Agresivita řidičů (už zase) stoupá - zpět na článek

komentářů 329

Přidat komentář
 1. Když vezmete hodná a roztomilá zvířátka, třeba křečky, a dáte je do dostatečně velké společné klece, budu si v klidu křečkovat a nic zlého je nenapadne. Jakmile začnete klec zmenšovat, komplikovat jim přístup k potravě a bránit v křečkování, začnou se chovat agresivněji. Až bude klec úplně malinká, křečci budou trvale ve stresu, samou agresivitou se pozabíjejí nebo si aspoň vzájemně ukoušou končetiny. No a to samé platí pro lidi. Dokud je ježdění autem jakž takž v pohodě, nic se neděje. Jakmile začnete řidiče hlídat a kontrolovat a trestat za to že vůbec mají auto a honit na technické prohlídky a emise a omezovat je v jízdě i parkování a danit a pokutovat, začnou mít pocit omezeného prostoru a budou se též chovat agresivněji. A hloupá vláda (podporovaná hloupými voliči) samozřejmě usoudí, že je omezení málo a v domnění, že lze agresivitu zakázat, přitvrdí a přidá další omezení a represe… Trochu mi to připomíná minulý režim, kdy každá chyba v zásobování obyvatelstva byla způsobena špatným plánováním, které tudíž bylo nutné rozšířit a prohloubit :-)

  1. Koneckonců i ten fyzický prostor se zmenšuje. Aut přibývá a nové silnice se nám nějak zadrhly…

 2. Ty policejní statistiky jsou docela zábavný počáteční , řekl bych že jsou docela lajdácky vedený a moc práce si s nemá nikdo nedal. Celkově z nich vyplívá že lidi bourají ale žádnej fízl ani fizlácká dopravně bezpečnostní akce s tím nehne.. bylo by super kdyby policie měla taky zodpovědnost za to když se bourá a byla za to trestána když jsou tak aktivně aktivní v tom aby bylo bezpečno ..

  1. Nojo, jenže to by pak v policii začaly fungovat standardní tržní principy (mzda za skutečné výsledky, nikoli za počet pracovních úkonů) a potom by byla policie kde? No v prdeli!

   1. Na policii nelze aplikovat tržní systém řízení – celý ten čárkovací systém je toho ukázkou. Policajt nebo úředník má být hodnocen jako v armádě – plním rozkazy v rámci daných pravidel, bez ohledu na to, co to stojí – to není moje věc.

    Kdyby se odměňovali za procento vyřešených případů, tak budou řešit přednostně ty lehké, pokud je hodnotíme za celkovou kriminalitu budou přemlouvat lidi, ať to nechají plavat, aby to nebylo ve statistice…

    1. Nene, vy jste mě nepochopil. Takže ještě jednou: Mzda za skutečné výsledky – za stav nehodovosti v dané oblasti, nikoli za to, kolik dají pokut. Tedy jinak řečeno, jak se policii daří snižovat nehodovost (úmrtnost, hmotné škody, zranění) na silnicích. A myslím, že bychom zírali, jak by se najednou rozjel systém vyhodnocování opatření a pokud by něco nehodovost nesnižovalo (např. bodový systém), jak by to rázem ztratilo přitažlivost.

     1. Nojo,… ale kdo je ve statni sfere placenej za skutecne vysledky? Snad jedine hasici.

      1. Hasiči – dúfam, že ten jeden hasič ktorého som tak trochu spoznal na výške (chodil slopať s nami do bufetu – ani neviem odkiaľ prišiel) nie je reprezentatívna vzorka, lebo by to bola katastrofa…..

       1. Stat urcite nezamestnava zadne lemply, jinak by byl v minusu.

        1. Tak ten bol dobrý – daj ešte jeden.
         Robil som si tri roky doktorantúru na výške v SR tak som čo to videl aj z druhej strany – a teda bolo to riadne panoptikum. Ak to mala byť naša budúcnosť či nádej na nové vynálezy a lepšie svetlejšie zajtrajšky tak zbohooooooooooooooooommmmmmmmmmmmmmm.

    2. Kdyby se odměňovali za procento vyřešených případů, tak budou řešit přednostně ty lehké, pokud je hodnotíme za celkovou kriminalitu budou přemlouvat lidi, ať to nechají plavat, aby to nebylo ve statistice…

     Zatímco teď dyž člověk jde něco hlásit, tak…oh, wait.

  2. souhlas, neb když polycajtí bdí nad bezpečností a jsou za to placeni, pak dopravní nehoda je jen důsledkem nedůsledného bdění, to dá rozum vašnosto, skryté bdění je pak skryté v tom směru, aby nebylo vidět, tudíž pak není jasné to bdění, a možno postulovat, že se tak neděje , když dochází ke kolizím,

 3. Ono jak se to vezme. Já se za svých 20 let řízení setkal s vybržďováním a blokováním (obojí je pěkný hnus) začal setkávat až během posledních cca 5 let. A poslední dobou bohužel čím dál tím více, skoro jako by lidi nevěděli, že to jde, ale když to viděli v TV, začali to praktikovat. Kamera do auta se tak stala nutností už v průběhu roku 2017.

  1. Jo, vybrzdovaci..kolega ma u Scanie uz treti naraznik za pul roku.. lidi jsou nepoucitelny a 40 tun proste zastavit oktavkou nejde…

 4. Agresivita je kouzelné slovo, obzvlášť ve spojení s řízením. Agresivní je tak téměř každý. Nejagresivnější jsou klidaři a pohodáři. Nezrychlují mezi obcemi, protože pak by stejně museli zas brzdit, tak přeci pojedeme raději v klidu. Na kruhovém objezdu a pokud možno vůbec nikde nedávají blinkr, protože každý přeci jednou uvidí, kam jedou. Odbočují tak, že zastaví, natočí kola do požadovaného směru a potom se pomalu rozjedou. Tak je to zřejmě v pohodě.

  1. mne posledni dobou vadi takova zvlastni agresivita, totiz ze se mi nekdo povesi na kufr a je mi jasne ze nema sanci vubec zareagovat kdybych musel pribrzdit, navic se vetsina z tech lepicu vubec nedova prese mne dopredu co se tam deje .. naposledy tuto sobotu jsem zaregistroval dva takove lepice a musel jsem ja davkovat brzdeni aby mi nezustali v kufru .. vadi mi kdyz mne nekdo nuti myslet za jine …

   1. le pič na kufr není lepič, ale vrah, kdy vražednou zbraní jest auto, celé lepení jest pokusem o vraždu, obrana v tom případě jest přípustná jakákoliv, neb se jedná o přímý, takřka neodvratitelný pokus o usmrcení posádky, kdy se jedná jednoznačně o přímé úmyslné jednání, použití dlouhé ruky a trefa do pneumatiky lepiče , či poškození chladiče lepiče jest nanejvíce učinná,

   2. Ja jsem byl takhle agresivní naposled v pátek, užší horská cesta, borec si to šine ve Fobii z pouti tak 40-50, ve vracečkách 20. Protijedoucím autům se vyhnul, mně uhnout nechtěl, po prostředku se šinul, tak když blinkr nestačil, tak trubka, problik a když furt nic, tak 2.RS plný kotel a levá kola na krajnici. Pak našel i on světelnou houkačku a zuřivě blikal.
    Inu pirát jsem.

    1. zalezi jestli je to zkuseny lepic ktery kouka preze mne dopredu co set am deje nebo lama lepic co ho nic nezajima – nevim kam patrite Vy, ja se v sobotu setkal s lepici druhe kategorie prvni byl nejakej vlanik nissan ten byl uplne blbej,musel jsem brzdit prerusovane aby si vsiml zadniho blikajiciho brzdoveho panelu, druhej byl klasickej mladoch fabia rs tdi ksilt dozadu a taky ho nic nezajimalo u nej jsem nastesti nemusel moc brzdit ale 6o v obci ho vyhanelo k nepricetnosti …

     1. jina upozornuju kdo si nevsiml zajimave matematiky v zahlavi uvodni strany

      https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/407932-velka-drogova-kocovina

      tu prevalenci (pocet opilych ci pod vlivem drog ci leku napr. benzodiazepinu na silnicich bych spis videl kolem minim. 2 procent)

      1. A japa jste na ten údaj přišel? Dojmologie, že?

       1. Češi se alkoholu za volantem příliš nebojí. Vyplývá to z výsledků ankety na webu TN.cz, kde 29 procent hlasujících přiznalo, že občas řídí pod vlivem alkoholu.

        V noci na sobotu se v Praze konala velká akce policie. Byla uzavřena část „jižní spojky“ včetně sjezdů a všichni řidiči, kteří na ní v tu chvíli byli, se museli podrobit kontrolám. A výsledky byly celkem šokující. Z kontrolovaného více než tisíce řidičů jich skoro 400 vyvázlo s pokutou.

        Policie zadržela řidiče pod vlivem alkoholu, drog ale i se zákazem řízení. Alkohol a drogy ale za volantem nejsou podle výsledků ankety na webu TN.cz bohužel ničím zase tak výjimečným.

        Podle výsledků naší ankety výjimečně řídí pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek 25 procent řidičů, 4 procenta přiznala, že řídí „pod vlivem“ dokonce pravidelně

        1. Reprezentativnost ankety na tv hovna nechme stranou.
         Jsou někde výsledky té akce? Jaké hodnoty naměřili těm 400 řidičům? Jestli byli všichni jak motyka nebo jestli to bylo něco, co na západ od nás není ani na pokutu (do 0,5) nebo ještě lépe, co není na pokutu ani u nás (do 0,24), ale policie vmanévrovala řidiče do přiznání konzumace?

         Každopádně akce mě také šokovala. Takovéhle manévry se tady dělaly za protektorátu, dneska bych to čekal někde v latinské americe.

         1. To bylo 400 pokut všeho druhu (pásy, sjetý gumy, to je starší tak nejspíš eště prošlá lékárna), alkáče nejspíš jen mrzký jednotky nebo tak.

        2. Tohle mne rozpaluje do ruda. Kde fízlové kua berou právo z plezíru uzavřít VŠECHNO a kontrolovat VŠECHNY jako nacisti za stanného práva na kontrolním stanovišti?!

         Jednou jsem to na Jižní spojce zažil a viděl jsem fakt rudě. Přál jsem si, aby ty mizerné modré… No to je jedno.

         1. Ten zátah na Jižní byl podle mě jenom testovací balónek, kam až lze při represích zajít a co si šoféři nechají líbit. Klidně to může pokračovat i uzavřenými 10km úseky D1 a hledáním „viníků“, až zase fízlům nějaký trevor poskytne záznam z kamery. Však já jsem nic nespáchal, všecko jsem dodržel, tak měli i ostatní, basta fidli.
          Jen do momentu, až to postihne i tyhle dobrosery, to bude řevu a demonstrací.

          1. To:servisdok
           Kdyz jsem zil v Italii pred lety, byvavalo zcela bezne, ze carrabinieri, pripadne municipale stala u silnic okolo diskotek a brali to taky vsechno plosne, i motorky a cyklisty. Patky, soboty, nekdy ctvrtky, podle toho, kdy byla diskoteka.

          2. To se dělá i u nás, na fesťácích. Strejdu podobně kontrolovali po koncertu Ortela.

          3. Kontrolovali…? Ale to prece musi mit nejprve zakonny duvod, ne? A jako ovcan mas pravo pozadovat sepsani protokolu, ze?

          4. Podezření ze se ridic nebo prepravovana osoba dopousti prestupku. Tohle umoznuje i MP zastavovat vozidla. Rozsah kontroly je pak dan rozsahem opravneni te ktere slozky. Pokud je podezreni negativní, zakon zadny sepsani protokolu neuklada. Pokud se podezreni prokaze, postupuje se v souladu s platnymi zakony v rozsahu oprávnění te ktere slozky.
           Diskutovat o tom a vymejslet obstrukce je zbytečný, uz se to zkouselo. To opravneni proste maj a pokud ten policajt neslouzi druhej den, tak si to podezreni vzdycky oduvodni. Ještě tak u mestaku je jakas takas nepatrna sance ze kontrola byla neopravnena, ale u PCR je to zabity, rozsah jejich oprávnění v doprave jim umoznuje zastavit a kontrolovat v podstate cokoliv kdykoliv.

        3. Podle dopravních ekspertů by při takové situaci musel nastat na silnicích armagedon. Jestli bylo tolik provinění proti dopravním předpisům včetně alkoholu a drog, je divné, že se 400 řidičů nepozabíjelo. Nebo že by to bylo jinak?

   3. Nebyl jsem u toho, tak mohu jen dedukovat: Asi jezdíte moc pomalu.

    1. Ne asi, ale zcela urcite. Je zcela typice, ze kdejake hovno, ktere na silnici jen prekazi, si stezuje na to, ze se na nej nekdo lepi. Normalni slusny ridic si NIKDY na lepeni stezovat nemuze, protoze k nemu proste nedava duvod. Samozrejme existuji pripady, kdy se nekdo lepi jen „z principu“, ty jsou ale natolik ridke, ze nestoji za zminku. Takze plati jednoznacne pravidlo – pokud nekdo povazuje lepeni za takovy problem, ze se o nem musi extra zminovat, sam jezdi jako tupe hovado a vytvari nebezpecne situace.

     1. jezdim normalne v ramci predpisu, urcite ne pomalu

      1. trevor12:
       To je ale dost často protimluv. Buďto jedu normálně podle situace (vozidlo,hustota dopravy,počasí,unvenost) NEBO podle předpisů.
       Možná, že se vám na kufr lepil někdo, kdo chtěl jet normálně a vy mu v tom překážel jízdou podle předpisů.
       Když se mi někdo lepí na kufr, při nejbližší příležitosti mu uhnu a všichni jsme spokojení.

       1. ja jsem uhnout nemel kam, okresky na ustecku kde jsem predtim nejel (nemel je najezdene), protkane samymi obcemi a zakazy predjizdeni, celkem husty provoz i v protismeru

        mozna to byli domaci co to tam znali a meli to tam najezdene

        1. @trevor12: na to vám sere pes. ONI si myslí, že uhnout můžete, resp. byste měl, byť objektivně nemůžete.

        2. Ehm Trevore12, opravdu to nešlo?
         Já onehdy sbíral bordel z krajnice se spícími dětmi na palubě a většina řidičů pochopila.
         Ale dva tři kreténi jeli u dělící čáry docela blízko za mými koncovými světly a k předjetí přerušované se neměli.
         V obci se mohli posrat když jsem tam dal tempomat na 51km/h tacho.
         Borci co brzdí z 70 do každé zatáčky mě taky serou.

       2. @Ada: ano, pro vás je to protimluv. Když v levém pruhu předjíždím stotřicítkou kolonu kamionů, přede mnou n.b. ještě další tací, a vybliká mě řítič, kterému je těch 130 málo, protože on by tam normálně podle situace fpoho jel 160 jako obvykle, tak jsem ten špatnej já.
        Ano, stává se mi často, že jedu podle předpisů. Nejsem sice totiž fanatickým zastáncem zdejšího imperativu „s fízlama se nemluví“, na druhou stranu se snažím eliminovat situace, kdy bych s nimi mluvit musel.

        1. Však taky píšu, že je to DOST ČASTO protimluv. Záleží na situaci.

        2. To chápu J.P.G. když ale ten vláček 130 neuhne ani při 300m mezeře bo piráti už by mě zpátky nepustili mám sto chutí je předjet zprava.
         Naposled jsem to udělal v Německu tak ve 190, když mi dobráci neuhli ani napotřetí.
         No A6 a Panamera se mohly posrat, naštěstí měli asi taky omezovač na 250km/h a pružné zrychlení jim nestačilo aby mě zavřeli v pravém, i když se o to opakovaně pokoušeli.

      2. Předpisů? Předpisy např. říkají, že pokud vás na víceproudé silnici někdo předjíždí nelegální rychlostí, stejně máte povinnost se zařadit doprava a uhnout mu.

       Pohříchu každý 10. řidič má pocit, že když jede tachometrových 80 v nejlevějším pruhu, je to úplně v cajku.

     2. No nevim, ja na pokusy o lepeni obvykle reaguju ujetim nebo uhnutim, ale presto obcas olepen jsem. Jednak v situaci, kdy proste rychleji nemuzu, protoze mi nekdo prede mnou prekazi, nebo kdy si rychleji netroufnu, protoze se motam nekde, kde to neznam. Neznam narozdil od lepice, kterej tam holt jezdi denne a asi vi, jak rychle se da ktera zatacka projet, ale ja to jaksi vedet nemuzu. Nevim cim to, ale okooolo Hradce se mi to deje temer vzdy.

      1. Tesat do kamene. Takhle jedu po dlouhé době do vedlejšího města a vím kde si co můžu dovolit. Klidně i 100 na 70. Vím že nikoho neohrozím a silnice je na to celkem stavěna. Pak ale je úsek kde jsou zastávky a je tam omezení na 50. Taky je to z kopečka. Už tam bylo pár smrtáků a taky je to mírně do zatáčky čímž to vynáší do protisměru. Zpomalím a úsek v klidu v 50 projedu. Debilovi za mnou se to nelíbí a troubí a bliká jak o život. S vytočeným motorem mě předjíždí a hned šlape na brzdy asi aby mi ukázal. V tom momentě slyším houkačku a policejní auto hned frajera staví. Karma je svině.

       Také když jedu někde kde to neznám jedu podle předpisů a klidně i pomaleji. Toleruji to i u jiných řidičů. Lepší než něco posrat.

       Nechápu to u autobusaka co jezdí stejnou trasu celý život. Každé ráno po noční pravidelně si jede přes půl města 30-40. Za ním kolona jak prase, ale frajer musí dodržovat jízdní řád a holt místo toho aby počkal na zastávce kde nezaclání tak brzdí půl města. Myslím , že bezdůvodně pomalá jízda je přestupek. Holt asi budu muset jeho nadřízeným poslat záznam z kamery.

       1. pattcz: Bezdůvodně pomalá jízda je imho neprokazatelná – nějaký důvod totiž vždycky má (aktuální fyzická či duševní kondice řidiče, rozhledové podmínky, neznalost prostředí, povaha vezeného nákladu atp.). Řidič autobusu většinou veze lidi a tomu musí přizpůsobit styl jízdy, nemůže s nimi akcelerovat a brzdit, jako kdyby vezl kamení nebo písek a přesýpat je z jednoho konce vozu na druhý (i když, i to už jsem zažil). kromě toho musí dodržovat jízdní řád, tedy tak, že do zastávky by neměl přijet dříve, než určuje řád, zpoždění si vždycky nějak zdůvodní a zodpoví. Ale aby to nevypadalo, že se řidičů VHD zastávám – u nás tímto způsobem (pomalou plynulou jízdou) řidiči autobusů šetří naftu, kolikrát nepřekročí 50km/h ani devadesátce, i když to podmínky umožňují. 10 minut zpoždění na úseku, který má dle JŘ trvat 1/2 hodiny, není vůbec nic neobvyklého.

        1. Ad Jack Torrance:
         K té aktuální fyzické či duševní kondici řidiče: Měl by člověk, který je schopen jet max. 70 km/h v místě, kde se dá jet bezpečně devadesátkou (i více) vůbec sedat za volant?

         1. PanPredseda: Upřímně, já nevím… Jsem ten poslední, kdo by zůstal klidnej, když někdo jede jako retard, na druhou stranu nikoho nemůžete nutit, aby jel v daném úseku právě a jen tou nejvyšší povolenou rychlostí, to prostě nemá oporu v pravidlech… Dědek, co ráno veze bábu na středisko svou Š120L, je rád, že je rád, když dojede tam a zpátky v pořádku a je mu šumák, jestli brzdí provoz nebo ne. Naše holka, než se trochu po autoškole vyjezdila, jezdila nějakej čas taky jako s hnojem a já nemoh říct ani popel. Kladl jsem jí ale na srdce, aby, když za sebou v zrcátku uvidí „vláček“, na prvním vhodném místě zastaví, nechá ho projet (ne jen z ohleduplnosti k ostatním, ale i pro její vlastní klid) a pak ať pokračuje dál. Jasně, že někdo, kdo je silně nevyspalej nebo se o něj pokouší infarkt, by za to neměl lízt, ale jsou prostě případy (geronti, lidi, co ještě nejsou „pevní v kramflecích“), který prostě musím na cestách strpět, i když u toho pičuju, třeba že jsem je zrovna musel vychytat v místě a čase, kde se předjet fakt ale nedá… Horší je, když při předjíždění zjistím, že dotyčný/á musí strašně nutně něco řešit prostřednictvím mobilu a že ta pomalá (a bezohledná) jízda má tento důvod. To mě berou čerti.

          1. Ad Jack Torrance:
           Pokud daný pomalejší řidič při vhodné příležitosti zastaví a pustí či uhne ke krajnici a blikne atd., tak je to za mne OK.
           Čerti mne berou z těch, co jedou nalepení ke středové čáře 60 až 70 km/h mezi obcemi a co se děje za nimi je absolutně nezajímá.

       2. 1*

        1. Kdyz chce nekdo jet 200 tak at si jede, ja nemusim jet 200 a kdyz se mi nekdo takhle lepi na naraznik, tak uberu, klidne i na 40 aby mohl predjet a nelepil se. Vsak mu v predjeti nikdo nebrni, ale dojet auto a blikat dalkovyma misto predjeti je vrchol kretenismu..

         1. Já jsem tak ondyno takhle ubral – v levým pruhu, abych se mohl rychleji zařadit zpět do pravýho. No mohl se borec posrat nastojato.

          1. To:John P. Graver
           Tak at se posere. Ja nikomu nebranim aby jel jak chce, pokud se cejti. Blikani zezadu dalkovyma mne nechava ledove chladnym, dokonce takovymu neurotikovi udelam prostor v mezich moznosti aby mohl predjet. Jen nekdy nechapu kreteny, kterych neni mnoho, nicmene jsou, kteri dojedou vysokou rychlosti pomalejsi auto a misto plynuleho predjeti se nalepi na naraznik a snazi se dalkovyma mne primet abych jel rychleji. Pisu o situacich, kde bych ja v pozici druheho auta ani nesundaval nohu z plynu…
           Kdyz je nekdo takovej neurotik, ze ma potrebu srat za volantem atomovy hriby, prekusovat volant nebo tak neco, mel by takovej clovek zvazit, zda rizeni auta je pro jeho psychiku ta spravna vec a jestli by nemel zvolit jiny zpusob cestovani.

          2. JPG: a co Vás do té šikovné situace, že jste v levém musel brzdit dostalo? Nebylo lepší do něj vůbec nejezdit? Osobně to taky nemám rád – týpek valí v levým, aby najednou dupnul na brzdy, protože pro samé předjíždění zapomněl, že sjíždí a tak se rve mezi kamiony, aby to stihl do odbočovacího. Že za ním 10 aut brzdí i ušima, to ho samozřejmě nezajímá, mají přece předvídat, že někde vpředu jede debil.

           Dovedu si představit, že bych se tím debilem taky stal, neříkám, že se člověk nemůže zapomenout (např. vždy sjíždí o exit dál a během jízdy na autopilota mu pozdě došlo, že chce sjet dřív). Nemusel by pravda svoje opomenutí řešit na úkor druhých (taky už jsem se „projel“, protože mi bylo blbé otravovat svou blbostí jiné), ale řekněme, že lidsky je to pochopitelné. Ale pokud nesjíždím, proč bych v levém ubíral? Snad jedu dál stejně rychle nebo přidám, ne?

     3. No, setkávám se s lepením docela často. Typicky dálnice, levý pruh obsazen náklaďáky, co jedou 80 s minimálními odstupy, pravý pruh osobáky, co jedou 120 s minimálními odstupy, takových mám před sebou 6+ tak se zařadím, taky jedu 120 a za chvíli mám 40 cm za zadním nárazníkem lepiče, co bliká vším co má i nemá, že jako mám jet rychlejc. doprava mezi náklaďáky se bezpečně nenapasuju, doleva není kam, nahoru to technika ještě nezvládá, tak nevím, jak to myslí.

      Prosil bych rozbor, jak se v takovéto běžné situaci dle vás má zachovat „normální slušný řidič“, specificky, jak nedávat důvod k lepení někomu, kdo se tam přihnal 160+ a větší část obsahu lebky asi zapoměl doma.

      1. Netvrdil jsem, ze lepeni neexistuje. Jen to, ze pokud nekdo sam neni notoricky zavazec, je to natolik marginalni problem, ze o nem vubec nema cenu debatovat.

       Kdyz uz mam obcas na dalnici nekoho skoro v kufru, dam pravy blinkr, abych ukazal ze o nem vim a mam v umyslu co nejdriv vypadnout z rychleho pruhu. Kdyz prede mnou nekdo je, tak dam levy blinkr. Tim zase naznacuju tomu za mnou, ze prede mnou nekdo je, pokud si nevsiml sam, a tomu prede mnou, ze bych rad predjel. Navic se snazim tohle vsechno dat najevo co nejdriv, nez by se situace mohla nejak vyhrotit. Delam to uplne automaticky, sila zvyku. Podle mych zkusenosti to funguje vyborne.

       Takze tomu, kdo ma pocit, ze se naje porad nekdo lepi, doporucuju se zamyslet nad tim, jestli nahodou neni chyba na jeho prijimaci. A jak pise Sandstorm, casto je to jen o pocitu a zbytecnem znepokojovani. Co se jednomu jevi jako lepeni, jeste lepeni byt nemusi.

       A nakonec – kdyz nekdo jede 130 v levem pruhu, a neuzna za vhodne se radit doprava, protoze za chvili stejne bude zase predjizdet, je stejne prase jako nekdo, kdo rano neuzna za vhodne se prevlect z pyzama, protoze vecer stejne zase pujde spat. Tim nemyslim nikoho kontretniho zde. :)

       1. @Praetorian: kdo jezdívá na Prahu každý den po D10, tak to jako marginální úplně nevidí, protože když se dálnice zastaví každý pátý den, tak nic moc. Tudle jsem čuměl u sjezdu na Počernice hned na dvě bouračky v levym, asi 200 metrů od sebe, je tam ve směru do Prahy debilní nájezd od Radonic / Počernic (dlouhý asi 50 metrů) do plné rychlosti (130) a štosuje se to tam furt, protože auta v připojovacím vyjedou z prudké zatáčky rychlostí tak 30 a na najetí do pravého mají pár metrů, zatímco v levém se to žene 120 – 130.

        No a občas ta D10 stojí chvíli každý den.

        No a když jezdíte do práce a stojíte pak na dálnici kvůli dementovi, co neumí držet odstup, tak to nepotěší.

     4. Když se nad tím tak zamyslím, tak lepiče může člověk dostat, i když nic nedělá blbě. Je-li kolona řekněme 7 aut, já jedu pátý a ten šestý je furt nalepený, tak je debil jen a jen on. V tomto případě nejde o sdělení, že překážím, ale o neschopnost odhadnou vzdálenost a rychlost a tyto udržet. Pozoruji to i u aut před sebou, že neustále dojíždějí a brzdí, což mě dost sere. Češi vůbec rádi brzdí a ještě raději se bojí. Je nevděčné pro ně stavět silnice, protože oni odkážou v pěti ucpat pět pruhů.

      Ale to je jenom tak na okraj, trevor12 jezdí „normálně v rámci předpisů“ (viz níže), čímž se případ tak nějak uzavírá.

      1. Sandstorm: včera cca 30 km přede mnou, O2 kombi doslova nalepená na dodávce před ním. Nemohl vidět nic, nechápu, co ho k tomu vedlo. Občas vybočil ke středové čáře, asi aby něco viděl, obvykle to končilo divokým uhnutím zpátky, protože se lekl kamionu v protisměru. Měl jsem dobrých 20 minut možnost toho vola pozorovat. Samozřejmě pořád brzdil, protože když neviděl, co se děje víc vpředu, na každé ubrání plynu dodávky reagoval rozsvícenými brzdovkami. Tyhle dementy chápu snad ještě míň než frustráta, který zdržuje a pak se diví (trevor12). Toho jsem potkal pro změnu předevčírem, na přivaděči najel ve 40 do průběžného pruhu, takže jsem zůstal v připojovacím a v pohodě ho předjel – troubení, blikání, fabiatik mě následně dojel (měl jsem 110 na tempomatu na 100), zase troubil, ukazoval fakáče a po chvíli jsem ho zase předjížděl rozdílem tak 20 km-h, já stále ten tempomat na 110, on už zase zdržující kus pod limitem). Tomu i rozumím – dement, co nezná předpisy, nasraný, že jsem ho předjel, když jeho teda nikdo předjíždět nebude. Docela jsme se s drahou zasmáli. Ono taky jezdit dnes v F1 není zrovna něco, co bych pánovi záviděl.

       1. fatdwi – nech si frustrata od cesty – se 180 konovou octavii rs opravdu nejsem brzda provozu ..

        1. trevor12: aha, majitel jedničkové octy, ještě navíc RS. To vysvětluje všechno:-) Je fuk, čím jezdíte, podstatné je jak s tím jezdíte. Jak píše tuším CzechDave, jet tak, abych nezdržoval lze i s Favoritem. A naopak zdržovat lze i s Ferrari, jsem-li lama neumětelská. Pak samozřejmě je nutné psát, jak se na mě někdo pořád „lepí“, fňuk fňuk.

         1. vyuzivam pruzne zrychleni, samozrejme ze bych tam mohl dat za tri ktera jede 30-180 ale proc bych to delal, dodrzuji limity … nemam chut nekde platit nebo mit body a vubec se otravovat s nejakymi rizenimi …

          1. trevor12: někdo zase nemá chuť se otravovat s trevory12, kteří „by mohli“ jet normálně, ale raději nejedou a obtěžují ostatní. Já teda nevím, ale na to, abych jel normálně obvykle nepotřebuju jezdit na trojku, netušil jsem, že slovutné RS neudrží kilo na jiný než třetí rychlostní stupeň. Pak té frustraci rozumím, ale nechápu, proč se tváříte, že nejste.

          2. nech si kecy magore

          3. Trevore12, děláte svému oblíbenci ve vládě medvědí službu. Může se klidně stát, že Vaše chování někdo šmahem označí jako typické pro všechny Burešovy voliče – to se stává v ČR snadno.
           Ne, že bych tedy úplně všecky házel do jednoho měchu, ale poslední dobou opravdu sleduju jistou stádovitost toho dotyčného voličstva.
           Budete z toho ještě frustrovanější, než jste teď.
           Znáte ten příběh o poslušném, předpisy dodržujícím občanovi, že ano?
           „…a když si přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se proti tomu ozval..“

      2. Ale dela blbe, dela. Pokud nepredjizdim nemam v levem pruhu co delat. Nevim jakto, ale u nas maji ridici dojem, ze kdyz je nekdo pred nimi tak mohou zustat v levem, protoze preci “nemuzou jet”.
       Tomu ja pracovne rikam fiktivni kolona. Prakticky to vypada jak predjizdeni kamionu. Po dojeti takove kolony chvili pockam, co s tim ridic prede mnou bude delat – pochopitelne nic – tak se problikam/protroubim pres tech tvych 7 aut (zajimavy, ze to najednou jde uhnout). Na konci teto pseudo kolony je vetsinou naprosto prazdna dalnice. Pokud nepouziji tuto jak nekteri rikaji “agresivitu” tak v takove kolone pojedu dalsich 10km nez vsichni duchodcovskym stylem neuhnou, protoze do mezery mensi nez pul kilometru v pravem neprejedou.
       Pritom vytvareni takovych kolon jedoucich vysokou rychlosti je podle me velmi rizikove. Casto to generuje jizda v prostrednim pruhu, ale to uz je jiny pribeh.

       1. Vcera do nejake baby kdosi boural, kdyz jela celou dobu na dalnici v levym, u sjezdu najednou zjistila, ze ho asi prosere, protoze v pravym jede stroodl aut a tak zastavila, aby pockala.

        Zajimavy bylo, ze v diskusi na Hovinkach nejen, ze se nasli obhajci jejiho postupu a pyrat byl ten, co to za ni neubrzdil, ale hlavne – nikdo nenapsal, ze ta kunda nemela v predjizdecim pruhu davno co delat, kdyz chtela sjizdet z dalnice.

        Lidi chodi do autoskoly jak na zakladku. Nejak to pretrpet a na konci dostat glejt. Jinak pamatuju si hovno a druhy vim.

        Takze pak maji lidi utkvelou predstavu, ze dalnice je proste silnice o dvou a vice zcela rovnocennych jizdnich pruzich. Naprosto zmateni pak jsou, kdyz ty pruhy najednou jsou tri, pricemz oni by radi jako obvykle vlevo, ale tam zpravidla jedou auta o kilo rychleji, nez ten jejich strep. Kralovstvi rozboreno a podlehaji frustraci.

        Po dalnicich v Cesku jezdim minimalne, a to zejmena od doby, kdy za tu mizernou sluzbu mam i platit. Presto, kdyz obcas jedu, bezne se mi stane, ze predjizdim zprava vlacek aut v levem pruhu. Neumim pochopit toho dementa, co dela loko. Dokonce jsem nemalokrat videl fenomen, kdy v levem jede nekdo, vyhozeny levy blinkr a takto je schopen jet po celem useku dalnice. Kdyz je to alespon rychle auto, no tak ok. Ale bohuzel to byvaji i ruzne strepy pochybneho stari, stavu i vykonu.

        1. Verim, ze ta myslitelka jezdi v obci vsude 50 a ma rada zviratka. Kdyby nezpusobila tu nehodu se zranenimi tak ji ani nevezmou ridicak.

        2. Autoskola ma k vyuce zkurvene daleko, na to nemaji cas ani prostor. Mozna, kdyby zkusebni instruktori nebyli zakerne svine, tak prosim. Kdyz si vezmu tu svoji – 4 lekce zakladu ovladani vozidla a hlavne rozjezdy do kopce s postupnym zvysovanim obtiznosti. Zbytek bylo jezdeni po ruznych „chutovkach“. Zadna se neopakovala, az na posledni lekci. Byl jsem jedinej, kdo chodil na teorii, vsichni chodili jenom na jizdy. Takze se tam nedozvedeli takovy ty veci, ktere se v autoskole nestihnou. No a pak tu mame zaverecny test, kde se lidi nadrti spravne odpovedi a nepremysli nad tim. Proste je tam ta spravna formulace, buch ji tam. Coz tomu nepomaha(protoze jizda v pruzich tam samozrejme je)

         Musel by se zmenit format testu(jsem pro) a zvysit povinne hodiny autoskoly(coz to prodrazi a dost). A ani to nezaruci, ze z nekoho nevyroste debil, co nechape, ze na silnici se 80 – 130 km/h se zastavuje pouze z vaznych duvodu a temi fakt neni sjezd(kor dneska, kdy ma navigaci 4 z 5 mobilu) nebo konec namalovaneho pripojovaciho pruhu*

         Bohuzel

         *Tuhle logiku jsem nikdy nepochopil, tak on se nepripoji za jizdy, ale ze zastaveni(tzn. z vyssiho rozdilu rychlosti) se jako pripoji? Dopice! Ale fizlove misto toho budou pokutovat nejakou vypicenou rychlost, pripadne podle Trevora rozestupy vozidel.

         1. Žádný počet hodin není dostatečný na tom by akorát vydělaly autoškoly.
          Ze své zkušenosti můžu říct, že jsem se v autoškole naučil ovládat auto. Ze značek je důležité hlavně zjistit kdo má přednost. Na zbytek stačí představivost, ktereou lze doplnit či nahradit zkušeností. U paní zřejmě nedošlo na úvahu „Co bych dělala já, kdyby mi to v levém na dálnici někdo zašláp“. Tak teď to nahradila zkušeností a ví, že to do ní někdo napálí.
          Fízlové všech barev kontrolují jen to, co se dá snadno odhalit nebo změřit – chlast,rychlost,povinná výbava,parkování. Víc od nich nečekám – prostě taková zbytečná napříjemnost na cestách. Tak jako večer vybíhají z kukuřice prasata, tak za pěkného počasí vylézají ze služeben jiná prasata a člověk s tím musí počítat.

          1. ty zkusenosti se ziskaji az praxi, sam kdybych ted zacinal bych si urcite dozadu nalepil ne jedno ale vlevo i vpravo Z etko, mne v autoskole naucili vlastne hlavne byt citelny pro ostatni (divat se na sebe a svoji jizdu jakoby pohledem ostatnich ucastniku provozu), aby vedeli co se chystam udelat, cili vcas blinkry atd …

          2. nejlepsi je kdyz je v rodine ci pribuzenstvu nekdo zkuseny ridic a ochotny protahnout zacatecnika na miste spolujezdce a mentora kritickymi misty v Praze treba pravidelne v nedeli dopoledne, projet si tezke krizovatky, zkratka vsechna tezka mista, treba u Bulhara … nebo si holt vzit doplnkove jizdy v autoskole

          3. Re: trevor12
           12.7.2019 v 10:08

           Cili rodina ma suplovat autoskolu? A ti, co tuhle moznost nemaji, tak co? Bez papiru?

          4. vzdyt pisu ze se nabizi treba doplnkove jizdy v autoskole … nebo pokud si dotycny troufne, najezdit si ty tezke situace treba v nedeli poranu kdy je i v Praze preci jen trochu slabsi provoz, ze zacatku si vzpominam ze to bylo proste moc najednou vstrebavat a vyhodnocovat rychle vsechny mozne informace (znacky, krizovatky, prednosti …) zvlast pokud v te chvili se ridic jeste pere s autem a nema jeste automaticke treba i razeni rychlosti atd … moc informaci k vyhodnoceni, malo casu na vsechno ..

          5. Inu, ja jsem autoskolu delal jeste ve Svazarmu, tehdy to stalo par stovek. Nicmene, jezdilo se na trenazer, tusim trikrat, nez s nama zacali jezdit po parkovisti. A pak teprve do provozu. Zacatecnik, kterej se hleda na silnici, do toho ma sledovat znacky a jeste poslouchat rady ucitele, z toho ma hlavu jak rohovej barak. Pak vidime plizici se autoskolu po ulici a nasledne rozbity auta lidi se sotva zaschlym razitkem v papirech.

           Nevim, jestli bejvalej komunistickej system generoval lepsi ridice, ale rozhodne zpusob vyuky i praxe byl jiny. Na teorii nam vysvetlovali hlavne speky plus prakticke veci ohledne auta (pyco nenechavej zaply zapalovani pri odchodu z garaze u te sve S120, pokud bude zrovna seplej rozdelovac, tak ti do par minut civka vyleti haubnou ven, pyco!). Znacky a pindy se kazdej musel ucit doma, na teorii se to jen zkouselo. Byla to principialne normalni skola.

           Soucasny system uz praxi necha na hotovych ridicich, coz pak ale odsiraji i ostatni. Kolik by to stalo, je irelevantni. B na konci 80. let stalo dvanact stovek. Vzhledem k tomu, ze dneska mame cca 10x vyssi prumerne prijmy, pak 12 litru za B by bylo zcela v pohode. A je to tak?

          6. Sysop
           Vysvětlovat jak funguje auto bylo tehdy mnohem důležitější. Nějaký sytiče, ruční pumpování benzínu po delší odstávce a podobné kratochvíle dneska řeší jen veteránoví nadšenci, na svém autě prostě otočím klíčkem a když mu něco chybí, tak si o to řekne. Kdyby mě to nezajímalo, ani bych nepotřeboval vědět, kde to má motor.

          7. ja se ucil v autoskole Amos v Dejvicich cca 1991 na skode 105M, takze i prace s pumpovanim, syticem .. take moje prvni auto byla skoda 105M

          8. Re: Ada
           12.7.2019 v 10:31

           Tak jasne, ze para uz se dneska taky neuci a krome toho, jestli si nekdo napumpuje nebo nenapumpuje palivo, neohrozuje ostatni ucastniky. At si cumi nekde v pankejtu, nez mu prijede pomoc, kdyz je blbej a v aute to ma. Ale takove veci, jako treba zpusob projizdeni zatacek, prace s brzdou plynem, to jeste porad ridic ovlada a na ostatni to ma bezprostredni vliv. A o tom se bavim.

          9. pre Sysop 12.7.2019 v 11:14
           To, že autoškola ako ju poznáme je viacmenej organizácia dobrá na to aby si mohol sedieť za volantom a riadiť vozidlo bez rizika postihu za jazdu bez vodičského oprávnenia sa asi hádať nebudeme.
           A navyše v dnešnej dobe kadejakých asistentov či nebodaj automatickej prevodovky je pre čerstvého vodiča samozrejme predstava o riadení asi taká: že tuto to drbnem do polohy D, stlačím plyn na podlahu, trochu potočím volantom a keď niečo poseriem tak tu mám predsa tie ABS-ka, SRS-ka, ESP-čka a ktovie ešte aké -čka ktoré si stým už poradia. Ono tá sila tých asistentov ovláda nielen čerstvých polo-vodičov, ale aj ľudí, ktorí majú už dosť najazdené a predsa ti so svietiacimi očkami povedia: šak si nemusím robiť starosti to už ten asistent „pohlída“ za mňa……

          10. Primarni problemu je vic
           1) Lide si delaji ridicak pres studentske slevy, cimz se dostavame k tomu, ze leckdo ma RP roky a ridi nahodile az vubec(pricemz zacatecnik potrebuje ridit naopak co nejvice, dokud ma alespon nejake navyky). Navic hromada lidi ma ridicak jako zalozku do knih(koukam hlavne smerem k zenam). Resenim ovsem neni tradicni buzeracni „doloz ze ridis!!!“ od statu, cehoz se dost mozna brzo dockame(resp. budou povinne kurzy pro zacatecniky, aby se RP prodrazil a autoskoly vic profitovaly)
           2) Zkusebni jizda je 30 minut. Za 30 minut rano ve meste projedete par krizovatek se zacpou. Weee, testovanim k dokonalosti. Zase chapu, ze hodinova zkusebni jizda taky nebyla koser na vesnicich, kde za hodinu projedete dane okoli skoro vsechno :) Bohuzel zde by zpruzneni systemu asi nevedlo k dobremu konci(jsem pesimista :D)
           3) Ty hodiny :) Hele, dotace ze zakona je 21hodin. Ja stravil jizdou do kopce a nejakejma ptakovinama kolem cca 6h(spis min), zbytek(15 hodin) jsme projezdili na pastich pro ridice a v bonusovych 90 minutach jsme zopakovali nejvetsi pasti. Promin, pokud autoskola „uci“ hlavne vsechny pasti v okoli, aby na ne ridic byl pripraven, tak treba chybi jizda po dalnici a napojeni na ni. Bezpecne predjizdeni vynecham, protoze vetsina autoskol na to nema auto. Tohle mi prijde jako obrovsky problem, ale reseni me nenapada. Fakt nelze zkouset adepta, ze se zvladne rozjet a ujede 3km rovne pres krizovatky, soucasne nelze adepta zkouset na situacich, ktere kolikrat neda ani profik… V tuto chvili autoskola neuci rizeni, autoskola uci jak projit testem na RP. Coz je spatne. Nicmene je to trzni, protoze vetsina lidi se nechce naucit ridit, chteji ridicske opravneni a pokud se u toho nahodou nauci ridit, jenom dobre. Ale dulezita je bumazka!!
           4) Duraz na ekonomickou jizdu. Ja chapu, proc na to tlaci autoskola, uz min chapu proc na to tlaci komisar a z nedavneho clanku od lzIdnes i EU(jezdime kurva ekologicky). Ale aspon teoreticky by se tem lidem melo rict, ze existuji finty jako podrazeni, protoze kolikrat to pomale rozjizdeni v pripojovacich je zpusobene tim, ze ty lidi nechapou, jak motor(i oturbeny) funguje. Proto kazdej chce zatah odspoda, protoze premysleni boli. Nedavno ocity zazitek, 20 let odrizeno a stejne dotycnej hned za vesnici za 5(pricemz auto s bidou zrychlovalo na 4) a dotycnej se divi, ze „to nejede“. Ale nepodradil, proste noha skrz podlahu a vsak ono se to rozjede. Dafuq?

           Dalo by se pokracovat, ale ten system je provazany a reseni jednoho problemu(napr. navysenim poctu hodin) se nic nevyresi systemove, protoze je nutne resit system jako celek. Dost by pomohla dehonestace automatu, protoze co dost blbcu by v rizeni pomohl automat, ktery za ne spoustu veci bude delat(napr. hledani jednicky na zelene a podrazovani pri zrychlovani).

           No nic, toz tak :D

          11. Tohle mi prijde jako obrovsky problem, ale reseni me nenapada.
           Není problém si zaplatit různé školy smyku, bezpečné jízdy…atd. Samozřejmě druhá věc je kvalita těchto služeb v ČR.

           4) Duraz na ekonomickou jizdu. Ja chapu, proc na to tlaci autoskola, uz min chapu proc na to tlaci komisar a z nedavneho clanku od lzIdnes i EU(jezdime kurva ekologicky). Ale aspon teoreticky by se tem lidem melo rict, ze existuji finty jako podrazeni, protoze kolikrat to pomale rozjizdeni v pripojovacich je zpusobene tim, ze ty lidi nechapou, jak motor(i oturbeny) funguje. Proto kazdej chce zatah odspoda, protoze premysleni boli. Nedavno ocity zazitek, 20 let odrizeno a stejne dotycnej hned za vesnici za 5(pricemz auto s bidou zrychlovalo na 4) a dotycnej se divi, ze „to nejede“. Ale nepodradil, proste noha skrz podlahu a vsak ono se to rozjede. Dafuq?

           Spíš si člověk klade otázku, proč je potřeba ve třetím tisícilé řadit nějakým fofrklackem, když existuje dvouspojka.

          12. Marta…:
           „… proč je potřeba ve třetím tisícilé řadit nějakým fofrklackem, když existuje dvouspojka…“
           ——–
           Cože…?

          13. Cože…?
           DSG..

          14. Marty…:
           „…DSG…“

           No jasně, OMG, ROFL, etc…
           Muhehe…!

           :O))

          15. Re: Marty…
           14.7.2019 v 14:04

           „…proč je potřeba ve třetím tisícilé řadit nějakým fofrklackem, když existuje dvouspojka“

           Ale ovsem, proc je potreba ve tretim tisicileti sukat, kdyz existuje IVF?

          16. Autoskola ma člověka naucit ovládat vozidlo, znat aktualne platna pravidla silnicniho provozu a pripadne osvezit zaklady prvni pomoci. Jako bonus je jeste mozno prihodit trochu teorie o konstrukci vozidel, coz je ale stejne k hovnu, koho to zajima to davno vi a zbytek to zapomene deset minut po napsani testu.
           Naucit se dobre řídit uz je pak na kazdem drziti ridicaku, to neni v silach autoskoly, to trva mesice az roky.
           Testy v autoskole se pak delaji ze znalosti pravidel a předpisů a ze schopnosti ovládat stroj. Nic vic, nic min.

          17. Re: shane
           14.7.2019 v 14:18

           Jasne, je to skolstvi, jako kazde jine. Taky po absolvovani bezne skoly vis tak 20 % toho, co doopravdy potrebujes. A praxe obvykle minimalni. Ale je rozdil delat Sorbonu a nebo soukromou VS v Kotehulkach. Proc asi?

           Na to, ze na silnicich zemre radove vice lidi, nez se zabije strelnymi palnymi, tak ta priprava je o mnoho laxnejsi, rekl bych.

     5. Stejne jako existuji pomali neuhybaci(protoze prece muzou), tak existuji retardovani lepici, protoze ONI MAJI PRAVO JET RYCHLE A I KDYZ NENI KAM UHNOUT TAK TY JIM MUSIS KURVA UHNOUT!#!$!$!.

      Ja uhejbam jak jenom muzu a i tak se mi na zada lepi kreteni, i kdyz dobre vidi, ze uhnout neni kam. Rozhodne to neni tak ridke, jak se nekteri snazi tvrdit. Nesnaz se omlouvat blbce z jednoho konce spektra, nebo bude fer, aby nekdo zacal omlouvat ty blbce i na opacne strane a bude to v pici uplne.

      Ohleduplnost musi byt oboustranna, ne je nom tehdy, kdy se mi to hodi.

    2. Užší horská cesta.
     Ten „zdržující“ šofér měl k ruce nějakých 80-90 koní, ještě jen ve vysokých otáčkách a třeba měl plné auto.
     Kdežto 2RS má těch koní nejspíš 190 či ještě víc a vocpoda?
     V odsudcích bych tedy byl poněkud opatrnější.

     1. Zajímavé je, že na mne se nikdo nelepil ani v dobách, kdy jsem jezdil favoritem. Ono i to fako umí jet svižně a plynule, jen holt to, co sedí za volantem, musí chtít (a umět) takhle jezdit. Ale já nemám problém s tím, že někdo jede pomalu, pokud se snaží dát najevo, že o tom ví a pouští rychlejší před sebe v místech, kde to bezpečně lze. Zrovna včera jsem převážel felinku kombíka a nebyl problém s ní stačit běžnému provozu na silnici první třídy. Navíc já nemám problém pouštět rychlejší před sebe, pokud to jde.
      Já bych se studem propadl, kdyby se za mnou táhla kolona, protože by mi bylo jasné, že zdržuji. Proto bych nemohl dělat kamioňáka nebo řidiče busu, dost by mi vadilo, že za sebou pořád táhmu kolony a zdržuju hromady slušných lidí. Dost na to, aby mi to narušovalo pohodu za volantem.

      1. +1

      2. Nemusi byt zrovna kolona. Na druhou stranu, za tu dobu, co jezdim pres ty nase kopecky z prace, tak uz jsem videl tri auta diky rychlosti mimo silnici. Respektive, jedno na silnici bylo, ale na strese, predminulej tejden. Musim ale rict, ze ve vsech pripadech to byli Nemci. Videl jsem jen auta, ridice ne, takze vek nevim. Bohuzel nemecti dopravaci pak zavrou silnici, objizdku neresi a chlape poser se. Tady se to kolikrat objizdi fakt blbe.

       Z prace jezdim na nemecke strane neco malo pres kilo nebo kilo, zatacky mam najety. Rano se mi lepi na prdel vesmes cesky znacky, ktery jedou kilo dvacet a vic, odpoledne to sem-tam je nejakej Nemec (netrefuju se do vlny vracejicich se Cechu).

       Samozrejme paka poustim, nemam zajem, aby mi nekdo rozcupoval prdel. Jen at se vymele sam. Je pravda, ze na to, kolik lidi tady jezdi rychle, tak havarek je malo. Obecne plati, ze Cesi jezdi rychleji a zeby jezdili lip, to se ale rict neda. Nemci vetsinou predjizdeji na rovinkach, Cesi kde se da. Na Cechovi je videt stres, na ostatnich vetsinou ne. Klidne za tebou pojede ctvrt hodiny, nez te predjede, protoze mu nesedi tvoje rychlost. Cech zavodi, specha, musi predjet uplne vsechny. Nepamatuju, kdy naposled za mnou jel Cech tak dlouho, jako Nemec.

       Na pocatku jsem si myslel, ze Nemci jezdi pouze sporadane, ale mylil jsem se. Jen holt na jedno nemecke prase pripada tak sedm az osm ceskych. Cesi temer vyhradne jezdi bud ve Vochcafkach, nebo Prcatech.

       V podstate nemas moznost jet tak, aby ses spechacovi zavdecil, protoze pro nej je to otazka cti, aby te predjel. Ze ho pak vidis stat u pumpy v Rude, to uz je jina.

       1. Pravidla silničního provozu
        1.řidič dražšího vozu je povinen předjet řidiče vozu levnějšího
        2.řidič levnějšího vozu si to nesmí nechat líbit i kdyby se mu ta popelnice měla rozpadnout

        1. 3. na víceproudé komunikaci se jezdí vlevo; vpravo se jezdí pouze pokud je to nutné k objíždění.
         4. psát SMS při řízení se smí, pokud řidič zpomalí na 40km/h v obci nebo 60km/h mimo obec.

         1. 5. stáhni si levé okénko a vylož své předloktí; nejlépe to chladí ve vysokých vedrech a v hustém provozu.
          6. auto není věc a cesta není jen přeprava; máš právo se vyjádřit a ostatní to musejí respektovat.
          7. pořadí světel jako na semaforu – napřed brzda, potom blinkr.
          8. když tě někdo vytroubí za totální blbost, ukaž mu fakáče; přesně jako si to běžně dovoluješ v práci.
          9. před přechodem se prudce brzdí, ale přednost chodcům se nedává, to udělá ten za tebou.
          10. padesátka je maximum, néééé minimum.

          1. Ad 7.: Blinkry ne, prosímjich. Nikdy, za žádných okolností. Blinkry používá jen naprostý loser a nikomu není nic do toho, kam chcete jet. Mimo to je přece povinností účastníků provozu předvídat.

          2. Blinkry samozrejme smysl maji, ukazuje se s nimi autum vzadu, kudy maji objizdet, kdyz odbocujeme na druhou stranu. Vyjimku z jejich pouzivani maji elektromobily z duvodu uspory energie.

          3. 11. Nikomu není nic do toho, jak dlouho hledám spojku, když se rozsvítí zelená.

          4. 12. Při odbočování doprava a následném dávání přednosti chodcům na přechodu není nutno najet předkem auta až na hranici přechodu – ti za mnou, co chtějí pokračovat rovně, si přece mohou počkat.

          5. 13. Do křižovatky je třeba najet vždy zejména pak v případě, kdy je jasné, že v ní zůstanu stát.

          6. 14. Blikačky vytvářejí přenosné parkovací stání, které nikomu nemůže vadit.

          7. 15. Při snížení počtu pruhů se co nejdřív začni cpát do toho pokračujícího, protože pak tě nikdo nepustí.
           16. Ty taky nikoho nepouštíš. Zipování je vobyčejný předbíhání.

          8. 17. Při odbočování s použitím odbočovací pruhu je třeba vyčkat, až se čára mezi pruhem průběžným a odbočovacím změní z přerušované na plnou a pak to poslat do odbčovacího.
           17.1. Však oni si přibrzděj.

          9. 11.1 Když už na zelenou najdu spojku, tak čekám s plynem na oranžovou a červenou, než opatrně,s rozmyslem a nadhledem vyjedu

          10. 17. Hlavní silnice je ta, po které jezdí nejvíc aut. Blbce, co podle značek stále mají přednost, třeba při stavební uzávěře části hlavní silnice, je třeba pořádně vytroubit nebo to do nich rovnou narvat.

          11. 18. Kdo při najíždění na dálnici urazí v připojovacím pruhu vzdálenost větší než 15 metrů, měl by vrátit řidičák.

          12. ja bych se zdejsich znalcu zeptal co delaji v noci s dalkovyma kdyz jedou po dalnici s oddelenymi stredovym pruhem a v protimeru jede auto = sklapet, neskalpet, zalezi na vysce zeleneho prostredniho pruhu pokud je ? stejne tak pokud jede prede mnou nekdo s dalkovymi a ja za nim, predpokladam sklapet ? ja tedy sklapim v obou pripadech ale nejsem si jistej zda je to tak VZDY spravne ..

          13. a jeste bych se zeptal setkal se uz nekdo u nas s kruhakem kde davaji ti na kruhaku prednost zprava ?

           https://www.cspsd.cz/481-prednost-v-jizde-na-kruhovem-objezdu

          14. Já ne a kdysi začátkem platnosti té změny (2016?) jsem kdesi četl, že je to tak rizikové, že na všech vjezdech do kruháče raději bude to značení. Ono totiž když jedete po kruháči, tak nevidíte, jestli na vjezdu to značení je (resp. ho možná vidíte zezadu).

          15. predpokladam ze rezim konkretniho kruhaku ma VZDY u vsech vjezdu stejne znaceni … cili si staci pamatovat co jsem videl kdyz jsem na kruhak vjizdel ?

          16. Ano, takto ano. Nechci hodnotit, zda je tento předpoklad roven zákonu, tzn. pokud toto předpokládat nebudu a přednost vjíždějícímu nedám, tak jsem se měl řídit čím? Teoreticky asi tím, že když na mé trase žádné značení není, tak musím přednost zprava dát. Prakticky poněkud nepoužitelné.

          17. trevor12:
           Nenechte se zmást nějakýma úvahama o tom jestli něco někoho oslňuje a tím ohrožuje. najděte si v zákoně jaká jsou PRAVIDLA. A pokud tam najdete, že je ok pálit to protijedoucím do očí nebo někomu před sebou do zrcátek, pak jim to tam palte, ať se klidně zrakví, zákon je zákon.

          18. Řidič nesmí užít dálková světla:

           je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena
           mohl-li by být oslněn řidič protijedoucího vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na pozemních komunikacích, strojvedoucí vlaku, řidič jiného drážního vozidla nebo řidič plavidla.
           při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče vozidla v protisměru.
           (Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, § 32 odst. 3).

           Vylučuje se tak užívání dálkových světel za nesnížené viditelnosti, s výjimkou dávání světelných výstražných znamení (podle § 31). Řidič vpředu jedoucího vozidla může být oslněn především odrazem dálkových světel ve zpětném zrcátku. Jiným účastníkem provozu na pozemních komunikacích, který by mohl být oslněn, je i chodec jdoucí v protisměru po okraji pozemní komunikace.
           —-
           ta jizda ZA nekym kdo ma dalkova je celkme jasna
           neni mi ale jasne zda bych oslnoval na dalnici protijedouci pri prumerne vzrostlem zelenem strednim pasu za predpokladu ze oba jedeme v pravych pruzich …

          19. Ad trevor12:
           Přečtěte si ten zákon znovu. Tam to není formulováno slovy zda byste oslňoval, ale zda byste mohl oslnit.

          20. predseda – to je pravda, pri doslovnem vykladu je to tak
           ja to bral spis jako common sense uvedeneho pravidla zda tedy za uvedenych okolnosti je oslnen ridic protijedouciho – on nejen ten zeleny stredni delici pas ale i prostredni svodidla jsou zhruba v urovni svetlometu osobniho automobilu … zkratka sklapim vzdy a asi to tak necham i kdyz v konkretnim pripade treba bych neoslnoval

          21. Ad trevor12:
           Ovšem platí také, že (řidič) smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled. ;-)

          22. pre trevor12 9.7.2019 v 13:03
           Tak ja na diaľnici nejazdím s diaľkovými svetlami, ale normálne na stretávačky – akosi to nepotrebujem a nikdy som tých diaľkových strelcov na diaľnici nechápal. A po poslednej skúsenosti z I a AT diaľnic odporúčam vždy pri vozidle v protismere prepnúť na stretávačky. Som sa čosi teraz napičoval v noci na tých šulínov čo si do kopca potrebujú osvetliť hviezdnu oblohu. No a samozrejme vrchol drzosti je keď si debilný kamioňáci daju zdravicu diaľkovými do protismeru.

          23. To:SatanOkky
           Kolega ma na Scanii 8×100 watt na strese..jsou to jen pracovni svetla, nesmeji se pouzivat za jizdy..prej. taky nebyvaji zapojeny zaroven s dalkovyma. Prej.

          24. Pre Jozko 9.7.2019 v 16:05
           Kamoš mi raz spomínal ako im na bežnej ceste prvej triedy odblikol kamión – za volantom osobáku vraj sedel kamošov brat a vracali sa v noci domov keď sa im zazdalo, že ten kamión oproti asi svieti diaľkovými tak ho šofér preblikol, že teda nech prepne na tlmené. No a kamionista im teda blikol nazad všetkým čo bolo napojené na šťavu a svietilo na dôkaz toho, že svietil doteraz len stretávačkami. Vraj boli radi, že to odstavili na krajnici a 5 minút si pretierali oči z toho svetelného šoku – proste „zlatý chlapec kamionistický“.

          25. Ad SatanOkkY:
           Také jsem ho potkal. Bol to zlatý chlapec, ale boha mojho taký kokot.

          26. Potkávačky* nemají takový dosvit, abyste v jen pouhé 100kmh stihl zastavit na vzdálenost, na jakou osvítí překážku, a takřka nenechávají ani dost času k úhybnému manévru.

           Před čím? Třeba před traverzou která spadla z kamionu. Nebo před nárazem do hromadné bouračky bez světel.

           *Normální potkávačky. Máte-li něco, co pere potkávačkami jako dálkovými a dálkovými jako laserem, je to samozřejmě jiná.

          27. Před čím? Třeba před traverzou která spadla z kamionu. Nebo před nárazem do hromadné bouračky bez světel.
           Jenom pro doplnění
           https://www.novinky.cz/domaci/213004-s-potkavacimi-svetly-je-nebezpecna-rychlost-na-dalnici-uz-60-km-hod.html

          28. Když vidím protijedoucího auta světla (obrysová na střeše nebo normální) nebo když mám dojem, že bych mohl protijedoucího oslnit, přepínám na potkávací. Jinak podle situace. Hradby z těch plastikových plácaček, co se teď montují na středové pásy dálnic, jsou účinné ochrany proti oslnění protijedoucích, tak tam většinou nechávám dálkové, pokud je v mém směru prázdno.

          29. Já nesklápím, neb bych sklopil jen potkávačky.
           V případě křaků nebo těch plastových plácaček mám dálkovky furt, když nikdo není přede mnou blíže než 300m.

          30. 19. Pokud chci odbočit z dálnice, nejprve zpomalím v průběžném pruhu a teprve poté opatrně najedu do pruhu odbočovacího.

          31. 20. Den má 24 hodin, proto je nezbytné používat denní svícení v jakoukoliv dobu a za všech okolností.

          32. 21. Co se děje na Facebooku je stejně důležité jako to, co se děje na silnici.

          33. 22. Pokud jsem cyklista a jedu dle meho nazoru spravne, pak se mne dopravni znaceni netykaji.

          34. 23. Privesny vozik smi vezt presne tolik nakladu, kolik se na nej maximalne vejde.

          35. 24. Zpetne zrcatko neni v aute pro srandu. Ridicky si ho musi spravne nastavit a jeho prostrednictvim kazdych 30 sekund sledovat situaci na svem obliceji.

          36. 25. Chodec je povinen prechazet vozovku nejkratsim moznym zpusobem, coz je v pripade krizovatky uhlopricka.

          37. 26. Pokud policista nezvlada rucni rizeni krizovatky, pak je nutne poslat jeho kolegu ridit dalsi krizovatku hned za nim.

          38. 27. Udrzba silnic a dalnic je povinna vymoly v silnici neprodlene opravit umistenim prenosne znacky pro snizeni rychlosti. V ramci prevence pak tuto zde zanechat minimalne rok, az dva dle uvazeni.

          39. 25.1 Dojít více jak 5 metrů po chodníku k přechodu nadměrně opotřebovává dezén podrážek chodce.

          40. 28. Potkávacím světlům se říká klopená, protože je třeba je vyklopit co nejvíce nahoru a protože řidič před námi potom musí sklopit zpětné zrcátko.

          41. 29. Prechod pro chodce je nutno umistit co nejblize, nejlepe na hranici krizovatky, aby auta davajici prednost chodcum zablokovaly krizovatku

          42. 30. Neseřízená světla a žárovky namontované opačně dosvítí dál. Protijednoucí řidiči prostě přimhouří oči.

          43. 30. Na přechodu pro chodce zásadně neslézám z kola.
           30.1. Pokud křížím na kole z vedlejší hlavní, použiji přechod pro chodce jako koridor s právem přednosti a nesmrtelnosti.

          44. 31. Jízda po cyklostezce souběžné se silnicí jest pravověrným cyklistům zapovězena!

          45. 32. Cyklista je povinen svítit dopředu pouze pokud je taková tma, že sám nevidí.
           Dozadu postačí odrazka.
           32.1. Pokud ji zakryje náklad na nosiči, musí s tím ostatní účastníci počítat anebo neškudlit a mít ve voze systém nočního vidění.

          46. 31. Jedu po siroke (sirsi nez ty kolem) silnici tak jsem na hlavni

          47. jinak tehle znacce bych se radeji vyhybal pokud bych mel davat nekam dopravni znaceni

           https://www.zakruta.cz/dopravni-znaceni/vystrazne-dopravni-znacky/a3/krizovatka/

          48. 32. Cykliste jsou povinni svoje dojmy prubezne konzultovat a to jizdou minimalne po dvou, lepe jeste vice, vedle sebe.
           33. Cyklista smi flusat na kazdeho a na vsechno, co by jakymkoli zpusobem omezovalo jeho svobodny pohyb, nebo snizovalo jeho sebvedomi.

          49. 34. Pokud vyjíždím s traktorem z pole na silnici, ze které budu tak nějak do kilometru zase sjíždět, není důvod očistit trakor od hlíny.

          50. 35. Pri vyjizdeni z jednosmerky a odbocovanim vlevo si musim najet uplne doprava a zastavit, abych si dukladne promyslel nasledne vykrouzeny hezky obloucek.

          51. 35. alternativně – Při odbočování vlevo najedu do křižovatky tak, abych na její hranici stál zhruba ulopříčně – většinu vozu v mém pruhu a část v protisměru.

          52. 35.1. S každým autem je nutné zatáčet jako s kamionem.

          53. 35.1.1. Před jakýmkoliv odbočením je třeba zastavit a úkon promyslet

          54. 35.1.1. Samozrejmosti pri promysleni je zatazeni rucni brzdy.

          55. 35.1.1.
           Sakra hoši opatrně tahle piča to četla.
           https://www.novinky.cz/krimi/clanek/ridicka-na-d11-zastavila-v-levem-pruhu-napalilo-do-ni-dalsi-auto-40289615
           A pičus za ní taky polovodič…

          56. 36. Řídím-li vozidlo po silnici bez vodorovného značení, jedu uprostřed vozovky.

          57. 37. Kruhový objezd je nejlepší místo k projevení gentlemanství tím, že zastavím a pustím auto na něj přijíždějící.

          58. 38. Pri cekani na na semaforu se nenechame stresovat nevhodnym odstinem zelene a v klidu vyckame na jiny.

          59. 38.1. Pokud na semaforu svítí oranžové světlo přerušovaně je třeba bezpodmínečně počkat na zelenou.

          60. 39. Vidím-li před sebou na semaforu červenou, vyřadím a nechám vozidlo posledních sto metrů volně „plachtit“, a to i v hustém provozu.

          61. Vyradim a doplachtim k semaforu s cervenou – proc ne?

          62. Protože tím snižujete kapacitu silnice. Úplně stejně jako třeba laxním rozjezdem.

          63. Tak teď jsem asi blbej, ale když jsou křižovatky pár set metrů od sebe (Praha, Hradec a další větší města) a vidím, že padá červená, která tam nějakou dobu bude, tak přeci nebudu šlapat na plyn, abych musel za 4 vteřiny prudce brzdit. Nějak nechápu, jak se tím sníží kapacita silnice, když stejně všichni o kousek dál zastavěj.

           Mimochodem, když znám přibližně intervaly, tak můžu v klidu „doplachtit“ a jedu-li v jiném pruhu, tak nádherně předjet auta, co před semaforem zastavila.

          64. Kdyžneplachtíte, ale na červenou plynuje dojedete a zabrzdíte, vejde se za vás na daný úsek silnice mezi semafory více aut; naopak, když plachtíte, zůstane část z nich stát na předchozí červené, protože jste je platchtěním zdržel.
           S rozjezdy na zelenou je to podobné – rozjdete-li se plynule, silnice se uvolní pro další, odplachtíte-li, zůstane jich tam část stát.

          65. Rozumim, nepredstavil jsem si takhle extremni plachteni na uplne plne silnici. V takove situaci stejne neplachtim, protze by me nekdo predjel a ja hodne rad na zelenou odjizdim jako prvni :P

          66. 40. prijedu-li na zasekanou benzinku, tak pote, co nacepuji, necham auto u stojanu a jdu se dovnitr najist a v klidu pockam, az se naval uvolni.

          67. 40.1. Chci-li zaparkovat na benzínce na delší dobu, je nejlepší místo u kompresoru na dohušťování pneumatik.

          68. 40.2
           Mezi stojany je stejně místo jen na jeden a půl Fabie, proto ji dám radši více doprostřed, abych mohl při tankování využít celou délku hadice.
           40.3. když mě nasraný Dachsmeister zleva zablokuje dveře řidiče, je hajzl on a ne já

          69. 41. Na neoznacenych parkovistich u superhyper pravidlo prave ruky neplati. Hlavni je vzdycky ta, po ktere jedu ja.

          70. 42. Cim je auto mensi a jede pomaleji, tim vice musi jet ke stredu vozovky, aby ho vsichni dobre videli.

          71. 43. Domnelou hodnotu auta vynasobime dvema, kdyz do kapoty nekde v rohu udelame diru a vrazime do ni snorchl. Zlepsi se tim odvetrani smradu z motoroveho prostoru a vylepsi imidz.

          72. 44. Jedu-li z kopce, musím celou dobu přibržďovat, abych udržoval brzdy pěkně rozpálené.

          73. 44.1. Jedu-li z jakéhokoliv důvodu mimo obec do kopce maximálně 70 km/h, musím touto rychlostí jet i z kopce.

          74. 44.1.2 Po vyjeti kopce a prejeti horizontu je nutne zastavit a chvili nechat brzdy pripravit.

          75. 45. Jede-li za mnou kolona aut, kterou zdržuji, na rovince vždy maximálně přidám tak, aby mě nikdo nemohl předjet. To neplatí, pokud v protisměru jedou auta, v takovém případě se kochám i na rovinkách a šetřím palivo.

          76. 46. Rozšiřuje-li se silnice v kopci na dva pruhy a jedu něčím jako Fabie, pokračuji dál v levém 70, aby nikdo neplýtval palivem. Mám-li rozumně silné auto, pak uhnu do pravého, ale zrychlím na 130, abych po zúžení nepřišel o pole position.

          77. 47. Auto přede mnou (narozdíl od toho mého) nedokáže na výjezdu z obce akcelerovat z cca 50 km/h na 90 km/h či výše, proto ho ve chvíli, kdy je v úrovni značky konce obce, musím bezpodmínečně předjet.

          78. PanPredseda: ad 47 – to dělám běžně tam, kde jedu za někým z pravidla č. 45. Jeho auto totiž na 90 dokáže akcelerovat, ale jen pokud by ho někdo mohl předjet, jinak se za ním člověk táhne klidně desítky km. Takže je nutné v okamžiku, kdy to nečeká, vyrazit a nedat mu šanci. Nezřídka se fakt, že jde o misaku či jiného zmrda pozná dle toho, že když už mě nedokázal zablokovat, tak aspoň bezmocně troubí, bliká a gestikuluje.

          79. Ad fatdwi:
           Já sice nemám žádnej trhač asfaltu, ale mezi obcemi jezdím (pokud to jde) 90 km/h či malinko více a tak mne někteří jedinci, kteří mne chtějí předjíždět (nejlépe pak bez blinkru) ve chvíli, kdy na konci obce přidám plyn, malinko serou.

          80. PanPredseda: moc si to nedovedu představit, asi mě málokdy někdo takto předjíždí:-) Jestli jede dost rychle a pak zmizí, tak na tom není co řešit. Jestli dá nebo nedá blinkr, to bych nejspíš neřešil už vůbec (na výjezdu z obce málokdy koukám do zpětného a kontroluju, jestli ten za mnou chce předjíždět a jestli dává blinkr…). Nicméně bych Vás asi štval taky, protože výjezd z obce je pro předjíždění ideální právě proto, že se jede pomalu a mám-li auto, které umí slušně zrychlit, tak je to i bezpečnější, protože manévr trvá kratší dobu. Včera mě naopak štval kamion tím, že v dědině jel 40 a 100 metrů před výjezdem na to šlápl tak, že kdy jsem dojel k ceduli, měl na mě dobrých 200 metrů a jel těch svých 90. Než jsem zrychlil a dojel ho, v protisměru kolona. To stejné v další dědině. Asi taky misaka a dělal, co mu kamion dovolil, aby ho nikdo nepředjel.

           Vůbec ta dnešní přezaměstnanost dohnala za kolečko dodávek a kamionů neskutečná hovada.

          81. Ad fatdwi:
           Pokud jede dost rychle a zmizí, tak je to vcelku OK. Ale vylítaná naftová dodávka nebo jiná mrdka (a ještě lépe dvě až tři za sebou), to mne dosti omezuje. Při výjezdu z obce sešlápnu plyn a pak pro jistotu mrknu do zrcátka (ano, dělám to v tomto pořadí), takže když se ten za mnou začne cpát do levého (ať už s blikáním nebo bez – pravda je, že blikajícímu vyhovím spíš, protože jeho záměr je jasný), ač má zrychlení srovnatelné s mým vazem, musím dát nohu z plynu, abych nezrychloval a počkat až se uráčí mne předjet a pak na to zas šlápnout a konečně jet 90 či kilčo.

          82. PanPredseda: tak to ani nevím, jestli se mi někdy stalo, takže rozumím, že Vás to štve, ale nemám relevantní zkušenost. Zase záleží, čím jezdíte, ono taková S120 nebo Favorit taky jede v pohodě 90, ale když to dojedu, je snaha je co nejdříve předjet kvůli smradu, rychlost je podružná. Současně jezdím relativně silnými auty, takže „zrychlení srovnatelné“ s takovým autem nemám a často dotyčný rozhodně nohu z plynu nedá, ale to mi naštěstí většinou nevadí, ač si o tom myslím svoje.

          83. Re: fatdwi
           11.7.2019 v 10:43

           To spatne chapes – on chce, abys zastavil a prodal mu svoji raketu, protoze toho strepu uz ma plny zuby, kdyz ma plyn na zemi a vic to stejne nejede.

          84. Sysop: :-) Holt moje schopnosti v mezilidské komunikaci jsou na úrovni Sheldona Coopera a tak ne vždy správně pochopím, co se po mě chce. Na straně druhé, když jde o komunikaci, tu jsem zažil dvakrát, obojí už léta zpět. A pamětliv situace, jak to vypadá, když člověk vyběhne ven, aby tomu druhému vysvětlil svou pravdu a mentální převahu dostane vážné trhliny ve chvíli, kdy zjistí opak.

           Situace 1: jednosměrka, zima, závěje. Jedu pochopitelně pomalu, ale pár metrů před námi se debílek rozhodl, že právě teď a bez blinkru se rozjede. No ubrzdil jsem to, ale jak já, tak ostatní v autě dost nadávali. Debílek měl zřejmě jiný názor, zastavil, vystoupil a šel nám jej sdělit. Také jsme tedy vystoupili – a v tu chvíli nejspíš dotyčný usoudil, že když je sám, říkat něco 4 chlapům raději nebude a chvatně změnil směr chůze, nasedl do svého střepu a prchal. Docela jsme se pobavili.

           Situace 2: na křižovatce vyletěl z auta jiný debílek, kterému se nelíbilo, že jedu na 80 jen 80 (měl jsem S120 a přívěs). Pruhy tam byly dva, skoro prázdné, on se ale rozhodl, že nebude předjíždět, ale troubit (jel jsem v levém, který dál pokračuje rovně, pohodlně by mě objel pravým, ale nechtěl). Dojeli jsme tedy na červenou, on vyletěl a šel mi říct, ať vylezu. No, tak jsem vylezl a vylezl i spolujezdec. Borec zjistil, že jsme oba o hlavu vyšší (byl to takový ten 40 kg i s botama, zato děsný frajer), začal něco blekotat, skočil do svého auta, zamčel se a dělal, že nás nevidí. Škoda, že jsme museli jet dál, protože jsme se teda opět královsky pobavili.

           No a protože bych nerad v životě dopadl jak ti dva, tak z auta raději nikomu nic vysvětlovat nechodím. Pokud na mě ale borec ve fábii mává a bliká, protože má v kufru půl mega na káru, nejspíš dělám chybu:-D

          85. Re: fatdwi
           11.7.2019 v 11:12

           Jo, vylejzani z auta je osemetna vec a kdyz to skonci jen nadavanim, nebo uprkem, je to cajk.

           Bohuzel, stalo se spolupracovnikovi meho otce v 80. letech v Brne na Cejlu, ze jel po Kolisti a Cikan mu nedal prednost a bouchnul do nej. Holt, nezbylo mu, nez vylizt z auta a kdyz prisel k Cikanovi, tak ten uz byl z Zizuliku venku, beze slova vytahl nuz a rozparal mu bricho. Takze milej znamej vykrocil smerem k urazovce, drzel si streva, prej ne zrovna uspesne, protoze dira byla obrovska, usel jeste asi 50 metru a skoncil.

           I 40kilovej picus muze udelat neco totalne necekanyho. Dneska uz neni v mode holit se britvou, ale znam lidi, co ji nosi a uprimne, kdyz se s tim trefi treba krk, je dohrano.

           Takze vzdycky odstup a vofafrne.

          86. Sysop: tak tohle je poněkud extrém, kdyby na mě některý z těch dvou šel s nožem, z auta nepolezu. Každopádně jsem si ještě vzpomněl na jinou situaci, kdy šel někdo něco vysvětlovat mému kamarádovi, ale do „devítky“ se mu mluvit nechtělo a taky rychle nabral zpátečku.

           Lidi jsou různí, každopádně abych na někoho někam běžel, na to nejsem dost dement. Dva chlapi jsou pořád lepší než jeden s kvérem, ale furt nic moc. Agresoři měli štěstí, že ani nedostali přes hubu, znám takové, kteří už by je mydlili. Mě stačilo, že zalezli, kam patřili a že jejich sebevědomí místo egoboostu utrpělo (další z mnoha) frustrací.

          87. 45.1. Nestihnu-li přidat na rovince ihned, přidám ve chvíli, kdy mne někdo předjíždí.

          88. Sysop
           10.7.2019 v 17:53

           No technicky je to trochu blbě proveditelný bez toho aby člověk lítal jak píčus, páčto všude píšou odjíždět až po zaplacení…jinak bych taky načepoval, zajel dozádu zaparkovat a pak šel dovnitř nakoupit i žrádlo a zacálovat to najednou, že.

          89. Je to uplne fpoho. Nacepuju, zaplatim, odstavim nekam do prdele a paxe vratim. Ta minuta mne nezabije, kdezto kdyz cumim u benzinky, kde jsou 4 stojany a auta tam cumi ctvrt hodiny, protoze majitele si uvnitr davaji kaficko, tak je to dost nahovno, rekl bych. Typickej priklad – Benzina v Zelezny Rude. Rano to tam funguje, protoze lidi jedou do prace a tak se snazi, aby to tam cvrkalo. Nacepujou,daj to bokem a daji jedno rychly z automatu. Navic se tam uz vsichni znaji, takze by se poslali do prdele.

           Odpoledne je to horsi, protoze to tam jezdi Germani pro levnejsi naftu plus pro cigara, takze daji auto ke stojanu, cepnou, pak jdou dovnitr, koupi jednu Stange a k tomu dostanou kafe se slevou, takze si ho vezmou a ctvrt hodky v pohode piji. Mezitim maji vsichni ostatni proste smolika.

           Navic na benzinkach tady v okoli domorodci zcela bezne nacepujou, poodjedou od stojanu a pak jdou zaplatit. Jeste jsem nevidel, ze by s tim byl problem. Ja to delam taky, zejmena u LPG, kterej ma obvykle jen jeden stojan. Kdybych si sel dovnitr dat rizek a tys cekal za mnou na cepovani, tak nevim, jak bys byl stastnej.

          90. Sysop: u Behemota je aspoň vidět, jak takovej pičus vlastně uvažuje. On by chudáček musel běhat, tak si raději ostatní počkají. Na přesdržku, takhle jsem nedávno na Shellce ve Vysokém Mýtě tankoval asi 20 minut jen proto, že nějaký Behemot zhodnotil, že fronta za ním je tam nejspíš kvůli očumování jeho Dustera a tak nám dopřál ho očumovat, zatímco si dával kafe. Bohužel po zařazení nebylo kam couvnout do doby, než se uvolnili jiné stojany a ti stojící za mnou postupně přejeli jinam a uvolnili cestu. Ne že by snad ten kretén tak brzo dopil kafe…

          91. Tak to ja se s tim neseru a jdu dovnitr debila vytahnout, at si ten krap da do prdele.

           Kdysi, je to tak 20 let, jsem sedel v Brne na zahradce jedne pizzerie. U vedlejsiho stolu sedela parta nejakych hardcore motorkaru. Pred pizzerii chodnik a u nej zaparkovany auta. Prijel typek v BMW, zaparkoval primo u toho chodniku a s kikinkou sel na zahradku. Zamknul pres DO auto, ktere mu hlasem odpovedelo. Lidi se ohledli, ok. Pak, kdykoli kdokoli prosel po tom chodniku a zastavil se pred pizzerii u vyvesenyho jidelaku, auto zacalo kvakat, at dotycny odstoupi.

           Kdyz takto prosel uz nevimkolikatej clovek, zvedl se u vedlejsiho stolu velkej stin s retezem v ruce, podival se smerem na to nalesteny BMW a vyznamne s retezem zarachotil. Typek od stolu s kikinkou okamzite vystrelil a frcel do auta ten bazmek vypnout.

           Clovek se nesmi bat blbecka srovnat.

          92. Sysop: to je taková ta situace, kdy chvíli trvá, než člověk zjistí, o co jde (nestál jsem hned za ním). Viděl jsem ho pak až vevnitř, prioritou bylo přejet k jinému stojanu, jenže nebylo kudy – a tak běžel čas, který jsem pravda mohl využít k tomu, že bych prostě vystoupil a šel mu vysvětlit, jak se chová. Příště, naštěstí behemotů, co jsou líní přeparkovat, nepotkávám zas tolik.

          93. Jo, nestava se to casto, nastesti tech linejch debilu neni mnoho. A pokud to lze, je lepsi si setrit cas a nervy a jet samozrejme k jinemu stojanu. Jenze obcas se to neda. Ja jsem takhle nekoho tahal z benzinky snad zatim jen dvakrat, nebo trikrat. Ostatne nejsem sam, obcas nejakej ridic udela totez.

          94. 46. Je-li v nějakém úseku silnice snížena rychlost (např. z 70 na 50 km/h), musím těsně před dopravní značkou upravující nejvyšší povolenou rychlost prudce přibrzit tak, abych na její úrovni jel cca o 5-10 km/h méně, než je max. dovoleno.
           Předpisy jsou předpisy a komu se to nelíbí je pirát.

          95. 47. Jednosmerna silnice znamena, ze v jednom smeru jezdi aut vic.

          96. 48. Značka „zákaz odbočení“ má ve skutečnosti význam „zákaz použití blinkru při odbočení“.

          97. 49. Znacka „Zakaz prujezdu“ znamena ha, tudy se da projet

          98. 50. Znacka nejvyssi dovolene rychlosti se nasobi kubaturou motoru. Toto neplati pro elektromobily.

          99. vi nekdo neco blizsiho o uvazovanem navrhu (obdoba co je v Nemecku vsude ?) ze by se na krizovatkach (jen vybranych a radne oznacenych nebo obecne vsude nebo obecne vsude kde nebude znacka zakazu) dalo odbocovat vpravo na cervenou ?

          100. 51. Vyjíždím-li na hlavní a ve vzdálenosti 300 a více metrů jede auto, zastavím a popřemýšlím, zda to stihnu. Ve chvíli, kdy je ode mě 50 a méně metrů mu to tam pošlu a rozjíždím se co nejpomaleji. Akcelerace je přitom nepřímo úměrná počtu aut v protisměru.

          101. 52. Jezdím-li občas v (pražských) tunelech nebo stojím-li někdy v zácpách, je jedinou přípustnou motorizací mého vozidla vylágrovaný diesel.

          102. 53. Cim vetsi krap ridim, tim vice kompenzacnich ovladacich knofliku na palubce musim zapnout, aby to svitilo jak vanocni stromecek. Jedine poradnej bourak ma rozsviceny mlhovky a vyhrivani skel i ve dne v lete.

          103. 54. Připojovací pruh slouží k vyhlídce na dálnici a nesmí se v něm zrychlovat. V případě, že se mi dálnice líbí, je žádoucí na jeho konci zastavit a výhled si náležitě užít.

          104. 55. Neumím-li řídit a bojím se ve zúžení předjet kamion, jsem povinen v levém pruhu setrvat. Uhnutím by se mohlo ukázat, že za mnou jedoucí větší vozidlo s předjetím problém nemá a tím bych došel duševní újmy z vlastní neschopnosti, které je nutné zabránit.

          105. 56. Jsou-li pruhy ve zúžení vedeny separátně (jeden na pravé straně dálnice a druhý v protisměru) a je-li v levém pruhu možné jet 100, zatímco pravý má omezení na 80, jsem povinen použít levý pruh a jet v něm celých 15 kilometrů 80. Rychlejší jízda by nebyla fér vůči těm, kteří jedou v pruhu pravém.

           (inspirováno středečním výkonem kkta v ochcávce, který takto bravurně řídil ve zúžení u Velkého Beranova)

          106. Ad trevor12:
           A proč by se nedalo?

          107. melo to byt rozsireno na vetsi mnozstvi krizovatek nez dnes, podrobnosti jak si to predstavovali neznam

          108. tak je to asi soucasti stejneho balicku co predlozil Tok kvuli uprave bodoveho systemu a mj. bezpecne vzdalenosti

           —-
           clanek leden 2019

           Resort nyní dolaďuje v návrhu poslední detaily a pak ho chce poslat do meziresortního řízení. Nebude ale obsahovat jen změny v trestání řidičů. „Můj úřad přidává ještě další věci, které by měly pomoci provozu. Například že nemusíte čekat na policii, když je to jen malá nehoda. Nebo je tam také odbočování na červenou a další věci,“ vysvětlil nedávno Ťok.

           Podle dalšího člena podvýboru pro dopravu Roman Onderky (ČSSD) se vzhledem k tomu, že každý je účastníkem silničního provozu, dá očekávat velká diskuse. Novelu musí projednat vláda i obě komory parlamentu. Platit by mohla začít na začátku příštího roku.

           Bodový systém začal v Česku fungovat 1. července 2006. Maximum – 12 trestných bodů – nasbíralo jen za prvních deset let jeho fungování 70 tisíc řidičů, tj. zhruba procento všech registrovaných šoférů. Ke konci loňského června bylo podle statistik ministerstva dopravy vybodováno 39 640 řidičů. Bodovaný byl tehdy zhruba každý čtrnáctý řidič.

          109. Já už to léta testuju na dvou autech a zatím spokojenost. A taky projíždím červenou na přechodech pro chodce, když vidím, že tam žádní chodci kam oko dohlédne nejsou. Vyzkoušel jsem i tu 140 ku na dálnici, ale nic pro mě, sto dvacet mi stačí.

          110. Staci mit chytry auto. Ja takovy mam. UAZ v kile rekne, ze to staci a muzes na to slapat, jak chces…

          111. Dobrá jsou i starší auta, která jsou zpřevodovaná tak, že nad určitou rychlost točí jak sviňa a řvou ku ohluchnutí. Též je dobrý aerodynymický svist, pžehlušující cokoliv od radia po hovor. Hodí se i pískající (netěsnící) šíbr. Další chytrost, omezující rychlost, je aerodynymika (a i konstrukce podvozku a řízení)vozu. Některá auta si samy řeknou. Nad 110, 130, případně 150, se mírně vznesou nad vozovku a začnou plavat ze strany na stranu. Je jasné, že v této rychlosti a konstrukci vozu nelze ani kroutit volantem (převrhneš to) ani brzdit (pravděpodobně to samé).

          112. 49. jo tak kde to znám, tam to dělám
           49.1. a jsou místa kde IMHO není a měla by být

          113. Jedním dechem je třeba dodat, že na prázdné a dostatečně daleko dopředu přehledné silnici je jedině správné jet uprostřed, a to zcela bez ohledu na (ne)existenci vodorovného značení: minimalisuje to totiž risiko střetu se srnami, stealth cyklisty a jinou podobnou zvěří.

          114. Re: ocs

           To lze resit odpovidajicim tunningem: http://dobrowolski.com.pl/photos/2195/PDP2.jpg

          115. No, to je otázka. Nějaký stealth noční cyklist může je i proti u středové čáry, nebo (z osobní zkušenosti) neosvětlený / špatně osvětlený traktor…. Navíc aby si člověk kontroloval zrcátka, že tam není někdo, kdo chce předjet (to v noci vcelku odpadá, byla by vidět světla).
           Je to takové řešení, kterým některé (potenciální) problémy vyřeším, ale další vyrobím…

          116. Pokud je silnice na dohled (tak třicet m)volná, ale přitom jde o nepřehledné serpentiny mezi křovíčky či skalami, je dobré si zatáčky nadjíždět. Kdoví, jaká jest zatáčka za skalkou, lépe míti více prostoru, že? Vhodné je to i v případě nějakého spěchu, zatáčky lze projížděti větší rychlostí. Ti přizdisráči, co tam jedou pomalu, v nejhorším uhnou do pangejtu.

          117. Opět nerozumná ironisace správného postupu. Hodně ostré zatáčky je skutečně dobré si nadjíždět, protože to vede k tomu, že do protisměru se dostanu ještě před zatáčkou, kde dobře vidím, že je prázdno, a uvnitř se vrátím na svou stranu. Bez nadjetí platí opak, tj. do protisměru mne to vynese až za ní, kde netuším, co bude. Kdo vás, lidi, učil řídit :/ Tohle přece jsme probírali s okresním hejtmanem podrobně rozebírá už Trejbal v umění jezdit z roku 1956…

          118. ocs: co je to za blbost??? Normální je snad jet tak rychle, že zatáčku projedu ve svém pruhu celou, lhostejno, jak je ostrá a co je za ní. Je-li navíc řeč o nepřehledných úsecích, tak tam je jakákoliv představa o „vidím dobře, že je prázdno“ zcela lichá, protože fakt, že je tam teď prázdno neznamená, že tam bude prázdno ještě za 2 sekundy.

           Představa, že si zatáčku nadjíždím, protože jinak bych za ní skončil v protisměru, to je teda síla. Normální je snad jet tak rychle, aby mě to do protisměru nevyneslo, ne?

           Možná jste jen četl knihu o závodění, tam se ale s auty v protisměru nepočítá a pravidla jsou jiná.

          119. Až časem vyrostete a přesednete z tříkolky do auta, zjistíte, že ty hodně ostré serpentiny — a právě o těch se zde bavíme — obecně (samozřejmě existují výjimky) nelze projet tak, aby po celou dobu vůz zůstal v jednom pruhu. Právě proto je třeba jet tak, aby se do protisměru dostal před zatáčkou, kam vidí, a nikoli za ní, kam ne.

          120. ocs: o těch se možná bavíte Vy, ironizace pochopitelně vychází z toho, že to někdo dělá tam, kde to není nutné.

           Tam, kde to nutné je se také ale bavíme o úplně jiných rychlostech a očekávání protijedoucích aut. Současně v takovém případě neříkáte nic objevného.

           Proč se o tom nebavím já je nasnadě – někde na Mallorce jsem to na tříkolce potkal, ale tady u nás si nějak nedovedu vybavit, kde taková silnice existuje. Nejspíš je to tím, že jsem toho na tříkolce nestihl objezdit tolik, kolik Vy autem a až vyrostu, zjistím, že je to všude. Zatím potkávám spoustu hlupců, co takto jezdí po normálních okreskách, kam ještě s tříkolkou dosáhnu.

          121. ocs, Jihocech Honza – nemuzete vzit mobil nebo fotak a zajimave dvoustranky z te knihy vzit z volne ruky a hodit na uloz.to ? to ze nebudou citelne vnitrni okraje nevadi jen pro ramcove seznameni, ta kniha uz se tezko sezene resp. na aukru se nekdy objevi ale s postovnym uz to nedava smysl

          122. trevor12: zkuste
           https://muj-antikvariat.cz/hledani?q=um%C4%9Bn%C3%AD+jezdit&search_sub=Hledat
           Třeba najdete antík poblíž bydliště. Vždycky jsem tu knížku chtěl přibalit k nějakému většímu nákupu, ale nikdy to nevyšlo.

          123. Z tříkolky do auta jsem přesedl relativně nedávno, ale pokud jedu do ostré zatáčky, dokáži ji projet v jednom pruhu vyjma situace, kdy jedu „s dlouhým dřívím.“
           Poznámka: Pravé serpentiny se navíc v tuzemských podmínkách vyskytují v počtu několika kusů – je to důkladně propracovaná křivka, ve které výjezd do protisměru nemá smysl. Podstata návrhu serpentiny je v tom, že se hledá kombinace tří oblouků tak, aby ten hlavní, větší nebo rovný 180°, byl v rovině. Je samozřejmé, že v obecné řeči jest serpentinou zatáčka skoro každá.

          124. http://0000000.wz.cz/1.jpg

           jenze on byl zavodnik

          125. ocs: Je nějaký rozdíl ve vydáních „Umění jezdit“? Tedy je ve vydání z roku 1956 něco navíc proti 1959, nebo naopak?

          126. To bohužel nevím; sám mám ’56 a jiná jsem neměl v ruce.

        2. Ládylí, ládylou, ládylů…
         https://youtu.be/qPWhJp9Atxc

         1. +1

       2. Lepení se někomu na zadek, to fakt bude česká specialita. Výborně je to vidět na D10, kde v pondělí ráno jedou vystresovaní dojížďáci do práce do Prahy, v pátek navečer jedou lufťáci na chalupy nebo se v neděli vrací do Prahy. To je pak minimálně jednou týdně hlášení, že v levém pruhu se srazilo několik aut.
        Osobně tohle debilní ježdění někomu v kufru nechápu, řídilo by se mi velice nepříjemně, jet hnedka za nějakým autem kilo dvacet.

        Tudle v Rakousku cestou na jih a zpátky – žádné lepení na kufr se nekonalo, jenom občas zvláštní styl předjíždění (vybočení celkem bez ohledu na auta za sebou), ale jinak to je ježdění o něčem jiném, přitom rychlejší a bez debilního stresu, co tady u nás z místních čouhá na kilometr daleko.

        1. Tak to lepenie je aj slovenská špecialita a aj bratislavská a aj maďarská. Tiež máš dva-tri krát do týždňa v dopravných správach oznámenie, že buď nejaká hlavná bratislavská tepna je zapchatá, lebo je havárka v ľavom pruhu, alebo sa to deje na vjazde do bratislavy z „východu“.
         A v nemecku či rakúsku na diaľnici sa mi to tiež občas stáva – aj keď teda jazdím pomerne svižne. Ale pravidelne je niekto „rýchlejší“. No a nehovorím o taliansku, kde som mal toť nedávno tú „česť“ si vyskúšať balkánsky model jazdy v automobile.

         1. To:SatanOkky
          V Bratislave bude lip, bude jeste D4 a R7, vsechno se to potka nekde pred pristavnym mostem a kolony budou rano uz z Trnavy…a takova Dunajska Luzna rano je taky pochoutka. Obcas se do toho musim trefit, kdyz jedu rano pro auto do Samorina..tam clovek v zapve stihne uvarit kavu, namazat vanocku maslem a medem, jeste to cely zezrat, umejt hrnek, znova uvarit kavu a vykourit k tomu pul krabicky cigaret…

      3. Mi prijde, ze je to dost o stesti. Ja treba vyblikavace/troubice na dalnicich nepotkal. Ale za to lepicu potkavam dost(a fakt to neni tim, ze neuhejbam). Nicmene nehodlam tvrdit, ze je to mym ridicskym umenim, proste na takovehle retardy narazis kolikrat jen ve specifickych casech a mistech. Treba ja po dalnici nejezdim v exponovanych casech a pracovnich dnech kdy takovych exotu bude vice nez o vikendech, tim padem jsem je jeste nepotkal :)

       S tou kolonou – ja pred sebou nechavam misto na vuz a uhejbam ke krajnici. Vic nemuzu udelat, kdyz je moznost, tak sjedu do zalivu pro bus a necham je projet. Ale nekdy ta moznost holt neni a pokud ti za mnou nemaji vykon na predjet, neni to moje vina. Delam pro ne vic nez leckteri kamionovi ridici, kteri na tu mezeru z vysoka serou.

       1. Možná ani ne tak o štěstí, jako o stylu jízdy. Já moc nespeeduju (ve smyslu nepřekračuju limity, ne že jezdím výrazně pomalu), takže lepičů, problikávačů a vytrubovačů potkávám docela dost. A to i v případech, kdy vidí, že nemůžu nic dělat (zařadit se zpátky do pravého pruhu, páč kamiony mezi sebou rozestupy nenechávají, resp. ten můj vehikl víc nedá apod.). Prostě se mě snaží dostat na svou úroveň – já to dávám na 160, tak ty taky.

        1. Voni ty lepiči lepí jeden za druhým, i když se jede třeba 110; a jakmile je v levém pruhu několik metrů místa, hned to zalepí.

         No a pak vidím, jako na oblíbené klikaté D10 v pátek, že borcovi před Bezděčínem spadly ze střechy oba bicykly i se stojanem (naštěstí do odstavného pruhu). A v neděli u Předměřic, že borcovi ve Fóbii uletěl za jízdy přívěs, tak ho nechal u kraje (ale strčil před něj aspoň trojúhelník) a pomalinku se v klidu se rozjel mezi auty, co jedou 100 – 130.

         Na to, když někomu něco uletí ze střechy nebo se utrhne, je lepení to nejlepší – pěkně z první ruky.

         Je to nějaký divný poslední dobou.

         1. § 19 zak. c. 361/2000

          Vzdálenost mezi vozidly
          (1) Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

          (2) Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 10 m, a zvláštního vozidla2) musí mimo obec zachovávat za vozidlem jedoucím před ním takovou vzdálenost, aby se předjíždějící vozidlo mohlo před něj bezpečně zařadit; to neplatí, připravuje-li se k předjíždění, při předjíždění a při souběžné jízdě.

          ———
          clanek 2017

          Nedočkavý řidič v autě přilepený na zadní nárazník. V Česku je to celkem běžná praxe, jak ukazují policejní statistiky. Nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem je u nás totiž třetí nejčastější příčinou dopravních nehod. A na bronzovém stupínku se drží už čtvrtým rokem.
          Zákon říká, že řidič musí dodržovat dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo zastavení vozidla, které jede před ním. Zákon už ale nestanovuje, jaká konkrétní by ta vzdálenost mezi vozidly měla být.
          „V zákoně není to pravidlo bezpečné vzdálenosti vhodně definované. Zároveň je problém, že kontrolní orgány se nemohou odkázat na zákon. Jediným řešením je dokonale definovat v zákoně pravidlo bezpečné vzdálenosti,“ popsal Radiožurnálu hlavní problém Martin Bednář, manažer projektu Nehodou to začíná.
          V okolních státech je bezpečná vzdálenost přesně stanovena. Třeba v Německu je za bezpečnou považována taková vzdálenost, která se v metrech rovná polovině tachometrové rychlosti, kterou auto jede. Pokud tedy pojedete stovkou, odstup od auta před vámi by měl být alespoň 50 metrů, jinak vám hrozí pokuta.
          „V Německu začíná zhruba na 60 eurech, prakticky totéž platí pro Slovensko. V Rakousku je to dokonce od 72, ale v případě havárie se může vyšplhat až na 2180 euro. Je zjevné, jak velký význam se bezpečné vzdálenosti přikládá,“ dodává Igor Sirota z ÚAMK.
          Téma bezpečné vzdálenosti se podle slov Martina Faráře z Besipu ale řeší i u nás. „Probíráme veškeré možnosti, jestli například použijeme pravidlo dvou vteřin nebo se inspirujeme v zahraničí. Pak následně budeme hledat, jak jej zakotvit v zákoně.“
          Farářem zmiňované pravidlo dvou vteřin, je dobrou pomůckou při určování bezpečné vzdálenosti. Například ve městě, kde je povolená rychlost 50km/h, auto za dvě vteřiny ujede 28m, zatím co na dálnici při rychlosti 130km/h je to metrů 72m, což by měl být minimální odstup od auta, aby měl řidič v případě krizové situace vůbec šanci zareagovat.

          1. dodatek – Například v německém Bavorsku je bezpečný odstup vypočítáván s pomocí vodorovného značení na vozovce a kamer na konstrukcích nad dálnicemi.
           „Na čáru namalovanou na asfaltu byste se měli dostat nejdříve dvě sekundy poté, co po ní přejelo auto před vámi. Jestliže je to méně, jste příliš blízko a dostanete pokutu, která začíná na 60 eurech,“ popsal LN Sirota.

          2. Ad trevor12: tak to chce hodiny na čelní sklo. A případně prudce brzdit. ;-)

          3. Jo! Víc represe na lepiče!

           Takže v pátek dostane Trevor Represofil pokutu za to, že nedodržel bezpečný rozestup, neboť se mu před auto zařadil trotl který tam viděl mezeru a Trevor nešel dost na brzdy.

           V soboto dostane Trevor Represofil pokutu za to, že „ukradl bezpečný rozestup“ (to je v té ódě na represi z Lidovek taky), protože jej natočila kamera když se snažil dostat z levého pruhu do pravého aby mohl odbočit, ale řidiči v pravém mezi sebou neudržovali TROJNÁSOBEK bezpečného rozestupu aby se mezi ně legálně vešel Trevor.

           A v neděli dostane Trevor Represofil pokutu za to, že „vybržďoval“ řidiče za sebou když se zoufale snažil vytvořit si bezpečný rozestup a ohrozil tím autobus plný školních dětí – měl brzdit plynuleji, neboť nečelil bezprostřednímu ohrožení. Natočí o něm reportáž na Primě, odsoudí ho k zákazu řízení a vykopnou z práce.

           Že to není fér? Ale je. Protože Zákon o Provozu na Pozemních Komunikacích si protiřečí tak, že není možné jej dodržet, ale Trevor pořád loboval za přísné vymáhání jeho dodržování.

          4. +1

          5. Že je trevor debil, tady tak nějak každej, kdo má iq větší než tužkový baterky tušil už dávno, že jo?

          6. Vcera jsem se smal. Vracim se domu z prace, jedu si svoje kilco, predjizdi mne fura ceskzch spechacu… a ejhleme se, pred Eisensteinem na silnici kuzely, uprostred fizl s placackou a odklanel vybrany auta na parkoviste. Mne zastavil, koukl do okynka a ze mam jet dal. Mijim parkoviste a koukam, tam nastosovany ty auta, co mne predjely a okolo nich chodili dva fizlove s kasirkou :-D

           Nikde po ceste jsem nevidel radar, vim, kam je davaji. Divny bylo, ze az videl muj xicht, tak teprve pustil dal. Autum za mnou delal totez, Nemce nebral. Ti, co jeli pred a za mnou pomalu, taky projeli. Takze nejake hledani cmouda, jako se stava docela casto, to nebylo, navic v tom pripade je fizlu vic a chodej s automatama. To je tak jednou mesicne.

           Netusim, cim je zmerili. Zrejme asi jeli bezpecne, ale ne tou spravnou rychlosti.

          7. Sysop: hele tohle na tobě nechápu. Taková prasečí radost, že někdo, kdo tě předjel dostane flastra? Neustálé označování těch, co tě předjíždí „spěchači, co si neumí zorganizovat čas“? Současně jsem si všiml, že ještě cca měsíc zpátky jsi jezdil 80 a kdo jezdil rychleji, to byl ten idiot, co si neumí zorganizovat čas a najednou jezdíš „svoje kilčo“, ale stále tě někdo předjíždí…?

           Přijde mi, že si nechceš připustit, že tě štve, když tě někdo předjede a máš potřebu nálepkovat a zesměšňovat. Proč?

           Jinak možná časem budeš platit ty, třeba za světla nebo něco jiného a nějaký podobný člověk se bude smát, jak brali toho idiota co nesvítil, on na něj pochopitelně nezablikal a teď to kokot nebezpečnej konečně dostal sežrat. Pozor na karmu.

           Mě když jedu „svoje kilčo“ praktiky nikdo nepředjíždí a když jedu z nějakého důvodu 80 (třeba jedem v kabrioletu a dozadu na děti dost fouká, tak nejezdím 100-120 jak se zavřenou střechou), předjíždí mě kde-kdo a tak uhýbám. Že bych se pak někomu smál, že ho okradli za rychlost…?

          8. Pokud to svoje kilčo jedete v obci, tak vás zřejmě budou předjíždět jen Poláci v Lomnici.

          9. JPG: to jste vzal v Sysopove prispevku kde?

          10. @fatdwi: co přesně že jsem vzal? A ne v Sysopově příspěvku – to byla reakce na vaše „Mě když jedu „svoje kilčo“ praktiky nikdo nepředjíždí“. Tady ta hierarchie komentářů fungí blbě – měl jsem napsat, na koho reaguju.

          11. JPG: musel jste to vzít v Sysopově, protože jinak byste přece musel vidět, že se bavíme o okreskách a tedy to jako reakce na mě moc nedává smysl. V obci samozřejmě kilo jezdím taky, naposled jsem tak jel včera v Praze, nejrychlejší jsem ale nebyl.

          12. Re: fatdwi
           10.7.2019 v 7:46

           Proc by mne melo stvat, ze mne nekdo predjizdi?? Mam dost rychly a stabilni auto na to, abych tyhle prasarny moh’ delat taky. Nota bene, mam tejden novy tlemice ;-)

           Ze se ti vysere svetlo, za to se v Germanii neplati a na ceske strane me uz u nas znaji. A i kdyby, tak za to clovek vetsinou nemuze. Ze jede jako prase, za to muze. Nevadi mi, ze mne nejaky nestihac predjede na prehlednem miste. Vadi mi, ze v zatackach, kde je hovno videt, mne bere klidne i pres plnou, protoze „von to tam voe zna, bo tama jezdi denne na stavbu do prace“. Ze se pak v protismeru vyloupne auto a on ma plny augle hokny, aby te natlacil nekam do prdele, to si nepripousti.

           Ano, mam z toho radost, protoze se tim bavim temer denne. Obvykle nejvic prasi obouchany a ohnily auta. Rychle jezdi povetsinou vsichni, ale ne jako dobytek.

           Nezda se mi, ze by brali za rychlost. Museli mit nekde kameru a brali za prejeti cary, nebo neco podobnyho. Rychlost se tady meri jen na par mistech, ktere vsichni znaji. A tihle gastarbajtri to museli znat taky.

          13. Sysop: to já nevím proč, to musíš zjistit sám:-) Jinak bys nemusel pořád o lidech, co tě předjíždí říkat, že „si neumí zorganizovat čas“ apod. Kdyby ti to nevadilo, nebudeš to všude psát. Nebo jsem si aspoň nevšiml, že by ti vadili i lidi, co chodí rychleji a bylo nutné to komentovat tím, že jsou to idioti, co si neumí zorganizovat čas. A pokud bys to dělal, byla by stejná otázka na místě také (proč někdo, kdo jde rychleji si „neumí zorganizovat čas a tak musí chodit rychle“).

           Plnou neřeším, předjíždím na ní běžně tam, kde nejsou značky a kde k ní není důvod (ale kde tak nějak soudruzi při poslední obnově značení naznali, že dělat se s přerušovanou je moc makačka a barva byla nejspíš v akci).

           Pokud někdo předjíždí nebezpečně, to je něco jiného, pochopitelně.

          14. Re: fatdwi
           11.7.2019 v 10:13

           Problem neni v tom, ze predjizdeji.

           Problem je v tom, ze predjizdeji velmi casto tak, ze mne ohrozuji. A to mi vadi. Rozumnej a zkusenej ridic jede rychle, ale tak, ze druhym absolutne nevadi. At si pak frci treba prvni kosmickou. Nemam potrebu druhejm do neceho kecat, pokud to nema na mne zadnej vliv.

           Dneska rano jsem potkal na benzince v Rude kamarada, taky jel do prace, taxem se ho ptal, co to jako melo bejt, to germansky haltovani, jestli nevi. Dela v Germanii roky. Rikal mi, ze se to deje nekolikrat za rok a neni to rychlost, prej si vypichnou nejaky misto a hlidaji s kamerou. Bezpecna vzdalenost, plna cara, atd. A berou temer vyhradne Cechy. Prej ale vypozoroval, ze kdyz jede se starou pleckou, tak na nej serou. Zrejme tusi, ze by moh’ bejt problem vydojit vatu. Kdyz ma druhy, novejsi auto, tak ho berou.

          15. Ad Sysop:
           „Rozumnej a zkusenej ridic jede rychle, ale tak, ze druhym absolutne nevadi. At si pak frci treba prvni kosmickou.“
           Jste na diskutéra s nickem Aris až příliš zlý… ;-)

          16. Btw, ono to jde tak nejak ruku v ruce – kdo jede jako debil, je debil a zije jako debil. Takze ti, co predjizdeji jako hovada jsou neschopni zvladnout veci v pohode. Klidnej, vyrovnanej a zvladajici clovek pojede treba rychle, protoze ho cesta neba, nebo se nekam tesi, ale jede tak, aby druhe nesral a neohrozoval. Tohle vidim treba u tech Germanu. Maji dobry auta, jezdi rychle, ale jezdi na pohodu. Pokud jede nekdo jako magor, tak je to povetsinou nejakej nevybourenej mladas.

          17. Re: fatdwi
           10.7.2019 v 7:46

           Jo, jeste drobnost: ja se snazim jezdit tak rychle, jak odpovida situaci. Jeste pred dvema mesici tady byla rano tma plus v jednom gajblu pred Frauneau vzdy namrzalo predni sklo. Ted je rano uz prijemnych 5 °C, takze nic nenamrza. Nemci jezdili taky pomaleji, takze nebyl duvod to honit. Navic, nemel jsem to jeste uplne najety. Ted je teplo, rano svetlo, silnice sucha a Nemci jezdi kilo, tak proc bych je zdrzoval? Napodzim pojedu zase pomaleji.

          18. Sysop: mě právě přišlo, že jsi změnil názor – teď píšeš „proč bych je zdržoval“, předtím jsi psal, že když je jim 80 málo, jsou to spěchači, co si neumí zorganizovat čas. Nic o námraze si nepamatuju.

           Ale to je fuk, prostě jezdi kilo a za mě dobrý:-)

          19. Re: fatdwi
           11.7.2019 v 10:46

           To je tak, ja nejsem zadnej supr ridic, takze v neznamym terenu se seru 80. Krome toho, jsem linej prezouvat na letni, takze tam mam zimaky a ty ted fakt nahovno sedej. Takze si na nic nehraju.

           Cestu do/z prace uz mam zmaklou, takze jedu tak, abych zvladl necekanej problem (rano srnky, odpoledne veverky), ale pritom o neco rychleji, nez jinde. Nepredjizdim, pokud to fakt neni trachtor. Stejne zpravidla kazdej po par kilakach nekam odboci. Jak to delaji druzi, je mi fuk, pokud mne neserou.

           Za spechace oznacuju prave ty debily a ano, mam radost, kdyz je vyberou, protoze presne tito lide pak neberou ohled na nikoho a na nic. Prijde podzim a silnice budou zase plny rozjezdenejch jezku. Pritom staci jet pozorneji (ne nutne pomaleji) a zvireti, nota bene tak malymu, se da bud vyhnout, nebo ho aspon nevzit kolama. Atd., atp.

          20. nejsem Represofil, bohate by mi stacilo kdyby si ten za mnou nechal nejakou NORMALNI vzdalenost ode mne abych se nemusel trast ze to do mne napere pri sebemensim pribrzdeni

          21. Ad trevor12:
           Cituji: „nejsem Represofil“. Nelžete, prosím.

          22. predseda – nikde tady neuvadim ze by se mely zavest nejaka jasna pravidla jak navrhuje Tok a lezi navrh v poslanecke snemovne, maji za to byt ctyri body, princip dost podobny jako v nemecku neco jako dve vteriny … ja apeluji jen na ZDRAVY SELSKY ROZUM

          23. Ad trevor12:
           Represe zde v diskusích obhajujete, ergo jste represofil.

          24. pokud dodrzovani zakonu nazyvate represemi tak holt jsem represofil, byt si pod tim predstavuji nekoho kdo ma uchylnou radost a touzi po svazani vseho regulemi, coz opravdu nejsem, jen pokud jiz neco je ucinne snazim se to dodrzovat

          25. Ad trevor12:
           A jakou rychlostí teda jezdíte po dálnici v noci?
           Co se týká několika předchozích příspěvků, tak zde zase můžeme roztočit kolečko ohledně objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla, chcete-li. Vy toto represivní nařízení budete, jak předpokládám, opět obhajovat.

          26. predseda – v noci jezdim po dalnici kolem 100-130 dle podminek, kdyz se mohu za nekoho povesit (v primerene vzdalenosti) rad se prizpusobim jeho rychlosti, je to pohodlnejsi, nemuset jako ten prvni koukat do tmy …

           objektivni odpovednost uz bych nechal byt vse uz bylo receno

          27. Ad trevor12:
           A jakou rychlostí a s jakými světly pojedete v případě, který upřesním dále? Ve Vašem směru jedete na dohled (ať dopředu, tak i dozadu) sám, v protisměru jezdí auta. Mezi svodidly jsou vysazeny keře, které pravděpodobně zabrání oslnění protijedoucích řidičů Vašimi dálkovými světly, ale vypadá to, že občas je v nich nějaká mezírka či škvíra, takže byste v tu chvíli mohl protijedoucího řidiče oslnit.

          28. pojedu dle podminek klidne i 130, holt budu casto prepinat dalkace/potkavaci dokud v protismeru nebude prazdno (to je ten problem ze v tom zelenem pasu jsou mezery), pak teprve dam dalkove na delsi dobu nez se neco objevi prede mnou (jak nekdo tady uvadel sklapi kdyz se priblizi na 300 metru) nebo zase protijedouci

          29. jinak kez bych mel automaticke sklapeni, btw kdo ho ma jak se to chova dalnice ja v pravym protijedouci v pravym prepina to vzdy, nikdy, nekdy ?

          30. Hele Trevore, ja ti k tomu Tokovu navrhu neco reknu.
           1) Kdyz jde neco zneuzit k sikane, bude to zneuzito k sikane. Tohle se primo nabizi k sikanovani. Jak casto si uchovavas kamerove zaznamy? Ja jen, ze ja tydne vyprodukuju 60 GB videi a pri predstave, ze si musim 2 roky archivovat vsechny jizdy, protoze mi muze prijit fotka, jak jsem nedodrzel vzdalenost(coz z dane fotky sice vyplyva, ale z videa by mohlo vyplynout, ze fotka vznikla v okamziku, kdy me nekdo predjel a ja zpomaloval na bezpecnou vzdalenost, napr.). A je to v pici, ze? 4 body v prdeli, protoze fotka.
           2) Ten Tokuv kokotismus rika, ze se bezpecna vzdalenost vztahuje k maximalni povolene rychlosti daneho useku. takze se muze najit aktivni debil, co zpokutuje kazdyho v kolone, protoze rozestupy pico maji bejt podle ty 130, ktera na ty dalnici je povolena a ze vy tam mate kolonu kvuli nehode nekde vepredu me nezajima. ROZESTUPY, KURVAAAA, ROZESTUPY!!!
           3) Taky to neresi fakt, ze
           3.1) Nekdo te zrovna predjel. Co ted? Nez se vzdali, tak rozestup NEMAS. KDO je pak vinikem? Dle zakona ma predjety zpomalit, jenze kdyz zpomalis, predjede te ten, co za tebou jel stejnou rychlost, nebo zpomali taky. HA! A mame tu pruser, bud te bude porad nekdo predjizdet a ty MUSIS zpomalit, jinak -4 body, nebo se vytvori kolona vozidel, protoze vsichni zacnou zpomalovat, aby nikdo z nich nedostal -4 body, protoze fizl se kouka.
           3.2) Chystas se predjet. Ja si teda rozestupy pri predjizdeni zkracuji, abych predjizdel co nejrychleji. Nicmene, pokud se zrovna bude fizl koukat, mas -4 body. Tohle to taky neresi.

           Hele ten navrh predpoklada velkou miru tolerance a rozumneho uvazovani ze strany PCR, protoze formalne to budou prekracovat ridici dnes a denne i kdyz to prekracovat vylozene nechteji. JENZE MY SE KURVA BAVIME O CR, KDE SE MATERIALNI STRANKA VECI NERESI A POKUTY LITAJI ZA FORMALNI STRANKU DNES A DENNE!!!!

           Tohle je velka Pandorina skrinka.

          31. Jo, k tem 60 GB tydne, to jsou 3 TB rocne, takze bych mel mit 6TB disk jenom na svoje jizdy. A to jezdim fakt malo, 300 km tydne. Vem si nekoho, kdo najezdi 2x nebo 3x tolik(a porad je to docela malo IMO). Pritom video bude to jediny, co ti muze pomoct, protoze fotka mluvi jasne, nedodrzeni bezpecne vzdalenosti. A tech situaci opravdu nebude tak malo, jak se zda.

          32. Jo, k tem 60 GB tydne, to jsou 3 TB rocne, takze bych mel mit 6TB disk jenom na svoje jizdy.
           V tomto směru dost pomůže kamera s H265/HEVC…

          33. link na ebay, aliexpress ?

          34. samozrejme ty namitky co uvadis se objevily uz kdyz s tim Tok prisel … je otazkou jaka novela 361/2000 vyleze z PS a Senatu, pripominek od vsech moznych subjektu ruzne zainteresovanych a pozmenovacich navrhu bude jiste mnoho … podle mne se budou chtit inspirovat asi Nemeckem stylem kdyz to maj v Nemecku tak my taky … treba nakonec nebude prijato nic a zustane to jak je to ted, faktem zustava ze je to treti nejcastejsi pricina nehod tak holt nekdo ma tendenci hned reformovat, upravovat, vyresit … je to zatim uplne na zacatku legislativniho procesu

          35. Ono je ale jedno, od koho se budou inspirovat, protoze tady na to nebudou dohlizet Nemci ;) A to si o tamnim stavu moc nedelam iluze, ale porad doufam,ze dit se tam to co zde, tak maji pruser.

          36. pre trevor12 10.7.2019 v 11:00
           Som zvedavý ako dlho ti vydrží to prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel na tej diaľnici pri rýchlosti 130km/h za podmienok čo opísal PanPredseda. A hlavne by ma zaujímalo ako budeš vyhodnocovať v akej vzdialenosti od protiidúceho vozidla budeš svetlá prepínať – zaujímajú ma vzdialenosti pri jazde po rovine, do kopca cca. 5° a z kopca cca. 6°. A ešte by ma zaujímalo či budeš pri prepínaní brať v úvahu typ protiidúceho vozidla – dodávka, SUV, kamión, šporťák, klasický sedan, kombík atď.
           Lebo niečo len tak rýchlo z mojej skúsenosti:
           Ako som písal jazdím 99% času na stretávačkach (auto, motorka, diaľnica, mesto, okreska, serpentíny atď.) a nemám problém (a to striedam niekoľko áut či už firemných alebo súkromných). Po okreskách jazdím na či nad hranicou max. povolenej rýchlosti a po diaľnici ok tých 110km/h po 130km/h až po…… a to radšej ani nenapíšem koľko jazdím po nemeckých neobmedzených úsekoch v noci na stretávačkach.
           Ja neviem či je to len môj osobný problém ale mňa diaľkáče na okreske oslňujú aj na pol kilometra. A na diaľnici keď ide auto oproti mne do kopca a je rovný úsek tak je to pohode aj kilometer. Nehovoriac o tom, že kde kto má tie svetlá vytočené do najvyššej polohy aby on lepšie videl (asi aj za roh resp. do mútnej vody). No a milujem v noci blbečkov čo si prisvetľujú cestu prednými hmlovkami – aby on videl 3 metre dopredu a doboku do pangejtu lepšie mám ja mať nablikané v očiach.

          37. snazim se zavesit na nekoho predemnou, pak nemusim prepinat, jinak na potkavacky nemam dobry pocit pri 130 i kdyz mam xenony, proste musim casto prepinat vzdy si ocichat prostor predemnou a zase dat potkavacky dokud nekoho nedojedu …

          38. Poměrně dlouho jsem si myslel, že dvouvláknová žárovka prostě nejde otočit – v parabole jsou tři výstupky, do kterých musí zapadnout tři uši na žárovce, jinak ani najde nasadit ten zadní kryt a patice. Omyl – nějak to asi jde, protože potkávám na silnicích i auta do 10 let stáří, která silně oslňují vysloveně obrácenou žárovkou. Správně má „vanička“ tlumeného vlákna směřovat na vrch paraboly, kde se odrazí a pod předepsaným úhlem, do předepsané vzdálenosti dopadá před vůz. Pokud se ale žárovka otočí, je to přesně naopak, světlomet pak na tlumené svítí „pánubohu do oken“ a větší částí také nám do ksichtu. Někteří všeumělci, hnáni úsporou za banální servisní úkon, zřejmě pořád existují.
           Furt mi to ale nevysvětluje, jak se tam dá ta žárovka narvat a bez násilí opačně. Za jiný typ zaměnit také nejde a tak se poptám automechanika, jak toho vlastně lze docílit.
           Může jít i o šmejdové žárovky, nebo žárovku s upadlým zrcátkem na tlumeném vláknu – ale že by se tolika vozům stalo zrovna tohle, se mi nějak nechce věřit. Když pojedu potmě zhruba 50-70km, potkám minimálně dvě takto oslňující auta. Blbě či vysoko nastavená světla vypadají jinak – a hlavně svítí obě stejně blbě, ne jen jedno.

          39. servisdok:
           „…Může jít i o šmejdové žárovky, nebo žárovku s upadlým zrcátkem na tlumeném vláknu…“
           ———–
           … a nebo taky špatně zapojené vodiče dálkové / potkávací…

          40. Ta objímka je z jednoho kusu plastu a má tři kontakty do rovnoramenného a rovnostranného trojúhelníka. Otočit nejde bez toho, aby střední kontakt byl vůbec zapojen. Střední kontakt je právě vývodem tlumeného vlákna a při nějakém otočení by nefungovalo vůbec. Jednotlivé vodiče k objímce žárovky byly vedeny naposled myslím ve Spartaku či Octavii, už 1000MB měla bakelitovou objímku a Š100 taky.

          41. servisdok:
           Nic z toho nebrání prohození vodičů na konektoru.

          42. Na jakém konektoru myslíte? Vodiče k žárovce vycházejí z odbočky kabelové formy a končí zalisovány v objímce. Je to tak uděláno záměrně, právě k nulové možnosti záměny přívodů k žárovce. Kabelová forma je průběžná, vodiče k vláknům žárovek začínají buď na patici relé, kde to rovněž přehodit nijak nelze, nebo začínají na konektoru „Lucas“ přepínače, který mechanicky rovněž otočit nejde, má široký vodicí výstupek, který nedovolí opačné zasunutí bez poškození.
           Jak jsem napsal – vždy je tomu tak pouze u jednoho světla, pokud by k nějaké záměně v instalaci došlo, neseděly by ani polohy přepínače světel. U žárovky to díky jednoznačnému konektoru také přehodit nelze, navíc je u toho jednoho světla vidět, že „svítí nahoru“, tj. jednoznačně je mechanicky otočená žárovka. Toho nelze docílit jinak, než zdeformováním výstupků na žárovce, montáží šmejdu, který nerespektuje vzdálenost vláken od patice, anebo u kulatých světel snad otočení celé paraboly. U obdélníkových světel je to ale vyloučeno a elektrická cesta je rovněž „neschůdná“.
           Leda, že by někdo konektor žárovky na instalaci snad uštípl a vodiče k vývodům žárovky přikurtoval jen očkem a zatočením.
           Teoreticky by to u řádného prasáka možné bylo, ale při proudu cca 5A do jednoho vlákna by se to neobešlo bez prudkého poklesu svítivosti, nebo spíše zahoření izolace dotyčných vodičů, velkým oteplením od přechodového odporu.
           Každopádně by takto svítící světla neprošla vůbec žádnou STK. Já kvůli STK musím měnit H4 z typu 80/100W zpět na 55/60W, pro které platí homologační značka, byť se žárovky krom příkonu a světelného výkonu ničím neliší.
           Přitom to ale nebývají žádné popelnice, které takto svítí.
           Paradoxně je to možné asi proto, že je snadnější otočit mnohem modernější H7, nežli starou H4, která tu s námi je už přes 45 let.
           Pokud bych měl nějak vyčíslit výskyt, tak to je asi jeden vůz z cca 40, který oslňuje jedním světlometem, zatímco druhý předpisově a s hranou svítí na vozovku.

          43. servisdok:
           Konektor u lampy má přívody a ty nejsou u každýho auta lisovaným spojem. Někde jsou jen nožové konektory, někde šroubky.
           Další možnost, proč to svítí blbě, je použití čínského šmejdu, kde jsou odrazové misky pootočené kamkoliv, úplně náhodně tak, jak jim to v manufaktůře padlo do řachny.
           Napojení drátů kdejakým „dovedou“ tak, že dva prohodí, je dost častý – např. po výměně blatníku či jinýho kusu plechu či plastu si to provede „umělec“ sám a neřeší, jestli to dal správně.
           Nezáměnnostní výstupky taky mnohdy nefungují, u čínských náhražek pak zejména – někdy tam dokonce je jen jeden (a na škatulce přitom bylo E13, jen tak pro ilustraci…).
           Kšeft je kšeft a dokud lidi budou tyhle sračky kupovat, protože cena, pak ty sračky na trhu budou. ČOI funguje nedostatečně, bohužel…

          44. Prosim nenadavat na Cinany. Cinan vyrobi, co si obchodnik objedna. Kurva je obchodnik, ne Cinan. Dneska mi prisly BLDC motory, ktere jsem v Cine nechal udelat a jsou vyrazne, slovy V Y R A Z N E kvalitnejsi, nez americke motory, ktere se pouzivaly doposud. A ty americke opravdu jsou z USA, z fabriky. Ne prekoupene z Indie.

           Cinanovi jsem dal presnou specifikaci, co chci, on dodal vzorky, ty jsme otestovali, schvalili a prisla serie naprosto luxusnich motoru, pricemz Cinanovi jsem nabidl o 20 % vic, nez puvodne chtel a i tak to je za cca 2/5 ceny, co staly ty americke.

          45. Sysop:
           Nadávám na činskou náhražku, ne až na celou Čínu (vím, že jsou schopni nadzvukových eroplánů už přes 50 let).
           Atrapy určený na kšeft pro naivní kupovače v tuzemsku si tam u Číňana objedná náš hajzl stylem „vyrob něco podobnýho, fuk z čeho“, co nejlevnějc.
           Žárovky s životností 0 – 5 hodin znám dobře, jak do vozidel, tak do lustrů…

     2. Ne měl jen olšové ruce a strach jet blíže než 1.5 m od krajnice.
      Protijedoucím uhnul.
      Do zatáček asi neřadil za 2, ale tak 3 ze 4, však se to Máňo rozjede.
      To je prostě ten typ, co neuhne ať už se lepíte nebo ne.

     3. Pokiaľ strýcovi nevadilo spomaliť miestami až na 20km/h, tak mohol niekde zastaviť úplne a nechať rýchlejšieho prejsť, stálo by ho to asi 20 sekúnd a oboch aktérov menej nervov. Očividne to bola cesta umožnujúca premávku v oboch smeroch, takže fakt stačilo spomaliť na minimum alebo zastať.

      Ja mám ovšem podozrenie, že sa jednalo o typ šoféra, ktorý nepoužíva spätné zrkadlo, lebo aj takých sú mraky, a možno ani vobec netušil, že niekoho enormne spomaľuje.

      1. Jel z pouti.
       Jo asi se nedíval.
       Ale nejpozději po trubce už věděl.
       Ale neuhnul.
       Rovinka 300m, dokonce záliv autobusové zastávky na pravé straně.
       Jeho rychlost od výjezdu ze zatáčky nepřekročila 40km/h.
       Pro jsem tam dával za 2.
       Ale po předjetí našel i světelnou houkačku.

       1. Dachsmeister – a nebol ten strýc náhodou onen povestný strážca hodnot, terminus, ktorý sa tu na defense snáď vymyslel a je to trademark?

        To by potom dávalo rozum, to jeho rozzúrené blikanie, aby vás upozornil, že sa správate ako vrah a pyrát.

        Ja myslím, že jeden z najväčších nešvarov na cestách je práve skupina šoférov, čo sú skalopevne presvedčení, že ich nesprávny sposob jazdy je naopak úplne bezchybný a vobec si nepripustia, že za blbcov sú oni. Som si istý, že takíto ľudia potom doma Máni vykladajú, aká hrozná vec ich stretla, taký pyrát, lepič atd a oni sa jakože zachovali správne.

        1. to Neuhaurer
         Sú to kokoti, eee polovodiči.

        2. Ja bych mu nekrivdil,… proste diky stresu absence jedne nohy vzhledem k poctu pedalu, zatazene parkovaci brzde a cvakani s nejruznejsimi ovladaci trefil i svetelnou houkacku. Trosku empatie prosim. Vite, co to je, mit radio na plny kule a nevedet, co s tim?

         1. Ad Sysop:
          Tak to byl ten strýc docela chudák, když neměl prostřední nohu.

          1. Taky si myslim. My normalni s ni brzdime uplne fpohode, coz? :-) Jeste, ze sem nelezou feministky, uz by nas cupovaly :-Z

        3. Je to jen konkrétní případ obecného Dunning-Kruger efektu.

    3. Jestli tedy za něco, tak za to, že neuhnul-ne že jel pomalu.

 5. Kdo jezdí Merglem na golf místo golfem do práce opravdu kameru nepotřebuje. Kupte si Mergly a zamyslete se kam jezdit.

  1. Tvl Pičus z Paneláku sa objavil! Ako dlho si tu nebol človeče?

   1. Byl sem na golfu

     1. Tráva se neseká alébrž hulí.

      1. V golfovym klubu trava nefrci, tam je jinej matros.

 6. Chlapi vsetci tu riesite lepicov. Ale co s takym rychlym debilom, ktory ma ide vytlacit z cesty lebo potrebuje na dialnici ist 160 a ked sa dostane predo mna tak sa zaradi tak, ze mi skoro odrie predny naraznik? Neviem ci to je slovenska specialita ale je neskutocne ako kazdy kasle na odstup, ked sa radi pred niekoho. Zacloni mi vyhlad, zrazu ja som ten co nedodrziava odstup a o tom co sa stane ked aktualne prsi ani nehovorim. Nepostrehol som, ze by to zakon nejako riesil, je tam spomenuty iba odstup od vozidla pred vami ale bez kamery nemam sancu dokazat ze ten odstup zmensil on a nie ja.

  1. To:semancko
   Nekteri lide by meli zvazit, jestli nepouzivat jiny zpusob prepravy. Taky mne serou lidi, ktery predjedou a zaradej se mi metr pred auto, protoze nevedi, kde jim konci auto.Normalni je nechat aspon desetimetrovou mezeru za sebou.
   Ale tyhle veci s lepicema, brzdicema, neurotikama..to neni jen na silnicich. Dneska chce mit kazdej vsechno hned, lidi nemaji trpelivost, delaji, jako by potrebovali vsechny ty stovky tun picovin, nejpozdeji vcera meli nekde bejt a potom se divej, ze chcipaj na infarkty ve triceti. Vojna byla na neco dobra, naucila cloveka trpelivosti pri cekani na konec…Nejvic jsem v soku, kdyz mi i desetilety decko furt vsechno resi pres penize. „To muselo bejt drahy…“ “ …a kdy uz tam budeme…“ Nejcastejsi vety desetiletyho synovce

   1. Je to tak, cela spolocnost akosi zabuda na empatiu a nadhlad. Mne nevadia ludia co idu pomaly, ked soferuje cigan hrdzavu feldu nalozenu troma dalsimi robosmi tak nech radsej ide pomaly ako sa maju niekde vykotit, nastvu ma ludia co idu pomaly a nie su schopny uvedomit sa a nechat priestor ostatnym nech si idu po svojom. Manzelka ked zacinala jazdit sa bala niekam ist preto, lebo mala problem udrzat tempo ostatnych, tak som je povedal ze ak sa neciti nemusi ist tak rychlo, len nech neprekaza, drzi sa vpravo a nech nezrychluje na rovine za zakrutou kde sa da predbiehat. Tak umozni prejazd tym rychlejsim a nebude hazardovat so zivotmi ostatnych. Kazdy sme zacinali a tiez si dnes dovolim veci o ktorych sa mi kedysi ani nesnivalo.

  2. semancko – a nejazdí sa v rýchlosti 160+ už výlučne len v ľavom?:-)

   Úprimne, mám pocit, že áut, čo na našich dialniciach jazdia 160+, je relatívne málo. Ale možno mám ten pocit preto, že patrím medzi nich.

   1. No jazdi sa v lavom, ked na dialnici predbieham tak vzdy zrychlim minimalne na max povolenu rychlost, ak za sebou v dialke vidim rychlika tak pokojne aj viac aby som nezavadzal ale tri kamiony aj pri 160tke nedate za dve sekundy, takze on pri druhom studuje moj kufor a ked sa podari konecne dostat aj pred toho posledneho tak uhnem a na moje prekvapenie on sa zaradi tesne predo mna… a to dokonca aj vtedy, ked za nim nic nie je. Nechapem. Vacsina tych naozaj rychlych co to maju najazdene a maju prehlad o situacii na ceste nema potrebu lepit sa ani robit mysicky, pockaju si a potom zrychlia a zmiznu v dialke. Ti jazdia v lavom a o nic nejde.

    1. To:semancko
     Lidi jsou ruzny. Ziju v Bratislave, tam po obchvatu jezdim tak 100-110, i tak se lepi sem tam nekdo. Uz jsem v rozpolozeni, ze si na zadek auta dam asi samolepku „Umres mladej, ale na semaforu budes prvni“. Bezohlednost v obchode, na ulici,vsude. Pritom vsichni jsme uplne stejny hovna, nikdo neni ani vic ani min nez druhej. Tohle pomerovani pindiku je divna vec. Taky u nas uz zacina takova ta primitivni zavist. Cim dal vic nemam rad lidi. Prodam dom a odejdu asi zit nekam do lesa nebo co..

 7. Vážně agresivita za volantem neexistuje, natož aby stoupala?
  A co je kurva tohle? A nedělejte si iluze, že je jen jedno individuum. Ten zbytek zřejmě nejsou takový lumeni, aby to zvěřejňovali.

  https://www.youtube.com/watch?v=oiL-IRsf_Rc

  1. Aris: z toho videa trend přímo stříká. Radši ani nevycházejte z domu.

   1. Aaa, že by řidič, co jezdí rychle ale bezpečně ? :)

    1. Ad Aris:
     Kdybyste si byl schopen zapamatovat ať už mluvené slovo nebo psaný text, věděl byste, že ten Jehlův „fanoušek“ sám uváděl, že jezdí rychle ale opatrně.

     1. Jste mimo, kdybych se ho snažil ztotožnit s řidičem z videa, napsal bych prostě: „Aaa, řidič z videa se ozval.“ Reagoval jsem na místní trend, kdy každý jezdí rychle, ale bezpečně.
      Ale jak je vidět, každý ma tu hranici jinak posunutou.

      1. Ad Aris: Máte pravdu v tom, že řidiči, kteří jezdí pomalu, opatrně ale nebezpečně, sem nejspíš často nezavítají.

       1. Každopádně je hezké, jak utíkáte od tématu jako Fatdwi. Podle toho vždy poznám, že jsem se strefil správně.

        1. Kam jsem utekl?
         Snažím se Vám tu objasnit, že (přespříliš) opatrně v leckterých situacích na silnici může znamenat nebezpečně, zatímco rychle může znamenat bezpečně. Samozřejmě to tak není vždy.

        2. Vždy záleží na tom, kdo řídí.
         Šestisetkoňové Lambo je v rukou nevyježděného a nezkušeného šoféra velmi nebezpečná zbraň, zatímco vyježděnému šoférovi, co to auto dobře zná, umožní bleskové a tím i maximálně bezpečné předjetí.
         A protože těm 600k jsou přizpůsobeny i gumy a brzdy, tak jsou vzdor výkonu omezena i jiná nebezpečí, která při předjíždění hrozí.
         Největší nebezpečí na silnici paradoxně představují šoféři, co včera z Golfu přesedli do služební Octavie s trojnásobným výkonem. Těm se zdá ten vůz jako všehoschopná raketa, na kterou většina vozů nemá. Pak to na silnicích vypadá, jak vypadá. Stříbrná služební Octavie je opravdu téměř symbolem blížícího se nebezpečí :D Sám jsem si myslel, že pan domácí to hodně přeceňoval, ale už si dávám na tahle a jemu podobná auta zvýšený pozor.

      2. Aris: jste génius, když píšete o rychlosti. Kdyby individium z vašeho videa takto nebezpečně předjíždělo nižší rychlostí – a tedy mu předjíždění trvalo ještě déle -, bylo by to podle vás bezpečnější?

       Kdy už vám „silničním bezpečním“ KONEČNĚ docvakne, že proměnná „absolutní rychlost“ je dokonale irelevantní, protože relevantní je jedině proměnná „relativní rychlost“ a to sice vzhledem k 1) ostatním účastníkům provozu, 2) limitům auta a silnice, 3) limitům řidiče ?

       1. Ale ne, tady nejde o rychlost při předjíždění. Jde o to, že takhle nebezpečně vůbec předjíždět nemá. Ale to je jen důsledek, to že jede rychle jako prase je ta příčina.

        Jinak je hezké, jak rychle zvládnete rozdělit lidi na my/oni. V ne tak dávné minulosti se to dosti lidem hodilo pro přežití.

        1. Paradoxně by to chtělo větší rychlost aby to bylo bezpečnější.
         Také je dobře, že někteří pičusovi uhnuli, neb tím chránili sebe.
         Ale ten bílý kamion v tom zimním oparu, ten mohl uskutečnit konečné řešení…

  2. Tohle není agresivita – agresivita bylo video, kde žlutý Hummer H2 vybržďuje řidiče za sebou a když se jej ten pokusí předjet, H2 jej blokuje – vždy mu najede do cesty předjíždění.

   Tohle je absolutní bezohlednost a demence tak úmyslná, že je extrémně zřídkavá.

 8. Já žádný lepiče nepotkávám. Podle mě je to výmysl.

  1. Ja osobne si myslím, že veľa ľudí si pletie „lepenie na kufor“ s niečím, čo je len skrátenie bezpečnej vdialenosti, aby sa tomu vpredu dalo najavo, že chcú ísť rýchlejšie a mal by im uvoľniť cestu. Ja väčšie priblíženie auta vzadu beriem presne ako signál „chcem ísť rýchlejšie“ a podľa toho sa zachovám. Nestalo sa mi ešte, žeby úhybný manéver nešlo vykonať behom krátkej chvíle. Jazdu v kolónach, alebo vláčikoch za áviou do toho nepočítam. To nie je lepenie, ale zhustenie dopravy z dovodu prekážky, ktorú nie je možné predbehnúť okamžite.

   Jazdím už drahne liet, ale na prípad, kedy sa na mňa niekto vraždene lepil, to by som musel fakt popátrať v pamäti.

   1. Ano, přesně tak.
    A samý „agresivní blbce“ vidí kolem sebe většinou jenom ten, kdo sám jezdí jako kokot.

   2. Už to tu někdo psal.
    Lepí se někdo na dálnici, levý blinkr když je přede mnou vláček, pravý když mu hodlám uhnout.
    Kokotům pak mlhovky, brzdovky a vyšší dívčí je zpátečka.

    1. S tou spátečkou to myslíte vážne? Ako sa taká finta vlastne vyrába prakticky, alebo to bol len vtip?

   3. Výmysl to není a dokonce to lepiči dělají i ve městech.
    Dneska v šest jsem si jel nakoupit a protože město, tak zásadně max. 50 tacho – motá se tu furt někdo, cyklisti včetně děcek. Borca s velkým SUV jsem měl opravdu tak ±2 metry za kufrem, celou cestu z parkoviště od hypáče, přes kruháč až po odbočku do své ulice.
    Nezdržoval jsem ho nijak, neblikal ani netroubil, ale přesto jsem z toho čumáku skoro na kufru měl blbý pocit.
    Kdybych třeba musel rychle přibrzdit skrzevá děcko, či cokoliv jiné.
    V šest večer a ve městě, ne cizí espézetka, myslím z jiného kraje. Prostě to asi dělá furt a všude, takže i ve městě.
    Prostě to není dobře. Nemám auto s bůhvíjak výkonnými brzdami, ale jsem přesvědčený, že by to do mě nakouřil, kdybych doopravdy zabrzdil „na pětník“. Nikdo snad ani ve městě nejezdí s očima na stopkách a druhou nohou na brzdách.
    Nehledě na to, že onen lepič má z principu omezenější rozhled, nežli já.

  2. To je zvláštní. Já taky lepiče nepotkávám. Zato potkávám denně řidiče, kteří neumějí najet na dálnici, což je celkem pravidlem na rozdíl od těch pár výjimek, kteří využívají připojovací pruh ke zrychlení. Jednou mne tak vezl kolega a když jsem zažil, jak se na začátku připojovacího pruhu v šedesátce se zařazenou pětkou cpe do provozu, tak od té doby už s ním nikam nejedu.

 9. S automatem NEEEE!
  Ale s manuálem to jde.

  1. Obecně by to nemělo jít. Zuby předlohy začnou zpravidla kvičet o dost dřív, nežli sepne spínač zpátečky.
   U mého auta sepne, až je předloha zpátečky na svém místě.
   Ale připouštím, že ta poloha, resp. sepnutí spínače zpátečky může být u jiných vozů definována vágněji a nemusí jít o mechanický spínač, ale u novějších vozů hall/magnet, nebo jazýček/magnet.

   1. S oblibou jsem to kdysi dávno dělal s Š100. První modely ještě neměly spínač v převodovce, ale byl nabastlený u tyče řazení. Dalo se sáhnout do tunelu a ručně zablikat. Pár kamarádů jsem tím slušně vyděsil… To už je dávno :-)

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!