A-R floppy stick fix

Featured Image

Pro milovníky aut z Itálie, co se furt serou a mají malej kufr tady mám další praktický návod. Jeho duchovním otcem je servisní technik křestním jménem Filip ze servisu Srba v Řeporyjích, který mi to takhle poradil. Nevím, zda tam ještě pracuje, každopádně je jedním z těch pracovníků servisů, kteří vědí o čem mluví, a takových je jak šafránu.

Většina A-R 147 má vyvrklanou řadící páku. Je to velmi otravné. Naštěstí to většině řidičů ani nepřijde, protože je na trhu mnoho aut s ještě vyvrklanějšími pákami, které volně poletují po interiéru a sem tam s nimi můžete slosovat nějaký kvalt. Francouzská auta jsou tím přímo proslulá. Mně to ale vadí, protože taky hodně jezdím s koncernovými klony a tam bývá řazení naopak precizní, takže jsem měl tendenci dostat Alfu na stejný level, což se nakonec nepovedlo. Možná vás něco napadne.

Mimochodem velký dojem na mně udělalo řazení u Dacie Logan, to vydává v koncových polohách takové zvuky, jako když se natáhne závěr u zbraně. Přesně tak to dělalo v Rychle a zběsile.

Alfí řadící páka bývá vyviklaná kolem střední polohy a to nezávisle na počtu ujetých km. Už u nových aut se prý viklala asi o 2 cm na každou stranu a to pak postupně narůstá až do stavu, kdy nejde řadit přesně. Hodně lidí to odradí od koupě A-R, protože se domnívají, že a) má najeto více, než tachometr ukazuje b) vzbuzuje to nedůvěru k autu jako takovému c) indikuje to nutnost servisního zásahu. Zejména v tom posledním případě lidem pořád úřaduje v hlavě škodovka, kde také docházelo k vyviklání řadící páky a za účelem opravy bylo nutno rozebrat převodovku, což bylo nákladné.

Aby toho nebylo dost, někdy se páka ještě navíc nevrací do středové polohy.

Když se s tím vydáte do servisu, zpravidla vám řeknou, že a) to je normální pane b) je třeba vyměnit lanka. Lanka jsou složité díly s plastovými klipy a klouby, které převádějí pohyb páky na volič převodovky, a stojí poměrně dost peněz. Jedno vyjde asi na 1800 Kč a jsou tam dvě. Výměnou lanek se problém trochu zlepší, ale rozhodně nezanikne, protože problém není v těch lankách. Problém je přitom řešitelný asi za 300 Kč a trochu práce. No, trochu, vlastně se u toho musí rozebrat půl auta.

Příčinou problému je nevhodné řešení mechanismu řadící páky. Ten je pod podlahou kabiny a je přišroubovaný k rozměrné konzoli, plechovému výlisku, který sahá od nápravnice až k ruční brzdě. Tento mechanismus je třeba vyjmout, opravit, promazat a vrátit zpátky. Nejde na něm nic opravit z kabiny. Prostě Alfa vám nedá zadarmo, ale když už dá, tak to stojí za to. Takže je třeba udělat následující:

– auto zvednout a podepřít
– v interiéru demontovat manžety ruční brzdy a řadící páky ze středového tunelu
– odpojit lanka řazení od převodovky (k tomu se musí většinou vyndat baterka a její držák, dál sací hadice)
– rozebrat výfuk a odmotovat ho, protože by překážel při vyjmutí konzole, ke které je uchycený mechanismus řadící páky. Sejmout tepelné kryty kolem výfuku.
– odpojit lanka ruční brzdy od páky
– povolit šrouby přidržující konzolu řazení a konzolu spustit pod auto. Konzolu je před povolením třeba podepřít např. hydraulickým heverem nebo nějakým špalíkem, protože jinak vám po povolení spadne na hlavu, zdeformuje se (ta konzola, hlavu stejně v EU nepotřebujete) a navíc se poškodí lanka řazení. Konzola je velká a těžká, je to vlastně takový modul, který umožňuje do stejné karosérie zamontovat jak manuální řazení, tak ovladač pro Selespeed.
– oddělit mechanismus řazení od konzole a vytáhnout ho i s lanky ven. Získáte tak zhruba toto:


Je to jen ilustrační obrázek, jedná se ve skutečnosti o mechanismus z jiné A-R.

Páka jako kybernetický prvek je svině, protože malá odchylka v uložení páky v bodě otáčení způsobuje velkou odchylku na konci páky. Když je páka dlouhá jako chudého mlatce cep, a ta v Alfě je ještě o kus delší, tak ta odchylka je enormní.

Je třeba si u Alfy nebo FIATu objednat následující díly:

46768696 kroužek
46768698 pouzdro
46768697 páka

Celé to stojí asi 300 Kč dohromady.

Díly je třeba identifikovat v systému e-per pro konkrétní typ vozu podle VIN. První verze 147 měly např. páku na pozici 6 kovovou, v případě takového vozidla páku objednávat netřeba.


Dílu „kroužek“ budeme dále říkat „klec“. Dílu „pouzdro“ budeme říkat „pouzdro“ a páce “ černá páka“.  Dál je přítomna také řadící páka.

Jak to celé funguje, pochopíte z této fotky:

 

Ty dvě kovové bambule jsou hlavice kloubů, které tahají za lanka. Pohybem řadící páky dopředu a dozadu se pohybuje ta větší koule dopředu a dozadu. Pohybem řadící páky do stran se pohybuje černá páka s malou koulí dopředu a dozadu. Tímto způsobem je jeden pohyb řadící páky probíhající ve dvou osách převeden na dva jednotlivé pohyby pro obsluhu voliče na převodovce. Je to jednoduché a je to taky zfušované.

 

Objektem našeho zájmu bude nejprve kolík, který prochází černou pákou a tvoří střed jejího otáčení. Bylo pravděpodobně zkurveně jednoduché ho tam nalisovat, ale dostat ho ven je úkol srovnatelný s odstraněním mandlí skrze anální otvor. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem ve směru modré šipky vyvrtal skrz obě trojúhelníková žebra otvor o průměru 4 mm, do kterého jsem vrazil 3mm trn a kolík vyklepl. Tím se uvolní černá páka.

Dál je třeba vyndat klec. Na to jsou potřeba 4 malé šroubováky. Kdo nemá doma všechno běžné nářadí alespoň po čtyřech kusech, neměl by se do opravy Alfy vůbec pouštět, protože například pro klíče to obvykle funguje takto:

– jeden klíč spadne pod auto a nedá se pro něj kvůli nízké světlé výšce dosáhnout
– jeden klíč spadne někam do motoru, zmizí ve tmě a nedá se už najít
– jeden klíč zahodíte vzteky a najdete ho až příští víkend, kdy vám ohne nůž na sekačce
– čtvrtým klíčem to konečně povolíte

Těmi quattro šroubováky se vypáčí 4 plastové klipy a tlakem na řadící páku klec vypadne dolů. Klec je následně možno z páky snadno stáhnout. Klec prý ráda praská, pokud je prasklá, nebudou zapotřebí všechny šroubováky.

Nyní máme tohle

 

A všechno, co vidíte na tomto obrázku, je na draka a musí být nahrazeno novými díly.

Kouli na řadící páce řádně očistíme od zbytků původní vazelíny. Celé to složíme v opačném pořadí. Všechny díly je třeba řádně namazat a to nejlépe něčím, co nezpůsobuje korozi plastu. Já to napatlal silikonovou vazelínou. Musí to být namazané skutečně hodně a pokud máte dojem, že to už je dost namazané, tak to namažte ještě jednou.

V čem je problém? V nevhodném párování materiálů. Na řadící páce je nastříknutá koule tvořící uložení páky a ta je z materiálu PA6 GF30. Je to polyamidový kompozit obsahující 30% skelných vláken a velmi odolný technický plast. Tahle věc běhá v kleci z POMu bez skla. POM bez skla má tu specifickou vlastnost, že v kombinaci s většinou materiálů má malé tření, protože vytváří hladký a jakoby mastný povrch. Kdyby ta koule na řadící páce byla kovová, bylo by uložení téměř nezničitelné. Bylo by takové, i kdyby v polyamidu nebylo sklo (v rámu Glocka taky není). Průser je to sklo. To má tendenci se z matrice uvolňovat a v kombinaci s mazacím tukem vzniká brusná pasta, která spolehlivě opotřebuje klec. Stejný problém je přítomen i mezi pákou a pouzdrem. Zde byl italský inženýr asi ožralý nebo měl nadýmání po nějaké horší pizze, protože udělal ještě další chybu. Pouzdro mělo být v páce uloženo pevně a v tomto pevně uloženém pouzdře se měl otáčet kloub, který je součástí řadící páky. Pouzdro však nemá nic, co by bránilo jeho protáčení v páce, ani tam není zalisované s přesahem. To je špatně. Ojede se vnější průměr pouzdra a to způsobuje stranové vrklání řadící páky a jak jsem napsal, kvůli převodovému poměru páky vůle pár desetin mm v uložení znamená třeba 5 mm na konci páky. Celkově to vypadá jako by to konstruoval někdo z VŠ báňské a je až k nevíře, jak moc dokáže takových pár plastových dílků zkazit dojem z jinak povedeného auta.

Přemýšlel jsem také, jak pouzro v černé páce zaaretovat a uvedenému protáčení zamezit, například tam vetknout axiálně, radiálně nebo tangenciálně kolíček. Bohužel tam ty buzny nenechaly dost materiálu a vetknutím kolíčku by se pouzdro příliš oslabilo, tak nezbývá než to smontovat přesně tak blbě jako to udělali předtím v Arese. Také by to chtělo slabší torzní pružinu, která vrací páku do středové polohy, nebo pružinu degresívní, čímž by se řazení hapticky zlepšilo a poněkud se snížilo jeho opotřebení, ale nechávat pružinu navinout bez základních návrhových parametrů nejde, dělat to zkusmo je práce bez konce a na trhu upravená pružina není.

Namontujeme to proto celé zpátky. Lanka je dobré prostříkat nějakým olejem a pokud se selektor na převodovce pohybuje ztuha, je třeba ho odmotovat, rozebrat, vyčistit a namazat. Protahování lanek kolem nápravnice a řízení je docela vopruz.

Neříkám, že to je jednoduchá práce, ale když to pak máte hotové a uchopíte do ruky přesně se pohybující páku, bude veškeré příkoří zapomenuto.

Mechanismus řízení sdílejí Alfy často s FIATy, tento článek dopadá pravděpodobně i na ně. Musím poznamenat, že stejný mechanismus je u vozidel VW nebo Opel řešen podstatně robustněji a s respektem k vzájemným kombinacím materiálu, pročež většinou vydrží spolehlivě fungovat několik set tisíc km.

Popsaná oprava je skutečně jen oprava, problém neřeší, pouze jej na nějakou dobu napraví. Po čase se uložení opět vyviklá a bude jej třeba znovu stejným způsobem opravit. Zřejmě největší komplikací této opravy je nutnost sejmout výfuk, je proto výhodné ji načasovat shodně s výměnou výfuku. Popsal jsem jí především proto, abych poukázal na to, že skutečně není třeba vrklací páku akceptovat ani přistoupit na drahou a zbytečnou opravu ve formě výměny lanek.

Když jsem to dělal, narazil jsem ještě na jeden postřeh ohledně výfuku, který se bude dotýkat všech A-R s motorem 77kW a který dopadne na jejich výkon a emise. Ale to si nechám napříště.


20.11.2014 D-FENS
 

 


Související články:


12345 (17x známkováno, průměr: 1,82 z 5)
4 875x přečteno
D-FENS © 2017