AAAch Synku Synku

Featured Image

Pan Synek pocítil potřebu sdělit internetu, že z něj bazar AAA Auto udělal hejla. Doporučuji každému, aby si to přečetl, pořádně a nejméně dvakrát, protože je to důležité.

Blog páně Synka

Je to zajímavý příběh a myslím, že je třeba panu Synkovi poděkovat, že jej převyprávěl právě takto. Myslím, že se až na nějaké zjevně nereálné detaily příběh skutečně stal. Co se v tom příběhu odehrálo?

Pan Synek si usmyslel, že prodá své staré auto (Peugeot 206 v hodnotě asi 35.000 Kč) a koupí si novější auto (v ceně asi 60.000 Kč). Tento záměr jej přivedl do AAA Auto, kde hodlal prodat své staré auto na protiúčet. Hned na počátku je třeba předeslat, že jakkoli se to nezdá, jedná se o složitou úlohu s malými vyhlídkami na úspěch. Obě auta jsou totiž z kategorie, ve kterých je skutečně zatěžko najít auto bez potřeby větších investic (jinak by si je jejich majitelé ponechali) a navíc je zde přítomen faktor protiúčtu, který vždy komplikuje vyjednávání. Protiúčet dává protistraně další stupeň volnosti a z hlediska cenové liposukce je protiúčet koncentrované zlo. Aby toho nebylo dost, předmětem koupě nebylo nic méně problematického než deset let starý turbodiesel, který se velmi snadno a rychle dokáže přerodit v černou díru na peníze. Manévrovací prostor prodávajícího/kupujícího pana Synka byl od počátku velmi zúžený a jednalo se o misi, na které by si vylámal zuby nejeden profesionál, a pak Synek profesionál ani zdaleka nebyl.

Do určitého okamžiku (přesněji do 16:15) byl pan Synek ostražitým zákazníkem, ale pak se stalo něco, co přeplo pana Synka do jiného módu. Příkazy k přeprogramování jsou „sleva“, „dárek“ případně „bonus“ a nahrají se do hostitelského systému pomocí hlasového rozhraní. Od té doby to s panem Synkem šlo s kopce, protože začal chytračit. Jenže v téhle hře držel bazar delší konec provazu. Dopadlo to tak, že pan Synek si koupil nové staré auto za cenu, která se mu předtím zdála vysoká, prodal své staré osvědčené auto za cenu, která se mu předtím zdála nízká, navíc ještě ze svobodné vůle uzavřel smlouvu na úvěr za nevýhodných podmínek a nemá z obchodu dobrý pocit. Kromě toho na něj furt jdou mrákoty.

Za povšimnutí stojí, a to v textu pana Synka není explicitně zmíněno, že pan Synek nedostal nakonec vůbec žádnou slevu. Dostal jakýsi bonus, který byl ale vzápětí kompenzován absurdním poplatkem „za přistavení vozu k prodeji“ (na co má sloužit takový poplatek v případě autobazaru, kde se tak nějak z podstaty věci předpokládá, že budou vozy k prodeji přistavovány?) a ohledně dárku, vyrozuměl jsem, že se jednalo o sadu kol, která ovšem pocházela z jiného vozu a bylo kvůli nim potřeba doprasit něco na brzdách, takže se jednalo o dárek danajský.

I další zjištění, která pan Synek prezentuje, jsou skutečně překvapivá. V servisu chtějí za olej peníze. Pan Synek si zakoupí produkt „pojistka“, kvůli němuž musí jezdit do značkového servisu, ale neví, na co tento produkt je. Že musí po třech letech používání měnit na svém starém autě zadní nápravu je vina bazaru. Vysloveně soudný člověk to je.

Pan Synek viní z neúspěchu mise české právní prostředí a „psychický teror“, nicméně ať jsem to četl jak chtěl, tak jsem nenašel žádné zásadní porušení zákona. Jediné dva sporné momenty jsou demontáž Peugeota ještě předtím, než ho bazar nabyl a údajné „vsunutí“ listů do smlouvy, ke kterému bych potřeboval více informací. Každopádně, pokud byly dodatečné listy vsunuty do smlouvy až po páně Synka podpisu, jedná se pravděpodobně o podvod. Pokud pan Synek smlouvu podepsal již ve změněné podobě, o podvodu nemůže být řeči. Neexistuje nikde na světě zákonodárce, tím spíše nikdo mezi našimi zákonoprasci, který by ochránil lidi jako pan Synek, kteří podepisují smlouvy, aniž by je četli a aniž by jim porozuměli. Nelze použít jako omluvu, že byli unavení a měli hlad. No tak s podpisem smlouvy budou muset počkat, až nebudu unavený, nebudu mít hlad a v klidu si ji přečtu.

Jak se tohle mohlo stát.

Příčina je velmi jednoduchá.

Pan Synek byl sice orálně velmi hustej a neváhal se do bazaru opřít, píčovat a držkovat, ale když došlo na vlastní akci, tak byl až neuvěřitelně pasivní.  Proti prodejci z AAA se nemůže běžný „člověk z ulice“, tedy občan prodávající auto jednou za tři až pět let, nijak efektivně prosadit. Oni prodávají auta denně, i kdyby byli úplně pitomí, tak by za tu dobu pochopili, jak jednat s různými typy lidí a na co budou slyšet, a v případě pana Synka správně identifikovali, že na něj bude fungovat kombinace slevy a dárku. Jindy používají vyvolávání pocitu urgence. Jejich triky se velmi podobají tomu, co na nás všechny praktikují politici, a proto se panu Synkovi nebudeme vysmívat, protože jeho situace v bazaru se velmi podobá situaci mnohých z nás u voleb.

Navíc oni ti prodejci vůbec pitomí nejsou, jsou výřeční, inteligentní a zběhlí. Existuje však jedna věc, kterou AAA ani jiný bazar nedokáží dostat pod kontrolu. Co udělají, když se zákazník sebere a jde prostě pryč s tím, že nereflektují na jeho požadavky a obchod se tedy realizovat nebude? No? Neudělají vůbec nic. Oni se proti tomu snaží někdy poměrně křečovitě pojistit a například seberou zákazníkovi nějakou věc, třeba doklady. Na druhé straně, zadržují pouze věci, které jim zákazník sám dá, a když jim nic nedáte, tak… Pan Synek se měl v 16:15 sebrat a odjet svým Peugetoem domů. Nejjednodušší postupy i v dnešní pseudointelektuální době fungují nejlépe. Prostě otočit nos k bráně, prdel k ofisu a dát se na pochod. Aut je jak sraček, tohle nebylo BMW M1 ani DeLorean, ale stará francouzská naftová vražda, kterých je všude mraky. Oni stejně zítra zavolají, protože se toho pekáče potřebují zbavit.

Dalším rozhodujícím momentem je podle mého názoru snaha „mít to za sebou“. Já rozumím, že pohoda musí v Kocourkově bejt, i kdyby padala hovna velká jako turbodmychadla. Protože politici se postarají a tak velkej autobazar přece nemůže jen tak brát lidi na hool, tam to přece musí bejt nějak organizovaný, žejo mámo.

Jo mimochodem jsou to ty samý áčka, co nám tady chtějí kultivovat právní prostředí.

Třetím rozhodujícím momentem je absence jakýchkoli ekonomických úvah na straně pana Synka. Jiné auto si kupujeme, abychom si polepšili, tedy vyměnili starší opotřebovanější vozidlo za jiné vozidlo s lepší perspektivou s ohledem na naše potřeby. Udržovaný a opravený Peugeot pana Synka měl hodnotu 35.000 Kč. Bazarní Citroen měl prodejní cenu 63.000 Kč. Za kolik jej musel bazar vykoupit, když víme, že AAA operují s 30% marží? Vykoupil jej asi za 40.000 Kč, což je také částka, kterou by za něj p. Synek dostal, kdyby jej nyní prodával. Jaký je přínos celého obchodu a jakou přidanou hodnotu pan Synek za své peníze získal? Odpověď: Žádnou. Jinak by tomu bylo, kdyby s transakcí například dva roky posečkal (Peugeot fungoval, že) a koupil si auto za 120 tis. Kč.

Na závěr takové menší zamyšlení, proč to dospělo do stavu, kdy běžný občan jako pan Synek přestane chápat podstatu občanskoprávních úkonů a proč smlouvy na běžné věci jsou fascikly papírů tlusté jako telefonní seznamy. Lidová verze zní tak, že zákony tvoří lumpové a tvoří je schválně tak, aby vyhovovaly jim, tedy lumpům. Dokonce to i vypadá realisticky, když vidíme, že zákony tvoří lidé jako soudruh plukovník Huml, ale při bližším zkoumání se ukáže, že není docela tak.

Tenhle chaos vzniká proto, že hejlové jako Synek nepoužívají mozek a když se jim stane něco zlého, viní z toho všechny okolo. Oblejzají potom politiky a dožadují se „ochrany spotřebitele“ a „práv zákazníka“. Podobně jako ty babičky, co samy a dobrovolně jezdí na předváděcí akce, aby je tam zmrdi oholili. Do zákonů se pak dostávají nejrůznější ustanovení, co musejí nebo naopak nesmějí právní úkony obsahovat, jinak budou neplatné nebo je absence něčeho vykládána ze zákona ve prospěch některé ze stran. Občanský zákoník naroste na neuvěřitelných 3089 paragrafů. Vznikají účelová ustanovení, paragrafy a normy, které mají chránit nesvéprávné idioty s občankou ode všeho zlého. Jenže ony je nechrání, naopak, ještě dále zamlžují podstatu právních úkonů a ještě více lidí jim nerozumí, podepisují to automaticky jako pan Synek a pak se diví. V tom okamžiku je opět třeba oslovit politiky… ano, tady už se nám jeden chytnul … a celý proces úpadku a bezpráví se rozjede ve spirále.
 


 09.05.2014 D-FENS

12345 (25x známkováno, průměr: 1,80 z 5)
3 170x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017