Alfa Romeo feat. vohnout faktor - zpět na článek

Počet komentářů: 156

  1. jakou vyhodu konkretne prinasi reseni 1 lambda sonda na valec ?
    Pokud vezmu rezim zahrivani, mozna, ze u motoru podel by se prvni v poradi chladil permanentne vice, nez ten vzadu, ale u motoru napric mi to hlava nebere.
    Principialne by to vsecko melo byt uplne stejne, pokud to neni zmetek a nema jinak komprese atd. Kolik takova „optimalizace“ spalovani sita na miru kazdemu valci asi tak prinese vykonu navic a usetri paliva ? Bude to aspon v radu zlomku procent ? :)

    1. Hlavní problém je, že injektory, které dávkují palivo, mají toleranci na průtok někde kolem 4% už v novém stavu. V jednom motoru se tedy mohou sejít injektory, které se liší o 4%. Přes životnost dále driftují, každý jinak, většinou se průtok snižuje v důsledku zakarbonování. V případě, že se jedná o klasický systém s jednou lambdasondou pro všechny válce, funguje vlastně podle průměrné hodnoty pro všechny injektory. To se projevuje ztrátami výkonu a nerovnoměrným chodem. Proto se například injektory pro motorsport dodávají ve zúžených tolerancích nebo se záměrně párují. Snížení spotřeby se tedy bude pohybovat zhruba ve stejném rozmezí, bráno přes celou populaci motorů. Teoreticky to mohlo přinést nějaké další úspory, injektory mohli vyrábět méně přesně a mohli pustit z hlavy vlivy rezonance sacích kanálů, což ušetřilo nějaký hardware (plnící klapka u VW FSI). Také se z takového motoru dá vyždímat více výkonu v důsledku přesnější regulace.

      1. 4 dolu a 4 nahoru je 8 rozdíl.

      2. Diky DFENSi. V podstate, pokud jsem to pochopil, tak na beznem spotrebnim aute, pokud to funguje OK, tak asi nejvetsi benefit je vyvazeny volnobeh a lepsi prechod do otacek, plus odpada plnici klapka, coz je vykoupeno tim, ze pokud se to podela a zacne to hlasit bludy, tak dusledky budou pro motor podstane horsi, nez u tradicniho reseni, plus cena opravy se take prodrazi.
        Respektive bezny motor v poruse pojede cely bud na chudou nebo bohatou smes, zatimco u Alfy kazdy valec pojede uplne jinak ;)

        1. Na druhou stranu, pokud se u normalniho auta rozhodi vstrikovac, jednotka se to pokusi srovnat a taky pojede kazdy valec jinak… Zajimalo by me, jestli existuje motor z 1 lambda sondou na 2 valce, to mi prijde jako rozumny kompromis

  2. jedna reportáž o Alfe a tady to obhajují tři články plné nenávisti k TDI.
    Právě sedím nahej rozvalenej u počítače a hladím si svý hemeroidy na análu.

    1. Pobavil :-)

      To víte, někdo si dovolil zpochybnit Alfa náboženství (mimochodem nikde v celém originál článku není o TDI ani zmínka), ale místní AR sektáři hned brojí do protiútoku, jako když někdo dloubne do vosího hnízda.
      Místo toho, aby byli rádi, že česká hospoda má své neotřesitelné pravdy a díky nim si právě můžou kupovat třeba své oblíbené AR (ve smyslu, že ta auta nejsou tak přebraná a děsně přeceňovaná jako skupina VW). Já to mám podobně u Renaultu. Každý hustý vodborník z hospody i servisu, co autům rozumím, přecí ví, že jsou to šroty, ale nemám potřebu psát frenetické články o tom, že ti lidi co si stěžují obvykle nakoupili „málo ježděné pod důchodci z áček v top stavu“, místo toho, aby koupili auto.

      1. No tak pozor, Renault není auto, renault je největší mrdka všech mrdek, to už možná radši Fiata nebo Alfu než pojebanej Renault s plastovejma matičkama, s poloosou rozdělenou vejpůl s dalším zbytečným homokineťákem a ložiskem, Renault se přístupem k motoru tak že při blbé výměně svíček musíte demontovat polovinu motoru, Renault u kterého se vyměňuje žárovka předních světlometů přes podběh sundáním kola speciálními renault kleštěmi…apod…
        Výše popsané závady nejsou závady, ale vlastnosti, které nemají s autobazarem nic společného.

        1. Renault u kterého se vyměňuje žárovka předních světlometů přes podběh sundáním kola speciálními renault kleštěmi…apod…
          Šáde to má u Fabie taky a evidentně to nikomu nevadí.

          1. co to meleš? Mám předek fabie a vyměňuji žárovky holýma rukama z motorového prostoru.

              1. NO TO SI ZE MĚ DĚLÁŠ PRDEL ???!!! PEKLO ZAMRZLO A NA SEVERNÍM PÓLU JE DÍRA DO ZEMĚ!!!! TAK TO MĚ POMRDEJ, PIČO!!! Domníval jsem se že roomster stačil k tomu aby někteří kokoti dostali po čuni, ale až takovouhle demmenci jsem nečekal. Aneb čeští manažeři v akci opět ukázali SIMPLY CLEVER KOKOTISMUS V AKCI. KONCERN JE MRDKA MRDKOVATÁ A SKONČIL RPO MĚ.

        2. Svíček jsem se už nevyměňoval dost a dost a proto raději jezdím se zlým, škaredým dieselem, co je oplodněn satanášovými vynálezy typu DMF, DPF, CR, turbo, variabilní olejové čerpadlo apod.

          1. Svíček jsem se už nevyměňoval dost a dost
            Zeptám se…..v čem je tak opruzující vyměnit jednou za cca 60 až 80 kkm svíčky? Tady je zase sraní se žhavkama. Nějak nevidím rozdíl. K tomu ještě čuchání NOx..

            1. Já někde píšu že je to opruzující ?
              To psal snad SkReT a já reaguji na jeho „Renault se přístupem k motoru tak že při blbé výměně svíček musíte demontovat polovinu motoru“, že mě ten problém zrovna u Renaultu fakt netrápí.

              Naposled mě potrápil u Hodny CB600, kde to opruz byl (nádrž, CDI dolů, svěsit chladič a i tak byla svíčka na 3. válci záležitost pro gynekologa)

              1. Ano, někde to opruz je, ale pokud se mohou použít iridiové verze, tak se tohmle musí podstupovat jednou za uherský rok,

    2. A můżete sem ty tři údajné články nalinkovat?
      A můžete z nich zde i citovat tu nenávist vůči TDI?

      Nebo to byla jen vaše sexuální fantazie během masturbace?

      1. Dotčenej Alfista…

        1. Takže nemůžete.

          Ani se nedivím, když jste si to vymyslel.

          1. Jeden je Váš a druhý je D-Feensův, když chvilku počkáte bude tu i ten třetí.

            1. Vy jste tvrdil, že jsou tady TŘI články obhajující Alfy a plné nenávisti k TDI.
              Jenže voni jsou tady na to téma články jen dva a jeden neobsahuje absolutně žádnou zmínku o TDI, Škodě, nebo koncernu.

              Takže jste si celkem zapřeháněl, když jste si přečetl jeden článek, kde DFENS píše, že PD hulí a hned jste si vycucal z prstu, že jsou tady tři články plné nenávisti k TDI.

              Jestli je toto váš standard, tak tím dost zásadně snižujete věrohodnost svých příspěvků ;)

              1. neber život příliš vážně stejně z něho nevyvázneš živej.

    3. Overshare?

  3. podle mne je clanek jednostranne zamereny na vyvraceni faktu z minulych clanku. Bohuzel to neni pravda. AR je odpovedna i za pouziti dilu jinych vyrobcu (odpovednost za vyber..), to ze je motor prekomplikovany je proste fakt. Pak je tezke vedet cim presne porucha vznikla a jen onu soucastku (z druhovyroby ?) vymenit/opravit.

    Ono ale uplne staci zdravy selsky rozum, na silnicich zadne starsi Alfy nepotkavam, co z toho vyplyva ?

    btw 196.000 km neni az takovy najezd, navic tim clankem to neskoncilo, podle mne se mu bude Alfa sypat dal a cim dal casteji az ho to prestane bavit/neutahne to. Chtelo by to za nejkaych dalsich 50.000 km Update clanku co se dalsiho vysypalo a kolik to stalo na opravach.

    1. Ale na malých městech ty Alfy jsou v okruhu tzv. kšiltovkářů ve věku 20–25 let docela vidět. Pokud nemají nějakou škodovku, tak odhadem vede Golf IV, následuje ho BMW E46 (E36) + kompakt a pak jsou AR 147 + 156, většinou ale dost v tuzingu.

    2. Jestli narážíte na ten chladič od Valea, má Dfens pravdu. Chladič se dříve nebo později vysere na každém autě. Na mém Opelu Frontera prasknul ve 180 tis. km, služební Octavia 2 má při 300 tis. km už třetí.
      Motor složitý je, 6 lambdasond mě fakt překvapilo, ale snad vím, co si kupuju. Když si koupím auto se složitým motorem, a pak se divím, že je složitý, jsem idiot. Nebo nevím, co si vlastně kupuju, pak jsem tuplovaný idiot.
      On autor toho původního článku nejspíš idiot bude, protože si koupil neudržovanou Alfu s celkem vysokým nájezdem za ani ne desetinu její původní ceny, a teď se hrozně diví, že musí dohnat zanedbanou údržbu. Navíc se nechá od servisu tahat za fusekli a dělá jim oslíčku otřes se. Prostě vohnout.

      1. 200 000 km by neměl být na tohle auto vysoký nájezd, ale jak DF v článku zmiňuje, cca polovina životnosti. Jinou věcí je stáří, pochybuju, že to auto bude po dalších 15 letech držet pohromadě. Tenhle 2.0 JTS motor ve 156 nebyl úplně špatný, ale slibované benefity (o 10 % vyšší výkon a o 10 % nižší spotřeba paliva) ve srovnání s TwinSparkem neplnil už od samého začátku. Automobilka pak začala ve velkém lhát, aby alespoň papírově dosáhla slibovaných hodnot, na což jsme u Fiatu do té doby nebyli zvyklí. Spotřeba byla u nového vozu tedy skutečně mírně nižší proti TS, což se během cca 100 000 km nejen vyrovnalo, ale začaly se na thu ojetin objevovat i kusy, které měly proti TS spotřebu vyšší podstatně, někdy i dvojnásobně. Jak to bylo s výkonem jsme si už znázornili kdysi i na grafu, měl ze všech dvoulitrů ve 156 nejnižší maximální výkon, výhodou byl vyšší výkon v nízkých otáčkách, naopak mu chyběla typická výkonová špiška TwinSparku. Po letech a kilometrech se ale i na tomto prvním JTS motoru začalo ukazovat, že složité řešení skýtá četné problémy, které do té doby nebylo třeba řešit, proto jsou celkově tato auto prodejně problematičtější, než klasický TwinSpark.
        Definitivní konec JTS motorů představovaly polotovary od GM upravené jako 1.9, 2.2 a 3.2 JTS, které byly naprostou katastrofou, díky níž Alfa filozofii přímého vstřikování zcela přehodnotila. Dnes Fiat používá motory nepřímosvstřikové (základní 1.2, 1.3 a 1.4; dále všechny motory T-Jet a MultiAir) i přímovstřikové (MultiAir2), které ale pracují na zcela odlišném principu oproti JTS a využívají veariability sacího cyklu.
        Přesto bych řekl, že v té příšerné době, kdy se vymýšlely zoufalé zločiny v podobě IDE, GDI, FSI a podobně, byl na tom ten 2.0 JTS ve 156 vlastně nejlíp. Ale být nejlepší ještě zdaleka neznamení být dobrý…

      2. Já nikdy na žádném autě chladič neměnil kromě jedné bouračky. A to byla auta ve stavu od 0 do 300 000 km a dobrá polovina byla / mohla být valeo.
        Podle mě pokud se chladič pokazí po 200 000km, tak je to chyba, za kterou může výrobce auta, jelikož dostal kvalitu, jakou si nadiktoval u subdodavatele a za druhé není schopný ani pořádně nvarhnout předek auta tak, aby nebyl chladič denně bombardován bordelem z cest.

        1. Na té mojí služební Octávce to vždycky začalo prosakovat kvůli omláceným lamelám ve spodní části chladiče. Kolega, který ji měl předemnou, totiž dojíždí z vesnice po silnici, kterou v zimě sypou jen štěrkem. Nejspíš jezdí nalepený na auta před ním, a sůl a štěrk udělaly svoje.

          1. musím zaklepat na dřevo, taky čtu o běžné výměně chladiče poprvé v životě.

            1. Na opel foru to taky resili. Proste po nejake dobe uhnil vlnovec a casem to teklo. Nekteri jak pise DF davali za masku pletivo, protoze pokud prosel sutr, tak to taky mohlo udelat sve.

              1. Jenomže v tom je ten problém. Dementi se baví o NEautech! Takže všichni co máte Peugeoty, Citroeny, Renaulty, Fiaty, Alfy: DOBRÉ RÁNO, to jen vy měníte chladiče jak na běžícím páse. U koncernových aut chladiče nejsou spotřební záležitostí.

                1. Každé má své. Např. Poslední generace Golfu/OCT.. mají často vadné zadní tlumiče. Kdekdo to mění na záruku. Kámoš na G7 několikrát reklamoval hluk v interiéru. Cvakají zámky zadních sedaček a zámky předních dveří. Taky cosi cvrdliká v B sloupku u ucha. Snad je to úchyt pásu, ale je to až za pytlem. Opravdu dost nepříjemný zvuk přímo u ucha. Kolega OCT2 výměna převodovky krátce po záruce.
                  Několik kolegů co tady mají auta v těžší motorizaci OCT/Superb nafta 2l řeší stále opakovaně zkroucené kotouče. Nevím jak VW u těžších aut, ale Škoda montuje na zmíněná auta stejné kotouče, jako VW na Golfa s 1.2TSI. Vypálené zkroucené kotouče jim hrají všemi barvami. Buď to musí dokola reklamovat a dohadovat se, nebo na auto v záruce jinde namontovat nesériové vrtané kotouče.
                  Já mám zatím na stávajícím VW 50tkm bez mechanické závady, ale elektronika auta je neskutečně neodladěná. Start stop semtam nenahodí motor, případně ho chcípne za jízdy, el. brzda občas odmítá auto pustit, nebo ho nečekaně zabrzdí po rozjezdu. Telefon občas přestane fungovat a je třeba restartovat radio, parkovací asistent někdy nefunguje, obraz z couvací kamery někdy prostě nic neukazuje, radio občas vytuhne a udělá duhu na LCD… atd. A tak nezbývá, než dokola reklamovat.

                  1. Tak koncern pod vládou demokratické merkel dopadne stejně jak francouzská auta…

        2. Na „starých“ autech se také ty těžké chladiče neměnily, naopak bylo třeba je čistit, protože zarůstaly a nechladily. Navíc předsky byly bytelnějěí nejen po stránce kamínků, ale taky nárazu. Ještě na přelomu milénia existovala auta – byť jich již bylo poměrně málo, která jste mohl zvednout za libovolný bod karoserie. Dnes nepředstavitelné. Konstrukce se prostě vyvíjí a požadavky zákazníků mění. Dneska je auto módní zboží za zlomek ceny oproti době před 30 lety a málokdo preferuje takové, které ho přežije.
          Hliníkovo-plastové lehké chladiče na „moderních“ autech se mění naprosto běžně, a to se týká i chladičů topení či klimatizace. U těch výměníků topení je to někdy docela zábava, když vyteče na řj klimatizace umístěnou pod ním… Vzhledem k tomu, že běžná životnost aut se snižuje ve prospěch jejich funkce v období, kdy jsou ta auta relativně nová, není zrovna chladič tak výjimečnou součástkou, která by měla mít nějakou extra životnost. DSG má životnost do 150 000 km v suché 6stupňové variantě a cca 100 000 km v 7stupňové mokré variantě, TSI motory se dožívají 80-150 000 km, ale chladič by se měl ausgerechnet dožít dvaapůlmilionéto kilometru? Proč?

          1. opravdu chcete vnutit názor že se mění požadavky uživatelů automobilů? Není v tom spíš ekonomika a politici, kteří vidí v autech možnost obrovských zisků?

            1. Vy jste zde poslední dobou ty články nečetl?

  4. Já myslím, že hlavně záleží, jak se k autu jeden chová. Mohl bych jako protipříklad dát jedničkovou fabii 1.4 16V svýho fotra, která je podobně stará a má podobně namotáno. Závady, pokud mi paměť slouží, tak jenom nějaký silentblok a cívka, ty se vyměnily všechny a hotovo. Údržba normál, olej+filtr 1x ročně a zbytek podle servisních intervalů. Mohl bych škodovku adorovat, jakej je to držák, teprve druhý destičky, druhá baterka, tlumiče původní, spojka taky, výfuk neurezl apod. Jenomže když provoz vypadá tak, že auto vyjede z Prahy, na dálnici se pověsí za první kamion, další přibrždění je u Hradce a pak snad až parkování u chalupy, zpět totéž, tak se není čemu divit. Když je hnusně (tj. v zimě furt) auto stojí v garáži, takže mě nenapadá auto, který by se z takovýhle šichty vysralo.

    1. už chápete proč autobazary prodávají jen auta po dědovi ve vynikajícím stavu?

    2. Takových aut je mnohem víc, dokonce i mnohem výkonnějších, u nichž by člověk čekal vyšší servisní nároky. Ale jsou to spíše výjimky.
      U současných automobilů není v zadání, aby přežily dvacet let a 500 000 km bez zásahu, jak tomu bývávalo. Naopak, současné požadavky jsou co nejvíc výbavy za co nejméně peněz. Srovnejte, co jste dostal za auto v ceně 500 000 Kč třeba v roce 1990 a co dneska. Očekávat pak stejnou životnost a stejné servisní nároky je trochu iracionální. Fakt je možný, aby turbo, které stávalo přes 80 000 Kč mělo stejnou životnost jako dnešní za 17 000 Kč, které je normálním spotřebním dílem?

      1. Výbava, to je to, co zákazníci chtějí. Vybírají auto a ohrnují nos na některými kusy, protože „to nemá žádnou výbavu“. Osobně to nechápu, auto by mělo mít slušný motor, podvozek a nemělo by reznout. Co člověk potřebuje z té výbavy? Auta bez klimatizace už se snad ani nevyrábějí (nebo to jsou nějaké sociální verze), kličku na stahování okýnka jsem naposledy viděl ve felicii. Co by auto ještě mělo mít? Tempomat? A jinak?

        1. mjfox: Mentální úroveň valné části motoristů neumožňuje pohybovat se v oblastech jako jsou kvality motoru, podvozku, řízení, trakce a koroze. Orientují se podle dílčích poznatků jako jsou právě přítomnost klimatizace, páčka na tempomat, držák na láhev coca-cola nebo přítomnost plastového výlisku na odstraňování sněhu z oken.

          1. Tak za mě klimatizaci určitě, ale jedině automatickou a alespoň dvouzónovou. Zadní parkovací senzory (na přední sere pes), vyhřívané sedačky, hill holder, tempomat, dešťový senzor a radio s usb. Auto bez této výbavy bych si nekoupil. Kvalitní motor, podvozek a brzdy považuji za samozřejmost.

            1. joemarco: Přesně jste předvedl myšlení valné části motoristů :-) Hlavně to musí mít díru na USB, avšak kvality motoru, podvozku, brzd se neřeší :-)

              1. Evidentně jsi můj příspěvek nedočetl…
                Jinak to usb je až na posledním místě napsané proto, že mi na něm nejméně záleží. Zejména na delších cestách mi ale docela chybí.

            2. jebe ti? Na co potřebeš dešťový senzor? Copak nevidíš že máš sklo od kapek? Nebo čumíš do mobilu a pohneš volantem až kola začnou bzučet od bíých čar? K čemu potřebuješ asistenta pro rozjíždění do kopce? To tě neučili v autoškole k čemu je ruční brzda? Nebo máš tak slabý ručičky? o USB už ti napsalo víc lidí že to je kokotina. Jedině tempomat a klimu bych ti možná schválil kdyby jsi opravdu jezdil dálky.

              Se prober, s takovou zachvilku přestanou existovat auta……………… sakra ony už přestali vlastně existovat.

              1. Co je tedy dle Vašho mnění ztělesněním Vašich požadavků?

              2. S dementama se normálně nebavím, ale udělám pro jednou výjimku. Senzor třeba k tomu, že na dálnici stírá přesně tak rychle jak potřebuju. Auta bez něj naopak stírají na hovno – buď moc rychle nebo naopak pomalu. Ručku používat umím, ale HH je lepší řešení a nevidím žádnou spojitost mezi ním a kurvením „pořádných aut“. Nehledě na to, že s mým autem jezdí občas i přítelkyně a ženský HH ocení ještě víc než já.
                PS: klidně si jezdi v žebřiňáku bez klimy a další výbavy, je mi to jedno.

              3. K čemu jsou automatické pračky? Přece nejlepší je otřískat plátěné svršky o kámen v ledové řece, ne? Nebo taková valcha – člověk se hýbal, to prospívalo zdraví, rozproudilo krev a bránilo tvorbě trombů a usazování zlého cholesterolu :-)

                1. Přesně tak, taky to jsou vynálezy pro zdegenerovaný prasata, stejně, jako teplá voda z kohoutku a splachovací záchod, lednice a mnoho dalších nesmyslů, kvůli kterejm opravdovej svět už přestal existovat.

                2. Já myslím, že věc má více vzájmně se ovlivňujících vrstev.

                  Pokud si hadry vyměním jednou tři až pět dnů a v průběhu dne jen přikládám či odkládám vstvy, tak podstatně méně potřebuji pračku. Pokud se vykoupu jednou týdně, podstatně méně potřebuji teplou vodu v domácnosti, atd. Pokud je 200 km cesta autem něco jako dobrodružná výprava, na kterou se dlouho připravuji, tak stačí velmi jednoduchý stroj.

                  Pokud si měním prádlo denně, každý den sprcha, v den 200 km cesty ještě někde na ní mám plnohodnotně pracovat a po návratu třeba také, vzrůstají nároky na věci, které mi to mají usnadnit.

                  1. Mastnota a špína odpuzují vodu. Unteroffizier Krüger, Železný kříž (1977)

            3. joemarco: Ani jedno z mých aut nemělo z výroby rádio s USB a do všech jsem si dodělal nějaké udělátko. Buď MP3 přehrávač do line-in nebo jsem do rádia dodělal i line-in vstup… a do toho posledního a současného auta jsem jen připojil krabičku z ebay, která emuluje CD měnič.

              Jinak parkovací sensory jsem neměl v žádném autě a zatím jsem vždycky zaparkoval, klimatizaci jsem měl minule manuální, teď automatickou, ale asi nejsem ten pravý fajnšmejkr, co by to ocenil.

              Vyhřívanou sedačku teď mám, ale nepoužívám to. Na co? Na prdel mi v autě nikdy zima nebyla.

              Hill holder, no, jako zajímavá fíčura, ale rozjet se do kopce pomocí ruční brzdy jsem se naučil už ve škodě 105 a od tý doby to dělám pořád stejně.

              Tempomat mám, ale používám ho tak nahodile, že kdybych ho v autě od zítra neměl, ani bych to nepoznal.

              Dešťový senzor, k čemu to, stěrače mám, vím, kde se zapínají, cyklovač to má taky.

              Upnout se na X prvků výbavy znamená zúžit si výběr při shánění auta. Pokud na to mám, můžu si naklikat nové auto, jaké chci, ale já na to nemám (resp. bych i měl, ale nechce se mi vyhodit tolik peněz na to moje ježdění a s novým autem jsou starosti; se starým taky, ale jiné), takže shánět auto podle toho, jesli má dešťový sensor, to bych do dneška jezdil jenom na bicyklu…

              Jinak spoustu prvků výbavy se dá domontovat i dodatečně. Parkovací sensory by šly nabastlit i do favorita, rádio s USB se dá koupit i u ťamanů, atd. Pokud ale v autě není slušný motor, tak ho tam jen tak nedáš.

              1. vyhřívanou sedačku jsem nikdy nechtěl, ale mám a je to super na zimní cesty do práce. Auto je po ránu vymrzlý a než pořádně naskočí topení tak jsem v háku a sedačka mi krásně prohřejvá bedra. Na dlouhý cesty ji ale vypínám jakmile naskočí topení, akorát se pak paří zadek. Léta jsem vyhřejvanou sedačku neměl a v pohodě jsem se bez toho obešel, ale musim říct, že je to opravdu velmi příjemná věc.
                Ono je to jako vana. Sprcha je fajn a v pohodě vystačí, ale naložit se po dlouhym studenym dni do vany s knížkou v ruce je příjemný.

                1. Výhřevy sedaček se nejlíp uplatní v kombinaci s kůží, jelikož ta v zimě opravdu studí i v případě sedáků z alcantary. Sice bych bez toho taky uměl žít, na druhou stranu jsou čas od času chvíle, kdy se přesně na tohle vyloženě těším. Co bych ale skutečně uvítal je vyhřívání věnce volantu.

                  1. Jo, vyhřívaný volant, ten bych taky uvítal. Foukám si teplo na ruce, ale není to ono, taky jsem zkoušel řídit v rukavicích, ale to taky není ono.

                    1. No a co nasměrovat trysky výdechů topení tak, aby foukaly na ruce? Já to tak u svých aut dělám. Ale mám benzínové motory, u kterých po ujetí pár metrů už fouká teplý vzduch z topení, protože se rychle zahřívají, u dieselů to bude asi jinak.

                    2. To dělám, to jsem myslel tím „foukám si teplo na ruce“. Jenže se napřed musí trochu ohřát motor (mám taky benzín), vyhřívaný volant by hřál hned.

                    3. O tom kolega píše, že to není ono. Já to také dělával, ale přece jen mi byla docela výrazná zima dobrou půlhodinu jízdy (obstarožní benzín) i když auto jakž takž topilo, to byla skutečně doba než se vyhřál volant sám o sobě. Člověk ke všemu nesměl přehmatávat nebo vůbec pohybovat rukama ve větším rozsahu, tzn. mimo proud teplého vzduchu :-). Co mám stroj se směrováním vzduchu do výdechů na tlačítka už nechávám pracovat klimu jak uzná za vhodné a dohřívám se právě skrz sedačku. Lepší, ale stále to zdaleka není ono, minimálně první kilometry.

              2. mjfox: jo já se na to usb taky chystám…
                V minulém autě (kombík)ú jsem měl manual klimu a bylo to hrozný, buď zima nebo horko… v přítelkyně P208 naopak manuál bohatě stačí, asi že je to malé auto. Teď mám zas kombi a dvouzona je super – když jedu s ní, mám nastaveno 22, ona 25 a jsme oba spokojeni. Tempopmat užívám jen na dálnici kde jsem ale skoro denně, ten by mi chyběl taky hodně. To samý dešťový senzor, na dálnici k nezaplacení. Vyhřívané sedačky už psal tuším shane – než to začne po ránu topit, jsou super… to jsem ještě nezmínil třeba xenony atd.
                Chápu, že po naklikání této výbavy se výběr ojetin (taky nekupuju nové) výrazně zúží, ale blbě bych si zvykal na to nemít je. Prítelkyně říkala o vyhřívaných sedadlech, že jsou k hovnu a jak je nechce, teď si drbe hlavu, dobře jí tak :)

        2. Co by auto ještě mělo mít? Poličku na bezdrátové nabíjení telefonu, parkovací senzory a kamery pro dementy, kteří jsou líní naučit se parkovat jako člověk, milion asistentů pro dementy, kteří jsou líní naučit se pořádně řídit, matlací displej s hromadou zbytečných hovadin, 159 přihrádek na flašky a kafíčka, a tak podobně. Co na tom, že ten krám má podvozek jak žebřiňák, motor ze sekačky, svítí hůř než petrolejová lampa a není z něj pořádně vidět. Hlavně že to má super výbavu.

          1. Hmmm, dokazem auto v pohode nasit hocikde a predsa nepovazujem parkovacie senzory a kameru za zbytocnost. Hlavne ked parkujem auto s ktorym som dovtedy najazdil 20 km v podzemnej garazi hotela…
            No a motory z kosacky, to je europska specialita (aj ked uz sa rozsiruju aj u nas, slak aby ich trafil)

  5. Hlavne se zapomina na fakt, ze automobilka auto navrhuje na nejakou zivotnost/najezd. Rikat o autu, ktere ma najeto okolo 200k jestli je lepsi nebo horsi nez jina vylitana herka, to je dost zajimavy. Ja mam MK3 mondeo, naftu, ma 290k km a vetsina oprav a udrzby, naprosto logicky, prisla nekdy po 150k km.
    Jasne, naladovalo se do toho dost penez, o tom nemuze byt rec. Jenze to ladujou ostatni i do oktavek. Kolega minulej rok vytahl v servise skoda auto, na svoji koktu v trzni hodnote cca 150k, neco kolem 60 litru. To bylo co 2 mesice nejakej fakap – turbo, cerpadlo, vyfuk prorezlej na sracku, egr atd. atp.

    Na youtube je dobre video, bohuzel pro nas z US, ale v zasade se spoustu veci uplatni i u nas, kde autor udelal analyzu a zaverem bylo, ze se z financniho hlediska vyplati koupit auto cca 2 roky stare a nechat si ho 3-4 roky. Tim se dosahne optimalniho pomeru vyhnuti se placeni propadu ceny noveho vozu a naslednych potrebnych servisnich akci a mel by se clovek pohybovat nekde v optimalnim TCO.
    A ja s tim souhlasim.

    Rikat, ze skudka je dobra nebo alfa spatna nebo ford nebo nebo nebo, protoze se tam po 150k++ neco vysere a nekde se neco nevysere, to je fakt uz na palici.

    Autor toho clanku o Alfe byl uplnej kokot, to je snad uz bez pochyb. Nerozumet autum, koupit si auto, nechat se ojebat a pak si stezovat, jak je znacka spatna. Kdyby nekdo napsal podobnou sracku o oktavce, kdybych treba vyslechl kolegu, dal to dohromady a pridal k tomu trosku tonu stylu „ta skodovka je mrdka“, tak se na forech a blogach z toho vsichni poserou do vejsky.

    Tyto clanky zde nejsou obhajovani Alfy, ja to tak nechapu. To je proste jen poukazovani na demenci tendencnich clanku pologramotnejch nesvepravnejch picusu, kterejch si na internetu naserete za 10 kacek celej kornout.

    PS: muj znamej mel octovku jednicku 1,9 66kw, dle hospodskejch expertu etalon spolehlivosti, pomeru cena/provozni naklady atd. atp. a kdyz sem si do toho sedl a realne s tim jel, tak sem mel strach o zivot. Tahlo to doleva i doprava zrovna podle toho v jakem postaveni byl mesic, brzdy zvlenni sjety jak prase, volant klepal, vule v rizeni, cepy zili druhym zivotem .. no rozjebane to bylo. Ale paaaan do toho lil jen olej a naftu.

  6. „Pokud někdo tvrdí, že má doma automobil jiné značky se stejným počtem ujetých km, nic na něm nebylo třeba opravovat a nevykazuje žádné z popsaných chyb, tak buď lže, má něco s pamětí, nebo si opotřebení neuvědomuje, nebo se jedná o výsledek zcela extrémní údržby.“

    Ok, teď v lednu svítí na tachometru 256 000 km. Je to Mondeo 2007, a vezmu to popořadě:
    Výměna lambdy – NE
    Výměna chladiče – NE
    Výměna olej. chladiče – NE
    Uvolněný kryt motoru – NE
    Celá tyč stabilizátoru – NE ( jen výměna tyček 2x)
    Výfuk nebouchá do nárazníku
    Stahovačky stahují
    Pásy se nezasekávají
    Na display se nepíší chyby
    Na emisích to nepíše pýčoviny

    1. No tohle plati i pro muj pripad. Nicmene si do toho nasypal prachy za x dalsich veci, stejne jako ja. Jenze spousta tech zavad je proste zpusobena zachazenim a druha cast je proste haluz. Sorry. Imho je zivotnost tak 150k km a cokoliv nad je jen proste odchylka a haluz a rika to uplny hovno o cemkoliv.

      1. psal sem o zivotnosti lambda sondy, nejak mi to v textu vypadlo ..

        1. Netřeba se omlouvat, nejsme ve sporu. Nedělám ze svého příspěvku kategorické názory na značku. Do auta jsem právě moc peněz nenasypal, takže osobně výsledek považuji spíš za haluz. Jen jsem reagoval na větu pana domácího, která nepřipouštěla jinou možnost. Chápu, obhajoval tím neobhajitelné.
          I tak mi ale přijde neuvěřitelné, že po 200 tkm je chladič na odpis, s tímhle jsem se ještě nesetkal. A je jedno jestli je od Valea nebo od koho vlastně. To samé kryt pod motorem, na STK by na tohle měli přijít. Mohl se uvolnit před tou jízdou. A sorry, vážně se nekoukám pod auto před každou jízdou, jestli z něj náhodou neodpadávají kusy. Ale až náhodou budu mít alfu, tak to budu dělat. A pořídím si k ní nějaký návod. I když bude asi delší než návod Jak pochopit ženu.

          1. „yI tak mi ale přijde neuvěřitelné, že po 200 tkm je chladič na odpis, s tímhle jsem se ještě nesetkal.“
            No vidíte, kdybyste dělal do aut, tak by Vás to nepřekvapilo.

    2. Mazda 6, 2008, 2.5i, 280 kkm
      Všetky vaše odrážky – NIE
      Výmena silenblokov stabilizátora (aj so spomínaním zvesením rámu motora) – ÁNO
      Pri zahriatom motore si môžeš čuchnúť priamo k výfuku a neucítiš NIČ. Lambda lambduje, olej to nežere a ťahá plynulo s nárazom na obmedzovač v 6500 RPM. Ako úplný bonus je, že keď ho naštartujem v -20°C, tak na voľnobeh ide okolo 1500RPM, ale ani dnu, ani von nepočuť že vôbec ide, NIČ, normálne máš chuť sa prstom dlabať v uchu, lebo si myslíš, že ti zaľahlo.

      1. Prostě Mazda, to má logiku. Není totéž, když dva dělají totéž.
        Mám podobné zkušenosti se Suzukama a Toyotama. Chladič na Balenu výměna před prodejem na 310k, kotouče na 180k slabé jak čaj, ale nezvlněné. Veškeré pryžové díly (silentbloky, prachovky, hadice) původní a ok.Homokineťáky původní. Vyměněny jednou ramena s čepem a tyčky. Výfuk 20 let původní(Futaba) a nadále těsný a funkční. Žárovky brzdovky, koncové, blinkry, mlhovky- původní(Koito). Přední H4 (Koito) vyměněny jen tak z plezíru za svítivější Phillips. Zapalovací svíčky(Denso)měněny pouze preventivně jednou opět za stejné. Rozvoďák měněn 3x a kladka pouze 1x, vodní pumpa neměněna (mechanik sdělil, že je lepší nechat původní originál, než dát nějaký šmejd z druhovýroby). Lambda neměněna a emise OK.Baterie původní Panasonic 12let, poté YUASA s ní prodáno. 3x doplněna klima. Tlumiče před prodejem zralé na výměnu, nicméně stále těsné. Olejová vana-koroze- vyhledově výměna nutná ( zakoupena a předána kupujícímu) Bolesti:častá koroze nápravnic-antikorozní ochrana prováděna před zimou a pak není problém. Průsak oleje na přírubě rozdělovače-vyměněn pryžový O kroužek za 10Kč. Koroze krytu katalyzátoru- nelze sehnat- nutno vyrobit. Výměny oleje 1 ročně dle nájezdu mezi 10k-20k (obvykle Paramo nebo Mogul 10w-40.Spotřeba oleje- od výměny k výměně nedoléváno ( ke konci 0,7/10000) Převodový olej měněn 2x. Na 250k měněno sedadlo řidiče- opotřebované metrákovým řidičem a přestalo vyhřívat( koupeno z vraku s malým nájezdem). Loupající se střed volantu(kryt airbagu)- někde udělali soudruzi chybu( koupen celý volant z vraku za hubičku). Vozidlo nemělo nikdy žádný problém s centrálem, stahováním oken, elektroinstalací ani elektronikou. Kontrolka check engine byla funkční, ale se nikdy nerozsvítila.
        Auto je to ošklivý, nezajímavý, nemastný, neslaný, nudný a bez fun faktoru(proto se kupují jiná auta),netáhne vocpoda a je to japonec a na ně jsou přeci díly kurva drahý, nicméně provozní náklady po dobu používání byly marginální.Jo a taky to jezdilo na benzín a žralo to do 7 litrů a kolegovi z práce dokonce méně (jel s tím na klobouka do Chorvatska za 4,8-to musel být vopruz)

        1. No, ono tie diely na Baleno drahe su. V novembri 1997 mi isty nemcur zrusil cumak Balena. Menila sa kapota, reflektory, chladic, naraznik a ta predna priecka co nesie chladic. Celkova cena opravy 150k Skk (z toho praca 27k).
          Inak bolo to auto pohodove. Kupene v juli 1996 nove (7km na pocitadle) za 412k Skk, predane v marci 2001 s 267k na pocitadle za 150k Skk. Opravy a udrzba (mimo nasledkov nehody co som aj tak neplatil ja):
          Tesnenie hriadela rozdelovaca, 30kkm, zaruka, dosticky na 110 a 200k, kotuce vpredu a celuste vzadu na 200k, tlmice 180k, zadne silentbloky spodnych ramien prednej napravy na 200k. Rozvody na 100 a 200k. Prevodovy olej kazdych 80k, motorovy kazdych cca 15k (raz za 3 mesiace, Mobil1)

          1. K čemu je dobré, že na Balenu vydrýí kotouče 180 000 km, když to auto nebrzdí ani na písemnou výzvu? Co je na tom proboha skvělého? Já bych se s tím bál vozit hnůj!

    3. Kámoš měl Mondeo ze stejného roku. Kupoval to od příbuzného, když to mělo okolo 100tkm. Ten to kupoval jako funglovku.

      Prodal to před 200tkm. Sypal se do toho dost. To byl každou chvílí nějakej prasklej řemen, zadřený klimakompresor, vyčvachtaný silenbloky na nápravě. Pak do toho zaletěl asi za 40 tisíc, když se mu tam cosi vysypalo. Už nepamatuju co, ale snad nějak přidřené, hlava dolů…
      Přitom on na údržbu nekašlal.
      Když mě takhle naříkal už po několikáté u piva, tak jsem se ho zeptal, kolik ho to auto stojí měsíčně. On je puntičkář, takže si píše veškeré náklady. Odhadli jsme prodejní cenu, odečetli od pořizovací, sečetli náklady a vydělili měsícema a došli jsme k nějakým 8 tisícům měsíčně. Tak šel a koupil si nový auto a Mondeo nechal za 60t na protiúčet.

      1. Me to vychazi pri stejnem vypoctu, nepocitam phm, 4500 mesicne (gumy, znamky, servis, udrzba, naplne, pojistky, …). MK3 2.2tdci 2005 290 000km.

        1. Ano. Tech jeho 8000 bylo samozrejme taky bez phm. Pritom auto znamy puvod a servisovane. To uz jsou naklady, za ktere si lze pujcit auto a nestarat se o nic.

          Chci tim rict, ze pokud jsou tu lide, kteri za 200-300tkm tvrdi, ze platili jen beznou udrzbu, tak jsou to proste jen statisticke odchylky a ty jsou jak je znamo na obe strany.

          Btw ja minuly vuz povazoval taky za hodne spolehlivy. Stravil jsem v nem 230tkm. Kdyz jsem pak sel psat recenzi a prochazel faktury, tak jsem si teprv uvedomil, kolik zavad jsem vytrousil z hlavy. Byl spolehlivy. Nenechal me nikde, ale ty drobnosti clovek po par lezech uz neudrzi.

          1. Minulý rok som vymenil Renault Mégane r.v. 1996 (Francúz čo sa furt serie). Vlastnený od 2009 do 2017, za tú dobu najeto 40000 km (áno, je to málo). A tiež je pravda, že sa to furt sralo. Hrdzavý výfuk, poruchový ventilátor, svetlá, odchádzajúce silentbloky, aj korózia… ale keď som sčítal všecky ceny za opravy a za poistku a diaľničné známky a prezúvanie gúm a stratu hodnoty a všetko, vyšlo to na 1500 Kč mesačne.

            1. Tak nejaka rez na podvozku neni nic specialniho. Neosetruje se vubec nic takze nehlede na kilometrovej najezd sou vsechny auta po 5 az 10 letech jak zrzkek. U noveho auta si nepomuzete, tam uz neni vubec zadna nadeje.

              1. Přijďte se podívat, jak vypadá 20 let staré auto na podvozku bez milimetru čtverečnáho koroze.
                A že se podvozkové díly neošetřují proti korozi? Možná u Starline ne, abych neurazil – nemám s touto značkou žádné zkušenosti, ale to si piště, že TRW, Magneti-Marelli nebo Vema mají podvozkové díly ošetřené proti korozi dost pečlivě!

                1. Ja sem spis psal o beznejsich vozech a sazmorejme vse se da dodelat a o vse se da starat lepe. Ale kdyz vemu klasickej model koupe auta a srani na to, tak mam insider info, ze dneska uz se s tim osetrovanim nikdy moc nesere ani ve fabrice. Mozna mate jinou zkusenosti. Nicmene to nejbeznejsi co jezdi po nasich cestach urcite nezapada do kategorie, o ktere mluvite na konci.

  7. Autor podléhá chybě myšlení Confirmation cognitive bias. Tento článek je důkazem. Stejnej vohnout jako ti, o kterých píše. Prostě druhej Babiš.

    1. Ale houby Babiš… Uriah Heep!
      Dobra auta nepochazeji z jihu Evropy.

      1. Přesně tak, jsou to všechno strašný šmejdy a měli by je ještě zlevnit, alespoň tak na půlku ceny!

  8. Už i na emisích to probíhá stejně jak na STK? Tedy, že individualista, který si umí opravit auto sám a sám si dojet na ME i STK je automaticky zařazen mezi mukly, kterým se to zamítne. A to jen kvůli tomu, aby se jim vylepšila statistika a snáze jim prošly kšefty se spřátelenými servisy, které tam protlačí prorezlé vraždy co kouří jak parní lokomotiva.

    Ještě že se benzínové emise dají svépomocí a zcela legálně vytunit přidáním jistého oficiálně povoleného paliva do nádrže.

    1. Bohužel, je to tak. Auta si spravuji a udržuji sám (baví mě to a mám v garáži v suterénu u mě doma celkem už slušně vybavenou dílničku) a dám za ně ruku do ohně. Ale STK+EM mých aut přenechávám svému známému autoservisákovi, který má jiné páky než já coby jednotlivec. Sice mě to stojí dvakrát tolik, než kdybych to dělal sám, ale nemusím mít obavu, že moje auta neprojdou. Vraky bych onomu známému do ruky nedal, styděl bych se za to a navíc mi záleží i na reputaci zmíněného známého u místní stanice STK.

  9. Chladič na výměnu ve 120 kkm? To je z papundeklu?

    1. Ne, z plastu a hliníku.

      1. Auto kde se musí měnit chladič už ve 120 KKm musí být příšerný krám. Sám mám na svém posledním přibližovadle natočených poctivých čtvrt milionu a o chladiči nic nevím. Pravda u minulé Fabie prosakoval právě v těch 120ti.

        1. Aha, a necítíte se poslední dobou poněkud přepracovaný? Že si to po sobě alespoň nepřečtete…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017