A nač jsou teda ty kampaně?

Featured Image

Dokonáno jest. Média měla zase co vysílat, protože se holky natáčely mobilním telefonem během jízdy v autě, během které se natáčely mobilem, streamovaly to na Facebook na a následně se vybouraly. Slečna za volantem už to nebude lajkovat u pana Zuckerberga, protože jí zabila dřevěná lať z protihlukové bariéry, co stála u silnice.

Musím říct, že jsem sledoval video se značnou mírou fascinace. V shlédnuté verzi trvá kolem 12 minut, včetně finální fáze s krví tekoucí po skle. Celkově to pro mě bylo něco jako let na Mars, protože to byl pohled do úplně jiného světa, jehož zákonitosti pravděpodobně do smrti (vlastní) nepochopím. Nechápu, jak někdo vůbec může mít proč natáčet běžnou jízdu v autě. Kdyby natáčeli nějakou rallye, nebo kdyby natáčeli jak souloží ploštice, tak bych to asi pochopil. Takové video může mít pro někoho cenu. Ale natáčet, jak jedu v něčem tak strašném VW Beetle po dálnici z Mostu na Teplice…? To je snad zábavnější se dívat, jak schne prádlo.

Stalo se přesně toho, čeho jsem se bál, že se stane, když „dopravní experti“ a příznivci dopravní represe začali v roce 2006 rozehrávat svoji hru. Dopravní experti a jejich represivní kampaně teď ke škodě účastníků silničního provozu slaví úspěch, protože už se jim konečně povedlo zařídit, aby lidi nepoužívali za volantem mozek. Do klipu se děvčatům podařilo vtěsnat naprosto všechno. Dopravní experti například opakovaně tvrdili, že pokuty musejí být tak vysoké, aby se jich lidi báli. A ono opravdu. Kravky se nesoustředí absolutně na nic, na jízdu, na provoz, na sebe, ale průběžně sledují, kde jsou policajti a opakovaně o tom mluví. Kromě policajtů je také třeba sledovat tachometr. Jako by ta čísla na něm reálně něco znamenala. A tak děvčata reportují, kolik jedou, ale vůbec je ani nenapadne uvažovat o tom, jestli je to za daných okolností bezpečné a jestli vůbec celkově není jejich přístup trochu absurdní. Prostě vyrůstá nová generace, která je přepnutá do jiného módu. Ani stopa po nějakém hodnocení rizika, musím dobře vypadat, je třeba sledovat tachometr a hlavně aby mě nechytili policajti.

Byly kdysi dávno časy, kdy auta byla složitá na ovládání, uživatelsky nepříjemná, pomalá a dávala velmi dobře najevo, kdy už je to „přes“. Člověk nemusel být ani dopravní expert, ani extra vnímavý, aby pochopil, že tohle už je trochu mimo jeho dosah. Například maximální rychlost Škody 130 s motorem vzadu byla asi 150 km/h, ale jen málokdo byl ochoten to zkoušet, protože zhruba od 130 km/h auto působilo dojmem, že se vznese. V zatáčkách se naklánělo a když někdo nebral signály zprostředkované jeho primitivním řízením a podvozkem ze 70. let vážně, postaralo se o přetáčivý smyk, při kterém to odneslo přinejmenším spodní prádlo. To si nikdo zopakovat nechtěl. Zvládat takové auto nebylo jen tak, bylo třeba mít pod čepicí, jinak přišel Ježíš nebo Darwin, v závislosti na osobních preferencích. Řada lidí si tehdy vůbec auto nepořídila, protože se bála, že ho nebude umět ovládat, zatímco automobiloví entuziasté studovali konstrukci náprav a experimentovali s gumami, s tlumiči a pružinami a mořili si hlavu s tím, jak zvolit ideální stopu, kde má zatáčka apex a co vlastně říká Kammovo adhezní schéma.

To už je ale všechno minulost, protože se auta podařilo pozoruhodným způsobem „vylepšit“ na úroveň, kdy ho může řídit i úplný idiot a ještě u toho zvládne telefonovat babičce, sledovat kde jsou policajti a hlídat tachometr. A tak se také děje. I dopravní experti se přizpůsobili novým trendům a hlásají, že ohledně stability auta jsou tady elektroničtí asistenti, a ty musejí být povinné, protože je to tak bezpečnější. Tlumiče, pružiny a gumy se podařilo vylepšit tak zásadním způsobem, že většina řidičů ani neví, že je v autě má. Jediné, co se vylepšit nepodařilo, je subsystém mezi volantem a pedály. A tak nová superbezpečná odezvyprostá auta umožnila, aby s nimi mohl jezdit i nedospělý matlač displeje, který by ještě před pár lety kvůli nadkritické kombinaci lenosti a blbosti mohl usednout maximálně na kolo.

Ale možná je Darwin ještě zběsilejší, než jsme ochotni si připustit a tohle všechno je taky součást plánu. Něco jako evolution extended mode poté, co se pomocí krabiček s gyroskopy podařilo v úzkém rozsahu vyjebat s fyzikou.

Když se vrátím k těm dopravním expertům. Oni samozřejmě nenechali celou událost jen tak projít, přežvýkali ji a nezapomněli nám sdělit updatovanou sadu expertních mouder, která zcela podle předpokladu směřovala do jediného bodu. Je třeba zpřísnit zákony. Pokolikáté už. Ale přesto se musím ptát, jak je možné, že si nikdo nepoložil základní otázku.

Totiž jak je možné, že se něco takového vůbec stane.

Koukejte se schválně, kolik lidí za volantem telefonuje nebo píše esemesky. Nebo dělá úplně něco jiného, než řídí, zatímco auto jede. Nepíšu to proto, abyste je někde bonzovali nebo že by s tím bylo třeba něco dělat, píšu to čistě jen proto, že je zajímavé to sledovat v kontextu působení dopravních „expertů“.

Dopravní experti už asi patnáct let okupují média a vymývají lidem mozky. Prosazují zpřísňování zákonů, které se tak už dávno dostaly přes hranici absurdity a jsou natolik komplexní, že v určitém okamžiku běžný řidič nemůže říct, zda něco porušuje nebo ne, což bylo asi cílem. Jakmile sednete za volant, jste automaticky podezřelý, a díky konstruktu objektivní odpovědnosti provozovatele nemusíte za ten volant ani sedat, můžete být klidně v base nebo v kómatu, a jste potenciální pachatel už jen proto, že jste napsaný v techničáku. Zda něco páchá nebo ne, nedokázal by kolikrát říct ani advokát nebo policajt. Drakonické zákony také obsahují drakonické tresty. Někdy, když sleduji úvahy některých jedinců týkající se výše pokut v navrhové novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, pokládám si otázku, zda předkladatelé neztratili kontakt s realitou a nežijí příliš odtrženi od běžné hmotné reality někde ve světě šestimístných ministerských bonusů a veleštědrých policejních platů a odměn. Dopravní experti si ovšem berou nejen naši svobodu, ale hlavně jim jde o naše prachy. Zakládají organizace, jako spolek rigidních imbecilů zvaný Besip, různá dubiózní centra pro výrobu leštěných prdů a jejich následnou analýzu, a vyrobili systém, ve kterém se tito nekompetentní a někdy vysloveně od přírody hloupí jedinci činí vzájemně nepostradatelnými. Jak je potom možné, při tom všem, že ty jejich zákony a expertní rady jsou tolika lidem úplně u prdele? Oni také provozují za naše drahé kampaně, které jsou tak všudypřítomné, že vás doženou i na záchodě. Nač teda tohle všechno je?

Nebyl by tohle samo o sobě důvod jim už žádné peníze nedat a umožnit jim, aby své expertní know how uplatnili jinde? Třeba zpátky u policie, za volantem autobusu, v reklamní agentuře a na všech jiných podobně prestižních místech, odkud kdysi vylezli?

Jestli on už není čas na změnu přístupu.

 


16. 07. 2017 D-FENS

12345 (456x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
22 572x přečteno
Updatováno: 16.7.2017 — 23:00
D-FENS © 2017