze hosp. cyklu) a ani to neni stoprocentni viz Japonsko ktere je v recesi resp. stagnaci od pulky osmdesatek doted .. proste nejake uchovani hodnoty zivotnich uspor na stari …

        2. → Asi to zabralo, lebo odvtedy mi nikto taký nevolal.

          Rozumím. Spíš se však děsím toho a kvanta těch, kde to „jejich zavolání“ zabralo.

  4. Autor popisuje jak funguje kolo. To snad všichni místní vědí, ne?

    1. Jak funguje kolo nebo kde se k tomu dozvím víc? Já jsem zatím podobný článek na D-FENSu nenašel, tak mi přišlo vhodné o tom mezi lidi napsat…

  5. Zásadní otázka je, jak poznat (a sehnat) kvalitního poradce. A jak takový vůbec vzniká? Mám dva známé, kterým vcelku veřím, že není jejich cílem mě oškubat a že oboru rozumí, a navíc si můžu porovnat jejich názory mezi sebou. Ale oba začínali u takovýhlech firem a až když oškubali dost hejlů a získali know-how, tak se na firmu vykašlali a jedou sami na sebe. To mi nepřijde jako uplně košer způsob získání kvalifikace.
    Jinak já se s těmi „poradci“ potkávám docela rád, ty jejich pyramidy a exponenciální grafy výnosů člověk zná nazpaměť, ale je to prdel se ptát na elementární otázky ekonomie, na které finanční poradce nezná odpověď, případně mu na druhé schůzce jeho perfektní finanční plán rozebrat jako největší kravinu, co bych v životě mohl udělat.

    1. „Zásadní otázka je, jak poznat (a sehnat) kvalitního poradce.“

      Mno, s trochou nadsázky: Podle toho, jestli se Vám (ne)bude snažit vnutit investiční životní pojištění :-)
      (Na IŽP bývají velké provize, ale zároveň je málokdy pro klienta výhodné.)

      Co se týká otázek, vzpomínám si na schůzku kdysi v OVB a jejich nezapomenutelný argument na téma, že si tu smlouvu chci přečíst a porovnat s jinými nabídkami:
      Prý k tomu není důvod, protože oni spolupracují s X pojišťovnami a vybrali tu úplně nejlepší nabídku, takže nikdo mi nic lepšího nabídnout nemůže a je zbytečné to nějak porovnávat.
      :-)

      1. Reference. Takto jsem sehnal hypotéční makléřku, úplnná spokojenost.

        1. Ale v základu má DonNight pravdu, hádám, že 95%, možná i víc, poradců a realiťáků začínalo jako ucho, co otravovalo každého, na koho sehnalo, nebo dostalo, číslo. Půlka z nich jsou šmejdi, co otočí smlouvu každé dva roky (nebo jak dlouho je teď ten limit, aby nemuseli vracet provize), a jen zlomek z nich se opravdu vypracuje na profíka.

        2. No, na referencich známých staví ti, o kterých pojednává článek. Má to dvě chyby. Za prvé, spousta lidí financím nerozumí a jednoduše neví, co je dobře a co ne. Za druhé, funkčnost plánu (hlavně investičního) se nemusí projevit okamžitě. Takže to chce brát reference od lidí, kteří se trochu orientují a mají dlouhodobou spokojenost.

      2. V obecné rovině jak najít dobrého poradce jsou nutnou, nikoli postačující podmínkou tři předpoklady. Prvním je placená služba. Druhou je dlouhodobá zkušenost dotyčného. 11 a více let. Ideálně alespoň 19. A poslední předpoklad je zkušenost s tvorbou/řízením finančních produktů.

        Zapomeňte na reference známých, atp.

  6. K tematike doporučujem výborný (študentský) dokumentárny film – Viktor, človek víťazný. Vidieť možno napr. https://www.dailymotion.com/video/x2tevmy
    Juice!

  7. Příklady výše provizí (nákladů), které zaplatíte z těch produktů, které jsou „zadarmo“:
    IŽP (investiční životní pojištění) 180% – 220% ročního pojistného
    Hypotéka 1% – 2,5%
    Stavebko – 100% poplatku za založení smlouvy

    Provize jsou vypláceny do „firmy“ a následně jsou „podle zásluh“ vyplaceny dle pyramidového schématu. Pardon, multilevelového schématu.

    Příklad:
    Poradce (parchant) sepíše smlouvu IŽP na 1000/měsíc. Provize je 200% ročního pojistného, tedy 24.000,- Kč. Ale poradce dostane jen cca 12.000, 4800 si totiž vezme „firma“ na provoz tzv. backoffice a 7200 si rozdělí „manažeři“, kteří přivedli do systému toho poradce a manažeři těch manažerů, kteří přivedli do systému ty manažery. :-)

    A pak je krásné sledovat, jestli se sepisují hypotéky s anuitní splátkou + pojistka do výše dluhu, nebo hypotéky s odloženou jednorázovou splátkou + povinné IŽP do výše jistiny.
    Napovím:
    U 2 mil. hypotéky to dělá na provizi buď 32 000 nebo i 332 000.

    1. Wait what? 332k provize? To se zaplati kde/cim? Vzdyt to je snad veskery preplatek takovy hypoteky(no, dobre, prehanim).

      BTW videl jsi video od HBO na tema financnich poradcu? V US v tom maji asi stejny divochy, jako u nas, akorat tam na ne chteji vrazit regulaci :) Je to v nenapadnem dile nazvanem Retirement Plans. K tomu je mozne si vytisknout platny certifikat:
      https://twitter.com/lastweektonight/status/743096035413786624?lang=cs
      Financniho poradce a Elf Spottera(fakt neprelozim)

      1. To nebude provize jen na samotnou hypotéku, ale když hypotéka bude včetně hromady pojištění, dá se tomu i věřit.

        Už jen prodat někomu současně hypotéku a IŽP (jak je v komentáři výše zmíněno) musí být zlatý důl.
        A tím rozhodně není vyčerpán potenciál toho, co se dá s hypotékou prodat.

        Naopak z pohledu klienta většinou sjednat si zároveň hypotéku a IŽP bude úplná blbost.
        Když vynechám můj názor na IŽP obecně, tohle je takové IŽP na úvěr.
        Ty peníze navíc, když už je máte, můžete rovnou použít na splácení hypotéky a obvykle to bude mnohem výhodnější.

        Aneb, jak já říkám: Jedna výhoda hypotéky je, že zároveň máte poměrně slušnou a naprosto bezpečnou investici: Jakékoliv peníze navíc můžete použít na splácení hypotéky a získáte výnos ve výši úrokové sazby hypotéky až do splacení hypotéky (resp. dokud zůstatek nebude menší než ta splacená částka).

        1. Ten poslední odstavec je pěkná blbost. Už jen opportunity costs posílá tu vaši myšlenku na tenkou hranu.

          1. Konkrétně co z toho není pravda?
            Pravda, je tam jedna výjimka, Hypotéka z doby extrémně nízkých úroků, tam to fakt nemá smysl (ale nejspíš začne mít při příští fixaci).

            Ale jinak já netvrdím, že žádná lepší investice neexistuje.
            Nicméně je to solidní investice bez rizika.

            Když to srovnám, sazby hypoték jsou teď okolo 2,5 %, takže snížit hypotéku generuje výnos (ve formě nižších výdajů) dejme tomu 2,5 % ročně.
            Stavební spoření okolo 2 %,
            termínovaný vklad na 5 let taky okolo 2 %,
            investice se těžko dopředu odhadují, ale za předchozích 5 let u podílových fondů budete pravděpodobně v mínusu
            a české akcie (PX50) za posledních 5 let výnos 0.
            (Vše bez započtení inflace.)

            Takže to není vůbec špatná investice.

        2. Depends, pojisteni proti neschopnosti splacet neni uplne blbej napad ve chvili, kdy to kreje i ztratu zamestnani a nejsou v tom picoviny. Nestesti chodi po lidech a stat se muze ledasco. S tim IZP jsem mirne zmaten, ale to patri k me financni neschopnosti =)

      2. Je to jednoduché. Jde o anuitní vs. odloženou splátku. Anuitní je, že splácím dluh + úrok. U odložené platím jen úrok a jsem povinen si na splátku jistiny (např. 2000000) našetřit pomocí povinně sepsaného IŽP.
        U anuitní splátky tak člověk splácí hypotéku a k tomu má zajištění pro případ smrti a úrazu (za dobrou cenu), ale u odložené splátky musí mít IŽP s měsíční úložkou 10 – 17 tis. Kč (podle délky splácení).
        A teď si spočítej IŽP s platbou 13 tis. Kč = 312 000,- provize pro „firmu“, to je cca 150 000,- pro toho „poradce“.

        Psalo se to hodně movitým klientům. Zdůvodňovalo se to vyšší daňovou úlevou (pořád stejný dluh = úroky neklesají).

  8. Filmy jako Konkurenti nebo Riziko jsou kvalitní obrázkové učebnice.

  9. → Kdo jsou finanční poradci a proč si na ně dát pozor.

    Tzv. finanční poradci nejsou nic jiného než součást systému, součást čarování s realitou, součást obchodu s bídou. Gojímové jsou holt hloupí…

    1. Kdo si u nas bere hypoteku a zije prosim v bide? Tenhle Streduluv slovnik mi hybe zluci.

      1. → Kdo si u nas bere hypoteku a zije prosim v bide?

        Všichni. Dluh je svého druhu bída. O životě „na dluh“, o otroctví dluhu a rukojmí bank, ani nemluvě.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017