17. listopad v Praze: Klíče i srp a kladivo

Featured Image

Na Václavském náměstí v Praze se u příležitosti státního svátku 17. listopadu konaly protivládní demonstrace platformy Stop vládě a skupiny Skutečná Demokracie. Někteří ze zhruba 20 tisíc lidí zvonili klíči a zároveň nesli symboly Sovětského svazu.

 

 
Po jedenácté hodině dopolední již na pražském Václavském náměstí přešlapují tisíce lidí, nespokojených s vládou Petra Nečase. Pod pódiem iniciativy Stop Vládě iniciované Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS) stojí i ozvučená dodávka skupiny Skutečná Demokracie (SKDE) pražského taxikáře Zdeňka Ponerta. Ten mluví ze schodů Národního muzea, jakoby na truc demonstraci, probíhající pod pomníkem Sv. Václava.

Policie na žádost vedoucích demonstrace Stop vládě odtahuje Ponertovu dodávku. Za skandování „Policejní stát!“ se před auto odtahovky položila demonstrantka. Policisté ji odvlekli, ale za hodinu ji již vidím u pódia na schodech Národního muzea. Dalším zatčeným byl Miloš Cach, jeden ze zakládajících členů skupiny SKDE. Ten předtím vyskočil na střechu jednoho z policejních vozů. Později byl rovněž propuštěn.

ČMKOS má podporu levice a starších občanů

Demonstrace platformy Stop vládě se účastní hlavně senioři, nesoucí transparenty s hesly „My jsme pracovali, vy nás okrádáte,“ „Okamura na hrad, vládní koalice na Mírov,“ „Kapitalizmus odstranit – pracující občané jsou jeho poddanými,“ „Stop totalitě mafiánského systému – ano, je to horší, než vláda jedné strany.“ Jeden z účastníků se při odtahování Ponertovy ozvučené dodávky snaží zavést řeč s důležitě vypadajícím policistou: „Děláte svou práci a děláte ji dobře a Kalousek vám zase sníží platy.“

Tato platforma odborů, občanských iniciativ a sdružení je pod vedením Českomoravské konfederace odborových svazů, jíž předsedá Jaroslav Zavadil. V manifestech této platformy najdeme, že je potřeba „začít skutečně bojovat proti korupci,“ a to intenzivním bojem proti daňovým únikům, praní špinavých peněz a práci načerno. Řešením korupce je prý i znemožnění legalizace korupčních příjmů majetkovými přiznáními.

Dále zde pod nadpisem „posílit příjmy státního rozpočtu“ najdeme mimo jiné volání po zrušení možnosti nakupování osobních vozů pro podnikatele bez DPH, zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob s podstatnou redukcí výjimek a zavedení diferencovaných majetkových daní. Těmito opatřeními by se mělo „zvýšit daňové inkaso o 55 – 60 mld. Kč, aniž by došlo k výrazným dopadům na životní úroveň obyvatelstva nebo k růstu životních nákladů.“ (sic!)
Cíle této platformy se dají shrnout jako snaha oživit ekonomiku tím, že obyvatelstvu sebere více peněz.

V rámci platformy Stop vládě se angažuje i hnutí Za svobodné vysoké školy, u jehož stánku promluvil i prorektor UK prof. Stanislav Štech: „Zápisné, i kdyby se vybralo, představuje naprosto mizivé částky v rozpočtech vysokých škol. … Vláda se ohání tržními principy. Jestliže nám ale říkali, že máme přijímat více studentů, tak potom se za to musí zaplatit.“ Množství peněz tekoucích do školství se ale příští rok má snižovat.

„Jednou z technik k docílení toho, aby si lidé nevyskakovali, je postavit je proti sobě v rámci národa na principu závisti – chudý závidí méně chudému,“ dodává prof. Štech k dalšímu tématu.
 

 
V návaznosti na školné později na pódiu hnutí Stop vládě hovoří quebecký student o masivních demonstracích proti zvyšování školného právě v Kanadě. Ve svém projevu použil slovo soudruzi a několikrát zmínil, že by školství a veřejné služby měly být zdarma. Je členem hnutí Solidarita, která na místě prodává své informační časopisy.

Sedmnáctý listopad je do novodobé historie zapsán jako den, kdy u nás v roce 1989 začala Sametová revoluce. K davu pod pódiem platformy Stop vládě se však přidává průvod, který si přinesl obrovské vlajky se symboly Sovětského svazu. Je známo, že ČMKOS, stojící za platformou Stop vládě, je podporován komunisty.
 

 
Ponertova SKDE je radikálnější hnutí

 „Nemůžete se sem dostat, policie neuzavřela magistrálu!“ hlásá Zdeněk Ponert ve chvíli, kdy se bez problémů přesouváme ke schodům Národního muzea, ze kterých řeční. Později policie skutečně magistrálu uzavírá a odklání provoz. V jedné chvíli se do Ponerta se slovy „Sabotujete demonstraci hnutí Stop vládě,“ opírá člověk s psíkem na rameni a logy České pirátské strany. Na zádech nese transparent „Mlčením souhlasíte.“
 

 
Skupina Skutečná demokracie pražského taxikáře Zdeňka Ponerta je jedním ze zakládajících členů hnutí Vaše národní rada. Požadavky SKDE jsou směřovány k podpoře občanských iniciativ a přímé demokracie. Patří mezi ně ale i požadavek na zrušení výroby zbraní a zrušení české armády s argumentem „To, že zabíjení lidí je nemorální, je snad jasné.“ (sic).  Dále zde najdeme požadavek na zavedení ekonomické reformy Schlimbachova typu, po čemž má dojít ke zrušení ekonomických krizí, korupce, nezaměstnanosti apod. (sic).

Z řečnického pódia SKDE později zní „Odboráři tam dole (pod pomníkem Sv. Václava) jsou jen nastrčení, nechoďte s nimi na Národní třídu jako ovce,“

Je-li tedy poštvat lidi proti sobě navzájem technikou k docílení toho, aby si nevyskakovali, pak tady se to povedlo poměrně dobře.

Nostalgické cinkání klíčů

Když se blíží druhá hodina odpolední, tedy čas, kdy se má demonstrace platformy Stop vládě z Václavského náměstí přesunout k Národnímu divadlu, dav v reakci na projevy členů platformy Stop vládě zvoní klíči.

Oba stánky, jak Ponertova SKDE, tak ČMKOS, se shodnou v jedné věci – nechtějí už trpět současnou vládu. Na to, co se má dít pak, už ale mají názory odlišné. Zdeněk Ponert hlásá:  „Nepotřebujeme Nečase, Kalousky a podobné hujery, nepotřebujeme politické strany. … Opakuje se zrada šlechty jako u bitvy na Bílé Hoře.“

Hnutí Stop vládě naopak požaduje předčasné volby. Předpokládá, do jisté míry asi správně, že v předčasných parlamentních volbách by občané volili podobně, jako v nedávných volbách do krajských zastupitelstev. Návrhy, jak dostat zemi z vleklé ekonomické recese, která je dle slov prof. Štecha „nejdelší v historii Českých zemí,“ ale ani jedno z těchto dvou hnutí při projevech neprezentovalo.

Okolo druhé hodiny se dav sbírá a odchází na Národní třídu. Tam vystoupil i bývalý disident Petr Uhl. Po třetí hodině odpolední se demonstrace rozchází a o několik desítek minut později se na Národní třídu vrací běžný sváteční provoz. V pět hodin už zmizelo i pódium platformy Stop vládě z Václavského náměstí, Zdeněk Ponert se skupinou SKDE ale stále na schodech Muzea vytrvávali. S nimi zůstávali na místě i policisté, kteří zajišťovali průjezd řidičům po již otevřené magistrále.


21.11.2012 Bloody Cardinal

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
126x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017