AAR Vovce 20.3.2010

Featured Image

Jako tradičně přinášíme after action report o vovčí události 20.3.2010 v Praze.

Akce inicitivy ovce.eu měla ukázat na pokračující šikanu řidičů a přístup ze strany státu, který si dělá z řidičů dojnou krávu a buzeruje je nesmyslnými byrokratickými opatřeními. Akce měla sice formu protestní jízdy, ale spíše se jednalo o happening, kdy účastníci jízdy se smutečně nazdobenými automobily měli projet nejnesmyslnější omezení rychosti v Praze a připomenout si den, kdy nás opustil zdravý rozum.

Krátce před samotným happeningem došlo k zajímavé události, která patrně měla popřít smysl celé akce, ve skutečnosti ovšem potvrdila její smysl. Zmr. Bém se totiž bezprostředně před akcí nechal slyšet, že omezení rychlosti v místech, kde je nenařídil soud (v některých navíc není žádná zástavba přímo u silnice) nechá zrušit. Tento Bémův postoj ukazuje jasně na to, že jeho administrativa rozhoduje bezkoncepčně a jejich rozhodnutí mají „hliněné nohy“. Každé omezení, byť sebemenší, by mělo být ještě před zavedením pečlivě uváženo z hlediska možných pozitivních a negativních efektů. Bémovy byrokraty však ovládá touha freudovských rozměrů – regulovat a omezovat bez rozmyslu, jen pro regulování a omezování samotné. Někdy praktikují čirou středověkou zlomyslnost („my ti ukážeme, kdo je tady pánem“), jindy „dobročinnost“ podle vzorce „my si myslíme, že by to asi určitě pomohlo“. Pokud nenarazí na odpor, tak jim to prochází. Je tragické, že tímto způsobem se rodí většina omezení v eurosocialismu a ve sféře dopravy zvláště.

Pokud jde o pokrytectví zmr. Béma, na mně to neudělalo ani minimální dojem. Byl to jeho magistrát, kdo tam ty značky umístil, byl to jeho magistrát, kdo tyto nesmyslné značky obhajoval, byl to jeho magistrát, kdo tam měřil rychlost a vybíral pokuty – IMHO navíc nezákonně. Dnes tam stále ještě značky jsou a rychlost se měří. Takže se jdi vycpat, skrčku. Nastartoval jsem mandelinku, natankoval směs benzínu a lihu a vyrazil do Čestlic.

Místnímu osazenstvu vévodil alegorický wagen – Octavia s křidélky (patrně také navržená gynekoložkou) opatřená smuteční výzdobou.
 

Většina kchárů byla natuněných černými stužkami a vkusným parte, na kterém se oznamovalo, že umřel zdravý rozum. Někteří účastníci se dokonce formálně oblekli, protože šlo přece o pohřeb. Pokud jde o účast, já to nepočítal, ale myslím, že motoristů jako osob bylo více než předtím, protože jen minimum posádek bylo jednočlenných. Objevilo se několik pozoruhodných kchárů, například krásná červená Matra Murena nebo pekně udržovaná Lada 1500. Jeden z organizátorů se pohyboval po parkovišti  rebelským Priusem, což bylo zákeřné, protože nebyl slyšet. Pokud jde o sociální složení, byli přítomni účastníci všech sociálních skupin, narozdíl od minulé akce došlo i k pokusu o genderovou vyrovnanost v podobě jedné ryze dámské posádky. Nepřehlédnutelné bičiz v černé octavii dokonce ani vůbec nejezdily na kole, jak jsem na místě investigativně zjistil.
Ready to take off

Pak jsme vyrazili do ulic, kde jsme uctili sadu omezení z Béééémovy dílničky. Měli jsme možnost okusit významné přínosy zúžení magistrály na tři pruhy, jeho smyslplnost je z toho úhlu pohledu naprosto zřejmá. Proč bych tam měl autem projet, když tam mohu stát s motorem na volnoběh a dopřát místním pořádnou kuřbu? Už aby tam byla ta cyklostezka, nerad smrdím pod nos slušným lidem. Na Pankráci, kde se magistrála kříží s tramvajovým podjezdem, se nějaká paní na nás smála ze střešního okna přilehlého domku. Halt „postižená magistrálou“. Na Vltavské jsme provedli otočku a jeli zpátky po magoostrále směrem ven. Před hlavním nádražím čekala delegace Strany svobodných občanů, která účastníky jízdy pozdravila máváním vlajek a transparenty zesměšňujícími Bémovy regulátory, omezovače a omezence všeobecně.

(BTW: Myslím, že právě zúžení by mohlo být dobrým cílem akce další).

Finální fáze proběhla na střeše OC Šestka, kde Jan Zvířátko Schermer poděkoval účastníkům a pozval je na akci další. Přečetl přitom dopis od náměstka Klegy, který přislíbil podporu záměru odstranit zbytečná rychlostní omezení. Vyjádření iniciativy ovce.eu, publikované minulý týden, nasvědčuje tomu, že Klega je autorem záměru zrušit omezení všude tam, kde nejsou nezbytně nutná, a Bém si je pouze přivlastnil ve snaze zvýšit svoji popularitu, resp. snížit svoji nepopularitu. Na druhou stranu, zmiňovaných 880 mega za „projekt“ Opencard mi připadá zhruba stejně šokujících jako 150 mega za cyklostezku ve Vysočanech, za kterou nikdo nikoho nepřibíjí ke stěně za koule.

Hlavní Ovce děkuje účastníkům.

Odebrali jsme se pak ke krátké afterparty do prostor obchodního domu (správně česky hypermarketu), kde jsme konzumací různých lahodných nápojů završili plodný den.

Ačkoli mě asi nikdo nebude považovat za člena fanclubu polycyje, musím ocenit snahu příslušníků PČR. Snažili se všemožně přispět k hladkému průjezdu účastníků happeningu Prahou a dokonce jsem zaznamenal, že se snažili vhodně zvolenými manévry napomoci znovuspojení kolony v místech, kde se přetrhla. Byli to profesionálové, žádné obecní buzny, a tak díky. Zejména na mě udělal dojem policista na motocyklu, který zhruba v místě bydliště Mgr. Alžběty Rejchrtové podřadil a vyhnal otáčkoměr svého stroje do červeného pole. Ať to byl úmysl či náhoda, zvuk vysokootáčkového zážehového čtyřtaktu vždy polaská ucho znalce.

Kromě veskrze pozitivních vjemů z celé akce, mající z mého hlediska především význam teambuildingu a malé motoristické radosti, vnímám negativně neúčast mainstreamových médií na celé akci. Nevím co natáčeli tak důležitého, možná přílet ulhaného aristokrata-alarmisty do Prahy, možná nějakou jinou akci, každopádně nechat TOHLE proběhnout bez odpovídající reakce mi zavání jakousi tématickou cenzurou.

Poměrně přesná zpráva o průběhu akce je zde, oficiální od Ovcí.eu je zde. Ještě se patří dodat, že na organizaci akce se podílela Strana svobodných občanů a OSBID.

Závěrem bych tlumočil pozdrav, který účastníkům předal jeden známý veřejný činitel a hudebník. Není tedy z mé hlavy. Zní:

„Život je slyšet. Město není hřbitov!“
Omezovači si pošpinili ruce od krve. Na omezených úsecích je více dopravních nehod.


21.3.2010 D-FENS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
219x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!