Alfa Romeo 166: Italská limo

Featured Image

Po mnoha přečtených článcích o různých, někdy více a někdy méně zajímavých autech, jsem se rozhodl taktéž přispět svých želízkem do ohně a to článkem a Alfě Romeo 166 a o tom, jak tyto vozy vstoupily do mého života. Věřím, že 98% řidičů má s těmito vozy malou nebo vůbec žádnou zkušenost a spíše spoléhá na internetové diskuze, kde se většinou dočte, že se jedná italskou jebku, no, jaký majitel, takové auto, že.

Historie

Alfa 166 se vyráběla léta páně 1998 až 2007, nahradila předchozí typ 164 a byla vlajkovou lodí odnože Fiatu až do ukončení své výroby, schopného nástupce zatím nemá, měl by přijít až s návratem Alfy na americký trh a s celkovým oživením této značky.
 

 

Karoserie, vzhled
Auto se vyrábělo pouze jako sedan – limuzína, je mnohými zatracováno, mnohými milováno, já se řadím k té druhé skupině, u žádné 166 nejdou sklopit zadní sedadla, cihly se v tom nevozí, na to máš Škodofku. Malé  čelní světlomety, stoupající linka dveří až po kufr – 166 Vás nenechá neutrálními, buď se Vám líbí nebo ne, facelift se většinou líbí více lidem, já jsem skalní zastánce staršího modelu.

Motor

Alfa 166 se vyráběla s pěti benzínovými a jedním naftovým motorem, k mému štěstí jsem se postupem času, delší či kratší dobu vozil se všemi.

2.0 Benzín, twin spark, 114kw před rokem 2000, potom 110kw (buzerace Euro 3), pětikvalt. Nejhorší volba pro 166, čtyři válce v řadě, 8 svíček, servisní náklady vysoké, časté zadírání na klice – bazarníci se stále tyto motory snaží obhajovat, ale hlavně kvůli jejich vlastní kapse, tento motor bych nikomu nedoporučil, 166 je s ním líná a pokud někdo lil špatný olej, motor už dlouho tikat nebude.

2.4 JTD (100, 103, 110KW) / JTDM (129, 136kw) jediný nafťák, řadový pětiválec, všechny nafty šesti kvalt, na zakázku se dělala s delšími převody, ale těch je skutečně minimum, běžný uživatel to spíše nepozná, krátká převodovka jede do 205 km/h, dlouhá cca 215 – 220 km/h, tachometrových.
 JTD má deset ventilů a turbo bez měnitelné geometrie, JTDM má 20 ventilů a naklápěcí lopatky turba – s tímto motorem v nejslabší verzi jsem strávil příjemných 5000 km a čtyři měsíce svého života. Oba motory – super, obyč JTD je o něco spolehlivější, pozor se musí dávat na olej a řetízek olejového  čerpadla, potom všechno šlape, jak má, spotřeba 5L s lehkou nohou (ano, je to tak, jaké překvapení, že to nebere 10 litrů, že).

JTDm – živější než JTD, super průběh, ideální motor 166 pro šetřílky a ropaře.
Spotřeba oleje u JTD – u mého kusu čistá 0.
Šestiválce busso, všechny jsou do V, mají 24 ventilů, čtyři vačky, všechny mají rozvod řemenem, standardně mají leštěné trubky sání viz. foto:
 

 
Všechny šestiválce mají elektronický plyn, za příplatek se dodávala funkce SRS (tlačítko před řadičkou), tj. zrychlení reakce motoru na plynu – podobně jako v dnešních Oktávkách (TSi) – po sešlápnutí plynu motor postupně přidá výkon, u oktávky to štelovat nejde, u alfy se zmáčkne SRS a ECU to tam pustí s plnou parádou nehledě na pohodlí posádky.

2.0 TB – turbo benzina, 150kw, jediný přeplňovaný benzín, pouze pro Italský trh, po roce 2000 ukončena výroba. V ČR jich je jako šafránu a pokud se najde, jsou to již většinou vyběhané herky. Jedinkrát jsem jí dostal zapůjčenou – turbo tlačí jako zběsilá svině, super zážitek, údržba velmi drahá – svíčky se mění každých 20.000 km, olej 8.000 km, pokud se pokazí turbo máte smůlu, ojeté 10.000,- Kč a nové 30, je to unikát, stejné turbo se dávalo už jen do starších maserati.

2.5, 140kw/138kw, benzín, pouze pětikvalt. Zřejmě nejběžnější motor 166, krásný zvuk, super průběh, dlouhé kvalty, s trochou trápení jede 200 km/h.
3.0, 166kw/162kw, benzín, pouze šestikvalt – můj současný mazel. Auto jede do 200 km/h, jede, tím myslím, že rychle a konstantně zrychluje a to i do kopce, vmax tachometrových 230 km/h. Pokud je alfa dobře obutá, řidiče nejímá strach ze smyku ani ve vysoké rychlosti – k tomu se ještě dostaneme.
V 6500 zasahuje omezovač otáček, motor konstantně navyšuje svůj výkon až do omezovače.

3.2 GTA, 177kw, benzín, šestikvalt nebo sport-tronic, převrtaná 3.0, motor se dělal jenom pro facelift, ojetiny jsou minimálně 2x dražší než 3.0, exkluzivní zboží, s tímhle motorem jsem 166 nikdy neřídil a ani osobně neviděl.

Do alfy patří olej Selenia, ano, Selenia od firmy Petronas, dobře si to pamatujte, nic jiného tam nelijte, stojí stejně jako Castrol, jen se hůř shání (v Kelly ve vsi ho nemaj, voe), dávejte si u něj pozor na datum plnění, čtyři roky starý olej už stojí za hovno, u alfy nešetřete na oleji. Kdo do alfy naleje 0w30 nebo podobnou vodičku a potom brečí, že mu to nejede, měl by se nechat preventivně vykastrovat, než naklade vejce.

Automaty se dělaly pro všechny motory, Aisin a ZF, všechny stojí za vyliž bulvu, když se posere, nikdo Vám to neopraví (nebo ano, ale za cenu převyšující cenu auta), od automatů ruce pryč.

Busso a LPG: LPG NIČÍ šestiválce od alfy, busso vstřikuje palivo skrz ventily a nikoliv přímo do válce, parafín z LPG se tedy na vstřikovačích nestačí vypálit a časem ucpe vstřiky, LPG do alfy nepatří (můj názor, když chci jezdit za levno, koupím si TDi, woe).

Silná stránka 166 a taky nejčastější kasička: Podvozek

Předek: Klasika vyšší třídy, horní rameno, spodní rameno, stabík a mezikusy.

Pokud to funguje jak má, je to super, pokud ne, je to někdy i na zabití, nejčastěji kolabuje přední silentblok spodního ramene, je poddimenzovaný a nemá žádnou ochranu proti vnějším vlivům – dá se přelisovat, samotná guma stojí 300,- Kč, kulový čep spodního ramene ho přežije většinou 3x, čep se nedá měnit, je nalisovaný stejně jako u Peugeotu 206. Používejte jenom díly TRW (kdo tam dá starline, ať si rovnou preventivně nafackuje), které byly použity i při prvovýrobě, spodní rameno se dá sehnat za 3500,- Kč. Což je docela lidovka, horní ramena jsem nikdy neměnil, nikdy se mi nepokazily, asi jsem měl štěstí.

Špatný čep nebo čepy na předku obecně se projevují boucháním na nerovnostech. Špatný silentblok se projevuje tím, že auto samo mění směr jízdy při ubrání nebo přidání plynu (i jemném přidání).

Zadek: Multilink, viz. foto, nutno hlídat hlavně silentbloky a unibally, pokud je někde chyba auto může odskakovat (a to dost výrazně) a gumy se nerovnoměrně sjíždějí (během 500km může být po nich).

 

Extrémní situace

Průjezd zatáčkou na krev – 166 snese hodně, ale pouze na dobrých gumách, mokro a zimáky jsou smrtelná kombinace – hlavně pro závodníky hadr, jako jsem já, alfa statečně drží stopu, pokud se začnou hrnout přední kola, začíná ta správné chvíle stáhnout prdel, když se přední kola chytnou většinou se utrhne zadek – a to v kolosálním stylu, než jsem na tohle přišel, vymetl jsem prdelí obě krajnice a málem Alfíka usmrtil, k mému štěstí nic nejelo v protisměru, ale byl jsem zralý na výměnu textilu. Některé verze mají stabilizaci TCT, s tou jsem tu čest nikdy neměl.

Brzdy

U všech 166 se při panic brake zvedá prdel a ponořuje příď, opravdu hodně, je to vidět okem. U nafty a twinsparku jsou brzdy slabota, malý průměr, brzdy se hřejou a silně vadnou, po 15 minutách velmi ostré jízdy jsou zralé na rauchen pauze, kouří se z nich, i když je venku 20 stupňů. U šestihrnků jsou velká bremba, zapouzdřené čtyřpístky, ty  jsou jednoduše skvělé.

Řízení

Strmé, jak je zvykem u AR, posilovač má síly akorát, je spíše tuhý, poloměr otáčení je nelidský, tam kde oktávka projede, se s Alfou musí couvnout.

Výbava

… aneb, co v oktávce za stejnýho roku a za stejnou cenu (možná) mít nebudeš: Okna v elektrice (všechny standardně!), automatickou klimu, telefon…..

Chuťovky:

Kožené sedačky MOMO, i po x letech jsou jako nové, kůže ve 166 je podle mého nejpovedenější a nejtrvanlivější kůže všech dob,  silné boční vedení to i vzadu, loketní opěrky… látkové sedačky jsou hnusné a nejsou zdaleka tak pohodlné, vyhneme se jim, pokud jsou sedačky už hodně ošoupané, značí to, že auto má už hodně přes 400.000 km (vždy jen JTD, u benzínu jsem ošoupanou kůži ještě neviděl) a i když se 166 hodně blbě stáčí, český bazarník to jistě zmákne (vyndat palubku – eeprom – oživit palubku přes diagnózu).

Standardně měly sedačky výškové nastavení a el. opěradlo, za příplatek celo-elektriky s výhřevem zadku, u novějších i s pamětí – funguje bezvadně i po letech.

Dále heslovitě: Samozatmavovací zrcátko, sklápění vnějších zrcátek, CD měnič, navigace, shodná s Oplem, u starších není možné sehnat nové mapy.

Auto je luxusní a neskutečně pohodlné, taliáni mysleli, když ho navrhovali.

Závady a provoz

Nafta si veme pět litrů s šikovnou haksnou, ve městě do sedmi, benzín 3.0 ve městě 12 – 15l, dálnice 7 – 8l, když zatápíš pod kotlem, 15 – 18l. Ostatní motorizace nemohu objektivně posoudit, ale TB je prý také velký žrout.

Závady – klasické neduhy:

Nápravy – popsáno výše, repas celého podvozku se vejde do 10.000,- Kč, někdy i s prací.

Radiátor topení – klasická nemoc, často praská nebo shnije, v mém případě prasknul hodně, takže auto bylo nepojízdné, pouštělo páru do interiéru, pokud praskne jenom trochu a uživatel si nevšimne, může fridex zatopit elektriku v palubce a auto půjde do kytek. Během života auta se mění někdy i 3x, práce minimálně na 10 hodin, sám jsem si tím prošel, ve fiatu si řekli 8.000,- kč za výměnu, díky, nechci, samotná plotna stojí 500,- Kč.

Větrák klimatizace – časem se spálí u všech, nový stojí 5.000,- Kč, převinutí a nové mosfety nemá smysl, u alfy to z nějakého záhadného důvodu příliš nefunguje – větrák v mojí 166 pomalu odchází, mohu ho pouštět pouze na dvě čárky, jinak pálí pojistku a relé (relé taky odchází, stojí 360,- Kč, mají ho jen ve fiatu).

Imobilizér – odchází vysílačka kolem spínačky, na palubce nezhasne kontrolka CODE, auto je nepojízdné, někdy stačí jen zakvedlat drátky u řídící jednotky Imobilizéru (obě mé 166), někdy se mění vysílačka, pokud se to posere hodně, musí se vyměnit řídící jednotka, spínačka a všechny zámky, díly 3.000,- kč z vraku, práce netuším. Jde to svépomocí. Kód imobilizéru se běžnou čtečkou nedá vyčíst, přidělat klíček se jedině ve fiatu a to za 3.000,- Kč kus, nouzově jde kód vyšlapat pedálem plynu, pokud máte kódovou kartičku.

Kód ICS – pokud kupujete 166 zjistěte si kód k počítači a vyzkoušejte si ho (odpojte baterku a znovu zapojte), pokud koupíte a nebudete mít kód, můžete mít štěstí a u starších ho zjistíte podle serial number algoritmem, pokud budete mít novější, bude Vás odblokování stát minimálně 1000,- Kč.

Zadírání twinsparku – jak již bylo řečeno, ten motor je tiché zlo.

Přeskočení řemen – pokud se nemění řemen, může přeskočit, což je lepší varianta, motor se většinou nepotká, při přetržení dojde k totální destrukci a to zejména u bussa, často se zadírá vodní pumpa nebo napínací kladka, rozvody u bussa s pumpou 6000,- Kč, u nafty 4000,- Kč, dobrý přístup, ale bez přípravků to nejde, vačky nemají rysky a řemen je vždy vytahaný, u nafty to jde bez přípravků.

Spojka – klasická záležitost, trpí hlavně 3.0 a nafta, u nafty 5000,- Kč bez dvouhmoty, dvouhmota + 7000,- Kč, tahání přívěsu za tímhle autem považuji za zhovadilost.
Dálkový centrál – občas se vybije baterka v klíči, občas odejdou zámky, auto má signalizaci závady, pokud se auto nezamkne, blinkry zběsile blikají (pokud neodejde relé ovládající blinkry dálkáče, je schováno za baterií, baterie je v kufru po levé straně.

Výfuk – výfuk je hodně drahý, koncovka stojí 4000,- Kč, většinou jí nikdo neměnil, pokud se pokazí katíky nebo shnije potrubí, je to kasička.

Pružný segment sání – trubka od sání praská, časem ztratí pružnost, je to jen otázka času u všech benzínů, brát z vraků nejde, většinou jsou K.O., kolik stojí nový nevím. Náhradní díly z vraků jsou laciné, vraků je spousta, hlavně twinsparků. Nové díly také nejsou takové zlo, dekl pod motor 900,- Kč, olej + všechny filtr 1600,- Kč, kotouče 2000,- Kč/ks.

Elektronika je spolehlivá, stejně jako u oktávky, někdy i více, k alfě se dá velmi snadno sehnat eLearn, tedy servisní manuál do pc, kde najdete všechno. Většina elektroniky je Bosch popř. MM.

Závěrem

Alfa je velmi levná, je tak levná, až je divné, že to vůbec jezdí, moje 3.0 stála lidových 20.000,- Kč, pravda, byla nepojízdná kvůli zmíněnému prasklému radiátoru topení, oprava však trvala dva dny, většina dalších závad se podařila opravit za chodu a nyní si alfa spolehlivě chrochtá.

Můj rozpočet na auto byl několikanásobně vyšší, jakožto občasný překupník aut jsem vyzkoušel mnoho aut a ve srovnání s tím, co si můžete koupit od ostatních značek za 20.000,- Kč, je alfa poklad.

Naftová mě kdysi stála 44.000,- Kč, což byla také suprová cena. Nemám nic proti Octaviím f tdíčku, koncernový motor 1.9 TDi 66+81kw považuji za úžasný a spolehlivý, nicméně oktávia ani její koncernový bratři nejsou za takovou cenu a nenabídnout to co Alfa, nikdy a nikde.

Alfa není pro lemply, kdo neumí utáhnout šroub nebo zkontrolovat olej, alfa mu nepatří do ruky.

Alfisti se zdraví, komunita alfistů je nejlepší, co jsem zažil, srovnal bych jí s komunitou transporter klubu, která je také super.

Nemám rád klišé, že Alfa je o emocích, bohužel tomu tak je a v jiném autě se necítím tak jako v Alfičce, když jí vytáhnu z garáže, pečlivě vyleštím a jdu spráskat TDíčkaře. Některé fotografie jsou fotky mých 166, první ropák 166, 1999, 2.4 JTD, 100kw, vzácná barva aurora iridiscente, druhá fotka motor mé současné alfy 166, 3.0, 1999, 166kw – sání od airboxu není původní, moje dodělávka. Ostatní fotky staženy z internetu.


09.02.2014 F.

12345 (44x známkováno, průměr: 2,32 z 5)
4 847x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017