Android z minulé pětiletky - zpět na článek

Počet komentářů: 91

  1. Já pro soukromé účely nejraději vybírám windows telefon.Stačí malý výkon, malá RAMka a přístroj běhá svižně. Více než dva roky jsem používal jakési nevzhledné hranaté zřízení jménem Microsoft resp. Nokia. Po dvou letech výdrž baterie dva dny. Jednoho rána jsem ho ztratil na benzince a po týdnu mi ho obsluha čestně vrátila ve funkčním stavu.Nyní slouží s bluetooth reproduktorem jako budík a internetové rádio.Byl jsem tedy nucen zakoupit rychle něco nového, byl to opět windows foun od ACERU s cenovkou do 2000, výdrž baterie 3 dny a umí svižněji prakticky vše, co uměla Nokia, nic víc od něho neočekávám.
    Teď se týče služebních telefonů. Můj šéf preferuje nakousaná jablka a to se mi také pokoušel vnutit. Nutno podotknout, že k práci potřebuji dobrý, kvalitní a rychlý telefon. Neboť za pracovní dobu dávám kolem 7 hodin čistého hovoru, když je masakr. Nesmírně se divil,když jsem vybral před necelými 4 roky Samsung Galaxy S4 model 9506(4×2,1GHz Snapdragon 800 2Gb RAM)s cenovkou jen 12000,- Tehdy to byl rozumný kompromis cena/výkon. Přístroj spolehlivostí deklasuje všechna jeho nakouslá jablka, která vlastní celá šéfova rodina. S4 jsem loni v prosinci předal novému dispečerovi ve stavu nového telefonu a stále je v aktivní službě pochopitelně s novou baterií a výkonem stále drží krok. Já jsem dostal, za úkol si najít náhradu a opět jsem volil kompromis cena a výkon.Loni v prosinci se dostal na trh Galaxy A5 model 2017 s cenovkou kolem 12000,- Objektivně mohu tvrdit,že je to opět krok vpřed,aplikací po kokot neseká se to,běží to rychle, oproti S4 větší kapacita baterie (ráno začínam na 100% odjíždím po 16h se 40% u S4 to bývalo kolem 25%).
    Dále, když porovnám low end no name androidí telefony( obvykle po slevách v cenovém rozpětí 1200-2000kč),které fasují řidiči a ostatní zaměstnanci s mým soukromým low end windows Acerem za necelé 2000,tak je zde propastný rozdíl.Jednou větou: Android low end je nepoužitelný křáp pro zlost,s tím bych pracovat nemohl, protože by mi brzy praskla cévka a tahal bych nohu. Jejich životnost obvykle nepřekročí dva roky.Přirovnal bych ho k dvojkové fabii po 150000km. Windows low end bych přirovnal k ojetému Daihatsu Materia se stejným nájezdem.
    Nejlepší a můj nejmilejší telefon, co jsem kdy měl (stále funkční) byl Panasonic GD93.

  2. 3GB RAM, dneska se ale v řádech plete docela často. Na jabka plive kdejaký zdatný diskutér, ale že by to byl jenom předražený drek není pravda a do diskuzí se pouštět je naprosto zbytečné. Ony jsou asi vyrobená čínskými dětmi a prodávána s astronomickou marží Apple, ale stabilita a životnost je nadstandardní. A ano, něco o tom vím, nejsem sice odborník na fičury nevím které verze systému Androidích nosičů, ale mám jich na starosti asi 50 a stejný počet Androidů Samsung, Honor, Huawei… Androidí kusy se SW jebou, iOS ne. Takže jsem pomatená iOvce, ale seru na to, např. restartoval jsem u posledního za 2 roky 2x a to jsem nucený (pracovně) instalovat každou známější debilitu.

    1. Souhlasím, kdo se nudí protože je gastarbaiter, ten si může dovolit ztrácet čas s Androidem nebo Alfou Romeo. Kdo maká, a ví jak těžko se peníze vydělávají, ten si raději koupí iPhone a Mergla.

      1. Jasně!

    2. Az tak velkou marzi(procentualne) nemaji, jen HW u iPhoneX ruzne weby odhaduji v rozmezi 560 – 680 USD(cena v US 999 USD) – hlavni palkou display od konkurence(odhad kolem 100+ USD) :) Dal v tom mame nejake zakladni ficury, vyvoj a update IOS. Holt ten HW je spickovy a kvalita se zaplatit musi. Rozhodne tam maji prostor pro slevy – o tom zadna, ale az tak velkou marzi, jak si spousta lidi predstavuje, na tom nemaji.

      Jasne, oproti ANDROIDim telefonum z kategorie „levne“ je tam marze astronomicka, ale taky se pocita s delsim zivotnim cyklem produktu.

  3. Na starém androidím telefonu je nejdůležitější nic neaktualizovat! Okamžite vypnout automatické aktualizace v marketu.
    Pokud aplikace vůbec půjde na starý android (xperia mini např. – 2.3.4, nebo 4 něco – ale to mi už nějak nejde povýšit, což je jiná pohádka) z google obchodu nainstalovat (většinou ne, protože vaše verze telefonu nepodporuje blabla bla), tak oproti staré verzi která měla 5MB bude mít nová klidně 50MB. Přitom funkčnost stejná, dokonce Waze jsem dával honem rychle pryč a vracel se na starou přehlednější verzi. Mapy.cz taky nestáhnete….. ale pokud jste si prozřetelně vytvořili z nainstalovaných aplikací zálohy (např. programem Super Backup) – vytvoří z libovolné aplikace instalační soubor .apk, pak je klidně znovu nainstalujete a fungují. Mapy.cz poběží a klidně si do sebe natáhnou nové mapy (pozn. s těma úplně nejnovějšíma jsem nezkoušel). Ale ten hloupý google market vám prostě jinou než nejnovější naboptnalou verzi nenabídne a nutí vás jít koupit nový telefon.

    A zde bych to zkrátil – otázka: Pokud nemám staré verze v záloze, kde se k nim spolehlivě dostanu? Která stránka je trochu spolehlivá s archivními verzemi .apk? Tuším, že Operu jsem nakonec odněkud starou stáhl..protože ta nová…..vám sežere celou ramku a telefon pak nejde používat. Přitom mu fyzicky nic není!

    Další věc – prý krom google marketu jsou i jiné neoficiální markety s .apk soubory. Ale nevím jaké.

    1. Nějaké zajímavé apps jsou zde, např. => https://f-droid.org

  4. Škoda že se přestaly dělat mobily s x86 Atomy. Na to by šel poměrně snadno nainstalovat otevřený linux. Třeba s dotykovým rozhraním KDE Plasma. A člověk by se nemusel otravovat s polouzavřeným androidem a bloatwarem od výrobců či šmírováním od Googlu.
    Pokud chcete funkční věc která by vás nešmírovala všemi možnými způsoby, tak zapomeňte na něco přímo z obchodu. Zatím můžeme být rádi, že si to ještě můžeme přizpůsobit k obrazu svému. Za chvíli vám budou chodit obálky s pruhem od policie za to že jste si dovolili upravit mobil nebo smart televizor. Tak jak to začíná fungovat expeimentálně u traktorů John Deere. To je jen první pokusná vlaštovka jak na to ovce budou reagovat. Pak se to rozšíří všude.

  5. Před deseti lety jsem hledal v kategorii „chytrý nedotykový telefon s hardwarovou klávesnicí, lépe dvanáctitlačítkovou než qwerty, s rozumnou výdrží na nabití“ a tak mě nadchnul Blackberry 9105, že po jeho osmileté službě zakončené hardwarovým úmrtím jsem si (s vypětím všech sil, byl to problém) před dvěma lety pořídil znovu ten stejný.

    Zejména vyzdvihnu skvělé ovládání pomocí malého klikacího „touchpadu“ (má to i nějaký oficiální název) – pro mě lepší než klasika (posun šipkami klik po kliku) i než dotykový displej, který nemám rád (resp. dotyková zařízení obecně). Je škoda, že se toto skvělé řešení neujalo víc, za šest let už asi nebudu mít adekvátní náhradu. :-))

    1. Chápu. Po menším konfliktu, kdy jsem hodil obchoďákům čtyřikrát tak drahý telefon s dotykovym displejem do kafe, pochopili, že nechci s telefonem onanovat ale pracovat. Vydržel vše. Umřel se smrtí podpory BES serveru od Mrkvosoftu. Slza.
      Jinak ta nedostižným věc se jmenuje optický trackpad. Chybí mi.

      1. Nedostižná věc. Aneb jabko si myslí, že chci napsat něco jiného než skutečně píšu.

        1. Rači už nic nepiš a hlavně nemysli.

      2. V čem měla spočívat ta explicitní podpora od Microsoftu, jejíž odstranění zařízlo BES?

        Co já pamatuju, tak BES se tvářil jako regulérní mail klient, který prostě polloval mailbox (akorát to dělal přes MAPI a ne POP3 jako BIS). A protože polloval dostatečně často, tak ti mamlasové všude vykřikovali jak je to push-service.

        1. Konec všech MS security patchů pro Win-XP generaci serverů na kterých mohl běžet vlastní in-house BES server pro starší BBOS7.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017