Alfy se serou… - zpět na článek

Počet komentářů: 25

  1. Ten článek na autoforu jsem se zájmem četl někdy začátkem týdne, a říkal si, kdy se reakce objeví tady aby ten nesmysl rozcupovala.
    Stalo se, ale co předvedl autor jsem opravdu nečekal. Ukázkové selektivní vnímání přítomnosti. A opravdu originální je snaha odpočítávat od TCO věci, které si přeci poškodil sám, odpočítávat si věci které potřebují i ostatní auta, pneumatiky, baterie atd… Něco podobného jsem viděl u koncernistů, když se baví jak se ta jejich oktáfka vůbec nesere. A když z nich vypadne měněné turbo, setrvačník a tak, tak to bagatelitzují že je to vlastně normální, a o auto se přece musíš starat, nebo ne?
    Jednotlivé body nebudu rozebírat, jako například ten uvolněný kryt pod motorem, na který by určitě přišli na STK …
    Ale děsivá je ta položka 35000,- za rozvody, oleje a filtry. Jako vstupní položka je to vzhledem ke kupní ceně auta opravdu overkill.
    U svého vozu jsem za tu samou položku utratil 45000,- , ovšem během proběhu 250 000km.
    Autor odkazovaného článku alespoň projevil nadhled a sebekritiku, a článek bude užitečný pro mladý kluky, kteří si chtějí za peníze z brigády pořídit podobné auto. Aspoň budou vědět, kolik ještě musí našetřit.

    1. Za 35k si ty rozvody mohl jet nechat udělat do Milána :)
      Co je špatného na odpočítání spotřebáku a legislativních výloh od oprav? V nadpisu článku který je odkazován je doslova „Za půl roku stály opravy víc než celé auto“, kdyby tam bylo „půl roku provozu stálo …“ Vaši námitku chápu.

    2. „Stalo se, ale co předvedl autor jsem opravdu nečekal.“

      Ja uplne nechapu, zda je toto reakce na me, bebo autora puvodniho clanku.

      Puvodni clanek zjevne referoval o tom, ze ta Alfa je draha na servis.
      Jenze to neni objektivni, pokud do toho autor zapocitava naklady na naakumulovany deficit udrzby (rozvody, naplne, filtry, gumy, brzdy atd.) ale hlavne do toho zapocitava i naklady na opravu po defakto havarii, kdyz prejel sutr.

      To bych mohl vzit jakykoliv vrak jakekoliv znacky za 50 tisic, pak to s nim napalit do zdi a nechat za 200 tisic opravit a napsat clanek, ze servis toho auta stal za pul roku uz 4x tolik co porizovaci cena.

      1. inak toto je priam inšpirácia na dva základné typy recenzie: zoberiem nové auto prejdem 50 tisíc bez toho žeby som sa ho servisne dotkol (ani olej ani doštičky či filtre, proste nič) – a mam dôkazmi podloženú recenziu že sa jedná o suverénne najlepšie fáro z hľadiska ceny údržby

        na druhý deň ho „predám“ sám sebe, zrátam čo všetko treba meniť, nasadim nejaké brutálne ceny v neznámom servise (typu depo F1 alebo súkromná garáž anglickej kráľovnej), potom ho nabúram, zapálim a zahasím utopením v jazere, a mám vedecky podloženú recenziu že sa (aj bez ohnivych bonusov) jedná o suverénne najhorší wagen čo sa nákladov na údržbu týka, či už na deň alebo kilometer

    3. Ja s tou selektivitou zapocitavania nakladov pri urcovani spolahlivosti, pokial je aplikovana spravne, nevidim ziaden zasadny problem. Napriklad take pneumatiky na voze s nejakym napravovym tlakom typicky vydrzia nejaky pocet km a potom sa zjazdia. Stane sa to bez ohladu na voz a pokial sa nebavime o uplne extremnych pripadoch, tak na zivotnosti pneu moze zhruba rovnako ubrat styl jazdy a stav ciest ako konstrukcia vozu. Ine by bolo, keby auto vykazovalo zavadu, ktora by si vynutila vymenit pneu predcasne napr. v dosledku nesumerne ojazdeneho behuna.

      Bateriu, resp. celkovo komponenty, ktore maju jasne danu zivotnost ktoru moze ovplyvnit chovanie v minulosti by som bol ochotny zapocitavat do kalkulacie len u noveho vozu u ktoreho mozem odsledovat ako o nu bolo starane. Mam za to, ze by som dokazal znicit bateriu v akomkolvek aute za menej ako dva roky. Vyvodzovat z toho zaver, ze je auto nespolahlive, lebo zomrela bateria je podla mna chyba. Auto z druhej (tretej, stvrtej) ruky automaticky beriem ako macku vo vreci aj po podrobnej prehliadke, pretoze to tak velmi casto je – zvlast u aut s vekom nad 10 rokov, kde sa este prejavuje ludova tvorivost, to u novsich aut uz dost dobre mozne nie je. Z rovnakeho titulu by som automaticky menil komponenty rozvodoveho mechanizmu, ak by som planoval si auto ponechat dlhsie ako nejake dva roky, resp. dajme tomu 40t km.

      Podobne by som to videl s ostatnymi polozkami, ako napr. vymena celneho skla po rozbiti kamenom, pokial by sa to nedialo extremne casto.

      Na druhu stranu nevidim nic zle na zapocitavani vsetkych tychto nakladov do polozky TCO. Tam uz zavazi, ci idem po 50t km menit koncernovy dobovy standard 195/65 R15 alebo idem prezut 4 20 palcove salamy.

      V povodnom clanku skor vidim problem v tom, ze sa skrz pomerne vysoke vstupne naklady a celkovo vysoke kratkodobe TCO snazil autor vydedukovat mizernu spolahlivost. Tam podla mna neexistuje pricinna suvislost a navyse aj to cislo financii investovanych do oprav moze byt mimo misu. Musi si Alfa vyzadovat vysoke ciastky do servisu aj nadalej? Jeden by cakal, ze sa investicie casom budu amortizovat.

    4. Sice je pravda, že hodně lidí nechápe koncept TCO, jenže tentokrát má pravdu spíš autor článku.

      Pokud srovnáváte poruchy a servisní náklady, nechcete zahrnovat celé TCO.

      Např. když koupíte dálniční známku, havarijní pojistku a vyšší limit povinného ručení, snížila se tím spolehlivost Vašeho auta?
      Asi ne, že?

  2. Co taky čekat od automobilky, kde se ke svým zaměstnancům chovají jak za války Japonci ve svých zajateckých táborech. Snad jen to mučení tam ještě nepraktikují. Ikdyž, muset stát hodiny u pásu s močákem nadmutým k prasknutí… to už možná raději dotat pár ran bambusovou holí.
    Pak se tento přístup přenáší i na zákazníky automobilky, tady máš vohnoute nedodělaný krám s nulovou ergonomií a pohodlím, tak vyklop prachy a drž hubu.

    Možná že český paštikář, který na to přesedlal z Feldy, a jezdí s tím tak 30 km na chatu z toho může být nadšený, na rozdíl od někoho, kdo v zahraničí najezdí 50 000 ročně.
    To je pro Czechbabwe dost typické, že tu lidi adorují kdejaký aušus, 2 generace zaostalý, na západě neprodejný, ale sem dovezený s velkou reklamní kampaní. Rapid poslepovaný ze 3 aut o 2 generace starších sice není úplně typický případ, ale jako ilustraci to tu lze použít.

    Taky jsem si všiml „vězeňského“ trendu tvrdých rovných pryčen místo pohodlných sedaček u aut nejen nejnižší (typicky Dacia, Chevrolet alveo), ale dokonce už i nižší střední třídy. Možná se autor nechal všemi těmi cingrlátky ukolébat, že jsde o vyšší třídu než holobyt, ale pravda se pak pozná po delší jízdě, jestli jste jak v půlce přeražený a zralý na ortopedické rehabilitace.

  3. Ještě k těm kombíkům. Mě se v katalozích nepodařilo najít auto za srovnatelné peníze, které by poskytlo tolik zavazadlového prostoru jako škodovácké kombíky. Konkrétně Fabia combi.
    Většina automobilek dělá jakési seříznuté pseudokombíky, které mají všechny nevýhody kombíků, ale chybí jim jejich zásadní výhoda – velký zavazadlový prostor. Prostě něco ve stylu: už na to mám, tak vyměním tu starou ojetou Feldu/Fábii fkombíku, za něco nového, lepšího. No way.

    Chcete vůz kam by se vešla rodina se 2 dětmi a výbava na dovolenou? Tady máte MPV fholobytu za půl míče a se slušnou výbavou za třičtvrtě mega.
    Možná jsem se špatně díval, nebo je to nějaká podpultovka, ale nic použitelného za rozumné prachy jsem nenašel.

    1. Konkrétně Fabia combi.
      Fabia combi. Myslíte nákupní tašku z batohem, o které vás marketing přesvědčuje, že se v tom dá normálně jezdit v pěti na hory?
      http://www.auto.cz/skoda-fabia-combi-1-0-mpi-v-zatezovem-testu-uvezla-555-kg-85757

      Chcete vůz kam by se vešla rodina se 2 dětmi a výbava na dovolenou? Tady máte MPV fholobytu za půl míče a se slušnou výbavou za třičtvrtě mega.
      Alternativy jsou v kombajnu třeba i30,Focus, Astra, Golf. Pokud nemáte dost financí, tak jste si rodinu neměl pořizovat.

      1. Konkrétně Fabia combi.
        Fabia combi. Myslíte nákupní tašku s batohem, o které vás marketing přesvědčuje, že se v tom dá normálně jezdit v pěti na hory?
        http://www.auto.cz/skoda-fabia-combi-1-0-mpi-v-zatezovem-testu-uvezla-555-kg-85757

        Chcete vůz kam by se vešla rodina se 2 dětmi a výbava na dovolenou? Tady máte MPV fholobytu za půl míče a se slušnou výbavou za třičtvrtě mega.
        Alternativy jsou v kombajnu třeba i30, Focus, Astra, Golf. Pokud nemáte dost financí, tak jste si rodinu neměl pořizovat.

  4. Článek je smyšlený, viz toto http://www.autoforum.cz/prvni-dojmy/koupil-jsem-ojetou-alfu-se-192-tisici-km-a-bez-testu-s-ni-jel-1-000-km-pres-polsko/
    Snad ani není možné, aby byl autor opravdu takový debil. No i když…

    1. Ten novinář buď rád fabuluje nebo nemá soudnost. Už to, jak popisuje koupi toho předchozího Focuse, skoro na blind, je děsivé.
      Sice umí skládat slova za sebou a pravopisné chyby moc nedělá, ale psát o autech a současně takhle dávat najevo, že o nich nic neví, je fakt troufalost.

  5. Pardon, epic fail, ty výše uvedené příspěvky patřily pod článek o Hyunday. Právě v Nošovicích jsou známí otrokářskými pracovními podmínkami, a obdobnými podmínkami pro dýlery. Otrok jako otrok, jen jeden je líp placený.

  6. Na novinky nahoře se přímo reagovat nedá, tak to dávám sem. Reaguji na čtvrtý odkaz ohledně pneumatik.
    Porovnávat brzdnou dráhu běžných zimních pneumatik a sportovních a vyvozovat z toho nějaká kategorická prohlášení nedává smysl.
    Tvrzení šéfa Michelinu je třeba rovněž brát s rezervou, protože momentálně mohutně propagují universální pneumatiky. Neměl jsem možnost je vyzkoušet, jen jsem je viděl. Můj dojem na základě zkušeností je takový, že to bude brzdit hůř než letní pneu a zabírat hůř než zimní pneumatika. Podle množství a tvaru drážek by to mohlo naopak lépe fungovat na vodě, takže kdo nejezdí do hor, ty dva sněhové dny nějak překlepe. V létě za bouřky, na jaře a na podzim za deště nebo plískanic by to mohlo být výhodné.

    1. Zato zimni gumy vubec nikdo nepropaguje a tak jsou ty reci o nich duveryhodne?

      To jak ty zimaky silene klouzou oproti letnim me neprestava kazdy podzim sokovat.

      1. Hlavne, ako viaceri spomenuli v diskusii k clanku, autor povysil porovnanie dvoch konkretnych pneumatik na vseobecne platnu skutocnost. To sa nerobi. Nedokazal som podla tej fotky rozoznat ze aka bola ta zimna pneumatika. Niektore su naozaj mizerne a lepsie je sa im vyhnut.
        V tom co mame doma je nebotycny rozdiel medzi Yokohama Ice Guard IG52 co mam na pickupe a Bridgestone Blizzak WS80 na synovom Town Care. Tie Bridgestony su o triedu lepsie na akomkolvek povrchu v porovnani s tymi Yokohamami. Tie su zas o triedu lepsie nez tie celorocne BF Goodrich co na nom povodne boli na snehu a zrovnatelne na s nimi inych povrchoch. Aj v lete, nakolko vzhladom na nizky najazd pickupu na nom pouzivam zimne pneumatiky celorocne.

        1. Já nikdy nekupoval žádné laciné gumy. Většinou jak jsem ojezdil co na to dali ve fabrice, tak jsem nakupoval Goodyeary. Přezouvám spíš později, až když opadne hlavní manie a to už bývá chladněji. A vždy si musím zvykat, jak zimáky kloužou.

          1. Zaujimave. Osobne nevidim nejaky rozdiel medzi zimnymi a letnymi na autach v rodine co su prezuvane – manzelkina Altima a synov Town Car. Ale uznavam, moze to byt ale aj prostredim a stylom jazdy. Jedine co ma v poslednej dobe prekvapilo bolo to ze zimne Bridgestony na Altime su tissie ako letne Yokohamy. Obycajne to byva naopak.

            1. Ta adheze je znatelně horší. Ale drtivá většina lidí jezdí hluboko pod schopnostmi jak letní, tak i zimní gumy, takže rozdíl nepoznají a to že mají o 1/4 horší brzdnou dráhu si nevšimnou ani kdyby nouzově brzdili, protože nemají srovnání.

              Až příště pojedete přezouvat na zimáky, tak si cestou do pneuservisu zkuste třeba párkrát se na plný plyn rozjet, atd. a pak si vyzkoušejte to samé po přezují.

              1. „drtivá většina lidí jezdí hluboko pod schopnostmi jak letní, tak i zimní gumy“

                Protože na většině silnic jsou na autě se slušným podvozkem víc omezující rozhledové parametry, než pneumatiky a i tam kde je do zatáčky vidět je limitní rychlost hodně za hranou rychlosti přiměřené, natožpak rychlosti povolené. Ale máte pravdu, poznat to je.

          2. Moje zkušenost je taková, že zimáky kloužou pouze při nouzovým brždění, průšvih je to nejspíš v zimě na dálnici. Taky dost kloužou při teplotách nad 20 stupňů při brždění z rychlostí nad cca 70 km/h. Do cca 70 km/h je to při teplotách do 20 stupňů na zimácích naprosto v pohodě a vůz se chová předvídatelně. Každopádně letní na sněhu je větší problém, než zimní v létě, obzvlášť když je ta letní koncipovaná opravdu jako letní.

            Celkem slušné srovnání letní/univerzální/zimní vs výška vzorku je zde:
            http://www.tyrereviews.co.uk/Article/New-VS-4mm-VS-2mm-All-Season-Tyre-Performance.htm

            Michelinu se konečně podařilo namíchat směs, která v zimě drží a v létě neteče, tak teď dělá ramena. Jejich současná směs pro Michelin Pilot Sport je taky zatraceně dobrá. Ovšem před pár lety jsem dával pryč skoro nové letní Micheliny s 6 mm vzorkem, protože nedržely pořádně ani na suchém, natožpak na mokrém. Přitom to byla již minimálně druhá generace směsi pro Michelin Pilot Primacy, protože ta první generace byla na mokrém ještě o dost horší. Michelin se tehdy bil v prsa vysokým kilometrovým výkonem a nekecal – ty šmejdy se skoro nesjížděly.

            1. Moje zkusenost s Michelinek je vesmes dobra, obvykle maji mekci smesi, nez treba Dunlop, ale zase tvrdsi, nez Pirelli. Alfa a omega pak je tvar vzorku a to hraje vic, nez typ smesi.

              Zrovna ted pred tydnem jsem mel parandi srovnani. Jel jsem do jedne hopsody, kde se ve finale prijizdi po louce do prudsiho kopecku. Tam led. Nahoru jsem vyjel s letnasama (vzorek jako novy a okolo nuly s 4×4 si fakt zily netrham). Vyjel jsem fpohode, ale kdyz jsem jel dolu, tak jako sane a nepohlo ani ABS. Proste jsem byl rad, ze nikde nebyl zadny strom. Druhy den jsem mel prezuto na zimaky (ne diky teto zkusenosti, ale byl jsem domluveny na prezuti uz dlouho), nahoru jsem o5 vyjel fpohode, dolu to sice stalo za hovno, ale brzdilo vyrazne lepe. Jenze… jsou to uplne jine vzorky na tech gumach. Ty zimni jsou jemnejsi kostky a asi lepe berou.

              Jinak ja osobne jezdim celosezonky, protoze v nasich ceskych podminkach mi prijdou byt idealni. Tim samozrejme nepopiram moznost mit na druhych diskach v garazi ostry zimaky pro pripad krajni nouze. Ale ono rok od roku je tepleji a snehu min a min…

              1. Tvar vzorku se uplatní na sněhu nebo na mokrém při vyšších rychlostech. Na suchém, vlhkém, ledovém nebo i suchém avšak hodně promrzlém je to především o směsi. A i v době, kdy směs Michelin Pilot Primacy byla totálně tragická, tak měl Michelin v nabídce řadu Pilot Sport, která byla ze směsi, jež i na vlhkém/mokrém byla velmi dobrá. Směs dělá opravdu hodně a pokrok tam za uplynulých 20 let nastal obrovský.

                Co se týče ABS, tak to cestou dolů po neuježděném sněhu vysloveně škodí, pokud tedy auto nemá přepínač „snow“, který změní režim fungování ABS tak, aby to opravdu brzdilo.

  7. Prosim pána redaktora, aby tam dal článok ako sa serú vw. Mám pocit, že vw má na výplatných páskach redaktorov z autowebov.

  8. Zakladni problem cele veci je, ze to psal retard. Neni treba nic dalsiho rozebirat a zkoumat. Kdyby to psal a analyzoval chytrej clovek, tak vypise polozkove, prida faktury, popta si ceny praci ve vice servisech. No proste je to cele jinak.
    Je to kreten.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017