2/3 = NE ROM

Featured Image

Napadlo Vás někdy, proč je urážlivé říkat cikánům cikáni a proč je v pořádku nám říkat bílí gádžové ?

Poslední veřejný průzkum agentury STEM potvrdil to, co již všichni vědí. Je to podobné jako v případě velikosti pohlavního údu – přílišná snaha tlumit deprese těch, co ho mají spíš na čurání, vedla k proklamacím, že „i malý kašpárek dokáže zahrát velké divadlo“. Bohužel, ve skutečnosti vyžadují 2/3 žen (67%) nikoli malého kašpárka, ale něco pořádného, co dělá chlapa chlapem. A jak to vypadá s poměrem většiny k cikánům ? Ani pozitivní diskriminace, ani „ethnonymum“ ROM nedokázaly změnit názor českého národa na cikány, jak ostatně dokazují odpovědi respondentů. Kromě toho je třeba vzít v úvahu, že větší míru tolerance budou mít vždy ti, kdo v sousedství cikánů nikdy nežili a nebyli svědky hrůz, ať již ve formě soužití 20 lidí v bytě 1+1 nebo faktu, že do vzdálenosti desítek metrů je všude nasráno, nachcáno a válejí se odpadky.

Abychom předešli oblíbeným reakcím a nařčením z nacismu, xenofobie a rasismu, vzal jsem si na pomoc oblíbené periodikum žIdnes specializující se dlouhodobě na ovlivňování mínění spoluobčanů a portál Wikipedia řízený klerikálními Ultra’s s velmi podobným posláním „být obyčejným lidem zdrojem poznání“. Myslím, že u příležitosti zmiňovaného průzkumu není od věci připomenout si pár pojmů, které mají pravděpodobně vliv na výsledek průzkumu, ve kterém vyjádřila většina občanů silou 68% své NE cikánům. Následně uděláme takovou malou sondu do oblastí, s nimiž se člověk běžně setkává a porovnáme, jak to vypadá s integrací označení ROM, jež měla politicky korektně nahradit po staletí užívané označení cikán.

KDE SE VZALI ??

Původ cikánů se ztrácí ve vlčí mlze dějin, ale nedávno díky pokračujícímu lingvistickému výzkumu bylo prokázáno, že cikáni pochází ze severovýchodní hinduistické části Indie. Dohady nadále panují okolo důvodů, proč migrovali do jiných částí světa. Možná byli vyhnáni, možná jen žili v bídě a nechtěli vymřít. Do Evropy začali pronikat ve 13. století a záhy přijali roli poutníků, díky čemuž mohli od křesťanského obyvatelstva očekávat pohostinnost, neboť důvěřivé lidi krmili historkami, že za své hříchy musí putovat po světě. Ti méně důvěřiví chtěli vidět glejt a jelikož byla cikánům pohostinnost milá, glejt si dle možností opatřili – tedy správně by se mělo říci, že si nejčastěji obstarali jeho falsifikát, aby si mohli dále na úkor usedlíků užívat zdarma jejich pohostinnosti plynoucí z náboženského vyznání. Čas od času se na podvody s glejtem přišlo a krajem se začala šířit vůči cikánům averze. Zvlášť, když lidem mizeli psi, kozy nebo se po nájezdu cikánů do osady rozmnožily drobné krádeže. Tolik tedy k historickým souvislostem koexistence starousedlíků a kočovných cikánů. Kdo má zájem, může si též prostudovat Zákon o potulných cikánech z r.1927.

KDO JSOU ??

Odpověď na tuto jednoduchou otázku je kupodivu poměrně složitá. Cikáni netvoří ani samostatnou rasu, ani národ a nejvíce se forma jejich sounáležitosti blíží kmenům tvořícím nesourodé etnikum – tedy spíše taková „z nouze ctnost“, jde-li o pohodlný život na úkor jiných. Netřeba dokazovat, nakolik se jejich přístup k většině v jakékoli evropské zemi dnes řídí stejnými pravidly jako za dob středověku. Důkazů je k dispozici více než dost. Zajímavé ovšem je, že jedná-li se o izolovanou rodinu, problémy s koexistencí s většinou okolo tolik nenastávají. Je-li jich ale více pohromadě, např. v jedné ulici, hlas krve vykoná své a je možno pozorovat vznik loupeživých tlup, zvýšenou kriminalitu, a to zejména v oblasti prostituce a distribuce drog. Odstrašující případy cikánských komunit jsou známy např. z kauz Chánov nebo Kolejní ulice. Ti, kdo se nevěnují nelegálním obchodům, přijdou legálně a s železnou pravidelností podojit sociálku či jakýkoli jiný úřad, kde dostanou vyplacené dávky. Jestli Vám to připomíná parasitismus, doporučuji porovnat dojmy s definicí. Pak člověk pochopí, že by se neměl tázat, zda jejich chování připomíná parasitismus, ale otázka by měla znít, zda se jedná o ekto- nebo endo-parasitismus.

ETHNONYMUM „CIKÁN“ KONTRA „RÓM“

Podle Wikipedie se v Londýně v roce 1971 odehrál cikánský sjezd, na kterém si účastníci odhlasovali, že se budou označovat již ne jako cikáni, ale jako rómové. To s sebou nese spoustu interních rozporů mezi skupinami, které se k sobě vzájemně hlásí, povětšinou jen v situacích, kdy je v jejich zájmu vymámit další ústupky z většinové společnosti. Pojem rómové, pokud je užíván souhrně, však nerespektuje existenci jiných skupin cikánů. Ve skutečnosti se cikáni raději hlásí ke svému kmeni, než aby se ztotožňovali se strukturou společenství obvyklou u evropských národů, neboť nemají žádnou disciplínu a svobodu si vykládají jako žít stylem ze dne na den, což je pro kočovné kmeny bez pouta k zemi typické.

Tradičně se cikáni dělí na dvě větve:

Rómové, původní cikánské obyvatelstvo přibližně ve východní Evropě
a
Sinti, kteří přišli do západní Evropy již ve středověku a dodnes zde žijí.

Mimo tyto dvě skupiny jsou uváděny i následující:

Jerli, žijící převážně v Pobaltí, Bělorusi, Ukrajině a v západním Rusku
Kalé, žijící ve Španělsku, jižní Francii a ve Finsku
Kalderaš, zastoupení v jihovýchodní Evropě
Lalleri, žijící hlavně v Rakousku
Lovara, žijící v Rakousku, Maďarsku a Slovensku
Manuš, zastoupeni ve Francii

Pikantní jsou pak výroky cikánů, kteří se staví do čela hnutí, které má jednotlivé skupiny politicky korektně zastřešovat ve strukturách většinové společnosti – ano mám na mysli ROI a jejich snahu o změnu ve vnímání cikánů většinovou společností: „V Česku je běžně používáno označení Cikán, přestože je toto označení většinou Romů vnímáno jako hanlivé. Cikáni je označení deklasované sociální skupiny, Romové je označení národa,“ prohlásil v roce 1990 v Československé televizi tehdejší předseda Romské občanské iniciativy (ROI) Emil Ščuka. Bohužel, pan Ščuka jen nedokázal moderními prostředky vyrobit upgrade virtuálního glejtu tak, jak to dělali jeho předci ve středověku nebo se dostatečně neseznámil s výkladem pojmů, jak je uvádí oblíbená encyklopedie Wikipedia. Z ní vyjímám namátkou následující hesla a nechávám na laskavém čtenáři, nechť si vytvoří vlastní dojem, zda jsou či nejsou cikáni národem:

Národ
(http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rod)
(latinsky natio) je společenství lidí, kteří se hlásí ke stejné národnosti. Přesná a všeobecně uznávaná definice pojmu národ neexistuje.

Národnost
(http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1rodnost)
je příslušnost osoby k určitému národu, přičemž národ chápeme jako společenství, na jehož utváření mají největší vliv společné dějiny, společná kultura a společné území.

Etnikum
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Etnikum)
Tímto pojmem se v odborné literatuře označuje historicky vzniklá skupina lidí, kteří mají společný historický původ, rasový typ, jazyk, materiální a duchovní kulturu, mentalitu a tradice a obývají společné území; dá se tedy také srovnat s pojmem kmen.

Jak vyplývá z výše uvedeného – snahy o změnu přejmenováním narážejí na množství nedostatků, kde největší jsou patrny v samotném vymezení virtuálně vzniklé skupiny, která se označuje jako rómové. Jelikož se nejedná ani o národ, ani o jinak jasně definované společenství, nevidím důvod k použití velkého počátečního písmena u označení.

SONDA ZAMĚŘENÁ NA INTEGRACI POJMŮ „RÓM“ A „CIKÁN“

Tento článek píšu v programu MS WORD se zapnutým spellcheckem, a tak mohu sledovat, že každé slovo „cikán“ je červeně podbarveno jako „nekorektní“, zatímco Rom nebo Róm je v pořádku.

Pojem cikán dle Wikipedie je velice podobný ve všech evropských jazycích:

Zigeuner německy,
zingaro italsky
cigano portugalsky
tsigane nebo také gitane francouzsky
cygan polsky
ţigan rumunsky
zigenare švédsky
sig?yner norsky
cigány maďarsky
çingene turecky

Pouze ve španělštině (gitano), angličtině (gypsy), částečně francouzštině (gitane) a také v řečtině poukazuje označení na dříve rozšířený ale mylný názor, že Romové a další jejich skupiny a podskupiny pocházejí z Egypta.

Když zadáte do překladového slovníku CZ/EN pojem rom/Rom, dostanete následující výpis:

ROM – read-only memory (ROM)
ROM – (paměť určená pouze pro čtení, read-only memory)
Róm – Romany
román – romance
román – fiction
Roman (lat. jméno, m.) – Roman
román na pokračování – cliffhanger
román od Dickense – novel by Dickens
… a další

Když zadáte do překladového slovníku CZ/EN pojem cikán, dostanete následující výpis:

cikán – gipsy
cikán – gypsy
cikán – Romany
cikán – tinker
cikán – Bohemian
cikán – zingaro
cikán – gyppy
cikán (maďarský) – tzigane
cikán maďarský – Tzigane
cikáni – gipsydom
cikáni – gipsies
cikáni – Romanies
cikáni – gypsies (pl)
cikánka – gipsy
cikánka – gypsy
cikánka – fortune-teller
cikánka – zingara
cikánská dívka – gypsy girl
cikánská pečeně – pork roast on the spit
cikánský – gipsy
cikánský – tzigane
cikánský – Romany
cikánský – gipsylike
cikánský – gypsy
cikánský baron – king of the gypsies
cikánština – Romany
cikánství – gipsyism
cikánství – gipsydom
cikánství – gipsyhood

Zdá se tedy, že Microsoft Blila Gatese jako obvykle „předběhl dobu“, neboť v jiných oblastech se přejmenování cikánů na rómy od r.1971 moc neujalo a člověk je při hledání významu slova ROM naveden spíše do oblastí hardware, fikce nebo literární tvorby spisovatele Ch. Dickense.

DOVĚTEK K POJMŮM RASISMUS, NACISMUS A XENOFOBIE

Většina lidí se pravděpodobně ztotožní s postojem, který v zájmu spravedlnosti velí „měřit každému stejným metrem“, což předpokládá, že obyvatelstvo se řídí v jemu vymezeném prostoru (obvykle státním celku) určitým společným kodexem (aktuálně platnou sbírkou zákonů) a nezávisle na vyznání, pohlaví apod. se na každého vztahuje daný rozsah práv a povinností. Jakmile však někdo zkusí cikánům měřit tímto metrem a poukáže na vysokou kriminalitu, asociálnost vůči většinové společnosti a jejich převažující nezájem na sdílení hodnot, je okamžitě nařčen z rasismu, xenofobie nebo nacismu. Opakování je matkou moudrosti. Podívejme se tedy na skutečný výklad těchto pojmů, jak je uvádí Wikipedie:

Rasismus
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Rasismus)
je politická teorie a ideologie, která vnikla v souvislosti s rozvojem biologie a Darwinovy teorie boje o přežití. Vychází ale z xenofobních názorů, které se ukázaly jako vědecky neopodstatněné.

Xenofobie
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Xenofobie)
je odborný termín ze sociologie, který v doslovném překladu znamená strach z cizinců. Obecně se slovo používá k označení mezilidské nesnášenlivosti a předsudků vůči lidem z jiné země, či při nedostatku úcty k jejich tradicím a rozdílné kultuře.

Nacismus
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Nacismus)
též jako národní socialismus, z německého Nationalsozialismus, zkráceným výrazem nacismus, též hitlerismus, je totalitní ideologie oficiálně uplatňovaná diktaturou v Německu v letech 1933–1945 (tzv. Třetí říše) prostřednictvím Národně socialistické německé dělnické strany (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) vedené Adolfem Hitlerem. Nacistická ideologie kombinuje prvky socialismu, nacionalismu, pangermanismu (preference rasy před národem a idea sjednocené germánské Evropy), fašismu a rasismu (zvláště antisemitismu).

Může mi tedy někdo vysvětlit, jaký mají ve skutečnosti výše uvedené pojmy vztah k negativním postojům Čechů vůči cikánům získaným dlouhodobou zkušeností ze soužití s těmito kmenovými skupinami ???

Nežli budou vysloveny další unáhlené soudy stran mé předpojatosti, doporučuji seznámit se s webovou stránkou Jozefa Vargy „O cigánoch“, která představuje asi nejúplnější necenzurované pojednání o této problematice. Jen je zde omezen počet přístupů, takže kdyby se stránka jevila jako nedostupná, zkuste to později.

Jelikož různé ankety trpí zkreslením vinou metodiky výběru respondentů, uzavírám tento článek anketou se stejnými otázkami, jaké pokládala respondentům agentura STEM, jejíž demografický vzorek zahrnoval 1191 respondentů. D-F server navštěvuje dost čtenářů, aby se do ankety mohlo zapojit více lidí, než ve výzkumu STEM, tak jsem sám zvědav, jak moc se budou výsledky lišit/shodovat. Máte-li zájem prověřit orientačně oficiální a skutečný stav věcí (za předpokladu, že zase nějaký zoufalý dement do ankety nepošle 10000 hlasů pouze za účelem jejího zkreslení), pokračujte níže volbou své odpovědi.

Obrázek ukazuje výsledek průzkumu agentury STEM

cikani

(převzato z http://i.idnes.cz/07/051/nesd/MBB1acc25_graf_romove.jpg)

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
320x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017