ANuS z jiného pohledu

Featured Image

Chcete se kouknout pod pokličku jednoho monopolu? Líbí se vám letadýlka a vše kolem až přímo chorobně? Nebo si jen chcete něco přečíst? Tak jen račte dál!

Tento text je napsán částečně jako reakce na tento článek, který se mně a možná i jiným lidem jevil jako neúplný a snad i zbytečný či účelový. Každopádně dnes se dozvíte něco o Řízení letového provozu (ŘLP) s.p. alias Air Navigation Services (ANS a od toho nadpis).

Podnik a podnikání

Podnik má příjmy hlavně, tuším že 98%, z poskytování služeb řízení nebo jak se tomu nadává. Pro ne úplně zainteresované jde hlavně o to, aby se letadla ve vzduchu po cestě nesrazila, nebo spíš hlavně aby se k sobě nepřiblížila na vzdálenost menší než je dáno. Třeba takový Katoda, autor předchozího článku o ANuSu, pracuje na ACC (služba oblastního řízení, pro laiky: řídí letadla nad ČR kromě určitého okruhu kolem každého letiště a samozřejmě kromě letadel na ploše letiště) a bude tedy zvyklý jen na 5 mílovou separaci (akorát snad ten největší Airbus potřebuje 15 mil kvůli turbulenci v úplavu). Takže on a všichni jeho kolegové musí mít všechny letadla vždy horizontálně minimálně 5 námořních mil (1,852km) od sebe a k tomu ještě oddělené i vertikálně minimálně 1000 stop (cca 330m). To vše i ve stoupání a klesání letadel z a na letiště s ohledem na různé mezinárodní dohody, v jaké výšce se letadlo předává na konkrétním místě hranice.

Teď bychom tedy měli představu o převažující pracovní náplni řídících, když zrovna pracují. Podnik poté dostává peníze za každé letadlo kromě těch pár státních atp., kterému poskytne tyto služby. Je celkem jedno kolik za které, protože ten vzorec na výpočet přeletových poplatků je opravdu hustey, ale teď ho nemůžu najít. Hlavní však je, že opravdu podnik může mít jen X procent zisk, k čemuž se zavázal nějakými mezinárodními smlouvami atp. Pak vlastně poměr nákladů a příjmů za minulý měsíc, půlrok nebo za jaké období vlastně působí jako zpětná vazba pro úpravu cen přeletových poplatků. Je to řečeno zjednodušeně, protože do toho zásadně kecá Eurocontrol jako nezaštiťující chapadlo EU/EK. Zcela zásadní však je, že čím budou přeletové poplatky díky šetření/nižším nákladům menší, tím víc letadel díky poloze ČR tudy poletí a absolutní čísla tržeb se zvýší. To má za následek vracení přeplatků (poměrná část poplatku za přeletovou jednotku, která posouvá podnik do nepovolené ziskovosti) a tudíž další faktické zlevňování přeletových poplatků. Tím se roztáčí nebezpečná spirála zisků, kterou je nutné zastavit a proto tu máme hodné lidi v ANuSu J Upozorňuji, že tato regulace zisku je podle mě v současném systému přínosná, protože by to byl další poplatek, který by ve finále zdražoval letenky pokud by nebyl strop. Pravidla o maximálních procentech zisku dodržují úplně na celém světě, konkrétně signatáři spolku ICAO.

Podnik a fungování

Nyní už víme, že v podniku jsou celkem solidní šišky a je nutné se jich v nejlepším zájmu zbavit. Jedna cesta jsou samozřejmě platy, které jsou dost vysoké ve srovnání s jinými subjekty (myšleno ekonomicky funkční, tedy nějaké lepší soukromé). Klíďo tedy fungují 13. a 14. platy, relativně velké stravenky, sick days, příplatky za víkendy, noční, instruktory atd. ve vyšší než obvyklé výši. Jednou, někdy v roce 2006 nebo 2007 vedení nejspíš strávilo mnoho bezesných nocí diskusí s tématem „komu nacpeme ty peníze“ bezvýsledně, až se odhodlali k zoufalému činu – dostali jsme 15. plat, tedy za listopad a prosinec celkem 4 platy.
 Další věc, která pomáhá zvyšovat dlouhodobé náklady a zároveň souvisí s platy je vychytávka nejspíš z Českých Drah – přezaměstnanost. Řídících je akorát, nebo by spíš potřebovali další lidi, ale o tom později. Zato všechny administrativní a jiné pozice, které existují v podniku jsou minimálně zdvojnásobené (při počtu zaměstnanců cca 800 a z toho 200 řídících). V podniku je zaměstnaná spousta lidí jen ze setrvačnosti, protože tam pracují už 15,20, 30… let. Například technici zajišťující provoz a přenos radarů, kompů, serverů a veškeré nezbytné techniky, kteří jsou z logiky věci zhruba stejně důležití jako řídící a taky dostávají podobný plat jako řídící. Zato jistá druhá část technického personálu se zasekla na děrných štítcích, maximálně na 8” disketách. Přesta ta druhá skupina dostává plat minimálně ve výši dvojnásobku průměrné mzdy v ČR, ale za ty léta spíš víc. Ty lidi ničemu neškodí a když se naučí nějakou jednoduchou činnost, třeba pouštět simulátor, můžou být podniku „užiteční“…i když se to nenaučí a často to zkurví a jejich práci by zastal jeden středoškolák za zlomek peněz. Ale o to nejde – z podniku se nevyhazuje (vznik přezaměstnanosti). Do ANuSu tedy cca 2/3 lidí nechodí do práce, nýbrž do zaměstnání. Samozřejmě nelze nevzpomenout na aviofily (jak pěkně je někdo označil). To jsou lidé, kteří se vsocnou do podniku kvůli obsesi letadly aby jim mohli být pěkně na blízku. Pak ve chvílích blaženosti čumí na intranetu na radar a kibicujou, jak by tu situaci zvládli líp, nebo chodí onanovat tu k prahu dráhy 24, tu k outermarkeru když letí už asi po stodevadesátédruhé 747 z Koreje. Je to taková kombinace užitečného idiota a sociálně vyloučeného jedince s jediným zájmem a to o vše co lítá a je z kovu. Ti by byli do jisté míry štastní i jako popeláři popelnic s logem ČSA.

V této souvislosti by vás možná mohlo napadnout, že by se šlo zbavit těchto zaměstnanců a přidat peníze těm, kteří odvádějí práci. Na to jsem slyšel zajímavou teorii, že už předchozí vedení (tedy před Klasem) mělo konflikt s úředníky z ministerstva dopravy jako zřizovatelem kvůli platům, protože úředníci záviděli vysoké platy oproti jejich tabulkami svázanými částkami. Prostě řekli ne, nebo bude kontrola a ono se vždycky něco najde a „management“ bude mít problémy, resp. nebude mít zaměstnání. Tak jsem to slyšel, ale nevím co je na tom pravdy, jistou logiku to má.

Další způsob jak zvyšovat náklady je nějaká velká investice. Třeba si postavit novou budovu. To prý bylo v plánu už od 90. let, ale realizovalo se to teprve před několika lety v Jenči. Trvalo to tak dlouho, protože řídící se nemohli dohodnout, kde to bude stát. Podezírám je na základě informací od nich samých, že v komisi, která měla výběr na starosti se sešli řídící s rozdílnými zájmy: jedni bydlí na západ od Prahy kde si postavili haciendy v různých Kotěhulkách, což nemyslím jakkoli zle a druzí spíš na východ od Ruzyně (kde bylo sídlo do té doby, než se postavil ten barák), kteří bydleli třeba na Chodově nebo jinde ve městě. Takže tihle se docela dlouhou dobu hádali, jestli to bude v kasárnách v Ruzyni (za pár šupů od vojáků, dobrý přístup z centra) nebo v Jenči (pozemek vlastnilo ŘLP, dobrá cesta z Kotěhulek, ze Zličína ale na hodinu socem). Nakonec vyhrála klika Kotěhulkářů a postavil se barák pro 800 zaměstnanců za 1 mld a narvali se do ní technologie, hlavně IT za 2 mld. Pěkný případ efektivity vynaložených peněz, který zároveň jistě zcela potlačuje podezření z korupce při dodávkách je třeba to, že na textové výpisy aktuálních logů systémů se používají 24“ monitory EIZO, které jsou, jak jistě víte, vyhlášené špičkovým podáním barev a proto jsou určená pro DTP studia atp. Jeden tento monitor tehdy stál na trhu kolem 30 000Kč bez daně a přitom by na to stačil obyčejný kancelářský model od DELLu (od kterého tam jsou počítače) za 2 500Kč i s tříletou NBD zárukou. Takových věcí je tam víc o kterých mám ponětí a jistě ještě víc o kterých nic nevím.

Podnik a řídící

Decentně mě Katoda ve svém předchozím článku nadzvedl ze židle celkovým směřováním vyznění článku, že řídící jsou snad jen dobří lidé. Nejsou, a proto bych na ně nakydal trochu subjektivní špíny. Jejich práce je jistě psychicky náročná a navíc pod hrozbou trestní odpovědnosti a z tohoto důvodu to mohou dělat jen jisté typy lidí. Jde o rutinu úkolů v rychlém sledu, kterou však musí řídící mít naprosto pod kontrolu a nepřeslechnout jediné slovo, nepřehlédnout jedinou tečku na monitoru. Jenže tohle u části z nich, podle mě větší části, vyvolává takzvaný pilotní efekt (Víte jak poznáte pilota na diskotéce? On vám to řekne sám) a pak se chovají, jak se chovají.

Jelikož jsou řídící důležitý, podle nich nejdůležitější prvek v podniku a navíc jsou oni samotní rozdělení na dvě oddělení, často řeší neřešitelné situace. Jedno oddělení se jmenuje APP (řídí provoz kolem a na letišti, zjednodušeně řečeno) a druhé ACC (řídí provoz nad republikou kromě uvedeného u APP) a už pár desetiletí spolu díky některým jedincům „bojují“. Vtipná je podle mě například jedna historka, která koluje po podniku. Šlo o to, že po postavení nového baráku v Jenči se pro každé oddělení vyčlenila jedna velká místnost vedle pracoviště na odpočinek. Jenže pár lidem z ACC připadalo, že ta jejich místnost je horší…prý třeba kvůli delší cestě na hajzlíky nebo kam. Tak se to řešilo víc než měsíc a až snad někde u náměstka nebo ředitele. Jen poznamenám, že ty místnosti byly zrcadlově stejné a už od projektu projektované s ohledem na spory těchto dvou oddělení.

Další výborná věc je nedostatek nových řídících a jejich výcvik. Ten mají na starosti z každého oddělení ti nejzkušenější, tj. ti co tam jsou nejdéle a ještě k tomu byly schopni projít administrativními kroky k získání titulu instruktor. Tento titul, nebo spíš funkci si udělují navzájem řídící, tedy ti co to získali dřív. Tito pak dostanou úkol vycvičit třeba 6 lidí. Jen pro info, celkově výcvik trvá 2 roky, z toho s těmito instruktory asi 1,5 roku, může se tam přihlásit kdokoliv kdo má minimálně maturitu, umí anglicky a projde psychickými a fyzickými testy…pokud však v podniku už máte rodinného příslušníka, dostanete se po splnění požadavků výše do výcviku, nikoliv automaticky k licenci, zcela jistě – hlásí se přece jen cca 500 lidí ale do základního kurzu berou jen asi 15-20, které postupně vyhazují podle prokázaných schopností). Takže je cvičí a instruují, jak to dělat správně, ohodnocení mají zcela legitimně zvýšené o instruktorské příplatky. Jenže vždy za nějaké období je něco jako test a ten pak podle nálady instruktorů projde ten a ten zase ne, nebo všichni, nebo nikdo… Pak se zjistí, že by takhle skončili všichni frekventanti a to teda ne, tak se je to zase nechá udělat. Jeden z frekventantů prý mimosoudním vyrovnáním získal náhradu za neoprávněné vyhození…  Každopádně tento způsob výběru dle aktuální nálady nebo potřeb představuje síto s kolísavou kvalitou výstupu, takže se řídícím stal i jeden lempl, který po třech měsících samostatné práce málem (50 metrů náhodný rozestup) srazil letadlo z nebo do Polska, což se podařilo úspěšně ututlat. Jenže ho snad někdo z řídících naprášil na fízlech a bylo z toho podezření ze spáchání trestného činu (a s tím úplně souhlasím) a papíry v čistírně.

Podnik a Letecká škola

Teď se konečně dostanu k té Letecké škole, o které byla řeč ve zmiňovaném článku. Nechápu, jak se někdo kromě novinářů může pohoršovat nad údajným nevýhodným kontraktem. Vždyť o tom nikdo neví nic konkrétního jako kolik za co a podobně. Dle mého skromného názoru je to zcela jasné, protože primárním cílem podniku není vydělávat na Letecké škole a bere to jen jako šolych jistých lidí, opět již téměř inventáře podniku. Snad určitě tam jdou zbytečné peníze, které někomu končí v kapse. Zajímavější však je zamyslet se, proč se řeší zrovna tahle konkrétní věc. Vždyť po mém vyčerpávajícím popisu vám musí být jasné, že podnik je takový cedník, kterým prachy skrápějí spoustu lidí. Tak proč zrovna tohle řeší? Já vidím celkem jasnou snahu odtrhnout a koupit Leteckou školu, protože kšefty od ANuSu mít bude, plus ještě nějaké zahraniční kurzy a také je tam asi rok dva nový věžní simulátor (na plátna rozmístěná 360° dokola se promítá obraz, který je vidět z věže a lidi se učí řídit provoz na letišti). Takový simulátor je až v Reichu na dvou místech, takže tento v letecké by mohl zaplnit díru na trhu levnějších simulátorů pro východní státy a třeba i Asii). Jistý obchodní potenciál tam je, hlavně by se vydělávalo už na platbách od ŘLP a k tomu další příležitostné penízky. A to je podle mě ten záměr. Protože Letecká škola je z půlky jen na upíchnutí lidí, které nebylo možné upíchnout jinde a z půlky na uklizení lidí „nehodných“ práce v hlavním podniku. Samozřejmě je tam skupina lidí, kteří tam dokonce i něco dělají, ale mít např. 2 lidi v knihovně letecké školy, kde si někdo něco půjčí jednou za týden je trochu luxus. Lidi jsou to fajn, ale k efektivitě to má daleko.

Celkově bych to tedy shrnul, že v rámci nastavených mantinelů to je docela v pohodě. Je jasné, že za tohoto stavu se tam spousta věcí děje účelově, vše funguje na bázi kontaktů. Do jakékoliv vyšší pozice, kde máte aspoň trochu rozhodování nad penězi se nedostanete bez tlačenky zařízené někým z rodiny či někým co tuto protekci již měl a zároveň byste taky měli být vychcaní až nahoru (zdravím Fajtla a Sakalu a samozřejmě další). To se nedalo přejít, musel jsem si rejpnout.


14.12.2010 Dirk Gently

12345 (13x známkováno, průměr: 4,69 z 5)
208x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017