Akademická debilita model 2017 - zpět na článek

Počet komentářů: 47

  1. Cesta z toho je jednoduchá – zpoplatnění studií na VŠ. Pokud by stál semestr studia na VŠ cca 20kKč, pak by se školství konečně zeefektivnilo – byla by větší motivace pro studenty dostudovat v nejkratším možném čase, menší motivace studovat neperspektivní obory a někteří učitelé by holt přišli o místa ve školství. Získané peníze následně rozdělit učitelům. Mělo by to ale jednu chybu – asi bychom brzo přestali plnit EU cíle mít 40% vysokoškoláků.

    1. Ono by stacilo zacit u ideologii stizenych oboru – na Change.org je napr. tahle petice: https://www.change.org/p/universities-suspend-social-justice-in-universities

    2. Jasne, tim se vse vyresi. Protoze na Brownu a Berkeley (zminene v clanku) fsichni studuji uuuuuplne zadarmo. Svata prostato…

      1. Za svy penize at si klidne serou do voci. Ze se jim pak budu vysmivat, je druha vec. Aby na to ale sly federalni penize, to mi prijde podobny, jako kdyz si ted zapadni Evropa za vlastni penize vychovava dzihadisty.

        1. Taky jsem nemusel psat trikrat „penize“:)) Asi pujdu spat.

        2. Ano. Neni treba, asy si to telefoniste behem telefonovani neustale do telefonu telefonovali.

          1. Mne se zase vybavila Jolanda a jeji „finance“ (https://youtu.be/eWNXRRYTeo0?t=8m42s) :)

    3. Cesta z toho je jednoduchá – zpoplatnění studií na VŠ. Pokud by stál semestr studia na VŠ cca 20kKč, pak by se školství konečně zeefektivnilo
      Nelze než souhlasit. Ukáže to reálnou cenu vzdělání.

      menší motivace studovat neperspektivní obory
      Pouze by mě zajímalo, jak byste řešil problém technických oborů, kde za současné mzdy je motivace ke studiu už nyní velmi nízká. Myslím, že kdyby absolventi zohlednily náklady na školné ve svých požadavcích na mzdu, tak jsem z toho firmy poserou…ehm tedy nebudou lidi.

      1. Marty…: Technické obory se v zemích se školným jednoduše nestudují, neboť absolvent nevidí možnost z budoucího platu splácet půjčku na školné, čest výjimkám. Firmy získávají technické zaměstnance z jiných zemí, obvykle formou nabídky pracovního víza.

        1. To ma byt ironia? To akoze na MIT alebo Caltech sa technicke odbory nestuduju?
          Len tak medzi nami, na nasej miestnej univerzite je skolne na technickych odboroch zhruba dvojnasobne v porovnani s prirodnymi vedami. A studentov maju technicke odbory dost…
          Inak, ani tvrdenie ze spoplatnenie studia by obmedzila pocet studentov studujucich rozne idiotstva. Unas sa da uplne v pohode seriozne zadlzit bez toho aby clovek ziskal nejaky marketable skill.

          1. Z predposlednej vety mi chyba slovo „neplati“. Malo to zniet takto: „Inak, ani tvrdenie ze spoplatnenie studia by obmedzilo pocet studentov studujucich rozne idiotstva neplati“
            Edit tu naozaj chyba.

            1. Myslím, že to tvrzení platí, tedy že by takových bylo méně než tam, kde je takové studium „zadarmo“ (TANSTTAFL!) Že by se nějací našli, o tom není samozřejmě sporu; ale myslím, že by jich opravdu nebylo až tolik.

              1. Pravdepodobne ano, ale pocet absolventov univerzit bez moznosti uplatnenia sa je u nas az prekvapivo vysoky. Alebo robia cosi uplne ine. Sales manager ktoreho produkt som v svojom prvom zamestnani podporoval vystudoval historiu II. svetovej vojny. Ano, aj to sa da.
                Inak studium zrovna lacne nie je. Teda, pokial nestudujete v Quebecu vo francuzstine. Viem o com hovorim, prave som synovi doplatil co mu chybalo k skolnemu na zimny semester.

                1. U nás je (bohužel) studium na státních školách „zadarmo“ :(

                  Jinak obecně, on bude problém mj. také v tomto.

                  1. Otazka je kto tu je vlastne na vine. Pokial sukrome firmy pouziju tie spravne incentivy, ludi pridu. Ale kedze dnes sa ludia nepovazuju za aktivum (asset) ale za pasivum (liability), tak to potom aj tak vyzera.
                    Bohuzial, robit pre stat sa jednoducho vyplati. Kdekolvek. Vidim to doma a citim to (takmer) na vlastnej kozi. Ono ja sice pracujem v priemysle ktory je statom zdierany, ale manzelka postupne presla zo sukromej firmy cez neziskovu organizaciu do dopravneho podniku vlastneneho mestom. Rozdiel je znacny.

                    1. Soukromé firmy ovšem incentiva typu „je nám úplně jedno, za co vaše práce stojí, stejně vás můžeme platit podle tabulek, protože máme ze zákona monopol na tu-či-onu službu, takže o zákazníky přijít nemůžeme“ dost dobře používat nemohou, že.

                  2. S tema ambicema pracovat pro stat to mate tezky, kdyz ten samej stat drobny podnikatele voprasi takovym zpusobem, ze pak po cloveku chtej, aby zustal na pracaku a delal pro ne na cerno za sest tisic (slyseno z nekolika nezavislych zdroju). Taky musite vzit v uvahu, kolik tech pracovnich mist v podruci statu vlastne je (starsi clanek napr. zde: http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/stat-plati-427-tisic-lidi-kazdy-paty-zamestnanec-dela-ve-verejnem-sektoru-1096135). Kdyz pak jeste prictete polostatni firmy, Andreje a podobny hybridy existencne zavisly na dotacich, tak „nedelat pro stat“ musi predstavovat v nekterejch regionech dost problem ;)

                  3. Jinak obecně, on bude problém mj. také v tomto.
                    Tenhle „problém“ bude v nejbližší době testovat jeden člověk z mého okolí.

                    Pracuje v Praze ve státním výzkumu a vývoji. Plat má o nezanedbatelnou částku nižší než průměr ČR. Je zde nabídka od mezinárodní technologické firmy kdesi v prdeli ve Středočekém kraji, o kterém se dají použít řeči o vysoké přidané hodnotě…atd. V Německu je mzda na stejné pozici cca 4k Eur, tak jsem naznačil, že lidsky slušná nabídka ze strany uchazeče je se pohybovat mezi 1/2 a 3/4 téhle částky vzhledem k dodatečným nákladům. Jsem zvědav, jestli už v místní kotlině dostali rozum nebo zase budou nabízet mzdu, za kterou to normální člověk dělat nebude…

              2. Zaujimavé, že už aj z takejto vety niekto na webe dokázal stvoriť skratku, ale keď už, tak potom TANSTAAFL.

          2. Wildcat: Žádná irónia, ale realita v USA a UK. Samozřejmě že pár nadšenců se najde, ale zdaleka neodpovídají potřebám trhu.

          3. “ A studentov maju technicke odbory dost… “

            Když se podívám na vámi zmíněný MIT, tak pokud na celé MIT nastoupí do prvního ročníku cca 1000 studentů (viz http://web.mit.edu/facts/enrollment.html), tak mi to přijde vzhledem k postavení MIT jako dost málo. Obzvlášť v kontextu toho, že ani další vyhlášené americké univerzity, které nabízí technické směry, těch studentů většinou nemívají nějak razantně víc.
            pro srovnání cca 1000 studentů přijmá do prváku samotný FEL ČVUT.

            V USA je údajně na technických oborech značně vysoké zastoupení asijských studentů, protože ani běloši, ani černoši nejeví o technické obory zájem, který by odpovídal jejich zastoupení v populaci. Aspoň to mi tam tvrdili kolem roku 2000. Co jsem slyšel, tak v Rakousku a Německu zájem studentů o technické obory taky není zrovna oslnivý.

            1. I stand corrected (ospravedlnujem sa za anglicku frazu). To je skutocne malo. Mal som za to se MIT je vacsia skole.
              Co sa tyka zasupenia azijskych studentov, nemam taky pocit ze sa to tyka len techniky. Belochom a cernochom sa jednoducho nechce studovat, bodka. Ked sa prejdem campusom UWO, belosi na pohlad uz na prvy pohlad tvoria mensinu. A ked som bol v nemocnici s endokarditidou, vlacili ku mne medikov ako na puti. Maloktory z nich bol biely (alebo cierny).

              1. Wildcat: Mýlíte se, američané studují, ale lukrativní obory, kde je perspektiva že nebude problém se splácením školného. Průmysl obecně z vyspělých zemí mizí, protože vyspělá společnost průmysl soustavně likviduje prostřednictvím ekologických předpisů, povolenek a plateb za externality a s tím logicky mizí i uplatnění pro absolventy technických VŠ. Ti si snadno spočítají že lepší uplatnění je pro ně v bankovním nebo právnickém sektoru.

                1. Tak. Co hůř, ve státním právnickém sektoru. To by jeden blil :(

                  1. vono je to s prvni vejplatou prejde. Von si kazdej predstavuje ze bude statni navladni a stihat vrahy a mafiany nebo delat pro chudy a bit se za jejich prava ale zivot je nauci. A to americka vlada zdaleka neplati tak blbe jako ceska.

            2. Když se podívám na vámi zmíněný MIT, tak pokud na celé MIT nastoupí do prvního ročníku cca 1000 studentů (viz http://web.mit.edu/facts/enrollment.html), tak mi to přijde vzhledem k postavení MIT jako dost málo. Obzvlášť v kontextu toho, že ani další vyhlášené americké univerzity, které nabízí technické směry, těch studentů většinou nemívají nějak razantně víc.
              pro srovnání cca 1000 studentů přijmá do prváku samotný FEL ČVUT

              Nebude to taky třeba o tom, že to není takovej mlejnek na maso jako první ročníky ČVUT? Tedy jinak řečeno, že to studují lidé, kteří na to mají?

              1. to je klidne mozny. MIT je prestizni univerk a asi nepotrebuji nabirat bez prijimacek tisice lemplu aby je postupne vyhazeli. Navic technickych skol maji v USA vic a tak se to naredi.
                Na Oxford taky nelezou davy.

  2. Omlouvam se za asi dve vety bez prisudku, tolikrat jsem prefolrmulovaval nektere vety, az jsem je posral :)

  3. Čekněte na Youtube kanál člověka jménem Gary Orsum (nebo Sargon of Akkad). Shodou okolností jsem je teď dva dn dost sjížděl a rozebírají přesně to. Včetně Cassie Jaye.

    1. Sargon je jednim z mejch oblibencu :) Ale cerpal jsem z mnohem vic zdroju, abych to mel vsechno pekne podlozeny.

      1. Jinak The Red Pill z celyho srdce doporucuju, uz jen kvuli tomu, co tam rika Erin Pizzey, coz je pani, ktera v Britanii zalozila prvni domov pro tyrany zeny. Jeji zazitky s feministkama a uradama musej kazdyho soudnyho cloveka presvedcit o tom, jak silene nepruznej stat je i v tak podstatnejch otazkach, jakyma jsou vychova deti a ochrana obcanu pred nasilim. Mimochodem – prvni takova instituce pro muze v Britanii vznikla teprve nedavno: https://www.theguardian.com/society/2003/dec/21/socialcare.uknews , a to pruzkumy ukazujou, ze muzi jsou obetmi domaciho nasili v naprosto srovnatelny mire jako zeny. Ale jak jsem sliboval – o pravech muzu asi taky jeste neco vyplodim.

        1. No, ono je to o interpretaci statistiky (kdyz uz se nechce pidit po zdrojovejch datech), ze jo. Takze kdyz jako argument (jak jsou chlapi desny nasilnici) ctu ze „podle nejakyho pruzkumu 70 % zen ve veku 16 – 60 let bylo cilem nasili“ (v tom rozpeti urcite dostal aspon facku uplne kazdej, navic nic o tom, jestli nasilnik byl chlap nebo dalsi zenska, pripadne za jakejch okolnosti), nechce se mi verit, ze to nekomu projde bez otazek. Je to smutny koukani, kdyz uz i Australie je takhle v riti. A je tristni, si uvedomit, ze tady ten nas prdelakov vlastne zatim komparativne neni uplne k neziti.

          1. Nejen to, ale i vyber vzorku dokaze poradne „zacvicit“ s vysledkem. Ono kdyz mate mezi sto lidma dvacet leseb a dvanact transsexualu, a navic ten vzorek vzniknul tak, ze se na skolni nastenku napsalo: „Kdo se chce ucastnit pruzkumu se sexualni tematikou,“ tak to proste NENI prukazny „v nicem“. A to se presne stalo v ty studii, dle ktery 25% zen bylo za svyho pobytu na kampusu sexualne obtezovano a 7% znasilneno, nemluve o tom, jak nekdy bejvaj vyhodnocovany dotazniky (http://time.com/100091/campus-sexual-assault-christina-hoff-sommers/). Kdyz pak kazdej pohlavni styk pod vlivem zapocitaj jako znasilneni, tak to na venkovsky zabave vypada jak v Liberii za casu valky.

  4. Čekněte na Youtube kanál člověka jménem Gary Orsum (nebo Sargon of Akkad). Shodou okolností jsem je teď dva dn dost sjížděl a rozebírají přesně to. Včetně Cassie Jaye nebo slupky od banánu odložené v universitním campusu do koruny stromu.

  5. Spravny odkaz na strasidelny banan: http://thedmonline.com/greek-life-retreat-ends-abruptly-bias-concerns/
    I kdybyste ve clanku neklikli na nic, tak na tohle musite.

  6. Článek vyvolává mylný dojem, že k univerzitnímu „převratu“ došlo jakousi pozvolnou, téměř až přirozenou cestou. To však není pravda – nejen autorovi, ale i dalším, kteří mají zájem se něco dozvědět o původech současného marasmu (mimochodem krásně se doplňující s článkem z odkazů o multikulti školení) doporučuji knihu Petera Thiela „The Diversity Myth : Multiculturalism and Political Intolerance on Campus“. Ano, je to ten Thiel, který zbohatl na prodeji PayPalu, ale v roce 1998 kdy kniha vyšla ještě PP prakticky neexistoval a do úspěšného exitu zbývaly 4 roky. Kniha je detailně ozdrojovaná a co se v ní dočtete umožní nahlížet na současné dění jinou optikou.

    Přestože je knížka stará jak metuzalém, koupit ji lze v kindle edici a není třeba obcházet americké antikvariáty.

    1. Diky za tip. V tomhle ohledu jsem skutecne spis „uveril“ Petersonovi, protoze to nebylo uplne gro clanku, spis mi slo o to, aby tam byla patrna ta pricina – a tou je moc komunistu (vice nez nula) „u vesla“ :)

      1. Je to na jinou (a delší) diskusi, ale mluvit o tom, jak to v USA rozdrbali komanči je velmi laciné a zkratkovité. Ti, kteří se tam už desítky let střídají u koryta jsou miliardáři, kteří sice populismus a myšlenky socíku využívají v kampaních, ale soudruzi a la Kléma nebo Husák to nejsou. Je pravda, že z pohledu výsledku je jedno, kdo jej způsobil, ale pokud má budoucí výsledek vypadat jinak, je potřeba správně pojmenovat příčinu a bojovat s ní. Boj proti komančům je z pohledu mocných jen příležitost ke kávičce a štrůdlu, protože takový boj je pro ně neškodný – klasické „rozděl a panuj“.

        1. Jasne, jenze jim ty „komanci“ poslouzili jako uzitecny idioti, stejne jako jim driv mohli slouzit treba rasisti.

  7. To je jen cenzurované politickokorektní chození kolem horké kaše. Kdo se tímto trochu zabýval, musel zákonitě narazit na pojem „kulturní marxizmus“ i na to, kdo ho po válce implantoval do všech struktur americké společnosti.

    Když má váš židovský profesor (spolu s dalšími košer kolegy) možnost vás vyhodit nebo vám sebrat stipendium pokud nesouhlasíte s tím že jste bílá rasistická a šovinistická svině, tak se nemůžete divit že za dvě generace máte populaci totálně zmasírovanou marxizmem.

    Lemplové všeho druhu se rychle naučili, že nemusí do smrti opékat hranolky ve fastfoodu. Stačí se intelektuálné prostituovat a šířit myšlenky kulturního marxizmu a máte do konce života vystaráno díky různým židovským fondům, nadacím, grantům a stipendiím.

    1. Mas stesti, ze antisemitismus je tak rikajic koser, jinak bysme s Tebou zatocili, soudruhu. (Tykani pouze kvuli soudruhovi ;)

  8. Redik:
    Ale já s článkem souhlasím. Kritizuju jen to, čemu jste se v článku (záměrně?) vyhnul. Doslova to bije do očí.

    To je jako by jste napsal traktát o marasmu let 1948-1989 a přitom se ani slůvkem nezmínil o existenci komunistů.
    Nebo hovořil o migrační krizi, kriminalitě a násilí s tím souvisejícím a zcela byste se přitom vyhnul jakékoliv zmínce o islámu.
    To by vůbec nedávalo smysl a bylo by to spíš dezinformační a zavádějící.

    Stejně tak to působí když píšete o „levicových intelektuálech“ a vůbec se nezmíníte o kulturním marxizmu, Frankfurtské škole a už vůbec ne o tom, že prakticky všichni zakladatelé a čelní představitelé Frankfurtské školy byli židé. Od Adorna a Horkheimera až po Fromma a Marcuseho.

    Nechci vás podezřívat z té staré (židovské) finty, kdy sice nelžeme, aby nás nikdo neobvinil ze lži, pouze zamlčíme tu druhou (nepohodlnou) polovinu faktů, takže dosáhneme stejného (dezinformačního) výsledku jako kdybychom lhali. Ale na někoho to tak může působit.

    1. no je to s zidama slozity. Jako jsou disproporcne zastoupeny mezi laureatama Nobelovy ceny, tak budou mozna disproporcne zastoupeny mezi levicovejma „myslitelama“. Mne jsou zidi (a Zidi) ukradeny, jen bych byl velice opatrnej s tou preferenci Palestincu na jejich ukor, a podobnejch hura akci. Samozrejme mam vuci nim spoustu vyhrad – a jejich (nekterych z nich) nazory, ze bysme meli prijimat hromady bezencu, kdyz voni by meli nejlip vedet, ze narodni stat je nejstabilnejsi jednotka – obzvlast, kdyz se do nej nenaserou miliony muslimu – jsou prinejlepsim rozvracecsky, ale tady mi neprislo tak dulezity to etnicky delit. Je ale zajimavy, jak se v USa distancujou od „bilejch“. Ze nepisu o kulturnim marxismu je pravda jen tak napul – ja o nem pisu a oznacuju ho za socanskou myslenku, jën jsem ve clanku nepouzil tohle souslovi, a to jsem mozna mel. Stejne tak jsem nepouzil slova jako kolektivismus, apod., kazdej at si to klasifikuje doma, jak uzna za vhodny, clanek je spis pro takove to „domaci zvykani“ (absence diakritiky zde vytvorila krasnej dvojsmysl).

  9. Ostatně jakým způsobem zlikvidovali školství u nás kulturní marxisté z neziskovek si můžete přečíst přímo od insidera z vedlejší diskuze:

    „Jedním z primárních cílů inkluze je možnost přihrávat finanční částky neziskovkám provázaným se strukturami MŠMT. Počínaje Buzkovou docházelo k infiltraci resortu kádrem vzešlým z NNO a postupnou eliminací odborníků z praxe.
    Obsazení resortu progresivní levicí bylo završeno v době působení Zelených, jmenovitě tandemem Kuchtová – Liška, kdy se do funkce 1. náměstkyně dostal celoživotní dotační parazit zmr. Laurenčíková. V té době došlo na MŠMT k masivnímu odchodu (vyhození) lidí, kteří měli nějaké praktické zkušenosti s výchovou dětí a jejich nahrazení pokrokovými svazáky a “odborníky”, kteří s dětmi prakticky nepřišli do styku, zato nejlépe chápou jejich potřeby… Samozřejmě vše za podpory mediálního mainstreamu, kdy jediným významným hlasem proti zavádění inkluze byl deník Blesk.
    Zákon o státní službě potvrdil status quo a neziskový kádr je (nejen) na MŠMT (ale i na MPSV) velmi dobře zakopán. V praxi dochází k tomu, že v dotačních komisích sedí bývalí pracovníci neziskovek, kteří rozhodují o jejich udílení svým ex-zaměstnavatelům.
    Dovedete si představit větší střet zájmů? Dovedete si představit ten ryk, kdyby nějaký politik přihrával tímto způsobem zakázky spřízněným firmám?“

    „NNO jsou Nestátní Neziskové Organizace… Mám ve své sociální bublině jak ex-ředitele odboru na MŠMT, odejitého Liškou s TO navrch, tak pedagogy a vychovatele z praxe, kteří se snažili současné neomarxistické trendy připomínkovat a konfrontovat s realitou speciálního školství. Bez jakéhokoli efektu.
    Jediné zastání měli právě na Hradě, jinak školské odbory zásadně drží basu s ČSSD, vyčkávajíce na příležitost postupu ve stranické hierarchii, v médiích dostávají prostor pouze “experti na výchovu” z neziskovek, kteří recyklují dávno překonané trendy, které zavedly veřejné školství některých států na cestu, z níž není návratu.
    Jak již někdo psal výše, krom NNO z toho budou profitovat “neinkluzivní” soukromé školy, kam se zákonitě přesunou děti bohatších rodičů. Ty talentované z chudších rodin vem čert.
    Co se týká kádrů z neziskovek, tak to je svět, který pomalu, ale jistě ovládá státní správu. Jsou všude, pomáhají si do funkcí, kryjí se, přesouvají mezi sebou finanční prostředky v řádech stovek milionů, aniž by se vyplýtvaný objem peněz nějak projevil v praxi.
    Evaluace je sprosté slovo, oni přece páchají dobro, které netřeba dokládat. Nejdůležitějším kritériem je pak publicita (mít logo na správném místě).
    Chcete příklad? Neziskovka proFem obdržela v roce 2016 dotaci z Norských fondů ve výši 7 mio. Ministryně Marksová byla podle webu neziskovky proFem v roce 2016 členkou její správní rady. O přidělení dotací rozhoduje MF ve spolupráci s resortem, který má danou agendu ve své gesci, tedy MPSV… Takže takhle si holky z genderu přihrávají drobný.
    Jinak ale boží mlýny zřejmě melou. Podle informací insiderů se MŠMT potýká s nebývalým nárůstem počtu HIV pozitivních zaměstnanců… Ale možná je to jen zlá a zákeřná pomluva…“

    Raději jsem to sem překopíroval celé ať to nezanikne v tom shitstormu na hlavu padlých o tom jak je potřeba všechno rozkr…zprivatizovat a zrušit a pak nastane ráj na zemi.
    Snad se autor příspěvku za to nebude zlobit. Ale tohle je jednoznačně nejvíc relevantní příspěvek k tématu školství.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017