Android z minulé pětiletky - zpět na článek

Počet komentářů: 91

  1. No, stejna zkusenost, akorat s jablecnym laptopem (u telefonu netusim, mam porad svoji osmnactiletou nokii), jakmile se to zpomaluje, hodim tam to DVD, ktere jsem dostal pri nakupu pred deviti lety a vratim puvodni nastaveni.

  2. 5110 … líp už prostě bylo:-).

    1. Ja jsem tezka konzerva, telefon mam na telefonovani, takze preferuju tlachatkovej a nerozbitnej. Neumi zhola nic, i MMS jsou problem, ale telefonuje, vydrzi pres tyden bez nabijeni, nepada, nema viry. Proste telefonuje, protoze je to telefon.

      Nicmene, vcera jsem mel doma big trouble, ale s necim jinym. Prisel potomek, ze jsem omylem odvezl nekam doprdele DO od jeho televize. A jak na svinu uplne vsechno jde na te TV ovladat z tlachatek pod obrazovkou, jen ne spustit film z USB flashdisku, ktereho se dozadoval. Takze jsem rekl, ze to pustim z YT na PC. Nojo, ale svoje laptopy na tyto sracky nedavam, manzelce odesla WiFi a nebyl cas to resit, hub ma sice kabel az do pokojicku, ale v manzelcinych Win10 neustale pada ovladac LAN… no, takze jsem z pohrebiste ve skrini vyhrabal HP Omnibook, kterej tam lezel snad deset let, mozna i dyl, nevim. Baterie po smrti. Interni clanek zalohy BiOsu kupodivu ne. Po zapnuti sice chvili tvrdil, ze na disku neni system, ale po nekolika zapnutich a uspesnem roztoceni HDD se konecne zacaly nacitat Win98. Ufff… kua, co to je? To bylo pred WinMe, nebo az po nich, ovladace…? Aha? Omnibook nema krome IrDa a RS232 zadne rozumne rozhrani integrovane. Takze o5 navsteva bordelskrine a voila! Nasel jsem PCI kartu pro Laptop s LAN. Zasun, instalace, voe vono to fakt jede…

      Nasledne YT se take rozjel, nektere reklamy nebyly videt, to jsem „fakt“ byl smutnej, ale jinak to frcelo celkem dobre. Tedy pro ten ucel – prehravac filmu z YT – naprosto fpohode. Dokonce diky 1 Gb lince z HUBu to frcelo rychleji a spolehliveji, nez na Win10 pod WiFi, samozrejme. Vstal jsem od toho jako vitez a potomek to ihned ocenil slovy „…to je dost, zes konecne to zajebany DO nejak vyresil…“.

      1. Kdybyste měl současný telefon s infraportem, postačí Vám aplikace, která nahradí ovladač a nemusíte dělat ty dále uvedené opičárny. Upřímě by mě zajímalo proč jste ten USB flashdisk z tv nestrčil do manželčina „offlinebooku“ a nespusil z něj, případně do svých laptopů na kterých z nepochopitelných důvodů máte obavu z navštívení stránky youtube.com, či o jakých „sračkách“ to tedy mluvíte – ona taky většina prohlížečů umožňuje něco jako anonymní režim, kdy se nemusíte bát, že by se k youtube Vaše identita či přehráváná videa nějak dostala. Docela mě překvapuje také již zmíněný offlinebook Vaší manželky – chápu na solitare a tabulky k excelu to stačí, ale neznám žádnou manželku mladší 50ti let, která by si neujížděla na některé z online forem „zábavy“ a která by tuto v případě nefunkčnosti připojení důrazně nepožadovala nápravu.

        Co se týče onoho prehistorického omnibooku. Přijde mi hodně nepravděpodobné, že jste bezproblémů spustil youtube, sice to vyloženě nevylučuju, zvlášť jestli ten krám s W98 ještě z nějakého nepochopitelného důvodu před deseti lety jel, ale vzhledem k tomu, že na W98 lze spustit pouze IE do verze 6 a další prehistorické prohlížeče, které pravděpodobně neumí jak html5, tak ani flashplayer kompatibilní s YT, přičemž jedno z toho je pro spuštění videa na YT nutnost. Ale zde jak říkám – je možné, že to fakt nějakou náhodou šlo.

        Také obdivuji Vaši velmi zajímavou, vlastně jedinečnou techniku -třeba 1Gbps HUB vlastníte nejspíš jako jediný člověk na světě. A pravděpodobně jste taky jediný, kterému se podařilo zastrčit PCI kartu do notebooku bez nějaké složité redukce tak, aby fungovala…..

        Ne nebudu se Vám zde posmívat, za to, že neznáte správné označení produktů, ani za to, že jste se rozhodl používat archaickou techniku a dokonce ani za to, že svou (respektive manželčinu) techniku nemáte v pořádku (už jen z hlediska vlastního klidu). Ale to, že se snažíte řešit problém tak naprosto zbytečně složitým, pracným a časově náročným způsobem s nejistým výsledkem, když stačilo vrazit flashdisk do nejbližšího počítače – to mi fakt hlava nebere…….

        1. Ale jo, jsou to opicarny. Ale vzhledem k tomu, ze podobny problem nastava tak jednou za 10 let, tak mne to neboli, jinak bych to resil jinak a natrvalo. Moje PC nejsou vubec pripojene k Internetu, pouze laptop, ze ktereho ted pisu, ten ale nema v sobe nic, krome obsluhy webu, e-mailu, ftp a telnetu. Ten jsem ale diteti poskytnout nemohl, bo byl 160 km daleko. Stejne tak moje USB flashky. Ta jedina, co byla v televizi, se nesmi strcit do malzelcinyho laptopu, protoze se rozstreli. Proc, to nevim a neresim. Zrejme je vadna a Win10 maji potrebu si tam neco swapnout. Ale v TV jede, protoze ta ji jen cte a nic na ni nezapisuje.

          PCI… ale nojo, dyk on ten port PCMCIA ve starych laptopech ma snad vsechny PCI signaly. Co je divneho na 1 Gbps HUBu? Mozna nedrzite krok s vyvojem techniky, ale tohle vam dneska pribali za par korun pomalu k nakupu v zelenine. Na starem baraku mi jeste porad jede satelitni downlink plus je tam v provozu NAS, takze je u toho rychlej router a rychlej hub. Je to hub, ne switch. Pouzival jsem ho kdysi v siti Win/Linux/MacOS a jede dodnes jako vino. Nevidim v tom nic divneho, ani nestandardniho. Mozna jste chtel naznacit, ze je to pomale…?

          Manzelka nepouziva WiFi, ostatne u nas doma na Sumave neni WiFi k dispozici. Vsechno jede po kabelech. Mam k tomu nejake duvody a funguje to dobre. Jenze jsme nebyli na Sumave, ale ve starem baraku, kde ted nebydlime.

          1. Divného na 1Gbps HUBu je to, že nejde o HUB, ale o Switch :-D Switche právě nahradily HUBy před mnoha lety, principielně jde o dost podobnou technologii, ale switche jsou mj. zásadně efektivnější (proto v rychlosti 1Gbps neexistují, jelikož tahle technologie se zastavila na 100Mbps tedy fast ethernet, přičemž v našich končinách byli i 100Mbps huby spíš výjimkou) a kdybyste tu techniku sledoval naopak Vy – věděl byste to ;) (mimochodem – zejména v zahraničí byly a možná ještě jsou switche označovány oběma názvy HUB-Switch, právě pro případ, že někdo si z dřívějška pamatuje HUBy, které se už nepoužívají – jde ale vždy výhradně o switche). Nicméně to je docela fuk ;) Proč nemáte internet na některých pc je sice paranoidní, ale opatrnosti rozumím. Ostatně já sám bych na svůj pc manželku nepustil, natož dítě, jenom se mi zdálo Vámi popisované řešení zbytečně komplikované až neuvěřitelné při množství techniky, která bylo k dispozici. Ale jo taky občas řeším některé situace absurdním způsobem – inu vyřešení problému je vždy tou nejlepší variantuou a povětšinou je lhostejné jakou cestou bylo cíle dosaženo :-D

            Jinak záhada s flashkou v notebooku může být v rozdílných souborových systémech, sice většinou windows jenom flashku nepřečte, ale je možné, že tam máte nastavenou nějakou defaultní akci, nebo zkrátka „windows“ ;)

            Každopádně zpátky k prvnímu příspěvku – jesli autorovi článku posloužil v mnoha ohledech starý mobil lépe než nový, tak ty staré W98 na Vašem NTB byli sračka už v podstatě ve své době (včetně svých bratříčků W98SE a WinME) natož v konfrontaci s nějakým modernějším OS (jo to kdybyste zmínil W2K, tak to by bylo jiné kafe) a to že jednu potřebu dokázaly uspokojit neznamená, že by s nimi chtěl někdo pracovat jinak než v krajní nouzi.

            1. Ne, neni to switch. Je to HUB. Jak je to mozne? Easy. Sam jsem ho stavel. Sorry jako.

              Pred 15 lety jsem potreboval spojit nehomogenni sit a prave proto, ze nebylo mozne pouzit switch (topologie site vyzadovala tri sitove karty v jednom serveru a tehdy jsem nesehnal switch, ktery by sel naprogramovat natvrdo tak, aby jel jen jako hub a tedy v klasickem koliznim protokolu bez spinani linek krizem naprimo – dnes uz je to snad samozrejmost), takze jsem ho udelal. Hub s malym bufferem neni velka veda, tehdy jsem jeste neumel automaticke krizeni (nebyly cipy jako dnes). Takze hub mel ctyri gigabaudove lajny na serverove karty a kazda byla na ctyri 100 Mbps vystupy. Ja ted to mam prepojene tak, ze ty ctyri gigabaudove lajny se rozdeluji jen mezi sebou a to kazda na kazdou (kolizne). S routerem a NAS mi to chodi dobre, na domaci zvykani to staci.

              Windows pamatuju od verze 3.1 (snad rok ’92…? Uz nevim presne), pak prisly 3.11, se kterymi se delalo dobre. Pak byly kromady sracek a pak se mi zase delalo (a dela) dobre na XP. Taky celkem dobre jely NT 4.0, co si vzpominam.

              Ted s Win10 napriklad celkem casto resim problemy s lokalizovanym sw. Ted mi posila zakaznik svuj ntb z Izraele, protoze na Win10 v hebrejstine mu proste (i pres zaplou podporu anglicke lokalizace) nejede Mrqosofti SQL, ktery je zapotrebi pro nas sw. A to neni prvni pripad. XP tohle nikdy nedelaly, napriklad. Cili celkovy posun vidim spise do hlubsi prdele, pokud jde o sw.

              Vem to cert, priste nezapomenu odvezt ten DO :-)

              1. 10Mbps nebo 100Mbps HUB složité zařízení skutečně není, ale u 1Gbps byl problém právě s tím, že hw byl tak zahlcen požadavky, že i když linka byla připojena 1Gbps, tak výrazně vyšších rychlostí než na fast ethernetu se dosáhnout nedalo a protože už v té době, kdy se definovala 1Gbps pro HUBy byly docela rozšířené switche, nikdo nezahájil komerční výrobu 1Gbps HUBu – z toho jsem i vycházel, ale uznávám, že někdo si tohle zařízení skutečně vyrobit mohl, no jediný na světě asi tedy nebudete, ale moc Vás nebude – zvláště těch co takové zařízení používají v dnešních dnech ;) Každopádně tvrzení, že je to běžné zařízení, není na něm nic divného a že to přibalí za pár korun k nákupu v zelenině bude liché už jen z toho důvodu, že to nikdy žádná firma komerčně nevyráběla.

                Windows 3.1 a 3.11 jsou to samé – 3.11 by se dala označovat jako verze se servicepackem. Jojo eNTýčka byly moc fajn, akorát je tady lidi moc nechtěli používat kvůli absenci češtiny – ostatně řada NT je narozdíl od té lajny Win1.0-WinMe(postavených na MS-DOS) vyvíjena dodnes jelikož jsou tak značeny všechny Windows od 2000 (=NT 5.0) až do dneška W10=NT10.0 . Nevím proč jste opomněl W2000 (W2K) – ty byly skutečně skokem vpřed (u těch bych se fakt nedivil, kdyby je používal někdo i dnes, protože „stačí“), WXP už se nesl právě na vlně W2K (navíc se všemi SP a updaty jsou neohrabané a náročnější na výkon než sedmičky). Docela povedený OS je i W7 byť u nich je patrný začátek éry „schovávání“ různých nastavení, které vyvrcholilo v osmičkách a desítkách, kde buď nic rozdílného od výchozích voleb nejde rozumně nastavit a pokud se to už nějakou šílnou metodou povede, tak s dalším updatem to při nejlepším zmizí, při nejhorším zkurví systém – pro mě to znamená návrat ke komandlajně resp. začít naplno s powershellem. Ty problémy s lokalizací jsou fakt super, například DELL dodává předinstalovaný systém i v ČR mnohdy v anglické mutaci,s tím, že si mám stáhnout potřebný jazyk, což funguje do prvního updatu – kdy je půlka windows česká a půlka anglická. Občas se taky stane, že i s nainstalovaným českým language packem je windows v angličtině a podobné chuťovky :-D

                1. W2K jsem vynechal jen proto, ze na 4.0 nam jel RIP sw za sileny hrachy a dodavatel chtel za upg na 2K dalsi ranec, s cimz jsme ho poslali tam, odkud byl a tim padem jsem si je nikdy poradne neosahal. V dobe W2K jsem delal na NextStepu a to byla pohoda. PostScript v realtime a spolehlivy…Ja jsem hw vyvojar, sw ala Win jsou pro mne jen nutne zlo. V 90kach byly fajn, cenove dostupne, nebylo to pro bezneho uzivatele takove DoDo jako Linux, byly otevrenejsi nez MasOx, ale prece jen, doba se meni. W7 mi delaly problemy s USB drivery. Virtualni COM si vytvarely jak je napadlo a pak se lehce stalo, ze nove zarizeni dostalo novy COM is poradovym cislem daleko pres 30… a hledej smudlo. Takze jsem zamrzl na XP a pro ovladani hw je to posledni solidni a spolehlivy system. Radeji to delame ted tak, ze nabizime zakaznikum vlastni hw i s firmware, ktery umi jet s GLCD a jede na 100.00%. Vse psano v Asm, zadne C++, cili kontrola nad kazdym cyklem. Opruz, ale spolehlivost. Samozrejme je to uplne jiny smer, nez bezny konzum.

                  1. Asm je assembler?

                    1. Jo, podle tetičky Wiki often abbreviated asm, akorát sem na to koukal :D

                  2. Sysop: To Vám nelze věřit, kromě naprostých specialit byly projekty v čistém ASM opuštěny někdy v roce 2010, čímž nejsou nijak dočteny jeho kvality. I hloupé AVR se dneska programuje z 95 % v C.

                    W7 žádné problémy s COM porty nedělají, tabulka na jména je pořád na svém místě LOCAL_MACHINE\HARDWARE\DEVICEMAP\SERIALCOMM a API stále funguje https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/ff546483(v=vs.85).aspx

                    1. On pravděpodobně myslí, že v asm programuje pro ten hardware.

                      AVR se většinově programuje v C hlavně proto, že jeho assembler je hodně ukecaný a rozdíl proti zkompilovanému C není zásadní. Takže v asm jen opravdu kritické věci a i ty většinou jen jako doplňky do C-čkového kódu.

                      Oproti tomu lidí, kteří používají assembler u PICů a jiných platforem jako primární jazyk, pár znám.

                    2. S Assemblerom som sa stretol na univerzite – mali sme jeden semester predmet (nepamätám ako sa volal ten predmet) kde sme nejaké jednoduché procesory stým programovali. To ma ozaj bavilo – trebalo pri tom myslieť, mať predstavivosť a dobrú pamäť. Potom som ešte trochu šprtal do AVR-iek na doktorantúre, ale tam už sme to riešili C-čkom (pre mňa tiež zaujímavý programovací jazyk).

                    3. Ten bordel s COM portami tam mierny je, no nepovedal by som, ze ide vzdy o problem W7. Dost zalezi od toho, kto robi konvertovaci cip, aky presne to je, taktiez od toho, ako sa im podarili drivery. Cinske bullshity z klonovanymi cipmi FTDI, pripadne s CH340 tak velmi popularnom v Arduinach su na tom velmi velmi zle.

                      Original FTDI umoznuje nastavit spravanie VID PID a Serial Number, FTxxxR ma internu EEPROM pre tieto udaje, Serial je unique od vyroby. Ostatne bez EEPROM Serial Number neposkytuju, ale je mozne pripojit externu EEPROM. (Vid. dokument AN_123 od FTDI)

                      Pouzivam nejake nechutne drahe adaptery od Brainboxes (pre RS232 aj RS485) a ten sa vzdy zobrazi ako mnou nastaveny COM1, resp. COM2. Na jednej mnou vyvinutej srande ich bolo treba 4, kazdy ma svoj COM port. Nastavene raz a navzdy v driveri, nebol s tym jediny problem.

                      Na druhej strane, nebol by jediny mesiac, kedy by som nepocul od znameho z priemyselnej vyroby, kde maju nejake ubastlene meracie zariadenie. Obcas sa po vypnuti priradi novy COM port a cela produkcia na tej hluposti je tatam. Po druhom pokuse vnutit im kvalitny prevodnik som to vzdal.

                    4. Re: MS
                      4.10.2017 v 20:48

                      Kdysi jsem zkousel i nejake cipy od Prolific, ale nebylo to ono. FTDI jede asi nejlip. Ale je mozne, ze jsou i lepsi, jen je neznam.

                    5. – my delame naproste speciality. A ty vyzaduji uplnou kontrolu nad kazdym krokem procesoru. C je prijemny a fajn, ale jeho preklad neni 100% pod kontrolou. U nasich zarizeni zakaznici plati prave za to, ze jsou spolehliva a pracuji v realnem case. Naprosto si nemuzeme dovolit, ze neco zamrzne, restartuje se, nebo treba o pul sekundy zpozdi, protoze nejaky paket nekde mel nejakou kolizi. Takze velmi casto pocitam i cykly procesoru, aby vse bylo synchronni. Ano, udelat grafickou knihovnu pro GLCD nebyla zadna prdel a volat hotove rutiny kompilovane z C se proste neosvedcilo, byly problemy se sladenim IRQ. Aritmetika v plovouci carce se sice dala v ASM z casti poridit, z casti se musela dopsat. Atd.

                      – W7 s COM porty problemy delaji. Pouzivam origo FTDI, ale bohuzel pod VCP, protoze D2XX ma nejaky problem s bufferovanim a nektere pakety proste neodejdou v okamziku, kdy to potrebuji. To VCP nedela. Jenze Win si zaregistruji cislo obsazeneho portu a to i v pripade, ze tam nic nemaji. Pro mne neni problem to promazat, pro BFU (bezny Franta uzivatel) samozrejme ano. Takze pak je nekdy zadrhel nainstalovat USB/RS485 konverter. XP to nedelaji. W7 ano. W8 a W10 uz si nepamatuju, nechci kecat. Je mozne, ze je problem na strane driveru od FTDI, ale s tim nic nenadelam.

                    6. Sysop: Specialitou se myslelo něco jako čip pro platební karty. Pakliže tam máte GLCD, s pravděpodobností hraničící s jistotou by se to dneska dělalo jako ARM s patřičně předimenzovaným výkonem a programem v C/C++.

                      Patrně máte nějakou historickou věc a udržujete ji při životě :-)

                      S FTDI+EEPROM+Serial Number+VCP problémy nejsou, D2XX nevím.

                    7. Ne, nejsou to historicke veci. Napriklad zrovna ted se dela na uplne novem vyrobku a i ten ma fw v asm. Neni to o vykonu, ale o spolehlivosti a presnem casovani. GLCD je tam jen proto, ze lidi jsou hracicky a chteji videt picovinky. Obsluha GLCD se dela jen, kdyz nema procesor nic dulezitejsiho na praci.

                      Je obecny trend davat vykonnejsi procesory, ty honit na co nejvyssi rychlosti, nasledne tedy i snizit napajeci napeti (coz snizuje imunitu vuci zaruseni), aby se stihala rychlost prebehu a fw napsat v C s tim, ze kdyz se to tam nevejde, tak se holt sahne po cipu s vetsi pazmeti.

                      Ok. A dal by sis do tela tohle treba jako kardiostimulator? A nebo treba jako elektronicke rizeni odpalu bomby v zarusenem prostredi? Jsou proste veci, ktere NESMI selhat. Jedna nase konkurence dokonce udelala hw, kde ridici procesor byl zdvojeny. Neco jako parodie na C128, jenze tam byl Z80 a MOS6502 jen proto, aby to umelo obe struktury obsluhy pameti a tedy na tom jela jak CP/M, tak Kernel Commodore. V tomto konkurencnim pripade ale zcela zvojili procesory a vsechny vystupy na silove cleny pak byly pres hradla. Nevericne jsem na to ziral. Firma po 6 letech ruznych experimentu se spolehlivosti nakonec zkrachovala, protoze jim ani toto nepomohlo.

                      Zkus si treba predstavit, ze dostanes zadani od nejake armady, ze mas dodat zarizeni pro spolehlivy dalkovy odpal vybusniny. Musi to jit zahrabat nadlouho do zeme, musi to byt male, musi to byt idiotensicher und bombenfest, musi to byt bezpecne pro manipulaci, nesmi to jit odpalit nicim jinym, nez tim spravnym ovladacem, nesmi to jit snadno zarusit, musi to vydrzet MIL teplotni rozsah, bla bla bla a dostanes na to tri mega. Kdybys sel cestou ARM, C a nejakeho poslepovani ruznych rutin z diskusi a sveho archivu, tak to cele sfouknes i s hw za dve az tri kila do faze prototypu. Jenze… ono se behem ladeni ukaze, ze se to zarusuje uz treba i jen tim, ze vojak ma v kapse mobil a zrovna mu nekdo zavolal. Sila pole je svine. Pak se ukaze, ze je tam ruzne zpozdeni, takze auto, ktere najelo na bombu, proste nevyletelo, protoze to bouchlo treba pet metru za nim i kdyz to vojak zmackl vcas. Dale ti to behem testu v mrazaku cele vytuhne a tos jeste nedosahl ani prumysloveho teplotniho rozsahu. A jako finale zjistis, ze kdyz se to zahrabe do zeme a kouka ven jen pididratek, tak se na to dorves maximalne z nekolika set metru, jenze armada chce 5 km. Hmmmm…. myslis, ze prijde dalsi objednavka? Zapomen na to, ze vojaci maji techniku jako 007. Velmi casto se pouzivaji totalne prehistoricke technologie, ktere jsou… spolehlive.

                      A takto muzu brat i dalsi priklady. Delame proste veci, ktere se nesmi posrat. Takze bohuzel, zadne usnadneni pro nas neni. I prechod na novy procesor je obvykle o generaci pozadu, az vyrobce vychyta vsechny chyby. Jeden cely rok jsem resil napriklad chybu v cipu CC1120. A jsem asi jeden z hodne mala lidi, ktery o te chybe vi a vi, jak ji obejit. BFUse proste smiri s tim, ze komunikace obcas spadne, no vsak se paket posle znovu. Jenze ja na to nemam proste cas.

                    8. Sysop: Věci pro armádu a střelce jsou ty speciality, o kterých jsem psal hned na začátku, to všechna čest.

  3. Dfens:
    a proč jsi u Asusu nezůstal? Po první dobré zkušenosti před 2 lety mám dnes doma celkem 3 levné Asusy, doba užívání zatím dle kusu 1 až 2 roky a všechny makají spolehlivě bez dětinských vad. Výměna zatím není potřeba. nejméně nasírací mobily/tablety co jsem kdy měl. Kolega v práci se svým též spokojený.

    1. dodatek: za pár týdnů přijde na trh nová řada modelů (jako každoročně), tentokrát Zenfone4. Několik modelů, liší se zaměřením a cenou (velká baterie, ještě větší baterie, nadupaná mašina, selfie mašina a ještě další asi dva typy). Na mobilmanii je na to článek.

    2. ASUS jsem tehdy koupil proto, že SONY mělo v nabídce buď starý telefony nebo telefony s plastovým displejem, což já nemusím.

      Prošel jsem tehdy jejich nabídku a nic mě tam nezaujalo, tak jsem toho nechal. Jinak ohledně odolnosti skutečně všechny smartphony předčil, například sklo naprosto odolávalo škrábancům. Sice se z plastových nakonec loupala barva, ale technicky neměl žádnou chybu. Dojel na to, že mi spadl na dlaždice displejem dolů.

    3. Tak to Vám docela závidím. Já potřeboval 2 SIMkový telefon a rozhodoval se mezi Samsung J serií nebo Asus Zenfone(asi)2.
      Nevím, jak je na tom Samsung, ale takovej křáp jako je Aušus aby člověk pohledal.
      Jediný, co je na tom telefonu dobrý, je asi foťák.

      Asi nejhorší je naprosto na nic GPS modul. V ČR, když už náhodou najde satelit, není problém úlet třeba o 5km. Tomu prostě nerozumím, buď tenm signál ze satelitu mám nebo ne. Ovšem ještě lepší to bylo na dovolené s půjčeným autem na ostrově v nějaký řecký prdeli, kde o cedulích nebo číslech silnic nikdy neslyšeli. Po dvou hodinách snahy o připojení GPS jsem to vzdal, neb baterie byla na půlce a nikam to nevedlo.
      Naštěstí se manželce podařilo po 3! dnech dovolat na T-Mobile a aktivovat její data a její telefon se chytil hned, pak už se cestovalo dobře.

      Takový drobnosti, jako že screenshoty si dělá telefon sám, stačí ho po použití položit na stůl a na 25% je šance, že si ofotí obrazovku. Jednou to jde, ale potřetí už byste ten krám rozšlapali. Takže za mě Aušus never more…

  4. Škoda, že Vám nesedl ten „firemní jablečný šrot“. Předpokládám, že jde o SE, což je aktuálně nejkompaktnější model. Mám ten samý a nemůžu si ho vynachválit, ač ostatní jablečné produkty mě obvykle nechávají chladným.

    Ne proto, že by byl nějak extra nadupaný (nicméně hardwarově je myslím na úrovni iPhone 6S, takže žádný lenoch), ale hlavně proto, že „prostě funguje“. Zkrátka od té doby, co jsem ten telefon před rokem a půl vybalil z krabičky, tak jsem nemusel řešit naprosto nic, žádné typické androidí problémy (zasekávání, spontánní vybíjení, padání, přehřívání, obnovy do továrních nastavení), ani nic jiného. A po letech strávených s windows mobile, androidem a troubleshooting sekcí na xda-developers, je to příjemná změna. Jediné, s čím si ajfoun nerozuměl, byla moje stará bluetooth ELM327 jednotka, takže jsem musel koupit nějakou iOS-ready. :)

    1. Však pětka a šestka taky fungujou krásně. Teda… 6S fungovala do aktualizace na verzi 11.0.1, teď je OS jak z medu a modlím se, aby to opravili.

      1. Už se to nepřehřívá se zapnutou navigací dyž na to v létě svítí slunko?

        1. To mi právě dělal můj poslední android (LGG3), ten se tak po půl hodině Wazení na čelním skle vypnul. U iPhone SE nebyl žádný problém, ani ve vyprahlé Bosně, ve 44 stupních Celsia… Na letošek jsem si ale koupil držák do výdechu klimatizace, pro telefon je to tak rozhodně lepší a ani policie nemůže buzerovat za objekt v zorným poli (ne, že by se to běžně stávalo, ale proč dávat záminky)… :)

          1. Sem měl chvíli pučenou nějakou 4ku, bílou (byť ten černej displej pokrývá tak 85 % plochy) a tam i když to bylo někde na sedačce nebo ve středovým tunelu, takže rozhodně ne na horké palubofce, tak se přehřál a vypnul asi do 10 minut. Apple no, za pár desetiletí* se z hipsterování pořád nikam neposunuli.

            *https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Apple_Inc.#Apple_III

            1. Tuhle konverzaci asi nechápu.

              Ptáš se, jestli se už přestal přehřivat – Odpovídám, že přestal – Uzavíráš, že se iPhone nezlepšil.

              Wtf…

              1. Až to bude dobrý ještě příštích pět let, tak můžem říkat, že se zlepšil. Todle je standard, že dvě řady jako že dobrý a pak zas udělaj nějakou sračku bez větráku, která lidem zapálí koule.

    2. Ja moc nechapu jak nekomu muze nevydrzet ajfoun aspon 3 roky. Konkretne ten SE je idealni pro lidi kteri nechteji mega padlo. Vykonny hardware, celkme srozumitelny operacni system (i kdyz uz to taky neni co to byvalo)

      1. Presne. mne jablkofón fičí už štvrtý rok a nikdy som ho neresetoval (s výnimkou občasnej aktualizácie OS), nikdy nemusím čistiť pamäť od aplikácií, inštalujem a odinštalujem aplikacie hocikoľko a system je stále rovnaký, nič sa nespomaľuje, nezahlcuje a pod. Keď počúvam ľudí, čo musia stvárať s androidom, aby im po roku fungoval ako má, tak nechápem.

        1. Tak to ste asi opačná výjimka, co vím vo jabku tak po pár letech už to taky lidem celkem často de facto přestává fungovat. No a po overhaul systému na vyšší verzi se to občas nezlepší :D

    3. momentálně nic od apple nemám, kdysi jsem pár let používal iphony a musím souhlasit, ty telefony prostě fungovali, přechod na android byl pro mě strašný – spousta kroků zpět, ale už je to po letech lepší ;)

  5. Mno, predpokladam, ze po hardresetu nebyl proveden update veskereho softu z google play.
    Protoze jinak by to bylo naopak zoufale pomale, hlavne z duvodu pameti.
    A bez updatu to byl dumbphone, na kterem hromada softu vubec nema sanci fungovat, anzto pozaduje aktualni sadu google services.

    Sony melo vzdy zpraseny SW, ja se Sony skoncil v dobach Xperia Mini, kdy Sony v dobe androidu 3.x slavne provedlo jeden update z 1.6 (nedelam si prdel) na 2.3 a konec. Dnes ten telefon nejde pouzit, protoze na nej nejde nainstalovat novy Google Play.
    Problem s telefony je hlavne v bloatwaru. Doporucuju pouzivat bud lehke AOSP verze typu Xiaomi Miui, nebo nove cokoliv s cistym Android One.

    Pokud na vas tlf existuje LineageOS, po preinstalaci imho pojede jak z praku. Doporucuju presedlat od Sony, jejich SW divize je naprosto tristni. Je komedie pozorovat, jak nejaky samodomo ukrajinsky varic romek vyrobi verzi mnohem lepsi, nez sw oddeleni kdysimslovutne firmy

    1. MIUI je prakticky to nejvzdálenější od AOSP, co se na trhu dá sehnat.

  6. Nevim no, moje prehistorický Blackberry taky chodí, i přes častý pády na zem, jednou ze schodů a tak. Díky tomu, že je to výsuvný, tak to má velkej displej i HW klávesnici (na to patlání seru, to se nedá používat) a přitom se to v kapse nezlomí dyž si člověk sedne. Jedinej problém je, že se SW to stálo za hovno vždycky, programů je málo, už se to nedá ani stáhnout, protože kokotí shop. HW i na to jak je starej by toho utáh dost, kdyby něco bylo. Zkusim se podívat po možnosti rvát balíky přímo do toho, pže ten jejich shop je fakt v prdeli. Bych klidně ten dolar dal, ale když metodu platby nejde ani nastavit, tak to je pak hodně těžký, že.

    Proč už vlastně nikdo nedělá výsuvný founy? To už lidi fakt úplně zkreténštěli a klávesnici neumí obsloužit?

    1. Jo s tím posledním povzdechem naprostej souhlas. Měl sem pár nokii s qwertz klávesnicema a nebylo na psaní nic lepšího….

      1. QWERTZ jsem měl nejdřív na dvou PDA, potom na jedné Symbianové a jedné hloupé nokii a nakonec na androidí Xperii. Na všech se psalo fantasticky, ale řekl bych, že jsem na tom teď na 5.5″ telefonu na displeji s rychlostí podobně. HW klávesnice by na tom prostoru zabírala místo? Zkreténštěl jsem, nebo jak to je?

  7. Používal jsem Xperii mini s klávesnicí a Androidem 4 něco, odložil jsem ji když mě v ní nefungovala karta od Odoriků kam jsem přešel. Nějak jsem to neřešil a vyhrábl starý véčko Samsung. Patlák jsem si kupoval s vidinou občasného připojení k serveru, když bude někde něco akutního, použil jsem asi čtyřikrát víceméně jen proto, že to šlo. Naštěstí nepotřebuji telefonem reprezentovat a soukromě je mě to fuk a výdrž Samsungu za to stojí.
    Androidu nějak neholduji, ale u většiny SW obecně, se dnešnímu programování dá s nadsázkou říct „konfigurování frameworků“ a podpora škálování na vlákna taky nebývá nic moc. Díky zvyšování výkonu a paměti to sice jakž takž běží ale režie bývá obrovká.
    Jen pro dokreslení, pro starý Photoshop 7.0CE měla instalačka 189MB, verze CS 2.0 357MB a poslední verze pro instalaci bez cloudu už 5.1GB. Jasně má to funkce o kterých 7.0CE nezdálo, na druhou stranu znám profíky kteří v těch starších verzích dodnes dělají přípravu pro tisk.

    1. Mám tu kvůli starému Klasikovi a LCIII instalačku Photoshopu 2.0 na tuším 6 disketách HD (1,44 MB). Ale nemá ani vrstvy s maskami, ani kanály přímých barev (plnohodnotně lze používat až verzi 4.0, kterou mám na Performě LC640).
      Klasikovi je to teda úplně fuk, stejně má monochromatickou obrazovku :-) A stejný procesor, jako řídící jednotka v Lancii Deltě HF 4WD, která chrápe v garáži. A když z ní přesednu do 90 % nových aut, tak jim prošlápnu podlahu a nadávám, proč se sakra nic neděje. Inu, život je plný paradoxů.

      1. Pěkná sbírka, ten processor v Deltě fakt upřímně závidím :)) … samozřejmě i case.

  8. Myslím, že současná Xperia X hexacore, 3 MB RAM, má 3GB RAM.

  9. Dokud to šlo, měl jsem BB bez dotykáče. Výdrž trojnásobná proti čemukoliv dotykovému. Pak mě IT taktně sdělilo, že skončila Mrkvosoftí podpora starého serveru a nový mrkvosoft si nerozumí se starým BB serverem a již neexistuje kompatibilní bezdotykový telefon. Tak mám tři roky dotykáč ale furt jsem nepřišel na jedinou věc v čem je to lepší nez původní foun.

    1. napr. zoomovanie dvomi prstami?

      1. Proč? Velikost textu si jednou nastavím – a do úmrtí telefonu neměním. Potřebuji psát za chůze texty – e-maily. Tim denně ušetřím nejmíň půl hodiny. Tedy komplet obsluha jednou rukou, pardon, jedním palcem. To žádný dotykáč neumí. Nejblíž z dotykáčů tomu byl BB Classic, bohužel moc velký do kapsy u kalhot. Nejlepší z tohoto pohledu byly BB Bold s optickým trackpadem na palec.

        Na jakoukoliv jinou práci je buď tablet nebo NTB. Nejsem masochista.

        1. A čo tak napríklad pozrieť za chúze nejakú www stranku. Tam už zoomovanie pomáha. Teda aspoň mne áno (a v mnohých iných veciach je ten dotykáč lepší než gombikáč. Ale to som ja…)

          1. Ano. Ale jde nastavit minimální velikost fontů – a pak není zoom potřeba. A hlavně, na web z founu je masochismus. A kvuli krizovému stavu jednou dvakrát do roka z founu na web s nepohodlím zoomu se netřeba kvůli tomu cely rok omezovat poloviční vydrží baterie.

        2. Torch má ten optickej klitoris taky, a právě díky výsuvnosti se tam vejde jak klávesnice, tak větší displej. Bohužel i 9810 zamrzl na 7.1, takže v prdeli. Má to sice GPS, ale když se nedá sehnat funkční mapa, tak jako co s tím?

        3. No nevím, mně se jedním prstem píše stejně blbě na Blackberry s klávesnicí, jako na dotykovém telefonu.

          Já klávesnice dělím na dvě skupiny – na ty, na kterých se dá psát naslepo všemi deseti a na ty, kde to nejde. A v té druhé skupině už je v podstatě wurst, je-li to obrovská klávesnice na Psionu 7, hardwarová pidiklávesnička na Blackberry, nebo dotyková klávesnice libovolné velikosti na tabletu nebo dotykovém telefonu.

          Dotykové klávesnice mají alespoň tu výhodu, že se ne nich celkem snadno přepínají různé layouty, které mohou být vyladěny pro určitý účel. Například kalkulačka či klávesnice pro zadávání numerických hodnot typicky používají větší tlačítka.

          Co se týče výdrže Blackberry, tak v době, kdy jsem to kvůli vývoji a testování provozoval (a nebyly to jen GSM modely), byla většinou plus minus na úrovni soudobých telefonů jiných platforem. Velký rozdíl byl jen mezi těmi nejstaršími monochromatickými BB a například Sony Ericsson Px00 (odhadem roky 2003-2005). Pravdou je, že mezi non-BB se občas objevil telefon, který žral výrazně víc než jeho současníci, zatímco u BB takový model nepamatuju.

          Last but not least: přes všechny marketingové kecy je BB platforma z mého pohledu nezabezpečená. BIS například hodně dlouho používal prostý nešifrovaný POP pro připojení do mailboxu, BES je blackbox s plným přístupem do Exchange accountu a nikdo neví, co za data si vyměňuje s firemními servery. Kličkování představitelů RIM před arabskými úřady ve mně též nebudí důvěru v to, že vše je šifrováno end-to-end a firma nemá možnost komunikaci číst…

          1. Ano. Jenže podmínkou je mít vlastní BES ve vlastním baráku s plnou kontrolou komunikace, pak naopak máte pod kontrolou úplně všechno.

    2. „dotykáč“ je celkově efektivnější např. při prohlížení webu – a při dalších činnostech, které se na PC provádějí myší. Při čemkoli, kde je nutné pracovat s textem – klávesnicí (tedy hlavně psát) je nevhodný a čím víc psaní, tím víc nevhodný :-)

    3. Zkuste mrknout na BB Keyone. Jedno mám a pokud se smíříte s Androidem, je to super volba. Klávesnice mechanická QWERTY s detekcí pohybu, takže můžete používat i jak trackpad. HW plně dostačující, tvrzený sklo, opravdu solidní výdrž na baterku. Ale stojí jak ojetá Fabie…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017